PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick boxing ή άλλη πολεμική τέχνη!



rania
12-03-13, 18:39
Γεια σας παιδιά! Μόλις γράφτηκα στο forum σας! ήθελα να κάνω μια ερώτηση, θέλω να ξεκινήσω μάλλον kick boxing και ψάχνω σχολή. Δεν θέλω κάτι επαγγελματικό.... Μου αρέσει το kick boxing και γιατί είναι πολύ απαιτητικό, σε βοηθάει να αποβάλλεις την ένταση και γυμνάζει πάρα πολύ. Γενικά εκτός από το kick boxing μπορείτε να μου προτείνετε και κάτι άλλο που να επικεντρώνετε στα 3α παραπάνω χαρακτηριστικά. Η επόμενή μου σκέψη ήταν tae kwon do... Ψάχνω κάποια καλή σχολή. Μένω Ζωγράφου οπότε θα ήθελα να είναι σχετικά κοντά μου. Μην κάνω δηλαδή 1:30 ώρα να πάω... έχω και σχολή!!:P Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με πολεμικές τέχνες... μόνο στο παρελθόν πήγαινα γυμναστήριο. Είμαι 19, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η ηλικία!!

Σας ευχαριστώ Προκαταβολικά!!!

Michaelangelo
14-03-13, 03:28
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις κάτι για αερόβιο αλλά να μην είναι τόσο βαρετό; Θες μια Πολεμική Τέχνη; Κάθε άθλημα και τέχνη διαφέρουν. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μάι-τάι, μιας και έχει απ'όλα, μαθαίνεται σύντομα, είναι αποτελεσματικό σαν τέχνη και πολύ καλό σαν άθλημα και αερόβια για εκγύμναση! Τώρα για σχολή, δεν μπορώ να γράψω, απαγορεύεται να κάνω διαφήμιση. Αλλά μια αναζήτηση google και θα βρεις εύκολα! Επίσης αν βρεις καλή σχολή, για σένα, θα σου πρότεινα και καποέιρα! (ανάλογα βέβαια τη κατάσταση σου σωματικά)

just chris
14-03-13, 10:35
το muay thai δε μαθαινετε ευκολα.εισαι τελειως λαθος. παντως κ 'γω αυτο θα σου προτεινα.εχει απαιτητικη προπονηση σε φαση ξερασματος
κ ειναι πολυ βιαιο σε εισαγωγικα! muay thai καρφι πηγαινε...
κανω κ 'γω,δε στο λεω ετσι κ μαλιστα στη σχολη που παω εχει πολλες γυναικες κ κατι μπατσινες!

morgoth
14-03-13, 10:43
καταρχας εισαι σε μια ηλικια που αν σαρεσει το κικ (πιο light σε σχεση με ται μποξ), θα μπορεσεις να γινεις μια καλή αθλητρια και να το απολαυσεις χρονια πολλα. Σε μια καλη σχολη με εναν καλο δασκαλο θα παρεις γερες βασεις. Σε γυμναστηριο (σχεδον παντου πλεον εχουν κικ ως παροχή) η προπονηση σου θα ειναι 2,3 επιπεδα παρακατω απο τη σχολη. Οχι τοσο απαιτητική.