PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη για αυξηση μιυκου ιστου και χασιμο λιπους



psonara
19-02-13, 16:44
καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ.παρακολουθω χρονια το σιτε ενιοτε τηρω οσα διαβαζω απλα εδω και καποιους μηνες εχω ξεφυγει κατα πολυ και σε προπονηση και σε διατροφη!ειμαι κοπελα 28 ετων και θελω να βαλω 4 μυικα κιλα και να χασω ταυτοχρονα το λιπος που πηρα στην προσπαθεια μου να παρω καποια κιλα με τη φιλοσοφια ολων "τρωγε ο,τι να 'ναι για να βαλεις κανενα κιλο και μετα προσεχεις".τεσπα...αυτη η τακτικη μου εδωσε λιπος στην κοιλια και τα ποδια ειναι ακομα καλαμακια....γι'αυτο θελω μια διατροφη πλεον με ανεβασμενη πρωτεινη,κατι που ελειπε απο τη διατροφη μου.συμπληρωματα δεν θελω να παρω γι'αυτο εβγαλα μια διατροφη στην οποια θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας!

11.00-τοστ(γαλοπουλα και τυρι λαιτ,ντοματα) και φυσικος χυμος πορτοκαλι
η' ψωμι 30γρ με 10γρ βουτυρο λαιτ και 1 κγ μελι και φυσικος χυμος
η' 1 αυγο μελατο και 40γρ ψωμι και φυσικος χυμος πορτοκαλι
13.00-1 μηλο
15.00-κρεας 150 γρ(συνηθως κοτοπουλο) και 30γρ (μακαρονια η' ρυζι) η' 100γρ πατατα και ενιοτε 20γρ τυρι
18.00-1 πορτοκαλι και 2 ακτινιδια και ενιοτε ενα κυπελλακι βανιλια εμποριου
21.00-γιαουρτι 2 % και 10γρ δημητριακα ολικης και 20γρ αποξηραμενα δαμασκηνα
η' γιαουρτι 2% και 5γρ αμυγδαλα και 1κγ μελι
η' 1 αυγο στο τηγανι με 1 κσ λαδι και 30γρ ψωμι


η προπονηση δεν ειναι σταθερη.θα γινεται η' μεσημερι η' βραδυ.περιλαμβανει μια μυικη ομαδα την ημερα με αλτηρες στο σπιτι με 5 ασκησεις και 3 σετ των 10 επαναληψεων.επισης μια ωρα ποδηλατο την ημερα.
ξερω οτι στη διατροφη τα φρουτα ειναι πολλα αλλα εχω μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας και ειδικα τα ακτινιδια τα τρωω σαν φαρμακο.σκεφτομαι βεβαια να τα βαλω το πρωι στο χυμο με το πορτοκαλι γιατι φουσκωνω πολυ το απογευμα και δεν εχω ορεξη για μετα...επισης θα περιοριστω σε 1 cheat την εβδομαδα...οχι οπως τωρα. αυτα απο εμενα.ευχαριστω εκ των προτερων και καλη συνεχεια να εχετε

Nikolas_mk2
19-02-13, 18:22
Καλησπέρα,

αρχικά δεν αναφερεις τα στατιστικά σου για να ξερουμε περιπου που πρεπει να κινηθεις σε πρωτείνες,σε καθε περιπτωση παντως η διατροφη ειναι πολύ χαμηλά απο πρωτεινικής αποψης,

αν εισαι 50-60 κιλά η πρωτεινη σου φτανει οριακά για συντηρηση μυικού ιστου χωρις ιδιαιτερη ασκηση,αν βαλεις υποθερμιδική + μια ωρα ποδήλατο τη μερα(υπερβολή)τότε οι αναγκες για πρωτείνη απογειωνονται...

Σχετικά με τη δυσκοιλιότητα μια καλή βοηθεια ειναι να αυξήσεις τις φυτικές ινες που λαμβάνεις τη μέρα ξεκινωντας το πρωί με δημητριακά ή βρωμη(καλύτερα) + γάλα,

πράσινες σαλατες με τα κυριως γευματα(2 τη μερα),ειδικότερα μπρόκολο,σπανακι κτλ.με ελαιόλαδο και λεμόνι(το ποιο βοηθαει τα μεγιστα στην αποροφηση του μη αιμικού σιδηρου-σε συνδυασμό με τη βιτ.C απο το μπρόκολο-που περιεχουν τα σκουρα λαχανικά),

Επίσης βαλε τα προιόντα ολικής αλεσεως στη διατροφή σου,ζυμαρικά και ψωμί για συνοδεία γευμάτων,

εχε κατα νου οτι το φουσκωμα απο τα φρουτα δημιουργειται απο τις φυτικές ινες που περιέχουν οι οποιες είναι απεπτες και χρειάζονται υγρα(νερο κυριως) για να αποροφήσουν και να περιοριστεί αυτη η αίσθηση,δοκιμασε το και θα δείς....

Καλή συνεχεια

psonara
19-02-13, 23:31
Καλησπέρα,

αρχικά δεν αναφερεις τα στατιστικά σου για να ξερουμε περιπου που πρεπει να κινηθεις σε πρωτείνες,σε καθε περιπτωση παντως η διατροφη ειναι πολύ χαμηλά απο πρωτεινικής αποψης,

αν εισαι 50-60 κιλά η πρωτεινη σου φτανει οριακά για συντηρηση μυικού ιστου χωρις ιδιαιτερη ασκηση,αν βαλεις υποθερμιδική + μια ωρα ποδήλατο τη μερα(υπερβολή)τότε οι αναγκες για πρωτείνη απογειωνονται...

Σχετικά με τη δυσκοιλιότητα μια καλή βοηθεια ειναι να αυξήσεις τις φυτικές ινες που λαμβάνεις τη μέρα ξεκινωντας το πρωί με δημητριακά ή βρωμη(καλύτερα) + γάλα,

πράσινες σαλατες με τα κυριως γευματα(2 τη μερα),ειδικότερα μπρόκολο,σπανακι κτλ.με ελαιόλαδο και λεμόνι(το ποιο βοηθαει τα μεγιστα στην αποροφηση του μη αιμικού σιδηρου-σε συνδυασμό με τη βιτ.C απο το μπρόκολο-που περιεχουν τα σκουρα λαχανικά),

Επίσης βαλε τα προιόντα ολικής αλεσεως στη διατροφή σου,ζυμαρικά και ψωμί για συνοδεία γευμάτων,

εχε κατα νου οτι το φουσκωμα απο τα φρουτα δημιουργειται απο τις φυτικές ινες που περιέχουν οι οποιες είναι απεπτες και χρειάζονται υγρα(νερο κυριως) για να αποροφήσουν και να περιοριστεί αυτη η αίσθηση,δοκιμασε το και θα δείς....

Καλή συνεχεια

αρχικα σ'ευχαριστω για τη βοηθεια σου.ειμαι 1.59 και 42 κιλα.πινω οντως πολυ νερο και τρωω ενα μεγαλο πιατο σαλατα το μεσημερι αλλα και παλι εχω προβλημα.χρησιμοποιω προιντα ολικης και το μεσημερι ξεχασα να πω οτι εχω και μια φετα ψωμι.τι ν αλλαξω στο πλανο?ειναι τελειως ακυρο?

Nikolas_mk2
19-02-13, 23:49
Το πλανο δεν ειναι τελειως ακυρο απλά θελει να ανεβασεις λιγο τις πρωτείνες σου,

πχ.στο πρωινο βαλε και γάλα ή ολοκληρα αυγά,

κρατα το τοστ για το απογευμα και στο δεκατιανο θα μπορουσες να βαλεις ολα τα φρουτα (1 πορτοκάλι,1 μηλο,1 ακτινίδιο)+ 100 γρμ. γιαουρτι 2%(τα προβιοτικά που περιέχει βοηθάνε αρκετα στην λειτουργία του εντέρου) ή 1 ποτηρι γαλα,

το μεσημέρι κανονικά,

το απογευμα το τόστ(1 ή 2 αναλογα με τις θερμιδες σου),

και λιγο πριν τον υπνο αλλα 200 γρμ. γιαουρτι(να παιρνεις τις οικογενειακες συσκ.συμφέρουν :green: ) με μια μικρη ποσότητα ξηρων καρπων(ωμα αμυγδαλα,καρυδια κτλ.)....

Σε φαση αυξησης μυικού όγκου παντως η υπερβολικη αεροβια δεν βοηθάει καθόλου,καλό θα ηταν να περιορίσεις καπως το ποδηλατο και να υπολογισεις τις ημερησιες σου θερμιδικές ανάγκες ωστε να υπολογίσεις και πόσο υδατανθρακα θα καταναλωνεις ημερησίως... :thumbup:

psonara
20-02-13, 00:17
Το πλανο δεν ειναι τελειως ακυρο απλά θελει να ανεβασεις λιγο τις πρωτείνες σου,

πχ.στο πρωινο βαλε και γάλα ή ολοκληρα αυγά,

κρατα το τοστ για το απογευμα και στο δεκατιανο θα μπορουσες να βαλεις ολα τα φρουτα (1 πορτοκάλι,1 μηλο,1 ακτινίδιο)+ 100 γρμ. γιαουρτι 2%(τα προβιοτικά που περιέχει βοηθάνε αρκετα στην λειτουργία του εντέρου) ή 1 ποτηρι γαλα,

το μεσημέρι κανονικά,

το απογευμα το τόστ(1 ή 2 αναλογα με τις θερμιδες σου),

και λιγο πριν τον υπνο αλλα 200 γρμ. γιαουρτι(να παιρνεις τις οικογενειακες συσκ.συμφέρουν :green: ) με μια μικρη ποσότητα ξηρων καρπων(ωμα αμυγδαλα,καρυδια κτλ.)....

Σε φαση αυξησης μυικού όγκου παντως η υπερβολικη αεροβια δεν βοηθάει καθόλου,καλό θα ηταν να περιορίσεις καπως το ποδηλατο και να υπολογισεις τις ημερησιες σου θερμιδικές ανάγκες ωστε να υπολογίσεις και πόσο υδατανθρακα θα καταναλωνεις ημερησίως... :thumbup:

αν και μ'αρεσεινομιζω οτι αν βαλω και τοστ το απογευμα θα ξεφυγω θερμιδικα.τα φρουτα τα μετραω στον υδατανθρακα?επισης το γαλα δεν μπορω να το πιω αλλα το γιαουρτι μ'αρεσει.αυγα μ'αρεσουν πολυ αλλα μελατα η' στο τηγανι με 1κσ λαδι.πως μπορω να τα βαλω στη διατροφη μου? το βραδυ μαζι με αμυγδαλα να βαλω και 5γρ δημητριακα ολικης ετσι για τη γευση?

Nikolas_mk2
20-02-13, 00:49
Καλό ειναι να ξερεις ακριβως τις θερμίδες σου για να μπορεσεις να υπολογίσεις με ακριβεια τα ειδη των τροφων και τις ποσότητες.

Ναι,τα φρουτα ειναι υδατανθρακας-φρουκτόζη συγκεκριμένα,

Αυγα μελατα ειναι μια χαρά,ειδικά το πρωί με ψωμί ολικής/σικάλεως/πολύσπορο ειναι οτι πρεπει...Τηγανιτα καλύτερα σε αντικολλητικό χωρίς ή με ελάχιστο λάδι....



το βραδυ μαζι με αμυγδαλα να βαλω και 5γρ δημητριακα ολικης ετσι για τη γευση?

Ασφαλώς.

psonara
20-02-13, 17:26
Καλό ειναι να ξερεις ακριβως τις θερμίδες σου για να μπορεσεις να υπολογίσεις με ακριβεια τα ειδη των τροφων και τις ποσότητες.

Ναι,τα φρουτα ειναι υδατανθρακας-φρουκτόζη συγκεκριμένα,

Αυγα μελατα ειναι μια χαρά,ειδικά το πρωί με ψωμί ολικής/σικάλεως/πολύσπορο ειναι οτι πρεπει...Τηγανιτα καλύτερα σε αντικολλητικό χωρίς ή με ελάχιστο λάδι....



Ασφαλώς.

εκανα τον σχετικο υπολογισμο θερμιδων και μου εβγαλε 1156 ..εγω εφτιαξα ενα νεο πλανο λιγο διαμορφωμενο με τις διορθωσεις του νικολα με θερμιδες 1300.ελπιζω να εχει αρκετη πρωτεινη γιατι αυτην χρειαζομαι τωρα..εβαλα αρκετες επιλογες για να μην βαριεμαι

πρωινο-τοστ με γαλοπουλα και τυρι λαιτ και ντοματα και φυσικος χυμος πορτοκαλι
η' ενα κουλουρι θεσσαλονικης και 1 αυγο και 1 ποτηρι γαλα
η' 30γρ ψωμι και βουτυρο και μελι και φυσικος χυμος πορτοκαλι
η' γιαουρτι 2% με δημητριακα ολικης
δεκατιανο 3 ακτινιδια και 1 μηλο
μεσημεριανο-κρεας 150γρ(συνηθως κοτοπουλο) και 30γρ(ρυζι η'μακαρονια) η' πατατα 100γρ και σαλατα και 20γρ τυρι μερικες φορες
(1 φορα την εβδομαδα λαδερο η' οσπριο με 40γρ τυρι και 40γρ ψωμι)
απογευματινο- 1 κυπελλακι μικρο βανιλια εμποριου η' 1 μπωλακι βρεφικη κρεμα(φροντιζω να μην ξεπερνουν τις 200 θερμιδες) και 1 φρουτο
η'τοστ με γαλοπουλα και τυρι λαιτ και 1 φρουτο
η'αυγο στο τηγανι με 1κσ λαδι και 30γρ ψωμι και 1 φρουτο
η'1 μουστοκουλουρο και 1 ποτηρι γαλα και 1 φρουτο
η' φρουτοκρεμα με φρεσκα φρουτα
η'2 καλαμακια κοτοπουλο και μια αραβικη πιτα
βραδυνο και προ υπνου-γιαουρτι 2% με 5γρ δημητριακα ολικης,5γρ αμυγδαλα και 20γρ αποξηραμενα δαμασκηνα
1 φορα την εβδομαδα cheat
προπονηση η' πρωι η' μεσημερι
τα φρουτα ειναι πολλα λογω δυσκοιλιοτητας.επισης σκεφτομαι στο χυμο να προσθεσω τα ακτινιδια απο το δεκατιανο γιατι συνηθως δεν το προλαβαινω και μπαινω κατευθειαν στο μεσημεριανο.ισως ο χυμος να μην με φουσκωνει τοσο οσο τα φρουτα σκετα.θα δειξει.επισης δεν βαζω καθολου αλατι,δεν μ'αρεσει.
ακουω τις πολυτιμες διορθωσεις

margarita02
20-02-13, 17:42
Psonara το λάθος που βλέπω αυτή τη στιγμή στη διατροφή σου είναι πως οι επιλογές που έχεις δεν είναι ισοδύναμες. Τώρα εάν μέσα στη μέρα καλύπτεις με άλλο τρόπο αυτά που λείπουν από αυτές τις επιλογές τότε εντάξει.

Για θερμίδες κτλ. δεν ξέρω να σου πω. Σε γενικές γραμμές, επειδή το πρόγραμμά σου δεν θα είναι κάθε μέρα ίδιο, φρόντιζε να μην πέφτεις πολύ σε πρωτεϊνες.

dorita
20-02-13, 18:23
τα φρουτα ειναι πολλα λογω δυσκοιλιοτητας.επισης σκεφτομαι στο χυμο να προσθεσω τα ακτινιδια απο το δεκατιανο γιατι συνηθως δεν το προλαβαινω και μπαινω κατευθειαν στο μεσημεριανο.ισως ο χυμος να μην με φουσκωνει τοσο οσο τα φρουτα σκετα.θα δειξει.επισης δεν βαζω καθολου αλατι,δεν μ'αρεσει.
ακουω τις πολυτιμες διορθωσεις

εδω να αναφερω οτι μπορει να συμβει κ το αντιθετο!!!τα πολλα φρουτα μες την μερα μπορει να φερνουν αντιθετο αποτελεσμα κ εχεις κ πολλα, συν την φρουκτοζη που περιεχουν...

αν θες την γνωμη μου....
το πρωι νυστικη να τρως 2 ακτινιδια ή τον χυμο πορτοκαλ κ μετα 1 απο τα πρωινα σου χωρις τον χυμο,
στο δεκατιανο ή απογευματινο 1φρουτο μαζι με γιαουρτι(ψαξε βρες στο εμποριο ποια εχουν αρκετη πρωτεινη..συνηθως τα προβεια με την πετσουλα που βοηθαει κ το εντερο) γιατι μονο φρουτο δεν κανεις κατι.
στο μεσημεριανο ή βραδυνο σου βαλε οπωσδηποτε σαλατα κατα προτιμηση πρασινη

psonara
20-02-13, 19:30
εδω να αναφερω οτι μπορει να συμβει κ το αντιθετο!!!τα πολλα φρουτα μες την μερα μπορει να φερνουν αντιθετο αποτελεσμα κ εχεις κ πολλα, συν την φρουκτοζη που περιεχουν...

αν θες την γνωμη μου....
το πρωι νυστικη να τρως 2 ακτινιδια ή τον χυμο πορτοκαλ κ μετα 1 απο τα πρωινα σου χωρις τον χυμο,
στο δεκατιανο ή απογευματινο 1φρουτο μαζι με γιαουρτι(ψαξε βρες στο εμποριο ποια εχουν αρκετη πρωτεινη..συνηθως τα προβεια με την πετσουλα που βοηθαει κ το εντερο) γιατι μονο φρουτο δεν κανεις κατι.
στο μεσημεριανο ή βραδυνο σου βαλε οπωσδηποτε σαλατα κατα προτιμηση πρασινη

αυτο θα κανω το πρωι και μετα το πρωινο.τωρα οσο για το γιαουρτι το εχω βραδυ.το απογευμα ν'αφησω τις επιλογες που εχω?σ'ευχαριστω ντοριτακι

psonara
20-02-13, 19:32
Psonara το λάθος που βλέπω αυτή τη στιγμή στη διατροφή σου είναι πως οι επιλογές που έχεις δεν είναι ισοδύναμες. Τώρα εάν μέσα στη μέρα καλύπτεις με άλλο τρόπο αυτά που λείπουν από αυτές τις επιλογές τότε εντάξει.

Για θερμίδες κτλ. δεν ξέρω να σου πω. Σε γενικές γραμμές, επειδή το πρόγραμμά σου δεν θα είναι κάθε μέρα ίδιο, φρόντιζε να μην πέφτεις πολύ σε πρωτεϊνες.

αρχικα γιαννα μου σ'ευχαριστω.τωρα για τις θερμιδες ελπιζω να μην ειναι πολλες.λεω να ξεκινησω ετσι και βλεπω.οσο για τις επιλογες του απογευματινου μακαρι να μπορουσα να τρωω πολλα αυγα αλλα θα ξεφευγα θερμιδικα λογω των κροκων!

dorita
20-02-13, 23:31
αυτο θα κανω το πρωι και μετα το πρωινο.τωρα οσο για το γιαουρτι το εχω βραδυ.το απογευμα ν'αφησω τις επιλογες που εχω?σ'ευχαριστω ντοριτακι

να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσουν απο την στιγμη που λες θες να αυξησεις πρωτεινη....μπες λιγο στις συνταγες να παρεις μια ιδεα...οσο για τα αυγα φτιαξε μια ομελεταρα εκει περα με ασπραδια αφου δεν θες τον κροκο..

psonara
21-02-13, 09:10
να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσουν απο την στιγμη που λες θες να αυξησεις πρωτεινη....μπες λιγο στις συνταγες να παρεις μια ιδεα...οσο για τα αυγα φτιαξε μια ομελεταρα εκει περα με ασπραδια αφου δεν θες τον κροκο..

δεν καταλαβες...ο κροκος μ'αρεσει και λυπαμαι να τον πεταω.αν δεν κολλουσα στις θερμιδες θα ετρωγα 5 ολοκληρα αυγα τη μερα μελατα στην κουπα με ψωμι η' με 1 κσ λαδι στο τηγανι γιατι βραστα δεν μπορω.ενταξει τις κρεμες φροντιζω να ειναι ενα μπωλακι πολυ μικρο.επισης δεν θα τις εχω καθε μερα και δεν θα δινουν πανω απο 200 θερμιδες.τωρα το τοστακι ευκολη λυση για να βαλω μεσα πρωτεινη.η ομελετα σκετη δυστυχως δεν τρωγεται...:Pμονο με πατατες τηγανιτες τις εχω συνδυασει δυστυχως....

tolis93
21-02-13, 16:37
τοστ με τονο πρωι πρωι δε τραβιεται ευκολα ε? αντι για κρεμες καλυτερα θα σ λεγα 1 στραγγιστο γιαουρτι με 1 φακελακι βανιλια μεσα η κακαο 1κσ(κακαο οχι σοκολατα). για πρωινο δοκιμασε κανενα πιτακι με βρωμη(δες συνταγη στις συνταγες) μαζι με κανελα ειναι τοπ για πρωι

psonara
21-02-13, 16:54
τοστ με τονο πρωι πρωι δε τραβιεται ευκολα ε? αντι για κρεμες καλυτερα θα σ λεγα 1 στραγγιστο γιαουρτι με 1 φακελακι βανιλια μεσα η κακαο 1κσ(κακαο οχι σοκολατα). για πρωινο δοκιμασε κανενα πιτακι με βρωμη(δες συνταγη στις συνταγες) μαζι με κανελα ειναι τοπ για πρωι

τολη μου αρχικα τονο ουτε να τον δω!δεν μ'αρεσει.οποτε αν κανω τοστ θα βαλω γαλοπουλα και τυρι.τωρα οσο για πιτακι εκει το προβλημα ειναι με τη βρωμη...κι αυτη ουτε να τη δω..!οσο για τις κρεμες ειναι τοσο ανθυγιεινες?τις προτεινα επειδη εχουν λιγες θερμιδες και εχουν και πρωτεινη.για τη βανιλια που λες ποια εννοεις?βασικα σκεφτομουν να κανω εγω κρεμα ανθος αραβοσιτου με γαλα και λιγη στεβια..βασικα ελεγα τις κρεμες για απογευμα γιατι ειναι πιο ελαφριες και δεν με φουσκωνουν για να φαω μετα το γιαουρτι με τα δημητριακα και τα αμυγδαλα και τα αποξηραμενα και να κοιμηθω...αλλιως δεν ξερω...εχω μπερδευτει....θελω να παρω μυικα κιλα....

koukoutsaki
21-02-13, 17:24
δεν καταλαβες...ο κροκος μ'αρεσει και λυπαμαι να τον πεταω.αν δεν κολλουσα στις θερμιδες θα ετρωγα 5 ολοκληρα αυγα τη μερα μελατα στην κουπα με ψωμι .

κι εγω μαζι σου :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:





παντως αν γενικα τα ψιλομετρας που κυμαινεσαι θερμιδικα μη φοβασαι ...δεν εχουν πια ΤΟΣΕΣ θερμιδες τα αβγουλακια... ουτε κανουν χοληστερινη οπως πιστευεται λανθασμενα



(δες αν θες γενικα ποσα αβγα τρωω, κ χοληστερινη εχω 160 ;):turtle: )

dorita
21-02-13, 17:28
η προπονηση δεν ειναι σταθερη.θα γινεται η' μεσημερι η' βραδυ.περιλαμβανει μια μυικη ομαδα την ημερα με αλτηρες στο σπιτι με 5 ασκησεις και 3 σετ των 10 επαναληψεων.επισης μια ωρα ποδηλατο την ημερα.




θελω να παρω μυικα κιλα....

πως θα γινει αν δεν δουλεψεις με σκληρη προπονηση k βαρια κιλα;;
mono με διατροφη δεν γινεται..

dorita
21-02-13, 17:30
παντως αν γενικα τα ψιλομετρας που κυμαινεσαι θερμιδικα μη φοβασαι ...δεν εχουν πια ΤΟΣΕΣ θερμιδες τα αβγουλακια... ουτε κανουν χοληστερινη οπως πιστευεται λανθασμενα



(δες αν θες γενικα ποσα αβγα τρωω, κ χοληστερινη εχω 160 ;):turtle: )

φτιαξε ομελετα κ βαλε διαφορα μεσα εκτος απο πατατες τηγανητες..:green:

psonara
21-02-13, 17:40
κι εγω μαζι σου :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:





παντως αν γενικα τα ψιλομετρας που κυμαινεσαι θερμιδικα μη φοβασαι ...δεν εχουν πια ΤΟΣΕΣ θερμιδες τα αβγουλακια... ουτε κανουν χοληστερινη οπως πιστευεται λανθασμενα



(δες αν θες γενικα ποσα αβγα τρωω, κ χοληστερινη εχω 160 ;):turtle: )

κουκου μου το μονο που δεν φοβαμαι ειναι για χοληστερινες και τετοια...δυστυχως ολοι μου λενε τα χειροτερα για τα αυγουλακια αλλα δεν τους ακουω και δεν με νοιαζει ειλικρινα...στο μονο που κολλαω ειναι στις θερμιδες..μονο εκει εχω το προβλημα....αν και λεω να βαλω το απογευμα 2 αυγα μελατα στην κουπα με μια φετα ψωμι μεσα γιατι σκετα δεν μπορω και καμια φορα στο τηγανι με 1 κσλαδι και 1 φετα ψωμι γιατι αλλιως δεν πανε κατω...
ναι σε παρακολουθω και εισαι το προτυπο μου εδω μεσα και γενικα μ'αρεσει η διατροφη σου...πως κανεις την ομελετα?δεν βαζεις λαδι?

koukoutsaki
21-02-13, 17:43
σιγα το προτυπο καλε ... :P

κοιτα εγω προτιμω να τα τρωω μελατα :bowdown::bowdown::bowdown:(παλιμπαιδισμος αααααχχα) με ενα ντακακι κριθινο μεσα (σε πιανει καλυτερα απο το ψωμι )ή και μονα τους
οταν κανω ομελετα βαζω οπωσδηποτε φρεσκα μανιταρια απο τη λαικη ...μιαμμμμ ,και ντοματουλα η πιπερια η λιγο κολοκυθι αναλογα τα κεφια κ τι εχω
στο αντικολλητικο ισα που αλειφεις με λαδι κ το ψιλοσκουπιζεις κιολας με χαρτι κουζινας ...οποτε σιγα τις θερμιδες ... ;)

μπορεις νΑ δοκιμασεις κ το ψωμι το ντινκελ επισης ...αυτο κι αν ειναι χορταστικο

psonara
21-02-13, 17:49
πως θα γινει αν δεν δουλεψεις με σκληρη προπονηση k βαρια κιλα;;
mono με διατροφη δεν γινεται..

εννοειται ντοριτα μου χωρις κοπο τιποτα δεν γινεται.ολα εχουν το τιμημα τους...το γνωριζω καλα αυτο...:P
οσο για την ομελετα θα κανω οπως προανεφερα πιο πανω μελατα η' στο τηγανι με 1κσ λαδι και 1 φετα ψωμι....δυστυχως χωρις ψωμι δεν μπορω...εστω μια φετα του τοστ...και οσο για τις κρεμες θα τις βαλω καποια στιγμη στο πρωινο...οχι καθε μερα...ισως θα ξεφυγω θερμιδικα με τα αυγα αλλα ελπιζω να μην εχει αρνητικες επιπτωσεις αφου ειναι καθαρη πρωτεινη...
αν δεν ημουν τοσο φαν των φρουτων θα ειχα περισσοτερες επιλογες αλλα τωρα μου καταλαμβουν τουλαχιστον 250-300 τα φρουτα στη διατροφη μου.
σορυ αν σε κουρασα αλλα θελω να κανω κατι σωστο.....και οχι ο,τι μου ερχεται...
ασχετο για γιαουρτι που διευκολυνει την λειτουργεια του εντερου τι υπαρχει?βγαινει τιποτα σε κουβαδακι?

psonara
21-02-13, 17:53
σιγα το προτυπο καλε ... :P

κοιτα εγω προτιμω να τα τρωω μελατα :bowdown::bowdown::bowdown:(παλιμπαιδισμος αααααχχα) με ενα ντακακι κριθινο μεσα (σε πιανει καλυτερα απο το ψωμι )ή και μονα τους
οταν κανω ομελετα βαζω οπωσδηποτε φρεσκα μανιταρια απο τη λαικη ...μιαμμμμ ,και ντοματουλα η πιπερια η λιγο κολοκυθι αναλογα τα κεφια κ τι εχω
στο αντικολλητικο ισα που αλειφεις με λαδι κ το ψιλοσκουπιζεις κιολας με χαρτι κουζινας ...οποτε σιγα τις θερμιδες ... ;)

μπορεις νΑ δοκιμασεις κ το ψωμι το ντινκελ επισης ...αυτο κι αν ειναι χορταστικο

βασικα προτιμω το ψωμακι και μελατα γιατι τα μανιταρια δεν τα τρωω...θα βαζω 2 το απογευμα και ας ξεφευγω λιγο στις θερμιδες...απο καθαρη πρωτεινη καλο θα μου κανουν ....σιγα....
εσυ μετρας θερμιδες?στις ποσες κυμαινεσαι?αν και εισαι ψηλη

dorita
21-02-13, 17:54
σορυ αν σε κουρασα αλλα θελω να κανω κατι σωστο.....και οχι ο,τι μου ερχεται...
ασχετο για γιαουρτι που διευκολυνει την λειτουργεια του εντερου τι υπαρχει?βγαινει τιποτα σε κουβαδακι?

δεν κουραζεις...αν θες ανοιξε καλυτερα λογκ, να γραφεις καθε μερα...για σενα

σε κουβαδακια πολλα...:green:...αλλα καλυτερα να παιρνεις οπως σου εγραψα κ παραπανω αυτα που εχουν την πετσα απο πανω!

koukoutsaki
21-02-13, 17:56
εσυ μετρας θερμιδες?στις ποσες κυμαινεσαι?αν και εισαι ψηλη

κοιτα πλεον εμπειρικα κ πολυ χοντρικα το παω αφου (θελω να πιστευω )εμαθα με τη βοηθεια του φορουμ καποια βασικα πραγματα περι διατροφης ...:)
παντως ειμαι καλοφαγου :eleph: και δε μπορω τη μονοφαγια θελω ποικιλια και πολλα χρωματα στο τραπεζι

psonara
21-02-13, 18:29
δεν κουραζεις...αν θες ανοιξε καλυτερα λογκ, να γραφεις καθε μερα...για σενα

σε κουβαδακια πολλα...:green:...αλλα καλυτερα να παιρνεις οπως σου εγραψα κ παραπανω αυτα που εχουν την πετσα απο πανω!

εχω ανοξει και παλια ημουν συνεπης αλλα το εχω αφησει καιρο.θα το ξαναχρησιμοποιησω απο σημερα και παλι.αυτα με την πετσα δεν τα μπορω.για πες κανενα κουβαδακι αλλα να βοηθα στο εντερο...

psonara
21-02-13, 18:32
κοιτα πλεον εμπειρικα κ πολυ χοντρικα το παω αφου (θελω να πιστευω )εμαθα με τη βοηθεια του φορουμ καποια βασικα πραγματα περι διατροφης ...:)
παντως ειμαι καλοφαγου :eleph: και δε μπορω τη μονοφαγια θελω ποικιλια και πολλα χρωματα στο τραπεζι

α και εγω ειμαι καλοφαγου και θελω ποικιλια γι'αυτο θελω να εχω επιλογες για να μην βαριεμαι.λενε οτι αν ξεφευγεις θερμιδικα σε πρωτεινη δεν ειναι κακο σε αντιθεση με τον υδατανθρακα ισχυει?

margarita02
21-02-13, 18:47
Psonara από τα γιαούρτια εφόσον δεν μπορείς αυτά με την πέτσα η δεύτερη καλύτερη επιλογή είναι όσα γράφουν απέξω γιαούρτι ζωντανό π.χ. total,αγελαδίτσα ή όσα έχουν μέσα μαγιά. Τόσα γιαουρτια υπάρχουν άρχισε να δοκιμάζεις και θα βρεις μόνη σου πιο σου είναι πιο ευχάριστο. Τα αυγά όπως και να τα κάνεις είναι μια χαρά. Τις θερμίδες μην τις φοβάσαι και τόσο από τη στιγμή που γυμνάζεσαι και προσπαθείς να τρως σωστά. Ξεκίνα από κάπου και μετά ανεβοκατεβάζεις.

psonara
21-02-13, 18:58
Psonara από τα γιαούρτια εφόσον δεν μπορείς αυτά με την πέτσα η δεύτερη καλύτερη επιλογή είναι όσα γράφουν απέξω γιαούρτι ζωντανό π.χ. total,αγελαδίτσα ή όσα έχουν μέσα μαγιά. Τόσα γιαουρτια υπάρχουν άρχισε να δοκιμάζεις και θα βρεις μόνη σου πιο σου είναι πιο ευχάριστο. Τα αυγά όπως και να τα κάνεις είναι μια χαρά. Τις θερμίδες μην τις φοβάσαι και τόσο από τη στιγμή που γυμνάζεσαι και προσπαθείς να τρως σωστά. Ξεκίνα από κάπου και μετά ανεβοκατεβάζεις.

ναι αυτο θα κανω..βλεποντας και πραττοντας.ελεγα τα ακτιβια αλλα δεν βγαινου μονο σε κυπελλακια και δεν μπορω να βαζω λιγοτερο απο 200γρ γι'αυτο ρωτησα για κουβαδακια

markos7
21-02-13, 20:05
kalispera paidia eimai sto 180 k 87 kila asxoloume xronia me gimnastiki ktl alla twra thelw na kanw grammwsi borei kapoios na mou pei ti analogies prepei na trww imerisiws???euxaristw k kalws sas vrika
*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

grtech
21-02-13, 20:44
Γεια σου markos7.:welcome:

Πέρα απο οτι είναι κανονισμός να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες για να μην κουραζόμαστε στην ανάγνωση των κειμένων, δεν ανεβάζουμε διπλά μηνύματα με το ίδιο περιεχόμενο στην ίδια ή σε διαφορετικές ενότητες.

Δες του κανόνες του φόρουμ για να μπεις στο κλίμα και έτσι να διευκολύνεις και την διαχειριστική ομάδα αλλα και εσύ να εξυπηρετήσαι πιο εύκολα. :thumbup:

Κανόνες του Φόρουμ. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1626-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC)

επίσης δες εδώ σχετικά με τις απορίες σου....
Οδηγίες για την Ενότητα Διατροφή - Διατροφές Μελών (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21873-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD)

Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE)

Συχνές συζητήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21980-%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)

psonara
03-03-13, 16:29
επανερχομαι με καινουριο πλανο διατροφης...ελπιζω σ'αυτο το πλανο να εχω αυξησει την πρωτεινη...ξεφευγω λιγο στις θερμιδες αλλα πιστευω να μην πειραξει αρνητικα...

πρωι-
γιαουρτι 2% και δημητριακα ολικης
η' ψωμι 40γρ.ολικης και 1 αυγο ολοκληρο και 1 ασπραδι
η' ψωμι 30γρ.και 1κγ βουτυρο λαιτ και 1κγ μελι

μεσημερι-
κρεας(150γρ) και ζυμαρικα(30γρ) η' πατατα (150γρ),σαλατα και 1 κομματι μικρο τυρι
μετα το μεσημεριανο παω συνηθως για καφε και πινω ενα λαττε σκετο δηλαδη 1 κουπα γαλα ας υποθεσουμε

απογευμα-
κουλουρι σαλονικης και 1 αυγο
η' κρεμα βανιλια (οχι παντα)
η' ψωμι 40γρ και 1 αυγο και 1 ασπραδι
η'γιαουρτι και δημητριακα ολικης
η' τοστ με τυρι λαιτ και γαλοπουλα

βραδυ και προ υπνου ειναι αυτο-
γιαουρτι και ξηρους καρπους και 20γρ ξηρα δμασκηνα η' 1κγ μελι


μεσα στην ημερα τρωω 4 ακτινιδια,1 πορτοκαλι,μισο μηλο και μιση μπανανα και μπορει να πιω ενα φυσικο χυμο πορτοκαλι
δεν ξερω πως να τα προσθεσω στη διατροφη...πρωτα τα ετρωγα ολα μαζι για απογευμα και εχανα γευμα αλλα τωρα σκεφτομαι να τα σκορπισω καπως μεσα στη μερα

απο προπονηση σιγουρα 1 ωρα ποδηλατο και ενιοτε καποιες ασκησεις με βαρακια σπιτι
στοχος 3 μυικα κιλα
α, και μια φορα την εβδομαδα cheat meal συνηθως κρεπες,παγωτα
ελπιζω να μη σας κουρασα
ευχαριστω και περιμενω διορθωσεις

Stefanos4
03-03-13, 16:36
Ποσα κιλα εισαι τωρα?

βασικα διαφωνω με αρκετους απο εδω μεσα που την παιρνετε με το καλο

ειμαι 100% βεβαιος οτι τρως ελαχιστα σε ποσοτητα (και εσυ νομιζεις οτι τρως επειδη κατι βαζεις στο στομα σου για καποια ωρα)

τα γιαουρτακια και τα αμυγδαλα δε θα σε βοηθησουν ουτε για αστειο να παρεις 4 κιλα

σου εβαλα μιας μερας ενδεικτικα τι εφαγες σε ενα σαιτ και εβγαλε

θερμιδες 987 υδατ 87 λιπ34 πρωτ 55 γραμμαρια

http://www.myfitnesspal.com/ γραψου και μετρα τα απο δω

θες 100 γρ πρωτεινη τη μερα

psonara
03-03-13, 17:25
Ποσα κιλα εισαι τωρα?

βασικα διαφωνω με αρκετους απο εδω μεσα που την παιρνετε με το καλο

ειμαι 100% βεβαιος οτι τρως ελαχιστα σε ποσοτητα (και εσυ νομιζεις οτι τρως επειδη κατι βαζεις στο στομα σου για καποια ωρα)

τα γιαουρτακια και τα αμυγδαλα δε θα σε βοηθησουν ουτε για αστειο να παρεις 4 κιλα

σου εβαλα μιας μερας ενδεικτικα τι εφαγες σε ενα σαιτ και εβγαλε

θερμιδες 987 υδατ 87 λιπ34 πρωτ 55 γραμμαρια

http://www.myfitnesspal.com/ γραψου και μετρα τα απο δω

θες 100 γρ πρωτεινη τη μερα

αρχικα διαφωνω με τη βεβαιοτητα σου και το απολυτο του υφους σου στην ποσοτητα που τρωω καθημερινα.αν δεν γνωριζουμε καποιον καλο ειναι να μην ειμαστε σιγουροι...οταν τρωω για μεσημερι 500γρ ωμο κρεας στο τηγανι και μισο κιλο ψωμι δεν νομιζω να ειναι ελαχιστη ποσοτητα.τεσπα δεν γραφω εδω για να εχω την ευνοια κανενος...απλα για να παρω γνωσεις...δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα και ζητησα μονο συμβουλες..
επειδη ομως εχω μαθει στη ζωη μου να δεχομαι και τα αρνητικα και τα θετικα σχολια γιατι ετσι ειναι πρεπον αφου ζουμε σ'ενα κοινωνικο συνολο θα σεβαστω την αποψη σου αλλα δεν θα την αποδεκτω..
παρ'ολα αυτα σ'ευχαριστω και συμφωνω οτι θελω 100γρ πρωτεινης τη μερα..σάυτο εχεις δικιο

Stefanos4
03-03-13, 20:55
Τσέκαρε το λινκ που σου έδωσα θα σε βοηθήσει πολύ. Μισό κιλό κρέας και ένα καρβέλι ψωμί...που ξυπνάς και τρως πορτοκάλι μεσημεριανο μισή φέτα ψωμί με μισή μερίδα κρέας και τρία κομμάτια πατάτα, απόγευμα καφέ με αυγο και βράδυ γιαούρτι ή φρούτα απίθανο. Γιατί αποφεύγεις να γράψεις τα κιλα σοΥ ; πόσΑ κιλά είσαι; Προσπάθησε να ακούς όλες τις απόψεις και να μην έχεις δικές σου. Ακου με

Stefanos4
03-03-13, 20:58
Πρωι γάλα δημητριακά κ α ι τοστ ή αυγό. Μεσημέρι κανονική μερίδα με πατάτα κτλ και σαλατα με κουταλιά λάδι.Μια φέτα ψωμί. Απόγευμα τοστ ή αυγά. Βράδυ π α Λ Ι ότι το μεσημέρι. ΠριΝ τον ύπνο γιαούρτι αμύγδαλα. Φρούτα ενδιαμεσα και οοοτι άλλο θες

psonara
04-03-13, 08:38
Πρωι γάλα δημητριακά κ α ι τοστ ή αυγό. Μεσημέρι κανονική μερίδα με πατάτα κτλ και σαλατα με κουταλιά λάδι.Μια φέτα ψωμί. Απόγευμα τοστ ή αυγά. Βράδυ π α Λ Ι ότι το μεσημέρι. ΠριΝ τον ύπνο γιαούρτι αμύγδαλα. Φρούτα ενδιαμεσα και οοοτι άλλο θες

δεν αποφευγω τιποτα και πιστεψτε με μ'αρεσει να ακουω και τα αρνητικα γιατι απο αυτα μαθαινω...τα κιλα μου παιζουν 40-42 αλλα παντα ημουν 45 και φαινομουν κανονικη και οχι για 45 απλα τωρα εχω χασει στα ποδια..εκει κυριως θελω να γεμισω και να μην ειναι σαν καλαμακια...σ'ευχαριστω για το πλανο που μου προτεινες...
αληθεια ψωμι τρωω παρα πολυ απλα στο λογκ αυτες τις μερες το μειωσα για να ειμαι τυπικη..το κακο ειναι οτι πολλες φορες και ειδικα αυτους τους μηνες ετρωγα πολλες κρεπες,ψωμι και φρουτα και οχι φαγητο αλλα τα ποδια καλαμακια και λιγο φουσκωσε η κοιλια...θελω να κανω το σωμα που ειχα παλια και ημουν οπως και το ψευδωνυμο ψωναρα...:P
παντως δεν εχω προβλημα να σε ακουσω και να σε συμβουλευτω και αν δω αποτελεσματα να ζητησω και συγγνωμη
πρωι (κατα τις 12 εννοω)-γιαουρτι με δημητριακα(δεν μπορω το γαλα) η' ψωμι με βουτυρο και μελι
μεσημερι (14.30)-πανω απο 150γρ κρεας μαγειρεμενο με λιγο λαδι και ζυμαρικα η' πατατα και 1 φετα ψωμι και 1 κομματι τυρι και σαλατα
απογευμα-(18.00)τοστ η' κρεμα βανιλια η' αυγα με ψωμι και φρουτοσαλατα
βραδυ και μετα υπνο(γιαουρτι με αμυγδαλα και δημητριακα και αποξηραμενα δαμασκηνα η' 1κγ μελι

μπορω μερικες φορες να φαω το πρωι απο το φουρνο?πχ μια μπουγατσα η' μια κουλουρα θεσσαλονικης και ας αφαιρεσω κατι μεσα στη μερα
επισης φαγητο το βραδυ δεν παιζει οποτε μπορω να το αντικαταστησω με τοστ η' σπιτικο σαντουιτς με αρκετη πρωτεινη μεσα?
μια φορα την εβδομαδα γινεται να τρωω κρεπες η' θα βαλω λιπος?χθες δεν αντεξα και πηρα το βραδυ
μεσα στη μερα υπολογισε και 6 φρουτα.περιμενω τις συμβουλες σου και τις διορθωσεις σου αλλα με το μαλακο αυτη τη φορα αν και τωρασε συνηθισα

Stefanos4
04-03-13, 10:06
χαχα ρε συ σιγά απλα είδα ότι με το καλό δε γίνεται τίποτα.. εννοείται πως θα φας ότι άλλο θες όποια ώρα θες και θα αντικαταστησεις ότι θες. απλά να χεις στο νου σου να μη φοβάσαι, ένα παραπάνω κουλουρακι η μια μπαγκέτα μπουγάτσα και ότι θες. Για μένα επιμένω, φάε και βραδινό κρέας με σαλάτα.. Και πιο μετά γιαούρτι.. ας πει και κάνας άλλος αλλά εγώ βλέπω ότι χτυπάς πχ 40 50 γρ πρωτεΐνη τη μέρα.. ενώ πρέπει 70 και πανω. υπολοφισε τα από το σάιτ αυτό θα σε βοηθήσει απίστευτα!

psonara
04-03-13, 16:38
χαχα ρε συ σιγά απλα είδα ότι με το καλό δε γίνεται τίποτα.. εννοείται πως θα φας ότι άλλο θες όποια ώρα θες και θα αντικαταστησεις ότι θες. απλά να χεις στο νου σου να μη φοβάσαι, ένα παραπάνω κουλουρακι η μια μπαγκέτα μπουγάτσα και ότι θες. Για μένα επιμένω, φάε και βραδινό κρέας με σαλάτα.. Και πιο μετά γιαούρτι.. ας πει και κάνας άλλος αλλά εγώ βλέπω ότι χτυπάς πχ 40 50 γρ πρωτεΐνη τη μέρα.. ενώ πρέπει 70 και πανω. υπολοφισε τα από το σάιτ αυτό θα σε βοηθήσει απίστευτα!

σ'αυτο εχεις δικιο...παντα το καλο βγαινει μεσα απο πιεση και απο θυσιες ...οποτε παρτε με τις πετρες...χαχα αστειευομαι...λοιπον θ'αρχισω ετσι οπως εγραψα επανω στο πλανο και αντι για κρεας με σαλατα το βραδυ θα βαλω κανα τοστ η' αυγα με ψωμακι και βλεπουμε...απλα ρωτησα για μπουγατσες και τετοια γιατι δεν θελω να βαλω λιπος...θελουμε μυες για να γεμισουμε και οχι λιπος και σωσιβια...σ'ευχαριστω και παλι ...

psonara
10-03-13, 21:59
καινουρια διατροφη για γρηγορη αυξηση μυικης μαζας

πρωινο-τοστ(γαλοπουλα τυρι) και φυσικος χυμος
η' κουλουρι θεσσαλονικης και 1 αυγο και 1 ασπραδι και φυσικος χυμος
η' ενα κυπελλακι βανιλια εμποριου με αυγα και γαλα μεσα εως 200 θερμιδες
η' ψωμι 50γρ και 1κγ βουτυρο και μελι και φυσικος χυμος και 1αυγο
η' ψωμι 50γρ με 1 αυγ και 2 ασπραδια και φυσικος χυμος
η' γιαουρτι με δημητριακα και φρουτα
η' μια μπουγατσα (σπανια)
μεσημερι-κρεας 150γρ και ανω μαγειρεμενο με λιγο λαδι χωρις αλατι με ρυζι η' παταταη' μακαρονια και σαλατα και τυρι φετα 30γρ
μετα 1 κουπα γαλα
απογευμα-φρουτα και μια απο τις επιλογες του πρωινου
βραδυ και κατευθειαν για υπνο- γιαουρτι και λιγα δημητριακα και αμυγδαλα και αποξηραμενα δαμασκηνα


2 φορες την εβδομαδα cheat meal
περιμενω τις διορθωσεις σας
σας ευχαριστω για την υπομονη σας και συγγνωμη που σας κουραζω παλι

Χριστοφορος123
10-03-13, 22:08
2 φορες την εβδομαδα cheat;
Για ποιο λογο;

psonara
10-03-13, 22:33
2 φορες την εβδομαδα cheat;
Για ποιο λογο;

λαθος 1.
το πλανο πως το βλεπεις?

Stefanos4
10-03-13, 23:38
Γιατί να μη φας και βράδυ κρέας και γιαούρτι πριν τον ύπνο να το βάλεις; Δλδ θα χεις φάει μεσημέρι και μετΑ μέχρι το άλλο πρωι θα σαι με λίγα φρούτα και λιγο γιαούρτι; Απόγευμα ξανά φαρ τοστ με το γάλα, η τόνο. Βράδυ μερίδα ξανά με σαλάτα. Μ Ο Ν Ο ετσι

psonara
11-03-13, 10:30
Γιατί να μη φας και βράδυ κρέας και γιαούρτι πριν τον ύπνο να το βάλεις; Δλδ θα χεις φάει μεσημέρι και μετΑ μέχρι το άλλο πρωι θα σαι με λίγα φρούτα και λιγο γιαούρτι; Απόγευμα ξανά φαρ τοστ με το γάλα, η τόνο. Βράδυ μερίδα ξανά με σαλάτα. Μ Ο Ν Ο ετσι

τρωω στις 3 το μεσημερι μη σου πω και πιο αργα και το βραδυ ξαπλωνω στις 10..δεν πολαβαινω να ξαναφαω φαγητο,ασε που το τωω ολο ο μεσημερι..μενω με τη μαμα μου και αυτη τρωει ενα κομματακι κι εγω τρωω πανω απο 150γρ μαγειρεμενο κρεας οποτε καλα ειναι...αρα το απογευμα θα επιλεγω 2 τοστ με μπολικη πρωτεινη η' ψωμι με αυγα για να καλυπτομαι απο πρωτεινη και αφηνω τις αλλες επιλογες στο πρωινο.και φυσικα λιγο πριν τις 10 θα φαω το γιαουρτι με τα δημητριακα τα αμυγδαλα και τα αποξηραμενα δαμασκηνα..
απο προχθες εβαλα στην διατροφη μου καθημερινα 150-200γ κρεας,γιαουρτι,τυρι και 4 αυγα(απο ζωικη πρωτεινη μιλαω)συν τα υπολοιπα μεσα στη μερα...
βασικα στο θεμα ψωμιου ξεφευγω στις θερμιδες αλλα δεν μπορω το πρωι και το απογευμα χωρις αυτο..αντε το μεσημερι βαζω αλλον υδατανθρακα..γενικα τωρα πως το βλεπεις το πλανο?οι πρωινες επιλογες καλες ειναι?