PDA

Επιστροφή στο Forum : Που πηγαν ολα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γυμναστηρια?



Σελίδες : 1 [2]

vaggan
14-04-12, 11:10
πολυ ωραιος χωρος αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι αν ο και ο ανθρωπος που εχει το γυμναστηριο κατεχει το αντικειμενο τοτε πραγματικα αξιζει τον κοπο:clap::clap::clap:

giannis64
14-04-12, 13:32
η ατμόσφαιρα και η όρεξη για βοήθεια από τους ανθρώπους του που υπάρχει σε έναγ υμ με την πρόσθεση της καθαριότητας που παρέχει, είναι αυτά που σε κάνουννα νιώθεις άνετα και να έχουν αποτελέσματα η κόποι σου. αυτά συνθέτουν ένα πραγματικό γυμ.
φυσικά εννοείτε πως θα υπάρχει και όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός. (και όχι πληθώρα περιττόν οργάνων)

Keirox
14-04-12, 13:46
η ατμόσφαιρα και η όρεξη για βοήθεια από τους ανθρώπους του που υπάρχει σε έναγ υμ με την πρόσθεση της καθαριότητας που παρέχει, είναι αυτά που σε κάνουννα νιώθεις άνετα και να έχουν αποτελέσματα η κόποι σου. αυτά συνθέτουν ένα πραγματικό γυμ.
φυσικά εννοείτε πως θα υπάρχει και όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός. (και όχι πληθώρα περιττόν οργάνων)

Συμφωνώ απόλυτα. Για τον ίδιο λόγο και εγώ μέχρι πρότινος γυμναζόμουν σε μια τρύπα mμε τα διπλά λεφτά.. :P

Edit: απίθανο μόλις ανακάλυψα ότι το results έχει βιντεάκια στο youtube!!!!!


http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=zIPFrck8-MM
http://www.youtube.com/watch?v=UYNXNlzdWQU
http://www.youtube.com/watch?v=C4n9mjOmK7E&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=eXb_R9fM6oQ&feature=related

Silvester
14-04-12, 14:10
Συμφωνώ απόλυτα. Για τον ίδιο λόγο και εγώ μέχρι πρότινος γυμναζόμουν σε μια τρύπα mμε τα διπλά λεφτά.. :P

Edit: απίθανο μόλις ανακάλυψα ότι το results έχει βιντεάκια στο youtube!!!!!


http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=zIPFrck8-MM
http://www.youtube.com/watch?v=UYNXNlzdWQU
http://www.youtube.com/watch?v=C4n9mjOmK7E&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=eXb_R9fM6oQ&feature=related

να σε ρωτήσω.....στο 2ο βίντεο η άσκηση στο 1:26 ξέρεις ποιά άσκηση είναι και τι ακριβώς γυμνάζει.?
Γιατί δεν κανει ακριβώς deadlifts αλλά κάτι λίγο διαφορετικό!

Keirox
14-04-12, 14:16
να σε ρωτήσω.....στο 2ο βίντεο η άσκηση στο 1:26 ξέρεις ποιά άσκηση είναι και τι ακριβώς γυμνάζει.?
Γιατί δεν κανει ακριβώς deadlifts αλλά κάτι λίγο διαφορετικό!

Δεν την κάνουν πολύ καλά. Πρέπει να τους έχει βάλει να μάθουν το φορμ.

Λέγεται high pulls είναι πολυαθρική άσκηση γυμνάζει την εκρηκτικότητα και πάρα πολλούς μύς (σχεδόν full body), και συγκαταλέγεται στην κατηγορία των βοηθητικών ολυμπιακών lifts.

http://www.exrx.net/WeightExercises/OlympicLifts/HighPull.html

Silvester
14-04-12, 14:46
Δεν την κάνουν πολύ καλά. Πρέπει να τους έχει βάλει να μάθουν το φορμ.

Λέγεται high pulls είναι πολυαθρική άσκηση γυμνάζει την εκρηκτικότητα και πάρα πολλούς μύς (σχεδόν full body), και συγκαταλέγεται στην κατηγορία των βοηθητικών ολυμπιακών lifts.

http://www.exrx.net/WeightExercises/OlympicLifts/HighPull.html

ευχαριστώ,,σε αυτό που μου έστειλες είναι κάτι σαν άρσεις θανάτου με όρθια κωπηλατική!

destroyerody94
14-04-12, 15:35
Είναι η μισή κίνηση του επολέ.
Καλύτερα θεωρώ τα snatch high pulls πάντως.

loukiss
14-04-12, 18:30
συμφωνω με ody οντως τα snatch grip high pulls εχουν περισσοτερο νοημα ..

εκτος αν τ κανουν για να μαθουν να ειναι πιο εκρηκτικοι σε εκεινο το rom του επολε...

keirox απιθανο γυμναστηριο κατι τετοιο εδω περα θα στοιχιζε το λιγοτερο 80 ευρω το μηνα ΑΝ υπηρχε

Keirox
14-04-12, 18:32
συμφωνω με ody οντως τα snatch grip high pulls εχουν περισσοτερο νοημα ..

εκτος αν τ κανουν για να μαθουν να ειναι πιο εκρηκτικοι σε εκεινο το rom του επολε...

keirox απιθανο γυμναστηριο κατι τετοιο εδω περα θα στοιχιζε το λιγοτερο 80 ευρω το μηνα ΑΝ υπηρχε

Για αυτόν τον λόγο το κάνουν,, για να μάθουν το 1 μέρος τους rom για poweclean..
--
Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα; Αποκλείετε βρε παιδιά.. που κάνουν προπόνηση οι αθλητές;

Roid Rage
14-04-12, 22:22
Σε μερη που τους κανουν παρατηρησεις για τα κιλα, για τις σκονες, για τις κραυγες, για το κοπανημα στο εδαφος και αναγκαζονται να φτιαξουν μια τρυπα κατω απτο σπιτι τους για να χωθουν και οικονομιες μιας ζωης για να παρουν αυτα που θελουν. (Εναλλακτικα, στο physique στην Πατρα)

Keirox
14-04-12, 22:38
Σε μερη που τους κανουν παρατηρησεις για τα κιλα, για τις σκονες, για τις κραυγες, για το κοπανημα στο εδαφος και αναγκαζονται να φτιαξουν μια τρυπα κατω απτο σπιτι τους για να χωθουν και οικονομιες μιας ζωης για να παρουν αυτα που θελουν. (Εναλλακτικα, στο physique στην Πατρα)

Αυτό το physique στην πάτρα φαίνεται πολύ σωστό γυμναστήριο! Πολλά plateloaded και πολύ καλή ποιότητα μηχανήματα! :thumbup::thumbup:

Roid Rage
14-04-12, 22:45
Απλα δεν υπαρχουν, πολλα ουτε ο εισαγωγεας δεν τα ειχε δει.
π.χ. 43228
μηχανημα λαιμου hammerstrength

Keirox
14-04-12, 23:18
Απλα δεν υπαρχουν, πολλα ουτε ο εισαγωγεας δεν τα ειχε δει.
π.χ. 43228
μηχανημα λαιμου hammerstrength

Αυτό ούτε εγώ το έχω δει. Τον Άυγουστο θα κατέβω Ελλάδα για κάνα μήνα. Άν βρεθώ πατρα (που το πιο πιθανό είναι να έρθω και να μείνω ένα soukou) θα περάσω σας δω και να κάνω και ένα training session! :)

72K
15-04-12, 12:01
Αυτό ούτε εγώ το έχω δει. Τον Άυγουστο θα κατέβω Ελλάδα για κάνα μήνα. Άν βρεθώ πατρα (που το πιο πιθανό είναι να έρθω και να μείνω ένα soukou) θα περάσω σας δω και να κάνω και ένα training session! :)

Να το κανονίσουμε να κάνουμε ένα meeting. θα χει πλάκα :weights:

Keirox
15-04-12, 14:30
Να το κανονίσουμε να κάνουμε ένα meeting. θα χει πλάκα :weights:

Θα σας ενημερώσω! Όντος πλάκα θα έχει ένα meeting!

Roid Rage
15-04-12, 17:41
Nα μου πειτε μονο, να παω και γω γιατι δεν ειμαι εκει :P

noob
17-04-12, 00:47
Πλακάκι είναι πολύ βλακία σε γυμναστήριο... Ένα σοβαρό deadlift να κάνεις.. και θα βγεί η μπάρα στο υπόγειο.. Με πια λογική το κάνουν αυτό;
Λογικά απλά νοικιάζουν και έχει ότι πάτωμα είχε ο προηγούμενος. Τα παρκέ που βάζουν είναι συνήθως αυτοκόλητα (πολύ λεπτό ξύλο για να μαι πιο αλλά και πάλι gtp) που μπαίνουν πάνω στο τσιμέντο ή πάνω από πλακάκι και αφαιρούνται εύκολα. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που τα βάζουν.


Είχε άπειρα όργανα και ένα squat rack στην γωνία που έπιανε σκόνη.
...
Αυτό που με τσάντισε πιο πολύ ήταν ένας τύπος που ενώ έκανα squats ήρθε και μου την είπε επέιδή δεν φοράγα ζώνη και σωστά παπούτσια ... Απίθανο!! Επίσης ο κολλιτός του έκανε flys (για κανα και μεταξύ των ρέπς έπινε φραπέ (!) και ποζερονότανε στον καθρέφτη (με το πλαστικό του φραπέ στο χέρι).. απίθανο..!
...
Edit: Επίσης η μουσική ήταν Ελληνικά beatολαικά... πολύ ευχάριστη αλλαγή απο τα stoner/metal που πέζει εδώ το gym που πάω!

Επειδή στο Let's go πάω και γώ, το rack έχει ουρά συνήθως (6μμ-1πμ) που πηγαίνω εγώ. Πιέζουμε τη διεύθυνση για να προσθέσει κανονικό κλουβί, παρότι δεν κάνω squat καν.

Γιατί ασχολείσαι με τα μαλακισμένα; Τα καρφώνεις με το μάτι και φεύγουν.

Ελληνική μουσική δεν έχω ακούσει ποτέ εκεί μέσα στους 2.5 μήνες που πάω. Δεν παίζει καν ραδιόφωνο. Ειναι playlist με mp3 κυρίως dance χωρίς στίχους και βαριά beats. Ενίοτε ροκιές του 80-90. Προς το βράδυ είναι στα όρια του trance, που είναι καλό γιατί στη 1 το βράδυ π πάω σε πιάνει υπνηλία αλλιώς.

sadistic
17-04-12, 08:35
τετοια γυμναστηρια που ψαχνουν δεν υπαρχουν πλεον γιατι απλα δεν ειναι εμπορικα και δεν ερχετε το χρημα....εγω απο μερους μου να πω οτι ειμαι πολυ τυχερος.γιατι εδω και 5 μηνες που μενω εδω κατω ακριβως στην διπλα πορτα απο το σπιτι μου εχει ενα γυμναστηριο που εχει ακριβως οτι μηχανημα χρειαζομαι στην κυριολεξια,ουτε κατι περισσοτερο ουτε κατι λιγοτερο. ωστε να κανω την γυμναστικη μου χωρις πολλα κυριλικια....;)μεγαλο δεν ειναι,ειναι φτηνο ομως και προπαντως λειτουργικο.ερχονται ολες οι ηλικιες και τα απογευματα σκανε και κατι japan/ρωσοι τουμπανα.:thumbup:μεχρι και μποξερ ερχονται για βαρη!οταν μπορεσω θα βαλω 2-3 φωτο ετσι για ναχουμε να λεμε...:welcome:

loukiss
18-04-12, 17:59
και γω θα ειμαι πατρα τουλαχιστον απο τελη ιουλιου μεχρι 17 αυγουστου!

χαχα θα ναι καλη φαση .. αν κανονιστει τπτ ριχτε πμ

salonica
22-04-12, 20:15
Τραγικα πραγματα απλα τραγικα!!Συνέχεια αλλαζω γυμναστηρια ..καθε μηνα κοντευω να τρελαθω.Μα καλα ειμαι ο μονος ανθρωπος στην Ελλαδα που κανει βασικες ασκήσεις?Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Για να γραφτω σε γυμναστηριο δινω περιπου 40 ευρω μεχρι 50.Πας να γυμναστεις ....ημαρτον!!Τα μισα γυμναστηρια δεν εχουν ρακ....
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΡΑΚ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ?Πας στο αλλο φορτωνεις τη μπαρα με καμια 150 κιλα για σκουωτ σπαει η μπαρα γιατι ηταν μια κινεζομαιμου και οχι ολυμπιακη:wave:
Πας σε αλλο γυμναστηριο δεν εχει αρκετους δισκους για τον κοσμο που αθλειται....δηλαδη αμα τους φορτωσεις ολους βγαινει καμια 140 κιλα μαζι με τη μπαρα.Δηλαδη τι γυμναστικη κανετε στα γυμναστηρια που πατε απαντηστε μου ειλικρινα.ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΚΟΥΩΤ,ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΟΡΜΟ ΣΕ ΕΠΙΚΥΨΗ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ.ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?Ειλικρινα εχω βαρεθει ολη αυτη την αθλια κατασταση απο ηλιθιους που μονο θελουν να εκμεταλλευονται τα φραγκα μου να μου πουλησουν πρωτεινες μπαρες η οτι αλλο ηλιθιο εχουν και να μη μπορω να βρω ενα χωρο της προκοπης να κανω τις ΒΑΣΙΚΕΣ! ασκησεις.Η ολη φιλοσοφια ειναι για γελια.Μια φωναζεις πολυ οταν γυμναζεσαι μια τα κιλα ειναι πολλα μια ενοχλησεις μια το να μια τ αλλο.Ναι ρε φιλε φωναζω γιατι ποναω εχεις φορτωσει ποτε κιλα στην πλατη σου να κατσεις πανω στις γαμπες σου να δεις πως ειναι!?Και διαβαζω το σαιτ διαβαζω διαβαζω κρεατινες πρωτεινες διατροφες προγραμμα του ενος προγραμμα του αλλου και τι νοημα εχουν ολα αυτα?Ολα ειναι ανωφελα χωρις τις ασκησεις.Και που ειπαμε οτι μπορεις να τις εκτελεσεις?Μπορω να συνεχισω να μιλαω για ωρες για αυτο το θεμα αλλα θελω να ακουσω και τη δικη σας γνωμη γιατι δε ξερω ρε παιδια μηπως ειμαι εγω τρελος?μηπως εχω τρελες απαιτησεις?

beefmeup
22-04-12, 20:17
η γνωμη μας ειναι οτι υπηρχε θεμα..

exkaliber
22-04-12, 20:26
ξερει κανεις για ποιο λογο πληρωνουμε "εγγραφη" στα γυμναστηρια?
ειναι εντελως παραλογο..

salonica
22-04-12, 20:30
η γνωμη μας ειναι οτι υπηρχε θεμα..

η γνωμη η δικη μου ειναι οτι ολοι οι 'φουσκωτοι' bodybuilders η οπως αλλιως θελετε να τους πειτε εγιναν οτι εγιναν μονο με φαρμακα και δεν εχουν ιδεα πως να γυμναστουν.αλλα τι να πεις...δεν ειναι τυχαιο πως μολις αποσυρθουν απο τα φαρμακα ξεφουσκωνουν σα σαμπρελες και μοιαζουν σα να μην εχουν σηκωσει ουτε 10κιλο στη ζωη τους.κανεις δε θελει να κοπιασει πια ολοι θελουν μονο να γινουν με χαπια....και μετα λενε οτι τρωνε κοτοπουλο με ρυζι και εγιναν ετσι....α ναι και πολυ πεκ ντεκ για στηθος

















μη ξεχασουν και τα leg extensions ;)

beefmeup
22-04-12, 20:31
κ αυτο αρχοντα τι σχεση εχει με το θεμα,η με το αρχικο σου ποστ?:unsure:

salonica
22-04-12, 20:35
κ αυτο αρχοντα τι σχεση εχει με το θεμα,η με το αρχικο σου ποστ?:unsure:

εχει γιατι αν προπονουνταν σοβαρα και δεν ειχε ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ τα γυμναστηρια θα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τωρα.θα υπηρχαν ανθρωποι που θα γυμναζαν τα ποδια τους με σκουωτ 2-3 φορες τη βδομαδα και οχι αυτα τα καραγκιοζιλικια που βλεπουμε σε προγραμματα σημερα.και εφοσον θα υπηρχε ζητηση για σκουωτ και νορμαλ ασκησεις θα υπηρχαν και ανθρωποι που θα ασχολουνταν σοβαρα να αγορασουν τον εξοπλισμο και να μαθουν αυτα που χρειαζονται....

vaggan
22-04-12, 20:36
κ αυτο αρχοντα τι σχεση εχει με το θεμα,η με το αρχικο σου ποστ?:unsure:δικαιουται και αυτος τα 15 λεπτα δημοσιοτητας :P:P:P

beefmeup
22-04-12, 20:39
εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..
κ κατι κυριουληδες με μπακιτσα με τον ιδιο στοχο..

αυτοι απο πανω μαν ειναι η πλειοψηφια..οχι τα "χαρτντκορ μπιλντερια" που κλανουν μεντες..εεε σφαιρες ηθελα να πω..

οποτε αν τα συνδιασεις ολα αυτα,καταλαβαινεις γιατι ειναι οπως ειναι τα γυμναστηρια..οποτε χλωμο το βλεπω να συσχετιζεται με φαρμακα.

salonica
22-04-12, 20:54
εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..
κ κατι κυριουληδες με μπακιτσα με τον ιδιο στοχο..

αυτοι απο πανω μαν ειναι η πλειοψηφια..οχι τα "χαρτντκορ μπιλντερια" που κλανουν μεντες..εεε σφαιρες ηθελα να πω..

οποτε αν τα συνδιασεις ολα αυτα,καταλαβαινεις γιατι ειναι οπως ειναι τα γυμναστηρια..οποτε χλωμο το βλεπω να συσχετιζεται με φαρμακα.
το μποντυμπιλντιγκ στην ελλαδα


http://www.youtube.com/watch?v=p6bNKq7-_fc&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=A7VvIDBFUUg





hardcore anyone?-.-

salonica
22-04-12, 20:55
δικαιουται και αυτος τα 15 λεπτα δημοσιοτητας :P:P:P

και εχεις την εικονα σου στο αβαταρ και νομιζεις οτι εισαι και bodybuilder ας πουμε
οκ....

beefmeup
22-04-12, 20:56
μου ποσταρεις 2 ανθρωπους εξαιρεσεις,κ μου λες οτι ειναι ο κανονας..

καλα τα ειπαμε,αλλα απο δω κ περα καπου μπαζει νερα η κουβεντουλα μας..:welcome:

salonica
22-04-12, 20:57
μου ποσταρεις 2 ανθρωπους εξαιρεσεις,κ μου λες οτι ειναι ο κανονας..

καλα τα ειπαμε,αλλα απο δω κ περα καπου μπαζει νερα η κουβεντουλα μας..:welcome:

εξαιρεση ο καραμανλακης?!!αυτον τον εχουν για πρωταθλητη:shock:

beefmeup
22-04-12, 20:58
ποσο χρονων εισαι φιλε?

salonica
22-04-12, 21:00
μου ποσταρεις 2 ανθρωπους εξαιρεσεις,κ μου λες οτι ειναι ο κανονας..

καλα τα ειπαμε,αλλα απο δω κ περα καπου μπαζει νερα η κουβεντουλα μας..:welcome:
και πιστεψε με μπορω να ψαξω και να σου βρω βιντεο απο παρα πολλους
ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ
το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν γυμναστηρια...

salonica
22-04-12, 21:02
ποσο χρονων εισαι φιλε?

γιατι θα με παντρευτεις :P?

beefmeup
22-04-12, 21:02
το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν γυμναστηρια...

ωραια..
κ αυτο τι σχεση εχει με τα φαρμακα,με το αβαταρ του vaggan,κ με τον καραμανλακη?

vaggan
22-04-12, 21:03
και εχεις την εικονα σου στο αβαταρ και νομιζεις οτι εισαι και bodybuilder ας πουμε
οκ....ναι αμε γιατι οχι:weights::weights:για βαλε δικια σου να ψαρωσω:P:P

salonica
22-04-12, 21:09
ωραια..
κ αυτο τι σχεση εχει με τα φαρμακα,με το αβαταρ του vaggan,κ με τον καραμανλακη?

δεν εχει σχεση οκ διαγραψε και τα ποστ μου αμα θες
στο vaggan απαντησα γιατι μου την ειπε

salonica
22-04-12, 21:10
ναι αμε γιατι οχι:weights::weights:για βαλε δικια σου να ψαρωσω:P:P

χαχα οχι ψηλε δε χρειαζεται να αποδειξω τιποτα σε κανεναν μεσα απο το ιντερνετ τη γνωμη μου λεω πιστευε οτι θελεις δε προκειται να σου δειξω ποιος ειμαι για να ψαρωσεις

vaggan
22-04-12, 21:19
χαχα οχι ψηλε δε χρειαζεται να αποδειξω τιποτα σε κανεναν μεσα απο το ιντερνετ τη γνωμη μου λεω πιστευε οτι θελεις δε προκειται να σου δειξω ποιος ειμαι για να ψαρωσειςαπλα ασκησες μια περιεργη κριτικη σε κατι ασχετο με οσα ελεγες πριν:thumbup:

salonica
22-04-12, 21:25
απλα ασκησες μια περιεργη κριτικη σε κατι ασχετο με οσα ελεγες πριν:thumbup:

δικαιουται και αυτος τα 15 λεπτα δημοσιοτητας

απλα ενιωσα οτι με προσβαλλες

Polyneikos
22-04-12, 21:27
Eγω παλι που νιωθω ότι θα πανε όλα στα οφ τόπικ;

Keirox
22-04-12, 21:53
η γνωμη η δικη μου ειναι οτι ολοι οι 'φουσκωτοι' bodybuilders η οπως αλλιως θελετε να τους πειτε εγιναν οτι εγιναν μονο με φαρμακα και δεν εχουν ιδεα πως να γυμναστουν.αλλα τι να πεις...δεν ειναι τυχαιο πως μολις αποσυρθουν απο τα φαρμακα ξεφουσκωνουν σα σαμπρελες και μοιαζουν σα να μην εχουν σηκωσει ουτε 10κιλο στη ζωη τους.κανεις δε θελει να κοπιασει πια ολοι θελουν μονο να γινουν με χαπια....και μετα λενε οτι τρωνε κοτοπουλο με ρυζι και εγιναν ετσι....α ναι και πολυ πεκ ντεκ για στηθος



εχει γιατι αν προπονουνταν σοβαρα και δεν ειχε ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ τα γυμναστηρια θα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τωρα.θα υπηρχαν ανθρωποι που θα γυμναζαν τα ποδια τους με σκουωτ 2-3 φορες τη βδομαδα και οχι αυτα τα καραγκιοζιλικια που βλεπουμε σε προγραμματα σημερα.και εφοσον θα υπηρχε ζητηση για σκουωτ και νορμαλ ασκησεις θα υπηρχαν και ανθρωποι που θα ασχολουνταν σοβαρα να αγορασουν τον εξοπλισμο και να μαθουν αυτα που χρειαζονται....

Αυτά!!!! Να αγιάση το στόμα σου αδερφέ! Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!

Έληξες την συζήτηση και χτύπησες το καρφί στο κεφάλι.

Άπειρο respect από εμένα.


το μποντυμπιλντιγκ στην ελλαδα


http://www.youtube.com/watch?v=p6bNKq7-_fc&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=A7VvIDBFUUg

hardcore anyone?-.-


'Όσον αφορά αυτά ένα ένα έχω να πώ.. lol.. :green:

Όμως αλήθεια.. γιατί τα βάλανε online; δεν ντρέπονται;

giannis64
22-04-12, 22:22
η γνωμη η δικη μου ειναι οτι ολοι οι 'φουσκωτοι' bodybuilders η οπως αλλιως θελετε να τους πειτε εγιναν οτι εγιναν μονο με φαρμακα και δεν εχουν ιδεα πως να γυμναστουν.αλλα τι να πεις...δεν ειναι τυχαιο πως μολις αποσυρθουν απο τα φαρμακα ξεφουσκωνουν σα σαμπρελες και μοιαζουν σα να μην εχουν σηκωσει ουτε 10κιλο στη ζωη τους.κανεις δε θελει να κοπιασει πια ολοι θελουν μονο να γινουν με χαπια....και μετα λενε οτι τρωνε κοτοπουλο με ρυζι και εγιναν ετσι....α ναι και πολυ πεκ ντεκ για στηθος
μη ξεχασουν και τα leg extensions ;)


εχει γιατι αν προπονουνταν σοβαρα και δεν ειχε ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ τα γυμναστηρια θα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τωρα.θα υπηρχαν ανθρωποι που θα γυμναζαν τα ποδια τους με σκουωτ 2-3 φορες τη βδομαδα και οχι αυτα τα καραγκιοζιλικια που βλεπουμε σε προγραμματα σημερα.και εφοσον θα υπηρχε ζητηση για σκουωτ και νορμαλ ασκησεις θα υπηρχαν και ανθρωποι που θα ασχολουνταν σοβαρα να αγορασουν τον εξοπλισμο και να μαθουν αυτα που χρειαζονται....


Αυτά!!!! Να αγιάση το στώμα σου αδερφέ! Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!

Έληξες την συζήτηση και χτύπησες το καρφί στο κεφάλι.





'Όσον αφορά αυτά ένα ένα έχω να πώ.. lol.. :green:

Ώμος αλήθεια.. γιατί τα βάλανε online; δεν ντρέπονται;


λοιπόν σαλονικα και κειροξ. αν δεν καταλάβατε καλά, είστε σε έναν χώρο όπου είστε φιλοξενούμενοι. οικοδεσπότες σας είναι άνθρωποι που ασχολούνταν με το ββ. δηλαδή κατά τα δικά σας λεγόμενα φούσκες, σαμπρέλες, που είναι άσχετοι με την προπόνηση, και γεμάτοι φάρμακα.

όλα αυτά που είπατε είναι σαν να σας έχουν καλέσεισε ένα σπίτι, και αντί να ευχαριστητε για την φιλοξενία, να τους επιτίθεστε φραστικά. η γνώμη σας μπορεί να είναι αποδεκτή στο να τοποθετηθείτε, άλλα τουλάχιστον ας είχατε και λίγο σεβασμό.

εσείς λοιπον που τα ξέρετε όλα, δεν είναι ανάγκη να είστε εδώ μέσα. μπορείτε άνετα να μας αφήσετε και να πάτε σε φόρουμ όπου υπάρχουν όμοιοι σας. άλλα δεν το κάνετε. είστε εδώ κολλημένοι. γιατί? μπαν ινφραξιον δέχεστε, αλλά από εδώ δεν ξεκολλάτε.

αν δεχτείτε ποινή για τον ανόητο και απαράδεκτο τρόπο που τοποθετηθήκατε και με τον τρόπο σας προσβάλλατε πάρα πολλοί κόσμο, θα είναι για πάντα.

αυτά από μένα.

Keirox
22-04-12, 22:26
λοιπόνσαλομνικα και κειροξ. αν δεν καταλάβατεκαλά, είστε σε έναν χώρο όπου είστεφιλοξενούμενοι. οικοδεσπότες σας είναιάνθρωποι που ασχολούνταν με το ββ. δηλαδήκατά τα δικά σας λεγόμενα φούσκες,σαμπρέλες, που είναι άσχετοι με τηνπροπόνηση, και γεμάτοι φάρμακα.

όλα αυτάπου είπατε είναι σαν να σας έχουν καλέσεισε ένα σπίτι, και αντί να ευχαριστητεγια την φιλοξενία, να τους επιτίθεστεφραστικά. η γνώμη σας μπορεί να είναιαποδεκτή στο να τοποθετηθείτε, άλλατουλάχιστον ας είχατε και λίγοσεβασμό.

εσείς λοιπονπου τα ξέρετε όλα, δεν είναι ανάγκη ναείστε εδώ μέσα. μπορείτε άνετα να μαςαφήσετε και να πάτε σε φόρουμ όπουυπάρχουν όμοιοι σας. άλλα δεν τοκάνετε. είστε εδώ κολλημένοι. γιατί?μπαν ινφραξιον δέχεστε, αλλά από εδώδεν ξεκολλάτε.

ανδεχτείτε ποινή για τον ανόητο καιαπαράδεκτο τρόπο που τοποθετηθήκατεκαι με τον τρόπο σας προσβάλλατε πάραπολλοί κόσμο, θα είναι για πάντα.

αυτά απόμένα.


Αδερφέ εγώ γύρισα γιατί πήρα άπειρα email/pm από άτομα που μιλάω. Είναι ο μόνος λόγος που είμαι εδώ.

Τώρα αν θέλεις να μου ρίξεις μπάν.. γιατί οι απόψεις μας διαφέρουν από της δικές σου.. ρίξε μου. Τι να σου πώ.. δικά σου τα γένια δικά σου και τα χτένια.

giannis64
22-04-12, 22:35
πηρες δεν πηρες πμ εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου. αν θες να εισαι εδω μεσα θα σεβεσαι ολους τους αθλητες ββ τους οποιους εχει σαν θεμα και μοναδικο αυτο το φορουμ. αλλιως δεν εχεις θεση εδω.


δεν ειναι παουερλιφτερ φορουμ εδω. εδω ειναι ββ φορουμ.

salonica
22-04-12, 22:35
λοιπόν σαλονικα και κειροξ. αν δεν καταλάβατε καλά, είστε σε έναν χώρο όπου είστε φιλοξενούμενοι. οικοδεσπότες σας είναι άνθρωποι που ασχολούνταν με το ββ. δηλαδή κατά τα δικά σας λεγόμενα φούσκες, σαμπρέλες, που είναι άσχετοι με την προπόνηση, και γεμάτοι φάρμακα.

όλα αυτά που είπατε είναι σαν να σας έχουν καλέσεισε ένα σπίτι, και αντί να ευχαριστητε για την φιλοξενία, να τους επιτίθεστε φραστικά. η γνώμη σας μπορεί να είναι αποδεκτή στο να τοποθετηθείτε, άλλα τουλάχιστον ας είχατε και λίγο σεβασμό.

εσείς λοιπον που τα ξέρετε όλα, δεν είναι ανάγκη να είστε εδώ μέσα. μπορείτε άνετα να μας αφήσετε και να πάτε σε φόρουμ όπου υπάρχουν όμοιοι σας. άλλα δεν το κάνετε. είστε εδώ κολλημένοι. γιατί? μπαν ινφραξιον δέχεστε, αλλά από εδώ δεν ξεκολλάτε.

αν δεχτείτε ποινή για τον ανόητο και απαράδεκτο τρόπο που τοποθετηθήκατε και με τον τρόπο σας προσβάλλατε πάρα πολλοί κόσμο, θα είναι για πάντα.

αυτά από μένα.
Συγγνώμη φιλε εχεις δικαιο λαθος μου τα οσα ειπα.Δε δεχτηκα ποτε μπαν απο εδω αλλα ουτε ξερω τι ειναι το ινφραξιον που λες αλλα αφου θες δε ξαναμπαινω εδω.

giannis64
22-04-12, 22:39
Συγγνώμη φιλε εχεις δικαιο λαθος μου τα οσα ειπα.Δε δεχτηκα ποτε μπαν απο εδω αλλα ουτε ξερω τι ειναι το ινφραξιον που λες αλλα αφου θες δε ξαναμπαινω εδω.
\
δεν υπαρχει φιλε μου θεμα αν θα μπεις η οχι. απλα καποια πραγμματα που ειναι πολλες φορες λογικο να μην συμφωνουμε ολοι, να αναφεροντε με λιγο σεβασμο, και ολα θα ειναι οκ. ;)

salonica
22-04-12, 22:40
\
δεν υπαρχει φιλε μου θεμα αν θα μπεις η οχι. απλα καποια πραγμματα που ειναι πολλες φορες λογικο να μην συμφωνουμε ολοι, να αναφεροντε με λιγο σεβασμο, και ολα θα ειναι οκ. ;)

οκ μπρο με συγχωρεις:)

beefmeup
22-04-12, 22:41
ωραια..αλλο ενα θεμα παει κουβα..

παιδια η αποψη σας ειναι σεβαστη..αλλα πειτε μου αληθεια τωρα..
πιστευετε οτι ο λογος που δεν υπαρχουν "πραγματικα" γυμναστηρια ειναι η λαθος τεχνικη του καραμανλακη?:unsure:
η τα φαρμακα?:unsure:

ειλικρινα τωρα..γιατι νομιζω kairox οτι συμφωνισες μονο κ μονο για να σου δωθει η ευκαιρια να κραξεις,μιας κ μπορει να εχεις αλλη αποψη περι προπονησης,αλλα δεν παυεις να κραζεις τους ββντερς..
πραγμα που δεν σε κανει κ πολυ αξιοπιστο στην κριση σου..δεν ξερω αν με πιανεις?:unsure:
στο χωριο σου αυτο το λενε "bias"..

εγω ας πουμε δεν τα πολυγουσταρω τα χαρντκοριλικια του κωλου..με βλεπεις να μπαινω σε αντιστοιχα θεματα να κραζω?
η μου φταινε ας πουμε οι powerlifters που τα γυμναστηρια ειναι στραβα?
η μηπως αυτοι δεν θυμιζουν μπαλονια χωρις καθολου αισθητικη?
αμα ο σκοπος σου φιλε ειναι να σηκωνεις πολλα κιλα,να πας να δουλεψεις οικοδομη..δεν ειναι αναγκη να ειναι συνυφασμενες εννοιες το ββ με το "σηκωνω πολλα κιλα"..
απορω κιολας γιατι το μυαλο καποιων απο σας εχει κολησει εκει περα..:unsure:

αμα λοιπον σου αρεσει,καντο..κανεις δεν εχει προβλημα με αυτο..

οι αλλοι,τι σου φταινε ρε μαν να τους κραζεις?
μημπως εχεις κομπλεξ?

giannis64
22-04-12, 22:43
οκ μπρο με συγχωρεις:)

:thumbup::toast:

xgiwrgos
22-04-12, 22:51
Όντως δεν υπάρχουν σιδεράδικα.. αλλα γίνεται να είμαι τόσο τυχερός και να έχω γαμάτο σιδεράδικο δίπλα απο το σπίτι μου? :P :P :P

72K
22-04-12, 22:56
Ο παοκτσης δεν γίνεται αρειανός και vice versa.
Αυτές οι συζητήσεις είναι ανώφελες και αντιπαραγωγικές. Ο μεν σηκώνει βάρη για να γίνει δυνατός και ο άλλος για να γίνει όμορφος.
Καλό είναι να προσέχουν την τεχνική τους αμφότεροι για λόγους υγείας πάνω από όλα.

beefmeup
22-04-12, 22:58
Ο παοκτσης δεν γίνεται αρειανός και vice versa.
Αυτές οι συζητήσεις είναι ανώφελες και αντιπαραγωγικές. Ο μεν σηκώνει βάρη για να γίνει δυνατός και ο άλλος για να γίνει όμορφος.
Καλό είναι να προσέχουν την τεχνική τους αμφότεροι για λόγους υγείας πάνω από όλα.

αααα,να γεια σου..
επισης να προσθεσω οτι δεν φταιει για ολα τα κακα του χωρου,η αντιθετη αποψη απο την δικη μας σε ολες τις περιπτωσεις..

αλλα ξεχασα να ανφερω οτι εγω ειμουν ομορφος απο παλια..:green:

COBRA_STYLE
22-04-12, 23:04
εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..


Αυτα εδω που αναφερει ο beef ειναι οι λογοι:thumbup:

παντως αυτο με τις δημοσιες σχεσεις ειναι απιστευτα εκνευριστικο,τουλαχιστον στο δικο μου με καποια συγκεκριμενα ατομα....ειναι 2 διδυμοι μπακαλιαροι,αηδιαστικα μο@νοδουλοι οι οποιοι σαλιαριζουν σχεδον ολη την ωρα με τις γκομενες του γυμναστηριου και πιανουν και οργανα:banghead:

οσα χρονια τους θυμαμαι,παιζουν ακομα τα ιδια γυναικεια κιλα...στον παγκο χαροπαλευουν με τα 60 κιλα και μιση κινηση παρακαλω.:turtle:

Keirox
22-04-12, 23:11
ωραια..αλλο ενα θεμα παει κουβα..

παιδια η αποψη σας ειναι σεβαστη..αλλα πειτε μου αληθεια τωρα..
πιστευετε οτι ο λογος που δεν υπαρχουν "πραγματικα" γυμναστηρια ειναι η λαθος τεχνικη του καραμανλακη?:unsure:
η τα φαρμακα?:unsure:

ειλικρινα τωρα..γιατι νομιζω kairox οτι συμφωνισες μονο κ μονο για να σου δωθει η ευκαιρια να κραξεις,μιας κ μπορει να εχεις αλλη αποψη περι προπονησης,αλλα δεν παυεις να κραζεις τους ββντερς..
πραγμα που δεν σε κανει κ πολυ αξιοπιστο στην κριση σου..δεν ξερω αν με πιανεις?:unsure:
στο χωριο σου αυτο το λενε "bias"..

εγω ας πουμε δεν τα πολυγουσταρω τα χαρντκοριλικια του κωλου..με βλεπεις να μπαινω σε αντιστοιχα θεματα να κραζω?
η μου φταινε ας πουμε οι powerlifters που τα γυμναστηρια ειναι στραβα?
η μηπως αυτοι δεν θυμιζουν μπαλονια χωρις καθολου αισθητικη?
αμα ο σκοπος σου φιλε ειναι να σηκωνεις πολλα κιλα,να πας να δουλεψεις οικοδομη..δεν ειναι αναγκη να ειναι συνυφασμενες εννοιες το ββ με το "σηκωνω πολλα κιλα"..
απορω κιολας γιατι το μυαλο καποιων απο σας εχει κολησει εκει περα..:unsure:

αμα λοιπον σου αρεσει,καντο..κανεις δεν εχει προβλημα με αυτο..

οι αλλοι,τι σου φταινε ρε μαν να τους κραζεις?
μημπως εχεις κομπλεξ?

Συμφώνησα γιατί θεωρώ ότι αυτά που είπε ο salonica είναι απόλυτα σωστά. Τώρα για το που/ποίος/τι και γιατί φταίει για τα γυμναστήρια και για την γενική διαστρέβλωση της όλης κατάστασης θα το αφήσω στην κρίση του καθενός..


Τέλος πάντων.. δεν θα ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα.. δεν υπάρχει νόημα γιατί δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε ένα υγιεί διάλογο public. Καλύτερα με pm.

beefmeup
22-04-12, 23:22
εχει γιατι αν προπονουνταν σοβαρα και δεν ειχε ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ τα γυμναστηρια θα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τωρα.θα υπηρχαν ανθρωποι που θα γυμναζαν τα ποδια τους με σκουωτ 2-3 φορες τη βδομαδα και οχι αυτα τα καραγκιοζιλικια που βλεπουμε σε προγραμματα σημερα.και εφοσον θα υπηρχε ζητηση για σκουωτ και νορμαλ ασκησεις θα υπηρχαν και ανθρωποι που θα ασχολουνταν σοβαρα να αγορασουν τον εξοπλισμο και να μαθουν αυτα που χρειαζονται....

καλα..συμφωνεις δλδ με αυτο το απο πανω ποστ..
οκ δεκτον.

για πες μου τωρα..
ποιοι θα κανουν 2-3 φορες την βδομαδα σκουωτ?
κ πολλα κιλα?

αυτοι?


εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..
κ κατι κυριουληδες με μπακιτσα με τον ιδιο στοχο..



γιατι εγω εκει που παω(κ εχω αλλαξει πολλα γυμναστηρια σε ολη την ελλαδα),μονο τετοιους βλεπω στο μεγαλυτερο ποσοστο?:unsure:
η μηπως αυτοι ανοικουν στην κατηγορια των ανθρωπων που θα παρουν φαρμακα,οπως αναφερει το ποστ?
γιατι απο οσο θυμαμαι,οταν αυτοι με βλεπουν εμενα να περνω πρωτεινη,ψυθιριζουν απο πισω μου οτι η πρωτεινη φταιει που ειμαι "τουμπανο"..

ξερω γω ρε συ..εγω οπως τα βλεπω,οι λογοι απο πανω που συμφωνεις ειναι ασχετοι με το γιατι τα γυμναστηρια ειναι στραβα..

τεσπα,ακρη δεν βγαινει,αλλα οσοι διαβαζουν καταλαβαινουν..

TRIANTAFYLLOU
22-04-12, 23:26
εχει γιατι αν προπονουνταν σοβαρα και δεν ειχε ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ τα γυμναστηρια θα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι τωρα.θα υπηρχαν ανθρωποι που θα γυμναζαν τα ποδια τους με σκουωτ 2-3 φορες τη βδομαδα και οχι αυτα τα καραγκιοζιλικια που βλεπουμε σε προγραμματα σημερα.και εφοσον θα υπηρχε ζητηση για σκουωτ και νορμαλ ασκησεις θα υπηρχαν και ανθρωποι που θα ασχολουνταν σοβαρα να αγορασουν τον εξοπλισμο και να μαθουν αυτα που χρειαζονται....

συμφωνώ με αρκετά απο αυτα που λές και μιας και το έργο το γνωρίζω καλα λόγω του ότι έχω 24 χρόνια γυμναστήριο και ανήκω στην άλλη κατηγορία γιατι και σκουώτ και ολυμπιακές μπάρες με απλα βασικά όργανα έχω και τα ηλεκτρονικα που είναι βασικά δεν γίνετε να μην υπάρχουν , αλλα θα πώ την άποψή μου .
οι γυμναστηριούχοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και κοιτάν το συμφέρον τους για να επιβιώσουν , εφόσον λοιπόν όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και η μεγαλύτερη μερίδα αθλουμένων σκεύτετε και λειτουργεί διαφορετικα , κοιτάν το μεγαλύτερο ποσοστό παρα το 5% , ενω θα μπορούσε κατα την γνώμη μου τα απλα αυτα όργανα να υπάρχουν , αλλα όταν ο άλλος έχει κόσμο κοιτάει τις ανάγκες της πλειοψηφίας για να επιβιώσει , γιατι το γυμναστήριο είναι η πιο φτηνή διασκέδαση , μπορεί κάποιος να πηγαίνει και κάθε μέρα να κάνει το μπάνιο του να περνάει την ώρα ευχάριστα και επικοδομητικά με το μικρότερο κόστος , γιατι αν αυτη την ώρα κάποιος έπινε ενα καφε στον μήνα επάνω θα του έβγαινε πιο ακριβά , μπορεί και διπλάσια τιμή , οπότε το κόστος δεν είναι νομίζω αποτρεπτικό για κάποιον που θέλει και έχει αθλητική παιδεία

οπότε όποιος πηγαίνει σε ενα γυμναστήριο καλό θα είναι πρώτα να κοιτάει τις παροχές και τον εξοπλισμό και αν τον βολεύουν γράφετε , αν όχι ψάχνει αλλού γιατι ότι και να λέει μετα άχρηστο είναι , εφόσον μόνος του πήγε εν γνώση του

αλλα το θέμα είναι οι μόδες που περνάν και ακολουθεί ο κόσμος σαν πρόβατα και χάνετε η ουσία που βρίσκετε στα απλα πράγματα, επειδή όμως όλοι δεν είναι πορωμένοι σαν εμάς τότε κάποιος κοιτάει να κρατήσει το πλήθος με διάφορα τρύκ όπως είναι τα ντιζαινάτα όργανα, όργανα για κοιλιακούς(που εμείς ποτε δεν κάναμε κοιλιακούς σε μηχάνημα και μια ζωή καλούς κοιλιακούς είχαμε ) αλλα είπαμε είναι προσφορα και ζήτηση και επειδή πολλοί γυμναστηριούχοι είναι επιχειρηματίες κοιταν με βάση την ερευνα αγοράς .

στο εξωτερικό σε πολλα γυμναστήρια είναι ακόμη χειρότερα εκεί πολλοί τους ββερ δεν τους θέλουν , εκτός εξαιρέσεων , γιατι φωνάζουν πεταν τα κιλά κάτω σαν να βρίσκονται στο δρόμο , (όχι όλοι όμως οι ββερ και οι επαγγελματίες είναι πιο κόσμιοι και κοινωνικοί γιατι έχουν παιδεία ) εγω μιλάω με φίλους απο γερμανια αμερική και μου λένε ηλία δεν σημαίνει ότι ό άλλος αν σφαδάζει απο φωνη θα γυμναστει καλύτερα η αν πετάξει τα κιλά κάτω με δύναμη .

βέβαια όποιος θέλει αυτό το στύλ και δεν τον εκφράζει διαφορετικά έχει τα δίκια του και μπορεί να πάει σε ενα γυμναστήριο που θα είναι παρείστικο και θα μπορούν να φωνάζουν να φτύνουν κάτω , να πετάν τα κιλά , όπως μάλιστα έδωσε το παράδειγμα ο μεγάλος ολύμπια ο ντόριαν που στο προσωπικό του γυμναστήριο έκανε ότι ήθελε

δηλαδή όπως λέει και η παροιμία "μόνος χόρευε κι όσο θέλεις πήδα" απλα είναι τα πράματα

στο θέμα της προπονητικής δεν φταίει ο κόσμος αλλα αυτοί που δεν ασχολούνται να δώσουν να καταλάβει που είναι η ουσία και αυτοί είναι γυμναστές και ββερ πρωταθλητές που λένε δεν βαριέσαι και σκεύτονται ατομιστικά και αυτοί που έχουν την δύναμη του λόγου λόγω της ιδιότητάς τους αν δεν περάσουν σωστα μυνήματα ποιός θα το κάνει
γι αυτο λέω η παιδεία ακόμη και στον αθλητισμό όπως το ββ είναι απαραίτητη και ευθύνη έχουμε όλοι και η αξία ενός πρωταθλητή εκτός του τίτλου μετράει και με το κατα πόσο έβαλε ένα λιθαράκι ώστε να γίνουν καλύτερα τα πράματα , λόγω της εμπειρίας του και του κύρους του

στο θέμα των φαρμάκων όμως έχω να πώ πως υπάρχουν οι κομήτες που φουσκώνουν και ξεφουσκώνουν αλλα στην Ελλάδα έχουμε και παραδείγματα αθλητών που ενω τα παράτησαν βρίσκονται σε αξιοπρεπή κατάσταση και άλλους που αγωνίζονται με αξιώσεις ενω διανύουν την 4η δεκαετεία πρός 5η της ζωής τους , εγω απο το 2006 τα παράτησα και αυτο λόγω των τραυματισμών όχι απο προπόνηση αλλα απο ατύχημα που με ταλαιπωρεί 22 χρόνια αλλα παρ όλα αυτα ενω είμαι σαβούρα για τα δικά μου δεδομένα έχω 124 κιλα .

να αναφέρω τον φίλο τον Σπύρο τον Μπουρνάζο που στα 54 θα τον ζήλευαν πιτσιρικάδες και είναι πρότυπο η κατάστασή του και ο τρόπος που σκεύτεται .

γι αυτο και γω προσπαθώ μέσω τού φόρουμ να πώ καμια γνώμη όχι για τα συμπληρώματα και πώς θα τα παίρνουν με το κουτάλι η με το πηρούνι , αυτα όλοι τα ξέρουν και οι γνώσεις είναι εύκολες πλέον και με το νετ , αλλα να βοηθήσω να καταλάβουν πως η ουσία βρίσκετε στα πολύ απλα πράγματα που θα τα εφαρμόσουμε σε διάρκεια με μια σωστή καθοδήγηση.

και αν κάποιος πουλάει προγράμματα επόμενο είναι να τα αλλάζει ακόμα και ανα βδομάδα να δικαιολογήσει τα χρήματα η να πάρει για κάθε καινούριο πρόγραμμα και επόμενο είναι να βάζει διάφορες διαφορετικές ασκήσεις και καλά σε εξειδικευμένα μηχανήματα πχ 2-3 διαφορετικα για κοιλιακούς και ό άλλος νομίζει έτσι θα φτιαχτεί , η να το πώ καλύτερα νομίζει έτσι θα κάνει την διαφορα , ενω ακριβώς τα ίδια θα πετύχει με τον γνωστο παραδοσιακό τρόπο και ίσως και λιγότερα αν δεν υπάρχει πάθος και ένταση στην προπόνηση .
τα ράσα δεν κάνουν τον παπά , αυτο το λέω συνέχεια

αλλα όταν ζητάμε κάτι πρέπει να μπορούμε να το διεκδικήσουμε και ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη

72K
22-04-12, 23:26
Όντως δεν υπάρχουν σιδεράδικα.. αλλα γίνεται να είμαι τόσο τυχερός και να έχω γαμάτο σιδεράδικο δίπλα απο το σπίτι μου? :P :P :P

Troll alert!

Με στράντζα και ψαλίδι; :P

Keirox
22-04-12, 23:35
συμφωνώ με αρκετά απο αυτα που λές και μιας και το έργο το γνωρίζω καλα λόγω του ότι έχω 24 χρόνια γυμναστήριο και ανήκω στην άλλη κατηγορία γιατι και σκουώτ και ολυμπιακές μπάρες με απλα βασικά όργανα έχω και τα ηλεκτρονικα που είναι βασικά δεν γίνετε να μην υπάρχουν , αλλα θα πώ την άποψή μου .
οι γυμναστηριούχοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και κοιτάν το συμφέρον τους για να επιβιώσουν , εφόσον λοιπόν όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και η μεγαλύτερη μερίδα αθλουμένων σκεύτετε και λειτουργεί διαφορετικα , κοιτάν το μεγαλύτερο ποσοστό παρα το 5% , ενω θα μπορούσε κατα την γνώμη μου τα απλα αυτα όργανα να υπάρχουν , αλλα όταν ο άλλος έχει κόσμο κοιτάει τις ανάγκες της πλειοψηφίας για να επιβιώσει , γιατι το γυμναστήριο είναι η πιο φτηνή διασκέδαση , μπορεί κάποιος να πηγαίνει και κάθε μέρα να κάνει το μπάνιο του να περνάει την ώρα ευχάριστα και επικοδομητικά με το μικρότερο κόστος , γιατι αν αυτη την ώρα κάποιος έπινε ενα καφε στον μήνα επάνω θα του έβγαινε πιο ακριβά , μπορεί και διπλάσια τιμή , οπότε το κόστος δεν είναι νομίζω αποτρεπτικό για κάποιον που θέλει και έχει αθλητική παιδεία

οπότε όποιος πηγαίνει σε ενα γυμναστήριο καλό θα είναι πρώτα να κοιτάει τις παροχές και τον εξοπλισμό και αν τον βολεύουν γράφετε , αν όχι ψάχνει αλλού γιατι ότι και να λέει μετα άχρηστο είναι , εφόσον μόνος του πήγε εν γνώση του

αλλα το θέμα είναι οι μόδες που περνάν και ακολουθεί ο κόσμος σαν πρόβατα και χάνετε η ουσία που βρίσκετε στα απλα πράγματα, επειδή όμως όλοι δεν είναι πορωμένοι σαν εμάς τότε κάποιος κοιτάει να κρατήσει το πλήθος με διάφορα τρύκ όπως είναι τα ντιζαινάτα όργανα, όργανα για κοιλιακούς(που εμείς ποτε δεν κάναμε κοιλιακούς σε μηχάνημα και μια ζωή καλούς κοιλιακούς είχαμε ) αλλα είπαμε είναι προσφορα και ζήτηση και επειδή πολλοί γυμναστηριούχοι είναι επιχειρηματίες κοιταν με βάση την ερευνα αγοράς .

στο εξωτερικό σε πολλα γυμναστήρια είναι ακόμη χειρότερα εκεί πολλοί τους ββερ δεν τους θέλουν , εκτός εξαιρέσεων , γιατι φωνάζουν πεταν τα κιλά κάτω σαν να βρίσκονται στο δρόμο , (όχι όλοι όμως οι ββερ και οι επαγγελματίες είναι πιο κόσμιοι και κοινωνικοί γιατι έχουν παιδεία ) εγω μιλάω με φίλους απο γερμανια αμερική και μου λένε ηλία δεν σημαίνει ότι ό άλλος αν σφαδάζει απο φωνη θα γυμναστει καλύτερα η αν πετάξει τα κιλά κάτω με δύναμη .

βέβαια όποιος θέλει αυτό το στύλ και δεν τον εκφράζει διαφορετικά έχει τα δίκια του και μπορεί να πάει σε ενα γυμναστήριο που θα είναι παρείστικο και θα μπορούν να φωνάζουν να φτύνουν κάτω , να πετάν τα κιλά , όπως μάλιστα έδωσε το παράδειγμα ο μεγάλος ολύμπια ο ντόριαν που στο προσωπικό του γυμναστήριο έκανε ότι ήθελε

δηλαδή όπως λέει και η παροιμία "μόνος χόρευε κι όσο θέλεις πήδα" απλα είναι τα πράματα

στο θέμα της προπονητικής δεν φταίει ο κόσμος αλλα αυτοί που δεν ασχολούνται να δώσουν να καταλάβει που είναι η ουσία και αυτοί είναι γυμναστές και ββερ πρωταθλητές που λένε δεν βαριέσαι και σκεύτονται ατομιστικά και αυτοί που έχουν την δύναμη του λόγου λόγω της ιδιότητάς τους αν δεν περάσουν σωστα μυνήματα ποιός θα το κάνει
γι αυτο λέω η παιδεία ακόμη και στον αθλητισμό όπως το ββ είναι απαραίτητη και ευθύνη έχουμε όλοι και η αξία ενός πρωταθλητή εκτός του τίτλου μετράει και με το κατα πόσο έβαλε ένα λιθαράκι ώστε να γίνουν καλύτερα τα πράματα , λόγω της εμπειρίας του και του κύρους του

στο θέμα των φαρμάκων όμως έχω να πώ πως υπάρχουν οι κομήτες που φουσκώνουν και ξεφουσκώνουν αλλα στην Ελλάδα έχουμε και παραδείγματα αθλητών που ενω τα παράτησαν βρίσκονται σε αξιοπρεπή κατάσταση και άλλους που αγωνίζονται με αξιώσεις ενω διανύουν την 4η δεκαετεία πρός 5η της ζωής τους , εγω απο το 2006 τα παράτησα και αυτο λόγω των τραυματισμών όχι απο προπόνηση αλλα απο ατύχημα που με ταλαιπωρεί 22 χρόνια αλλα παρ όλα αυτα ενω είμαι σαβούρα για τα δικά μου δεδομένα έχω 124 κιλα .

να αναφέρω τον φίλο τον Σπύρο τον Μπουρνάζο που στα 54 θα τον ζήλευαν πιτσιρικάδες και είναι πρότυπο η κατάστασή του και ο τρόπος που σκεύτεται .

γι αυτο και γω προσπαθώ μέσω τού φόρουμ να πώ καμια γνώμη όχι για τα συμπληρώματα και πώς θα τα παίρνουν με το κουτάλι η με το πηρούνι , αυτα όλοι τα ξέρουν και οι γνώσεις είναι εύκολες πλέον και με το νετ , αλλα να βοηθήσω να καταλάβουν πως η ουσία βρίσκετε στα πολύ απλα πράγματα που θα τα εφαρμόσουμε σε διάρκεια με μια σωστή καθοδήγηση.


και αν κάποιος πουλάει προγράμματα επόμενο είναι να τα αλλάζει ακόμα και ανα βδομάδα να δικαιολογήσει τα χρήματα η να πάρει για κάθε καινούριο πρόγραμμα και επόμενο είναι να βάζει διάφορες διαφορετικές ασκήσεις και καλά σε εξειδικευμένα μηχανήματα πχ 2-3 διαφορετικα για κοιλιακούς και ό άλλος νομίζει έτσι θα φτιαχτεί , η να το πώ καλύτερα νομίζει έτσι θα κάνει την διαφορα , ενω ακριβώς τα ίδια θα πετύχει με τον γνωστο παραδοσιακό τρόπο και ίσως και λιγότερα αν δεν υπάρχει πάθος και ένταση στην προπόνηση .
τα ράσα δεν κάνουν τον παπά , αυτο το λέω συνέχεια

αλλα όταν ζητάμε κάτι πρέπει να μπορούμε να το διεκδικήσουμε και ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη

Συμφωνώ απόλυτα. Με κάλυψες πλήρως σε πολλά πράγματα.

xgiwrgos
23-04-12, 00:08
Troll alert!

Με στράντζα και ψαλίδι; :P

Άσε μην την ψάχνεις..

vaggan
23-04-12, 09:23
λοιπόν σαλονικα και κειροξ. αν δεν καταλάβατε καλά, είστε σε έναν χώρο όπου είστε φιλοξενούμενοι. οικοδεσπότες σας είναι άνθρωποι που ασχολούνταν με το ββ. δηλαδή κατά τα δικά σας λεγόμενα φούσκες, σαμπρέλες, που είναι άσχετοι με την προπόνηση, και γεμάτοι φάρμακα.

όλα αυτά που είπατε είναι σαν να σας έχουν καλέσεισε ένα σπίτι, και αντί να ευχαριστητε για την φιλοξενία, να τους επιτίθεστε φραστικά. η γνώμη σας μπορεί να είναι αποδεκτή στο να τοποθετηθείτε, άλλα τουλάχιστον ας είχατε και λίγο σεβασμό.

εσείς λοιπον που τα ξέρετε όλα, δεν είναι ανάγκη να είστε εδώ μέσα. μπορείτε άνετα να μας αφήσετε και να πάτε σε φόρουμ όπου υπάρχουν όμοιοι σας. άλλα δεν το κάνετε. είστε εδώ κολλημένοι. γιατί? μπαν ινφραξιον δέχεστε, αλλά από εδώ δεν ξεκολλάτε.

αν δεχτείτε ποινή για τον ανόητο και απαράδεκτο τρόπο που τοποθετηθήκατε και με τον τρόπο σας προσβάλλατε πάρα πολλοί κόσμο, θα είναι για πάντα.

αυτά από μένα. +1 ποτε δεν θα εμπαινα σε ενα φορουμ που θα χλευαζα το αντικειμενο του.τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι τα φαρμακα και οι κακες τεχνικες ειναι μονο στο μποντυμπιλντινγκ λυπαμαι αλλα ειναι μακρυα νυχτωμενοι. και μην γυρισει παλι κανεις και μου πει οτι τον προσβαλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Polyneikos
23-04-12, 09:57
Αδερφέ εγώ γύρισα γιατί πήρα άπειρα email/pm από άτομα που μιλάω. Είναι ο μόνος λόγος που είμαι εδώ.



Συνεχίζεις να απαξιωνεις το Bbing αλλα και το φόρουμ κατ΄επαναληψη.Μιλας με ενα υφος λες και μας κανεις χαρη ή σου χρωσταμε που γραφεις.Λιγο μετριοπαθεια δεν βλαπτει.
Λες ότι εχεις λαβει απειρα εμαιλ οπως λες και ειναι ο μονος λόγος που εισαι εδω.Δηλαδη δεν σου αρεσει κατα τα αλλα το φόρουμ.Γιατί δεν συνεχίζεις την επικοινωνία με τα ατομα αυτα με μαιλ, msn/skype π.χ.;Λεω εγω τωρα..

Polyneikos
23-04-12, 10:08
Τραγικα πραγματα απλα τραγικα!!Συνέχεια αλλαζω γυμναστηρια ..καθε μηνα κοντευω να τρελαθω.Μα καλα ειμαι ο μονος ανθρωπος στην Ελλαδα που κανει βασικες ασκήσεις?Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Για να γραφτω σε γυμναστηριο δινω περιπου 40 ευρω μεχρι 50.Πας να γυμναστεις ....ημαρτον!!Τα μισα γυμναστηρια δεν εχουν ρακ....
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΡΑΚ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ?Πας στο αλλο φορτωνεις τη μπαρα με καμια 150 κιλα για σκουωτ σπαει η μπαρα γιατι ηταν μια κινεζομαιμου και οχι ολυμπιακη:wave:
Πας σε αλλο γυμναστηριο δεν εχει αρκετους δισκους για τον κοσμο που αθλειται....δηλαδη αμα τους φορτωσεις ολους βγαινει καμια 140 κιλα μαζι με τη μπαρα.Δηλαδη τι γυμναστικη κανετε στα γυμναστηρια που πατε απαντηστε μου ειλικρινα.ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΚΟΥΩΤ,ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΟΡΜΟ ΣΕ ΕΠΙΚΥΨΗ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ.ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?Ειλικρινα εχω βαρεθει ολη αυτη την αθλια κατασταση απο ηλιθιους που μονο θελουν να εκμεταλλευονται τα φραγκα μου να μου πουλησουν πρωτεινες μπαρες η οτι αλλο ηλιθιο εχουν και να μη μπορω να βρω ενα χωρο της προκοπης να κανω τις ΒΑΣΙΚΕΣ! ασκησεις.Η ολη φιλοσοφια ειναι για γελια.Μια φωναζεις πολυ οταν γυμναζεσαι μια τα κιλα ειναι πολλα μια ενοχλησεις μια το να μια τ αλλο.Ναι ρε φιλε φωναζω γιατι ποναω εχεις φορτωσει ποτε κιλα στην πλατη σου να κατσεις πανω στις γαμπες σου να δεις πως ειναι!?Και διαβαζω το σαιτ διαβαζω διαβαζω κρεατινες πρωτεινες διατροφες προγραμμα του ενος προγραμμα του αλλου και τι νοημα εχουν ολα αυτα?Ολα ειναι ανωφελα χωρις τις ασκησεις.Και που ειπαμε οτι μπορεις να τις εκτελεσεις?Μπορω να συνεχισω να μιλαω για ωρες για αυτο το θεμα αλλα θελω να ακουσω και τη δικη σας γνωμη γιατι δε ξερω ρε παιδια μηπως ειμαι εγω τρελος?μηπως εχω τρελες απαιτησεις?

Εδω εσυ μας εριξες ολόκληρο πρόλογο για να καταληξεις στο από κατω αποθευγμα;


η γνωμη η δικη μου ειναι οτι ολοι οι 'φουσκωτοι' bodybuilders η οπως αλλιως θελετε να τους πειτε εγιναν οτι εγιναν μονο με φαρμακα και δεν εχουν ιδεα πως να γυμναστουν.αλλα τι να πεις...δεν ειναι τυχαιο πως μολις αποσυρθουν απο τα φαρμακα ξεφουσκωνουν σα σαμπρελες και μοιαζουν σα να μην εχουν σηκωσει ουτε 10κιλο στη ζωη τους.κανεις δε θελει να κοπιασει πια ολοι θελουν μονο να γινουν με χαπια....και μετα λενε οτι τρωνε κοτοπουλο με ρυζι και εγιναν ετσι....α ναι και πολυ πεκ ντεκ για στηθος

















μη ξεχασουν και τα leg extensions ;)

Παλι καλα που ΔΕΝ μας έπεισες ;)

Διακογιαννης Γιαννης
23-04-12, 14:18
Ειναι τυχεροι οσοι μπορουν να γυμναζονται σε γυμναστηρια οπως του Ηλια του Τριανταφυλου και του Σπυρου του Μπουρναζου,διοτι αυτα ειναι φτιαγμενα απο ιδιοκτητες που συνδιασαν ολα τα προτερηματα.Δυστυχως αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο.Αν καποιος συζητησει με τον Ηλια η τον Σπυρο,και προσπαθησει να καταλαβει το σκεπτικο τους ,θα εκπλαγει.Βλεπεις μια αιθουσα με 20 σιδεροκατασκευες .Μοιαζει απλο ,αλλα δεν ειναι καθολου.Ακομα και απο αυτους,που αφιερωσαν ολη τη ζωη τους στα γυμναστηρια,λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαμορφωσουν ενα χωρο 300 τετραγωνικων μετρων, ετσι ωστε, να γυμναστεις και βαρια (οταν χρειαζεται ),και εκλεπτισμενα (οταν χρειαζεται),και με ασφαλεια,και να προλαβουν να εξυπηρετηθουν ολοι οι πελατες.Επισης πρεπει και να εμπνεει, και να ειναι φιλικο και πολιτισμενο, και να εχει συντροφικοτητα και να μην ντρεπεσαι να το δειξεις σε ενα φιλο σου ο οποιος να μην εχει ξαναμπει σε αθλητικους χωρους.Ενα τετοιο γυμναστηριο παιρνει πελατες και απο τα γυμναστηρια των 1500 τετραγωνικων με τα ντιζαινατα οργανα ,αλλα και απο τα τυχαια σιδεραδικα.

RAMBO
24-04-12, 00:51
Θα γραψω μια αξιολογηση κατα την αποψη μου για τα γυμναστηρια που εχω επισκεφτει..

joe weider N.Mακρης : το μονο θετικο ειναι οτι εχει παρα πολλους αλτηρες ανα 2 κιλα και φτανουν αρκετα υψηλα,απο οργανα τα περισσοτερα δεν ειναι λειτουργικα,τα ποδηλατα ειναι χαλασμενα,γενικα χρειαζεται ανακαινηση και μια καθαριστρια

joe weider Πετρουπολης : 3οροφο,στο ισογειο ειναι διαδρομοι και ποδηλατα,στον πρωτο μηχανηματα και βαροι(απο αλτηρες λιγα πραματα καθολου ικανοποιημενος,στα μηχανηματα εχει αρκετη ποικιλια και καλοσυντηρημενα σχεδον ολα,γενικα το μονο ελατωμα ειναι οι αλτηρες για μενα,στον 2ο ειναι αποδητηρια και αιθουσες ομαδικων

joe weider Περιστεριου : μεγαλο γυμναστηριο,πολλα οργανα και παλι ελλειψη σε αλτηρες ομως

Joe weider Κ.Πατησιων : Τα κουβαδακια μου και σε αλλη παραλια(εγω προσωπικα εκει δεν μπορουσα να κανω προπο)

Ο.Ν.Α Σεπολιων(δημοτικο) : Απο δω αρχησαν ολα,τα πρωτα μου βηματα στα βαρη..ελευθερα βαρη ελαχιστα και ανοδος ανα 4 κιλα (μην φανταστειτε πανω απο 20 δεν ειχε)
το μονοζυγο μαλλον ηταν σκαλωσια..τα οργανα που ειχε παντως βολευαν αρκετα αν και ηταν μια τρυπα

SHAPES (Aγ.Παρασκευη) : Το μεγαλυτερο γυμναστηριο που εχω παει και το καλυτερα εξοπλισμενο, τεραστιος χωρος μονο με διαδρομους και ποδηλατα τελευταιας τεχνολογιας(οθονες κτλ),πολλα μηχανηματα,ξεχωριστω κομματι με ελευθερα βαρη,ανετοι παγκοι μεγαλα κιλα στα ελευθερα,πολυ καθαρο και ευχαριστος χωρος

(Tο ονομα μου διαφευγει αυτη την στιγμη προς το παρων θα σας πω οτι βρισκεται στο Ιλιον λιγο πανω απο τα MC,Donalds) : Πολυ ωραιος χωρος,καλα μηχανηματα,το μειον οτι ειχε λιγα ελευθερα βαρη τα οποια ομως ηταν σε συγκεκριμενο χωρο με ειδικο πατωμα,μου εκανε εντυπωση η πολυ καλη εξηπηρετηση και της 2 φορες που πηγα ηρθε η γυμναστρια μου συστηθηκε και μου ειπε αμα χρειαστω καποια βοηθεια να μιλησω σε καποιον απο κει..

Yγειοσωματικη( Ιμηττος) : Πολυ ωραιος χωρος,τα μηχανηματα μαρεσαν πολυ,το μονο αρνητικο οτι τα ελευθερα βαρη ηταν ελαχιστα,απο εξυπηρετηση πολυ καλη,,ενα γυμναστηριο που αμα ηταν διπλα στο σπιτι μου και ειχε ελευθερα θα ειχα παει.

Αυτα το ολιγα προς το παρων...

central fitness hall ονομαζεται

+joe weider Γαλατσι(σημερα το επισκευτικα):απο τα πολυ καλα,επιτελους ενα δωματιο μονο με ελευθερα βαρη και μεγαλα κιλα:turtle::bowdown:,απο οργανα μια χαρα αν και λιγο μικρος ο χωρος,θα το ξαναπροτιμησω

TRIANTAFYLLOU
24-04-12, 01:40
Ειναι τυχεροι οσοι μπορουν να γυμναζονται σε γυμναστηρια οπως του Ηλια του Τριανταφυλου και του Σπυρου του Μπουρναζου,διοτι αυτα ειναι φτιαγμενα απο ιδιοκτητες που συνδιασαν ολα τα προτερηματα.Δυστυχως αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο.Αν καποιος συζητησει με τον Ηλια η τον Σπυρο,και προσπαθησει να καταλαβει το σκεπτικο τους ,θα εκπλαγει.Βλεπεις μια αιθουσα με 20 σιδεροκατασκευες .Μοιαζει απλο ,αλλα δεν ειναι καθολου.Ακομα και απο αυτους,που αφιερωσαν ολη τη ζωη τους στα γυμναστηρια,λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να διαμορφωσουν ενα χωρο 300 τετραγωνικων μετρων, ετσι ωστε, να γυμναστεις και βαρια (οταν χρειαζεται ),και εκλεπτισμενα (οταν χρειαζεται),και με ασφαλεια,και να προλαβουν να εξυπηρετηθουν ολοι οι πελατες.Επισης πρεπει και να εμπνεει, και να ειναι φιλικο και πολιτισμενο, και να εχει συντροφικοτητα και να μην ντρεπεσαι να το δειξεις σε ενα φιλο σου ο οποιος να μην εχει ξαναμπει σε αθλητικους χωρους.Ενα τετοιο γυμναστηριο παιρνει πελατες και απο τα γυμναστηρια των 1500 τετραγωνικων με τα ντιζαινατα οργανα ,αλλα και απο τα τυχαια σιδεραδικα.

εμείς Γιάννη μου ότι κάναμε το κάναμε και με την εμπειρία που αποκομήσαμε τόσα χρόνια και δίνουμε βάση στην λειτουργικότητα και ασφάλεια , κοιτούσα πχ τα βάρη τα ελεύθερα να είναι όσο το δυνατόν σε συγκεκρημένο χώρο όπως και τα πόδια , ώστε να μην έχουν μετακινήσεις οι αθλούμενοι με τα κιλά στα χέρια και εμποδίζετε η ομαλή εκγύμναση , οι μηχανες σε χώρο συγκεντρωμένες ξεχωριστα όπως και τα ηλεκτρονικά , γιατι αν σκουώτ και πρέσα με ελεύθερα βάρη βρισκόταν σε απόσταση τότε θα γινόταν κανονικα δρομολόγια για φορτωτική και γενικά ενα μπάχαλο
και πιστεύω πώς όλα χρειάζονται και οι μηχανές αλλα και κάποια βασικά ελεύθερα βάρη , άλλωστε εξελισόμαστε και δεν λέει να είμαστε πρωτόγονοι αλλα πάνω απ όλα να μετράει η λειτουργηκότητα και όχι απλα το ντιζάιν .

απλα αυτός που έχει χρόνια βιώσει και ασχοληθεί με το ββ , γνωρίζει και τις ανάγκες για σωστή εκγύμναση , αλλα βασικό είναι να το θέλει κιόλας και όχι να λανσάρει ότι βολεύει

noob
24-04-12, 20:32
Συγνώμη τώρα, σοβαρά, ποιό είναι το πρόβλημα που έχουν όσοι σχολιάζουν συνέχεια όσους σηκώνουν "λίγα κιλά" ή "γυναικεία κιλά"; Εγώ άρχισα πριν 2.5 μήνες με σφυριά δικέφαλους 3κιλα 3-8 και δεν αντεχα και τώρα πάω στα 12κιλα. Ο καθένας στο ρυθμό του.

Το ίδιο και με όσους κάνουν απομονωτικές vs powerlifting ασκήσεις. Ο καθένας ας κάνει ό,τι γουστάρει και προς το στόχο που γουστάρει. Το ίδιο ισχύει για τα σχόλια με μαμάδες που θέλουν να σφίξουν, όσους θέλουν να βελτιωθούν (ό,τι προλαβαίνουν) πριν βγουν στην παραλία κτλ. Καπέλο τους. Γιατί μας πειράζει τόσο το τι κάνουν οι άλλοι και δεν κοιτάμε απλώς να τα κάνουμε καλά εμείς;
Αρκει να μην πιάνουν τα όργανα με τις άπειρες, μισές (συχνά της μισής) επαναλήψεις τους :P εκεί με τσαντίζουν και μένα.

Γιατί γίνονται όλα τα ζητήματα γύρω από την άσκηση με βάρη θρησκευτικά;

tyler_durden
24-04-12, 20:49
Συγνώμη τώρα, σοβαρά, ποιό είναι το πρόβλημα που έχουν όσοι σχολιάζουν συνέχεια όσους σηκώνουν "λίγα κιλά" ή "γυναικεία κιλά"; Εγώ άρχισα πριν 2.5 μήνες με σφυριά δικέφαλους 3κιλα 3-8 και δεν αντεχα και τώρα πάω στα 12κιλα. Ο καθένας στο ρυθμό του.



τα γυναικεια κιλα δεν αναφερονται σε αρχαριους..οταν ομως καποιος εχει κλεισει διετια+ και κανει ακομα παγκο 60 κιλα τοτε εκ του αποτελεσματος κατι κανει λαθος την ωρα που βρισκεται στο γυμναστηριο...συνηθως ειναι οι ιδιοι τυποι που δεν προπονουν ποδια και δεν κανουν σκουατ και αρσεις γιατι "πειραζουν τη μεση"..

Silvester
24-04-12, 20:56
τα γυναικεια κιλα δεν αναφερονται σε αρχαριους..οταν ομως καποιος εχει κλεισει διετια+ και κανει ακομα παγκο 60 κιλα τοτε εκ του αποτελεσματος κατι κανει λαθος την ωρα που βρισκεται στο γυμναστηριο...συνηθως ειναι οι ιδιοι τυποι που δεν προπονουν ποδια και δεν κανουν σκουατ και αρσεις γιατι "πειραζουν τη μεση"..

αμα κανεις σωστα σκουωτ deadlifts μετα εχεις ΑΤΣΑΛΙΝΗ μεση και γονατα!!!

GeoDask
24-04-12, 21:09
τα γυναικεια κιλα δεν αναφερονται σε αρχαριους..οταν ομως καποιος εχει κλεισει διετια+ και κανει ακομα παγκο 60 κιλα τοτε εκ του αποτελεσματος κατι κανει λαθος την ωρα που βρισκεται στο γυμναστηριο...συνηθως ειναι οι ιδιοι τυποι που δεν προπονουν ποδια και δεν κανουν σκουατ και αρσεις γιατι "πειραζουν τη μεση"..

Το να μην κάνεις σκουωτ και άρσεις δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα έχεις λιγότερη μυική ανάπτυξη σε πόδια και πλάτη.

TRIANTAFYLLOU
24-04-12, 21:12
Συγνώμη τώρα, σοβαρά, ποιό είναι το πρόβλημα που έχουν όσοι σχολιάζουν συνέχεια όσους σηκώνουν "λίγα κιλά" ή "γυναικεία κιλά"; Εγώ άρχισα πριν 2.5 μήνες με σφυριά δικέφαλους 3κιλα 3-8 και δεν αντεχα και τώρα πάω στα 12κιλα. Ο καθένας στο ρυθμό του.

Το ίδιο και με όσους κάνουν απομονωτικές vs powerlifting ασκήσεις. Ο καθένας ας κάνει ό,τι γουστάρει και προς το στόχο που γουστάρει. Το ίδιο ισχύει για τα σχόλια με μαμάδες που θέλουν να σφίξουν, όσους θέλουν να βελτιωθούν (ό,τι προλαβαίνουν) πριν βγουν στην παραλία κτλ. Καπέλο τους. Γιατί μας πειράζει τόσο το τι κάνουν οι άλλοι και δεν κοιτάμε απλώς να τα κάνουμε καλά εμείς;
Αρκει να μην πιάνουν τα όργανα με τις άπειρες, μισές (συχνά της μισής) επαναλήψεις τους :P εκεί με τσαντίζουν και μένα.

Γιατί γίνονται όλα τα ζητήματα γύρω από την άσκηση με βάρη θρησκευτικά;

παρεξήγηση τα γυμναστήρια είναι να εξυπηρετούν τον κόσμο και ο καθένας πηγαίνει για τον δικό του στόχο , εγω προσωπικα δεν θα αναφερθω σε μενα αλλα έχω δεί να γυμνάζετε επαγγελματίας ββερ με κάποιον αρχάριο δίπλα και ούτε να τον σνομπάρει ούτε τίποτε μάλιστα ρωτούσε ευγενικα αν τελειώνει πχ απο τον πάγκο να τον χρησιμοποιήσει.

πιθανόν αυτη η παρατήρηση να έγινε για κάποιους που θέλουν ένα σώμα αλλα δεν έχουν τα κότσια να γυμναστούν και να ζοριστούν και πάνε στο γυμναστήριο περισσότερο για δημόσιες σχέσεις και πασαρέλα να επιδείξουν το καινούριο αθλητικό συνολάκι τους
και αυτο δεν είναι κακό αλλα κακό είναι όταν εμποδίζουν τους άλλους να γυμναστούν και πιάνουν σε ώρες αιχμής τα όργανα άσκοπα .

γιατι όλα καλά αλλα πρέπει να σκευτόμαστε και τον συναθλούμενο , υποθετικά τωρα μιλάω ότι αυτό ενοούν τα παιδια που λένε κάτι τέτοιο

Silvester
24-04-12, 21:22
παρεξήγηση τα γυμναστήρια είναι να εξυπηρετούν τον κόσμο και ο καθένας πηγαίνει για τον δικό του στόχο , εγω προσωπικα δεν θα αναφερθω σε μενα αλλα έχω δεί να γυμνάζετε επαγγελματίας ββερ με κάποιον αρχάριο δίπλα και ούτε να τον σνομπάρει ούτε τίποτε μάλιστα ρωτούσε ευγενικα αν τελειώνει πχ απο τον πάγκο να τον χρησιμοποιήσει.

πιθανόν αυτη η παρατήρηση να έγινε για κάποιους που θέλουν ένα σώμα αλλα δεν έχουν τα κότσια να γυμναστούν και να ζοριστούν και πάνε στο γυμναστήριο περισσότερο για δημόσιες σχέσεις και πασαρέλα να επιδείξουν το καινούριο αθλητικό συνολάκι τους
και αυτο δεν είναι κακό αλλα κακό είναι όταν εμποδίζουν τους άλλους να γυμναστούν και πιάνουν σε ώρες αιχμής τα όργανα άσκοπα .

γιατι όλα καλά αλλα πρέπει να σκευτόμαστε και τον συναθλούμενο , υποθετικά τωρα μιλάω ότι αυτό ενοούν τα παιδια που λένε κάτι τέτοιο

Ευτυχως που γινεται αυτο γιατι πολλοι στο γυμναστηριο που παιζουνε με λιγα κιλα μπορει να ειχανε κομπλεξ..ξερω πολλα παιδια που παιζουνε με λιγα κιλα και κομπλαρουνε στο γυμναστηριο και φοβουνται μη τους κοροιδεψουνε

chro
24-04-12, 23:48
Τα αρνητικά στο γυμναστήριο:
- Βλέπεις οι πιο πολλοί όταν έρχονται να παίρνουν το ασανσέρ για να μη κουράζονται με τις σκάλες!
- Παχύσαρκους/ες που περπατάν στο διάδρομο διαβάζοντας περιοδικό και φυσικά που δε θα χάσουν ποτέ κιλά
- Πολλούς να παρατάν τους αλτήρες και τους δίσκους όταν τελειώσουν, νομίζοντας ότι υποχρέωση των γυμναστών είναι να μαζεύουν τα κιλά, και όχι να επιβλέπουν και να βοηθούν τους αθλούμενους
- Κάποιους να επιδεικνύουν τα πανάκριβα ρούχα τους
....

Θα μπορούσα να πω πολλά στραβά ακόμα. Αλλά ας πάω στην αιτία. Δεν έχουμε αθλητική παιδεία
Στην εποχή μας κυριαρχεί το σλόγκαν "Δε θέλει κόπο θέλει τρόπο"

Έτσι λοιπόν τα γυμναστήρια για να επιβιώσουν είναι αναγκασμένα να προσφέρουν αυτά που ζητάν οι πελάτες στην εποχή μας.

GeoDask
24-04-12, 23:54
Θα μπορούσα να πω πολλά στραβά ακόμα. Αλλά ας πάω στην αιτία. Δεν έχουμε αθλητική παιδεία
Στην εποχή μας κυριαρχεί το σλόγκαν "Δε θέλει κόπο θέλει τρόπο"

Έτσι λοιπόν τα γυμναστήρια για να επιβιώσουν είναι αναγκασμένα να προσφέρουν αυτά που ζητάν οι πελάτες στην εποχή μας.

Πολύ σωστός :clap::thumbup:

Xxlakis
25-04-12, 00:13
Να υπενθυμισω απλα μερικα πραγματα για οσους τα εχουνε ξεχασει.Απο τι στιγμη που υπαρχει σεβασμος σε θεματα καθαριοτητας και συμπεριφορας,οοοοοοοοοοοοοοοοοοοολοι απο τη στιγμη που πληρωνουνε την ιδια συνδρομη,οοοοοοοοοοοοοοολοι εχουνε και τα ιδια δικαιωματα.Ο καθενας προπονειται οπως γουσταρει και με οοοοοοοση ενταση γουσταρει και σηκωνει οσα κιλα γουσταρει ή αντεχει.Δεν εχουνε ολοι τους ιδιους στοχους και δεν καιγονται ολοι με motivational video για να πανε να μασησουνε σιδερα μετα.Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του στη προπονηση,ο καθενας επισης εχει και τις προτεραιοτητες του στη ζωη μια απο αυτες που ισως να ΜΗΝ ειναι τι διατροφη θα κανει σημερα και αν θα εχει αποδοση στη προπονηση.Οπώς το εχω ξαναπει σε αλλο post μακαρι να βλεπω ατομα να γυμναζονται και ας σηκωνουνε πουπουλα,ας πινουνε καφε στο διαδρομο και ας την εχουνε αραξει απεναντι απο τη μηχανη προσαγωγων να δουνε καμια γκομενα να βαραει παλαμακια.Εφοσον δεν επεμβαινουνε στη δικια μας προπονηση γουστο τους.Αλλωστε ειναι μ@λ@κια να χαλιεσαι με τα κουλα του καθενος.Εκτος αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις στη ζωη σου....

noob
25-04-12, 00:24
- Βλέπεις οι πιο πολλοί όταν έρχονται να παίρνουν το ασανσέρ για να μη κουράζονται με τις σκάλες!
- Παχύσαρκους/ες που περπατάν στο διάδρομο διαβάζοντας περιοδικό και φυσικά που δε θα χάσουν ποτέ κιλά
Στην εποχή μας κυριαρχεί το σλόγκαν "Δε θέλει κόπο θέλει τρόπο"

Κι Χρόνη εγώ π ανεβαίνω από το μετρό, κυλιόμενες παίρνω. Θέλω να ιδρώσω στη φόρμα π θ φορέσω εκεί, όχι στο κοστουμι :). Οι παχύσαρκοι θα τα χάσουν στην κουζίνα, όχι από τις 600 θερμίδες που θα κάψουν στο διάδρομο. Με το διάδρομο θα καλύψουν την ποσότητα άσκησης που τους έχει πει ο καρδιολόγος να κάνουν.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.


Ευτυχως που γινεται αυτο γιατι πολλοι στο γυμναστηριο που παιζουνε με λιγα κιλα μπορει να ειχανε κομπλεξ..ξερω πολλα παιδια που παιζουνε με λιγα κιλα και κομπλαρουνε στο γυμναστηριο και φοβουνται μη τους κοροιδεψουνε
Και μόνοι τους απελπίζονται δε χρειάζονται βοήθεια. Θυμάμαι παιδια να κάνουν εναλλάξ μονόζυγο και να μουρμουρίζουν ότι είναι αστείοι που βγάζουν 2 επαναλήψεις. Τους έκανα κύρηγμα εξηγώντας ότι αν είναι ειλικρινής προσπάθεια, τίποτα δεν είναι γελοίο. Όχι τπτ άλλο, αλλά γαμούσαν κ τ δική μου ψυχολογία.


αμα κανεις σωστα σκουωτ deadlifts μετα εχεις ΑΤΣΑΛΙΝΗ μεση και γονατα!!!
Σιλβεστράκο μου, ξέρεις ότι σ' αγαπώ, δεν είναι όμως αυτός ο μόνος τρόπος ε; Ίσως ούτε ο πιο αποτελεσματικός.


παρεξήγηση τα γυμναστήρια είναι να εξυπηρετούν τον κόσμο και ο καθένας πηγαίνει για τον δικό του στόχο , εγω προσωπικα δεν θα αναφερθω σε μενα αλλα έχω δεί να γυμνάζετε επαγγελματίας ββερ με κάποιον αρχάριο δίπλα και ούτε να τον σνομπάρει ούτε τίποτε μάλιστα ρωτούσε ευγενικα αν τελειώνει πχ απο τον πάγκο να τον χρησιμοποιήσει.
...και αυτο δεν είναι κακό αλλα κακό είναι όταν εμποδίζουν τους άλλους να γυμναστούν και πιάνουν σε ώρες αιχμής τα όργανα άσκοπα.
Αυτοί που λες θα έπρεπε να εντοπίζονται με dna test σε βρεφική ηλικία και να δολοφονούνται στην κούνια τους.

Κάτι άλλο γενικό που έχε συζητηθεί --Ηλία το άγγιξες και εσύ: εγώ πριν αρχίσω να γυμνάζομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου, είδα 6 γυμναστήρια της περιοχής. Δεν ήξερα τι ψάχνω ή τι θα πρέπει να ψάχνω. Το να δω όργανα (που τότε σκεφτόμουν ότι μειώνουν την πιθανότητα να κάνω μια άσκηση στραβά) και δη φρέσκα όργανα (που δείχνουν ότι το γυμναστήριο έχει ξοδέψει χοντρά και μάλλον δε θα κλείσει πριν λήξει η ετήσια συνδρομή που θα έπαιρνα) ήταν σημαντικοί παράγοντες.

chro
25-04-12, 00:48
Απο τι στιγμη που υπαρχει σεβασμος σε θεματα καθαριοτητας και συμπεριφορας,οοοοοοοοοοοοοοοοοοοολοι απο τη στιγμη που πληρωνουνε την ιδια συνδρομη,οοοοοοοοοοοοοοολοι εχουνε και τα ιδια δικαιωματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα δεν υπάρχει σεβασμός. Όταν αντί να εστιάσω στην άσκηση, εστιάζω μη χτυπήσω κανένα που περπατάει χαζεύοντας. Υπάρχουν και οι καφετέριες για να πιει κάποιος καφέ και να χαζέψει γκόμενες.

Lao
25-04-12, 03:08
Για όσους ενοχλούνται από τα άτομα που βλέπουν γύρω τους στα gyms, την νοοτροπία που επικρατεί και τα κακά επακόλουθα στην ψυχολογία τους από την όλη φάση, έχω να προτείνω το εξής:

Δείτε το ως... μια καλή ευκαρία για να γίνετε καλύτεροι! ;)

Δείτε την «monks» όπως κάνω και εγώ (το φαινόμενο υπάρχει και σε Σχολές ΠΤ), δείτε το σαν δοκιμασία για το μυαλό σας, δώστε τα όλα και αφήστε τους να πάνε να κουρευτούν :toast:

Silvester
25-04-12, 10:58
Κι Χρόνη εγώ π ανεβαίνω από το μετρό, κυλιόμενες παίρνω. Θέλω να ιδρώσω στη φόρμα π θ φορέσω εκεί, όχι στο κοστουμι :). Οι παχύσαρκοι θα τα χάσουν στην κουζίνα, όχι από τις 600 θερμίδες που θα κάψουν στο διάδρομο. Με το διάδρομο θα καλύψουν την ποσότητα άσκησης που τους έχει πει ο καρδιολόγος να κάνουν.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.


Και μόνοι τους απελπίζονται δε χρειάζονται βοήθεια. Θυμάμαι παιδια να κάνουν εναλλάξ μονόζυγο και να μουρμουρίζουν ότι είναι αστείοι που βγάζουν 2 επαναλήψεις. Τους έκανα κύρηγμα εξηγώντας ότι αν είναι ειλικρινής προσπάθεια, τίποτα δεν είναι γελοίο. Όχι τπτ άλλο, αλλά γαμούσαν κ τ δική μου ψυχολογία.


Σιλβεστράκο μου, ξέρεις ότι σ' αγαπώ, δεν είναι όμως αυτός ο μόνος τρόπος ε; Ίσως ούτε ο πιο αποτελεσματικός.


Αυτοί που λες θα έπρεπε να εντοπίζονται με dna test σε βρεφική ηλικία και να δολοφονούνται στην κούνια τους.

Κάτι άλλο γενικό που έχε συζητηθεί --Ηλία το άγγιξες και εσύ: εγώ πριν αρχίσω να γυμνάζομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου, είδα 6 γυμναστήρια της περιοχής. Δεν ήξερα τι ψάχνω ή τι θα πρέπει να ψάχνω. Το να δω όργανα (που τότε σκεφτόμουν ότι μειώνουν την πιθανότητα να κάνω μια άσκηση στραβά) και δη φρέσκα όργανα (που δείχνουν ότι το γυμναστήριο έχει ξοδέψει χοντρά και μάλλον δε θα κλείσει πριν λήξει η ετήσια συνδρομή που θα έπαιρνα) ήταν σημαντικοί παράγοντες.

δηλαδη λες πως αυτο που λεω για τα γονατα και τη μεση ειναι λαθος;;:unsure:

noob
25-04-12, 13:04
δηλαδη λες πως αυτο που λεω για τα γονατα και τη μεση ειναι λαθος;;:unsure:
Αυτό που είπα επι λέξη είναι ότι δεν είναι τα "squat deadlifts" o μόνος τρόπος να έχεις "ΑΤΣΑΛΙΝΗ" (δυνατή; μυώδη; άλλο πράγμα) μέση και γόνατα. Ίσως δεν είναι και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να τα αποκτήσεις ανάλλογα με το ιστορικό, ηλικία, χρόνο για άσκηση κ.α. παράγοντες.

swimmer_90
25-04-12, 16:26
Οσων αφορα τα πραγματικα gym εχω να σας πω αυτο...λογω της κοπελας μου που διοριστηκε σε ενα γυμναστηριο του δημου,αναγκαστηκα να ακολουθησω κι εγω γιατι αλλιως θα ειχαμε γκρινιες...:Pο χωρος απαραδεκτος και οχι με γυμναστηριο δεν εμοιαζε...πιο πολυ με αυτες τις fitness μαλακιες που πολλοι περιεγραψαν πιο πανω,αλλα στην ακομα χειροτερη μορφη μιας και δεν ηταν καν ιδιωτικο οποτε καταλαβαινετε τι γινοταν μεσα...Η απολυτη αταξια και διαλυση εκτος των στανταρ γνωρισματων!!ελλειπαν βασικα πραγματα οπως μπαρα για ελευθεο σκουωτ και αυτο πανω στο οποιο στηριζεται (που δε θυμαμαι πως λεγεται) και αλλα πολλα...στην αρχη μου ειχε κακοφανει απιστευτα γιατι εκτος απο ολα τα αλλα εκει μεσα συχναζαν κατι ανεκδιηγιτα ατομα που μονο για να βοηθησουν δεν εκαναν...με τα πολλα κι αφου καταλαβα οτι εκει μεσα θα τη βγαλω για αρκετο καιρο ακομα το ειδα πιο θετικα,εδειξα στην κοπελα μου πως να κανει τον παρατηρητη/βοηθο,πηγα και βρηκα μπαρα για σκουωτ μαζι με το ολο συστημα και την εφερα στο gym κι εναν εξτρα παγκο γυμναστικης γιατι ειχε μονο δυο ολους κι ολους...το θεμα ειναι οτι εδω και δυομιση χρονια εκει ειναι το στεκι μου και κανω την καλυτερη προπονηση...εχω παει και σε αλλα γυμναστηρια λογο φιλων κτλ αλλα με ξενιζαν...εκει εχω συνηθισει και τωρα μου φαινεται κομπλε!αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα δεν ειναι το gym αυτο που διεκδηκει τον τιτλο "πραγματικο" η οχι...αλλα οι αθλουμενοι του και η προπονηση που κανουν...;)

Roid Rage
26-04-12, 16:53
Τραγικα πραγματα απλα τραγικα!!Συνέχεια αλλαζω γυμναστηρια ..καθε μηνα κοντευω να τρελαθω.Μα καλα ειμαι ο μονος ανθρωπος στην Ελλαδα που κανει βασικες ασκήσεις?Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Για να γραφτω σε γυμναστηριο δινω περιπου 40 ευρω μεχρι 50.Πας να γυμναστεις ....ημαρτον!!Τα μισα γυμναστηρια δεν εχουν ρακ....
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΡΑΚ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ?Πας στο αλλο φορτωνεις τη μπαρα με καμια 150 κιλα για σκουωτ σπαει η μπαρα γιατι ηταν μια κινεζομαιμου και οχι ολυμπιακη:wave:
Πας σε αλλο γυμναστηριο δεν εχει αρκετους δισκους για τον κοσμο που αθλειται....δηλαδη αμα τους φορτωσεις ολους βγαινει καμια 140 κιλα μαζι με τη μπαρα.Δηλαδη τι γυμναστικη κανετε στα γυμναστηρια που πατε απαντηστε μου ειλικρινα.ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΚΟΥΩΤ,ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΚΟΡΜΟ ΣΕ ΕΠΙΚΥΨΗ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ.ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?Ειλικρινα εχω βαρεθει ολη αυτη την αθλια κατασταση απο ηλιθιους που μονο θελουν να εκμεταλλευονται τα φραγκα μου να μου πουλησουν πρωτεινες μπαρες η οτι αλλο ηλιθιο εχουν και να μη μπορω να βρω ενα χωρο της προκοπης να κανω τις ΒΑΣΙΚΕΣ! ασκησεις.Η ολη φιλοσοφια ειναι για γελια.Μια φωναζεις πολυ οταν γυμναζεσαι μια τα κιλα ειναι πολλα μια ενοχλησεις μια το να μια τ αλλο.Ναι ρε φιλε φωναζω γιατι ποναω εχεις φορτωσει ποτε κιλα στην πλατη σου να κατσεις πανω στις γαμπες σου να δεις πως ειναι!?Και διαβαζω το σαιτ διαβαζω διαβαζω κρεατινες πρωτεινες διατροφες προγραμμα του ενος προγραμμα του αλλου και τι νοημα εχουν ολα αυτα?Ολα ειναι ανωφελα χωρις τις ασκησεις.Και που ειπαμε οτι μπορεις να τις εκτελεσεις?
:clap:


εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..
κ κατι κυριουληδες με μπακιτσα με τον ιδιο στοχο..

αυτοι απο πανω μαν ειναι η πλειοψηφια..οχι τα "χαρτντκορ μπιλντερια" που κλανουν μεντες..εεε σφαιρες ηθελα να πω..

οποτε αν τα συνδιασεις ολα αυτα,καταλαβαινεις γιατι ειναι οπως ειναι τα γυμναστηρια..οποτε χλωμο το βλεπω να συσχετιζεται με φαρμακα.

Ισχυουν και τα δύο που λετε.
Γιατι ομως να μην κανουν squat οι κοπελιτσες; Ξερουν αραγε οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να κανουν κwλο και κοιλιακους;




οι γυμναστηριούχοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και κοιτάν το συμφέρον τους για να επιβιώσουν , εφόσον λοιπόν όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και η μεγαλύτερη μερίδα αθλουμένων σκεύτετε και λειτουργεί διαφορετικα , κοιτάν το μεγαλύτερο ποσοστό παρα το 5%


Σωστο ολο το post, αλλα ειναι και λιγο ανεστραμενη λογικη. Δλδ πώς περιμενουμε να ζηταει ο κοσμος βασικες/πολυαρθρικες ασκησεις οταν κανεις δεν τους εμαθε; Ειναι λογικο να υπαρχει ο κοσμος που περιγραφει ο beef παραπανω.. Ειναι το default.
Ο ιδιος ο γυμναστης στα περισσοτερα γυμναστηρια δεν κανει καν προπονηση.



Να υπενθυμισω απλα μερικα πραγματα για οσους τα εχουνε ξεχασει.Απο τι στιγμη που υπαρχει σεβασμος σε θεματα καθαριοτητας και συμπεριφορας,οοοοοοοοοοοοοοοοοοοολοι απο τη στιγμη που πληρωνουνε την ιδια συνδρομη,οοοοοοοοοοοοοοολοι εχουνε και τα ιδια δικαιωματα.Ο καθενας προπονειται οπως γουσταρει και με οοοοοοοση ενταση γουσταρει και σηκωνει οσα κιλα γουσταρει ή αντεχει.Δεν εχουνε ολοι τους ιδιους στοχους και δεν καιγονται ολοι με motivational video για να πανε να μασησουνε σιδερα μετα.Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του στη προπονηση,ο καθενας επισης εχει και τις προτεραιοτητες του στη ζωη μια απο αυτες που ισως να ΜΗΝ ειναι τι διατροφη θα κανει σημερα και αν θα εχει αποδοση στη προπονηση.Οπώς το εχω ξαναπει σε αλλο post μακαρι να βλεπω ατομα να γυμναζονται και ας σηκωνουνε πουπουλα,ας πινουνε καφε στο διαδρομο και ας την εχουνε αραξει απεναντι απο τη μηχανη προσαγωγων να δουνε καμια γκομενα να βαραει παλαμακια.Εφοσον δεν επεμβαινουνε στη δικια μας προπονηση γουστο τους.Αλλωστε ειναι μ@λ@κια να χαλιεσαι με τα κουλα του καθενος.Εκτος αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις στη ζωη σου....
Σωστα,
αλλα επεμβαινουν στη δικια μας προπονση.. με τον τροπο που φαινεται παραπανω. Διαμορφωνουν τα σημερινα gym και δεν εχουμε εμεις να κανουμε.



αλλα όταν ζητάμε κάτι πρέπει να μπορούμε να το διεκδικήσουμε και ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη

beefmeup
26-04-12, 16:57
Γιατι ομως να μην κανουν squat οι κοπελιτσες; Ξερουν αραγε οτι ειναι ο καλυτερος τροπος να κανουν κwλο και κοιλιακους;

ελα,ρε συ..τι ρωτας τωρα??:turtle:
γιατι ειναι επιπονη ασκηση..ολοι αυτοι θελουν να "γινουν" ευκολα κ γρηγορα..
ασε που ο γυμναστης λεει οτι καταστρεφει τα γονατα..:turtle:



Σωστα,
αλλα επεμβαινουν στη δικια μας προπονση.. με τον τροπο που φαινεται παραπανω. Διαμορφωνουν τα σημερινα gym και δεν εχουμε εμεις να κανουμε.

λαθος..εσυ επεμβενεις στην δικη τους..
το εγραψα κ απο πανω..μειοψηφια ειμαστε.

Roid Rage
26-04-12, 17:03
Δε συμφωνω και ειναι απλο, εκεινοι μπορουν να κανουν στα "δικα μας" γυμναστηρια, εμεις δε μπορουμε να κανουμε στα "δικα τους". Ενα ολοκληρωμενο γυμναστηριο πρεπει να εχει ολο τον εξοπλισμο και αν υπαρχει σεβασμος ολοι οι καλοι χωρανε. Δλδ θα φυγει ο τυπακος και η κοπελιτσα επειδη θα φωναξω εγω μια φορα στην ωρα;;
Δλδ μπορουν να διαθετουν 30 τετραγωνικα για τραπεζαρια και καφετερια και δε μπορουν 4 τετραγωνικα με μια squatiera και ενα πλαστικο για αρσεις; Ολα τα αλλα ειναι προφασεις εν αμαρτοιες..

beefmeup
26-04-12, 17:08
Δε συμφωνω και ειναι απλο, εκεινοι μπορουν να κανουν στα "δικα μας" γυμναστηρια, εμεις δε μπορουμε να κανουμε στα "δικα τους". Ενα ολοκληρωμενο γυμναστηριο πρεπει να εχει ολο τον εξοπλισμο και αν υπαρχει σεβασμος ολοι οι καλοι χωρανε. Δλδ θα φυγει ο τυπακος και η κοπελιτσα επειδη θα φωναξω εγω μια φορα στην ωρα;;
Δλδ μπορουν να διαθετουν 30 τετραγωνικα για τραπεζαρια και καφετερια και δε μπορουν 4 τετραγωνικα με μια squatiera και ενα πλαστικο για αρσεις; Ολα τα αλλα ειναι προφασεις εν αμαρτοιες..

μαν συμφωνεις,διαφωνεις η πραγματικοτητα ειναι..
ο τυπακος κ η τυπισσα θα φυγουν κ θα κανουν κ παραπονα γιατι τους χαλας το ζεν..
κ θα σου την πουν κιολας απο την διευθυνση.
κ γω συμφωνω με οτι γραφεις,αλλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι στην πραξη.

στο 2ο σκελος που λες για την διαμορφωση δεν ειναι οτι δεν μπορουν..δεν θελουν,δεν τους νοιαζει πες το οπως θες..
κ αυτο πραγματικοτητα ειναι.
κ παλι σε σενα καταληγει,κ παλι εσυ θα συμβιβαστεις,οχι εκεινοι..

spartan77
26-04-12, 17:11
τι θυμηθηκα τωρα!
πηγαινα παλια σ ενα γυμν στην ραφηνα το οποιο ηταν καλο σιδεραδικο! εκτοτε εκανε ανακαινιση ο τυπος και τα εκανε ολα με μηχανηματα τροχαλιας! καταργησε τα ελευθερα εκτος τους αλτηρες!
τεσπα , αυτο που θελω να τονισω ηταν οτι...οταν καναμε εγω με την παρεα μου προπονες και ((φωναζαμε)) στα τελειωματα ...(μας εβαζε χερι ο τυπος οτι πλεον ..απαγορευονται οι φωνες κ οι εντονες προπονησεις) ..ε μετα απ αυτο βεβαια..αντε γειααα!

Roid Rage
26-04-12, 17:21
.ε μετα απ αυτο βεβαια..αντε γειααα!
Ετσι θελει, την τσεπη τους καταλαβαινουν μονο..
Αυτη η καταντια να βγαζουν τα hammer και cybex για να βαλουν technogym ειναι μεγαλη τραγωδια. Σα να πουλας τη Ferrari σου και την Porsche για να παρεις φιατακι. Και να το παρουσιαζεις για αναβαθμιση! Τι σου ειναι το marketing του εβραιου...


μαν συμφωνεις,διαφωνεις η πραγματικοτητα ειναι..
ο τυπακος κ η τυπισσα θα φυγουν κ θα κανουν κ παραπονα γιατι τους χαλας το ζεν..
κ θα σου την πουν κιολας απο την διευθυνση.
κ γω συμφωνω με οτι γραφεις,αλλα τα πραγματα δεν ειναι ετσι στην πραξη.

στο 2ο σκελος που λες για την διαμορφωση δεν ειναι οτι δεν μπορουν..δεν θελουν,δεν τους νοιαζει πες το οπως θες..
κ αυτο πραγματικοτητα ειναι.
κ παλι σε σενα καταληγει,κ παλι εσυ θα συμβιβαστεις,οχι εκεινοι..

Στους κατατρεγμενους και αδικημενους μια ζωη..http://smilearchive.com/s/contrib/lynx/redbiggrin.gif
Απλα πολλες φορες συμβαινει το εξης διασκεδαστικο, πολλα γυμναστηρια να σου λενε οτι εχουν ριξει λεφτα για τα fitness οργανα ενω θα μπορουσαν πολυ φτηνα να το κανουν σιδεραδικο... ενω ενα plate loaded μηχανημα απαγωγων-προσαγωγων cybex εχει πανω απο 6000 ευρω..
Το θεμα ειναι ο τυπακος και η κοπελιτσα ειναι ετσι οχι απο ελευθερη επιλογη, αλλα επειδη τον εμαθαν ετσι. Την αγορα τη γυρισαν απτο 90` και μετα.. και φυσικα, οπως σε καθε κλαδο, οι μεγαλες εταιριες και οχι τα συνοικιακα γυμναστηρια. Η κατασταση μπορει και πρεπει να αλλαξει, για να φτασουμε στην ουσια της αξιας του αθλητισμου.

beefmeup
26-04-12, 17:28
Την αγορα τη γυρισαν απτο 90` και μετα.. και φυσικα, οπως σε καθε κλαδο, οι μεγαλες εταιριες και οχι τα συνοικιακα γυμναστηρια.

κ εδω εγραψα κατι πιο πισω..
δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι η αγορα γυρισε απο τους ιδιοκτητες,η απο τις απαιτησεις των μελων των γυμναστηριων..
νομιζω πως απλα οι εκαστοτε ιδιοκτητες,αναγκαστηκαν να συμβαδισουν με την εποχη..
κ η εποχη ειναι τρεντυ..:green:
μπορει τα μεγαλα γυμναστηρια να περασαν αυτα τα προτυπα,αλλα το θεμα οτι ακολουθησαν πολλα μελη δειχνει οτι αυτη ηταν η απαιτηση τους εξ αρχης..
το γιατι το εγραψα παλι απο πανω..


εγω παλι εχω την εντυπωση οτι,τα γυμναστηρια εγιναν ετσι γιατι η πλειοψηφια που παει ειναι κατι κοπελιτσες κ αγορακια που θελουν να φτιαξουν κοιλιακους.κ να κανουν κ δημοσιες σχεσεις μεταξυ τους..
συν κατι μαμαδες που θελουν να φτιαξει το σωμα τους..
κ κατι κυριουληδες με μπακιτσα με τον ιδιο στοχο..



αυτοι ειναι,αυτες τι απαιτησεις εχουν..

εγω λεω πως μιας κ ειναι επικαιρο προλαβαινουμε δεν προλαβαινουμε να κανουμε ενα κομμα..:green:

Timoleon
26-04-12, 17:32
Που πήγαν τα πραγματικά γυμναστήρια? Που πήγαν οι πραγματικοί αθλητές BodyBuilders? Που πήγαν οι παράγοντες-φορείς που πραγματικά ενδιαφέρονταν για το Αθλημα και τους Αθλητές?

beefmeup
26-04-12, 17:36
Που πήγαν τα πραγματικά γυμναστήρια? Που πήγαν οι πραγματικοί αθλητές BodyBuilders? Που πήγαν οι παράγοντες-φορείς που πραγματικά ενδιαφέρονταν για το Αθλημα και τους Αθλητές?

αλληλενδετα ειναι ολα αυτα νομιζω φιλε μου..:)

spartan77
26-04-12, 17:42
εχει δικιο ο beef δεν ειναι απαραιτητα αυτο το γυρισμα απ τους ιδιοκτητες και μονο , οταν εγω ακουω και με ρωτανε ατομα στην δουλεια οτι ψαχνουν γυμναστηριο που να εχει(πιλατες-γιογκα-προγραμματα με χορο και αλτηρακια):unsure: η αλλη ερωτηση (τα μηχανηματα ειναι καλααα????? ):shock:ε ενω δν εχουν κανει ποτε τους προπονηση!
αρα εχουν χασει την ουσια μακραν,και ταυτοχρονα οι ιδιοκτητες επειδη (ζουν) απ αυτο..συμβαδιζουν σ αυτες τις αναγκες!

giannis64
26-04-12, 18:26
δηλαδη αν καταλαβα καλα ρε παιδια απο τα πρωτα ποστ μεχρι εδω, ενα πραγματικο γυμ, ειναι αυτο που εχει:

α) ολα τα ειδη απο ελευθερα βαρη.
β)ολες τις μηχανες.
γ)σαουνα
δ)εμπειρους προπονητες.
ε)καθαρα ντουζ με σωστους χωρους τοποθετησης αποσκευων.
ζ)πολλους διαδρομους και πολλες γενικα μηχανες αεροβιας ολων των ειδων.
η)ανετους χωρους.

αν δεν κανω λαθος αυτο το γυμ θα θελαμε ολοι? αν κανω λαθος να μου το πειτε να δω αν εχω καταλαβει λαθος.
αν εχω καταλαβει σωστα παλι να μου το πειτε, γιατι πραγματικα αν διαβασει κανεις ολα τα ποστ θα μπερδευτει.

TRIANTAFYLLOU
26-04-12, 18:48
πάλι τα ίδια θα γράφω και το έχουμε κουράσει το θέμα , πρέπει να καταλάβουμε ότι όλα έχουν να κάνουν με την παιδεία και σωστή πληροφόρηση , δεν είναι όλοι πορωμένοι σαν εμένα και μερικές δεκάδες αθλουμένων που και σε μια αποθήκη αν είχα τα βασικά θα έκανα μια χαρά προπόνηση .

τα γυμναστηρια έχουν καταλήξει σε χώρους κοινωνικών συνευρέσεων και πάει ό άλλος να ξεσκάσει και είναι ενα είδος διασκέδασης , γιατι όταν ό άλλος έχει ενα χάρτ κόρ σιδεράδικο χωρίς τίποτε άλλο μεσα και δεν το έχει πχ αθήνα , θα μαζέψει όλη την παρακμή μαζί με κάποια άτομα με αθλητική παιδεία και γνώσεις στο αντικείμενο και είναι δεδομένο ότι σε λίγο καιρό θα το κλείσει γιατι θα πεί ό άλλος δεν έχει ενα μέρος να καθήσω να πιω ενα χυμό η μια πρωτείνη και θα πάει στο άλλο που έχει αυτα .

δηλαδή πάλι τα ίδια θα πώ είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και δεν είναι όλοι οι γυμναστηριούχοι αθλητές η σχετικοί με παιδεία αλλα επιχειρηματίες , που σύμφωνα με τις τάσεις της εποχής δημιουργούν τον ανάλογο χώρο να επιβιώσουν

μετα εντάξει θα φωνάξει κιόλας πάνω στην προσπάθεια αλλα όταν ο άλλος ουρλιάζει σαν να ξεγενάει και πετάει τα κιλά κάτω , αυτό τι σημαίνει ότι γυμνάζετε πιο σκληρά? εγω που δεν κάνω σαλτανάτια και φωνές εκτός σε καμια υπερπροσπάθεια δεν γυμνάζομαι όπως πρέπει?

και στην τελική δεν έχουν όλοι τούς ίδιους στόχους , στο γυμναστήριο δεν πάει κάποιος να φτιάξει το σώμα σαν αυτοσκοπό , αλλα να ξεφύγει απο την ρουτίνα με επικοδομητικό τρόπο να κάνει κάτι καλό για την υγεία του να κάνει αερόβια έστω και λίγα βάρη στον βαθμό που τον ικανοποιεί , το αν θα έχει αποτέλεσμα στο μάτι είναι δικό του θέμα , αρκεί σε ενα χώρο που συνυπάρχουν πολλοί άνθρωποι να λειτουργούν σύμφωνα με την στοιχειώδη ευγένεια και να μην παρεμποδίζουν τούς άλλους .

όταν δεν ενοχλεί κάποιος ουσιαστικά , ας πάει να κάνει ότι θέλει εφόσον εγω συγκεντρώνομαι στην προπόνηση και δεν με νοιάζει τι συμβαίνει γύρω μου και ας κοιτάει ό άλλος την γκόμενα η ας πηγαίνει για τις γκόμενες , σιγα μην φωνάξω και το ηθών , σε ενα χώρο όπου υπάρχει κοινωνικό σύνολο θα δείς κάθε καρυδιάς καρύδι .

όποιον δεν του αρέσει βέβαια η κατάσταση που επικρατει σε ενα γυμναστήριο πάει αλλού και όποιος είναι μπρούκλης και έχει άπλα κάνει ενα δικό του προσωπικό γυμναστήριο όπως είχα αναφέρει τον ντόριαν και μπορεί να πετάει τα κιλά κάτω να φτύνει και ότι άλλο δεν θα έκανε σε ένα συνηθισμένο γυμναστήριο .

απλα είναι τα πράματα μην κάνουμε σαν την μαιμού που είδε τον κόλο της και τρόμαξε .
όταν με το μάρκετινκ των εταιριών και με γυμναστές που έχουν ρόλο και ευθύνη πείσουν τούς αθλούμενους ότι έτσι πρέπει και είναι το σωστό επόμενο είναι να ζητάν αυτα τα πράματα που εμάς που ξέρουμε δεν μας αρέσουν , εδω ό άλλος αλλάζει κάθε βδομάδα πρόγραμμα στα βάρη σε ενα αθλούμενο και ό άλλος νομίζει έτσι θα γίνει καλύτερος και δείχνει ενδιαφέρον ο γυμναστής και πολλές φορές αυτο γίνετε για να δικαιολογούνται κάποια χρήματα και καλα για αλλαγή προγράμματος .

εγω πάντα έλεγα στούς δικούς μου ειδικα σε αγωνιστικά άτομα , όπου πηγαίνετε να γυμναστείτε να είστε κύριοι και να μην σνομπάρετε τον άλλο που είναι αδύνατος η δεν μπορεί να σηκώσει τα ίδια κιλά , ο καθένας σε κάποιο τομέα μπορεί να είναι καλός .
και έλεγα ακόμη να είστε έτσι ώστε να σας ζηλεύουν και όχι να σας λυπούνται , να είστε φυσιολογικοί μέσα στο κοινωνικό σύνολο δεν είμαστε κανένα γκέτο αθλούμενων με βάρη
άλλο να είσαι σε ενα σύλλογο σε κάποιο άθλημα με καθαρα αγωνιστικό προσανατολισμό και άλλο σε ένα χώρο με κόσμο με διαφορετικούς στόχους και ενδιαφέροντα , εκεί θα πρέπει να γίνονται συμβιβασμοί και παραχωρήσεις , τι με νοιάζει εμένα αν ό άλλος δεν γυμνάζετε και παίζει , εμένα με νοιάζει εγω τι κάνω και να μπορώ να βγάλω σωστα το πρόγραμμά μου .

και άν όλοι αυτοί που θέλουν κάποια διαφορετικά πράγματα μπορούν και ξέρουν να τα διεκδηκήσουν τότε μπορεί να καταλάβει και ο γυμναστηριούχος αυτό που εγω πχ το έχω δεδομένο ότι χρειάζονται και τα ελεύθερα βάρη σε ενα χώρο σωστα διαμορφωμένο ώστε να μην εγκυμονεί κινδύνους πρός την ασφάλεια των αθλουμένων .

γιατι έχουν δεί πολλα τα μάτια μου όπως περιπτώσεις διάφορων κάγκουρων να βγάζουν απο την μια μερια τα βάρη και να φεύγει η μπάρα ξυστα απο τον διπλανό , δεν θέλει πολύ αν γίνονται τακτικά τέτοια περιστατικά να την δώσει στον ιδιοκτητη και να πετάξει όλα τα ελεύθερα βάρη έξω .

γιατι σε τέτοια περίπτωση τι να πείς τον άλλο να τον μάθεις ότι αν βγάλεις πολλα κιλα απο την μπάρα θα γυρίσει τούμπα , ε τότε θα πρέπει να εξηγήσουμε πως την πρωτείνη δεν την τρώς με το πηρούνι αλλα με το κουτάλι

aqua_bill
26-04-12, 18:54
δηλαδη αν καταλαβα καλα ρε παιδια απο τα πρωτα ποστ μεχρι εδω, ενα πραγματικο γυμ, ειναι αυτο που εχει:

α) ολα τα ειδη απο ελευθερα βαρη.
β)ολες τις μηχανες.
γ)σαουνα
δ)εμπειρους προπονητες.
ε)καθαρα ντουζ με σωστους χωρους τοποθετησης αποσκευων.
ζ)πολλους διαδρομους και πολλες γενικα μηχανες αεροβιας ολων των ειδων.
η)ανετους χωρους.

αν δεν κανω λαθος αυτο το γυμ θα θελαμε ολοι? αν κανω λαθος να μου το πειτε να δω αν εχω καταλαβει λαθος.
αν εχω καταλαβει σωστα παλι να μου το πειτε, γιατι πραγματικα αν διαβασει κανεις ολα τα ποστ θα μπερδευτει.

ξέχασες αυτό
θ) όλα τα παραοπανω με 30 ευρω το χρόνο :turtle:

vagg
26-04-12, 19:04
δηλαδη αν καταλαβα καλα ρε παιδια απο τα πρωτα ποστ μεχρι εδω, ενα πραγματικο γυμ, ειναι αυτο που εχει:

α) ολα τα ειδη απο ελευθερα βαρη.
β)ολες τις μηχανες.
γ)σαουνα
δ)εμπειρους προπονητες.
ε)καθαρα ντουζ με σωστους χωρους τοποθετησης αποσκευων.
ζ)πολλους διαδρομους και πολλες γενικα μηχανες αεροβιας ολων των ειδων.
η)ανετους χωρους.

αν δεν κανω λαθος αυτο το γυμ θα θελαμε ολοι? αν κανω λαθος να μου το πειτε να δω αν εχω καταλαβει λαθος.
αν εχω καταλαβει σωστα παλι να μου το πειτε, γιατι πραγματικα αν διαβασει κανεις ολα τα ποστ θα μπερδευτει.

επισης πρεπει οι αθλουμενοι να μην σαλιαριζουν με γκομενες και τους καλους τους τροπους να τους δειχνουν απλα τοποθετωντας τα βαρη στη θεση τους

COBRA_STYLE
26-04-12, 19:06
^^αυτο,επιτελους :bowdown::bowdown::bowdown:

72K
26-04-12, 19:15
Ολα είναι θέμα marketing. Οι τρεις βασικοί λόγοι που αγοράζουμε κάτι, προϊον ή υπηρεσία, είναι οι εξής:
1) Το έχει-κάνει ο γείτονας-γειτόνισα

2) Είναι διασκεδαστικό

3) Είναι χρήσιμο

Αν ΄κάνουμε μια ψιλοανάλυση βλέπουμε ότι στο 1ο χωράει η διαμόρφωση αγοράς-εισαγωγή τρεντ, κάποιων επαγγελματιών του χώρου, οι οποίοι αποφάσισαν κάπου στις αρχές του 90 να φέρουν το κόσμο στα γυμναστήρια που μέχρι τότε ήταν ως επί το πλείστον το στέκι του πεταλούδα, του σουγιά και του κοψοχέρι.
Εχουμε την γέννηση λοιπόν , τουλάχιστο στη Θεσσαλονίκη που το έζησα, της πρώτης ¨καθως πρέπει" επιχειρηματικής προσπάθειας.
Και εγένετω Vis Vitalis.
Τρέντυδες και ντιντίδες της χάϊ νύχτας της πόλης που το παίζαν γυμναστές, μουσική τελευταία λέξη του clubbing μαζί με την τελευταία λέξη-μαλακία του fitness το step, next generation ρουχαλάκια και ακριβά παπούτσια και milf που καμακώνονται. Ολοι θέλαν να πάνε εκεί ακόμα και άτομα που ουδέποτε είχαν σχέση με τη γυμναστική διότι το γυμναστήριο από άντρο κακομούτσουνων ιδρωμένων κάγκουρων έγινε lifestyle must.

Στο δεύτερο σκέλος όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι η πραγματική γυμναστική που φέρνει αποτελέσματα είναι κουραστική και καθόλου διασκεδαστική για τον μέσο άνθρωπο του καναπέ. Εξού και όλα τα "μηχανήματα" με τις μαξιλάρες που την άνεση τους θα την ζήλευε πολυθρόνα της Sato.
Κύριοι και Κυρίες που κάνετε τον κόπο να διαβάσετε τις φλυαρίες μου, σας ενημερώνω ότι αν θέλετε να αλλάξετε το σώμα σας προς το καλύτερο, όταν γυμνάζεστε πρέπει τα πόδια σας να πατάνε στο έδαφος ως επί το πλείστον.

Το τρίτο νομίζω ότι δεν χρίζει περαιτέρω ανάλυσης.

Αυτά λοιπόν είναι τα χαρακτηριστικά της αγοράς του φίτνες στο Ελλάντα και πως αυτό διαμορφώθηκε από το 90 και μετά που γίναμε Ευρωπαίοι.
Δυστηχώς όμως μόνο στο όνομα διότι συνεχίσαμε να λειτουργούμε με τον ίδιο ραγιάδικο τρόπο όσον αφορά την γνώση βασικών κανόνων εργοφυσιολογίας και την μεταφορά της στους αγαπητούς πελάτες.
Για να δείξεις λοιπόν το squat πρέπει αφενός να το κατέχεις, αφετέρου να μπορείς και να θέλεις να το διδάξεις και να παρακολουθήσεις τον αθλούμενο όταν το κάνει. Τεχνικά και πρακτικά δύσκολο αυτό γιαυτό και ο Ελληνας επιχειρηματίας προστρέχει στην ευκολή λύση.
Αντί να πληρώσει κάποιον που κατέχει το θέμα, παίρνει στη δούλεψη του κανα δυό γλάστρες και στέλνει τις κυρίες στο power plate και τους κυρίους στο cross-over.

beefmeup
26-04-12, 21:27
παιδια αποτι διαβαζω,ολοι πανω κατω συμφωνοι ειμαστε επι του θεματος.
τι θα γινει θα το κανουμε τελικα το κομμα?
τωρα που γυριζει..
χνιεχ!:green:

giannis64
26-04-12, 21:27
ξέχασες αυτό
θ) όλα τα παραοπανω με 30 ευρω το χρόνο :turtle:\

αμ αυτο φιλε μου δεν γινετε. αν εσυ εκανες ενα τετοιο γυμ, θα ειχες 30 ευρω τον μηνα? οχι φυσικα.

δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.

Roid Rage
26-04-12, 21:30
... που και σε μια αποθήκη αν είχα τα βασικά θα έκανα μια χαρά προπόνηση .

τα γυμναστηρια έχουν καταλήξει σε χώρους κοινωνικών συνευρέσεων και πάει ό άλλος να ξεσκάσει και είναι ενα είδος διασκέδασης , γιατι όταν ό άλλος έχει ενα χάρτ κόρ σιδεράδικο χωρίς τίποτε άλλο μεσα
Βλεπω μια γενικη αντιληψη που πολλες φορες κατανταει ενοχλητικη (και δεν το λεω επι προσωπικου φυσικα)..
Ρε παιδια..απευθυνομαι σε οσους ΘΕΛΟΥΝ σιδεραδικο: ειναι κανενας που θελει μια αποθηκη με ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ μεσα;
Ειναι κανεις που θελει πεσμενους σοφαδες, κατουρημενες γωνίες και ΚΑΝΕΝΑ οργανο μεσα;;
Ποιος ορισε τελικα οτι ετσι ειναι τα σιδεραδικα?
Ας οργανωθουμε να κανουμε ενα γυμναστηριο της προκοπης..



το στέκι του πεταλούδα, του σουγιά και του κοψοχέρι.

Aυτο το συνδεεις και με τις εκλογες; :green:


αν θέλετε να αλλάξετε το σώμα σας προς το καλύτερο, όταν γυμνάζεστε πρέπει τα πόδια σας να πατάνε στο έδαφος ως επί το πλείστον.

Δλδ στον παγκο, τα ποδια δεν ειναι ψηλα? :P

salonica
26-04-12, 23:48
Λοιπον διαβασα ολες τις απαντησεις και συμφωνω με τους περισσοτερους ομως θελω να πω καποια πραγματα.
-Κανεις δεν πρεπει να ενδιαφερεται τι κανουν οι αλλοι (αν ειναι δυνατοι η αδυναμοι η οτιδηποτε ολοι απο καπου ξεκινανε ) η να κοροιδευει.
-Δε μπορω να καταλαβω τη λογικη των ιδιοκτητων γυμναστηριων.Ποσο ακριβο ειναι ενα καλο ρακ?Σκεφτειται οτι στο γυμναστηριο σας υπαρχουν μηχανηματα σχεδον αχρησιμοποιητα.Ποιος χρειαζεται μηχανημα προσαγωγων?Σιγουρα λοιπον δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα ζητησης νοοτροπιας η και τα δυο.
-Επισης δε καταλαβαινω τη λογικη των αθλουμενων.Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει σκουωτ αν δεν ειναι αρσηβαριστας αλλα παρακαλω πολυ μην γραφετε οτι το σκουωτ ειναι powerlifting οταν το 99.9% των αθλουμενων κανει πιεσης παγκου που ειναι επισης powerlifting.
-Δεν κανει καποιος σκουωτ για να το παιξει χαρντκορ η οτιδηποτε.Αυτο που δεν καταλαβαινετε μερικοι ειναι οτι πρεπει να δωσεις μια αφορμη στο μυ σου για να αναπτυχθει
μπορεις πχ
-να αυξησεις κιλα
-να μειωσεις διαλειματα
-να αυξησεις τον ογκο προπονησης
Οποτε δε καταλαβαινω τη λογικη πολλα κιλα η λιγα κιλα.Σημασια εχει η εξελιξη σε καθε τομεα.

TRIANTAFYLLOU
27-04-12, 00:36
κακώς δεν κλειδώνετε το θέμα ο καθένας έχει πεί τις απόψεις του και αναμοχλεύουμε τα ίδια και τα ίδια , παιχνίδι με τις λέξεις κάνουμε , είπαμε όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, στην αμερική που έκανα προπόνηση στο steel gym στη νεα υόρκη είχε μεσα μόνο μηχανές τις πιο περίεργες που έχω δεί τύπου χάμερ με τρομερή λειτουργικότητα και είχε μέσα κυρίως χαρτ κορ ββερ αλλα και νορμάλ αθλουμένους που συνυπήχαν αρμονικά , μου άρεσαν πάρα πολύ τα καλύτερα μηχανήματα που έχω κάνει προπόνηση πιστεύω

πολύ ακριβός εξοπλισμός και όσοι ξέρουν δεν υπάρχει περίπτωση να μην εκτιμήσουν , θυμάμε σκευτόμουν αν το έκανα αυτο στην Ελλάδα τότε θα με λέγαν καλά που τα βρήκε αυτα τα χοντροκομένα όργανα και θα προτιμούσαν τα συμβατικα που έχουν τα περισσότερα γυμναστήρια , γιατι απλα δεν ξέρουν και λογικό είναι .

επομένως ο καθένας για να επιβιώσει κοιτάει την πλειοψηφία , εδω λέμε μερικα γυμναστήρια δεν θέλουν μεσα τούς χαρτ κόρ ββερ και δεν θέλω να αναφέρω και ονόματα γυμναστηρίων και θα πάς να πείς τον άλλο βάλε ελεύθερα ? δεν θέλει απλα και τέλος , με το ζόρι παπάς δεν γίνετε και ψάχνετε ο καθένας να πάει σε γυμναστήριο που να διαθέτει αυτα που θέλει, στις μεγάλες πόλεις είναι πιό εύκολο , αλλα και στις μικρές σε ανθρώπους ιδιοκτήτες που έχουν βγεί μέσα απο τον χώρο και ξέρουν τι χρειάζετε και προσπαθούν να το περάσουν .

οι νέοι δεν ξέρουν αλλα ενα θα πώ έχει παραδοσιακούς πρωταθλητες και ιδιοκτήτες γυμναστηρίων με σούπερ εξοπλισμό σαν αυτό που λέμε και μετα απο μερικά χρόνια που άνοιξαν τα χλιδάτα , δεν άντεξαν στον ανταγωνισμό και τα κλείσαν

και μετα έκαναν με τα όργανα ενα μικρό που βάζαν ρεφενέ τα ενοίκια και έξοδα να το κρατήσουν να γυμνάζονται , γιατι με την νέα μόδα έχασαν την δουλειά τους και δεν είχαν ούτε μαντήλι να κλάψουν

vaggan
27-04-12, 08:58
Λοιπον διαβασα ολες τις απαντησεις και συμφωνω με τους περισσοτερους ομως θελω να πω καποια πραγματα.
-Κανεις δεν πρεπει να ενδιαφερεται τι κανουν οι αλλοι (αν ειναι δυνατοι η αδυναμοι η οτιδηποτε ολοι απο καπου ξεκινανε ) η να κοροιδευει.
-Δε μπορω να καταλαβω τη λογικη των ιδιοκτητων γυμναστηριων.Ποσο ακριβο ειναι ενα καλο ρακ?Σκεφτειται οτι στο γυμναστηριο σας υπαρχουν μηχανηματα σχεδον αχρησιμοποιητα.Ποιος χρειαζεται μηχανημα προσαγωγων?Σιγουρα λοιπον δεν ειναι θεμα κοστους αλλα θεμα ζητησης νοοτροπιας η και τα δυο.
-Επισης δε καταλαβαινω τη λογικη των αθλουμενων.Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει σκουωτ αν δεν ειναι αρσηβαριστας αλλα παρακαλω πολυ μην γραφετε οτι το σκουωτ ειναι powerlifting οταν το 99.9% των αθλουμενων κανει πιεσης παγκου που ειναι επισης powerlifting.
-Δεν κανει καποιος σκουωτ για να το παιξει χαρντκορ η οτιδηποτε.Αυτο που δεν καταλαβαινετε μερικοι ειναι οτι πρεπει να δωσεις μια αφορμη στο μυ σου για να αναπτυχθει
μπορεις πχ
-να αυξησεις κιλα
-να μειωσεις διαλειματα
-να αυξησεις τον ογκο προπονησης
Οποτε δε καταλαβαινω τη λογικη πολλα κιλα η λιγα κιλα.Σημασια εχει η εξελιξη σε καθε τομεα.αυτος που λεει οτι το σκουοτ ειναι για αρσιβαριστες δεν ξερει που πανε τα τεσσερα, οπως και αυτος που λεει οτι ο παγκος ειναι παουερλιφτινγκ.:green: τα παντα εχουν να κανουν με τον τροπο που θα τα χρησιμοποιησεις για τι αμα το παμε ετσι και την καμψη αυτοσυγκεντωσης αμα βαλεις στον αλτηρα 30 κιλα θα της δωσεις μορφη παουερλιφτινγκ.ας μην λεμε λοιπον οτι η ταδε ασκηση ανηκει στο δεινα αθλημα.με τη λογικη καποιων το σκουωτ ειναι ο βασιλιας των ασκησεων στο μποντυμπιλντινγκ αρα ειναι ασκηση μποντυμπιλντινγκ.γιαυτο καλυτερα ας αποφευγουμε την οποιαδηποτε κατηγοριοποιηση ασκησεων

jminas82
27-04-12, 11:56
εγω συμφωνώ με τον τριανταφύλλου, το γυμναστήριο είναι μια δύσκολη επιχειρηση και εαν κάποιος θέλει να έχει 100 άτομα στανταρ εκ των οποίων τα 90 είναι "νορμάλ" και τα 10 ββερ τότε αυτός θα φέρει όργανα για τους 90 και όχι για τους 10 , γιατί αλλιως θα πεινάσει..

Roid Rage
27-04-12, 13:55
Εγω νομιζω οτι το γυμναστηριο δεν ειναι ενα μαγαζι με ρουχα, να πουλαει ή αντρικα ή γυναικεια ή παιδικα ή για ευσωμους. Εχει την ιδιαιτεροτητα να πουλαει αθλητισμο. Απο τη στιγμη που ο αθλητισμος εγινε εμπορευμα... Ειναι σαν ενα σχολειο, δε μπορεις να διδασκεις μονο μαθηματικα ή μονο φιλολογικα ή μονο φυσικη, με τη δικαιολογια οτι σε κανεναν δεν αρεσουν τα αρχαια. Και δεν ειναι δυσκολο να τα εχεις ολα μεσα. Οπως επισης πρεπει να καταλαβουν οτι δε μπορει να κλεινουν την Κυριακη, παλι δεν πουλανε τσιγαρα, να τα παρει ο αλλος απο πριν.. Ο νομος επισης χαιρετισματα, καταργηθηκε. Ενας εργαζομενος εχει μια Κυριακη ελευθερη και δεν εχει να χασει το γυμναστηριο αν αφηνει ενα παιδι να το κραταει εστω ενα απογευμα.

aqua_bill
27-04-12, 13:58
\

αμ αυτο φιλε μου δεν γινετε. αν εσυ εκανες ενα τετοιο γυμ, θα ειχες 30 ευρω τον μηνα? οχι φυσικα.

δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας.

ναι προφανώς.ειρωνικο ήταν το σχόλιο μου

Apollonas
27-04-12, 15:19
Θυμάμαι όταν έμενα Ελλάδα, πήγαινα στο Κορυδαλλό σε ένα σιδεράδικο, τα όργανα σκέτος χάλυβας... Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, περάσανε και χρόνια, πρώτη μέρα θυμάμαι 60 κιλά εγώ τότε σαν ρέγγα και ήταν μέσα κάτι γαιδούρια, τέρατα... ήταν στρατόπεδο, μαχητές, φωνές και όχι γυναίκες με παρφουμαρίσματα και μαλακίες... Όταν ήρθα εξωτερικό έψαξα να βρώ κάτι αντίστοιχο αλλά τίποτα, τελικά η τύχη χαμογέλασε και κάνω τώρα τις προπονήσεις μου σε ένα πρώην Γιουγκοσλάβικο πυρηνικό καταφύγιο και είναι σούπερ, 3 πατώματα κάτω από την Γη, αλλά χάλυβας για άλλη μια φορά.

beefmeup
27-04-12, 15:34
ενα ποστ πηγε στα οφ..

thegravijia
27-04-12, 16:14
εγω συμφωνώ με τον τριανταφύλλου, το γυμναστήριο είναι μια δύσκολη επιχειρηση και εαν κάποιος θέλει να έχει 100 άτομα στανταρ εκ των οποίων τα 90 είναι "νορμάλ" και τα 10 ββερ τότε αυτός θα φέρει όργανα για τους 90 και όχι για τους 10 , γιατί αλλιως θα πεινάσει..

οπως αυτοι οι 90 θελουν καινουργια μηχανηματα που αν γινεται αυτοι να καθονται ακινητοι κ να κουνιεται το μηχανημα θα ναι σουπερ ευχαριστημενοι ...οι υπολοιποι 10 το μονο που ζητανε ειναι ενα ρακ - μια μπαρα - κ αλτηρςς μεχρι 50κιλα εστω κ ενα ζευγαρι μονο που να βαζεις εσυ οσα θες...πολλα ζηταμε???????

Polyneikos
27-04-12, 16:43
Θα πω και εγω την γνώμη μου...
Οι περισσότεροι που κανουν bodybuilding σκληροπυρηνικο εχουν πάρει μια συγκεκριμενη ρότα,κακώς όμως για μενα:
Φορτώνω σε μια πρεσσα 20-30 δισκους των 20 κιλων στην πρέσσα-δεν τους βγαζω στο τελος όμως για κανεναν λόγο για να παίξει μετα η κοπελίτσα που θα βαλει ζήτημα 20 άπό καθε πλευρα...
Λαθος φίλε μου,όσο μαγκειά ειναι να τα ξεκολλήσεις,αλλη τόση μαγκεια είναι τα βαλεις στην θεση τους όταν τελειωσεις,στην τελικη δείχνεις ότι δεν σε κλάταρε ενα βαρύ σετ...Οχι κανουμε την δουλεια μας και μετά τον Λουη και ασε τον λαλακα τον επόμενο να τα ξεκουβαλαει για να ξεκινησει την ρουτίνα του..
Κοπαναω από το πιο ψηλό σημείο τους αλτήρες κατω γιατι δεν θελω να τραυματισω τους αγκωνες μου αν τα κατεβασω και τα αφήσω
Φορτωνω μια μπαρα με 150 κιλα και την αφήνω να σκασει κατω επειδή έτσι το κανει και ο Coleman στο βίντεο γιατι αλλιώς δεν φαίνεται ότι εδωσα το 150%,δεν εξαντλήθηκα μεχρι τελους,αν ειχα δυναμη να τα αφήσω κυριλέ αρα ειχα δυναμη για αλλη μια επανάληψη που μολις εχασα...
Είμαι μουσκεμα στον ιδρωτα και σκουπίζω τον ιδρώτα μου στον παγκο γιατι ειναι φλωρια να εχω πετσετα.Αφηνω τον επόμενο να σκουπίσει τον ιδρώτα μου με την μπλούζα του,εξαλλου δεν εχει ιδρωσει και πολυ από την προπονηση του..
Οταν θα βαλω 120 κιλα σε μια μπαρα πρεπει να με ακουσει όλο το τετραγωνο γιατι αλλιως θα χασω μιση επανάληψη αν δεν εκτονωσω την φωνή μου κτλ κτλ κτλ....
Ολα αυτα ,καποιοι τα κανουν πακέτο,αλλοι κανουν μερικα από αυτα.
Αυτα όμως,σε μας που εχουμε δει καποια βιντεο προπονησης φαντάζουν φυσιολογικά αλλα στους περισσότερους πελατες δειχνουν αγένεια και αξεστοσύνη.
Και φυσικα ο ιδιοκτήτης το τελευταίο που θα ήθελε θα ήταν να χασει τους 95 πελάτες για να μην του φύγουν οι 5 που θελουν να το ευχαριστηθουν με την ψυχή τους όπως το εχουν δει εκεινοι το παιχνίδι...
Από την άλλη δε,οταν παμε σε ενα σιδεραδικο,που ειναι απωθητικο για τις μαζες ,επειδη ακριβως επιτρέπει όλα τα παραπανω,λεμε,καλά και θέλει 35-40 ευρώ για αυτο το πράγμα τον μηνα ενω οι αλλοι μου κανουν με 150 ευρω συνδρομή τον χρόνο;
Μα πως θα ζήσει ο ιδιοκτήτης,την στιγμή που από τις επιλογές του εχει διαλεξει να συντηρεται από τις συνδρομές 50 bbers;
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ενα σκληροπυρηνικο γυμναστήριο εχει τρόπους να δείξει ότι σεβεται όλους τους πελάτες,αρκει όμως και οι ιδιοι πελάτες να μην δίνουν δικαιώματα για να τους θεωρούν "κακους" πελάτες...
Φυσικα όλα αυτα δεν τα περιγραφω ως ιδιοκτήτης,που πιθανον να δικαιολογούσα τον εαυτό μου ,αλλά ουτε και ως αθλούμενος που του αρέσουν τα "σαλονια" γυμναστήρια..
Αλλα καποιοι κανόνες ευγένειας και ομαλης συνυπαρξης πρεπει να υπάρχουν και συνήθως "καταπατιούνται" απο τους bbers και όχι απο την θεία ή από τον πιτσιρικο ή τον μεσήλικα,σε εκεινους περισσότερο χρεωνω την κακή τους συνήπαρξη λόγω απειρίας.

Chalkiasdimitris
27-04-12, 17:29
καλησπερα σε ολους ,

εχω κανει προετοιμασιες για αγωνες αλλαζοντας 2 ή παραπανω γυμναστηρια (με καλουσαν φιλοι ) και παντα προσαρμοζομουν στο να
φτασω στο maximum με οτι ειχε το καθε γυμναστηριο σε εξοπλησμο και παντα τα καταφερνα και ημουν ευχαριστιμενος με την προπονηση
μου ,

επισεις η εμπειρια μου απο το πιο hardcore γυμναστηριο που εχω παει (ολλανδια kneets gym) δεν μου αφησε και την καλυτερη εμπειρια
βαμενοι μαυροι τοιχοι ,τεκνο μουσικη στην διαπασον νεον φωτα και διπλα μου κατι τυποι 140+ κιλα να παιζουν με αλτηρες μεχρι και 100 κιλων
!!! ναι ειχε αλτηρα μεχρι 130 κιλα !!!!

σε καμια περιπτωση δεν μπορεσα να κανω προπονηση εκει μεσα !!

θελω να πω οτι παντου μπορεις να προσαρμοστεις και να κανεις αυτο που θελεις χωρις φωνες και αλλα παρατραγουδα

αυτη ειναι η δικη μου γνωμη - αποψη

vaggan
27-04-12, 17:42
Θα πω και εγω την γνώμη μου...
Οι περισσότεροι που κανουν bodybuilding σκληροπυρηνικο εχουν πάρει μια συγκεκριμενη ρότα,κακώς όμως για μενα:
Φορτώνω σε μια πρεσσα 20-30 δισκους των 20 κιλων στην πρέσσα-δεν τους βγαζω στο τελος όμως για κανεναν λόγο για να παίξει μετα η κοπελίτσα που θα βαλει ζήτημα 20 άπό καθε πλευρα...
Λαθος φίλε μου,όσο μαγκειά ειναι να τα ξεκολλήσεις,αλλη τόση μαγκεια είναι τα βαλεις στην θεση τους όταν τελειωσεις,στην τελικη δείχνεις ότι δεν σε κλάταρε ενα βαρύ σετ...Οχι κανουμε την δουλεια μας και μετά τον Λουη και ασε τον λαλακα τον επόμενο να τα ξεκουβαλαει για να ξεκινησει την ρουτίνα του..
Κοπαναω από το πιο ψηλό σημείο τους αλτήρες κατω γιατι δεν θελω να τραυματισω τους αγκωνες μου αν τα κατεβασω και τα αφήσω
Φορτωνω μια μπαρα με 150 κιλα και την αφήνω να σκασει κατω επειδή έτσι το κανει και ο Coleman στο βίντεο γιατι αλλιώς δεν φαίνεται ότι εδωσα το 150%,δεν εξαντλήθηκα μεχρι τελους,αν ειχα δυναμη να τα αφήσω κυριλέ αρα ειχα δυναμη για αλλη μια επανάληψη που μολις εχασα...
Είμαι μουσκεμα στον ιδρωτα και σκουπίζω τον ιδρώτα μου στον παγκο γιατι ειναι φλωρια να εχω πετσετα.Αφηνω τον επόμενο να σκουπίσει τον ιδρώτα μου με την μπλούζα του,εξαλλου δεν εχει ιδρωσει και πολυ από την προπονηση του..
Οταν θα βαλω 120 κιλα σε μια μπαρα πρεπει να με ακουσει όλο το τετραγωνο γιατι αλλιως θα χασω μιση επανάληψη αν δεν εκτονωσω την φωνή μου κτλ κτλ κτλ....
Ολα αυτα ,καποιοι τα κανουν πακέτο,αλλοι κανουν μερικα από αυτα.
Αυτα όμως,σε μας που εχουμε δει καποια βιντεο προπονησης φαντάζουν φυσιολογικά αλλα στους περισσότερους πελατες δειχνουν αγένεια και αξεστοσύνη.
Και φυσικα ο ιδιοκτήτης το τελευταίο που θα ήθελε θα ήταν να χασει τους 95 πελάτες για να μην του φύγουν οι 5 που θελουν να το ευχαριστηθουν με την ψυχή τους όπως το εχουν δει εκεινοι το παιχνίδι...
Από την άλλη δε,οταν παμε σε ενα σιδεραδικο,που ειναι απωθητικο για τις μαζες ,επειδη ακριβως επιτρέπει όλα τα παραπανω,λεμε,καλά και θέλει 35-40 ευρώ για αυτο το πράγμα τον μηνα ενω οι αλλοι μου κανουν με 150 ευρω συνδρομή τον χρόνο;
Μα πως θα ζήσει ο ιδιοκτήτης,την στιγμή που από τις επιλογές του εχει διαλεξει να συντηρεται από τις συνδρομές 50 bbers;
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ενα σκληροπυρηνικο γυμναστήριο εχει τρόπους να δείξει ότι σεβεται όλους τους πελάτες,αρκει όμως και οι ιδιοι πελάτες να μην δίνουν δικαιώματα για να τους θεωρούν "κακους" πελάτες...
Φυσικα όλα αυτα δεν τα περιγραφω ως ιδιοκτήτης,που πιθανον να δικαιολογούσα τον εαυτό μου ,αλλά ουτε και ως αθλούμενος που του αρέσουν τα "σαλονια" γυμναστήρια..
Αλλα καποιοι κανόνες ευγένειας και ομαλης συνυπαρξης πρεπει να υπάρχουν και συνήθως "καταπατιούνται" απο τους bbers και όχι απο την θεία ή από τον πιτσιρικο ή τον μεσήλικα,σε εκεινους περισσότερο χρεωνω την κακή τους συνήπαρξη λόγω απειρίας.αυτο κωστα ειναι ομως και στο χερι του γυμναστηριουχου.αποκλειεται καποιος που ειναι καλος επαγγελματιας να επιτρεπει τετοια μπαχαλα στο χωρο σαν αυτα που ανεφερες απο φοβο να μην του φυγουν δυο- τρεις σφιχτες.πιστευω αν εχεις καλη θεληση στον ιδιο χωρο μπορουν να συνυπαρξουν ολοι ανεξαρτητως προπονητικων στοχων.οργανωση θελει και καποιον γυμναστη που να ξερει να βαζει τους κανονες μεσα στο γυμναστηριο.παντως και τα παλικαρια εδω μεσα που λενε για σκληρες προπονησεις, ουρλιαχτα και δε ξερω τι αλλο αν ηταν γυμναστηριουχοι θα προτιμουσαν πελατες που κουνανε ολο το χρονο βαριεστημενα 2 πεντακιλα που ομως θα ηταν καμια 100αρια στο συνολο παρα 5-10 σκληροπυρινικους του ειδους.απλα δεν μπορουν να καταλαβουν αυτη τη στιγμη οτι τα παντα εχουν να κανουν με την προσφορα και την ζητηση που ειναι κανονας του εμποριου. αυτη τη στιγμη το ειδος προπονησης που κανουν δεν πουλαει συμφωνα με την μεγαλυτερη μεριδα του αγοραστικου κοινου

TRIANTAFYLLOU
27-04-12, 17:43
Θα πω και εγω την γνώμη μου...
Οι περισσότεροι που κανουν bodybuilding σκληροπυρηνικο εχουν πάρει μια συγκεκριμενη ρότα,κακώς όμως για μενα:
Φορτώνω σε μια πρεσσα 20-30 δισκους των 20 κιλων στην πρέσσα-δεν τους βγαζω στο τελος όμως για κανεναν λόγο για να παίξει μετα η κοπελίτσα που θα βαλει ζήτημα 20 άπό καθε πλευρα...
Λαθος φίλε μου,όσο μαγκειά ειναι να τα ξεκολλήσεις,αλλη τόση μαγκεια είναι τα βαλεις στην θεση τους όταν τελειωσεις,στην τελικη δείχνεις ότι δεν σε κλάταρε ενα βαρύ σετ...Οχι κανουμε την δουλεια μας και μετά τον Λουη και ασε τον λαλακα τον επόμενο να τα ξεκουβαλαει για να ξεκινησει την ρουτίνα του..
Κοπαναω από το πιο ψηλό σημείο τους αλτήρες κατω γιατι δεν θελω να τραυματισω τους αγκωνες μου αν τα κατεβασω και τα αφήσω
Φορτωνω μια μπαρα με 150 κιλα και την αφήνω να σκασει κατω επειδή έτσι το κανει και ο Coleman στο βίντεο γιατι αλλιώς δεν φαίνεται ότι εδωσα το 150%,δεν εξαντλήθηκα μεχρι τελους,αν ειχα δυναμη να τα αφήσω κυριλέ αρα ειχα δυναμη για αλλη μια επανάληψη που μολις εχασα...
Είμαι μουσκεμα στον ιδρωτα και σκουπίζω τον ιδρώτα μου στον παγκο γιατι ειναι φλωρια να εχω πετσετα.Αφηνω τον επόμενο να σκουπίσει τον ιδρώτα μου με την μπλούζα του,εξαλλου δεν εχει ιδρωσει και πολυ από την προπονηση του..
Οταν θα βαλω 120 κιλα σε μια μπαρα πρεπει να με ακουσει όλο το τετραγωνο γιατι αλλιως θα χασω μιση επανάληψη αν δεν εκτονωσω την φωνή μου κτλ κτλ κτλ....
Ολα αυτα ,καποιοι τα κανουν πακέτο,αλλοι κανουν μερικα από αυτα.
Αυτα όμως,σε μας που εχουμε δει καποια βιντεο προπονησης φαντάζουν φυσιολογικά αλλα στους περισσότερους πελατες δειχνουν αγένεια και αξεστοσύνη.
Και φυσικα ο ιδιοκτήτης το τελευταίο που θα ήθελε θα ήταν να χασει τους 95 πελάτες για να μην του φύγουν οι 5 που θελουν να το ευχαριστηθουν με την ψυχή τους όπως το εχουν δει εκεινοι το παιχνίδι...
Από την άλλη δε,οταν παμε σε ενα σιδεραδικο,που ειναι απωθητικο για τις μαζες ,επειδη ακριβως επιτρέπει όλα τα παραπανω,λεμε,καλά και θέλει 35-40 ευρώ για αυτο το πράγμα τον μηνα ενω οι αλλοι μου κανουν με 150 ευρω συνδρομή τον χρόνο;
Μα πως θα ζήσει ο ιδιοκτήτης,την στιγμή που από τις επιλογές του εχει διαλεξει να συντηρεται από τις συνδρομές 50 bbers;
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ενα σκληροπυρηνικο γυμναστήριο εχει τρόπους να δείξει ότι σεβεται όλους τους πελάτες,αρκει όμως και οι ιδιοι πελάτες να μην δίνουν δικαιώματα για να τους θεωρούν "κακους" πελάτες...
Φυσικα όλα αυτα δεν τα περιγραφω ως ιδιοκτήτης,που πιθανον να δικαιολογούσα τον εαυτό μου ,αλλά ουτε και ως αθλούμενος που του αρέσουν τα "σαλονια" γυμναστήρια..
Αλλα καποιοι κανόνες ευγένειας και ομαλης συνυπαρξης πρεπει να υπάρχουν και συνήθως "καταπατιούνται" απο τους bbers και όχι απο την θεία ή από τον πιτσιρικο ή τον μεσήλικα,σε εκεινους περισσότερο χρεωνω την κακή τους συνήπαρξη λόγω απειρίας.

πολυ καλα τα λές κώστα εγω το είπα και παραπάνω θα μπορούσα να το παίξω ο σωστός και να κατηγορήσω και γω επειδή πχ συνδιάζω και το σιδεράδικο , εδω είπα δεν θέλουν ββερ μερικά γυμναστήρια γιατι εξ αιτίας κάποιων κάγκουρων έχει φοβηθεί το μάτι μερικών και θέλουν να τούς διώξουν απο μεσα και εγω που είμαι ββερ με χαλάει αυτο αλλα ξέρω σε πολλες περιπτώσεις έχουν δίκιο και στην γερμανία γίνονται αυτα όχι μόνο Ελλάδα , γιατι σου λέει οι 5-10 θα μου διώξουν τούς 100 , εδω πάει ενας πιτσιρικάς και ρωτάει εναν φτιαγμένο , ρε φίλε πώς μπορώ να γίνω σαν εσένα? και η απάντηση ποτε αν δεν πάρεις φάρμακα δεν πρόκειτε

λέγονται αυτα τα πράματα έτσι χύμα? είναι σαν να μιλάς σε ενα ανήλικο για τσόντες ,αν βαριέσαι καλύτερα μην μιλάς αλλα όταν ρε μπαγλαμά σε βλέπουν σαν πρότυπο τα παιδια και εσύ δίνεις τέτοια εντύπωση μετα να μην αναρωτιόμαστε τι φταίει
γιατι φταίει ο γάιδαρος και μείς βαράμε το σαμάρι
εγω μερικά άτομα τέτοια επειδή δεν μπορούσα να τα διώξω ντρεπόμουν είναι και ο χαρακτήρας μου τέτοιος, έδινα δωρακια σε εναν που τον κατέβαζα σε αγώνες καμια πρωτείνη κανα κουτι αμινοξέα ότι ήθελε και με έλεγε σε μια βδομάδα την έχει κάνει λούης και μετα έπαιρνε το δώρο του , γιατι βρωμούσε σαν ασβός πετούσε τα κιλά κάτω ούρλιαζε σε κάθε επανάληψη , έλεγα πιο πολές θερμίδες καίς απ την φωνή και όλα τα όμορφα που ανέφερε ο κώστας πιο πάνω

και βλέπω επαγγελματίες τέρατα και φίλους μου που συνυπάρχουν αρμονικα με άσχετα άτομα στο γυμναστήριο χωρίς γκρίνιες και τέτοια και μάλιστα τους βοηθάν κιόλας τούς λύνουν απορίες και δίνουν ωραίο παράδειγμα

giannis64
27-04-12, 19:26
εγω να σας πω την αληθεια οπου και να πηγα την δουλεια μου την εκανα. κουτσα στραβα αλλα την εκανα.

το μονο που με νιαζει ειναι να ειναι το γυμ καθαρο, να εχει προπονητες με γνωσεις και να ειναι σε θεση με ευχαριστηση να σου μεταδωσουν τις γνωσεις τους, και να εχει ολα αυτα που φτανουν για να κανω μια αξιοπρεπη προπονηση. τιποτα παραπανω, και τιποτα λιγοτερο.
και μιλαω για προπονηση φιτ και ββ.

οποτε ηλια φιλε μου να εισαι καλα, γερος, για να υπαρχει εδω στην καβαλα το γυμ σου.
και μονο που εχουμε σενα και τον αργυρακη, αυτο φτανει.:toast:

και αφου ηδη εχω κανει αλλο ενα ποστ σε πιο πισω σελιδες, εγω σε αυτο το θεμα λεω να μην ξαναγραψω, μιας και το θεμα εχει κουρασει..

Timoleon
28-04-12, 18:14
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το αν κάποιο γυμναστήριο έχει όργανα ή όχι.Αλλωστε το πως θα γυμναστεί κάποιος είναι προσωπική επιλογή,η οποία κρίνεται από τα αποτελέσματα που δίνει στο καθένα που το επιλέγει. Πολλές οι συζητήσεις περί μεθόδων γυμναστικής,όμως,ο Αρνολντ συχνά έλεγε ότι ο σημαντικότερος μυς του σώματος και αυτός που "κουμαντάρει" όλους τους άλλους είναι το μυαλό.Και ερωτώ:μπορεί κάποιος να αυτοσυγκεντρωθεί ώστε το μυαλό να έλθει σε...επικοινωνία με το μυικό τμήμα που γυμνάζει ώστε να αποδώσει τα μέγιστα όταν η μουσική στο γυμναστήριο έχει την ένταση περίπου της έντασης της μουσικής ενός κλαμπ? Ο Φρανκ Ζέην είχε πει πως κάποια στιγμή και μετά από 2 ώρες προπόνησης κάποιος του έπιασε τη συζήτηση για λίγα λεπτά λίγο πριν τελειώσει την όλη ρουτίνα του και ένοιωσε σαν να μην είχε γυμναστεί καθόλου εκείνη την ημέρα. Ρωτήστε τον Γιάννη Κωστογλάκη τι θέση έπαιρνε όταν κάποιοι οχλαγωγούσαν μέσα στο γυμναστήριό του. Θα έχετε δει το έργο "pumping iron" με τον Αρνολντ.Παρατηρήσατε τους "χρυσούς" πρωταθλητές του BodyBuilding ότι γυμνάζονταν φορώντας ένα σορτσάκι ή και ένα φαλενάκι? Οτι μετά το όποιο σετ "πόζαραν" το τμήμα που γύμναζαν? (όλα αυτά έχουν το σκοπό τους,δεν είναι "φιγούρα" που ορισμένοι θα βιαστούν να πουν) Σήμερα θα νοιώσεις άνετα αν τα κάνεις σε ένα γυμναστήριο? Ο πατέρας του σύγχρονου BodyBuilding,o Sandow,ο οποίος κοσμεί το μετάλλιο του mister orympia,στο γυμναστήριο του είχε ένα ξεχωριστό χώρο μόνον γι αυτούς που έβλεπε ότι αθλούνται και όχι για τους πολλούς που απλά εξασκόντουσαν.Αυτό πρέπει να κάνει ο κάθε σοβαρός επαγγελματίας γυμναστηριούχος που παράλληλα ενδιαφέρεται για το Αθλημα_

Dakonblackblade
03-05-12, 19:26
Εγώ πάντως θα εκτιμούσα 2 racks με 2 ολυμπιακές μπάρες και 2 πάγκους λίγο πιο απόμακρα σε κάθε γυμναστήριο πάνω σε πλατφόρμα κιόλας. Ούτε τόσο δύσκολο είναι ούτε τόσο ακριβό. Και προσελκύει κανείς και άλλο κοινό. Ας είναι και στο υπόγειο δίπλα στις τουαλέτες.

Samaritan
04-05-12, 18:00
Θέλετε πραγματικό γυμναστήριο;
Πηγαίνετε στην Ελευσίνα δίπλα στην Σκοποβολή (όποιος ξέρει). Δεν ξέρω πότε είναι ανοιχτά, αλλά τα περισσότερα απογεύματα είναι ανοιχτά. Έχει πραγματικά βάρη μέσα, και ένα ρινγκ του μποξ. Πραγματικά μεγάλο. Αναπολώ τις εποχές που δεν το εκμεταλλεύτηκα στο έπακρο, μιας και μετακόμισα αλλού.

72K
04-05-12, 18:43
Ας είναι και στο υπόγειο δίπλα στις τουαλέτες.

E όχι κύριε! Ολα μπορούμε να τα ανεχτούμε, αλλά αυτό, δίπλα στις τουαλέτες, νομίζω παραπάει!

:green: