PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεύμα προ του ύπνου



peris
22-09-08, 23:21
πως το βλεπετε αυτο το γευμα πριν τον υπνο 50γρ τονο 11,5 πρ 2ασπαδια 7γρ πρ 1γιαουρτι τοταλ 2% 16,8γρ πρ Συνολο 35,3γρ πρ 7,8γρ υδ 4γρ λιπος αυτο θα το κανω για λιγο καιρο μεχρι να παρω μια whey που θελω απλα δε ξερω για το συνδυασμο τονο ασπραδια

asdf
22-09-08, 23:29
Kαλυτερα να το πας με πηγες πρωτεινες αργης αποροφησης αποκλειστικα βλ casein, cottage διοτι πχ τα ασπραδια διασπουνται πιο ευκολα και ο οργανισμος σου ειναι σε καταβολικο σταδιο για τουλαχιστον 8 ωρες. Αληθεια ενα κυπελακι γιαουρτι εχει τοσα πολλα γραμμαρια πρωτεινης ? Aν ναι (που δεν νομιζω) πιο φθηνα θα σου βγαινει μονο με γιαουρτακι και πιο καλο αποτελεσμα θα εχεις.

peris
22-09-08, 23:32
το total που παιρνω το γραφει πανω κιολας ναι asdf ειναι αληθεια τοσο εχει μπροστα μου το εχω αυτη τη στιγμη

RUHL
23-09-08, 00:28
ναι εχει το σταγγιστο και εγω ετρωγα απο αυτα :cry: :cry: :cry:

μηνε με το γιαουρτι αν πας σε στα τελευταια της γραμμωσης βαλε τον τονο με αυγα η καποιο αλλο κρεας :wave:

pikolo
23-09-08, 00:52
Φιλε peri πριν τον υπνο χρειαζομαστε 50% καζεινη(η γιαουρτακι καλα το χεις) και 50% πρωτεινη(τονος,ςηευ,ασπραδια) τωρα το ποσο θα βαλεις ειναι σχετικο με τα κιλα σου και την ποσοτητα πρωτεινης που εχεις ανα γευμα..(αν δεν με καταλαβες πες να εξηγησω)(δεν το λεω ειρωνικα....για οσους το νομισουν).
βαλε επισεις σαλατα μια κουταλια λαδι,5γρ φυστικια και 1 καπσουλα ομεγα τρια..και θα σαι κομπλε! :bodybuilder2:

asdf
23-09-08, 01:48
Peri για δες αυτο http://www.totalgreekyoghurt.com/site/products_137.aspx... 150γρ γιαρτιου εχει το καθε κυπελακι οποτε περνεις 12.6, που τα δες εσυ τα 16,8γρ?

peris
23-09-08, 11:22
οντως σε αυτο εχεις δικιο asdf 200 γρ ειναι ολο το κυπελακι οχι το περιεχομενο οποτε αν αφαιρεσεις κεσεδακι και τετοια :awesome: :awesome:

peris
23-09-08, 11:25
Φιλε peri πριν τον υπνο χρειαζομαστε 50% καζεινη(η γιαουρτακι καλα το χεις) και 50% πρωτεινη(τονος,ςηευ,ασπραδια) τωρα το ποσο θα βαλεις ειναι σχετικο με τα κιλα σου και την ποσοτητα πρωτεινης που εχεις ανα γευμα..(αν δεν με καταλαβες πες να εξηγησω)(δεν το λεω ειρωνικα....για οσους το νομισουν).
βαλε επισεις σαλατα μια κουταλια λαδι,5γρ φυστικια και 1 καπσουλα ομεγα τρια..και θα σαι κομπλε! :bodybuilder2: οκ πικολο το καταλαβα ετσι το υπολιγισα και εγω :welcome: :D

slaine
23-09-08, 14:21
χεχεχε δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ χθες πριν τον ύπνο έφαγα μπιζόλα!!! :green: :eleph:

peris
23-09-08, 14:40
χεχεχε δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ χθες πριν τον ύπνο έφαγα μπιζόλα!!! :green: :eleph: καλα επιβαλονται καπου κπαπου και αυτα :green:

pikolo
23-09-08, 15:42
slain :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: οχι κλεψιμο....ασε που μ ρθε και μενα ορεξη που σε ακουσα..χεχε

slaine
23-09-08, 16:45
:eleph:

pikolo
23-09-08, 18:55
:shoot: :shoot: :shoot: :shoot: :rifle: :rifle: :rifle: :rifle: :rifle: :1laugh: :1laugh: :spank: :spank: :spank: :turtle: :eleph: :hantel: :chinese:

jasontrades
13-01-10, 00:14
Βλεπω σε ολες τις διατροφες για ογκο οτι βαζουν για πριν τον υπνο γιαουρτι 2% με μια χουφτα αμυγδαλα.

Γινετε να βαλουμε μελι στο γιαουρτι? Η δεν κανει το μελι για πριν τον υπνο?

KATERINI 144
13-01-10, 00:39
δεν κανει το μελι γιατι ειναι ''γρηγορος'' υδατανθρακας, δλδ απορροφατε γρηγορα απο τον οργανισμο, βαζουμε τα αμυγδαλα για αργη απορρόφηση ωστε τα τρωει κατα ολη τη διαρκεια του υπνου, οπως και το γιαουρτι που ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης (καζεΐνη).

LoneWolf
13-01-10, 01:41
Ρε παιδια επειδη δεν πολυμαρεσουν τα γιαουρτια(ξερω παραξενο:green: )
εκτος απο αυτα και τα συμπληρωματα τι αλλο θα μπορουσα να φαω?

Haris Pilton
13-01-10, 01:48
Tυρι cottage.

Θαρω πως το λιπος επιβραδυνει την αποροφηση της πρωτεινης,αρα κρεας-ψαρι με λιπος.Μην πιανεσαι σ'αυτο,δεν ειμαι καθολου σιγουρος.

LoneWolf
13-01-10, 01:54
Ο;)κ ευχαστω για την συντομη απαντηση σου αν εχετε να προτεινετε και τιποτα αλλο ριχτε το !

ioannis1
13-01-10, 01:57
μια χαρα τα ειπαν τα παιδια.:clap:

albertob30
13-01-10, 02:08
Tυρι cottage.

Θαρω πως το λιπος επιβραδυνει την αποροφηση της πρωτεινης,αρα κρεας-ψαρι με λιπος.Μην πιανεσαι σ'αυτο,δεν ειμαι καθολου σιγουρος.

ισχυει! το λιποσ επιβραδυνει την αποροφηση της πρωτεινης

gj
13-01-10, 03:59
Γιαουρτια ή cottage ή συμπληρωμα καζεινη...
Πω πω δεν εχει περασει μερα που μεσα σε αυτο το φορουμ να μην παρω μια πληροφορια ... Δεν το ξερα οτι το λιπος επιβραδυνει την αποροφηση...:thumbup::thumbup::thumbup:

Machiavelli
13-01-10, 11:31
Άλιπο κρέας με μπόλικη πράσινη σαλάτα.

jasontrades
13-01-10, 16:55
δηλαδη αν φαω μελι με γιαουρτι και μια χουφτα αμυγδαλα για προ υπνου ειναι τοσο λαθος? Μου ειπατε πιο πανω πως το μελι ειναι γρηγορος υδατ. , δηλαδη τι αρνητικο θα γινει?

sTeLaKoS
13-01-10, 18:45
δηλαδη αν φαω μελι με γιαουρτι και μια χουφτα αμυγδαλα για προ υπνου ειναι τοσο λαθος? Μου ειπατε πιο πανω πως το μελι ειναι γρηγορος υδατ. , δηλαδη τι αρνητικο θα γινει?

Απελευθερώνει γρήγορα την ενέργεια του και αυτό σου είναι άχρηστο εκείνη την ώρα. Και για να δανιστώ και μια ατάκα του μέλους The_Rock "Ο Milos Sarcev, καταξιομένος pro bber και προπονητής λέει πως Υδατάνθρακάς(Μέλι)+Λιπαρά(Αμύγδαλα)=Ενέργεια. Ενέργεια προ ύπνου = Λίπος"

TRIANTAFYLLOU
14-01-10, 00:13
καλα τα λένε τα παιδια το βραδυ επειδη η ενέργεια είναι άχρηστη αφού έχουμε απο τα προηγούμενα γεύματα κατα την διάρκεια της μερας εγω πάντα ελεγα πρωτείνη με μια μεγαλη σαλάτα και πρωτείνη λαμβάνετε απο κρέας ,κότα , ψαρι κανενα αυγο ομελέτα σε αντικολητικό.

τωρα αν κάποιος ρωταει αν πρέπει η πόσο συμπληρωμα πρωτείνης αυτο αν κάποιος είναι τυπικός τότε μπορεί να υπολογίσει πόσο πηρε απο τροφη στην διάρκεια της μέρας και βαση τις ημερήσιες ανάγκες του υπολογίζει και το υπόλοιπο το παίρνει σε συμπλήρωμα , λαμβανοντας πάντα υπόψιν οτι αν δεν περισσέψει δεν φτανει

LoneWolf
14-01-10, 00:21
Χιλια ευχαριστω! Με καλυψατε πληρως!;)

TRIANTAFYLLOU
14-01-10, 00:27
δηλαδη αν φαω μελι με γιαουρτι και μια χουφτα αμυγδαλα για προ υπνου ειναι τοσο λαθος? Μου ειπατε πιο πανω πως το μελι ειναι γρηγορος υδατ. , δηλαδη τι αρνητικο θα γινει?


τίποτε αρνητικο δεν θα γίνει αν το κάνεις μια φορα η αν όλα τα άλλα τηρούνται σωστα , αυτο μου θυμίζει το ανέκδοτο με την ελια που ο άλλος εφαγε ενα γουρούνι και μετα τρώγοντας μια ελια βαρυστομάχιασε και λέει με πείραξε η ελια ,απλα ανάλογα με τον σωματότυπο και μεταβολισμό του καθενός , απλα ο γρήγορος υδατάνθρακας έχει αυτα τα μειονεκτήματα που αναλύσαμε και σε συνδιασμο με λιπαρα επειδη ξυπνάει ο αποθηκάριος που είναι η ινσουλίνη μπορεί να τα βάλει στην θεση τους τις πρωτείνες και υδατανθρακες στους μυς και το λίπος στις λιποαποθήκες .

αλλα πρός θεου για φαγητό μιλάμε δεν μιλάμε για φαρμακευτικη αγωγη και αν πια τόσο πολύ υπάρχει ανάγκη για γλυκό τότε η εξήξηση είναι πως δεν έχουμε ισοροπημένη πρόσληψη υδατανθρακων απο την διατροφή μας και πέφτουν τα επίπεδα γλυκογόνου και γι αυτο και η επιθυμία για γλυκό , γι αυτο αυτοί που τρώνε γλυκα θέλουν συνέχεια να τρώνε γιατι το γλυκό αν το δούμε σε μια κλίμακα ανεβάζει κατευθείαν τα επίπεδα ενέργειας γι αυτο μετα απο μια εντονη προπόνηση χρειαζόμαστε γρήγορους υδατανθρακες να στανιάρουμε , αλλα τα ρίχνει και απότομα .

σας λέω ενα παραδειγμα ας φαει κάποιος το πρωι κορν φλέικς με μελι του σκασμού και να κρατησει ώρα σε πόση ώρα θα πεινάσει και θα αισθανθεί άδειος , και την αλλη μερα ας φαει μούσλι η βρώμη (δημητριακα ολικής )με μελι πάλι η χωρίς να δει οτι θα τον έχει κρατήσει περισσότερη ώρα

Gianna
03-04-11, 18:56
Εκτός από γιαούρτι με αμύγδαλα/φιστίκια/καρύδια, cottage ή γάλα, τι άλλο θα μπορούσε να παίξει για ελαφρύ γεύμα πριν τον ύπνο; (για να μη βαριόμαστε δηλ. ...)

TheWorst
03-04-11, 19:05
Εγω πινω γαλα 1.5% + 40 γραμμαρια whey (30 γραμμαρια πρωτεινης) Τωρα σκεφτομαι προ υπνου παλι 400-500 μλ γαλα 1.5% + 3 ασπραδια και εναν κροκο :green:

Α και 2 ποτηρια νερο :D

COBRA_STYLE
03-04-11, 19:14
Εκτός από γιαούρτι με αμύγδαλα/φιστίκια/καρύδια, cottage ή γάλα, τι άλλο θα μπορούσε να παίξει για ελαφρύ γεύμα πριν τον ύπνο; (για να μη βαριόμαστε δηλ. ...)
βραστο κοτοπουλο με ελαφρια λαχανικα...πχ βραστα καροτα...πουπουλα στο στομαχι για μενα παντως;)

NASSER
04-04-11, 10:44
βραστο κοτοπουλο με ελαφρια λαχανικα...πχ βραστα καροτα...πουπουλα στο στομαχι για μενα παντως;)


Τα καρότα οχι βραστα ειδικά πριν τον ύπνο. Μια πράσινη σαλάτα θα ήταν καλύτερη.

Giannistzn
04-04-11, 15:25
Τα καρότα οχι βραστα ειδικά πριν τον ύπνο. Μια πράσινη σαλάτα θα ήταν καλύτερη.

Γιατι αυτο? (εγω που πρεπει να εχω δυσανεξια στα πρασινα λαχανικα γενικα τι κανω? :P )

lila_1
04-04-11, 15:27
Γιατι αυτο? (εγω που πρεπει να εχω δυσανεξια στα πρασινα λαχανικα γενικα τι κανω? :P )

ΤΡως άλλα χρώματα

RAMBO
04-04-11, 15:29
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Giannistzn
04-04-11, 15:35
ΤΡως άλλα χρώματα

Ναι αλλα περιοριζονται οι επιλογες! Ξαναεβαλα προσφατα μαρουλι στη διατροφη μου αλλα ειναι λες και τρωω ουτε και εγω δεν ξερω τι.. Κανω ωρες να το χονεψω. Ασε χαλια μαυρα!

RAMBO
04-04-11, 15:39
κανα κουνουπιδι δεν τρωωσ σε πειραζουν και αυτα?

lila_1
04-04-11, 15:42
Ναι αλλα περιοριζονται οι επιλογες! Ξαναεβαλα προσφατα μαρουλι στη διατροφη μου αλλα ειναι λες και τρωω ουτε και εγω δεν ξερω τι.. Κανω ωρες να το χονεψω. Ασε χαλια μαυρα!

Μην τρώς πολύ, ή φάε λάχανο,ντοματες, καρότα, αγγούρια ..
Βασικά τι εννοείς δυσανεξία? Δυσπεψία θες να πεις..καθαρά θέμα ποσότητας είναι αυτό.

Υπάρχουν και οι εναλλακτικές των βρασμένων ζαρζαβατικών επίσης....

gmalamos
04-04-11, 15:42
Μανιταρια..?????

Giannistzn
04-04-11, 15:47
Μην τρώς πολύ, ή φάε λάχανο,ντοματες, καρότα, αγγούρια ..
Βασικά τι εννοείς δυσανεξία? Δυσπεψία θες να πεις..καθαρά θέμα ποσότητας είναι αυτό.

Υπάρχουν και οι εναλλακτικές των βρασμένων ζαρζαβατικών επίσης....

Ναι ολα αυτα τα τρωω. Βγηκαμε λιγο off νομιζω. Ναι λαθος, ειχα αλλο πραγμα στο μυαλο μου, δυσπεψια εννοω.

reborn
12-06-11, 01:55
τι αλλο μπορουμε να φαμε πριν τον υπνο εκτος απο γιαουρτι και ασπραδια ?καποιο φρουτο μηλο για παραδιγμα ειναι οκ?

thegravijia
12-06-11, 02:04
κρεας η ψαρι με σαλατα και κανα λαδι η μουρουνελαιο κτλ

αυγα ολοκληρα

καζεινη :thumbup:

Kaloutsikos
12-06-11, 02:06
τι αλλο μπορουμε να φαμε πριν τον υπνο εκτος απο γιαουρτι και ασπραδια ?καποιο φρουτο μηλο για παραδιγμα ειναι οκ?

Cottage

deluxe
12-06-11, 07:42
Αμυγδαλα με καζεϊνη και Fishoil

Αμυγδαλα με Cottage και Fishoil

sadistic
12-06-11, 13:55
εγω παιρνω μισο κεσεδακι gottage και μια πατατα βραστη

Kaloutsikos
12-06-11, 17:14
εγω παιρνω μισο κεσεδακι gottage και μια πατατα βραστη

Για ποιο λόγο παίρνεις υδατάνθρακα πριν κοιμηθείς?

Creative
17-06-11, 22:48
Έγω τρώω ένα 1 γιαούρτι 2%, 1 κουτ. σουπ. ελαιόλαδο (καλά λιπαρά), λίγο ξύδι και ½ τριμμένο αγγούρι.
Όλα αυτά μάζι τα ανακατεύω και βγαίνει στην κάτι σαν τζατζίκι, μόνο που δεν έχει σκόρδο.

Kaloutsikos
18-06-11, 01:29
Έγω τρώω ένα 1 γιαούρτι 2%, 1 κουτ. σουπ. ελαιόλαδο (καλά λιπαρά), λίγο ξύδι και ½ τριμμένο αγγούρι.
Όλα αυτά μάζι τα ανακατεύω και βγαίνει στην κάτι σαν τζατζίκι, μόνο που δεν έχει σκόρδο.

Αυτά τα τρως πριν κοιμηθείς?

Panosss
18-06-11, 10:22
Έγω τρώω ένα 1 γιαούρτι 2%, 1 κουτ. σουπ. ελαιόλαδο (καλά λιπαρά), λίγο ξύδι και ½ τριμμένο αγγούρι.
Όλα αυτά μάζι τα ανακατεύω και βγαίνει στην κάτι σαν τζατζίκι, μόνο που δεν έχει σκόρδο.

Το 1 κ. σούπας ελαιόλαδο πριν τον ύπνο, μου το εξηγείς σε παρακαλώ;
Εκτός και αν σου αρέσει αυτό που τρως, οπότε κάνεις παρασπονδία (και μεγάλη θα έλεγα, μιας και είναι βράδυ)

giannis64
18-06-11, 11:37
Έγω τρώω ένα 1 γιαούρτι 2%, 1 κουτ. σουπ. ελαιόλαδο (καλά λιπαρά), λίγο ξύδι και ½ τριμμένο αγγούρι.
Όλα αυτά μάζι τα ανακατεύω και βγαίνει στην κάτι σαν τζατζίκι, μόνο που δεν έχει σκόρδο.

:clap:+1 και εγω. απλα εγω βαζω και αλατι.


Το 1 κ. σούπας ελαιόλαδο πριν τον ύπνο, μου το εξηγείς σε παρακαλώ;
Εκτός και αν σου αρέσει αυτό που τρως, οπότε κάνεις παρασπονδία (και μεγάλη θα έλεγα, μιας και είναι βράδυ)

γιατι να μην βαλει. εχει καλα λιπαρα. το ωμο ελειολαδο, μονο καλο μπορει να κανει.

Creative
18-06-11, 14:45
Το 1 κ. σούπας ελαιόλαδο πριν τον ύπνο, μου το εξηγείς σε παρακαλώ;
Εκτός και αν σου αρέσει αυτό που τρως, οπότε κάνεις παρασπονδία (και μεγάλη θα έλεγα, μιας και είναι βράδυ)

Μα το ελαιόλαδο έχει καλά λιπαρά και εκείνη την ώρα μας χρειάζονται, λογω του ότι καθυστερεί ακόμα περισσότερο την απορρόφηση της πρωτεϊνης.

Panosss
18-06-11, 15:48
OK, δεκτό αν και εγώ δεν το προτιμώ έτσι

reborn
28-06-12, 16:11
6-7 ασπραδια και μια κουταλια λαδι και νανι

psonara
28-06-12, 17:30
Για ποιο λόγο παίρνεις υδατάνθρακα πριν κοιμηθείς?

αν ειναι μεσα στα μακρος του γιατι να μην φαει τον υδατανθρακα του το βραδυ?πριν λιγες μερες ειχα κι εγω αυτη την απορια και τα περισσοτερα μελη κατεληξαν στο συμπερασμα οτι αν δεν ξεπερνα τις ημερησιες θερμιδικες αναγκες του καθενος τοτε μπορει αφοβα να καταναλωσει υδατανθρακα το βραδυ.

psonara
28-06-12, 17:31
αν ειναι μεσα στα μακρος του γιατι να μην φαει τον υδατανθρακα του το βραδυ?πριν λιγες μερες ειχα κι εγω αυτη την απορια και τα περισσοτερα μελη κατεληξαν στο συμπερασμα οτι αν δεν ξεπερνα τις ημερησιες θερμιδικες αναγκες του καθενος τοτε μπορει αφοβα να καταναλωσει υδατανθρακα το βραδυ.

κι εγω πολλα βραδια κανω σαντουιτς το βραδυ με γαλοπουλα αυγο ντοματα

reborn
30-06-12, 21:58
κι εγω πολλα βραδια κανω σαντουιτς το βραδυ με γαλοπουλα αυγο ντοματα

αυτο ειναι θεμα μεταβολισμου αλλα και των στοχων που εχει ο καθενας...

marvin
30-06-12, 23:05
αν ειναι μεσα στα μακρος του γιατι να μην φαει τον υδατανθρακα του το βραδυ?πριν λιγες μερες ειχα κι εγω αυτη την απορια και τα περισσοτερα μελη κατεληξαν στο συμπερασμα οτι αν δεν ξεπερνα τις ημερησιες θερμιδικες αναγκες του καθενος τοτε μπορει αφοβα να καταναλωσει υδατανθρακα το βραδυ.

Συνηθως το τελευταιο γευμα πριν τον υπνο περιεχει πρωτεινη αργης αποροφησης και λιπαρα , ωστε το σωμα να καθυστερησει να το αφομιωσει και ετσι να εχει αμινοξεα για περισσοτερες ωρες μεχρι το επομενο πρωι που θα φας!!!

reborn
01-07-12, 01:00
Συνηθως το τελευταιο γευμα πριν τον υπνο περιεχει πρωτεινη αργης αποροφησης και λιπαρα , ωστε το σωμα να καθυστερησει να το αφομιωσει και ετσι να εχει αμινοξεα για περισσοτερες ωρες μεχρι το επομενο πρωι που θα φας!!!

τα ασπραδια μαζι με μια κουταλια λαδι η αμυγδαλα δεν ειναι οκ ?

marvin
01-07-12, 01:09
Τα ασπραδια ειναι η πρωτεινη που αφομιωνεται πιο γρηγορα απο οποιαδηποτε αλλη σε στερεα μορφη!!Μεταξυ μας ομως αν σου κανει φατη.Απο το να μην εχεις αλλη επιλογη και να κοιμηθεις νηστικος τοσες ωρες ,μια χαρα σου κανει !!;)

reborn
01-07-12, 01:15
:P
Τα ασπραδια ειναι η πρωτεινη που αφομιωνεται πιο γρηγορα απο οποιαδηποτε αλλη σε στερεα μορφη!!Μεταξυ μας ομως αν σου κανει φατη.Απο το να μην εχεις αλλη επιλογη και να κοιμηθεις νηστικος τοσες ωρες ,μια χαρα σου κανει !!;)

ελπιζω το λαδακι να βοηθαει λιγο:P

Giannistzn
01-07-12, 08:59
Γιατι να μην φας 1-2 κροκους για λιπαρα? Αντι για λαδι ή αμυγδαλα? Κριμα ειναι να πετιουνται..

reborn
01-07-12, 13:04
Γιατι να μην φας 1-2 κροκους για λιπαρα? Αντι για λαδι ή αμυγδαλα? Κριμα ειναι να πετιουνται..
συνηθως τρωω εναν κροκο..

Giannistzn
01-07-12, 13:39
Αφου τρως αυγα, παρε τα λιπαρα απο τους κροκους αντι για λαδι ή ξηροκαρπικα.

Το λαδι και τα ξηροκαρπικα βαλτα σε αλλη ωρα μεσα στη μερα.

sTeLaKoS
01-07-12, 14:14
Αφου τρως αυγα, παρε τα λιπαρα απο τους κροκους αντι για λαδι ή ξηροκαρπικα.

:clap::clap:

Φάε εκεί μερικά ολόκληρα, είναι και πιο νόστιμα.
Άσε που δε χρειάζεται να έχεις κάθε μέρα το ίδιο γεύμα. Κάποιες μπορείς αυγά, άλλες γιαούρτι/ξηροκάρπια, άλλες κρέας/ψάρι σαλάτα, δε χωνεύεται τόσο γρήγορα όσο νομίζουμε. Ειδικά αν κοιμηθούμε που η διαδικασία της πέψης γίνεται πιο αργή.

tyler_durden
01-07-12, 14:33
1,5 σκουπ καζειν και 15 αμυγδαλα

reborn
01-07-12, 16:54
το γιαουρτι ειναι η ευκολη λυση..αλλα ειμαι σε φαση χωρις γαλακτοκομικα σε 2 βδομαδες λεω να τα αρχισω παλι εστω μονο για το τελευταιο μου γευμα.:P

Dluffy
01-07-12, 21:02
30 με 40 γραμ καζεεινη ειναι οτι πιο καλο και ευκολο ενα μισαορο πριν τον υπνο!!

nikoskaz
02-07-12, 12:36
εγω που πινω whey 1 scoop κανω λαθος???? να παρω καζεινη? και σε περιοδο γραμμωσης και ογκου το ιδιο? τωρα ειμαι σε γραμμωση ( ας πουμε , ισοθερμιδικη προσπαθω να κανω γτ εχω χασει αυτα που ηθελα )

Giannistzn
02-07-12, 12:49
Βαλε και κανενα ξηροκαρπικο ή ταχινι (γενικα λιπαρα) για να καθυστερησει λιγο την απορροφηση.

nikoskaz
02-07-12, 12:56
Βαλε και κανενα ξηροκαρπικο ή ταχινι (γενικα λιπαρα) για να καθυστερησει λιγο την απορροφηση.

για μενα λες ? :)

Giannistzn
02-07-12, 18:09
Ναι, εαν παιρνεις μονο whey θα απορροφηθει γρηγορα. Στοχος του γευματος πριν τον υπνο ειναι να φας κατι για να σε κρατησει 3-5 ωρες, οσο ειναι δυνατον εστω.. Με την whey σκετη, δεν το πετυχαινεις αυτο.

nikoskaz
02-07-12, 18:27
Ναι, εαν παιρνεις μονο whey θα απορροφηθει γρηγορα. Στοχος του γευματος πριν τον υπνο ειναι να φας κατι για να σε κρατησει 3-5 ωρες, οσο ειναι δυνατον εστω.. Με την whey σκετη, δεν το πετυχαινεις αυτο.

οκ ευχαριστω φιλε μου ! ξηροκαρπια ολα? φουντουκια καρυδια αμυγδαλα? χωρις αλατι φυσικα ! εχω μια αδυναμια στα καρυδια :green:

Giannistzn
02-07-12, 22:11
Eιδικα τα φουντουκια, τα καρυδια και τα αμυγδαλα θεωρουνται απο τα καλυτερα που μπορεις να φας (απο ξηροκαρπικα). Μονο προσοχη με μετρο γιατι ευκολα ξεφευγεις στις θερμιδες.

s0k0s
04-07-12, 09:47
@Giannistzn whey κ μετα ταχινι για να αργησει η αποροφυση;

psonara
04-07-12, 14:23
για πριν τον υπνο εγω πολλες φορες τρωω γιαουρτι με 30 γρ(μουσλι,αποξηραμενα φρουτα,δημητριακα ολικης και ξηρους καρπους)!ολα αναμεικτα και βγαινει μια ωραια γευση και υγιεινα φυσικα!

Giannistzn
04-07-12, 14:29
@Giannistzn whey κ μετα ταχινι για να αργησει η αποροφυση;

Μια χαρα εισαι. Εγω προτιμω γιαουρτι με ταχινι, αλλα αναλογα τις γευσεις που αρεσουν στον καθενα. Μια χαρα εισαι και ετσι παντως, απλα πρεπει να προσεξεις τις ποσοτητες στο ταχινι, γιατι ξεφευγεις και με αυτο ευκολα

s0k0s
04-07-12, 16:14
Μια χαρα εισαι. Εγω προτιμω γιαουρτι με ταχινι, αλλα αναλογα τις γευσεις που αρεσουν στον καθενα. Μια χαρα εισαι και ετσι παντως, απλα πρεπει να προσεξεις τις ποσοτητες στο ταχινι, γιατι ξεφευγεις και με αυτο ευκολα

Και σε περιοδο ογκου;
Γενικα για το βραδυ (ή δν εχει σημασια νομιζω η χρονικη στιγμη);

Giannistzn
04-07-12, 16:58
Ναι ρε, ογκος, γραμμωση το ιδιο πραμα πανω κατω, οι θερμιδες αλλαζουν μονο μην αγχωνεσαι..

psonara
04-07-12, 18:49
παιδια το γαλα για πριν τον υπνο μαζι με λιγο μουσλι ενδεικνυται?και ποση ωρα τρωμε πριν κοιμηθουμε?

KES
04-07-12, 19:32
επειδη εχω κοψει τα γαλακτοκομικα λογω γραμμωσης κ αυτη τν στιγμη δν εχς τι δυνατοτητα για συμπληρςμα καζεινης...
θα ταν καλη λυση 5-6ασπραδια/100γρ.τονος + 1κουταλακι του γλυκου ελαιολαδο+ κ.γ. λινελαιο + 1σαλατα ντοματα+αγγουρι???


Υ.Σ εγραψα τις ποσοτητες που ειναι καταλληλες για μενα... σ ολα τα γευματα αυτες τις ποσοτητες πρωτεινης χρεισιμοποιω γι αυτο τ βαλα και στ τελευταιο γευμα μου.


περιμενω τις συμβουλες σας!!! δεν θελω αποψεις...αλλα γνωμες!!!:)

Giannistzn
04-07-12, 21:45
παιδια το γαλα για πριν τον υπνο μαζι με λιγο μουσλι ενδεικνυται?και ποση ωρα τρωμε πριν κοιμηθουμε?

Κοιτα, αν ειναι μεσα στα μακρος σου και στις θερμιδες σου ναι δεν εχεις θεμα. Τωρα, αναλογα το μουσλι τι να σου πω. Εγω θα προτιμουσα καθαρα ξηροκαρπικα εαν θες ντε και καλα κατι στερεο, για να καθυστερησουν παραπανω την πεψη. Αλλα παιζει και η γευση ρολο και το τι θελει ο καθενας. Οποτε εαν σου αρεσει και εαν χωραει στα μακρος σου, εισαι οκ.


επειδη εχω κοψει τα γαλακτοκομικα λογω γραμμωσης κ αυτη τν στιγμη δν εχς τι δυνατοτητα για συμπληρςμα καζεινης...
θα ταν καλη λυση 5-6ασπραδια/100γρ.τονος + 1κουταλακι του γλυκου ελαιολαδο+ κ.γ. λινελαιο + 1σαλατα ντοματα+αγγουρι???


Υ.Σ εγραψα τις ποσοτητες που ειναι καταλληλες για μενα... σ ολα τα γευματα αυτες τις ποσοτητες πρωτεινης χρεισιμοποιω γι αυτο τ βαλα και στ τελευταιο γευμα μου.


περιμενω τις συμβουλες σας!!! δεν θελω αποψεις...αλλα γνωμες!!!:)


Καπου ειχε αναφερθει σε καποιο τοπικ, οτι η σαλατα αργα το βραδυ δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη (δεν θυμαμαι ακριβως γιατι, οποιος/εαν ξερει κατι παραπανω ας πει).

Τωρα, για την ποσοτητα πρωτεΐνης και τις πηγες που λες. Το ειπα και πιο πισω, αφου θα φας αυγα, φαε και 2-3 κροκους και ασε τον τονο, το ελαιολαδο και το λινελαιο. Μια χαρα θα σε πιασουν. Ή βαλε 1-2 κροκους και τον τονο ξερω γω, τα αλλα τα θεωρω αχρειαστα.

KES
10-07-12, 00:22
την σαλατα την χρειαζομαι για συμπληρωσω τις ημερησιες θερμιδες που χρειαζομαι, οσο για τ μιγμα ελαιολαδο-λινελαιο ξερω οτι ειναι η τελεια πηγη λιπαρων! κ προσπαθω να τα βαζω σ ολα τα γεματα μου εκτος γυρω απ την προπονηση....


αν γνωριζει καποιος για το ελαιολαδο-λινελαιο αν κανει πριν τον υπνο να βοηθησει...

margarita02
10-07-12, 15:29
την σαλατα την χρειαζομαι για συμπληρωσω τις ημερησιες θερμιδες που χρειαζομαι, οσο για τ μιγμα ελαιολαδο-λινελαιο ξερω οτι ειναι η τελεια πηγη λιπαρων! κ προσπαθω να τα βαζω σ ολα τα γεματα μου εκτος γυρω απ την προπονηση....


αν γνωριζει καποιος για το ελαιολαδο-λινελαιο αν κανει πριν τον υπνο να βοηθησει...

Κοίταξε, με τα λίγα που ξέρω για το λινέλαιο είναι πως είναι αρκετά αστεθές. Οξειδώνεται δηλ. πολύ γρήγορα και δεν έχει δηλ. κάτι ωφέλιμο να προσφέρει. Θα πρέπει να είναι βιολογικό, ψυχρής έκθλιψης κα. με τα οποία δεν έχω ιδιαίτερα ασχοληθεί καθώς δεν με απασχολεί και τόσο αφού δεν το χρησιμοποιώ.

Στη θέση σου θα έμενα στη μία κουταλιά ελαιόλαδο. Τώρα εσύ αν θες, επειδή έχεις κάποια άλλη γνώμη για το λινέλαιο, να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά μία κουταλιά λιναρόσπορο στη σαλάτα σου ή μια στο τόσο κανένα κρόκο αυγού. Και αυτό αφού ξέρεις ότι ο κρόκος αυγού δεν σε πειράζει. Εάν δηλ. σε πειράζει, π.χ. σε πιάνει καμια κρίση χολής, λέμε τώρα, άστον στην άκρη, δε έχεις να χάσεις και τίποτα.

Σε γενικές γραμμές δεν χρειαζόμαστε και πάρα πολλά λιπαρά από τη στιγμή που κάπως κοιτάμε να προσέχουμε. Δεν ξέρω πως κινείσαι θερμιδικά αλλά και ακόμα εάν θες να πάρεις βάρος τα πολλά λιπαρά δεν ξέρω κατά πόσο σε οφελούν, και ίδιαίτερα την υγεία της καρδιάς. Όσο από τα καλά λιπαρά και εάν θεωρούνται εάν υπερβαίνεις κάποιες ποσότητες και συνεπώς θερμίδες από αυτά, μάλλον δεν πρόκειται να δεις και κάποιο ιδιαίτερα καλό.

Έχετα στη διατροφή σου, ενάλλασε πηγές εάν θες, αλλά πρόσεχε στην ποσότητα. Δε νομίζω να έχει κάποια διαφορά εάν τα βάλεις στο βραδινό σου ή στο μεσημεριανό σου ή κάπου αλλού και ούτε νομίζω θεωρούνται απαραίτητα κάπου συγκεκριμένα. Όπου σε βολεύει βάλτα ή δοκίμασε να δεις που σου ταιριάζουν εσένα καλύτερα.

psonara
10-07-12, 21:12
μπορω πριν κοιμηθω να φαω ψητο ψαρι με σαλατα η' γιαουρτι με μουσλι δημητριακα και αποξηραμενα φρουτα?

sTeLaKoS
10-07-12, 21:18
Το 1ο άνετα. Το 2ο εγώ δε θα το προτιμούσα, δε συνηθίζω να βάζω υδατάνθρακα στο βραδινό γιατί το σώμα μου δε τον διαχειρίζεται καλά, όμως υπάρχει η άποψη πως μπορείς να φας οτιδήποτε χωράει στα μάκρος σου, οποιαδήποτε ώρα.
Check here: IIFYM - If It Fits Your Macros - Αν ταιριαζει στα μακροσυστατικα σας.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-Αν-ταιριαζει-στα-μακροσυστατικα-σας....)

psonara
10-07-12, 21:57
Το 1ο άνετα. Το 2ο εγώ δε θα το προτιμούσα, δε συνηθίζω να βάζω υδατάνθρακα στο βραδινό γιατί το σώμα μου δε τον διαχειρίζεται καλά, όμως υπάρχει η άποψη πως μπορείς να φας οτιδήποτε χωράει στα μάκρος σου, οποιαδήποτε ώρα.
Check here: IIFYM - If It Fits Your Macros - Αν ταιριαζει στα μακροσυστατικα σας.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-Αν-ταιριαζει-στα-μακροσυστατικα-σας....)

δηλαδη λες πιο καλο ψητο ψαρι με λαδι και 1 φετα πολυσπορο ψωμι?

margarita02
10-07-12, 22:11
δηλαδη λες πιο καλο ψητο ψαρι με λαδι και 1 φετα πολυσπορο ψωμι?

Από τη στιγμή που και τα δύο χωράνε στη διατροφή σου φάε όποιο σου αρέσει. Εσένα πιο σου πάει καλύτερα;

Εάν προτιμήσεις το ψάρι καλύτερα βάλε σαλάτα. Το ψωμί άστο για αύριο το πρωί. Εάν νιώθεις πως δεν χορταίνεις με το ψάρι και τα λαχανικά φάε το γιαούρτι με τα υπόλοιπα. Απλά κάποιες μέρες τις εβδομάδας φρόντισε τα βράδια να μην τρως μόνο γιαούρτια κτλ επειδή σου αρέσουν και επειδή έτσι κι αλλιώς χωρούν στη διατροφή σου, αλλά να τρως και άλλα πράγματα τα οποία σίγουρα να σου αρέσουν αλλά να είναι ως η δεύτερη επιλογή. Είναι λίγο κάπως αλλά με τον καιρό συνηθίζεται.

psonara
11-07-12, 14:01
Από τη στιγμή που και τα δύο χωράνε στη διατροφή σου φάε όποιο σου αρέσει. Εσένα πιο σου πάει καλύτερα;

Εάν προτιμήσεις το ψάρι καλύτερα βάλε σαλάτα. Το ψωμί άστο για αύριο το πρωί. Εάν νιώθεις πως δεν χορταίνεις με το ψάρι και τα λαχανικά φάε το γιαούρτι με τα υπόλοιπα. Απλά κάποιες μέρες τις εβδομάδας φρόντισε τα βράδια να μην τρως μόνο γιαούρτια κτλ επειδή σου αρέσουν και επειδή έτσι κι αλλιώς χωρούν στη διατροφή σου, αλλά να τρως και άλλα πράγματα τα οποία σίγουρα να σου αρέσουν αλλά να είναι ως η δεύτερη επιλογή. Είναι λίγο κάπως αλλά με τον καιρό συνηθίζεται.

σ'ευχαριστω για τη συμβουλη!τελικα εφαγα ψαρι με λιγη ντοματα και λιγο αγγουρι και μια φετα ψωμι!ηταν φρεσκο και ταν κριμα να παει χαμενο!ασε που φωναζε και η μαμα!:P
εξηγησε μου αυτο που μου ειπες οτι δεν πρεπει να τρωω τα περισσοτερα βραδια γιαουρτι με (μουσλι,δημητριακα,ξηρους καρπους και αποξηραμενα φρουτα)?αν και δεν το κανω παντα θελω να μου πεις το λογο!συνηθως κανενα τοστ κανω.

lila_1
11-07-12, 14:38
σ'ευχαριστω για τη συμβουλη!τελικα εφαγα ψαρι με λιγη ντοματα και λιγο αγγουρι και μια φετα ψωμι!ηταν φρεσκο και ταν κριμα να παει χαμενο!ασε που φωναζε και η μαμα!:P
εξηγησε μου αυτο που μου ειπες οτι δεν πρεπει να τρωω τα περισσοτερα βραδια γιαουρτι με (μουσλι,δημητριακα,ξηρους καρπους και αποξηραμενα φρουτα)?αν και δεν το κανω παντα θελω να μου πεις το λογο!συνηθως κανενα τοστ κανω.

Ti άγχος είναι αυτό για το τί θα φας?
Φάε ότι θες.
Και μιά χαρά είναι το γιαούρτι, και για κάθε μέρα και για όλες τις ώρες :turtle:
Δεν υπάρχει λόγος να μη το κάνεις πάντα

margarita02
11-07-12, 15:30
Ti άγχος είναι αυτό για το τί θα φας?
Φάε ότι θες.
Και μιά χαρά είναι το γιαούρτι, και για κάθε μέρα και για όλες τις ώρες :turtle:
Δεν υπάρχει λόγος να μη το κάνεις πάντα

Ακριβώς αυτό. Φάε ότι θες απλά σκέψου πως θα ήταν να τρώγαμε μόνο γιαούρτια και τοστ για να καλύψουμε και ας τα καλύπταμε δηλ. με αυτόν τον τρόπο κάποια μάκρος.

Το είπα με την έννοια πως καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποια ποικιλία σε όποια διατροφή ακολουθείς με τροφές που σου αρέσουν και αγαπάς και όχι συνέχεια να ασχολείσαι με τις ίδιες. Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα γιαούρτια και τα φρούτα ειδικά τώρα το καλοκαίρι αλλά φροντίζω κάποιες μέρες το βράδυ να φάω και κοτόπουλο ή ψάρι ή φασολάκια ή κάποιο άλλο λαχανικό με λίγο τυρί κτλ. τα οποία έχω σαν δεύτερη επιλογή.

Δεν είναι κάτι από αυτά που δεν μου αρέσει και τα εναλλάσω με αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Εννοείται τις περισσότερες μέρες τις εβδομάδας αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ τρώω. Κάνουμε και διατροφή υποτίθεται άσχετα αν την έχουμε βρει έτσι.

Με αυτήν την έννοια το είπα επειδή δεν ξέρω και κατά πόσο είσαι νέα με τα της διατροφής και ίσως να μην γνωρίζεις και κάποια πράγματα ή να μπερδέυεσαι με κάποια άλλα, πράγματα τα οποία κάποιοι από εμάς τα έχουμε δει από την εμπειρία μας. Και από την εμπειρία μου ξέρω πως όσο κι αν μου πεις εσύ πως αυτό το πράγμα είναι σωστή τροφή και πρέπει να την τρως το βράδυ, εμένα από τη στιγμή που δεν μου αρέσει δεν πρόκειται να κάνω διατροφή.

psonara
11-07-12, 16:45
Ακριβώς αυτό. Φάε ότι θες απλά σκέψου πως θα ήταν να τρώγαμε μόνο γιαούρτια και τοστ για να καλύψουμε και ας τα καλύπταμε δηλ. με αυτόν τον τρόπο κάποια μάκρος.

Το είπα με την έννοια πως καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποια ποικιλία σε όποια διατροφή ακολουθείς με τροφές που σου αρέσουν και αγαπάς και όχι συνέχεια να ασχολείσαι με τις ίδιες. Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα γιαούρτια και τα φρούτα ειδικά τώρα το καλοκαίρι αλλά φροντίζω κάποιες μέρες το βράδυ να φάω και κοτόπουλο ή ψάρι ή φασολάκια ή κάποιο άλλο λαχανικό με λίγο τυρί κτλ. τα οποία έχω σαν δεύτερη επιλογή.

Δεν είναι κάτι από αυτά που δεν μου αρέσει και τα εναλλάσω με αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Εννοείται τις περισσότερες μέρες τις εβδομάδας αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ τρώω. Κάνουμε και διατροφή υποτίθεται άσχετα αν την έχουμε βρει έτσι.

Με αυτήν την έννοια το είπα επειδή δεν ξέρω και κατά πόσο είσαι νέα με τα της διατροφής και ίσως να μην γνωρίζεις και κάποια πράγματα ή να μπερδέυεσαι με κάποια άλλα, πράγματα τα οποία κάποιοι από εμάς τα έχουμε δει από την εμπειρία μας. Και από την εμπειρία μου ξέρω πως όσο κι αν μου πεις εσύ πως αυτό το πράγμα είναι σωστή τροφή και πρέπει να την τρως το βράδυ, εμένα από τη στιγμή που δεν μου αρέσει δεν πρόκειται να κάνω διατροφή.

ναι σωστα! αυτο προσπαθω να κανω...μην νομιζεις αν και μ'αρεσουν τα αυγα και τα γιαουρτια εχω καιρο να φαω!θα βαλω ομως ποικιλια...σ'ευχαριστω

Specter
20-08-12, 08:45
Θα ήθελα να μάθω εαν με την κατανάλωση εστω και μικρης ποσοτητας υδατονθράκων το βράδυ εαν αυτο θα μετατραπει 100% σε λίπος

TheWorst
20-08-12, 08:56
οχι

Specter
20-08-12, 09:05
οχι
οκ ευχαριστω

Yannis kor
20-08-12, 12:25
Μόνο αν κάνεις προπόνηση αργά το βράδυ αλλιώς καλό είναι το τελευταίο γεύμα με υδατ να απέχει 3-4 ώρες από τον ύπνο

Specter
20-08-12, 12:46
Μόνο αν κάνεις προπόνηση αργά το βράδυ αλλιώς καλό είναι το τελευταίο γεύμα με υδατ να απέχει 3-4 ώρες από τον ύπνο

Οκ ευχαριστώ πολύ φιλαρακι

average_joe
20-08-12, 13:26
εξαρταται απο το αν εισαι σε υπερθερμιδικη- ισοθερμιδικη- υποθερμιδικη.

στην πρωτη περιπτωση αφου θα σαι σε περισσεια θερμιδων θα λιπωσεις ανεξαρτητα απο το αν τους εχεις το βραδυ το πρωι το απογευμα.

σε ισοθερμιδικη και υποθερμιδικη δεν θα σου κανει καμια διαφορα ο χρονισμος τους μεσα στη μερα.

magavaTOUT
20-08-12, 13:30
Οχι φιλε μου δεν εχεις θεμα. Το οτι οταν τρως αργα παχαινεις περισσοτερο ειναι μυθος. Το οτι εχει διαδοθει τοσο πολυ μαλλον εχει να κανει με το οτι ειναι πολλοι αυτοι που καθονται σε μια τηλεοραση το βραδυ και τρωνε οτι βρουν μπροστα τους, και κατηγορουν μετα την ωρα για τα κιλα που πηραν.

Αυτα που χω βρει για το θεμα:
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/02/060202080832.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17909674
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3508745
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9040548

average_joe
20-08-12, 13:41
ωραια δουλεια @magavaTOUT! :thumbup:

Specter
21-08-12, 13:54
πως το βλεπετε αυτο το γευμα πριν τον υπνο 50γρ τονο 11,5 πρ 2ασπαδια 7γρ πρ 1γιαουρτι τοταλ 2% 16,8γρ πρ Συνολο 35,3γρ πρ 7,8γρ υδ 4γρ λιπος αυτο θα το κανω για λιγο καιρο μεχρι να παρω μια whey που θελω απλα δε ξερω για το συνδυασμο τονο ασπραδια

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο αυτα η whey τι είναι θα μπορουσες να εξηγήσεις λίγο? Θα το εκτιμουσα πολυ:green:

BaneVenom
12-10-12, 15:17
Καλησπερα σας.
Ανοιγω αυτο το νημα για να μαζευτουν διαφορες γνωμες ωστε εμεις οι "νεοι με το αθλημα" να παρουμε μια καλη ιδεα απο τους πιο εμπειρους.
Σε μια διατροφη 6 γευματων ανα ημερα,ποια θεωρειτε την καλυτερη επιλογη για το προ-υπνου γευμα για τις περιπτωσεις
α)διαιτας
β)γραμμωσης
γ)ογκου

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ενα αρκετα δυσκολο γευμα και θα πρεπει να το προσεξουμε ιδιαιτερως μιας και ο οργανισμος μας πρεπει να το χωνεψει ενω κοιμομαστε..

υγ:Αν εχει ανοιχτει παρομοιο θεμα στο παρελθον ας το μεταφερουν οι αρμοδιοι

primordial
12-10-12, 16:42
Αυτό που αναφέρει ο Στέλιος στο ποστ του είναι η βάση (κατ' εμέ) για το σύνολο της διατροφής που ακολουθεί ο καθένας...


Το 2ο εγώ δε θα το προτιμούσα, δε συνηθίζω να βάζω υδατάνθρακα στο βραδινό γιατί το σώμα μου δε τον διαχειρίζεται καλά, όμως υπάρχει η άποψη πως μπορείς να φας οτιδήποτε χωράει στα μάκρος σου, οποιαδήποτε ώρα.
Check here: IIFYM - If It Fits Your Macros - Αν ταιριαζει στα μακροσυστατικα σας.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-Αν-ταιριαζει-στα-μακροσυστατικα-σας....)

Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις πώς αντιδρά το σώμα κ ο οργανισμός σου στις διατροφικές σου συνήθειες...

Προτιμώ το βράδυ, στο μεσοδιάστημα 9 με 10, να φάω ένα γιαούρτι με ένα ξινόμηλο πασπαλισμένο με κανέλα κ μια χούφτα καρύδια κ μετά κατά τις 11 με 11:30 μισό scoop πρωτεΐνης.
Αυτό στην περίπτωση που στην διάρκεια της ημέρας έχω κάνει τα 3 βασικά μου γεύματα. Δηλαδή, πρωινό στην συνέχεια ένα μικρό γεύμα το οποίο συνήθως περιέχει λίγο πατάτα, ή ρύζι ή κάνα μακαρόνι, με κρεατάκι κ πρασινάδα αυτό στο διάστημα από τις 12:00 με 2:00 κ φυσικά το κανονικό μου γεύμα κατά τις 7 με 7:30 το οποίο δεν έχει πολλές αποκλίσεις από το προηγούμενο, απλά αλλάζουν οι ποσότητες...!!!
Εάν το τελευταίο γεύμα μου καθυστερήσει κ πάει μετά τις 8 τότε στο βραδινό θα φάω μόνο ένα γιαούρτι, μισό scoop πρωτεΐνης κ λίγα ξηροκάρπια.

Αυτός είναι ο μπούσουλας κ το έχω καθιερώσει ως μπούσουλα γιατί πολύ απλά βλέπω ότι το σώμα μου κ ο οργανισμός μου ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτή την διατροφή...

Αφού λοιπόν μακρηγόρησα χωρίς να σου απαντήσω μονολεκτικά, όπως θα ήθελες φαντάζομαι, πρέπει να καταλάβεις ότι στο θέμα της διατροφής υπάρχουν δύο πράγματα:
Οι βασικές γραμμές που ακολουθούν όλοι, κ αυτές έχουν να κάνουν με το θέμα των θερμίδων αναλόγως με τους στόχους που έχει θέσει ο καθένας έχοντας ώς βασική προϋπόθεση αυτές οι θερμίδες να μην είναι σαβουροθερμίδες...
Τις προσπάθειες που κάνει ο καθένας ξεχωριστά προσαρμόζοντας την διατροφή του στην καθημερινότητά του. Τόσο από άποψη συχνότητας γευμάτων όσο κ από άποψης τι του αρέσει να τρώει.
Μέτρα λοιπόν πόσες θερμίδες έχεις καταναλώσει μέσα στην ημέρα με τα 6 (wtf...:shock:) γεύματα κ από ποιές πηγές προέρχονται αυτές κ στην συνέχεια κρίνεις εσύ ποιό θα είναι το τελευταίο γεύμα της ημέρας σου...:thumbup:

Steloukos
12-10-12, 17:50
Καλησπερα σας.
Ανοιγω αυτο το νημα για να μαζευτουν διαφορες γνωμες ωστε εμεις οι "νεοι με το αθλημα" να παρουμε μια καλη ιδεα απο τους πιο εμπειρους.
Σε μια διατροφη 6 γευματων ανα ημερα,ποια θεωρειτε την καλυτερη επιλογη για το προ-υπνου γευμα για τις περιπτωσεις
α)διαιτας
β)γραμμωσης
γ)ογκου

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ενα αρκετα δυσκολο γευμα και θα πρεπει να το προσεξουμε ιδιαιτερως μιας και ο οργανισμος μας πρεπει να το χωνεψει ενω κοιμομαστε..

υγ:Αν εχει ανοιχτει παρομοιο θεμα στο παρελθον ας το μεταφερουν οι αρμοδιοι

Και στις 3 περιπτωσεις καζεινη ή γιαουρτι 0-2% ή κοτατζ μαζι με καρυδια ή αμυγδαλα.Σε αυτο το γευμα πρεπει να εχεις καλα λιπαρα και πρωτεινη αργης απορροφησης, χωρις καθολου υδατανθρακες ανεξαρτητα απο το αν κανεις ογκο,γραμμωση ή διαιτα.

Txc
12-10-12, 18:38
ροφημα πινω εγω πριν τον υπνο...
whey, γαλα και ταχινι πχ...

Sfixterman21
14-10-12, 13:40
Διαβασα οτι τα αμυγδαλα αργουν την αποροφηση επιδη εχουν λοιπος...το λοιπος π εχουνε ειναι πολυ ετσι η κανω λαθος? Δεν μας πειραζει ??

prt_sxs
14-10-12, 22:42
Ερωτηση
εαν τυχει να χασω ενα γευμα..
μπορω να το αντικαταστησω με βρωμη+πρωτεινη..?
ακομα και το προτελευταιο..?

john 88
15-10-12, 12:44
ροφημα πινω εγω πριν τον υπνο...
whey, γαλα και ταχινι πχ...
whey την πινεις σκετοι?το βραδυ?

gym_xristos
15-10-12, 21:12
παιδια καλησπερα...πριν τον υπνο χτυπαω αυτο 3 ασπραδια μισο ξυνομηλο μιση μπανανα και οτι αλλο φρουτο μου αρεσει μαζι με ενα γιαουρτι και γαλα 200 μλ

Steloukos
16-10-12, 17:58
παιδια καλησπερα...πριν τον υπνο χτυπαω αυτο 3 ασπραδια μισο ξυνομηλο μιση μπανανα και οτι αλλο φρουτο μου αρεσει μαζι με ενα γιαουρτι και γαλα 200 μλ

Πολλα πραγματα ανακατεβεις.Αποφυγε τα φρουτα πτιν τον υπνο γτ θα γινουν λιπος.Επισης διαλεξε να πινεις η γαλα η να τρως γιαουρτι.Εγω θα προτιμουσα το γιαουρτι επισης προσθεσε και κανενα αμυγδαλακι.

Steloukos
16-10-12, 18:03
Ερωτηση
εαν τυχει να χασω ενα γευμα..
μπορω να το αντικαταστησω με βρωμη+πρωτεινη..?
ακομα και το προτελευταιο..?
Δεν υπαρχει προβλημα μπρος στο να χασεις νομιζω ειναι καλυτερο.

Διαβασα οτι τα αμυγδαλα αργουν την αποροφηση επιδη εχουν λοιπος...το λοιπος π εχουνε ειναι πολυ ετσι η κανω λαθος? Δεν μας πειραζει ??

Οχι το λιπος που εχουν τα αμυγδαλα δεν θα σε πειραξει δεν ειναι πολυ.

Txc
18-10-12, 17:14
whey την πινεις σκετοι?το βραδυ?

Οχι! Παντα με γαλα πινω την whey...

magavaTOUT
18-10-12, 19:31
Πολλα πραγματα ανακατεβεις.Αποφυγε τα φρουτα πτιν τον υπνο γτ θα γινουν λιπος.Επισης διαλεξε να πινεις η γαλα η να τρως γιαουρτι.Εγω θα προτιμουσα το γιαουρτι επισης προσθεσε και κανενα αμυγδαλακι.

http://i.imgur.com/ZDibd.jpg
Αν τα φρουτα χωρανε στα μακρος του δεν υπαρχει λογος να τα βγαλει, γιατι θα γινουν λιπος ? :turtle: