PDA

Επιστροφή στο Forum : 180YΨΟΣ 53ΚΙΛΑ



lenapap1
23-01-13, 01:09
Εχω ηδη ποστάρει το θεμα μου στις διατροφές μελών, απλά μου είπαν να το βαλω εδώ για παρακολούθηση και επιπλεον συμβουλες.

γυναίκα 31χρονών, 180υψος, 53κιλά, (2παιδιά)

μετά απο πολλή διαβασμα του φορουμ, εχω φτιάξει την παρακάτω διατροφή στην οποία πατάω:
- 50 γρ. βρώμη με 250 ml γάλα, 20 αμύγδαλα, 2αυγά και 2 φρυγανιες βουτυρο μαρμελαδα
- 2ρυζογκοφρέτες και cottage cheese ή μπείκον + 1φρούτο
- 1 φλυτζάνι καστανό ρύζι με 100 γρ.κοτόπουλο, μισό φλυτζάνι μπρόκολο και 1 κουτ.σούπας ελαιόλαδο
- 2 μπανάνες μιση ώρα πριν την προπονηση
- προπόνηση
- αμέσως μετά Τοστ με πολύσπορο ολικής άλεσης, 2 φέτα γαλοπούλα και 50 γρ. cottage cheese
-μετά από 1μιση ώρα 2 μέτριες πατάτες με 120 γρ.κοτόπουλο, μισό φλυτζάνι μπρόκολο και 1 κουτ.σούπας ελαιόλαδο
- 20 αμύγδαλα και γιαούρτι + δημητριακα ολικής

πως την βλέπετε?

αλλάζω το κοτοπουλο με μοσχάρι, τις πατάτες με μακαρόνια ή ρύζι, και το μπροκολο με μαρούλι ή λαχανοκαρότο ή σπανάκι ή κοκκινα φασόλια ή ντοματα αγγούρι.

Μήπως χρειάζομαι ένα συμπλήρωμα πριν και μετά την προπόνηση ?

Miss Fit
23-01-13, 01:58
Γειά σου Λενα και καλως ηλθες στο φορουμ!:) Σου ευχομαι καλη διαμονη εδώ και δυναμη για να εκπληρωσεις τους στοχους σου.
Θέλεις να μας πεις αν και ποσο καιρό γυμναζεσαι και τι ακριβώς απο γυμναστικη κάνεις? Επισης βλέπω οτι εισαι αρκετά ψηλή κοπέλα με ομως λιγα κιλά. Ποιοι ειναι οι στοχοι σου ακριβως?:welcome:

gretyl666
23-01-13, 08:54
Δυσκολευεσαι να παίρνεις ε?και γω η αλήθεια ειναι ότι τρώω περιπου 2500- 3000θερμιδες ,48κιλα είμαι , και πάλι δε φαίνεται να λιπωνω και ιδιαιτερα και πεινάω κι άλλο κιόλας και ειμαι και κοντούλα. Φαντασου εσυ που εισαι και 2 μετρα κιολας !Διάβασα και το ποστ σου στα νεα μελη .καλη αρχή από μένα και να γράφεις οπως λεει η μισσ φιτ τη γυμναστική σου.
α και να τρως υδατάνθρακες και πριν να κοιμηθείς κιόλας ! μη φοβάσαι!και γω αυτο κανω!και αρκετή πρωτεΐνη !φαε ,και ξαναφαε και ξαναφαε !

morgoth
23-01-13, 10:19
εγω πιστευω πως ειναι καλυτερο για καποιον να ξεκιναει λιγα κιλα και να χτισει το σωμα του, παρα να ειναι παχυς και να πρεπει να το χτισει αδυνατιζοντας κτλ.
διοτι δεν θα πεινασει. :P εχει περιθωριο για μασα. :green:

aris1994
23-01-13, 12:16
Καλή αρχή και απο εμένα...γράψε μας άμα θες το πρόγραμμα που ακολουθείς και το πόσο καιρό γυμνάζεσαι.

Gianna
23-01-13, 13:39
Με μια γρήγορη ματιά, θα έλεγα:

Πριν προπόνηση μια μπανάνα είναι αρκετή, δεν χρειάζονται 2. Μπορείς να την βάλεις μετά την προπόνηση, οπού καλό θα ήταν να έχεις πρωτεϊνη γρήγορης απορρόφησης, χωρίς να είναι και ζήτημα ζωής και θανάτου, αλλά γενικά ίσως θες περισσότερη και πιο ποιοτική πρωτεϊνη μαζί με λίγο υδατάνθρακα για μετά.
Το λάδι σου είναι λίγο (με δεδομένο ότι είσαι και πολύ αδύνατη). Επίσης βάλε και καρύδια αντί για μόνο αμύγαλα, ταχίνι, μέλι. Περισσότερη πρωτεϊνη (100-120 γρ. κοτόπουλο είναι ανύπαρκτα), βάλε και κανα ψαράκι/σολωμό.

gretyl666
23-01-13, 15:38
εγω πιστευω πως ειναι καλυτερο για καποιον να ξεκιναει λιγα κιλα και να χτισει το σωμα του, παρα να ειναι παχυς και να πρεπει να το χτισει αδυνατιζοντας κτλ.
διοτι δεν θα πεινασει. :P εχει περιθωριο για μασα. :green:
ναι αλλά ειναι μερικοί ανθρωποι οπως εγώ πχ και η κοπέλα , που δεν λιπωνουμε εύκολα και χρειάζεται να τρώμε παραπάνω για να συντηρουμαστε .
απο άλλες γυναίκες που λιμοκτονουνε.εννοειται ότι αυξάνεις θερμίδες σταδιακά και βλέπεις πως φαίνεσαι και κρίνεις υστερα..και πρατεις ...
καλη αρχή και πάλι λενα !!!

lenapap1
26-01-13, 01:19
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. 10μερες εχω που ξεκίνησα την γυμναστική με βαρη. Κι αυτές τις δέκα έκανα κάθε μέρα 7-10 λεπτά τρεξιματάκι και μέτα απο μια άσκηση (στηθος, πλατη, ωμοι, ποδια, δικεφαλοι, τρικεφαλοι,) σετ 3*8. Τις πρώτες μέρες με λιγοτερα κιλά και μολις βλέπω οτι γινεται μια ασκηση ευκολη προσθέτω και αλλα βάρη.

aris1994
26-01-13, 01:35
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE_%CF_%CE%BD%CF_%CF_%CE%B1%CE%BD%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE_%CE%B1%CF_%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF_%CE%B1%CE%BD%CF_%CE%AC-...

http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24640
http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28305


ρίξε μια ματία σε αυτα τα λινκ