PDA

Επιστροφή στο Forum : λαβη στον παγκο!



mathiteuomenos
16-09-08, 23:22
πως πρεπει να πιανουμε την μπαρα στον παγκο για μεγιστη αποδοση?? οσους ρωτησα μου ειπαν ο αντιχειρας να ειναι μαζι με τα αλλα δαχτυλα και ο καρπος λυγισμενος.. σωστο ειναι αυτο??

RUHL
16-09-08, 23:27
Εσυ σκεψου τωρα αυτο που ειπες και συνδιασε ζεστη μερα καλοκαιρινη τα κιλα τερμα φορτομενα και υδρωτας

Πια μπαρα σε σκοτωνει πιο ευκολα αυτη με τον αντιχειρα μαζι με τα αλλα δαχτυλα μαζι η αυτη που κραταει κανονικα την μπαρα?

Τοσα βιντεακια εχει με ατυχηματα δεν το προσεξες ποτε πως κρατανε τις μπαρες πριν τους πεσουν στο λαιμο :affraid: :affraid:

panagiotisf
16-09-08, 23:28
ποιο πολυ πιστευω πεζει ρολο ποσο ανοιχτη ειναι η λαθη σου η κλειστη παρα που εχεις τον αντιχειρα

loufas
17-09-08, 00:00
ενα πολυ καλος γυμναστης μου ειχε πει ο αντιχειρας παντα να ειναι κανονικα ...οχι με τα αλλα δαχτυλα μαζι γιατι παθαινει με τον καιρο προβλημα ο τενοντας... :thumbsup:

slaine
17-09-08, 00:27
πιστεύω ότι είναι πιο ασφαλές να είναι ο αντίχειρας από την άλλη. απλά από την άλλη πλευρά (όλα τα δάχτυλα μαζί) είναι πιό εύκολο να "ρίξεις" το βάρος στον πήχη και να μη δουλεύει τόσο ο καρπός κάτι που σε βοηθάει να σπρώχνεις καλύτερα. επίσης συμφωνώ ότι έτσι μπορεί να λυγίσει ο καρπός περισσότερο και να δημιουργήσει πόνο και ίσως προβλήματα στο μέλλον.

billys15
17-09-08, 01:04
Παντα να κρατας με τον αντιχειρα απο την αλλη πλευρα,να το γαντζωνεις δηλαδη.

Hurricane38
17-09-08, 01:29
Κι εγω ειμαι τησ γνωμης ο αντιχειρας ορφανος.
Λενε πως αν ειναι μαζι με τα αλλα δαχτυλα εμπλεκεται λιγοτερο κατα την πιση παγκου ο τρικεφαλος και ο ωμος

panagiotisf
17-09-08, 09:10
νομιζω πως δεν ειναι τοσο θεμα του αν πιανει ο τρικεφαλος η καρπος πιο λιγο η πιο πολυ
δεστε τι ειπε ο RUHL λιγο για τα ατυχηματα ποθ ειναι και το πιο σημαντικο
βαλαν και κατι παιδια λινκς απο γιου τιουμπ
με κατι ατυχηματα απο πιεσεις πανγκου
οι πιο πολοι ειχαν τον αντιχειρα μαζι με τα αλλα δαχτυλα

NASSER
17-09-08, 10:04
Θα συμφωνησω με τον panagiotisf.
Βασικα εχουμε να κανουμε με πιεσεις Αυτο σημαινει πως δινουμε εμφαση στην κινηση και το αποτελεσμα μονο στον συγκεκριμενο μυη που θελουμε να γυμνασουμε.
Οι παλαμες πιανουν την μπαρα στο υψος του ομου ετσι ωστε να μην εχουμε να επιρεασουμε ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο τους ομους και τον τρικεφαλο ,καθως σε αυτην την θεση δεν δεχεται καμια κλιση πιεσης καρπος και αντιχειρας.
Η κινηση της μπαρας πρεπει να ειναι καθετη, δηλαδη διχως καμια κλιση. Ανεβαινει και κατεβαινει στην ιδια ευθεια.
Αν προσεξουμε ολα αυτα η κινηση θα ειναι η βελτιστη και τα δακτυλα δεν θα χριαστει να συμμετεχουν στην κινηση. Ο αντιχειρας τοποθετημενος παραλληλα με την μπαρα, φερνει μεγαλυτερη ισορροπια, ενω τα υπολοιπα δακτυλα αγκαλιαζουν την μπαρα μονο για ασφαλεια!

Με ελαχιστα κιλα εφαρμοζοντας την τεχνικη σωστα παρατηρουμε πως μπορουμε να κανουμε την ασκηση και με ανοιχτη παλαμη. Ειναι απλα κινηση πιεσης!

panagiotisf
17-09-08, 10:54
και για αρχαριους το καλυτερο ειναι το μηχανημα smith αν δεν κανω λαθος που εχει μια μπαρα
και ανεβαινει και κατεβαινει ευθεια οποτε η ασκηση θα βγαινει πολυ πιο σωστα

RUHL
17-09-08, 12:48
και για αρχαριους το καλυτερο ειναι το μηχανημα smith αν δεν κανω λαθος που εχει μια μπαρα
και ανεβαινει και κατεβαινει ευθεια οποτε η ασκηση θα βγαινει πολυ πιο σωστα

Λαθος κατα την γνωμη μου ειδικα για αρχαριους ολα πρεπει να ειναι ελευθερα γιατι θελουν δεν θελουν θα τα κανουν σωστα θα τους το επιβαλει η βαρυτητα ενω στο σμιθ αν δεν ξερεις που ακριβως πρεπει να πεφτει η μπαρα μπορει να μην γυμνασεις εκει που πρεπει για να πιασει 100% στηθος πχ να το βαλεις πολυ πανω η πολυ κατω με λιγα λογια καποιος πρεπει να σου δηξει και παλι :clown2: πρεπει να ξερει :clown2:

NASSER
17-09-08, 13:07
Οι αρχαροι καλο ειναι να τα μαθαινουν ολα!
και ελευθερα και μηχανηματα, οπως συνηστουν οι νεες τεχνικες προπονησης! Ετσι θα μπορουν να αντιλαμβανονται πιο γρηγορα την σημασια της καθε ασκησης ειτε ειναι με ελευθερα ειτε σε μηχανηματα.
Συγουρα θα πρεπει να μαθουν απο τα ελευθερα πως λειτουργει και η τεχνικη της ασκησης ενω απο απο τα μηχανηματα την ολοκληρωμενη κινηση της ασκησης.
Αρα χριαζονται και τα δυο.

gym mind
17-09-08, 13:08
Οι αρχαροι καλο ειναι να τα μαθαινουν ολα!
και ελευθερα και μηχανηματα, οπως συνηστουν οι νεες τεχνικες προπονησης! Ετσι θα μπορουν να αντιλαμβανονται πιο γρηγορα την σημασια της καθε ασκησης ειτε ειναι με ελευθερα ειτε σε μηχανηματα.
Συγουρα θα πρεπει να μαθουν απο τα ελευθερα πως λειτουργει και η τεχνικη της ασκησης ενω απο απο τα μηχανηματα την ολοκληρωμενη κινηση της ασκησης.
Αρα χριαζονται και τα δυο.
+1000 :awesome:

RUHL
17-09-08, 13:34
Οι αρχαροι καλο ειναι να τα μαθαινουν ολα!
και ελευθερα και μηχανηματα, οπως συνηστουν οι νεες τεχνικες προπονησης! Ετσι θα μπορουν να αντιλαμβανονται πιο γρηγορα την σημασια της καθε ασκησης ειτε ειναι με ελευθερα ειτε σε μηχανηματα.
Συγουρα θα πρεπει να μαθουν απο τα ελευθερα πως λειτουργει και η τεχνικη της ασκησης ενω απο απο τα μηχανηματα την ολοκληρωμενη κινηση της ασκησης.
Αρα χριαζονται και τα δυο.

Ποσο καιρο ειναι καποιος αρχαριος :green: ετσι γενικα ρωταω μεχρι να μαθει την τεχνικη τροπους εκτελεσης ασκησεις συνδεση μιαλου με μυεις?(για ολους ειναι η ερωτηση οχι μονο για τον νασερ)

Εχω δει κατι νουμερα μεχρι το 12μηνο εφταναν αλλα αν κρινω απο μερικα ατομα στο gym μου ουτε με 10 χρονια δεν τα πετυχενεις αυτα :green: αν δεν εχεις καποιον να σου δηξει διαφορα και να ασχοληθεις μονος σου


Να διευκρινησω αυτα που ειπα για τα ελευθερα βαρη επειδη ενα συχνο φενομενο στα γυμναστηρια ειναι οι γυμναστες να τους γραφουν ολους κανονικα ετσι αν στηλεις καποιον στο σμιθ πχ να κανει παγκο η σκουωτ χωρις να ξερεις την γωνια(και δεν μαθενετε αν το δηξει μονο 1 φορα) τοτε θα δουλευεις λαθος
Αν εχεις ατομο απο πανω σου σε καθε κινηση μπορεις να κανεις οτιδηποτε αλλα χλωμο εδω στην ελλαδα μονο αν εισαι καμια γυναικα "καλη" :green: τοτε με μεγαλη χαρα οι γυμναστες τρεχουν απο πησω σου
εχω δει και ακουσει διαφορα μεσα στα χρονια :greenalien:

philipposmich
17-09-08, 14:10
+1 :thumbup:

Steve KinG STyLe
17-09-08, 14:23
Ειχα και εγω μια παρομοια απορια...χτες εκανα για πρωτη φορα σε σμιθ γτ δεν ειχα καποιον μαζι μου και ηθελα να φορτωσω κιλακια,και παρατιρισα οτι σε καποιες στιγμες ο καρπος μου δεν ηταν τελειως ισιος(εγερνε προσ τα εμενα...)κατι π ποτε δεν ειχα παρατηρησει στο ελευθερο!!

Ειναι λαθος???? :???:

panagiotisf
17-09-08, 14:29
RUHL
Εχω δει κατι νουμερα μεχρι το 12μηνο εφταναν αλλα αν κρινω απο μερικα ατομα στο gym μου ουτε με 10 χρονια δεν τα πετυχενεις αυτα 01. Mr. Green αν δεν εχεις καποιον να σου δηξει διαφορα και να ασχοληθεις μονος σου


100% agree

RUHL
Ποσο καιρο ειναι καποιος αρχαριος 01. Mr. Green ετσι γενικα ρωταω μεχρι να μαθει την τεχνικη τροπους εκτελεσης ασκησεις συνδεση μιαλου με μυεις?(για ολους ειναι η ερωτηση οχι μονο για τον νασερ)

απο λιγους μηνες μεχρι μια ζωη

RUHL
Αν εχεις ατομο απο πανω σου σε καθε κινηση μπορεις να κανεις οτιδηποτε αλλα χλωμο εδω στην ελλαδα μονο αν εισαι καμια γυναικα "καλη" 01. Mr. Green τοτε με μεγαλη χαρα οι γυμναστες τρεχουν απο πησω σου

καλα αυτο ειναι πανελαδικο φαινομενο οι πιο πολλοι τα ιδια κανουν δεν τιμαν ουτε την δουλεια τους ουτε τα λεφτα που τους δινει ο κοσμος
για αυτο αν δεν ασχοληθεις ο ιδιος ποτε μην περιμενεις να ασχοληθουν οι αλλοι

Hurricane38
17-09-08, 16:59
Σωστοτατος θα ελεγα.Τα ιδια γινονται και στο γυμναστηριο που πηγαινω εγω,ιδια γευση οπως τα περιγραφει ο RUHL.Τελικα τα γυμναστηρια καταντησαν νυφοπαζαρα :2guns:

Niiick
17-09-08, 17:12
παιδια δν ολοι οι γυμναστες ετσι..το οτι τα γυμναστηρια εχουν γινει νυφοπαζαρα και πανε για να βρουν γκομενα,να μοστραρουν παπουτσακι,και αμα σε δουν να ιδρωσεις κ να δινεις ενταση εκει μεσα σε κοιτανε περιεργα ειναι αλλο(off topic).οσον αφορα τη λαβη μου εγω εχω και τον αντιχειρα μαζι με τα αλλα εχω πιο δυνατο grip ετσι.παντα κανω με δερματινα γαντια π δε γλυστρανε και πιεζω πολυ τι μπαρα.το σωστο παντως ειναι ο αντιχειρας μονος του :bbbiceps:

cool_jonnys
17-09-08, 19:05
Εμένα η γνώμη μου είναι όλα τα δάχτυλα μαζί, ο καρπός προς τα πίσω και καλό σφίξιμο της μπάρας. Έτσι η μπάρα είναι κάθετη στο χέρι , όλη η δύναμη μεταφέρεται στη μπάρα και ο καρπός συμμετέχει ελάχιστα.
Και για να αποφυγές κάποιο ατύχημα πρέπει τα κιλά να τα παίρνεις μόνος από τους ορθοστάτες και όχι να στα δίνει ο βοηθός

:clown2:

Fotis_Patra
18-09-08, 04:47
Εμένα η γνώμη μου είναι όλα τα δάχτυλα μαζί, ο καρπός προς τα πίσω και καλό σφίξιμο της μπάρας. Έτσι η μπάρα είναι κάθετη στο χέρι , όλη η δύναμη μεταφέρεται στη μπάρα και ο καρπός συμμετέχει ελάχιστα.
Και για να αποφυγές κάποιο ατύχημα πρέπει τα κιλά να τα παίρνεις μόνος από τους ορθοστάτες και όχι να στα δίνει ο βοηθός

:clown2:+1

tezaman
25-09-08, 12:31
ρε παίδες η μπάρα θα πρέπει να ανεβοκατεβαίνει στο ύψος της ρώγας του στήθους? γιατί έτσι που το προσπάθησα την τελευταία φορά μου φάνηκε πως ήταν πολύ κάτω :help: :?

RUHL
25-09-08, 14:00
λαιμο αν εισαι ββερ

slaine
25-09-08, 15:04
αν και ξεφεύγουμε λίγο από το τόπικ,

στον κατακλινή τη μπάρα μέχρι που την κατεβάζετε;

εμένα πάντως άμα έχω πολύ χαμηλά ή πολύ ψηλά τη μπάρα στον ίσιο-επικλινή νιώθω να δουλεύουν πολύ οι ώμοι. κάπου στο πάνω μέρος του στήθους την πάω

RUHL
25-09-08, 15:33
αναλογως την κληση :clown2: :clown2: αν εισαι εμπειρος την κατεβαζεις εκει που δουλευει πιο πολυ στηθος :clown2:

gym mind
25-09-08, 16:06
Eγω την παω πιο πανω απο το στηθος γυρω στα 5-10 cm..Γλυτωνεις πολλα ετσι γιατι μια φορα την εχω πατησει με τενοντιτιδα στον ωμο απο τον παγκο..

tezaman
25-09-08, 23:54
μυστήριες ο βουλές του ωμου :roll:

Χαράλαμπος
04-10-18, 16:15
124661

Οποια κι αν είναι τα πλεονεκτήματα της "αυτοκαταστροφικής" λαβής (προσωπικά δεν εντοπίζω πλεονεκτήματα, αλλα μειονεκτήματα όπως μεγαλύτερη επιβάρυνση του καρπού μιας και "σπάει" περισσότερο από την κανονική λαβή για να κρατήσει τη μπάρα στη θέση της και να μη γλιστρήσει από τις παλάμες) προέχει πάντα η ασφάλεια.

Το να κρατάς μια μπάρα πάνω από το στήθος σου χωρίς ασφάλεια είναι αυτοκτονικό και ανόητο.


https://youtu.be/cSJCDcAKShA

Τα περισσότερα ατυχήματα (τα οποία οδηγούν άμεσα στον θάνατο η αργότερα απο εσωτερική αιμορραγία) συμβαίνουν κυρίως από όσους πιάνουν τη μπαρα με τον λάθος τρόπο, χωρίς να την αγκιστρώνουν με τον αντίχειρα με αποτέλεσμα να τους γλιστράει (άλλωστε για αυτό ο αντίχειρας αποτελείται από μια ευκίνητη άρθρωση με τρεις βαθμούς ελευθερίας σε αντίθεση με τα υπόλοιπα δάχτυλα - για να μπορούμε να αγκιστρώνουμε τις λαβές μας.). Όσο προσεκτικός κι αν είσαι με την λανθασμένη λαβη, δεν θέλει πολύ για να γίνει το κακό μια φορά.

Υ.γ. Ξεθαβω το θέμα με αφορμή μια συζήτηση που είχα χθες με δύο φίλους μου όπου ο γυμναστής τους στο γυμναστήριο που πηγαίνουν τους υπέδειξε αυτού του είδους τη λαβή στις πιέσεις πάγκου.

thegravijia
05-10-18, 14:10
aπο τοτε που ειδα ν γινεται λαιβ αυτο δεν ξαναεκανα παγκο.εχω ν κανω πιεσεισ σε παγκο ελευθερο 7-8χρονια.
υπαρχουν πιο ασφαλεισ λυσεισ .αλτηρες-σμιθ-χαμερ-καμψεις με εξτρα βαρος.
ναι αλλα θ πεταχτει ο καθε τσοπανησ υποστηριχτησ του παγκου τωρα κ θ πει ''ναι αλλα ε στον παγκο ενεργοποιεισ περισοτερες υποστηριχτικες μυικες''
ναι αυτο τ 0.01% ειναι που θ κανει την διαφορα πανω σου
:welcome:

Fataoulas
05-10-18, 14:27
aπο τοτε που ειδα ν γινεται λαιβ αυτο δεν ξαναεκανα παγκο.εχω ν κανω πιεσεισ σε παγκο ελευθερο 7-8χρονια.



Αν δεις καποιον να γλυστραει απο μια σκαλα και να τσακιζεται, δε θα ξανανεβεις σκαλες?

Θελω να σου πω, τραυματισμοι μπορει να γινουν με 1000 τροπους στο γυμναστηριο. Ακομα και με τροχαλιες, αλτηρες, και στο διαδρομο ακομα μη σου πω. Και αν ο αλλος ηταν παπαρας και εβαλε +50 κιλα απο αυτα που μπορουσε, και εκανε suicidal λαβη και εφαγε τα μουτρα του, εσυ γιατι να μη ξανακανεις παγκο? :unsure:

thegravijia
05-10-18, 14:41
ναι βρε οκ υπερβαλα λιγο (οντοσ δεν κανω ποτε παγκο) και λογο χρονιου τραυματισμου που εχω στον αριστερο αγκωνα .+οτι δεν μπορουσα να νιωσω καλα τ στηθος με αυτη την ασκηση. γιαυτο κυριωσ δουλευα με αλτηρες κ χαμερ.
αλλα γενικα οταν πας για αποτυχια σε αυτη την ασκηση θελει προσοχη

Χαράλαμπος
05-10-18, 15:08
Ευτυχώς στο bodybuilding καμία άσκηση δεν είναι must και καμία άσκηση δεν είναι απαγορευτική.

Όλες οι ασκήσεις μπορούν να συνεισφέρουν στο "χτίσιμο" και στο "φινίρισμα".

Τώρα, αν κάποιος θέλει (κυρίως οι powerlifters) να χρησιμοποιήσουν μέγιστα κιλά με την απαράδεκτη λαβή ας το κάνουν σε ένα μαμημενο power rack ώστε να πέσει η μπάρα (ου μη γένοιτο) στους πλάγιους spotters και όχι να του τσακίσει το στερνό η το λαιμό. Τόσο απλό...δεν θέλει πολύ μυαλό. Απλή λογική...


https://youtu.be/FQzzkGU5hGA

Γυμναζόμαστε για να χτίσουμε ένα καλο σώμα οσο αυτό είναι εφικτό και να είμαστε γεροί...όχι σακάτηδες.

cult
07-10-18, 13:02
Πιστευω η λαβη που ειναι αντιχειρας μαζι με τα αλλα δακτυλα δεν ειναι θεμα μεγιστης δυναμης, αλλα λάθος / κακης γνωσης. Ο σκοπος που γινεται αυτη η λαβη ειναι να ειναι το κεντρο βαρους της μπαρας πανω ακριβως απο τον πηχη , οπως πρεπει να ειναι δηλαδη παντα για να μπορουμε να αποδωσουμε. Παρολα αυτα ο τροπος που γινεται αυτο ειναι εντελως λαθος και δεν προσφερει τιποτα. Ο σωστος τροπος, εαν συμβαινει αυτο, ειναι να ριξεις λιγο τα κιλα και να εξασκησεις τη φυσιολογικη λαβη στη σωστη σταση.

mono AEK
07-10-18, 18:15
Εγώ πάλι θα πω ότι βολεύει τον καθένα ας κάνει

thegravijia
07-10-18, 18:27
προσωπικα οταν εχω τον αντιχειρα μαζι με τα υπολοιπα δαχτυλα με βολευει καλυτερα εχω καλυτερη αισθηση στο στηθος ενω με λαβη οαντιχειρασ απο κατω νιωθω πιο πολυ τρικεφαλα να δουλευουν:unsure:

Χαράλαμπος
07-10-18, 19:17
Πιστευω η λαβη που ειναι αντιχειρας μαζι με τα αλλα δακτυλα δεν ειναι θεμα μεγιστης δυναμης, αλλα λάθος / κακης γνωσης. Ο σκοπος που γινεται αυτη η λαβη ειναι να ειναι το κεντρο βαρους της μπαρας πανω ακριβως απο τον πηχη , οπως πρεπει να ειναι δηλαδη παντα για να μπορουμε να αποδωσουμε. Παρολα αυτα ο τροπος που γινεται αυτο ειναι εντελως λαθος και δεν προσφερει τιποτα. Ο σωστος τροπος, εαν συμβαινει αυτο, ειναι να ριξεις λιγο τα κιλα και να εξασκησεις τη φυσιολογικη λαβη στη σωστη σταση.

Α μπράβο! Κι εδώ έρχεται να συμφωνήσει ο Mark Rippetoe, ο οποίος θεωρεί την suicidal λαβή ως ανόητη για τους λόγους που χρησιμοποιείται - τους οποίους ανέφερες - μιας και αυτό επιτυγχάνεται με την κανονική λαβή παρέχοντας σου παράλληλα μεγαλύτερη ασφάλεια
ώστε να μην γλιστρήσει η μπάρα.

124702

124703

124704