PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ ΒΑΡΟΥΣ



Roula26
31-03-13, 21:26
Γεια σας παιδιά είμαι η Ρούλα. Είμαι 26, 1.68 ύψος και 68 κιλά. Εδω και αρκετό καιρό προσπαθώ να χάσω βάρος και δεν τα καταφέρνω. Νιώθω ότι έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου και έχει σταματήσει. Θέλω να χάσω γύρω στα 10 κιλά τουλάχιστον. Λένε ότι πρέπει να είμαστε 10 κιλά κάτω από το ύψος μας. Για περίπου 2 εβδομάδες κάνω μια προτεϊνική διατροφή (δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακες, παρα μόνο λίγο σαλάτα μαρούλι σαν συνοδευτικό για το μεσημεριανό γεύμα) και δεν έχω δει κάτι. Πηγαίνω στο γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα κάνοντας αερόβιο για 40 λεπτά και 1 ώρα περίπου βάρη. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα πρόγραμμα διατροφής παρακαλώ?

Nikolas_mk2
31-03-13, 21:42
Καλησπερα,

με 0 υδατανθρακες καταλαβαίνεις και συ οτι δουλεια δεν γινεται,ειναι μεγαλο λαθος αυτο,να ξερεις μόνο ζημιά κανεις ετσι....

Το βασικό σε υποθερμιδικες διατροφες ειναι εκτος απο το τι να ελεγχεις και το πόσο τρως,να ξερεις δλδ ποσες θερμιδες καταναλωνεις ημερησιως ωστε να κινησε ανάλογα.

Καλό θα ηταν να ανεβασεις το πλανο της διατροφής σου και να γινει μια συζητηση επανω σε αυτο.....Εχεις υπολογισει ποσες θερμίδες χρειάζεσαι για συντήρηση?

Roula26
31-03-13, 21:55
Tο πρωί συνήθως πίνω ένα ποτήρι γάλα 1,5%
πριν το μεσημέρι τρώω μισό γιαούρτι (αντί για φρούτο)
το μεσιμέρι κρέας (στήθος κοτόπουλο συνήθως) με λίγο σαλάτα ή ένα κομματάκι τυρί
μετά από τρεις ώρες περίπου το άλλο μισό γιαούρτι

κατά τις 7μιση το απόγευμα πάω γυμναστήριο
μετά την προπόνηση τρώω μια μπανάνα ή 100γρ κρέας από το μεσημεριανό με σαλάτα μαρούλι.

πίνω 3 λίτρα νερό την ημέρα

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Αυτή δεν είναι μια διατροφή που σε βοηθά να <στεγνώσεις> κατα κάποιο τρόπο?

arnoldmitsos88
31-03-13, 22:05
τρώγε μόνο μεσημέρι και βράδυ φαι κανονικό. το πρωί τίποτα.

Roula26
31-03-13, 22:13
Δεν πρεπει να κάνω συχνά γεύματα? πως θα κάνει ο οργανισμός καύσεις?

Nikolas_mk2
31-03-13, 22:14
Το λάθος σου ειναι οτι εχεις αποκλείσει απο τη διατροφή σου τελειως τους υδατανθρακες οι οποιοι ειναι το ''καυσιμο'' του οργανισμου και απ'οτι βλεπω και τα καλά λιπαρα που ειναι επίσης απαραίτητα...

Στις διαιτες ξεκινάμε με διατροφή ελαφρα χαμηλοτερων θερμίδων απο τη συντηρηση ωστε να βαλουμε τον οργανισμο στη διαδικασια να παρει το υπόλοιπο που χρειαζεται απο την καβάτζα του,δλδ τις λιποαποθηκες.....

Οταν επελθει σχετικη στασημότητα μειωνουμε λιγο ακομα τις θερμιδες ή αυξανουμε την ενταση της αερόβιας ωστε να μεγαλωσει το θερμιδικό ελλειμμα.Εσυ εκμηδενιζοντας το εισερχομενο καυσιμο απλά εχεις πανικοβαλλει τον οργανισμο σου ο οποιος δεν εχει νοημοσυνη και δεν μπορει να καταλαβει οτι αυτη η κατασταση θα τελειωσει σε λιγο καιρο και δεν χρησημοποιει το αποθηκευμενο λιπος προκειμενου να μην εξαντληθει και γι'αυτό το λόγο δεν εχεις την παραμικρή απωλεια βαρους. :thumbup:

Roula26
31-03-13, 22:20
Μπορείς να μου ποτείνεις μια σχετική διατροφή? Πως μπορώ να ξεκινήσω?

arnoldmitsos88
31-03-13, 22:28
συνήθως ότι καις το καις το πρωί για μένα καλύτερα να πηγαίνεις γυμναστήριο το πρωί. ήθελα να ξερα πως μπορείς και καταναλώνεις 3 λίτρα νερό χαχαχα δεν το έχω καταφέρει ποτέ.

Roula26
31-03-13, 22:32
Το νερό είναι μια τργική ιστορία!!!! Πως καταναλώνω 3 λίτρα? Είναι απλό φίλε μου!!!! Με το ζόρι!!!! Έχεις δίπλα σου ένα μπουκαλάκι, το πίνεις και το ξαναγεμίζεις!!! Καλού κακού απέφευγε το πολύ έξω, εκτός κι αν έχεις πρόσβαση σε κάποια τουαλέτα!!!! χα χα χα χα χα χα χα

Nikolas_mk2
31-03-13, 22:35
Να σου προτεινω διατροφη copy/paste οχι γιατι δεν θα ειχε νόημα κατι τετοιο,θα πρεπει σε πρωτη φαση να υπολογίσεις τις θερμίδες συντηρησεις σου και μετα να δημιουργησεις ενα πλάνο με 300-400 θερμιδες λογότερες εφοσον γυμνάζεσαι συχνα το οποιο καλό θα ηταν να βασίζεται σε ληψη Πρωτείνης/Υδατανθρακα/Λιπαρων κατα 40/40/20 (κατα προσέγγιση).

Υδατανθρακες στο πρωινο,πριν και μετα την προπονηση απο προιόντα ολικης αλεσεως,πλιγούρι,καστανο ρύζι,βρωμη κτλ. ωστε να εχουν όσο το δυνατον χαμηλοτερο γλυκαιμικό δείκτη.

Πρωτείνες απο καθαρες πηγες οπως στηθος κοτοπουλο/γαλοπουλα,ασπράδια αυγών κτλ.

Λιπαρά απο ελαιόλαδο,ξηρους καρπους(αναλατους),λιπαρά ψαρια κρόκους αυγών και ταχίνι...

Καποια βασικα΄πραγματα που δουλευουν πάντα ;)


edit 3 λιτρα νερό δεν ειναι τπτ,εγω πινω 5 τη μερα και καμια φορα διψαω κιόλας :green:

arnoldmitsos88
31-03-13, 22:38
2 λίτρα με το ζόρι πίνω δεν κρατάω νερά. σε φαντάζομαι χαχαχαχα 7 φορές τουαλέτα την μέρα :bowdown:

Roula26
31-03-13, 22:39
Ευχαριστω πολύ!!! Θα το αλλάξω και μακάρι να έχει αποτέλεσμα

Roula26
31-03-13, 22:42
Aρνολντ και λίγες βάζεις. Υπολόγισε τουλάχιστον τις διπλάσιες!!!! χα χα χα χα χα

Roula26
31-03-13, 22:44
Να σου προτεινω διατροφη copy/paste οχι γιατι δεν θα ειχε νόημα κατι τετοιο,θα πρεπει σε πρωτη φαση να υπολογίσεις τις θερμίδες συντηρησεις σου και μετα να δημιουργησεις ενα πλάνο με 300-400 θερμιδες λογότερες εφοσον γυμνάζεσαι συχνα το οποιο καλό θα ηταν να βασίζεται σε ληψη Πρωτείνης/Υδατανθρακα/Λιπαρων κατα 40/40/20 (κατα προσέγγιση).

Υδατανθρακες στο πρωινο,πριν και μετα την προπονηση απο προιόντα ολικης αλεσεως,πλιγούρι,καστανο ρύζι,βρωμη κτλ. ωστε να εχουν όσο το δυνατον χαμηλοτερο γλυκαιμικό δείκτη.

Πρωτείνες απο καθαρες πηγες οπως στηθος κοτοπουλο/γαλοπουλα,ασπράδια αυγών κτλ.

Λιπαρά απο ελαιόλαδο,ξηρους καρπους(αναλατους),λιπαρά ψαρια κρόκους αυγών και ταχίνι...

Καποια βασικα΄πραγματα που δουλευουν πάντα ;)


edit 3 λιτρα νερό δεν ειναι τπτ,εγω πινω 5 τη μερα και καμια φορα διψαω κιόλας :green:

πλάκα κάνεις!!! ποσες φορές πας τουαλέτα??????????

Nikolas_mk2
31-03-13, 22:46
Κάνε μια προσπάθεια για δυο εβδομάδες και μετά βλεπεις....Ετσι κι αλλιώς εφόσον μεχρι τωρα δεν εχασες τπτ,ε....δεν μπορεί να γίνει και χειρότερο! ;)



σε φαντάζομαι χαχαχαχα 7 φορές τουαλέτα την μέρα :bowdown:

Σε μενα το 7 ειναι μχρι το μεσημερι.....Συνολο πανω απο 15 :bbbiceps:

arnoldmitsos88
31-03-13, 22:46
χαχαχαχαχαχα να σε πιάσει την ώρα που έρχεται το λεωφορίο

Nikolas_mk2
31-03-13, 22:50
πλάκα κάνεις!!! ποσες φορές πας τουαλέτα??????????

Οπως εγραψα και πιο πανω περισσότερες απο 15.....Δεν σου εκανε εντύπωση το ο,τι αργουσα καθε φορά να απαντησω στα μυνηματα??? :P :idea: