PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια παρακαλώ.....Πρωτεΐνη, Πολυβιταμίνη ή Αμινοξέα?



craz
04-02-13, 20:41
Με βάση όσα έχω διαβάσει σε σχετικά άρθρα στο φόρουμ κατάλαβα πως είναι η απαραίτητη η λήψη πρωτεΐνης και κάποιας πολυβιταμίνης τουλάχιστον μετά την προπόνηση. Ωστόσο, την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα να αγοράσω καινούρια πρωτεΐνη ο πωλητής μου πρότεινε να αγοράσω κ αμινοξέα! Σκοπός μου είναι να βάλλω κάποια μυικά κιλά διότι είμαι σχετικά λιποβαρής κ χρειάζεται να πάρω τα πάνω μου λίγο! Δεν ξέρω κατά πόσο τα αμινοξέα είναι απαραίτητα! Μου τα σύστησε προκειμένου να αυξήσει τα έσοδά του (γιατί κακά τα ψέματα να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι) ή είναι γενικώς απαραίτητα?

Αν γνωρίζει κάποιος τι παίζεται ας μου δώσει τα φώτα του!!!

manos24
04-02-13, 20:59
Γεια σου φίλε τα αμινοξέα νομίζω είναι απαραίτητα στην περίπτωση σου αν σκεφτείς οτι η πρωτεινη περιέχει αμινοξέα νομίζω οτι θα σου δώσει πιο γρήγορα αποτελέσματα κοίτα να παρεις κάποια καλά αμινοξέα υπάρχουν πολλά στην αγορά όσο για την πολυβιταμίνη πάντα χρειάζεται μετά απο μια εξαντηλιτκή προπόνηση εγώ τουλάχιστουν πάντα πέρνω ειδικά τον χειμώνα και για άλλος λόγους

Nikolas_mk2
04-02-13, 21:09
Καλησπέρα,εαν εσαι λιποβαρής τότε το μονο που χρειαζεσαι είναι καλό φαγητό και μια σοβαρή ποσότητα ζωικών πρωτεινων ημερησίως,1.5-1.7 γρμ ανα κιλό σωμ.βαρους είναι μια χαρα ποσότητα για αρχη....Ούτε συμπληρωμα πρωτείνης ουτε τπτ,τα αμινοξεα σε φαση όγκου δεν ειναι οικονομική επιλογή,μαλλον περιττη πολυτέλεια θα ελεγα.Σε φασης διαιτας βοηθανε πολύ-ειδικά αναμεσα σε βαρη/αερόβια είναι η καλυτερη επιλογή- αλλα για σενα το φαγητό αρκεί...Πολυβιταμίνη αν θες μπορείς να παρεις,δεν εχει σχεση με τα κιλά αλλά καλό ειναι να υπαρχει επαρκεια βιταμινων...Αληθεια,πόσα κιλά είσαι και ψαχνεσαι για συμπληρώματα?

NASSER
04-02-13, 22:59
Εξαρτάται πόσο λιποβαρής είναι και σε τι σωματική κατάσταση είσαι... Προτρέχει να κάνεις σωστή διατροφή, προπόνησ και αεροβική. Τα συμπληρώματα πρέπει να είναι τα τελευταία που θα σκεφτείς.

craz
06-02-13, 20:07
Ειμαι 1.60 και 57 κιλα... :unsure: