PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιμοδοσία



theodore_tsi
08-02-07, 10:52
Κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει τον οργανισμό μας μια ενδεχόμενη αιμοδοσία;

Και κατα πόσο είναι σωστό να δίνουμε αίμα εντός περιόδου έντονης άσκησης με βάρη αλλά και χρήσης συμπληρωμάτων;;(κρεατίνη, πρωτεΐνη, δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη, πολυβιταμίνες)

Υπάρχει συσχετιση; :???:

ajax
08-02-07, 15:26
ξερω οτι δεν κανει να να δωσεις αιμα μονο αμα παιρνεις αυξηντικη...και γενικα στεροιδη

gpol
08-02-07, 15:57
ειναι σιγουρο που θα επηρεασουν καποιους δεικτες των μετρησεων. Καλυτερα να ρωτησεις αν τυχον και πας απο πριν

theodore_tsi
09-02-07, 23:16
στεροιδή δεν παίζουν....για εξετάσεις λογικά μιλάς gpol...εγώ λέω για αιμοδοσία....αλήθεια ξέρεις κανείς τι ποσότητα παίρνουν συνηθως;;;

Υ.Γ: Κάτι ερωτήσεις που έχω ε;;;; :lol:

ajax
10-02-07, 00:19
καλυτερα να πας να ρωτησεις τους ιδιους.. :wink: γιατι καιγεσε?πας φανταρος και θες την τιμητικη?? :D

Antonio
20-02-07, 14:44
Είχα κάποτε μια φίλη γιατρό και είχα την ίδια απορία γιατι ήθελα να δώσω αίμα και δεν ήξερα αν θα το δεχόταν. Ρώτησε λοιπόν έναν καθηγητή της, νομίζω αιματολογίας, και της είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά μπορεί να βγούν κάποιοι δείκτες λίγο παραπάνω αλλά δεν είναι κακό για τον αίμα. Τώρα όσον αφορα την ποσότητα του αίματος παίνουν 300 ή 500γρ.Νομίζω 300. Πάντως αν σε απασχολεί η αντικατάσταση του αίματος αυτό που αργεί κάπως να αντικατασταθεί είναι η ισορροπία κάποιων στοιχείων όπως π.χ. ο σίδηρος παρά η ποσότητα του αίματος που σε λίγα λεπτά αναπαράγεται από τον οργανισμό.
κατα την γνώμη μου μια φορα τον χρόνο δεν είναι κακό να εισαι αιμοδότης. Μάλλον περισσότερα θετικά έχει... :wink:

theodore_tsi
20-02-07, 21:04
ajax ο στρατός μας τελείωσε! 8)

Οργανώνει εθελοντική αιμοδοσία ο Οργανισμός στον οποίο εργάζομαι και θέλω να συμμετέχω και εγώ....

Πριν μία εβδομάδα έκανα και εξετάσεις και παρά τα συμπληρώματα βγήκαν όλες μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

Thanx Antonio για τις πληροφορίες.....θα ρωτήσω παρόλαυτα και εκεί και αφού δώσω θα ποστάρω ξανά με λεπτομέρειες.

deluxe
11-11-10, 00:03
Αυριο θα παω να δωσω αιμα το πρωι. Μπορω να παω γυμναστηριο το απογευμα ή οχι;

Επισης τι να κανω για να μη πιο το "χυμο" που μας δινουν εκει; Να παρω 1γρ βιταμινη C ; Ή να πιω κανενα φυσικο χυμο;

Zylo
11-11-10, 00:36
ε καλα νταξει μια φορα να πιεις χυμο δε νομιζω να σου χαλασει την διατροφη...επισης το απογευμα δε νομιζω να εχεις προβλημα στο γυμναστηριο..πηγαινε και αμα δεις οτι εχεις ζαλαδες φυγε η κανε πιο χαλαρα τις ασκησεις!!!:weights::weights::thumbup::thumbup:

Galthazar
11-11-10, 01:29
στυψε κανενα χυμο φαε και καμια μπανανα και πιστευω οτι δν θα εχεις και ιδιαιτερα προβληματα το απογευμα

TRIANTAFYLLOU
11-11-10, 02:07
αυτός που δίνει αίμα δεν είναι άρωστος απλα πιθανόν να νοιώθει κάποια ατονία την ημέρα της αιμοδοσίας , αλλα αν περάσουν μερικές ώρες και μεσολαβήσουν και κάποια γεύματα μπορεί να ανακτήσει δυνάμεις και να βγεί μια ικανοποιητική προπόνηση .

όσο για τον χυμό και τα μπισκότα που δίνουν μετα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όποιος και να τα φάει ούτε πρόκειτε να του χαλάσουν το σχήμα , απλα χρειάζετε άμεση πρόσληψη υγρών και θερμίδων γρήγορης απορόφησης μετα την αιμοδοσία

μετα απο αυτα όταν υπάρχει η δυνατότητα φάε και καμια μπανάνα όπως ανέφεραν και κανένα φυσικό χυμό , δεν πειράζει .

βασικό είναι να έχεις κοιμηθεί όσο δυνατόν νωρίς την μέρα της αιμοδοσίας , γιατι δεν παίζουν ρόλο οι ώρες ύπνου αλλα η ώρα που κοιμάτε κάποιος , άσχετα αν εγω ποτε δεν έλεγα τι ώρα κοιμήθηκα γιατι πάντα κοιμάμε αργά και δεν θα μπορούσα να δώσω αν το έλεγα .

επίσης να μην έχει γίνει χρήση κάποιου φαρμάκου η αντιβίωσης πρίν την αιμοδοσία και αν έχει γίνει όπου θα πρέπει να ειπωθεί στον γιατρό η να συμπληρωθεί στο ανάλογο έντυπο που δίνουν να συμπληρώσεις πρίν την αιμοδοσία

γενικα δεν έχει αρνητικές συνέπειες να δίνει κάποιος αίμα αλλα θετικές , αφού γρήγορα αναπληρώνετε και την άλλη μέρα όλα είναι οκ .

κάνει καλό και στην υγεία να δίνει κάποιος αίμα , ειδικα αν έχει και υψηλό αιματοκρίτη , εκεί μπορεί πιο τακτικά και κάτι πολύ σημαντικό είναι η βοήθεια σε κάποιον που έχει ανάγκη και μπορεί να σωθεί μια ζωή , που το μόνο που κοστίζει είναι 5 λεπτά απο τον χρόνο μας

Galthazar
11-11-10, 17:55
απο τι ηλικια και μετα επιτρεπεται?

Zylo
11-11-10, 17:58
απο τι ηλικια και μετα επιτρεπεται?

αναλογα...αμα θες να δωσεις αιμα για εξετασεις δεν εχεις προβλημα ηλικιας....οσο μικρος κ ν εισαι....αμα θες να δωσεις ποσοτητα μεγαλη πρεπει να εισαι 18 τουλαχιστον!!και νομιζω πρεπει να εχεις κανει εξετασεις αιματος για τυχών αρρωστιες

Stella
11-11-10, 18:07
αναλογα...αμα θες να δωσεις αιμα για εξετασεις δεν εχεις προβλημα ηλικιας....οσο μικρος κ ν εισαι....αμα θες να δωσεις ποσοτητα μεγαλη πρεπει να εισαι 18 τουλαχιστον!!και νομιζω πρεπει να εχεις κανει εξετασεις αιματος για τυχών αρρωστιες

Aυτό με την ποσότητα νομίζω είναι λίγο "ακυρο". Η ποσότητα του αίματος που δίνει ο αιμοδότης είναι συγκεκριμένη (1 φιάλη) και επιτρέπεται να ξαναδώσεις μετά από 4-6 μήνες, ανάλογα με τον οργανισμό.
Δηλαδή δε δίνεις πολύ ή λίγο αίμα....

Εγώ κάθε φορά που δίνω δεν πίνω ούτε το χυμό, ούτε τις φρυγανιές τρώω. Τα παίρνω στο χεράκι και φευγώ...δε κάθεται κανένας πάνω από το κεφάλι σου να δει αν θα τα φας. Αλλά εγω νοιώθω καλά μετά την αιμοδοσία, ούτε ζαλάδες όύτε ατονία. Δες πώς θα είσαι και αναλόγως πράξε!

Zylo
11-11-10, 18:32
δεν εχω παει ποτε για αιμοδοσια (για νοσοκομεια κλπ που κανουν) αλλα μονο για εξετασεις αιματος...εγω τα ειπα αυτα γιατι ετσι τα εχω ακουσει....επισης να πω οτι ουτε και εγω νιωθω καμια ατονια ουτε τπτ.....αφου ειμαι δυναμητης:P8)8)8)8)8)

Devil
11-11-10, 18:36
Αυριο θα παω να δωσω αιμα το πρωι. Μπορω να παω γυμναστηριο το απογευμα ή οχι;

Επισης τι να κανω για να μη πιο το "χυμο" που μας δινουν εκει; Να παρω 1γρ βιταμινη C ; Ή να πιω κανενα φυσικο χυμο;

με ολα τα stims που εχεις παρει... σ αυτον που θα παει το αιμα σου θα κανει να κοιμηθει καμια βδομαδα...:P:green::green::green: χαχαχα

Surfer
11-11-10, 18:54
Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να αποφύγεις τη προπόνηση μετά είναι το μαύρισμα στο σημείο που θα σου πάρουν το αίμα...Δε παθαίνεις και κάτι να μη πάς μια μέρα προπόνηση.

Zylo
11-11-10, 18:56
Ο μόνος λόγος που θα σου έλεγα να αποφύγεις τη προπόνηση μετά είναι το μαύρισμα στο σημείο που θα σου πάρουν το αίμα...Δε παθαίνεις και κάτι να μη πάς μια μέρα προπόνηση.

επισης δε παθαινεις και κατι αμα μαυρισει λιγο το χερακι;);)
επισης μπορεις να πεις στις γκομενες οτι επεσε ξυλο με κατι κλεφτες και να το παιξεις καμποσος:P:P

Marine
11-11-10, 20:06
επισης δε παθαινεις και κατι αμα μαυρισει λιγο το χερακι;);)
επισης μπορεις να πεις στις γκομενες οτι επεσε ξυλο με κατι κλεφτες και να το παιξεις καμποσος:P:P

χααχχαχααχ εισαι σαπιος...u have my respect :bowdown:

Zylo
11-11-10, 20:07
χααχχαχααχ εισαι σαπιος...u have my respect :bowdown:

:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Galthazar
11-11-10, 20:22
επισης δε παθαινεις και κατι αμα μαυρισει λιγο το χερακι;);)
επισης μπορεις να πεις στις γκομενες οτι επεσε ξυλο με κατι κλεφτες και να το παιξεις καμποσος:P:P

:rolf::rolf::rolf::rolf::clap::clap::clap:

Creative
27-05-11, 00:46
Αν κάποιος δώσει αίμα ποσό διάστημα πρέπει να περάσει, κατά τη γνώμη σας για να μπει πάλι στα βάρη, μπορεί και από την επόμενη μέρα;:unsure:

marvin
27-05-11, 00:56
Αν κάποιος δώσει αίμα ποσό διάστημα πρέπει να περάσει, κατά τη γνώμη σας για να μπει πάλι στα βάρη, μπορεί και από την επόμενη μέρα;:unsure:

Την επομενη μερα!!!Εδωσα προσφατα και μου ειπαν να μην γυμναστω την ιδια μερα μονο και μονο για να μην πιεστει και σπασει η φλεβα στο χερι..για κανεναν αλλο λογο!!!!:turtle:

Mikekan
10-03-13, 08:55
Ειμαι αιμοδότης λόγω και του γεγονότος ότι έχω σπάνια ομάδα αίματος, 0 αρνητικό.

Την προηγούμενη εβδομάδα που έδωσα βαρεσα τρελη υπογλυκαιμια αφου έφαγα γλυκό σιροπιαστο μετά που εγω δεν τρώω ποτε, ουτε κάνω cheat γενικα, αλλα το είχα τρομερή ανάγκη. Ισως επειδη δεν έφαγα τα αλμυρά-πορτοκαλάδες που σου δίνουν μετα την αιμοδοσία. Επίσης αισθανόμουν τρελη κούραση, δεν μπορούσα να πάω τα πόδια μου. Πρωτη φορα είχα τόσο έντονες παρενέργειες. Ειμαι σε υποθερμιδική.

Τι ισχύει για εμάς τους bodybuilders, όσον αφορα την αιμοδοσία? εννοω ισχύει κάτι διαφορετικα απο τους υπόλοιπους? εχουμε κάποια συν - κάποια πλην?

HIAB XS
13-03-13, 21:29
Eγω πηγα σημερα να δωσω αιμα κ μια τζατζογρια νοσοκομα με ρωτησε εαν ειμαι αθλητης κ κανω ληψη φαρμακων!Μονο κρεατινη της απαντησα κ την σταματησα πριν απο 2 εβδομαδες! Δεν με αφησε να δωσω αιμα κ της ειπα οτι ειναι ασχετη με το θεμα.....Κ μου απαντησε οτι εγω ειμαι ασχετος κ θα δω τι θα μου κανει στον οργανισμο η κρεατινη μετα απο 20 χρονια.... Κ εγινε μεσα στο νοσοκομειο το ελα να δεις...........!!!!!

Mpozos
13-03-13, 23:06
μου θύμησες ενα περιστατικό οταν πήγα να με δουν τα πόδια οι γιατροί γιατί είχα πλατυποδία. με ρωτάει λοιπών ενας γιατρός γύρω στα 35, παίρνεις πρωτεινη και κρεατινη ε;;;; λέω ναι που το κατάλαβες; βλέπω της ραγάδες στον ώμο σου έσκασε όλη η περιοχή ακόμα και στο στήθος έχεις (φορούσα V μπλουζάκι... δεν έδωσα σημασία του είπα ναι έχεις δίκαιο και πρέπει να τη σταματήσω γιατί θα πάθω κακό αλλα μ'αρέσει να μαι φουσκωτός.. (που να ξερε αυτός οτι έχασα 60 κιλά και το δέρμα μου είχε σκάσει χρόνια τώρα ) χαχαχαχ.

μην δίνεις σημασία να το παίζεις "τρελίτσα". εγώ πάντως στην θέση σου θα το έπαιζα τρομοκρατημένος και θα την δούλευα απο πάνω...

"οφφ τόπικ" σορρυ.

aalexandros
03-04-13, 19:52
Παιδια χρειαζεται ενας δικος μου ανθρωπος αιμα και πρεπει να παω να δωσω..τα θεμα ειναι αν επιτρεπεται με τα συμπληρωματα που παιρνω.Πρωτεινη isolate και Νιτρικο..Αν παρω σημερα αυριο μπορω να δωσω κανονικα;

Xefteris
03-04-13, 20:32
Το αίμα που θα ληφθεί πρέπει να είναι το αγνότερο δυνατόν.

Δηλαδή να μην παίρνουμε φάρμακα, αντιβίωση, να μην έχουμε αρρωστήσει πρόσφατα και άλλα που θα δείτε στη λίστα που θα συμπληρώσετε. Αν παίρνετε διάφορα συμπληρώματα να ενημερώσετε οπωσδήποτε γιατί δεν θα επιτρέπονται όλα υποθέτω. Για οποιοδήποτε ενδειασμό ρωτήστε.

Προσωπικά δεν γυμνάζομαι ποτέ την ίδια αλλά και την επόμενη. Να έχουμε και λογική και υπευθυνότητα πάνω απ' όλα.