PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγκαιότητα πολυβιταμινών?



craz
25-01-13, 20:48
Διαβάζω διάφορα κατά καιρούς,ότι ως αθλούμενοι είναι αδύνατον να καλύψουμε πλήρως τις ανάγκες που έχει ο οργανισμός στις βιταμίνες χωρίς κάποιο συμπλήρωμα.Απ' ότι βλέπω από αυτά που βλέπω να παραθέτονται,καταλήγω ότι όντως κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον.'Ομως είναι τόσο αναγκαίο να είμαστε καθημερινά υπερπλήρεις από άποψη λήψης βιταμινών και μετάλλων?Και έλλειψη αυτών μπορεί να έχει και μακροπρόθεσμα προβλήματα όπως προβλήματα σε συνδέσμους,τραυματισμοί κτλ?

Διαβάζω επίσης και το άλλο,ότι κάποιοι νιώθουν μεγαλύτερη ευεξία από τότε που ξεκίνησαν τις πολυβιταμίνες.Εγώ πάλι τίποτα,και βρίσκω απίθανο να προκαλούν οι πολυβιταμίνες με κάποιο τρόπο ευεξία,αλλά υπάρχει έστω και μια στις 100 περίπτωση να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Τα φώτα σας στα παραπάνω ερωτήματα παρακαλώ :shock:

Steloukos
25-01-13, 21:08
Οντως οι αθλητες οπως και οι ηλικιωμενοι αλλα και ορισμενα ατομα που διανυουν περιοδο κατα την οποια πασχουν απο καποια ασθενεια η και κοινο κρυολογημα πιθανον εχουν μεγαλυτερη αναγκη τις βιταμινες.5 μεριδες ειναι η συνιστωμενη ποσοτητα φρουτων και λαχανικων που πρεπει να τρωει ο μεσος ανθρωπος για να καλυψει τις ημερισιες αναγκες σε βιταμινες,μεταλλα και ιχνοστοιχεια.Ενας ομως αθλητης εχει περισσοτερες αναγκες και επειδη λογο της καθημερινοτητας μας ειναι δυσκολο να καταναλωνουμε τοσα φρουτα και λαχανικα ερχονται οι πολυβιταμινες να συμπληρωσουν αλλα ΟΧΙ να αντικαταστησουν την διατροφη μας.Ειναι αναγκαιο να καταναλωνουμε τις απαραιτητες ποσοτητες μεταλλων,βιταμινων κτλ καθημερινα γτ ο οργανισμος δν μπορει απο μονος του να συνθεσει καμια βιταμινη.Θεωρω οτι περα απο την πλουσια σε βιταμινες διατροφη που πρεπει να ακολουθει ενας αθλητης καλο ειναι να την συμπληρωνει και με μια πολυβιταμινη για να ειναι σιγουρος.Τωρα και εγω που παιρνω πολυβιταμινες δεν εχω νιωσει ποτε ευεξια η ζωντανια,τα ατομα που λενε οτι νιωθουν κατι τετοιο ισως ειναι η ιδεα τους δλδ ισως το θεμα ειναι ψυχωλογικο.Απο την αλλη ομως μπορει οντως τα ατομα αυτα να εχουν ορατα αποτελεσματα απο μια πολυβιταμινη.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες απο τους οποιους εξαρταται κατι τετοιο.Αυτα κατα την γνωμη μου.

craz
28-01-13, 20:20
Ευχαριστο πολυ για την γνωμη σου Steloukos :) Με βοηθησες πολυ. Μπορειτε να μου προτεινετε καποια συμπληρωμα βιταμινων που μπορω να περνω ;):):)

manos24
28-01-13, 20:21
Η βιταμίνες είναι πολύ σημαντικές κατα την αποψή μου, ο οργανισμός όταν αθλήσαι χάνει μεγάλες ποσότητες βιταμινών και μετάλλων οπότε θεωρώ οτι χρειάζεται μετά την προπόνηση η λήψη συμπληρωμάτων γιατι για να τις ανακτήσεις μέσω τις τροφής είναι πολύ δύσκολο ειδικά στις μέρες μας..εγώ τουλάχιστον όταν προπονούμε πάντα επιλέγω κάποιο πακέτο βιταμινών ελπίζω να σε βοήθησα!!!:weights:

Panosss
28-01-13, 23:47
Λόγω της έντονης άσκησης που κάνουμε στο bb, το σώμα μας μπαίνει σε οξειδωτική φάση για μεγαλύτερο διάστημα απο κάποιον που δεν αθλείται.
Χρειαζόμαστε σίγουρα αντιοξειδωτικά συστατικά αλλά και βιταμίνες που κάνουν αυτή την δουλειά (πχ C και E).
Το συμπλήρωμα βιταμινών είναι απαραίτητο και για έναν ακόμη λόγο. Την απορρόφηση. Το οτι κάποιος παίρνει 100mg βιταμίνης C δε σημαίνει οτι ο οργανισμός του θα την απορροφήσει όλη.
Βέβαια και σε αυτό τον τομέα χρειάζεται σύνεση γιατί το αντίθετο άκρο λέγεται υπερβιταμίνωση και έχει και αυτή πολύ άσχημα έως ολέθρια αποτελέσματα.

Lao
06-02-13, 16:50
Απολογούμαι, μου είχε ξεφύγει το ενδιαφέρον αυτό θέμα. :)

Πολύς κόσμος έχει το ίδιο ερώτημα: «τελικά είναι όντως αναγκαίες οι multies;»

Η κατάσταση γίνεται πολυπλοκότερη όταν μπαίνουν και άλλα επιχειρήματα, όπως:

«Νοιώθω καλά, δεν χρειάζομαι χάπια»

«Τρώω 6 γεύματα την μέρα, δεν έχω ελλείψεις»

«Έχω φοβερό σώμα, τι μου λες τώρα...»

«Αν τρως πολλά λαχανικά και φρούτα, δεν έχεις ανάγκη τίποτα»

...κτλ κτλ κτλ κτλ (ο καθένας μπορεί να γράψει και άλλα).

Έχω τοποθετηθεί πολλές φορές πάνω στα θέματα αυτά, θα το κάνω άλλη μία γιατί είναι κάτι στο οποίο πιστεύω, έχω πειραματιστεί εκτεταμένα πάνω στον ίδιο μου τον εαυτό και είναι ένα θέμα το οποίο είναι πραγματικά αστείρευτο και, συχνά-πυκνά, ΠΟΛΥ υποκειμενικό.

Πάμε λοιπόν...

1) Μεταφορικά, όπως μου αρέσει να λέω συχνά, οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι για το σώμα μας ό,τι τα θεμέλια για ένα σπίτι. Είναι ΔΟΜΙΚΑ στοιχεία, χωρίς τα οποία το σώμα μας δεν μπορεί να εκτελέσει ΠΟΛΛΕΣ λειτουργίες.

Είναι πραγματικά εύκολο να μάθει ο καθένας τι κάνει το κάθε τι.

'Ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ site το οποίο συμβουλεύομαι συχνά και θεωρείται παγκοσμίως ως ένα από τα πιο ενημερωμένα, είναι το εξής:

http://lpi.oregonstate.edu/

και ειδικά τις εξής υποενότητες:

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/

Προτρέπω όλους όσους θέλουν να μάθουν, να το διαβάσουν αναλυτικά, για μένα αξίζει πραγματικά.

2) Από κει και πέρα, το κατά πόσο ο καθένας χρειάζεται το Χ ή το Ψ πράγμα, είναι κάτι που είναι αδύνατο να απαντηθεί.

Ο καλύτερος τρόπος ώστε να ξέρει κανείς όσο πιο αντικειμενικά γίνεται αν έχει έλλειψη σε κάτι, είναι να κάνει συχνά εξετάσεις. Φυσικά, δεν είναι κάτι εύκολο μιας και απαιτεί χρόνο, χρήμα και προγραμματισμό (μη νομίζετε, ούτε εγώ κάνω).

Παρόλαυτά, προσωπικά θεωρώ ότι όσο καλά και αν ΝΟΜΙΖΕΙ ότι τρώει κανείς, οι πιθανότητές του να είναι καλυμμένος στα πάντα δεν είναι πολύ καλές, για τους εξής λόγους:

- Τα λαχανικά και τα φρούτα, λόγω των σύγχρονων μεθόδων καλλιέργειας κτλ, δεν είναι τόσο πλούσια σε θρεπτικά στοιχεία όσο ήταν παλαιότερα.

- Λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής, είναι πολύ δύσκολο να τρώει κανείς πρακτικά... τα πάντα και μάλιστα κάθε μέρα. Με άλλα λόγια, η διατροφή μας είναι σχετικά μονότονη.

- Ακόμα και αν κάποιος έχει βρει καθαρά και πλούσια τρόφιμα, και έχει καταφέρει να τρώει πραγματικά πολύπλευρα, υπάρχει το θέμα των συνδιασμών, οι οποίοι συνδιασμοί συχνά είναι ΛΑΘΟΣ, με αποτέλεσμα το Χ στοιχείο να ακυρώνει το Ψ, για να μην αναφέρουμε το ότι από φυσικού μας συχνά ΔΕΝ απορροφούμε τα πάντα.

- Δεν πρέπει να ξεχνάμε το παράδειγμα της D3, στο οποίο έχουμε αναφερθεί εκτεταμένα εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D

...και το γενικό συμπέρασμα είναι ότι στην χώρα μας είναι σχετικά αδύνατο να πάρει κανείς όση D χρειάζεται μέσω της διατροφής.

3) Όποιος θέλει, μπορεί να ψάξει και να βρει αναφορές για το κατά πόσο ολόκληρα κομμάτια πληθυσμού ανεπτυγμένων χωρών έχουν βρεθεί με σημαντικές ελλείψεις σε βασικά στοιχεία. Το net είναι γεμάτο από τέτοιες αναφορές.

Εν ολίγοις, αυτό που προτρέπω όλα τα παιδιά εδώ μέσα, είναι να ψάξουν το θέμα ΜΟΝΟΙ τους, να μην περιμένουν από κάποιον Lao οποιονδήποτε άλλον να τους πει αν χρειάζονται μια multi ή όχι.

Ο καθένας μας είναι διαφορετικός, ζει διαφορετικά, τρώει διαφορετικά, έχει διαφορετικό μυαλό και ψυχολογία, ακόμα και η περιοχή που ζούμε μας επηρεάζει.

Ψαχτείτε με τους εαυτούς σας, μελετήστε το θέμα χωρίς προκαταλήψεις και, ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, μην περιμένετε έτοιμες λύσεις. Δυστυχώς, η επιστήμη ακόμα δεν είναι σε θέση να δώσει σαφείς απαντήσεις σε ΠΟΛΛΑ ερωτήματα και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η διατροφολογία είναι σχετικά νέα επιστήμη.