PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για πολεμικες τεχνες!



alex13
22-01-13, 16:57
Παιδια εχω καποιες ανησυχιες με την ενασχοληση στις πολεμικες τεχνες.συγκεκριμενα θελω να μου πειτε τις κινδυνους μπορει να εχουν στην υγεια και στο σωμα απο τραυματισμους και ποσο συχνα γινονται π.χ(mma).και ακομα μπορουν οι πολεμικες τεχνες να αντικαταστησουν τη γυμναστικη στο γυμναστηριο;δηλαδη μπορεις να σφιξεις σε ολο το σωμα αν κανεις μονο τη προπονηση στις ΠΤ;

alex13
22-01-13, 23:22
Κανεις;

Lao
23-01-13, 11:58
Παιδια εχω καποιες ανησυχιες με την ενασχοληση στις πολεμικες τεχνες.συγκεκριμενα θελω να μου πειτε τις κινδυνους μπορει να εχουν στην υγεια και στο σωμα απο τραυματισμους και ποσο συχνα γινονται π.χ(mma).και ακομα μπορουν οι πολεμικες τεχνες να αντικαταστησουν τη γυμναστικη στο γυμναστηριο;δηλαδη μπορεις να σφιξεις σε ολο το σωμα αν κανεις μονο τη προπονηση στις ΠΤ;


Κανεις;

Πρέπει να ξεμπλέξεις τις ΠΤ από το gym, τα ΜΜΑ, τα ΜΑ και, το κυριότερο, να αποφασίσεις τι θέλεις και γιατί το θέλεις.

Και, το κυριότερο, να θυμάσαι ότι δεν μπορείς να τα συνδιάσεις όλα. Έμμεσα στο είπα ήδη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24814-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82!!&p=673598&viewfull=1#post673598) και στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24814-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82!!).

alex13
23-01-13, 13:43
Ευχαριστω για τη συμβουλη..θα ξαναδω προσεκτικα την απαντηση σου στο προηγουμενο θεμα

HACKERWALLK3R
23-01-13, 16:57
Ευχαριστω για τη συμβουλη..θα ξαναδω προσεκτικα την απαντηση σου στο προηγουμενο θεμα

Ναι υπάρχουν τραυματισμοί αυτό είναι αλήθεια.
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν είναι περισσότεροι ή λιγότεροι από άλλα αθλήματα.
Οι πιθανότητες είναι ακριβώς ίδιες.

friksos
23-01-13, 17:14
Ναι μπορει να τραυματιστεις οπως σε καθε αθλημα.
Δεν κινδυνευει η υγεια σου.
Το γυμναστηριο σκετο δεν μπορει να αντικαταστησει την προπονηση που θα κανεις (αν το θες ετσι).Η προπονηση δλδ θα σου προσφερει πολυ περισσοτερα
Μαλλον εχεις μαζεψει τοσο πολλες πληροφοριες που σε εχουν μπερδεψει..ΠΑΡΑΛΥΣΗ απο την πολυ ΑΝΑΛΥΣΗ.

alex13
23-01-13, 17:30
Ναι υπάρχουν τραυματισμοί αυτό είναι αλήθεια.
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν είναι περισσότεροι ή λιγότεροι από άλλα αθλήματα.
Οι πιθανότητες είναι ακριβώς ίδιες.

Καλα δεν νομιζω οτι ειναι ιδιες οι πιθανοτητες με τα υπολοιπα αθληματα π.χ στη κολυμβηση τι να παθεις..και επισης ελεγα μηπως τα χτυπηματα ξερω γω στο κεφαλι μηπως παθαινεις καποιο προβλημα στη πορεια η μηπως δεν υπαρχει θεμα προβληματισμου;

alex13
23-01-13, 17:34
Ναι μπορει να τραυματιστεις οπως σε καθε αθλημα.
Δεν κινδυνευει η υγεια σου.
Το γυμναστηριο σκετο δεν μπορει να αντικαταστησει την προπονηση που θα κανεις (αν το θες ετσι).Η προπονηση δλδ θα σου προσφερει πολυ περισσοτερα
Μαλλον εχεις μαζεψει τοσο πολλες πληροφοριες που σε εχουν μπερδεψει..ΠΑΡΑΛΥΣΗ απο την πολυ ΑΝΑΛΥΣΗ.

Α εσυ θεωρεις οτι αν καποιος κανει μονο τη προπονηση στις ΠΤ χωρις καθολου γυμναστηριο οτι αρκει για να εχει καποιος και ενα καλο σωμα σωστα;

HACKERWALLK3R
23-01-13, 18:00
Καλα δεν νομιζω οτι ειναι ιδιες οι πιθανοτητες με τα υπολοιπα αθληματα π.χ στη κολυμβηση τι να παθεις..και επισης ελεγα μηπως τα χτυπηματα ξερω γω στο κεφαλι μηπως παθαινεις καποιο προβλημα στη πορεια η μηπως δεν υπαρχει θεμα προβληματισμου;

Δεν μπορω να σου πω για κολύμβηση μιας και δεν έχω ασχοληθεί. Πάντως στο πόλο για παράδειγμα μπορείς να πάθεις πολύ χειρότερο. Το ίδιο ισχύει για το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, το στίβο, την άρση βαρών, το μπαλέτο και πολλά αλλα.

alex13
23-01-13, 18:31
Οποτε το καλυτερο πιστευω ειναι μονο η γυμναστικη με βαρη

HACKERWALLK3R
23-01-13, 18:39
Οποτε το καλυτερο πιστευω ειναι μονο η γυμναστικη με βαρη
Γιατί εκεί δεν μπορείς να τραυματιστείς.
Εγω προσωπικά ήμουνα 1 χρόνο με νάρθηκες. Both hands.

alex13
24-01-13, 01:44
Γιατί εκεί δεν μπορείς να τραυματιστείς.
Εγω προσωπικά ήμουνα 1 χρόνο με νάρθηκες. Both hands.

Ε ενταξει μονο αν κανεις λαθος κινησεις η βαζεις υπερβολικα κιλα

friksos
24-01-13, 16:19
Οποτε το καλυτερο πιστευω ειναι μονο η γυμναστικη με βαρη

:unsure:

HACKERWALLK3R
24-01-13, 16:19
Ε ενταξει μονο αν κανεις λαθος κινησεις η βαζεις υπερβολικα κιλα

Γιατί αποκλείεις το γεγονός απλά να σου γλυστρήσει η μπάρα;;
Τίποτα δεν είναι απόλυτα ασφαλές.
Όλα έχουν τα ρίσκα τους, απλά με σωστή προπόνηση και ανθρώπους σωστούς για να σε καθοδηγούν, οι κίνδυνοι περιορίζονται στο ελάχιστο.

alex13
25-01-13, 00:20
Ναι σωστα εχεις δικιο