PDA

Επιστροφή στο Forum : Σνακ - Γεύμα Σε Σπιτικές Συναντήσεις



craz
13-02-13, 19:59
γεια σε ολους....εχω μια ερωτηση και ηθελα την δική σας εμπειρη γνώμη..πολλές φορες μαζευόμαστε με φίλους σε σπίτια για ταινίες και τα τοιάυτα...Οι περισσότεροι απο τη δική μου παρέα τουλάχιστον τις πιο πολλές φορές είτε θα παραγγείλουν είτε θα φάνε ηλιόσπορους ή πασατέμπος ...Εσείς τι θα προτείνατε σαν λύση???

ArgoSixna
14-02-13, 01:33
τοστακι σε αλουμινοχαρτο .

αν θες σε στιλ σνακ , γιατι οχι ποπ κορν?

Metalhead|T|
14-02-13, 04:05
αν τυχει και ειναι σ/κ θα cheat-αρω χωρίς ενδοιασμό(οχι σα γουρουνι ομως)-τωρα..σε περίπτωση που δεν θέλω..ή που θα έχω κατι μαζί μου (οπως ειπε ο παντελής κατι σε τοστάκι ή αναλατο ποπκορν) ή που δεν ξερω...θα την βγάλλω με νερο :D :green:

ΠανοςΒ
14-02-13, 10:15
Μπορεις να φας και συ ηλιοσπορους αναλατους.

Μπορεις να παραγγείλεις καλαμακια κοτόπουλο αναλατα και 1-2 πιτες ολικης αλάδωτες αν παραγγείλετε.

Τα λαχανανικά σε κομμένα σε στικς ειναι καλή φαση.

Fataoulas
14-02-13, 11:07
οσον αφορα το ποπκορν, για οσους δε το ξερουν...

Παιρνουμε μια χαρτοσακουλα σα και αυτη που εχουν οι μαναβηδες. Βαζουμε μεσα το καλαμποκι και το βαζουμε το μικροκυμματων. :green:

Ευκολα, γρηγορα, καθαρα ;)

ArgoSixna
14-02-13, 11:55
εισαι σιγουρος για την χαρτινη σακουλα; γιατι νομιζω ειναι πιο υψηλης αντοχης η σακουλα που εχουν τα ετοιμα ποπκορν για μικροκυματα! μπορει να παρει φωτια αν το αφησει λιιιγο παραπανω!

Fataoulas
14-02-13, 12:29
Ναι, το εχω κανει απειρες φορες ;)
Βασικα, λιγα δευτερολεπτα χρειαζονται και ειναι ετοιμα.
(αυτο που εχω παρατηρησει ομως ειναι οτι μετα απο 4-5 φορες, δε τα ετοιμζει τοσο γρηγορα οσο τις πρωτες φορες

koukoutsaki
14-02-13, 15:04
κανενα αλλο τροπο για ποπ κορν εκτος απο μικροκυματα ?? :unsure:

ΠανοςΒ
14-02-13, 15:09
Αντικολλητική κατσαρόλα με καπακι. Μπορεις να τα κανεις και χωρίς λάδι καθολου αλλα 1/2 κγ λάδι δεν ειναι τιποτα.

koukoutsaki
14-02-13, 15:11
πανο εχω αυτες ,κανουν ? http://www.tsampas.gr/datafiles/7348.jpg
θελει κ κουνημα η κατσαρολα περα δωθε?:unsure:
(η ανεπροκοπη ολο εξω ετρωγα ποπ κορν :green:)

Metalhead|T|
14-02-13, 15:17
εμενα η μανα μου ειχε δοκιμασει μια φορα σε ατμομάγειρα http://www.privilegehellas.gr/datafiles/23l.jpg (εχουμε το ιδιο με την φωτο) του εμπορίου και δεν εγινε..δεν σκαγανε..

ΠανοςΒ
14-02-13, 15:52
πανο εχω αυτες ,κανουν ? http://www.tsampas.gr/datafiles/7348.jpg
θελει κ κουνημα η κατσαρολα περα δωθε?:unsure:
(η ανεπροκοπη ολο εξω ετρωγα ποπ κορν :green:)

Ναι μια χαρα ειναι, αλλα σε αυτες βαλε το λαδακι που σου ειπα. Κουνα που και που( 3 φορες ανα λεπτό για 2-3 δευτερολεπτα) και μην βαλεις πολύ δυνατη φωτια.πχ στο 6-7 το ματι. 2-3 λεπτα θελουν να γινουν.

Ριξε το λαδι το ποπ κορν και κλειστην. Μην περιμενεις να κάψει το λαδι γιατι μολις πεσει μεσα το ποπ κορν ....:green: θα γινει χαμός!!!

Φυσικά δεν ανοιγουμε το καπακι αν δεν σταματησει το πιστολίδι, για κανενα λόγο! :P

Ξεχασα, 1 φλυτζανι ειναι αρκετό για την μεγαλη κατσαρόλα. Αν βαλεις πολλά θα σηκωθει το καπακι και γινει χαμός!

koukoutsaki
14-02-13, 15:55
xa0xax0axa0xa0 ησουν περιγραφικοτατος στις οδηγιες προς ναυτιλλομένους :thumbup:
ευχαριστω παρα πολυ :)