PDA

Επιστροφή στο Forum : ελλειπτικο η διαδρομος?



marila
20-03-13, 17:12
καλησπερα ειμαι νεα στο θεμα του σιτε σας αλλα 14 χρονια στα γυμναστηρια με βαρη και πολλη κολλημα στο θεμα γυμναστικης και ψαχνομαι γενικοτερα. θα ηθελα την γνωμη σας για το ελλειπτικο της κεττλερ το ελχυ1 για το σπιτι γιατι λογω καποιον θεματον θα αναγκαστω να μεινω για καποιο διαστημα εκτοσ γυμναστηριου και θα προπονουμε στο σπιτι θελω ασκησεις με ελευθερα βαρη και γενικοτερα για προπονηση στο σπιτι .Τον διαδρομο τον απεκλεισα γιατι κανει θορυβο και δεν θελω να ενοχλω και επελεξα το ελλειπτικο .ευχαριστω

gretyl666
20-03-13, 21:31
Ποια ακριβως ειναι η ερώτηση ;
Βασικα πρόσεχε αφού κανεις σπιτι γυμναστική, πρεπει να πάρεις ενα ειδικό χαλί που απορροφάει το θόρυβο και δεν αφήνει το πατωμα να χαλασει..
Εγώ αυτο έχω και με σώζει !
δε μας λες τι εξοπλισμό εχεις ας πούμε ;
Υπαρχει και ενα ειδικό θέμα για προπόνηση σοβαρή στο σπιτι, λεει και τι εξοπλισμό ακριβως χρειάζεσαι...

marila
22-03-13, 20:57
το εχω υποψιν μου να παρω και το καταλληλο στρωμα για το ελλειπτικο . Η ερωτηση μου ειναι εαν το ελλειπτικο ειναι προτιμοτερο για καψιμο λιπους και θα ηθελα ασκησεις να μου προτεινετε για το σπιτι με ελευθερα βαρη .

just chris
23-03-13, 08:52
αφου λες οτι ασχολεισαι χρονια με τη γυμναστικη θα επρεπε κ να ξερεις μερικες ασκησεις!
μπες στο youtube κ πατα homeworkout for women κ θα σου βγαλει αμετρητες ασκησεις με ή χωρις βαρη.
κ γω σπιτι εκανα κ εμαθα μια χαρα ασκησεις απο youtube.

gretyl666
23-03-13, 11:14
Μερικές ασκησεις που μπορείς να κανεις :
Dumbbell bench press (incline,flat,decline)
Dumbbell flyes (incline,flat,decline)
Dumbbell Row (with one arm,or two)
Barbell row
Deadlifts
barbell curl
etc..

αποκλείεται να μην ξέρεις κάποιες ασκησεις και να κανεις χρόνια βαρη...

marila
23-03-13, 19:08
Ευχαριστω boys. Γνωριζω βεβαια αρκετα καποιες ακησεις οπως αναφερατε, ειχα κανει μετα την γεννηση της κορης μου πριν 3 χρονια personal να επανελθω .Ηθελα μια γνωμη και απο εσας που ειστε οι καλυτεροι ever ...............βοηθατε πολυ γενικα μα τα θεματα σας μπραβο .

gretyl666
23-03-13, 20:40
Εγώ ειμαι girl αλλά τέλος πάντων..
Ειναι χαρακτηριστικό του forum μας οτι βοηθάει και στηρίζει με τον καλυτερο τροπο τα μελη του...

:thumbup:

marila
23-03-13, 21:11
Sory....................δεν το καταλαβα αλλα ακομη καλυτερα . ευχαριστω παντως και συνεχιζω να υποστηριζω για ακομη μια φορα οτι εχω ενημερωθει σε πολλα θεματα.Να΄στε καλα .

giannis64
23-03-13, 21:29
μαρια να εχεις μονο αυτο που θα σου πω στο μυαλο σου. οτι και να διαλεξεις, να το κανεις με την γνωση πως αυτη η προπονηση βγαινει σε σενα ευχαριστα.

δεν εχει σχεση ποιο ειναι πιο καλο. απλα θα εχεις στο μυαλο σου να μετρας η απλα να ξερεις σε τι παλμους εισαι οταν γυμναζεσαι. αν οταν γυμναζεσαι, με οποιον τροπο νανε, και εισαι σε 120-150 παλμους, τοτε εισαι σε σωστο δρομο. εισαι σε φαση να χασεις λιπος. αυτο φυσικα με συνδιασμο διατροφης.

ακομα και να χορευεις στο σπιτι, αν εισαι σε αυτους τους παλμους, λιπος θα χασεις.

gretyl666
23-03-13, 22:17
Αν είσαι σε λιγότερους παλμούς ειναι σαν να μην έκανες τίποτα ε;

TRIANTAFYLLOU
23-03-13, 22:27
με δεδομένο όπως είπε και ο γιάννης πιο πάνω ότι για να κάψουμε λίπος με αερόβια θα πρέπει να έχουμε ανεβάσει κάποιους σφυγμούς για διάρκεια , επιλέγουμε αυτο το μηχάνημα που θα μας ευχαριστει να το κάνουμε σε βάθος χρόνου , συνήθως παίρνουν καποιοι κάτι περίεργα και εντυπωσιακα μηχανήματα αλλα γρήγορα τα βαριούνται και τα κάνουν κρεμάστρες , οπότε το καλύτερο είναι αυτο που θα μας αρέσει σε διάρκεια ώστε να μας κάνει δουλεια

αυτα είναι τα πιο ιδανικα για σπίτι τα μηχανήματα για αερόβια , απο κεί και πέρα με βαρακια και ενα πάγκο μπορούν να γίνουν επιλεκτικα κάποιες ασκήσεις για στηθος , ώμους και χέρια πολλα πράματα δεν μπορούμε αλλα μας κραταν σε μια φόρμα αν ξέρουμε να τα δουλεύουμε σωστα

marila
24-03-13, 12:28
Σασ ευχαριστω και παλι προσωπικα εσας κυριε τριανταφυλλου και γιαννη που ειστε πατριωτες μου. πιστευω οτι οταν εχεις πορωση σε κατι το κανεις καθε μερα και καλυτερα και το σημαντικοτερο δεν το εγκαταλειπεις ποτε .κανενα σεμιναριο δεν εχει και για μας εδω στα βορεια να παρακολουθησουμε βρα παιδια δεν ειμαστε πρωταθλητες και γραμμωμενοι αλλα το υποστηριζουμε με τον τροπο μας . ολο αθηνα βλεπω οτι γινονται τα καλα.τελος θα ηθελα να πω στον κυριο τριανταφυλλου οτι υποκλινομαι σας ειχα πετυχει πριν 10 χρονια στην χρυσουπολη τυχαια και δεν γνωριζα την ειδικοτητα σας αλλα μου ειχα κανει εντυπωση η διαπλαση σας .να΄στε παντα καλα και να δινεται της πολυτιμες συμβουλες σας για ενα υγιες σωμα .

TRIANTAFYLLOU
26-03-13, 03:44
να ξέρεις ότι αυτα που ζητας να πετυχεις είναι πολυ απλα πράγματα και με μια σωστη καθοδήγηση σε κάποιο γυμναστηριο μπορείς να τα πετύχεις και να γινει τρόπος ζωής .
ώστε και συ πατρίδα είσαι απο βόρεια ελλάδα και χρυσούπολη μένεις κοντα η έτυχε να βρεθείς στα μέρη μας , γιατι και η καβάλα είναι κοντα πλέον με την εγνατία

marila
26-03-13, 14:34
Καλησπερα κυριε τρανταφυλλου μενω στην ξανθη και πριν μια 10ετια ειχα ερθει βραδυ σε μια μουσικη σκηνη στις νοτες τοτε τραγουδαγε ενας φιλος και σας ειχα δει εκει τωρα σας πετυχαινω στην διαφιμηση με το βραχιολακι καμια φορα δεν ξερω εαν το γυμναστηριο ειναι δικο σας και εαβ βρισκετα στην χρυσουπολη . Προς το παρων γυμναζομαι ακομη στο γυμναστηριο μου αλλα μετα τον μαιο ισως αναγκαστω να περιοριστω για ενα χρονο σε προπονηση στο σπιτι .Γνωριζω οτι φυσικα δεν συγκρινεται με το GYM αλλα θα προσπαθησω να το αποφυγω το σπιτι και να συνεχισω στο gym.Εαν εχετε γυμναστηριο η κανετε προπονηση κοντα θα προσπαθησω να σας επισκεφτω μια μερα να μου δωσετε τα φωτα σας σε διαφορες ασκησεις .ευχαριστω

TRIANTAFYLLOU
26-03-13, 17:38
τότε ήταν καλύτερες εποχές και οι Νοτες δουλευαν πολυ καλα , πηγαίναμε τακτικά τωρα πολυ γλυκανάλατα γίναν τα πράματα γενικότερα

το γυμναστηριο είναι απο το 89 τελη 88 στην χρυσούπολη και μόνο χώρο άλλαξε όποτε θέλεις ελα και για προπόνηση αν θέλεις και να λυθούν οι όποιες απορίες σου πάνω στις ασκήσεις :thumbup:

marila
26-03-13, 17:58
Πολυ σωστα τα λετε παλιες καλες εποχες. καλοκαιρακι ερχομαστε στην πολη σας ετσι για αλλαγη οταν προκυψει με παρεα για ποτο και κλασσικα στην paralia στο χαμο με τα απιστευτα κορμια.................ωραια λοιπον κυριε Ηλια οταν βρω χρονο θα σας επισκεφτω να'στε καλα.

TRIANTAFYLLOU
28-03-13, 00:19
η αλήθεια είναι η παραλία της κεραμωτης θυμίζει σε έκταση κοπα καμπάνα και καλα που ειναι κοντα και λέμε κάνουμε κανα μπάνιο να νιώσουμε το καλοκαίρι και επειδη είναι πολυ οργανωμένη μαζευει κόσμο κι απο γύρω περιοχη και ειδικα ξάνθη :thumbup: