PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκησεις για το εσωτερικο τμημα του στηθους



thegravijia
17-09-08, 17:39
ασκησεις για το εσωτερικο τμημα του στηθους....
περιμενω προτασεις...


:evil2:

Steve KinG STyLe
17-09-08, 18:15
Εσωτερικο εννοεις Pectoralis Major (Sternal Head)?
Αν ναι οι πιο καλες για μενα ειναι
Διζιγο
Πιεσεις παγκου με μπαρα οριζοντια
Εκτασεις
και φυσικα Pullover

Αλλες ειναι
κατακλινεις πιεσεις μπαρας
πιεσεις με αλτηρες
peck deck
πιεσεις μηχανημα...

RUHL
17-09-08, 18:51
Νομιζω το εχουμε ξανασυζητηση τωρα ασκησεις για εκει καπως δυσκολο

NASSER
17-09-08, 19:12
Δωσε εμφαση σε
-πιεσεις με αλτηρα σε ισιο παγκο.
-ανοιγματα με αλτηρες σε ισιο παγκο. Εναλακτικα εδω μπορεις να κανεις peck deck.

βελτιωση θα δεις με τον χρονο, αρκει η τεχνικη σου να εινα σωστη.

slaine
17-09-08, 19:36
λόγω κολύμβησης και γεννετικών προδιαγραφών (υποθέτω) δύσκολα γεμίζω το κέντρο του στήθους σε αντίθεση με το πάνω και έξω μέρος.

παρατήρησα ότι γενικά οι πιέσεις με αλτήρες και με μπάρα αλλά κάπως κλειστή λαβή βοηθούν αρκετά. :idea:

thegravijia
17-09-08, 19:39
Πιεσεις με κλειστη λαβη πιανει καθολου? η πιανει μονο τρικεφαλα??? :???:

Billy
17-09-08, 19:50
η καλύτερη άσκηση που υπάρχει είναι PecDeck γιατί διατηρει την πλήρη φόρτιση του θωρακικού ενώ αυτός βρήσκεται σε πλήρη σύσπαση,
αλλά θέλει προσοχή γιατί ταυτόχρονα γυμνάζεις καί τον Κορακοβραχιόνιο καί μπορεί να τον τραυματίσεις γιατί συνηθως είναι παραμελημένος μύς γι'αυτό καλύτερα να κάνεις την άσκηση με σταθερή ωμοπλάτη, καλυτερα ξαπλωμένος για να ακουμπάει η ωμοπλάτη στον πάγκο καί να ακινητοποιήται.

Hurricane38
18-09-08, 01:27
Να ρωτησω κατι?Τι διαφορα εχει στη μυικη αναπτυξη οι πιεσεις με αλτηρες σε ισιο παγκο απο τις πιεσεις με μπαρα?Ρωταω γιατι δεν εχω κανει ποτε μου πιεσεις με αλτηρες

slaine
18-09-08, 01:34
με τους αλτήρες κατεβάζεις το βάρος πιο χαμηλά από τη μπάρα που μπλοκάρεται από το σώμα σου και επίσης πάνω κλείνουν τα χέρια. η κίνηση είναι διαφορετική. συνήθως κάνω παραλλαγή με τους αλτήρες κάτι μεταξύ πιέσεων και ανοιγμάτων νιώθω να με πιάνουν πιό καλά. επίσης με τους αλτήρες είναι πιό δύσκολο να σταθεροποιήσεις το βάρος και δουλεύουν περισσότερο και άλλοι μύες και βάζεις λιγότερα κιλά από τη μπάρα.

αυτά έχω παρατηρήσει εγώ.

Billy
18-09-08, 16:08
επίσης με τους αλτηρες οι πιθανότητες τραυματισμού είναι πολύ μεγαλήτερες από την μπάρα, γι'αυτό προσοχή κυρίως όταν είναι χαμηλά κοντά στο σωμα.

dReik0
18-09-08, 16:14
επίσης με τους αλτηρες οι πιθανότητες τραυματισμού είναι πολύ μεγαλήτερες από την μπάρα, γι'αυτό προσοχή κυρίως όταν είναι χαμηλά κοντά στο σωμα.

απαγορευμένη άσκηση για εμενα όταν πάει το χέρι πίσω από τον ωμο , πάντα βγαίνει λόγο προβλήματος :(

slaine
18-09-08, 16:28
για τον ώμο προσοχή μέχρι εκεί που δε δημιουργεί προβλήματα.
για τους άλλους τραυματισμούς απλά όσο πιο τεντωμένα είναι τα χέρια και πιο πίσω πάνε τόσο μεγαλύτερη διάταση γίνεται στους μύες. άρα μεγαλύτερος κίνδυνος τραυματισμού αμα το παρακάνετε με τα κιλά και το κατέβασμα αλλά ταυτόχρονα σε πιάνει πολύ καλά. είχαμε δεν έιχαμε πάλι ξεφύγαμε από το τόπικ....

RUHL
18-09-08, 16:35
επίσης με τους αλτηρες οι πιθανότητες τραυματισμού είναι πολύ μεγαλήτερες από την μπάρα, γι'αυτό προσοχή κυρίως όταν είναι χαμηλά κοντά στο σωμα.

Νoop ακριβως το αντιθετο διαβαζα και εφαρμοσα εκοψα τις μπαρες γενικως λογω προβληματος για λιγους μηνες

Δεν εφαρμοζετε τοσο μεγαλη πιεση μεμονομενα στους ομους επειδη τα χερια ειναι ελευθερα



Να ρωτησω κατι?Τι διαφορα εχει στη μυικη αναπτυξη οι πιεσεις με αλτηρες σε ισιο παγκο απο τις πιεσεις με μπαρα?Ρωταω γιατι δεν εχω κανει ποτε μου πιεσεις με αλτηρες


Σε ενα βιβλιο εχει μια κλιμακα εκανε ενας ο anderson jef και τα κατατασει πχ οι αρσεις θανατου πιανοι πιο πολλες μυικες ομαδες πιο βαρια πιο καλη για να αναπτυξης δυναμη η μαζα απο πχ καθιστη κωπηλατικη στο μηχανημα.

Ε λοιπον εκει ειχε ως πιο παραγωγικη ασκηση για στηθος πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη παγκο γενικα οι μπαρες ηταν πιο κατω απο τους αλτηρες

http://www.imageshack.gr/files/lsayofi7d3ei2x8i5aqd.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=lsayofi7d3ei2x8i5aqd.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/2wrtmml8cf5nzof85ao2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=2wrtmml8cf5nzof85ao2.jpg)

(Που ειναι ο αλλος που θα παει στρατιωτης αχχαχα τουμπανο θα γηνει 1η ασκηση την εχει αυτη που προτηνα χαχα)
Καλα δεν περιμενω καποιον να κανει καμψεις με κιλα στο γυμναστηριο αλλα οι αλλες ασκησεις εχουν ενδιαφερον στον τροπο καταταξης-παραγωγηκοτητας

SOLID
18-09-08, 19:03
Παντα το ελεγα πως οι πιεσεις με αλτηρες οταν καποιος εχει την εμπειρια και ξερει να τις χρησιμοποιει σωστα ειναι πιο αποδοτικες απο την μπαρα!!!!!!!!Μεγαλυτερη συσπαση και μεγαλυτερη διαταση αρα μεγαλυτερο ερεθισμα στους μυες!!!!!!

Αλτηρες για στηθος vs μπαρα 1-0 αλτηρες ownz χωρις αυτο φυσικα να σημαινει πως η μπαρα δεν κανει δουλεια προς Θεου!!!!!
:bowdown: :bowdown: :bowdown: Push ups rulez χεχεχε.Εγω τουλαχιστον παντα τα συμπεριλαμβανω στο προγραμμα του στηθους!!!!! :bowdown: :bbbiceps: :thumbup:

RUHL
18-09-08, 19:21
Προσεχε επικληνεις καμψεις με βαρος κιολας πως θα το καταφερεις αχαχαχ δεν ξερω

slaine
18-09-08, 19:31
μπορεί να σε πατάει κάποιος

SOLID
18-09-08, 20:04
Παιζουν απειρα ακροβατικα για καμψεις μεχρι σακιδιο εχω και το φορτονω με δεκακιλες πλακες συν λαβες και εγκυκλοπαιδιες για εξτρα αποσταση ωστε να γινει η ασκηση τσιτα δυσκολη.Μαζι με στηθος παντα μπαινουν σετ με καμψεις μεχρι και ντροπ σετ με καμψεις με προσθετο βαρος και κατεβαινουμε!!!!
Κατα τη γνωμη μου καμψεις για στηθος μονοζυγο για πλατη και διζυγο για τρικεφαλους πρεπει να τα εχουν ολοι στην προπονηση τους!!!!Μαζι με τα βαρη φυσικα!!!!Ειναι δυναμη αυτες οι ασκησεις.

thegravijia
15-11-08, 23:40
παιδες τα φωτα σας
εχω προβλημα με το στηθος
αν και ειναι γεματο.
Sτο πλαγιο μερος δεν ξεχωριζουν οι γραμμες .
ξερετε καμια ασκηση που να βοηθαει να φανουνε..
εγω σκεφτομουν να αυξησω τα σετ στα ανοιγματα..ειναι σωστο?




το εβαλα εγω για να μην ανοιγουμε καινουργια τοπικ χωρις λογο.

NASSER
15-11-08, 23:49
παιδες τα φωτα σας
εχω προβλημα με το στηθος
αν και ειναι γεματο στο πλαγιο μερος δεν ξεχωριζουν οι γραμμες .
ξερετε καμια ασκηση που να βοηθαει να φανουνε..
εγω σκεφτομουν να αυξησω τα σετ στα ανοιγματα..ειναι σωστο?




το εβαλα εγω για να μην ανοιγουμε καινουργια τοπικ χωρις λογο.

Δουλεψε ανοιγματα οπως εχεις, βαλε βυθισεις και κατακλινη πιεσεις, εναλλαξ απο προπονηση σε προπονηση.

RUHL
15-11-08, 23:49
αν και ειναι γεματο στο πλαγιο μερος δεν ξεχωριζουν οι γραμμες .
10% bf

Steve KinG STyLe
15-11-08, 23:50
παιδες τα φωτα σας
εχω προβλημα με το στηθος
αν και ειναι γεματο στο πλαγιο μερος δεν ξεχωριζουν οι γραμμες .
ξερετε καμια ασκηση που να βοηθαει να φανουνε..
εγω σκεφτομουν να αυξησω τα σετ στα ανοιγματα..ειναι σωστο?




το εβαλα εγω για να μην ανοιγουμε καινουργια τοπικ χωρις λογο.


Ποιες γραμες ρε bro???Βαλε καμια φωτο πλζ :green:

thegravijia
16-11-08, 00:05
http://img512.imageshack.us/img512/5411/14rj0.jpg (http://imageshack.us)
http://img512.imageshack.us/img512/14rj0.jpg/1/w533.png (http://g.imageshack.us/img512/14rj0.jpg/1/)
αυτο εννοω
εβαλα βελακι

τι ασκησεις να κανω για να αρχισουν να ξεχωριζουν..??

NASSER
16-11-08, 00:21
παιδες τα φωτα σας
εχω προβλημα με το στηθος
αν και ειναι γεματο στο πλαγιο μερος δεν ξεχωριζουν οι γραμμες .
ξερετε καμια ασκηση που να βοηθαει να φανουνε..
εγω σκεφτομουν να αυξησω τα σετ στα ανοιγματα..ειναι σωστο?




το εβαλα εγω για να μην ανοιγουμε καινουργια τοπικ χωρις λογο.

Δουλεψε ανοιγματα οπως εχεις, βαλε βυθισεις και κατακλινη πιεσεις, εναλλαξ απο προπονηση σε προπονηση.

Steve KinG STyLe
16-11-08, 00:25
Ε λογικα δεν εχεις αρκετο ογκο στο στηθος...δεν νομιζω να ειναι καποοι προβλημα απλα αρχισε βασικες ασκησεις πιεσεις με αλτηρες,μπαρα,επικλινη,κατακλινη,βυθισεις κτλ και θα εισαι μια χαρα!!!!

thegravijia
16-11-08, 00:33
το προγραμμα που κανω ειναι
πιεσεις με αλτηρες επικλεινη
πιεσεις παγκου οριζοντια
ανοιγματα οριζοντια
βυθισεις
απο 3-4 σετ με 6 με 12 επαναληψεις
τι να αλλαξω../???



να πω οτι το γυμναστηριο που παω δεν εχει κατακλινη παγκου οποτε ακυρες οι ασκησεις αυτες.

slaine
16-11-08, 05:22
αυτό που είπε ο ρούλ μόλις στεγνώσεις θα φανούν. σίγουρα η περεταίρω ανάπτυξη της περιοχής θα βοηθήσει.

Steve KinG STyLe
16-11-08, 12:19
μόλις στεγνώσεις θα φανούν

:???: :???: :???: :???: με ποια λογικη? με μπερδεψατε.... :lol:

slaine
16-11-08, 13:23
τι λες ρε στιβ? θες να πεις ότι άμα έχεις 30 κιλά λίπος (που λέει ο λόγος) θα φαίνεται η γράμμωση?

thegravijia
08-02-09, 01:25
θεωρειται οτι σε ενα ολοκληρωμενο προγραμμα στηθους τα ανοιγματα μπορουν να βγουν??

Steve KinG STyLe
08-02-09, 01:38
θεωρειται οτι σε ενα ολοκληρωμενο προγραμμα στηθους τα ανοιγματα μπορουν να βγουν??

Absolutly yes.Δεν ξερω γιατι ποτε δεν τις συμπαθησα αυτες τις ασκησεις :drunken:

slaine
08-02-09, 01:38
δεν είναι και η πιο βασική άσκηση αλλά όταν έκανα μόνο πιέσεις κουράζονταν πολύ οι ώμοι και τρικέφαλοι δεν τράβαγα καλά οπότε έκανα εκτάσεις μετά απο 1-2 ασκήσεις πιέσεων για να ξεκουράζονται τα υπόλοιπα.

thegravijia
08-02-09, 01:42
TI ακριβως κανουν τα ανοιγματα???

Steve KinG STyLe
08-02-09, 02:29
ε?τι εννοεις σαν τι να κανουν? :???:

thegravijia
08-02-09, 11:16
αυξανουν τον ογκο στο πλαγιο μερος του στηθους??

BRaWNy
08-02-09, 11:56
Οι μυες του στήθους πάνε απο την άρθρωση του ώμου στο στέρνο και στην κλείδα.
Μπορεί να δωθεί περισσότερο έργο στο κλειδικό ή το στερνικό ανάλογα τη γωνία, όχι όμως σε κάποια άκρη του μυ.

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, να γυμνάζεται μόνο το εσωτερικό ή και εξωτερικό στήθος, είναι σαν να τεντώνεις έναν σπάγγο π.χ. 50 εκατοστών, μόνο απο τη μία άκρη π.χ. για 10 εκατοστά, κρατώντας τον με τα δυό σου χέρια.

thegravijia
08-02-09, 12:14
BRaWNy κανε μια μεταφραση τωρα στο τι ειπες για να καταλαβουμε κ οι υπολοιποι...


(Μιλατε απλα ελληνικα ρε να καταλαβαινομαστε.)

Steve KinG STyLe
08-02-09, 12:20
BRaWNy κανε μια μεταφραση τωρα στο τι ειπες για να καταλαβουμε κ οι υπολοιποι...
http://www.exrx.net/Articulations/Shoulder.html#anchor108688 :roll:

BRaWNy
08-02-09, 12:53
BRaWNy κανε μια μεταφραση τωρα στο τι ειπες για να καταλαβουμε κ οι υπολοιποι...


(Μιλατε απλα ελληνικα ρε να καταλαβαινομαστε.)Οι ίνες των μυων του στηθους πάνε οριζόντια, απο την αρθρωση του ώμου προς το στέρνο, και ένα μέρος προς την κλείδα (το κόκκαλο κάτω απο το λαιμό).
Φαντάσου τες, βάζοντας την ανοιχτή παλάμη σου (τα δάχτυλα ανοιχτά) με τον καρπό στον εμπρόσθιο δελτοειδή.

Δεν μπορει να ενεργοποιηθεί τμήμα ενος μυ μόνο στην άκρη του, π.χ. εσωτερικό στήθος προς το στερνο.
Μπορει μόνο να ενεργοποιηθούν με διαφορετική συμμετοχή έργου, διαφορετικές δεσμίδες μυων, φυσικά σε όλο το μήκος τους, π.χ. στο στηθος απο την αρθρωση του ώμου εως το στέρνο, ή απο την άρθρωση του ώμου εως την κλείδα.

Εαν ξέρετε την λειτουργία κάθε μυ κλπ, καθως και την ανατομία του, δεν θα χρειάζεστε μετάφραση, ουτε θα μπορουν να σας πείσουν κάποια βιβλία ή κάποιοι άλλοι για πράγματα που δεν είναι δυνατό να γίνουν.

RUHL
08-02-09, 12:54
BRaWNy κανε μια μεταφραση τωρα στο τι ειπες για να καταλαβουμε κ οι υπολοιποι...


(Μιλατε απλα ελληνικα ρε να καταλαβαινομαστε.)
lol
Μαλον δεν διαβαζεις το φορουμ οσο πρεπει αν δεν καταλαβες αυτο το ευκολο πραγμα που λεει ο μηχαλης(η διαβαζεις ποιο πολυ τα οφφ τοπικ :geek: )

Αν και εγω νομιζω γηνετε να γυνμασεις καποιες γωνιες οχι να απομονωσεις τοσο καλα οπως με ανω πανω κατω στηθος η μεσαιο αλλα και παλι σε καποιο βαθμο μπορεις να γυμνασεις το μεσα η καποιες γωνιες εξω
Καπου στο εξωτερικο ειχε ανοιξη μια παρομοια κουβεντα και ειχαν ποσταρει τον poliquine να λεει οτι γηνετε αυτο ^ αλλα δεν το εχω διαβασει ακομα εγω στα βιβλια του(μου εμηναν μερικα ακομα : P) :rabbit: :drunken:

BRaWNy
08-02-09, 12:56
BRaWNy κανε μια μεταφραση τωρα στο τι ειπες για να καταλαβουμε κ οι υπολοιποι...
http://www.exrx.net/Articulations/Shoulder.html#anchor108688 :roll:Δείτε clavicular head and Sternal head του στηθους

BRaWNy
08-02-09, 12:59
αλλα και παλι σε καποιο βαθμο μπορεις να γυμνασεις το μεσα η καποιες γωνιες εξω
Καπου στο εξωτερικο ειχε ανοιξη μια παρομοια κουβεντα και ειχαν ποσταρει τον poliquine να λεει οτι γηνετε αυτο sorry, thats bullshit of them

Kαι η γιαγιά μου αν είχε καρούλια, θα ήταν πατίνι.

Απόψεις μου

thegravijia
08-02-09, 13:36
θεωρειται οτι σε ενα ολοκληρωμενο προγραμμα στηθους τα ανοιγματα μπορουν να βγουν??

RUHL
08-02-09, 13:38
^^ τι κολημα εχεις φαει εσυ με αυτη την ασκηση και γενικα με το στηθος επι μηνες αναλυουμε τα ιδια πραγματα