PDA

Επιστροφή στο Forum : Το προγραμμα μου για Ογκο.



Steve KinG STyLe
20-09-08, 15:30
Tωρα το μονιμο προγραμα που ακολουθω(με βοηθησε παρα πολυ ο ΡΟΥΛ)Ειναι για ογκο...το ζεσταμα δεν το γραφω αλλα βεβαια υπαρχει!!!Ολα σχεδον τα σετ πανε μεχρι κωποση για μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη και αντοχη.


Δευτερα Στηθος Δικεφαλα.

Πιεσεις επικλινη παγκου 4χ6-12
Πιεσεις επικλινεις με αλτηρες 4χ6-12
Πιεσεις ισιου παγκου με αλτηρες 4χ6-12
Βυθισεις 3χ (με βοηθεια 15κιλα)

Καμψεις δικεφαλου με μπαρα 4χ6-12
Καμψεις σφυριων 3χ6-12
Καμψεις αυτοσυγκεντροπης 2χ6-12

Τριτη Ποδια γαμπες

Squat 4x 6-12
Lunges 4x6-12
Εκτασεις 4x6-12
Καμψεις Μηρων 3x6-12
Αρσεις γαμπων smith 5x15-20


Τεταρτη Κενο

Πεμπτη Πλατη Τραπεζια


Μονοζυγο 3x (+επιπλεον βαρος)
Κωπηλατικη μπαρας 4x6-12
Αρσεις θανατου 4χ6-12
Κωπιλατικη αλτηρα 4x6-12
Ελξεις τροχαλιας 3x6-12
Αρσεις ομων με μπαρα 4χ6-12

Παρασκευη Ομοι Τρικεφαλα


Πιεσεις Ομως στην Smith 4x6-12
Arnold Presses 4x6-12
Πλαγια ανοιγματα αλτηρων 4χ6-12
Σκυφτα ανοιγματα με αλτηρες 4x6-12


Πιεσεις Με κλειστη λαβη(smith) 4x6-12
Γαλικες εκτασεις 4χ6-12
Εκτασεις στην τροχαλια 4χ6-12
Βυθισεις(με επικεντρο τους τρικεφαλου) 2χ


Πως σας φαινεται???? :clown2:

slaine
20-09-08, 15:38
πόσο καιρό κάνεις βάρη, πόσο καιρό θα το κάνεις αυτό το πρόγραμμα, πόσο χρονών είσαι-κιλά; έμφαση που θέλεις να δώσεις, στον όγκο ή τη δύναμη;

δε μου αρέσει που κάνεισ σταθερά τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων στα σετ.
γενικά εγώ είμαι του στυλ μία μυική ομάδα την ημέρα αν γίνεται και τα πόδια τα σπάω στις 2 μέρες.

αλλά δεν είναι και άσχημο.

Steve KinG STyLe
20-09-08, 15:52
πόσο καιρό κάνεις βάρη, πόσο καιρό θα το κάνεις αυτό το πρόγραμμα, πόσο χρονών είσαι-κιλά; έμφαση που θέλεις να δώσεις, στον όγκο ή τη δύναμη;

δε μου αρέσει που κάνεισ σταθερά τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων στα σετ.
γενικά εγώ είμαι του στυλ μία μυική ομάδα την ημέρα αν γίνεται και τα πόδια τα σπάω στις 2 μέρες.

αλλά δεν είναι και άσχημο.

Ευχαριστω π απαντησες!!!!

Κλεινω τους 5μηνες τωρα ειμαι 14(σε 4μηνες 15 :^^: ) Θελω εμφαση 60% ογκο 40% Δυναμη εφτασα 70κιλα.Το προγραμα θα το αλλαξω (σκεφτομαι) οταν αυξυθω.


Πως πιστευεις οτι πρπ να ειανι οι επανλψ???

RUHL
20-09-08, 15:58
Steve πες λιγο τι σε ενδιαφερει να χτησεις το σωμα σου η να βαλεις δυναμη γιατι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα επειδη οταν βαζεις δυναμη βαζεις ελαχιστη μυικη μαζα και οι προπονησεις ειναι αναλογως πες μου τι σε ενδιαφερει πιο πολυ?

(βεβαια δεν ειπαμε οτι θα παρεις μυικα κιλα και θα σηκωνεις ακομα 15κιλα στον παγκο καμια σχεση θα ανεβεις αλλα οχι τρελα οπως αν ακολουθουσες το μονο δυναμη προγραμα)

Steve KinG STyLe
20-09-08, 16:20
Οκ Thanx RUHL.
Σε μεγαλυτερο βαθμο να χτισω αλλα ξερω οτι στην ηλικια αυτη(το εχω παρατηρησει και μονος μου) ειναι αρκετα δυσκολο το φουσκωμα...

(Πιεσεις εχω φτασει 50κιλα στις 6 επαν βεβαια η 6η δεν βγαινει χωρις βοηθεια,και σκουοτ 60....)

ΡΟΥΛ αραδιασε μου τις γνωσεις σου πλζ :green:

pikolo
20-09-08, 16:34
Οκ Thanx RUHL.


ΡΟΥΛ αραδιασε μου τις γνωσεις σου πλζ :green:

ruhl θυμασαι τι σου ειπα για παρακαλια?να τα..χεχε!!!!Εμενα το προγραμμα καλο μου γανηκε για αρχη. :chinese:

slaine
20-09-08, 20:37
το θέμα πόσες επαναλήψεις είναι σωστό να κάνεις είναι πολύ σχετικό. δες αν θες ένα τόπικ σχετικά με το τεστ μυικών ινών που έβαλα, ίσως να σε βοηθήσει.

αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ανεβάζεις κιλά σε κάθε σετ και να μειώνεις τις επαναλήψεις (χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι μονόδρομος). κάτι του στυλ 12-10-8-6 ίσως να δουλέψει καλά για σένα. τυχαίο ήταν το παράδειγμα, αλλά συνήθως οι περισσότεροι κινούνται μέσα σε αυτό τον αριθμό επαναλήψεων.

RUHL
20-09-08, 22:01
δεν εχω ωρα να γραψω το προγραμμα αλλα για τις επαναληψεις πολυ ευκολο απο 6-12 ολες μεχρι κοπωση σε αυτο το πεδιο οχι ειτε 6 ειτε 12 ολες που ειναι μεσα αναλογως τι ακολουθεις πχ πηραμιδα που ειπε ο σλαιν 12-10-8-6 με σταδιακη αυξηση βαρους

Steve KinG STyLe
21-09-08, 00:10
Ναι τωρα π το λετε,το καλοκαιρι π επαιζα κυριως με πιραμιδες με βοηθησε να αναιβω....σε ποιες ασκησεις ομως χρειαζεται να το προσθεσω?Α και κατι αλλο συμαντικο,οταν κανουμε πειραμιδα στις βασικες ασκησεις,ολα τα σετ μεχρι κοπωση????? :???:


Και τελος με βαση ενα τοπικ σου αλεξ εβγαινε το συμπερασμα οτι στις περισσοτερες ασκησεις ειναι καλυτερα τα bodyweights και ασκησεις με αλτηρες...να το ακολουθησω???? :bbbiceps:

Καληνυχτα :wave:

RUHL
21-09-08, 02:19
και στα 2 ?? η απαντηση ναι

Θα σου κανω και ενα σχετικο προγραμα με λιγο εμπνευση απο εκεινο το τοπικ με τους πινακες :green:

Οπως ειπα δεν σε θεωρο μικρο ηδη αρκετο καιρο πηγαινεις γυμναστηριο σου δηνω ιδιο προγραμμα που θα εδηνα σε 18+χρονο

Δευτερα Στηθος Δικεφαλα.
Πιεσεις επικληνη παγκου με αλτηρες ζεσταμα 2 χ 20 λειτουργηκα 4 χ 6-12επαναληψεις
Επικλινεις πιεσεις παγκου(Ελευθερα ολα θα φωναζεις και ατομο απο πησω) 4x6-12επαναληψεις
Πιεσεις ισιου παγκου με αλτηρες λειτουργηκα 4 χ 6-12επαναληψεις
Βυθησεις σε διζυγο 3-4 σετ χ σωματικο βαρος επανληψεις οσες βγαλεις εστω και 1 μονο το κεφαλι να ειναι μπροστα σαν να σου εβαλαν αλησυδα η αλτηρα εκει και γερνεις για να πιανει πιο πολυ κατω στηθος και στηθος γενικα



Καμψεις δικεφαλου με αλτηρες 3χ6-12επαναληψεις
Καμψεις σφυριων 3χ6-12επαναληψεις
Καμψεις αυτοσυγκεντροπης 2 χ 6-12επαναληψεις
(ολες οι ασκησεις του προγραματος δουλευουν ολα τα κοματια και στηθος και δικεφαλα)

Τριτη Ποδια γαμπες

Ζεσταμα στις εκτασεις τετρακεφαλων καλυτερα 2x20
Σκουοτ 1 χ 20 ζεσταμα λειτουργηκα 4x 6-12επαναληψεις
Πρεσα 4x 6-12επαναληψεις
Προβολες που πιανουν ολο το ποδι η barbell hack squat(για σταγονες) εγω θα την αλαζα καθε 3-4 εβδομαδες εναλαξ μια την μια μια την αλλη 4 χ 6-12επαναληψεις
Καμψεις Μηρων 3x 6-12επαναληψεις
Γαμπες στην Πρεσα 4x 6-12επαναληψεις

Τεταρτη Κενο

Πεμπτη Πλατη Τραπεζια
Υπερεκτασεις 2 χ 20 ζεσταμα
Αρσεις θανατου 1 χ 20 ζεσταμα λειτουργηκα 4 χ 6-10
Ζεσταμα οπισθ λεμιες ελξεις τροχαλιας 1x10
Μονοζυγο 3x οσες βγουν για 6-12(αν σου αποδηναμωθει η λαβη απο τις αρσεις αγωρασε στραπς αλλα σε μερικες εβδομαδες θα συνηθησης)
Κωπηλατικη μπαρας 4x6-12 με λαβη απο πανω
Κωπηλατικη αλτηρα 4x6-12 αναλογως την κληση του παγκου πανω κατω δουλευεις και αναλογες γωνιες
η στην θεση αυτης της ασκησης μπορεις να βαλεις καθιστη κωπηλατικη στο μηχανημα

Αρσεις ομων με μπαρα 4x6-12


Παρασκευη Ομοι Τρικεφαλα

Ζεσταμα Πιεσεις αρνολντ 1χ10
Πιεσεις αρνολντ 4x6-12
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες στο σμιθ 4 χ -6-12
Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες η τροχαλια 4 χ 6-12
Σκυφτος πλαγιες εκτασεις αλτηρες αλλα με μια τεχνικη που να σου επιτρεπει να σηκωνεις πολλα κιλα με momentum στηγμιεα που τα σηκωνεις οχι αργες επαναληψεις 4 χ 6-12


Πιεσεις Με κλειστη λαβη 1 χ20
Πιεσεις Με κλειστη λαβη(smith) 4x6-12
Γαλικες πιεσεις σε ισιο και αργοτερα σε κατακλινη παγκο 4x6-12
Καμψεις με την λαβη Λ στην τροχαλια 4 χ 6-12
(σου εβαλα παραπανω σετ απο δικεφαλο επειδη ο τρικεφαλος ειναι μεγαλυτερη μυικη ομαδα απο τα δικεφαλα66% του χεριου)




Ολα μεχρι κοπωση εκει αναπτυσετε η μυικη μαζα οι επαναληψεις ειναι στις περισσοτερες ασκησεις ιδιες αλλα εσυ επιλεγεις μπορει να θελεις να ξεκηνησεις απο πιο κατω 8-7-6 κτλ η 8 8 8 κτλ
:wave:

Niiick
21-09-08, 02:28
Σκυφτος πλαγιες εκτασεις αλτηρες αλλα με μια τεχνικη που να σου επιτρεπει να σηκωνεις πολλα κιλα με momentum στηγμιεα που τα σηκωνεις οχι αργες επαναληψεις
γιατι ετσι?εγω περνω μικρα βαρη και την κανω αργα και με σταθερο ρυθμο..βεβαια να σου πω την αληθεια με εχουν πιασει πολλες φορες νευροπονοι στον τραπεζοιδη η στον αυχενα που δν υπαρχουν οταν κανω με momentum.και οπως προτεινεις μια χαρα ειναι αλλα γιατι προτεινεις ετσι?

RUHL
21-09-08, 02:35
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα με μενα αν κανω αργες χωρις στηγμιαια να σηκωνω το βαρος κανω με 16κιλους αλτηρες ενω οταν κανω με σηκωνω 24-30+ ενοειτε με τεχνικη και οχι οπως νανε να μας τρεχουν σε γιατρους μετα ετσι σηκωνωντας μεγαλυτερα κιλα εχει περισσοτερες πιθανοτητες αναπτυξης
εγω το βλεπω αυτο πχ πως ειναι οι πιεσεις αλτηρως για στηθος με τις εκτασεις καπως ετσι αν καταλαβες

Niiick
21-09-08, 02:39
δηλαδη για να καταλαβω κατι..λες πως καλυτερα να κανω πιεσεις παγκου με μπαρα ας πουμε πχ με 100 κιλα 8 επαναληψεις με καλη τεχνικη παρα 8 επαναληψεις με 85 κιλα και αργες κινησεις με πληρη και τελεια συσπαση?

slaine
21-09-08, 02:58
δε θα διαφωνήσω με το πρόγραμμα του ruhl παρά μόνο ίσως σε ένα σημείο. έχω την εντύπωση ότι δε θα πρεπε όλες οι ασκήσεις για στήθος να είναι τύπου πιέσεων αλλά πχ τρίτη να μπουν ανοίγματα για να μην κουράζονται και οι άλλοι μύες που συμμετέχουν.

RUHL
21-09-08, 11:08
Ναι καλες οι εκτασεις με ενα μειωνεκτημα ο φιλος μας δεν εχει χτησει μυικη μαζα ακομα τουλαχιστον ενα σοβαρο ποσοστο .Εδω στο heavy duty 1 set κανουν μονο παγκο χααχαχχα και λενε καλα ειναι δεν ιστερουν πουθενα με την ιδια λογικη δεν του ειπα να κανει διασταυρωσεις στην τροχαλια επειδη αυτη η ασκηση για ογκο δεν προτηνετε ειναι πολυ της λεπτομερειας.
Και σκοπος ειναι να τους κουρασουμε και τους αλλους μυεις για να ενεργοποιησουμε περισσοτερες νατυραλ ορμονες για αυτο και τοσα compound κινησεις

Καλα εσυ nick εχεις χασει την μπαλα μου φενετε αν και ρωτας κατι αλλο εγω θα σου πω αυτο που εδωσες παραδειγμα με τα 100 κιλα θα δουλευεις 100% στηθος ενω με τα 85 85%
μεγαλυτερες πιθανοτητες μυικης αναπτυξης εχεις στα 100κιλα γιατι δουλευεις 15% παραπανω απο το αλλο για αυτο και στην γραμμωση ποτε δεν μειωνουμε κιλα αν θελουμε να κρατησουμε τους μυεις μας.

Οπως ειπα εγω συγκρινα πιεσεις με εκτασεις εσυ συγκρινες βαριες πιεσεις με μετριες προς βαριες πιεσεις

peris
21-09-08, 11:17
αν ας πουμε στο παγκο στο τελευταιο σετ μπορεις να βγαλεις 4 επαναληψεις στα 85 κιλα και μπορεις να βγαλεις στα 75 8 προτιμοτερο δε θα ειναι να κανεις 4 στα 85 γιτι εχω ακουσει πολλα για αυτο για να το διευκρινησω ροταω :D

pikolo
21-09-08, 11:54
peri η απαντηση ειναι οχι!Και θα σου εξηγησω γιατι¨η μυιικη αναπτυξη γινεαι σε ευρος επαναληψεων 6-12.Υπαρχουν οι ινες 2α και 2β.ΟΙ 2α μεγαλωνουν το μεγιστο κατα 25% και δουλευουν στοι ευρως 1-5 και 12-...αν θες δυναμη δουλεψε σε 1-4 αν θες αντοχη σε 12-..ΑΝ ΘΕΣ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ που πιστευω αυτο θες πρεπει να εχεις failure μεσα στο ευρω επαναληψεων 6-12 ετσι ωστεννα δουλεψεις τις 2β ινες που μεγαλωνουν μεχρι και 100%.Εν συντομια δεν εισαι Power lifter(νομιζω) αλλα bber αρα τα πολλα κιλα σε μικρες επαναληψεις οπως σ χα πει και σε αλλο ποστ δεν θα σου δωσουν μυς και μετα θα λες οτι ο φιλος σου μεγαλωνει καλυτερα σε μυς.Αρα να προτιμας επαναληψεις στο ευρος που σου ειπα και να εχεις failure ομως!αυτα απο μενα :chinese:

pikolo
21-09-08, 11:55
επισεις το πολυ αργες επαναληψεις ειναι ενας μυθος...πραγματικα δεν χρειαζεται..γρηγορες καιν σωστες. :chinese:

Steve KinG STyLe
21-09-08, 11:58
Πολυ ωραια!!!!! :D Αλλα εχω καποιες μικρες αποριες...




Καμψεις σφυριων
Υπερεκτασεις
Σκυφτος πλαγιες εκτασεις αλτηρες

Εψαξα ολο το exrx.net αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο...ποιες ασκησεις ειναι?


Πιεσεις αρνολντ
οι πιεσεις αρνολντ οι αλτηρες στο κατεβασμα πρπ να κανουν περιστροφη?
( Link (http://www.youtube.com/watch?v=rYRt2ZORlCI/) )

Στις επικλινεις πιεσεις,ενα παλικαρι π γνωρισα στο Τζιμ και με βοηθαει αρκετα,μ ειπε στον παγκο των επικλ να βαζω και εναν αλτηρα απο κατω (για μεγαλυτερο υψος)ωστε να πιανει καλυτερα ανω στηθος.Εγω τι να κανω????

Το οποιο ανω στηθος ειναι απο τα αδυναμα σημεια μου λογο θωρακα.Το κανονικο στηθος φαινεται μεγαλο ενω το ανω ανηπαρκτο.Δεν ξερω αν καταλαβαινετε πως το εννοω...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ...οτι απορια θα εχω θελετε δεν θελετε θα σας ρωτησω :P :awesome:

peris
21-09-08, 12:21
ok pikolo διαφωτιστικο

pikolo
21-09-08, 12:54
Πολυ ωραια!!!!! :D Αλλα εχω καποιες μικρες αποριες...




Καμψεις σφυριων
Υπερεκτασεις
Σκυφτος πλαγιες εκτασεις αλτηρες

Εψαξα ολο το exrx.net αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο...ποιες ασκησεις ειναι?


Πιεσεις αρνολντ
οι πιεσεις αρνολντ οι αλτηρες στο κατεβασμα πρπ να κανουν περιστροφη?
( Link (http://www.youtube.com/watch?v=rYRt2ZORlCI/) )

Στις επικλινεις πιεσεις,ενα παλικαρι π γνωρισα στο Τζιμ και με βοηθαει αρκετα,μ ειπε στον παγκο των επικλ να βαζω και εναν αλτηρα απο κατω (για μεγαλυτερο υψος)ωστε να πιανει καλυτερα ανω στηθος.Εγω τι να κανω????

Το οποιο ανω στηθος ειναι απο τα αδυναμα σημεια μου λογο θωρακα.Το κανονικο στηθος φαινεται μεγαλο ενω το ανω ανηπαρκτο.Δεν ξερω αν καταλαβαινετε πως το εννοω...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ...οτι απορια θα εχω θελετε δεν θελετε θα σας ρωτησω :P :awesome:



αν ανεβασεις πολυ ψηλα τον παγκο η τ οσωμα σου θα πιανει περισοτερο ομους νομιζω 45 καλα ειναι.

slaine
21-09-08, 13:13
οι "φιξ" πάγκοι μερικές φορές είναι σε γωνία που δε δουλέυει καλά για σένα γι'αυτό καλύτερα να ρυθμίζεις εσύ την κλίση σε πάγκο που αλλάζει η κλίση της πλάτησ. αν δεν υπάρχει βάλε κάτι κάτω από τη βάση των ποδιών ώστε να αλλάξει η γωνία. μπορείς και να σηκώσεις τη μέση-κορμό αλλά αυξάνονται οι πιθανότητες να τραυματιστείς έτσι.

RUHL
21-09-08, 13:25
Στις επικλινεις πιεσεις,ενα παλικαρι π γνωρισα στο Τζιμ και με βοηθαει αρκετα,μ ειπε στον παγκο των επικλ να βαζω και εναν αλτηρα απο κατω (για μεγαλυτερο υψος)ωστε να πιανει καλυτερα ανω στηθος.Εγω τι να κανω????
Θα φας καμια ξαπλα να υσηχασεις αχαχαχαχαχ

Aνεβασε το ιδια κληση με τον παγκο επικλινη που ειναι στην μπαρα στο δικο μου γυμναστηριο ειναι στην 2η τρυπα πχ :green: η θεση για επικλινη
Οι πρωτες 2 ασκησεις του προγραμματος θα κανουν θαυμα στην αδυναμια σου πως την ηξερα χωρις να καν να σε δω πρωτα μαγος ειμε :P :P :P

αυτο ειναι πιεσεις αρνολντ http://www.youtube.com/watch?v=GUJ3Jo6-ONI




Καμψεις σφυριων
Υπερεκτασεις
Σκυφτος πλαγιες εκτασεις αλτηρες


Λογικο ειναι αχαχα αν εγραψες ελληνικες ονομασιες καμψεις σφυριον πολυ απλα παρε ενα σφυρι και αρχηνα να καρφωνεις κατι τι κινηση κανεις? ε την ιδια με αλτηρες
υπερεκτασεις ειναι ασκηση για μεση http://www.youtube.com/watch?v=WxIuzSGDD-U
πολυ ευκολο σκυβης και εχεις την μεση ισια σε μια ευθεια και σηκωνεις τους αλτηρες πλαγια δεν θυμαμε την αγγλικη ονομασια :green: καποιος συναδελφος να βοηθηση το παιδι :P



επισεις το πολυ αργες επαναληψεις ειναι ενας μυθος...πραγματικα δεν χρειαζεται..γρηγορες καιν σωστες.
Ολα ειναι τεχνικες για αυτο μην λες πολλα εσυ :spank: :spank: εγω δουλευω τωρα 4 αρνητικη 1 θετικη(με εκτικτηκοτητα+επιταχυνση)

Πωπω πικολο που τα εμαθες ολα αυτα(απαντηση στον περι) μπραβο ρε :rabbit: :rabbit: :rabbit: :green:

Steve KinG STyLe
21-09-08, 13:37
THANKS :^^: :^^:

peris
21-09-08, 13:42
βγαλε ομως τη πιτσα χαχα πλακα κανω :nana: :food:

pikolo
21-09-08, 13:51
ειχα καλο δασκαλο και ακουγα!!χεχε οσο για τις επαναληψεις αναφερομαι στην θετικη φορα της ασκησης οχι στην αρνητικη..χεχε :idea: :P

Hurricane38
21-09-08, 17:33
Τις επαναληψεις τις πας μεχρι αποτυχιας?Μονοζυγο 3 σετ ειπες?
Στις ποσες επαναληψεις στο μονοζυγο σε 1 σετ φτανεις στην αποτυχια?

Steve KinG STyLe
21-09-08, 18:37
Ναι,σχεδον ολα τα σετ πανε μεχρι κοποση...
μονοζυγο ειναι αναλογο,απο 6-10 συνηθως...

Χαρικειν εχεις καποια συμβουλη να μου δωσεις??? :D

Hurricane38
21-09-08, 20:24
Αν εισαι στο φαρμακο καλο ειναι το προγραμμα που κανεις.Αν δεν εισαι νομιζω ειναι κουραστικο.Η επιλογη των ασκησεων ειναι φοβερη μπραβο!
Ολο βασικες και απ οτι φαινεται δεν εισαι τεμπελης
Για αυξηση ογκου και δυναμης μπορω να σου δωσω ενα προγραμμα που αν εκτελεστει σωστα θα σε ανεβασει πολυ στα κιλα αλλα και στη μαζα.
Εαν εκτελεστει σωστα θα ανεβασεις 20 κιλα τουλαχιστον μεσα σε ενα μηνα στις πιεσεις παγκου.Αυτο τουλαχιστον συνεβη σ'εμενα και σε ενα κολλητο μου που το καναμε.Σε καθε προπονηση η 10 κιλα πανω το βαρος απο την προηγουμενη η περισσοτερες επαναληψεις στο ιδιο κιλο.Μας εφυγε η μαγκια σου λεω!!!!!!!
Αλλα ειναι σκληρο πολυ και δεν ξερω αν κανει για σενα.Ασ σου πει ο RUHL και τα αλλα παιδια τα οποια ειναι καλυτερα ενημερωμενα απο μενα.Το προγραμμα αν το θες θα στο πω το βραδυ γιατι τωρα θα παω για καφε :cyclops:

Hurricane38
21-09-08, 20:42
Πλακα εκανα ετσι?
Λοιπον το προγραμμα
ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΛΑΤΗ-ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ-ΣΕΤ=1
ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΑΧΙΜΟΥΜ ΤΩΝ 3 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ=8
ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ 3 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙς ΑΛΛΕΣ 5 ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΟΗΘΟ

ΤΡΙΤΗ =ΣΤΗΘΟΣ=ΠΙΕΣΗ ΠΑΓΚΟΥ ΠΑΛΙ 1 ΣΕΤ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ=ΩΜΟΙ=ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΠΑΛΙ 1 ΣΕΤ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ=ΠΡΕΣΣΑ Η ΣΚΟΥΩΤ ΠΑΛΙ 1 ΣΕΤ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ
Αν ειναι καλο προγραμμα?Οποιος το κανει θα διαπιστωσει οτι αυτα που γραφω ισχυουν.Πιστευω οτι βαζεισ και πολυ μαζα γιατι εγω ημουνα τουμπανο οσο καιρο αντεξα να το κανω

Steve KinG STyLe
21-09-08, 21:31
Αν εισαι στο φαρμακο καλο ειναι το προγραμμα που κανεις.Αν δεν εισαι νομιζω ειναι κουραστικο.
Ολο βασικες και απ οτι φαινεται δεν εισαι τεμπελης

Οχι δοξα το θεο δεν ειμαι...και εναξει φαρμακο απο τα 15 ουτε ο Αρνολντ να μουνα :P οτι ειναι ζορικο ειναι!!!(εξαλου αυτο ειναι το καλο :green: ) αλλα οπως ολοι σας υπηρξατε παιδια και θυμαστε οτι σχεδον παντα ησασταν γεματοι ενεργεια ειδικα οταν κοιμασε καλα και τρως ακομα καλυτερα :rocking:

Στο θεμα μας τωρα...πολυ θα ηθελα να αθξησω τοσο τα κιλα σε τοσο λιγο καιρο,αλλα σαν bodybuilder(pro μαλιστα :lol: )ειναι σαν πρωτο μελημα το χτισιμο(αν και γουσταρω τρελα τα σιδερα...)οποτε θα περιμενω λιγο μια ακομα γνωμη,,,

Σε ευχαριστω πραγματικα παντως π απαντησες :clap:

billys15
21-09-08, 22:02
Οχι δοξα το θεο δεν ειμαι...και εναξει φαρμακο απο τα 15 ουτε ο Αρνολντ να μουνα :P

Οποτε αν ησουν 16 θα 'σουνα ο Arnold :lol:

Μου φαινεται μια χαρα και μενα,αν και μεγαλου ογκου.Απλα βαλε και αρσεις.

Steve KinG STyLe
21-09-08, 22:08
σιγουρα???Ειναι η μονη ασκηση π ψιλοχεζομαι... :oops: :oops:

α και ξεχασα να πω οτι κοιλιακους κανω 1-2 φορες την βδομαδα συνηθως στα ποδια,και τωρα τελευταια βαζω επιπλεον βαρος,και οι κοιλιακοι μ ασ εχω παρει λιγο λιπος ειναι πιο εντονοι.(δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο μην σας παρω στο λεμο μου,απλα το λεω πληροφοριακα...)


καληνυχτα :welcome:

RUHL
21-09-08, 22:14
steve ακου μπορεις να κανεις και τα 2 και αυτο που σου προτηνω εγω και το αλλο που γραφει ο Hurricane38 η αλλο για δυναμη που θα επιλεξεις οπως ειπαμε το σωμα συνηθηζει ευκολα πρεπει να αλαζεις γενικα δεν προτηνετε 12 μηνες τον χρονο προγραμμα ββινγκ πρεπει να βαλεις και 2 μηνες μεσα στον χρονο κανενα προγραμμα που να αυξανει δυναμη για να ξεφυγεις απο τα ιδια και να μπεις πιο δυναμικα με πιο πολλα κιλα στην αναπτυξη μαζας οταν ξαναπας στο ββινγκ προγραμμα(που και σε αυτο ανα μηνα-1,5 πρεπει να αλαζεις τον τροπο εκτελεσης των σετ για να μην μηνης στασημος και να συνεχηζετε η μυικη αναπτυξη - απο αγγλικα πως τα πας μπορω να σου δωσω κατι να διαβασεις πανω σε αυτο λιγα ειναι σχετικα )

Μπορεις να κανεις μερικους μηνες αυτο που σου προτηνα και οταν κρηνεις οτι εισαι ετοιμος και επρηξες τον Hurricane η καποιον αλλο :lol: για να μαθεις ολες τις λεπτομερειες του προγραμματος δυναμης τοτε μπαινεις σε δυναμη .

Για το προγραμμα μου επειδη δεν ξερω τι εφτιαχνες πριν για τις πρωτες εβδομαδες απο οσα προτηνα κανε -1 σετ απο ολα(εκτος το ζεσταμα) μετα οταν νιωσεις οτι αναρωνεις και δεν εισαι σε υπερκοπωση και ανεβαινεις βαλε +1 σετ οπως ακριβως στο προτηνα αντε :wave:



α και ξεχασα να πω οτι κοιλιακους κανω 1-2 φορες την βδομαδα συνηθως στα ποδια,και τωρα τελευταια βαζω επιπλεον βαρος,και οι κοιλιακοι μ ασ εχω παρει λιγο λιπος ειναι πιο εντονοι.(δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο μην σας παρω στο λεμο μου,απλα το λεω πληροφοριακα...)
Αν πηρες τοτε φτιαξε λιγο την διατροφη

Hurricane38
21-09-08, 22:58
Σωστος

Steve KinG STyLe
22-09-08, 14:31
Ωραια!!!

Προς το παρτον θα κανω το προγραμα σου Αλεξ,και αργοετα σε κανα 2μηνο σκεφτομαι να μπω σε εναν προγραμμα δυναμης και οσο αντεξω(μιας και τοτε θα εχω παρει μαζι μ και αρκετους φιλους μου,διοτι δεν μπορω συνεχεια να περνω ασχετους να με βοηθανε) :green:


που και σε αυτο ανα μηνα-1,5 πρεπει να αλαζεις τον τροπο εκτελεσης των σετ

Μπορεις να το αξυγησεις αυτο λιγο?Δλδ μετα απο 1,5μηνα αλλαζω την σειρα των ασκησεων και τα σετς η να προσθεσω καποια τεχνικη προπονησης π.χ καποιο ΣΥπερ σετ???

Απο αγγλικα εχω παρει εναν αναθεματισμενο λοουερ αν μπορεις δωσε το λινκ με τα 3λεξικα π εχω πιστευω θα βγαλω λιγη ακρη( :oops: :lol: )


την διατροφη την εχω αλλαξει λιγο(πιο πολυ στο οραριο...) οταν μπορεσω θα το προσθεσω στην διατροφη


http://i165.photobucket.com/albums/u67/megannroyals/thanks.jpg

Steve KinG STyLe
22-09-08, 14:37
Σορρυ για το ντουμπλε ποστ...
Ολοι μου οι συγγενεις,πατερας μου θειοι μ,παππουδες κτλ ειχαν προβλημα στην μεση τους(μετα απο μια ηλικια βεβαια)...παιζει να εχω και εγω??? :cry: :cry: :cry: :cry:

RUHL
22-09-08, 14:39
αν γραψω απο τι πρεπει να επηλεξεις για να μην μηνεις στασιμος θα βγει κανονικο αρθρο οποτε καταλαβενεις

θα σου στειλω στο πμ το βιβλιο και τις σελιδες κατσε διαβασε πολυ λεπτομερες τα λεει με παραδειγματα


αν κανεις αρσεις θανατου και βαλεις μυεις εκει και δυναμη τοτε δεν θα παθεις ποτε ζημια εξαλου οταν παθαινουν κατι εξαρθρωσεις και τα σχετικα οι γιατροι τους προτηνουν να χτυσουν μυικη μαζα εκει για να μην γηνει οποτε να ενα καλο απο τα βαρη

Steve KinG STyLe
22-09-08, 14:46
Ωραια απο πεμπτη κανω αρσεις!!!!! (δεν ηταν δυ σκολο τελικα να αλλαξω γνωμη...) :lol: :wink:

ΡΟΥΛ οι αρσεις μεχρι κωποσης και αυτες? :roll: Και τα γονατα μου τα οποια τα εχω ψιλο τραυματησει απο την μπαλα και μετα καπακι το "ΦΟΒΕΡΟ" ατυχημα με το ποδηλατο και μερικες φορες με πονανε(οχι στην προπονσηη,πριν κοιμηθω και ειμαι κουρασμενος...) τι να κανω γι αυτο???

RUHL
22-09-08, 15:02
βιταμινη C 2 γραμ την ημερα πρωι 1 και 1 νυχτα και κρατα τα ποδια σε καποιο επιπεδο να ξεκουραζοντε-ξεμπουκονουν αλλα μπορει να παιζει εληψη υδατανθρακα η γενικα προβλημα διατροφης αν νιωθης κουρασμενος πονεμενος παραπανω απο το κανονικο

Το μονο που εχω να σου προτηνω κατι που κανω και ο ιδιος οταν εχω ποδια παω στο γυμναστηριο 15 λεπτα πιο νωρις για να κανω διατασεις και ολες τις σχετικες ασκησεις διατασεων για να ζεσταθουν καλα να μην τραυματηστω αν κανεις καμψη και ακους να τριζουν καπως η σαν κρακ =snap αγγλικη λεξη τοτε δεν εκανες καλο ζεσταμα

+10 λεπτα ποδηλατο η διατρομο

Ναι ολα μεχρι κοπωση δεν ξερω πως ακριβως ειναι η τεχνικη σου βαλε καποιον πιο παλιο να σου λεει αν εισαι καλα κρατας την μεση ισια και ολα τα σχετικα δεν ειναι ντροπη και εγω πριν 2 μηνες οταν εμαθα οτι γηνετε να κανεις χακ σκουωτ με μπαρα εβαλα εναν αλλο να μου λεει αν ειναι η μεση καλα και τα σχετικα επειδη δεν την ειχα ξανακανει την ασκηση και δεν μπορεις να βλεπεις πλαγια ενω εκτελεις μονο σε βιντεακι την ειχα δει και του ειπα να βλεπει πως τα κανω τι να προσεχει και αυτος πανω στην τεχνικη μου

Steve KinG STyLe
22-09-08, 18:28
Μολις γυρισα απο την προπονηση,τρελο λιωσιμο αυτοι οι αλτηρες τελικα ρε παιδι μου...προς θεου :green: :green:
δεν το περιμενα!!!! :box1:

Παντως ειναι ωραιο προγραμμα!!!!! :awesome: Αντε να δουμε και τις υπολοιπες μερες...

RUHL
22-09-08, 19:00
Τι ειχες σημερα? :unsure: :unsure:

και απο ποσα σετ εκανες τελικα 3 που λεγαμε η 4?


τουλαχιστον γλυκοζη τα βαζακι το αδιαφανο περνεις? μετα την προπονηση?
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2117


Την διατροφη σου που την εχεις να την ριξω μια ματια?

Steve KinG STyLe
22-09-08, 19:13
στηθος δικεφαλα και εκανα 4(δεν ανεξα :green: )

Ναι εχω αλλα δεν ειναι ετσι τωρα απλα δεν την αλλαξα αλλα ρικξε μια ματια...

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34865#34865

Οχι δεν περνω!!!!Αλλα πιστευω οτι θα καταφερω να παρω :P Στα συπερμαρκετ πουλανε???
Και κατι ακομα η αλβουμινη π ελεγες απο τα αυγα π πουλανε στα ζαχαροπλαστεια λεει τπτ???

RUHL
22-09-08, 19:27
λεει πολλα μπορεις να την περνεις μετα την προπονηση αντι για whey αλλα βρομαει!!!!!!!!!!!!!!!!

ναι το αλλο σε σουπερ μαρκετ το πουλανε

Steve KinG STyLe
22-09-08, 22:07
λεει πολλα μπορεις να την περνεις μετα την προπονηση αντι για whey αλλα βρομαει!!!!!!!!!!!!!!!!

ναι το αλλο σε σουπερ μαρκετ το πουλανε

το αλλο το αναβολικο υδατανθρακα?Ωραια παω αυριο να παρω,τι ιμη εχει περιποθ να ξερω ποσα να παρω μαζι μ....xD
Στην διατροφη παρατιρισες καποιο χοντρο λαθος?Ετκος απο τις ωρες βεβαια...

billys15
22-09-08, 22:28
Λοιπον,επειδη προφανως και η αλβουμινη ειναι μια καλη λυση,αλλα το κακο ειναι αυτο που λεει ο Alex :lol: ,σκεφτομαι να παρω και να πειραματιστω.Κοιταξτε τωρα συνταγη.Λεω να πεταξω στο μπλεντερ αλβουμινη,κανελα,ινδοκαρυδο,δεξτροζη και καμια κουταλια καφε για να σπασει ΛΙΓΟ η αβγουλιλα :lol: .Θα το δοκιμασω και θα σας πω... :green:

Steve sorry για το off topic.

RUHL
22-09-08, 23:16
αν σπασει πες μας και σε μας :lol: :lol:

Steve KinG STyLe
23-09-08, 13:59
Λοιπον,επειδη προφανως και η αλβουμινη ειναι μια καλη λυση,αλλα το κακο ειναι αυτο που λεει ο Alex :lol: ,σκεφτομαι να παρω και να πειραματιστω.Κοιταξτε τωρα συνταγη.Λεω να πεταξω στο μπλεντερ αλβουμινη,κανελα,ινδοκαρυδο,δεξτροζη και καμια κουταλια καφε για να σπασει ΛΙΓΟ η αβγουλιλα :lol: .Θα το δοκιμασω και θα σας πω... :green:

Steve sorry για το off topic.

Κανενα προβλημα Μπιλι!!!
Αν εχει αποτελεσματα πες μου να παω να αγορασω :P αν το βαλουμε σε μπαρες πρωτεινες παλι :puke: ???Μα καλα τοσο χαλια ειναι?

RUHL
23-09-08, 14:06
Ασε τις μπαρες καλυτερα :lol:

Steve KinG STyLe
23-09-08, 17:37
Γυρισα και εγω απο την σημερινη προπονηση των ποδαριων μου και εχω να πω οτι ηταν απο τις πιο καλες προπονησης π ειχα,ειδικα αυτες οι προβολες ειναι το απολυτο καψιμο!!!! :bowdown:

peris
23-09-08, 19:19
με ποσα κιλα αλτηρες εκανες προβολες παντως οντως απο τις καλιτερες ασκησεις για ποδια

Steve KinG STyLe
23-09-08, 21:32
νομιζα οτι θα ηταν ευκολη και πηρα για δοκιμη 12αρια και με αυτα εμεινα...μετα ομως αφου τελειωσα τις βασικες με 4σετ τα δικεφαλα και τετρακεφαλα τα εκανα με 3σετ!!! :roll:

ΡΟΥΛ αρχισα να διαβαζω το βιβλιο σου απο την αρχη!!!! :^^:

RUHL
23-09-08, 21:50
ευγε αν το κατανοησης μετα θα πας απο γνωσεις παιδικου σταθμου σε γνωσεις λυκειου :bbbiceps:

peris
23-09-08, 22:36
νομιζα οτι θα ηταν ευκολη και πηρα για δοκιμη 12αρια και με αυτα εμεινα...μετα ομως αφου τελειωσα τις βασικες με 4σετ τα δικεφαλα και τετρακεφαλα τα εκανα με 3σετ!!! :roll:

ΡΟΥΛ αρχισα να διαβαζω το βιβλιο σου απο την αρχη!!!! :^^: 12αρια ε πρωτη φορα που εκανες και εγω θυμαμαι τη προτη φορα που εκανα προβολες τοσα πηρα περιτο να σου πω οτι την επομενη μερα με δυσκολια περπαταγα :green: :green:

Steve KinG STyLe
26-09-08, 18:17
Τι ειχες σημερα? :unsure: :unsure:

και απο ποσα σετ εκανες τελικα 3 που λεγαμε η 4?


τουλαχιστον γλυκοζη τα βαζακι το αδιαφανο περνεις? μετα την προπονηση?
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2117


Την διατροφη σου που την εχεις να την ριξω μια ματια?


Παιδια παιδια βοηθεια!!!Αγορασα σημερα γλυκοζη αυτο το βαζακι με το καλαμποκι απο εξω αλλα δεν ξερω τι ποσοτητες χρειαζομαι και πως το τρωμε αυτο το πραγμα... :help: :help: :help: Το εβαλα σε νερο στην αρχη ενα κουταλακι αλλα δεν ελεγε να ξεκολησει απο το κουταλι...τελικα το εφαγα απο το κουταλι επειδη τα πηρα... :lol: :lol:

RUHL
26-09-08, 18:20
ετσι το περνεις το τρως αλλιος δυσκολα με πολυ καυτο νερο και παλι ε δεν εχει και τοσο αθλια γευση σαν αγευστο μελι

1-1,5 της σουπας ποσα κιλα εισαι 75?70?

Steve KinG STyLe
26-09-08, 18:23
ετσι το περνεις το τρως αλλιος δυσκολα με πολυ καυτο νερο και παλι ε δεν εχει και τοσο αθλια γευση σαν αγευστο μελι

1-1,5 της σουπας ποσα κιλα εισαι 75?70?

70!!!Οχι κανονικη γευση εχει!!!!ωραια παω να παρω και την υπολοιπη δωσει τοτε... :lol: Thanks RUHL!!!! :wink:

RUHL
26-09-08, 18:30
Τι ηπαν οι γονεις σου οτι θα πεθανεις απο ινσουλινη και θα γηνεις διαβητικος ? :green:

Steve KinG STyLe
26-09-08, 18:35
xaxaxa :rolf:
Οχι προς το παρον λυπουν οταν γυρισουν να δουμε τι θα πουν...το εχω αφησει εξω εξω να φαινεται :lol:

Οι τρικεφαλοι πηγαν παρα πολυ καλα παρεπηπτοντως.Οι ομοι κουραστηκαν λιγο μετα απο τα αρνολντ και τις πιεσεις αλλα δεν πειραζει βγηκαν κανονικα και τα υπολοιπα αλλα θα μπορουσα και καλυτερα.Τωρα που πηρα το αναβολικο θα παμε καλυτερα... :green:

Steve KinG STyLe
29-09-08, 17:04
γαμωτο :cry: 3 βδομαδες 50κιλα στον παγκο δεν λενε να ανεβουν και σαν να μην φτανει αυτο σημερα,ενω εκανα κανονικα το προγραμα για στηθος δεν το ενιωθα να "καιγεται" δεν το ενιωθα σχεδον καθολου!!!Και τα πηρα :cursing: Και επειδη τα πηρα ελιωσα τους δικεφαλους :lol:
Τι γινετε????

Να ρωτησω κατι,την πολυβιταμινη ποτε να την παιρνω?Πρεπει να ειναι καταραμενη καθε φορα π την περνω πριν την προπονηση η προπονηση παει χαλια... :spank:

RUHL
29-09-08, 19:22
Kαμια σχεση

Γενικα φταιει ο υδατανθρακας και μην φοβασε pump δεν= μυικη αναπτυξη

Μην διαζεσε να βαλεις δυναμη ρε εδω με κρεατινη περνει μπρος το μηχανημα σε 1 μηνα εσυ ουτε 1 εβδομαδα τα κανεις αυτα τα καινουρια και θες να δεις διαφορα περιμενε λιγο :green:

Τρωγε το αβαταρ σου μετα την προπονηση και θα φτιαξουν τα πραγματα αυξησε και τον υδατανθρακα του πρωινου (περισσοτερο)και πριν την προπονηση(λιγο)

Steve KinG STyLe
30-09-08, 18:03
αυξησε και τον υδατανθρακα του πρωινου (περισσοτερο)και πριν την προπονηση(λιγο)

Αυτο την λεξουλα ξεχασα να διαβαζω και εφαγα ενα ροδακινο μια φετα ψωμι και λιγη γλυκοζη(οτι να ναι ειμαι :lol: ) και στην μεση τησ προπονησης με επιασε ταχικαρδια και ψαχνομουνα... :lol: :lol:

Παντως εσπασα ρεκορ στα σκουοτ 70 κιλα!!!! :eleph: :lol:

RUHL
30-09-08, 18:10
και στην μεση τησ προπονησης με επιασε ταχικαρδια

Kαμια σχεση κανονικα στα μησα της προπονησης επρεπε να μηνεις χωρις καυσημα

Steve KinG STyLe
30-09-08, 18:15
και στην μεση τησ προπονησης με επιασε ταχικαρδια

Kαμια σχεση κανονικα στα μησα της προπονησης επρεπε να μηνεις χωρις καυσημα

εμεινα και απο αυτα,αλλα τοτε πως εξηγητε η ταχικαρδεια μετα απο καθε σετ??? :unsure:

Οποτε πριν την προπονηση τι να βαλω τελικα???παντως απο το βιβλιο σου εχω τελειωσει ολα τα τις προπονησης τα περισσοτερα 2 φορες διαβασμενα και παω να μπω για nutrition τα σπαει το book!!! :bbbiceps:

RUHL
30-09-08, 19:09
Συνεχησε να διαβαζεις αρκει να τα καταλαβαινεις οχι σαν τον πικολο και τον βασιλη αλλα γραφει μεσα αλλα ερμηνευουν αυτοι .

Για την ταχυκαρδια αν εκανες ποδια λογικο αν εκανες πλατη λογικο να φταιει καποια τροφη μπα το μονο που μενει ειναι οτι εχεις ψυχολογικα προβληματα :rolf:

Steve KinG STyLe
30-09-08, 22:40
:rolf: :rolf: :rolf:
Κλασικος RUHL :lol: :lol: :lol:

Steve KinG STyLe
06-10-08, 18:24
Ωραια σημερα βρηκα τον τροπο να κανω pumb στο σηθος και γενικα το πως με πιανει καλυτερα... :D :D :D

Κατι βασικο ακομα ενω εχω αυξησει γενικως τις θερμιδες η ζυγαρια ειναι ακομα 70-71(ενταξει δεν παραπονιεμαι δεν εχει περασει πολυ καιρος)ενω στον καθρεπτη υπαρχουν καποιες εστω πολυ μικρες διαφορες....

Υ.Γ btw RUHL το εριξα στο διαβασμα..... :^^: :green:

peris
06-10-08, 19:49
Ωραια σημερα βρηκα τον τροπο να κανω pumb στο σηθος και γενικα το πως με πιανει καλυτερα... :D :D :D

Κατι βασικο ακομα ενω εχω αυξησει γενικως τις θερμιδες η ζυγαρια ειναι ακομα 70-71(ενταξει δεν παραπονιεμαι δεν εχει περασει πολυ καιρος)ενω στον καθρεπτη υπαρχουν καποιες εστω πολυ μικρες διαφορες....

Υ.Γ btw RUHL το εριξα στο διαβασμα..... :^^: :green: ποσος καιρος εχει περασει steve απο τοτε που αυξησες τις θερμιδες?

napstor
06-10-08, 22:13
μπραβο,πολυ καλος.50 κιλα παγκος και 70 κιλα σκουοτ ειναι μια χαρα. :awesome:
μου λες λιγο ποσο κανεις καμψεις δικεφαλων και πιεσεις ωμων?γιατι μου φαινεται οτι με χεις περασει σ'συτα τα σημεια αν και εισαι μικροτερος.τι να κανουμε.ατιμη φυση.δικεφαλα και ωμοι τα αδυνατα σημεια μου. :angry:

Steve KinG STyLe
06-10-08, 23:17
Περις δεν θα ειναι μια μιση βδομαδα...

Ευτυχως φτου φτου τα ποδια ειναι αρκετα δυνατα(οχι και πολυ γραμωμενα ομως),αλλα σημερα στον παγκο εβαλα 45για να βγουν κανονικα διοτι τα 50 ειναι ζορικα και το κακο ειναι οτι δεν πιανει τοσο στηθος οσο τρικεφαλους.Οποτε επικεντροθηκα στην τεχνικη ας εινια λιγο πιο κατω τα κιλα...ομους κανω 40 στις 8-9 και δικεφαλους 30 στις 8.Αρσεις ακομα δεν εχω κανει σοβαρα διοτι την προηγουμενη πεμτη ημουν με λιγο πυρετο οποτε η προπονηση παρα ηταν χαλαρη...


ατιμη φυση

αυτο λεω και εγω...ενα παιδι απο το σχολειο μου εχει 2βδομαδες που αρχισε και κανει τα διπλασια κιλα απο οτι εκανα τοτε... :spank:

Αντε καλη μας συνεχεια παιδες :awesome:

billys15
07-10-08, 00:10
Μπραβο ρε συ Steve! Συνεχισε ετσι! :awesome: Και μην κοιτας τι κανει ο διπλανος,ειναι μια πολυ επικυνδινη παγιδα.

Steve KinG STyLe
07-10-08, 19:40
Μπραβο ρε συ Steve! Συνεχισε ετσι! :awesome: Και μην κοιτας τι κανει ο διπλανος,ειναι μια πολυ επικυνδινη παγιδα.


:awesome: :awesome: :awesome:

Παει μας χαλασε η Πρεσα με τι να την αντικαταστησω??? :(

napstor
07-10-08, 21:22
ομους κανω 40 στις 8-9 και δικεφαλους 30 στις 8.ενταξει ωμους κανω λιγο παραπανω απο σενα αλλα δικεφαλα :(
θα αρχισω απο εβδομαδα ειδικο προγραμμα για τα δικεφαλα.θα τα λιωσω.
καλα θα ειναι τις αρσεις να τις αρχισεις γιατι θα σου δωσουν μεγαλη δυναμη. :lift2hand:

peris
07-10-08, 21:31
steve αμα διαβασα περοπου μιαμιση εβδομαδα εισαι στα ιδια κιλα γιατι δεν αυξανεισ τισ θερμιδεσ σου λιγο κανα 250 δηλαδη? :D :weights:

Steve KinG STyLe
07-10-08, 21:34
steve αμα διαβασα περοπου μιαμιση εβδομαδα εισαι στα ιδια κιλα γιατι δεν αυξανεισ τισ θερμιδεσ σου λιγο κανα 250 δηλαδη? :D :weights:

Καλα θα ηταν αν ηταν μια βδομαδα στα ιδια κιλα...ειμαι τουλαχιστον 2βδομαδες :( Αλλα ενταξει δεν ανχονομαι τοσο.Παντως θα της αυξησω και αλλο οκ(αν και πηραν χαμπαρι οτι φευγουν πολλα λεφτα... :lol: )Ναπστορ ναι το εχω υποψεις μου απλα παντα κατι τυχαινει και δεν εκανα σοβαρα αρσεις.

Αντι για πρεσα τωρα τι να βαλω στο προγραμα?Για τριτη ασκηση μετα απο 8σετ λιωσιματως σκουοτ και προβολες(omg αυτες οι προβολες το καψιμο!!!) :rocking:

napstor
07-10-08, 23:06
εγω σου προτεινω να βαλεις εκτασεις με τεχνικη προκοπωσης.δεν εχει καμια σχεση με την πρεσσα αλλα θα σε ανεβασει πολυ στα κιλα.ωποτε δοκιμασε το αν θες.

billys15
08-10-08, 14:38
Βαλε βουλγαρικο σκουωτ,πιανει πολυ καλα και πισω.

Steve KinG STyLe
08-10-08, 14:47
http://i35.tinypic.com/6enc5w.gif

Να δω αν θα καταφερω να το βγαλω τωρα το προγραμμα... :lol: ΣΚεφτομουν επισης hack squat και sisi squat αλλα παρα ειναι ζορικες......

Ναπσρος εκτασεις κανω ηδη :D Μα καλα που χαθηκε ο Αλεξ???? :( :( :(

billys15
08-10-08, 16:03
Το βουλγαρικο θα ελεγα να το κανεις με αλτηρες για καλυτερη ισορροπια.Εδω με αυτους και "κινδυνευεις" να πας πλαγια,αν βαλεις και μπαρα τοτε σε βλεπω να πας κατω... :green: .Οποτε αλτηρες.

Σχετικα με το hack,κι αυτο θα ηταν καλη εναλλακτικη,αναλογως με το που θες να πιασεις περισσοτερο.Για μ.δικεφαλους/γλουτους τι κανεις?

Steve KinG STyLe
08-10-08, 16:07
Το βουλγαρικο θα ελεγα να το κανεις με αλτηρες για καλυτερη ισορροπια.Εδω με αυτους και "κινδυνευεις" να πας πλαγια,αν βαλεις και μπαρα τοτε σε βλεπω να πας κατω... :green: .Οποτε αλτηρες.

Σχετικα με το hack,κι αυτο θα ηταν καλη εναλλακτικη,αναλογως με το που θες να πιασεις περισσοτερο.Για μ.δικεφαλους/γλουτους τι κανεις?

γενικα οι ασκησεις επικεντρονονται και στα 2...απο απομονομενες ασκησεις μονο καμψεις δικ κανω...

(Squat 4x 6-12
Lunges 4x6-12
Bulgarian squat η Hack Squat 3x6-12
Εκτασεις 4x6-12
Καμψεις Μηρων 3x6-12 )

napstor
08-10-08, 22:11
καλα εγω θα σου προτεινω να κανεις hack squat γιατι μ'αρεσει πολυ περισσοτερο. :geek:
αν κανεις μια ασκηση για δικεφαλους καλο θα ειναι να την αλλαζεις ανα 1,5-2 μηνες.ελπιζω να μην ξεχνας τις γαμπες στο προγραμμα σου.

Steve KinG STyLe
08-10-08, 22:17
καλα εγω θα σου προτεινω να κανεις hack squat γιατι μ'αρεσει πολυ περισσοτερο. :geek:
αν κανεις μια ασκηση για δικεφαλους καλο θα ειναι να την αλλαζεις ανα 1,5-2 μηνες.ελπιζω να μην ξεχνας τις γαμπες στο προγραμμα σου.

Οχι φυσικα!!!!Τωρα που χαλασε η πρεσα κανω αρσεις στην σμιθ και ειναι πολυ καλυερα...να φανταστεις για πρωτη φορα πιαστηκαν οι γαμπες μου τις λιωνω μπας και μεγαλωσουν λιγο... :( :lol:

Ναι γενικα οι ασκησεις μετα απο εναν καιρο πρεπει να αλλαζουν... awesome:

billys15
09-10-08, 20:03
Ισως θα ηταν καλυτερα να βαλεις και αρσεις για πισω.Ειναι πολυ καλη ασκηση.Ναι ξερω οτι προβολες/σκουωτ/βουλγαρικο πιανουν πολυ καλα και πισω,απλα ετσι και καποια απομονωτικη ισως βοηθουσε περισσοερο.Δικη σου η αποφαση! :)

napstor
09-10-08, 22:41
Ισως θα ηταν καλυτερα να βαλεις και αρσεις για πισω.Ειναι πολυ καλη ασκηση.Ναι ξερω οτι προβολες/σκουωτ/βουλγαρικο πιανουν πολυ καλα και πισω,απλα ετσι και καποια απομονωτικη ισως βοηθουσε περισσοερο.Δικη σου η αποφαση! :)εμενα με πιανει αρκετα αυτη η ασκηση. :thumbup: θα σε βοηθησει

Steve KinG STyLe
10-10-08, 19:10
Τα ρεκορ τα εχουμε για να τα σπαμε!!!!!Εφτασα 45στις πιεσεις σμιθ στις 10!!!! :turtle: Και χαρηκα παρα πολυ...

Να κανω μια σημαντικη ερωτηση ομως για την διατροφη για να μην ανοιγω αλλο τοπικ...αφου ειχα φαει την γλυκοζη μου πηγα να φαω αυγα,ειχαν τελειωσει,εψαξα για τονο ειχε τελειωσει,κοτοπουλο και γαλοπουλα αφαντα,και τιποτα με πρωτεινες...οπτοε κατεβασα περιπου 700ml γαλα!!!
Δεν εκανα καλα?Δηλαδη ενταξει δεν θα παθω τιποτα αλλα 80% καζεινη δεν κανει για μετα την προπονηση??? Υπο αλλες συνθηκες δεν θα ρωτουσα αλλα διαβασα σε ενα αρθρο οτι καλυτερα να αποφευγουμε τα γαλακτοκομικα ειδικα στην γραμωση,αλλα μπορουμε πριν τον υπνο και μετα την προπονηση να παιρνουμε...και ειχα την απορια!!!Κανεις να λυσει την απορια μ??? :D

Μα καλα που χαθηκε ο ΡΟΥΛ???? :cry: :cry: :cry:

napstor
10-10-08, 21:26
μπραβο σου για το σμιθ.οσο για την διατροφη τα γαλακτομικα στις περισσοτερες διατροφες γραμμωσης ελατωνονται ή απαγορευονται.αλλα εσυ δεν εισαι σε ογκο τετοια εποχη?

Steve KinG STyLe
10-10-08, 21:34
μπραβο σου για το σμιθ.οσο για την διατροφη τα γαλακτομικα στις περισσοτερες διατροφες γραμμωσης ελατωνονται ή απαγορευονται.αλλα εσυ δεν εισαι σε ογκο τετοια εποχη?

φυσικα(και απο οτι φαινεται δεν θα κανω γραμωση καθολου φετος)...

η ερωτηση μου ηταν για το μεταπροπονιακο,διαβασα σε εναν αρθρο οπως ειπα οτι τα γαλακτοκομικα θωλονουν γι αυτο να τα αποφευγουμε(αυτο απλα ηταν το θεμα γι αυτο το ειπα) και οτι ακομα και σε ογκο ειναι καλο μονο για μετα την προπονηση και για πριν τον υπνο...και ειχα την απορια γιατι μετα την προπονηση γαλακτοκομικα??? :unsure:
Και σημερα επειδη δεν ειχα ουτε αυγα στο σπιτι ουτε γαλοπουλα η τονο ειπια γαλα...και ειχα την απορια αν εκανα χαζομμαρα(ενταξει δεν θα παθω κατι,ειπαμε απλα ειχα την απορια) :) :)

Αν με καταλαβες γιατι τα γραφω λιγο χαλια

napstor
10-10-08, 21:45
ναι οντως τα γαλακτοκομικα θολωνουν λιγο αλλα σιγα το πραγμα
σε αγωνες θα κατεβεις? :P

tezaman
10-10-08, 21:58
πιες γαλατάκι steve έχει θρέψει γενιές και γενιές! ειδικά στην ηλικία σου που το σώμα σου αναπτήσετε με γρήγορους ρυθμούς είναι απαραίτητο, αν στα προσεχή χρόνια αποφασίσεις να κατέβεις σε αγώνες τότε κόψτο

απλά πρόσεξε να μην είναι πλήρες 8)

Steve KinG STyLe
13-10-08, 19:02
Αν και δεν εχω γενικα παραπονα απο τα αποτελεσματα στην δυναμη(αυξηση κιλων)εκτος απο τον παγκο αλλα ενταξει,σκεφτομουνα σε λιγο καιρο να μπω σε προγραμα δυναμης.Ποια ειναι η γνωμη σας???

tezaman
13-10-08, 20:19
έμπαινε μούτσο! εεε steven :rolf:

Steve KinG STyLe
15-10-08, 15:20
Εκανα χτεσ επιτελους αρσεις θανατου με αλιγιστα ποδια!!!!!!!!Τι προτειματε λυγισμενα η αλιγιστα???

Καταλαβα οτι για ψυχολογικους κυριως λογους πρεπει να αλλαξω προγραμα..και σκεφτομουνα για αυτον τον μηνα να παω για heavy duty αλλα δεν ξερω λεπτομεριες για το προγραμα κανεις για λιγο βοηθεια???Η καποια αλλη προταση...διοτι βαρεθηκα λιγο τα κλασικα σετς και θελω κατι πιο σκληρο!!!!!


Οποιαδηποτε προταση δεκτη!!! :joker:

thegravijia
15-10-08, 15:28
κανε drop sets!!!

KATERINI 144
15-10-08, 20:48
Εκανα χτεσ επιτελους αρσεις θανατου με αλιγιστα ποδια!!!!!!!!Τι προτειματε λυγισμενα η αλιγιστα??
πες μας τη θες να γημνασεις για να απαντησουμε Steve.

napstor
15-10-08, 22:12
Εκανα χτεσ επιτελους αρσεις θανατου με αλιγιστα ποδια!!!!!!!!Τι προτειματε λυγισμενα η αλιγιστα???

Καταλαβα οτι για ψυχολογικους κυριως λογους πρεπει να αλλαξω προγραμα..και σκεφτομουνα για αυτον τον μηνα να παω για heavy duty αλλα δεν ξερω λεπτομεριες για το προγραμα κανεις για λιγο βοηθεια???Η καποια αλλη προταση...διοτι βαρεθηκα λιγο τα κλασικα σετς και θελω κατι πιο σκληρο!!!!!


Οποιαδηποτε προταση δεκτη!!! :joker:λοιπον για τις αρσεις θανατου δεν εχουν καμια σχεση αυτες με τα λυγισμενα και αυτες με τα αλυγιστα.με τα αλυγιστα τις βαζω στα μ.δικεφαλα ενω τις κανονικες τις βαζω στην πλατη.οσο για το προγραμμα θα σου ελεγα να ακολουθησεις το προγραμμα που ειχε γραψει ο brawny.ηταν πολυ καλο. 8)

geogre
16-01-09, 03:46
Steve πες λιγο τι σε ενδιαφερει να χτησεις το σωμα σου η να βαλεις δυναμη γιατι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα επειδη οταν βαζεις δυναμη βαζεις ελαχιστη μυικη μαζα και οι προπονησεις ειναι αναλογως πες μου τι σε ενδιαφερει πιο πολυ?


για εξυγησετο μου λιγο αυτο...
εγω τα τερματιζω τα οργανα δεν κανει καλο αυτο στον ογκο? :affraid:

slaine
16-01-09, 03:47
τι επαναλήψεις παίζεις?

geogre
16-01-09, 03:55
5 σετ γυρω στις 6-12
αν και δεν εχω σταθερο προγραμμα κανω μεχρι να πεσω κατω :liftheavy:

slaine
16-01-09, 04:04
για όγκο σηλαδή μυική υπερτροφία το εύρος επαναλήψεων είναι 6-12. τα σετ τώρα, τα διαλλείματα και η ξεκούραση-μάσα γενικά είναι άλλο μεγα΄λο κεφάλαιο

geogre
16-01-09, 04:08
τα κιλα που πεζουν?το τελευταιο σετ να εχει maximun κιλα που μπορεις να βγαλεις 6 επαναληψεις?

slaine
16-01-09, 04:10
χωρίς να είναι μονόδρομος συνήθως ξεκινάνε από πιο πολλές επαναλήψεις και ανεβάζοντας κιλά στα σετ πέφτουν οι επαναλήψεις.

geogre
16-01-09, 04:20
αλλο ρωταω, ειπε πως αν βαζεις δυναμη(αν ζοριζεσαι δλδ?) δεν βαζεις ογκο και ρωταω εγω που βαζω maximun κιλα καπιες φορες δε κανω καλα?

slaine
16-01-09, 04:21
δεν κατάλαβες.

άλλο πρόπονηση δύναμςη και άλλο προπόνηση υπερτροφίας. καλά κάνεις και ζορίζεσαι. απλά πρόσεχε μην το παρακάνεις.

RUHL
16-01-09, 13:10
αλλο ρωταω, ειπε πως αν βαζεις δυναμη(αν ζοριζεσαι δλδ?) δεν βαζεις ογκο και ρωταω εγω που βαζω maximun κιλα καπιες φορες δε κανω καλα?

ζοριζομε=δεν ειναι δυναμη :lol:

δυναμη = 1-5 επαναληψεις

Και δεν σημαινει οτι αν κανεις δυναμη δεν θα βαλεις μαζα απλος δεν ειναι ο βελτηστος τροπος οπως ουτε σημαινει επειδη κανεις υπετροφια δεν θα βαλεις δυναμη παλι δεν ειναι ο βελτιστος τροπος