PDA

Επιστροφή στο Forum : Σάκος του μποξ δαπέδου!!!



antonis90
18-09-08, 03:30
καλησπέρα παιδιά!!!σκέφτομαι να αγοράσω ένα σάκο του box δαπέδου ξέρετε που μπορώ να βρω κάνα φτηνό???
σε ποια μαγαζιά??
έχω διαβάσει ότι στη βάση βάζεις νερό,το πάνω μέρος και αυτό νερό έχει???η είναι όπως οι άλλοι σάκοι που κρεμιούνται που εχουν σκληρο υλικο???

slaine
18-09-08, 14:09
για ποιό λόγο τον θέλεις; ρωτάω γιατί αν τον θέλεις κυρίως για κλωτσιές, οκ, αλλά για χτυπήματα με τα χέρια ίσως να μη σε βολεύει. εξαρτάται και από το ύψος σου.

αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι σάκοι του στυλ που ψάχνεις είναι από σκληρό υλικό σαν πλαστικό-αφρολέξ. οι σάκοι που κρεμιούνται έχουν μέσα χαρτιά-άμμο-ρούχα-πανιά ανάλογα.

υπάρχουν άπειρα μαγαζιά και σάιτ να ψάξεις αν και μου φαίνεται ότι πιο φτηνά θα σου έρθει ένας που κρεμιέται. υποθέτω ότι το πρόβλημα έιναι το πως θα το κρεμάσεις στον τοίχο και τα σχετικά. αξίζει να δώσεις λίγα λεφτά για να πάρεις μία βάση(εγώ με 16 ευρώ είχα πάρει μια συμπαθητική) και να τον βάλεις να δεις την υγειά σου.

άσε που αν τον κρεμάς-ξεκρεμάς κ.ο.κ. κάνεις και μπράτσα! :P

antonis90
18-09-08, 15:45
ναι κυρίως αυτό είναι το πρόβλημα μου που θα τον κρεμάσω...γίαυτό έλεγα δαπέδου...για μπουνιές τον θέλω όχι για κλωτσιές!
έχω ύψος 1.83 αλλα έχω δει δαπέδου που λένε ότι φτάνει το ύψος πάνω από 1.90...
έχω δει βάσεις που καρφώνονται στο ταβάνι αλλα ξέρω γω φοβάμαι μήπως κάνω καμια μαλακια και το διαλύσω...
ξέρεις κάνα μαγαζί στο πειραιά εκτος από το x treme stores που πουλάει σάκους??η γενικά κοντά στο πειραιά...


[/url]http://www.sportstore.gr/product_info.php?cPath=1722_1781&products_id=3095

παρε και ενα παραδειγμα να δεις...

slaine
18-09-08, 16:09
τον είδα και είναι απλά άθλιος. κάνει μόνο για χαζογκόμενες. άσε που έιναι διπλάσια τιμή στο μισό μέγεθος από έναν κανονικό που έχει δίπλα. :evilno:

και ασ ελπίσουμε ότι γουστάρεις και συνεχίζεισ να βαράς πολύ συχνά. τι θα γίνει; αν τρυπήσει (λέμε τώρα) γέμισες με νερά παντού. :smash:

γενικά δε λέει. ασχολείσαι με κάποιο σχετικό άθλημα;
ψάξε περισσότερο για καλύτερες τιμές και για καλές βάσεις να τον κρεμάσεις. 8)

antonis90
18-09-08, 16:21
βασικά μου είπαν ότι το πάνω μέρος είναι όπως και οι κρεμαστοί σάκοι μονο η βάση παίρνει νερό η άμμο ώστε να τον στηρίζει...
εννοείται πως θέλω να βαράω όχι μαλακίες...
λες να κοιτάω μονο για κρεμαστό???
αλλα άμα το πάνω μέρος είναι όπως ο κρεμαστός δεν θα είναι πιο εύκολο να τον έχω στο δωμάτιο και να το μετακινώ???

slaine
18-09-08, 16:41
είναι τρελή διαφορά ρε στα λεφτά.

δε μου απάντησες αν ασχολείσαι με κάποιο σχετικό άθλημα αλλά απ'ό,τι σε κόβω δεν.

πάρε ένα βιβλίο πρώτα με χτυπήματα. μάθε πως να χτυπάς και κάνε εξάσκηση στον αέρα. είναι τρελή γυμναστική δουλεύουν όλοι οι μύες και καις και λίπος. αφού μάθεις τα βασικά (μη σπάσεις και τα χέρια σου) και δυναμώσεις κατάλληλα τότε πας σε σάκο.

μπορείς να φτιάξεις και μακιαβάρα με τα υλικά που έχεις σπίτι τσαμπέ.

ο σάκος που λές στα δυνατά χτυπήματα θα φύγει μαζί με τη βάση εκτός κι αν δώσεις πολλά λεφτά για να πάρεις κάτι της προκοπής που δεν αξίζει.

ψάξε και μη βιάζεσαι. όποια λύση κι αν επιλέξεις όταν κάνεις προπόνηση με επαφή να δένεις τους καρπούς σου.

κρεμαστός! τέρμα!!! :spank: 8)

antonis90
18-09-08, 19:46
πολεμική τέχνη δεν έχω κάνει μονο έχω παρακολουθήσει μερικά μαθήματα kickboxing να δω πως είναι...
έκανα 4 χρονια basket λίγο volley και ένα χρόνο στίβο(200m,σφαίρα,αλμα εις μήκος) και τώρα πάω γυμναστήριο...
έχω μάθει τα βασικά χτυπήματα έχω διαβάσει βιβλία box και όπως είπα έχω δει και προπονήσεις kickbox...
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ήταν χρήσιμες...

slaine
18-09-08, 19:59
δεν ξέρω κατά πόσο ξέρεις να χτυπάς σωστά αλλά ενδεικτικά επαγγελματίες που το κάνουν χρόνια σε συνδοιασμό με βάρη και φάρμακα και παλί παθαίνουν ζημιά από τη λάθος τεχνική. ειδικά για το μποξ/κικ μποξ επειδή δουλεύουν κυρίως με γάντια αλλάζει η γωνία και σε περίπτωση που δε χρησιμοποιήσουν δέσιμο (πχ. καυγά) ένα μεγάλο κομμάτι αθλητών σπάει τον καρπό του. κι εσύ δεν έχεις καν κάνει προπόνηση σε κάτι τέτοιο.

τα χτυπήματα που υπάρχουν είναι άπειρα. ουσιαστικά υπό τις κατάλληλες προυποθέσεις όλα ισχύουν, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος αλλά πρέπει να έχεις φτάσει σε κάποιο επίπεδο και φυσικά οι καρποί σου να είιναι πολύ μα πάρα πολύ δυνατοί.

μπορώ να σου μιλάω με τις ώρες για όλα αυτά μιας και είναι το πάθος μου. με λίγα λόγια πιστεύω ότι πρέπει να δυναμώσεις καρπούς και να κάνεις στον αέρα μέχρι να μάθεις την τεχνική. πάρε κανονικό σάκο, είναι και πιο φτηνός και πιο ανθεκτικός και μεγαλύτερη ποικιλία εκγύμνασης προσφέρει πχ χαμηλές κλωτσιές.

αυτά. για ό,τι άλλο θέλεις στείλε πμ καλύτερα.

τα λέμε

chaniotis.manos
22-07-11, 00:16
καλησπέρα παιδιά!!!σκέφτομαι να αγοράσω ένα σάκο του box δαπέδου ξέρετε που μπορώ να βρω κάνα φτηνό???
σε ποια μαγαζιά??
έχω διαβάσει ότι στη βάση βάζεις νερό,το πάνω μέρος και αυτό νερό έχει???η είναι όπως οι άλλοι σάκοι που κρεμιούνται που εχουν σκληρο υλικο???

λοιπον φιλε μου νομιζω οτι μπορω να σε καλυψω στην απαντηση γιατι το εψαξα κ εγω πολυ καλα το θεμα το συγκεκριμενο για να κανω την τελικη αγορα.βασικα εμαθα αφου εφαγα και 2 φολες κ ακριβες μαλιστα.απο αυτους του δαπεδου που λες με το νερο....λυπαμαι αλλα προσεξε γιατι θα φας μεγαλη ηττα!!!3 τιναξα!!!και μαλιστα της everlast.οι δυο ελαστικοι λαιμοι της κοπηκανε σαν αγγουρι μετα απο λιγες προπονησεις.δηλαδη εκοψα τον ενα,μου τον αντικατεστησαν...εκοψα και τον αλλο....και μετα....με κατι απερκατ....σε καθε χτυπημα ανεβαινε και το ντυμα το κυλινδρικο απανω.σκετη μουφα.μετα τσακωθηκα με αυτους γιατι τον ειχα πληρωσει μαλιστα 380 ευρω!!!και μου δωσανε ενα ανθρωπινο ομοιωμα κ εβαλα γιατι ταιριαζε απο ενα μαρκας HAMMER και ησυχασα.μετα εμαθα απο καιρο οτι αντικαταστησανε τον λαστιχενιο λαιμο με ελατηριο που για μενα ητανε και το πιο σωστο και ολα οκ!!το ανθρωπινο ομοιωμα ειναι πολυ καλυτερο και στα χτυπηματα και σε πολλα.απ οτην αλλη .....με το νερο θα εχεις προβλημα!!δεν αρκει το βαρος του.με δυνατα χτυπηματα στο σακκο ψιλοσηκωνεται σουζα και κοπαναει κατω στο πατωμα.οι απο κατω σου.....θα σε σκισουνε!!!και τον γεμισα με αμμο.ειναι η καλυτεη λυση,αλλα μετα γινεται ενα μολυβι κ μισο.δεν κουνιεται με τιποτα!!αν βαλεις αμμο προσεχε μην ειναι με υγρασια,γιατι την πατησα εγω.εβαλα και οταν πηγα να μετακομισω ειχε κολλησει απο την υγρασια και δεν αδειαζε!!!με γερανο εφυγε μετα ο σακκος απο το σπιτι.αν δεν θελεις οποτε κρεμαστο υπηρχε τοτε που τον πηρα απο το body club στην συγγρου και ενας ο οποιος λεγοτανε Κ2 και ητανε με βαση ελατηριου αλλα ειχε βαση σαν ενα μεγαλο πιατο ξυλινο για να φανταστεις.και ητανε ενα καθετο λουκανικο ο σακκος.επαιζες και πολυ καλα low kick και ητανε για μενα καλυτερος.βλακεια μου που δεν τον πηρα.αν παρεις σακκο κανονικο και βαλεις στριφταρια σε ταβανι κ τετοια...αν μενεις παλι σε πολυκατοικια θα δονιζεται η πλακα στο ταβανι,οποτε.....παλι προβλημα.η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις λεφτα πολλα να διαθεσεις....μην παρεις καμια μαρκα φθηνη γιατι δεν θα σε καλυψει και θα την κανεις κ μπιλιες συντομα.ακομα και κανονικο σακκο να παρεις...η θα τα σκασεις να παρεις τον επαγγελματικο της everlast η μην παρεις τιποτα!!αλλιως...παρε ενα στρατιωτικο λουκανικο απο το μοναστηρακι οπως εκανε ενας ξαδερδφος μου....τυλιξε τον με ταινια....γεμισε τον με τζιβα,πανια,και αμμο και εισαι μετα ο πρωτος!!μιλαμε τωρα αν μπορεις να υψωσεις σακκο στο σπιτι ετσι???και αν δεν διαθετεις χρηματα πολλα.ελπιζω να βοηθησα!!!οτι απορια εχεις ρωτα με.

paulakos
22-07-11, 02:54
Λολ,αυτος που ρωτησε η εχει γινει pro στην αμερικη η εχει κανει 4 παιδια και μενει καπου στο περιστερι και στα ##@~!@$ ο σακος...

spyros1979
09-08-11, 19:36
Λολ,αυτος που ρωτησε η εχει γινει pro στην αμερικη η εχει κανει 4 παιδια και μενει καπου στο περιστερι και στα ##@~!@$ ο σακος...

χαχαχα... respect! :clap:
Όντως τα posts είναι χρόοοοονια πριν.

xasimor21
26-09-12, 10:58
γεια σου φιλε μου ειμαι καινουργιος στο site και σε βλεπω διαβασμενο...θα ήθελα να μου δωσεις καποιες απαντησεις για καποιες αποριες που εχω.....εχω υψος 1,86 και προσφατα αγορασα ενα σακκο amila 35 περιπου κιλα και υψος 1,30.....θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο ειναι το υψος που χρειαζεται απο το εδαφος να απεχει ποσο ειναι τα καταλληλο υψος απο το ταβανι για να ειμαι κομπλε γενικοτερα για να μην πολυλογο τα υψη.......ευχαριστω

ArgoSixna
26-09-12, 14:48
Συγγνωμη , αλλα κοιταμε ημερομηνιες πριν απαντησουμε/ρωτησουμε σε κατι! εχουνε περασει 4χρονια απο το αρχικο ποστ και 1 απο την τελευταια απαντηση!!

Στην ερωτηση σου , ο σακος πρεπει να ειναι λιγο πιο κατω απο την λεκανη σου και λιγο πιο πανω απο το κεφαλι σου.. δλδ η μεση του σακου να ερχεται περιπου στο στηθος.. στο 75% να ειναι στους ωμους/κεφαλι οπου θα ριχνεις τα χτυπηματα.

Lao
27-09-12, 00:50
γεια σου φιλε μου ειμαι καινουργιος στο site και σε βλεπω διαβασμενο...θα ήθελα να μου δωσεις καποιες απαντησεις για καποιες αποριες που εχω.....εχω υψος 1,86 και προσφατα αγορασα ενα σακκο amila 35 περιπου κιλα και υψος 1,30.....θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο ειναι το υψος που χρειαζεται απο το εδαφος να απεχει ποσο ειναι τα καταλληλο υψος απο το ταβανι για να ειμαι κομπλε γενικοτερα για να μην πολυλογο τα υψη.......ευχαριστω

Άσχετα από το ύψος που θα διαπιστώσεις ότι σε βολεύει, μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις: πρόσεχε σχετικά με το πως βαράς τον σάκο, γιατί αν δεν έχεις μια κάποια εμπειρία και κάποιον να σου δείξει πέντε πράγματα, υπάρχει ενδεχόμενο να τραυματιστείς.