PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναζεστε με spotter η μονοι?



Fataoulas
31-01-13, 12:09
Κανετε γυμναστικη με spotter η οχι?

Για να δουμε ;)

tolis93
31-01-13, 12:15
τι ειναι αυτο? XD μονο σε ελευθερα σκουατ εχω βοηθεια κ αυτο σε περιπτωση π δω οτι δεν βγαινει.κατα τα αλλα νοπ μου τη δινει:green:

Fataoulas
31-01-13, 12:24
Οτι να'ναι για μενα.
Θελω αλλα δεν εχω μονιμη παρεα :(

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι, οταν καποιος σε παρακινει τοτε κανεις την υπερβαση

Πχ, Δευτερα ειναι ενας που κανουμε πιεσεις στηθους. Ε οταν κανουμε μαζι, για 3 μερες ειμαι πιασμενος. Αυτη τη δευτερα που δεν ηρθε και εκανα μονος μου, ειναι σα να μην εκανα

tolis93
31-01-13, 12:51
αυτο ισχυει αλλα εξαρταται κ το κινητρο.κ εγω αν κανω με παρεα προπονηση θα κανω κατι παραπανω αλλα φροντιζω να πορωνομαι καθε φορα που περναω τη πορτα τ γυμναστηριο.η μουσικη βοηθαει... με ψιλοανχωνει το θεμα σποτερ δε ξερω γιατι

Fataoulas
31-01-13, 13:03
με ψιλοανχωνει το θεμα σποτερ δε ξερω γιατι



Λογικο ειναι. Αμα δε τον ξερεις, δε τον εμπιστευεσαι και δε "συννενοειστε" με μια ματια (να ξερει τι θες και να ξερεις τι θελει) τοτε ισως καλυτερα μονος

;)

Andreas C.
31-01-13, 13:46
Μόνο στον πάγκο θα φωνάξω κάποιο να με προσέχει και να με βοηθήσει λίγο αν χρειαστεί γιατί με πλάκωσε αρκετές φορές η μπάρα :green:


Προσωπικά εγώ δεν θέλω γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρείς κάποιο που να κάνει αυτό που θα του ζητήσεις, θα μιλούμε στα διαλείμματα και αυτό μου αποσπά την προσοχή, χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου!!!

GREEK POWER
31-01-13, 14:01
Deep για deep μονος !!!
Ετσι για την οποια καθυστεριμενη εξελιξη μου , τα φορτωνω σε "αυτον":green:

Pavlos19
31-01-13, 14:35
αν θες να γινεις καλυτερος ο σποττερ ειναι μαστ...πρεπει να ειναι στα ιδια κυβικα με σενα η λιγο καλυτερος για να σε παρακινει...και χρειαζεται στις περισσοτερες ασκησεις για μενα,για να παιζεις παντα με 100% ενταση μεχρι να μην μπορεις να βγαλεις αλλη επαναληψη...

lila_1
31-01-13, 14:56
μόνη....σαν το χειμωνιάτικο πεπόνι
Δεν γουστάρω σπότερ, με αγχώνουν να ναι απο πάνω μου εκείνη την ώρα

μόνο στα σκουώτ θα θελα, αλλά δε τρελάθηκα ακόμα να ζητήσω βοήθεια εκεί :green:

Metalhead|T|
31-01-13, 15:00
σποττερ στις πιεσεις ωμων με μπαρα ή αλτηρες (ωστε να κάνω και αναγκαστικες επαναλήψεις),για τα σκουώτ(μονο να με προσέχει αν δεν μπορώ να σηκωθω μετα το καθισμα,και στις πιεσεις πάγκου για τον ιδιο λόγο....

TAKI BOY
31-01-13, 15:37
Μόνος χωρίς να ακούω κανένα, να βλέπω κανένα, να βοηθάω και να με βοηθάει κανένας. Γι' αυτό κάνω και σπίτι μόνος. Έχει και την ευχαρίστησή του το να ξέρεις οτι τα σηκώνεις ή δεν τα σηκώνεις. Και αν πάλυ δεν τα σηκώνω και καμια φορα, τα πετάω στο πάτωμα και τελείωσε.
Πάντως εκτός της πλάκας, το θέμα είναι πολύ σοβαρό αμα κάποιος θέλει να πηγαίνει πάντα στο 101% και με αρκετά βάρη σε όλες τις προσπάθειές του. Βοηθός χρειάζεται και απο θέμα βοήθειας σωματικής αλλά και απο θέμα ανεβάσματος ψυχολογίας. Και ένα τελευταίο και σημαντικότερο είναι οτι ο βοηθός που θα σε βλέπει (αν είναι γνώστης) θα μπορεί να σου επισυμάνει και δυο λάθη που θα δει σε κάποια εκτέλεση άσκησης.

warrior s
31-01-13, 15:45
Μόνος.. Δεν τους γουστάρω, δεν τους έχω ανάγκη, δεν τους κάνω κέφι..
Αυτοί έρχονται με μια τσάντα γεμάτη σεικερ και συμπληρώματα και μιλάνε όλο για κύκλους και
τετράγωνα. Φοράνε ζώνη καθόλη τη δειάρκεια της προπόνησης κ.τ.λ :shock: Από αυτούς που χλευάζω θα ζητήσω βοήθεια?
Αυτή είναι και η μεγάλη χαρα και ικανοποίηση: Να κάνεις μόνος σου μια τέτοια προπόνηση που οι άλλοι δίπλα σου δεν μπορούν ούτε να ονειρευτούν και ας έχουν 10 σπότερ :)

HACKERWALLK3R
31-01-13, 15:55
Θα προτιμούσα να έχω κάποιον που να κάνουμε μαζί, με την ίδια ένταση.
Πάω με τον πατέρα όμως που αν και δεν είναι τόσο δυνατός σε αυτά, με βοηθάει.
Μόνος μου δεν πάω για κανένα λόγο.

sakistaz
31-01-13, 16:04
μονος σπιτι

Eddie
31-01-13, 16:06
Μονος μου γυμναζομαι,αλλα θα ηθελα εναν σποττερ..το θεμα ειναι οτι δε μπορουμε να βρουμε σποττερ οπως τον θελουμε εμεις.Εγω θελω καποιον να παιζουμε στα ιδια κιλα και να εχουμε την ιδια τρελα..να μη μιλαει την ωρα της προπονησης παρα μονο για βαρη,να μην πατιεται στον καθρεφτη την ωρα που εγω κανω την ασκηση και να μη τον ψαχνω αναμεσα στα διαλειμματα..Συμφωνω οτι το ΒΒ ειναι ατομικο αθλημα,αλλα θελω καποιον πισω μου την ωρα του παγκου..οχι τοσο για την περιπτωση ατυχηματος,γιατι κακα τα ψεμματα αν σου ξεκολλησει κανας ωμος με 150 κιλα στον παγκο κανεις δε θα σου σηκωσει τη μπαρα,απλως να ναι για εμψυχωση και βοηθεια σε περιπτωση που η μπαρα παιρνει τον κατηφορο αντι για τον ανηφορο..το ιδιο ισχυει και για πολλες αλλες ασκησεις.Επισης εχει διαφορα να κουβαλας 250 κιλα πλακες στην πρεσσα μονος σου απ το να κουβαλαει κι ακομα ενας :thumbup:

GeoDask
31-01-13, 16:07
spotter παντού και πάντα.

ArgoSixna
31-01-13, 16:25
ο σποττερ αξιζει μονο αν ειναι γνωστος σου , αν ειναι τυχαιος και σου χαλαει τις τελευταιες επαναληψεις τι να τον κανεις? καλυτερα να σου ερθει η μπαρα στο κεφαλι :green:

παντως τυχερος οποιος κανει προπονηση με παρτενερ φιλο του .

Θεμιστοκλης
31-01-13, 18:00
Τα τελευταια χρονια μονος, συνηθισα πλεον και μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις θα ζητησω βοηθεια.
Σιγουρα η παρακινηση σε βοηθαει να γινεις καλυτερος αλλα απο την αλλη πιανεις και την κουβεντα και αποσπαται η προσοχη σου..
Για αυτο, ακουστηκα, τερμα η μουσικη και προπονηση λες και εισαι μονος στο γυμναστηριο!

gretyl666
31-01-13, 19:00
Εγω θα ήθελα να έχω κάποιον σπότερ , στις άρσεις θανάτου , (γιατί δεν κάνω αλλη βαρία και επικύνδινη άσκηση), απλά δυστυχώς δεν έχω κάποιον/α φίλο/η που να ξέρει εδώ κοντά μου να παρατηρει τη τεχνικη ... θα ηθελα ομως πολυ να εχω .

sAVAZz
31-01-13, 19:06
Πως να σε βοη8ησει ο σποττερ στις αρσεις????η τα ξεκολας η οχι...δν υπαρχει βοη8εια εκει..

gretyl666
31-01-13, 19:38
οπως εγραψα και στο ποστ εννοώ απλά να κοιτάει την τεχνική μου ..

tasos2
31-01-13, 20:11
Εμενα θα μου αρεσε το πρωτο να γυμναζομαι με καποιον δηλαδη αλλα να ειναι τουλαχιστον στο επιπεδο το δικο μου και αν ειναι παραπανω ακομα καλυτερα (ειχα δοκιμασει να κανω με εναν πιο αδυναμο και μονο πισω με εχει παει ασε που βαζαμε-βγαζαμε κιλα συνεχεια), και επισης να κανει σοβαρα οχι για την πλακα του.

Επειδη δεν τα χω βρει ομως αυτα αρκουμαι στο να ζηταω βοηθεια μονο σε πιεσεις παγκου και σκουοτ.

reignman007
31-01-13, 20:31
Ναι αν ειναι γνωστος και κανουμε καιρο μαζι.
Οχι αγνωστος που φωναζω στο γυμαστηριο.Παντα θα μου χαλασει το σετ,εκει που εχεις βγαλει 7 με χιλια ζορια και θες την ωραια βοηθεια για την 8η και τελευταια,να στην σηκωνει ολη αυτος και τσαφ,παει.Η ακομα χειροτερα εκει που του λες "παρτα" αυτος λεει "οχι τα εχεις ρε μαγκα παμε αλλες 9 ακομα!!".Fail.

Ενας σποττερ που ξερει να βοηθαει χωρις να τον καταλαβαινεις,που σε "τραβαει",που συνεννοειστε χωρις πολλα πολλα και που με λιγα λογια σε ωθει σε καλυτερη και οχι χειροτερη προπονηση,τοτε ΝΑΙ ειναι απαραιτητος και τον θελω.

gretyl666
31-01-13, 20:37
συμφωνω απολυτα ! +1 :)

Giorgos04
31-01-13, 21:10
reignman007 +1000

Και μιας και δεν εχω την ευκολία κάποιου καλού spotter,ακουστικά με την μουσικη που μου αρεσει στο τερμα και προπονηση σαν να ειναι το γυμναστηριο δικο μου!

gretyl666
31-01-13, 21:33
και γω ακουστικά φοράω , πραγματικα σε κάνουν να τα ξεχνάς όλα και να συγκεντρωνεσαι

COBRA_STYLE
31-01-13, 21:51
Παντα με spotter φιλο,σε συγκεκριμενες ασκησεις βεβαια.



μόνη....σαν το χειμωνιάτικο πεπόνι
Δεν γουστάρω σπότερ, με αγχώνουν να ναι απο πάνω μου εκείνη την ώρα

μόνο στα σκουώτ θα θελα, αλλά δε τρελάθηκα ακόμα να ζητήσω βοήθεια εκεί :green:

Μπορω να βοηθησω εγω χωρις καν να το ζητησεις:thumbup::turtle:

Fataoulas
31-01-13, 21:57
Μπορω να βοηθησω εγω χωρις καν να το ζητησεις:thumbup::turtle:



Αργησες :P
Εχει ηδη 384 ΠΜ για προσφορα βοηθειας :green:

lila_1
31-01-13, 22:03
Μπορω να βοηθησω εγω χωρις καν να το ζητησεις:thumbup::turtle:
είσαι ευπρόσδεκτος

Αργησες :P
Εχει ηδη 384 ΠΜ για προσφορα βοηθειας :green:
σαχλαμάρες...έχω-δεν έχω απαριθμίσει 50 :green:
Να έτσι την τελευταία φορά που προσφέρθηκε ένας να βοηθήσει (ούτε καν ρώτησε, ήρθε από πίσω σα κύριος:turtle:) έπεσε πολλή καζούρα

ΠανοςΒ
31-01-13, 23:25
Γυμναζομαι μονος μου σε ενα δωματιο 4χ4 που αμφιβαλλω αν χωραει ο σποτερ μεσα!!!

Σε παγκο και σκουωτ θα ηταν καλή φαση μεν αλλά δεν θα μπορουσα να κανω τα σετ με 45-60 δευτ ενδιαμεσα δε.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν πρεπει να ειναι παρλάπιπας.

NASSER
31-01-13, 23:45
Προτιμάω μόνος μου αλλά άμα χρειαστώ βοήθεια την ζητάω. Αξίζει να σημειώσω πως οι καλύτεροι σπότερ ήταν γυναίκες και τη Δευτέρα σε προπόνηση στήθους είχα πολύ καλή βοήθεια :)

swimmer_90
01-02-13, 00:28
Με (τον καταλληλο) σποττερ κανω μακραν τις καλυτερες προπονησεις...αλλα επειδη δεν εχω αυτη την πολυτελεια παντα οποτε ειμαι μονος ζηταω βοηθεια...αν ηταν στο χερι μου θα εκανα καθε προπονηση με σποττερ:green:

loukiss
01-02-13, 01:06
forever alone ρε.. ξερω τα ορια μου...

αλλα και να μην τα ξερω πιο σιγουρο ειναι οτι θα τα σηκωσω αμα ειμαι μονος παρα αμα εχω την προστασια του spotter απο πανω μου... πιο πολλα κιλα θα σηκωσεις αμα πιστευεις οτι ΑΝ δν τα καταφερεις θα σου πεσουν στο κεφαλι , παρα αμα λες " ενταξει ειμαι με spotter" σαν προφυλακτικο... :turtle:

FITNESS GIRL
01-02-13, 01:13
spotter για να ειμαι στην τσιτα,πολυ σπανια μονη

TRIANTAFYLLOU
01-02-13, 01:26
εγω μόνος πάντα και σε ορισμένες περιπτωσεις με παρτενερ όπως με τον ελευθεριάδη όταν ερχόταν με άδεια , δεν θέλω κανένα στο κεφάλι μου , μόνο κατα περιόδους που έκανα με άτομο που ταιριάζαν οι ώρες μας επειδη εγω είχα πάντα άστατο ωράριο , απλα στα βαρυα κιλα καμια φορα στα τελευταία σετ φώναζα κανέναν να έχει το νού του , αλλα όταν έχω όρεξη για προπόνηση δεν θέλω κανένα στο κεφάλι μου

μόνο παλια θυμαμε το 86-87-88 έκανα όπως είπε και ο νασερ με γυναίκα , εκεί μπορω να πώ σήκωνα ότι έβαζα , έλεγα δεν χρειάζετε να βοηθάς θα στεκεσαι απο πίσω και τα κιλα θα σηκώνονται μόνα τους και άν με αγρίευε κιόλας και ΄'ελεγε "άντε πάμε" φεύγαν σαν πύραυλος της νασσα :P:P

ο παρτενερ πρέπει να είναι άτομο που να ταιριάζουν σαν χημεία προπονητικά και οι ώρες και να δίνει ώθηση ο ένας στον άλλο , ώστε να βγαίνουν προπονήσεις με ένταση και ασφάλεια :thumbup:

Eddie
01-02-13, 01:40
forever alone ρε.. ξερω τα ορια μου...

αλλα και να μην τα ξερω πιο σιγουρο ειναι οτι θα τα σηκωσω αμα ειμαι μονος παρα αμα εχω την προστασια του spotter απο πανω μου... πιο πολλα κιλα θα σηκωσεις αμα πιστευεις οτι ΑΝ δν τα καταφερεις θα σου πεσουν στο κεφαλι , παρα αμα λες " ενταξει ειμαι με spotter" σαν προφυλακτικο... :turtle:

Κι ομως η ιστορια εχει αποδειξει το αντιθετο..οταν φορτωσεις για να φτασεις η και να ξεπερασεις τα ορια σου,εαν εχεις καποιον πισω σου σε περιπτωση που κολλησεις,δε φοβασαι..ακομα κι αν ειναι πολλα τα κιλα στο κατεβασμα λες ενταξει,αν κολλησω θα μου τα παρουν..ενω μου χει τυχει πολλες φορες ας πουμε να χω στη μπαρα κιλα που κανονικα κανω 9-10 επαναληψεις,οταν ειμαι μονος μου να σταματαω στην 5η,6η γιατι αισθανομαι οτι θα μεινω κατω εαν κανω κι αλλη..παιζει πολυ ρολο.Δεν εχω δει μεχρι στιγμης κανεναν να τα κανει ολα για ολα,ειτε προκειται για μεγιστα κιλα η επαναληψεις και να μην εχει πισω σποττερ.Στο σκουοτ πχ δε μου χρειαζεται γιατι αν μεινω θα τα πεταξω στο ρακ..αλλα παγκο,απαραιτητα.

loukiss
01-02-13, 02:06
Κι ομως η ιστορια εχει αποδειξει το αντιθετο..οταν φορτωσεις για να φτασεις η και να ξεπερασεις τα ορια σου,εαν εχεις καποιον πισω σου σε περιπτωση που κολλησεις,δε φοβασαι..ακομα κι αν ειναι πολλα τα κιλα στο κατεβασμα λες ενταξει,αν κολλησω θα μου τα παρουν..ενω μου χει τυχει πολλες φορες ας πουμε να χω στη μπαρα κιλα που κανονικα κανω 9-10 επαναληψεις,οταν ειμαι μονος μου να σταματαω στην 5η,6η γιατι αισθανομαι οτι θα μεινω κατω εαν κανω κι αλλη..παιζει πολυ ρολο.Δεν εχω δει μεχρι στιγμης κανεναν να τα κανει ολα για ολα,ειτε προκειται για μεγιστα κιλα η επαναληψεις και να μην εχει πισω σποττερ.Στο σκουοτ πχ δε μου χρειαζεται γιατι αν μεινω θα τα πεταξω στο ρακ..αλλα παγκο,απαραιτητα.

εχει διαφορα το τι τολμας (γτ σε αυτο αναφερεσαι ξεκαθαρα) με το ποσο στην τσιτα θα εισαι χωρις spotter(στο οποιο αναφερομαι εγω)... προσωπικα ειμαι τερμα τσιτωμενος αμα ξερω οτι αν το γαμ@@@ θα με πλακωσει η μπαρα. και νομιζω αυτο ισχυει για ολους . δν λεω οτι ολοι θα το κανουν και πρεπει να το κανουν αλλα αυτο ειναι γενικη αληθεια απλα μπορει να μην το συνειδητοποιουν καποιοι..

τι εννοεις η ιστορια εχει αποδειξει το αντιθετο.. επιστημονικα πιο ευκολα αποδεικνυεται αυτο που λεω εγω παρα εσυ :green: .. εκτος αν εννοεις οτι αλλα εχεις διαπιστωσει σε προσωπικο επιπεδο ..? δν το πιανω ακριβως γι αυτο στο λεω :unsure:

Eddie
01-02-13, 02:20
Εννοω οτι μεγαλυτερες αυξησεις σε επαναληψεις η σε μεγιστα κιλα,στα ιδια ατομα η σε διαφορετικα,εχουν σημειωθει σ αυτους που εχουν πισω τους καποιον για βοηθεια.Με το η ιστορια εχει αποδειξει αναφερομαι σαφως σε προσωπικη εμπειρια απο το γυμναστηριο μου και απο ιστοριες φιλων..δηλαδη αυτο που λες εσυ πρωτη φορα το ακουω,οτι εαν εισαι μονος σου και ξερεις οτι αν δε τα κανεις θα σε πλακωσει η μπαρα,θα τα κανεις.Νταξει,και οι powerlifters μεσα σε λογικα πλαισια (γι αυτους παντα) παιζουν στα κιλα στους αγωνες,κι ομως εχουν 10 σποττερ απο πανω.Αντε πες εσυ τον powerlifterα οτι ξερεις κατι?Ηρθες εδω για να κανεις 300 κιλα παγκο..και θα τα κανεις,γιατι εαν ΔΕΝ τα κανεις θα πεσουν να σε πλακωσουν.Ειναι αγχος ρε φιλε,δε γινεται.. :green:

Βεβαιως να μη περασουμε στην αντιπερα οχθη γιατι αυτη και μενα με αγχωνει..δλδ να βαζεις κιλα που ξερεις οτι εχεις για 5-6 και μολις ψιλοκολλησεις να αρχισει ο αλλος να τραβαει και να κανεις αλλες 10..αυτο ειναι σπασιμο και μου χει τυχει πολλες φορες,γι αυτο πλεον λεω σε οποιον ειναι πισω μου πρωτον να μην εχει τα χερια κοντα στη μπαρα και δευτερον να μη βοηθησει εαν η μπαρα κολλησει/παρει τον κατηφορο...

loukiss
01-02-13, 02:24
Εννοω οτι μεγαλυτερες αυξησεις σε επαναληψεις η σε μεγιστα κιλα,στα ιδια ατομα η σε διαφορετικα,εχουν σημειωθει σ αυτους που εχουν πισω τους καποιον για βοηθεια.Με το η ιστορια εχει αποδειξει αναφερομαι σαφως σε προσωπικη εμπειρια απο το γυμναστηριο μου και απο ιστοριες φιλων..δηλαδη αυτο που λες εσυ πρωτη φορα το ακουω,οτι εαν εισαι μονος σου και ξερεις οτι αν δε τα κανεις θα σε πλακωσει η μπαρα,θα τα κανεις.Νταξει,και οι powerlifters μεσα σε λογικα πλαισια (γι αυτους παντα) παιζουν στα κιλα στους αγωνες,κι ομως εχουν 10 σποττερ απο πανω.Αντε πες εσυ τον powerlifterα οτι ξερεις κατι?Ηρθες εδω για να κανεις 300 κιλα παγκο..και θα τα κανεις,γιατι εαν ΔΕΝ τα κανεις θα πεσουν να σε πλακωσουν.Ειναι αγχος ρε φιλε,δε γινεται.. :green:

Βεβαιως να μη περασουμε στην αντιπερα οχθη γιατι αυτη και μενα με αγχωνει..δλδ να βαζεις κιλα που ξερεις οτι εχεις για 5-6 και μολις ψιλοκολλησεις να αρχισει ο αλλος να τραβαει και να κανεις αλλες 10..αυτο ειναι σπασιμο και μου χει τυχει πολλες φορες,γι αυτο πλεον λεω σε οποιον ειναι πισω μου πρωτον να μην εχει τα χερια κοντα στη μπαρα και δευτερον να μη βοηθησει εαν η μπαρα κολλησει/παρει τον κατηφορο...

χαχααχ οντως...εγω να σου πω απ τους spotter φοβαμαι κυριως αυτους που δν ξερουν να spottαρουν σωστα....(πχ σου κοβει το οπτικο πεδιο με το ταβανι, δν γνωριζει ποτε πρεπει να βαλει τις χερουκλες του για να τ τραβηξει κτλ).. μετα σκεφτομαι αυτο που σ ειπα ...

καλα αλλο οι pl-ing αγωνες αν και εκει πλεον λιγοι κανουν overestimate το RM τους.. οι pro παιζουν συνηθως με το 95% απ αυτο που τραβανε στην προπονηση φαντασου

Χριστοφορος123
01-02-13, 12:22
χαχααχ οντως...εγω να σου πω απ τους spotter φοβαμαι κυριως αυτους που δν ξερουν να spottαρουν σωστα....(πχ σου κοβει το οπτικο πεδιο με το ταβανι, δν γνωριζει ποτε πρεπει να βαλει τις χερουκλες του για να τ τραβηξει κτλ).. μετα σκεφτομαι αυτο που σ ειπα ...

καλα αλλο οι pl-ing αγωνες αν και εκει πλεον λιγοι κανουν overestimate το RM τους.. οι pro παιζουν συνηθως με το 95% απ αυτο που τραβανε στην προπονηση φαντασου

Νταξει αμα εχεις εμενα ομως spotter δε φοβασαι τιποτα

TRIANTAFYLLOU
01-02-13, 19:41
εύχομαι να μην δει κανείς τι πίκρα είναι αν θα σε μείνουν τα κιλα , εγω πιτσιρικας είχα μείνει μόνος μου με 210 κιλα στο σκουωτ και έμεινα κάτω , σας πληροφορώ δεν είναι καθόλου καλή εμπειρία , τι μεση έβαλα να τα σηκώσω και τα έριξα ευτυχώς σε μια βαση που είχε το σκουώτ οριακά και μια φορα με είχαν μείνει στον πάγκο 160 κιλα πάνω στο στηθος και κυλούσα την μπάρα σιγα σιγα στο στομάχι για να σηκωθω γιατι κάτω απο το γυμναστηριο είχε μαγαζί με φωτιστικα και αν τα έριχνα κάτω ήταν και παλιο το κτήριο παίζει να έβγαινε η μπάρα στον κατω όροφο

και αυτα γιατι καμια φορα πήγαινα κυριακες και το γυμναστηριο τοτε στην καβάλα το άνοιγα μόνος μου να γυμναστω , περιτο να πώ ότι για κανα χρόνο πονούσαν τα κόκκαλα στο θώρακα λες και με πάτησε τρακτερ .

απλα αργότερα έβαζα κιλα που μπορω να δουλέψω αυστηρα έμαθα τις δυνατότητές μου και έβγαζα με το ζόρι την τελευταία και μόνο εκεί ήθελα ενα άτομο για βοήθεια για μια ακόμη επανάληψη .πειράματα και ταρζανιές δεν θέλει με τα βαρια κιλα , γιατι το πρώτο λάθος μπορει να είναι και το τελευταίο

ελμερ
01-02-13, 19:50
Κι εμενα πιτσιρικας μου ειχαν μεινει 70 κιλα στις πιεσεις παγκου ,και παλι που μπηκε καποιος πελατης στο γυμναστηριο και τα τραβηξε απο πανω μου....απο τοτε αν ειναι να παιξω τετοιες ασκησεις λεω σε καποιον να με βλεπει μηπως χρειαστει να τα τραβηξει....:welcome:

gretyl666
01-02-13, 19:59
στις πιεσεις στον ισιο χρειαζεται σιγουρα !
στον επικλινη ομως χρειαζεται ; δεν μπορουνε τα κιλα να κυλησουνε στα ποδια ;

billy89
01-02-13, 20:29
Καλά, πειράματα με τη φορτωμένη μπάρα θα κάνεις? Πιο απλό είναι να απασχολήσεις κάποιον για μισό λεπτό να σε προσέχει!

gretyl666
01-02-13, 20:48
σπιτι κανω γυμναστικη ...
παντως ο παγκος αντεχει τα κιλα να ρθουνε και να κατσουνε στη μεση ειναι καλος παγκος !

gretyl666
01-02-13, 20:49
*στη μεση του παγκου εννοω ετσι

TAKI BOY
01-02-13, 21:54
Μιας και πήγε εκεί η κουβέντα θα το πω εδώ μήπως βοηθήσει κανέναν.
Εγώ όταν κάνω πάγκο, επειδή κάνω μόνος μου στο σπίτι, όπως είπα και παραπάνω, ποτέ μα ποτέ δεν βάζω σφηχτήρες στην μπάρα, έτσι ώστε όταν θα γίνει η στραβή και δεν θα μπορέσω να σηκώσω τα κιλά που έβαλα και μου κάτσει η μπάρα στο στήθος, να γύρω την μπάρα στην μία πλευρά να φύγουν οι δίσκοι και να πέσουν στο πάτωμα και να φύγει μετά η μπάρα προς την άλλη πλευρά να πέσει κάτω με τους δίσκους της άλλης πλευράς. Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δύο φορές μου έχει τύχει και με έχει σώσει.

gretyl666
02-02-13, 08:39
ΜΕ ΣΩΖΕΙΣ ! Πολύ καλή η συμβουλή σου ! Το μόνο κακό ειναι ότι θα πεσουν τα κιλα στο πατωμα και μετα άμα μένουνε κι άλλοι κατω απ' το σπιτι σου σου κανουνε παρατήρηση .Αλλα καλύτερα να σου κανουνε παρατήρηση παρα να πέσουνε τα κιλα πανω σου , χτυπά ξύλο. Το χω κάνει και γω κάποιες φορές ,απλά δε το θυμωμουνα .

Abdala Shamma
02-02-13, 09:19
Home alone :) στα γυμναστιρια ... απλά δεν μπορω να σιγκεντροθώ... μου μιλάνε ή κοιτάω γκόμενες :P

TAKI BOY
02-02-13, 10:19
ΜΕ ΣΩΖΕΙΣ ! Πολύ καλή η συμβουλή σου ! Το μόνο κακό ειναι ότι θα πεσουν τα κιλα στο πατωμα και μετα άμα μένουνε κι άλλοι κατω απ' το σπιτι σου σου κανουνε παρατήρηση .Αλλα καλύτερα να σου κανουνε παρατήρηση παρα να πέσουνε τα κιλα πανω σου , χτυπά ξύλο. Το χω κάνει και γω κάποιες φορές ,απλά δε το θυμωμουνα .

Εγώ επειδή έχω διαμορφώσει ένα υπνοδωμάτιο στο σπίτι και το έχω κάνει γυμναστήριο, έχω τοποθετήσει σε όλο το δάπεδο πριν βάλω τα όργανα, μονωτικές υλικό οπου είναι πλάκες 5 εκατοστών, το κοινό μπλέ ντάου (dow) μονωτικό που βάζουν στις οικοδομές. Αν θυμάμαι είναι σε διαστάσεις 2,5μ.Χ0.60μ. Το είχα τοποθετήσει απλά πάνω στο δάπεδο χωρίς νατο κολλήσω, και περισσότερο το είχα για να μην μεταδίδεται δόνηση απο το πολυόργανο και τον διάδρομο όταν έτρεχα, στο δάπεδο και ακούν οι απο κάτω, αλλά επειδή είναι σκληρό, βγηκε καλό και στο θέμα προστασίας στα πλακάκια σε περίπτωση που πέσουν τα βάρη.
Φίλος μου έχει δυο στρώματα σκληρά απο αυτά που κάνουν γιόγκα και κάτι τέτοια, και όταν κάνοι πάγκο, βάζει το ένα δεξια και το άλλο αριστερά του και είναι οκ.

gretyl666
02-02-13, 10:28
Εγώ ομως δεν έχω τίποτα τετοιο και μου εχουν κάνει παρατήρηση ,αλλά το καλό ειναι ότι υπάρχουν πολύ πιο ενοχλητικοί ανθρωποι που φωνάζουν σ άλλο όροφο και δεν ξέρουν σε ποιον να πρωτοκανουν παρατήρηση χαχα . Τα πλακάκια ευτυχώς δεν έχουνε σπασει ακομη. αλλά θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε αυτο που λες γιατι η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι τα πλακάκια θα τα πληρωσω εγώ και θα της δώσω 1000 ευρώ!

Χριστοφορος123
02-02-13, 14:45
Εγώ ομως δεν έχω τίποτα τετοιο και μου εχουν κάνει παρατήρηση ,αλλά το καλό ειναι ότι υπάρχουν πολύ πιο ενοχλητικοί ανθρωποι που φωνάζουν σ άλλο όροφο και δεν ξέρουν σε ποιον να πρωτοκανουν παρατήρηση χαχα . Τα πλακάκια ευτυχώς δεν έχουνε σπασει ακομη. αλλά θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε αυτο που λες γιατι η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι τα πλακάκια θα τα πληρωσω εγώ και θα της δώσω 1000 ευρώ!

Καλα μονΗ σου μενεις;;
Η εννοεις οτι θα τα πληρωσουνε οι γονεις σου.. :cool::cool: