PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα οστών για ξεκίνημα bodybuilding στην εφηβεία



PeterMay
14-02-13, 23:28
Γεια σας

Ονομάζομαι Πέτρος και είμαι 15 χρονών. Με ενδιαφέρει πολύ η ενασχόληση με το bodybuilding και μετά από μία 4μηνη άσκηση με bullworker, θεώρησα σωστό να αρχίσω πρόγραμα ενδυνάμωσης μυών σε γυμναστήριο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από επίσκεψη σε καρδιολόγο, με απαγόρευσε να ασχοληθώ με bodybuilding μέχρι τα 20 μου, και φυσικά απαγόρευσε την χρήση προτεϊνης (υδρολημένη μη επεξεργασμένη, ορός γάλακτος). Σύμφονα λοιπόν με τον καρδιολόγο η ενασχόληση μου με ενόργανη γυμναστική είναι απαγορευμένη καθως πρέπει να "κλειδώσουν"τα οστά μου και μετά την παιδική ανάπτηξη, να ασχοληθώ με bodybuilding. Έχοντας διαβάσει πάρα πολλά αρθρα για το ξεκίνημα βαρών στην ηλικία τον 15 καταλήγω σε μία άποψη αντίθετη αυτού του γιατρού που επισκέφθηκα. Θα ήθελα την άποψη μελών που άρχισαν bodybuilding στην εφηβία (αν αντιμετοπίζουν στην σημερινή κατάσταση τους πρόβλημα σε οστά, ύπνο, ανασοπηιτικό, αυπνίες κτλπ) και αν είναι δυνατόν απόψεις γιατρών για αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ

billys15
14-02-13, 23:37
Ετσι οπως διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι εχεις προβλημα ρε συ! Οχι εννοειται,τι να 'χουμε? Ο γιατρος ειναι απο τους πολλους που δεν εχουν ψαξει μαλλον και πολυ την προπονηση με βαρη και τα συμπληρωματα,και παρ'ολα αυτα εχει γνωμη.Το αν τραυματιστεις απο λαθος τεχνικη,εκει ειναι κακο του κεφαλιου σου.

Lao
15-02-13, 14:15
Γεια σας

Ονομάζομαι Πέτρος και είμαι 15 χρονών. Με ενδιαφέρει πολύ η ενασχόληση με το bodybuilding και μετά από μία 4μηνη άσκηση με bullworker, θεώρησα σωστό να αρχίσω πρόγραμα ενδυνάμωσης μυών σε γυμναστήριο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από επίσκεψη σε καρδιολόγο, με απαγόρευσε να ασχοληθώ με bodybuilding μέχρι τα 20 μου, και φυσικά απαγόρευσε την χρήση προτεϊνης (υδρολημένη μη επεξεργασμένη, ορός γάλακτος). Σύμφονα λοιπόν με τον καρδιολόγο η ενασχόληση μου με ενόργανη γυμναστική είναι απαγορευμένη καθως πρέπει να "κλειδώσουν"τα οστά μου και μετά την παιδική ανάπτηξη, να ασχοληθώ με bodybuilding. Έχοντας διαβάσει πάρα πολλά αρθρα για το ξεκίνημα βαρών στην ηλικία τον 15 καταλήγω σε μία άποψη αντίθετη αυτού του γιατρού που επισκέφθηκα. Θα ήθελα την άποψη μελών που άρχισαν bodybuilding στην εφηβία (αν αντιμετοπίζουν στην σημερινή κατάσταση τους πρόβλημα σε οστά, ύπνο, ανασοπηιτικό, αυπνίες κτλπ) και αν είναι δυνατόν απόψεις γιατρών για αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ

Επειδή έτσι όπως το έχεις γράψει δεν είναι σαφές, ο γιατρός σου βρήκε πρόβλημα ή όχι;

PeterMay
15-02-13, 23:45
Επειδή έτσι όπως το έχεις γράψει δεν είναι σαφές, ο γιατρός σου βρήκε πρόβλημα ή όχι;

Οχι απολύτος τίποτα. Είμαι απόλυτα υγιης. Συγνώμη αν δεν καταλαβένετε το άρθρο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σωματικά. Απλός ο γιατρός με απαγόρευσε να ασχοληθώ με ενόργανη επειδή υποστιρίζει ότι δεν είναι σωστό για τα οστά μου να αρχίσω bodybuilding από τώρα...

Lao
16-02-13, 16:04
Οχι απολύτος τίποτα. Είμαι απόλυτα υγιης. Συγνώμη αν δεν καταλαβένετε το άρθρο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σωματικά. Απλός ο γιατρός με απαγόρευσε να ασχοληθώ με ενόργανη επειδή υποστιρίζει ότι δεν είναι σωστό για τα οστά μου να αρχίσω bodybuilding από τώρα...

Πόσων ετών είναι ο γιατρός σου;

PeterMay
16-02-13, 21:38
Πόσων ετών είναι ο γιατρός σου;

45

grtech
16-02-13, 21:41
Πόσων ετών είναι ο γιατρός σου;


45

ΕΕΕ μικρός είναι, ζωή να χει, θα ζήσει και άλλο. :green:

Αλλα φίλε Lao για συνέχισε τον συνειρμό σου για δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της ερώτησης.

Polyneikos
16-02-13, 21:53
Αλλαξα τον τίτλο γιατι με το Πρόβλημα καρδιάς και οστών για ξεκινημα στο bbing που είχες γράψει,εβγαινε λαθος συμπέρασμα.
Σε είχαμε για εντατική :P:P

PeterMay
16-02-13, 21:54
Αλλαξα τον τίτλο γιατι με το Πρόβλημα καρδιάς και οστών για ξεκινημα στο bbing που είχες γράψει,εβγαινε λαθος συμπέρασμα.
Σε είχαμε για εντατική :P:P

Θερμά ευχαριστώ...

chro
16-02-13, 23:41
Καρδιολόγος, ενόργανη (μονόζυγο και κρίκους δηλαδη?), Οστά, χρήση πρωτεϊνης (υδρολημένη μη επεξεργασμένη, ορός γάλακτος), δε κολάνε όλα αυτά μαζί. Κάτι δε μας λες. Που κολλάει η χρήση πρωτεΐνης? Σου απαγόρευσε να τρως αυγά και κρέας και γάλα επειδή έχουν πρωτεΐνη, ή μήπως του είπες για χρήση άλλων χημικών ουσιών που όντως σε καταστρέφουν αν τα πάρεις πριν τα 28-30.
Δε νομίζω να ήταν με ενημερωμένος ο γιατρός, κάποιο άλλο λόγο θα είχε που σε απέτρεψε.

Lao
17-02-13, 17:19
ΕΕΕ μικρός είναι, ζωή να χει, θα ζήσει και άλλο. :green:

Αλλα φίλε Lao για συνέχισε τον συνειρμό σου για δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της ερώτησης.

Απλά, μου έχει κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση που του απαγόρευσε το bbing και την ενόργανη (εδώ με έχει μπερδέψει κάπως) χωρίς να έχει θέμα υγείας. Αυτό με τα οστά δεν ισχύει με την καμία, οπότε σκέφτηκα ότι είτε ο γιατρός είναι μεγάλης ηλικίας και ανενημέρωτος, είτε το παιδί κάτι δεν μας λέει.

grtech
17-02-13, 18:21
Α ΟΚ κατάλαβα.:thumbup:

Φίλε PeterMay σε αυτή την περίπτωση καλό είναι έχεις και μια δεύτερη γνώμη και απο κάποιον άλλο γιατρό διαφορετικής ειδικότητας.

Γιατι πρέπει να είναι πάντα σεβαστή η γνώμη του καρδιολόγου που σε κουράρει αλλα όταν ο λόγος που σε αποτρέπει απο την γυμναστική είναι οτι ''πρέπει να "κλειδώσουν"τα οστά μου και μετά την παιδική ανάπτηξη, να ασχοληθώ με bodybuilding'' εεε ξεφεύγει κάπως της επιστήμης του. Για αυτό μια δεύτερη γνωμάτευση επι του θέματος δεν είναι κακό. ;)

PeterMay
17-02-13, 23:59
Ζητώ και πάλι συγνώμη
Με τον όρο ενόργανη εννοώ την εκγύμναση με βάρη..
Ο γιατρος μου με απαγόρευσε το bbing διοτι όπως σας ανέφερα υποστηρίζει ότι πρεπει πρώτα να κλειδώσουν πρώτα τα οστά μου. Το μόνο που δεν ανέφερα είναι ότι ο γιατρός με ανέφερε κάποιες επιπτώσεις που θα έχω αν αρχισω απο τώρα bbing. Θα επισκεφτω και αλλον γιατρο για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για την χρήση πρωτεΐνης όπως ανέφερα.. Θα εχέω επιπτώσεις σε μεταβολισμό η στον οργανισμό. Επίσης μπορώ να αντικαταστήσω την πρωτεΐνη με φαγητό; Έχω διαβάσει ότι ο οργανισμός σε κάθε γεύμα μπορεί να επεξεργαστεί μέχρι 30γρ πρωτεΐνης. Ειμαι 1.83μ. Συγνώμη αν ξεφεύγω απο το αρχικό θέμα αλλα θα ήθελα να ενημερωθώ απο έμπειρους..

grtech
18-02-13, 00:12
Ορίστε μερικά άρθρα που θα σου δώσουν κάποιες γνώσεις πάνω στο τι είναι η πρωτεΐνη, ποιος ο ρόλος της κλπ.

Ολη η αλήθεια για την Πρωτεϊνη - Αρθρο Δημητρη Ασημομύτη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25352-Ολη-η-αλήθεια-για-την-Πρωτεϊνη-Αρθρο-Δημητρη-Ασημομύτη)
Πρωτεΐνες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29-Πρωτεΐνες)
Eιδη πρωτεϊνης σε σκόνη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1303-Eιδη-πρωτεϊνης-σε-σκόνη)
Πρωτεϊνη Ορρου Γαλακτος (Whey Protein) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?73-Πρωτεϊνη-Ορρου-Γαλακτος-(Whey-Protein))
Πρωτείνη ορού γάλακτος ή καζείνης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17529-Πρωτείνη-ορού-γάλακτος-ή-καζείνης)

Η ερώτηση σου έχει απαντηθεί αμέτρητες φορές μέσα σε αυτό το φόρουμ άμα κάνεις μια γενική περιήγηση στις διατροφές και στα συμπληρώματα θα βρεις εκατοντάδες πληροφορίες.

Καλή μελέτη.:thumbup: