PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισομετρικες για γονατο?



thomas1982
25-03-13, 13:00
Γεια σας παιδια! Εδω και καιρο οταν σηκωνόμουν απο γονατιστή θέση το αριστερο μου ποδι εκανε <κριτσ-κρατσ> σαν να ειχα αλατα... δεν ειχα πονο καθολου και ετσι δεν πηγα στον γιατρο.. πηγα ομως να τω δω μπας και ειναι τιποτε και ειναι ακομα νωρις να το προλαβω!! Πηγα στο ΚΑΤ στο αθλητικων κακώσεων και μου ειπε ο γιατρος οτι τρώγεται ο χόνδρος! και πως τα ποδια μου ειναι παρα πολυ αδυναμα! και μου ειπε πρωτα να κανω φυσιοθεραπεια στο σπιτι μου... και μου ειπε να καθομαι σε μια καρεκλα και με το ποδι ισιο να το σηκώνω πανω...

5χ10, ξεκουραση 2-3 λεπτα και μετα
5χ15 και μετα για 10 λεπτα παγοκυστη πανω στα γονατα..
Αυτο για ενα μηνα και μετα θα δει πως παω.. αν δεν παει καλα θα μου γραψει μαγνητικη να δει την ζημια...

Απο την ημερα που ξεκινησα γυμναστικη εχω τσιμπηματα στο γονατο και ενόχληση! Τωρα για να βρω παλι τον γιατρο θα πρπει να περιμενω παλι 1,5 μηνα!

Για ιδιωτικό γιατρο δεν εχω χρηματα....

Υπαρχει καποια αλλη ισομετρική ασκηση να δυναμωσω τα ποδια μου?

magavaTOUT
25-03-13, 15:06
http://www.youtube.com/watch?v=VFsCHUAvJRc
http://www.youtube.com/watch?v=ijbvjixN-ps
Κανε και καλες διατασεις. Γενικα θα σου προτεινα να αποφευγεις σκαλες, διαδρομο με κλιση, σχοινακι. Αναλογα βεβαια με το ποσο σε ενοχλει.
Επισης προσεχε πως καθεσε στην καρεκλα. Πολλοι καθονται στην καρεκλα με σταυρωμενο το ενα ποδι κατω απο το αλλο σε πληρη καμψη. Τουλαχιστον εγω απο τοτε που σταματησα αυτη τη συνηθεια ειδα μειωση των ενοχλησεων.

thomas1982
25-03-13, 16:50
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!! Το σταυροπόδι το σταματησα!
Την ασκηση που μου εδειξες που ειναι ξαπλα και σηκωνει το ποδι προς τα πανω αυτην κανω και εγω μονο που καθομαι σε καρεκλα! Αλλα μου ειπε αυτο να το κανω καθε 2 με 3 ωρες! Εγω το κανω πρωι - μεσημέρι - βραδυ! Δεν αντεχω παραπανω απο την κουραση! Και επειδη εχω και ΣΚΠ η κουραση μου ειναι μεγαλυτερη!

Λεω να κανω και αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=-084prd2YyA

Douglas
25-03-13, 16:54
Το πιο σωστό είναι να γίνει η μαγνητική πρώτα,να φανεί ακριβώς η έκταση της ζημιάς και πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Τώρα για ισομετρικές υπάρχουν άπειρες που πρέπει κάποιος που ξέρει να στις δείξει για να σε ωφελήσουν κι όχι να σε βλάψουν περαιτέρω.
Εγώ,λόγω του ότι έχω χονδροπάθεια προχωρημένη και στα δύο γόνατα με ισομετρικές γυμνάζω τα πόδια κυρίως και προτιμώ τις ασκήσεις με λάστιχα και μερικές φορές με το λεγόμενο πέδιλο,ένα ειδικά διαμορφωμένο παπούτσι που μπορείς να του προσαρμόσεις δίσκους βάρους και να δουλέψεις ισομετρικά.

Το ασκησιολόγιο που ακολουθώ το κατάρτησα με τη βοήθεια του αθλητίατρου μου και ενός φίλου που δουλεύει ως personal trainer.Γενικά πάντως οι ισομετρικές βοηθούν να δυναμώσουν οι μύες,οι τένοντες και οι σύνδεσμοι αλλά δεν προσφέρουν υπερτροφία.

Πάντως οι ασκήσεις που σου είπε ο γιατρός είναι πολύ ήπιες και προτιμούνται μετεγχειρηντικά όταν οι μύες έχουν ατροφήσει πάρα πολύ.Επίσης πολύ σωστά αυτά που προείπε το παληκάρι για τα σκαλιά που πρέπει να αποφεύγονται και ο τρόπος που κάθεσαι δλδ με όσο το δυνατόν τεντωμένα τα πόδια.

thomas1982
25-03-13, 17:15
Μαγνητικη μου ειπε να κανουμε μετα απο αυτη την ασκηση! Γιατι οατν ημουν ξαπλωμενος και πηγα να σηκωσω το ποδι μου το ποδι ετρεμε! Και μου ειπε οτι τα ποδια μου ειναι εντελος αγυμναστα! Τωρα για να πω σε αθλητιατρο το πορτοφολι μου δεν ειναι....