PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοσος crohn και συμπληρωματα;



deluxe
03-04-13, 19:33
Ενας φιλος μου εχει τη νοσο crohn. Μπορει να παιρνει συμπληρωματα; Λογικα πρωτεϊνη χωρις λακτοζη, δε θα δημιουργει καποιο προβλημα, ουτε η κρεατινη. Προς το παρων παιρνει μονο πολυβιταμινη. Τα ωμεγα3 θα βοηθησουν;

morbit_killer
03-04-13, 22:25
Ενας φιλος μου εχει τη νοσο crohn. Μπορει να παιρνει συμπληρωματα; Λογικα πρωτεϊνη χωρις λακτοζη, δε θα δημιουργει καποιο προβλημα, ουτε η κρεατινη. Προς το παρων παιρνει μονο πολυβιταμινη. Τα ωμεγα3 θα βοηθησουν;

ναι σαφέστατα θα βοηθήσουν ,επίσης πρέπει να πάρει βιταμίνη Β12 και γιαουρτάκια με προ βιοτικά ένζυμα εναλλακτική θεραπεία είναι ο βελονισμός κρεατίνη είναι επικίνδυνη ειδικά η μονοϋδρική προκαλεί δυσπεψία στον εντερικό σωλήνα προσοχή!! αν έχεις και άλλες απορίες κάνε μου απάντηση

deluxe
04-04-13, 07:39
Σκεφτεται να σταματησει τα φαρμακα και να ξεκινησει τα ομοιοπαθητικα. Εχει κανεις καποια αποψη; Κατι για προβιοτικα μου ελεγε, αλοη βερα, χλωροφυλλη κτλ..

ArgoSixna
06-04-13, 17:52
οποιος μπορει και τον ενδιαφερει ας βαλει μεγκα τωρα εχει εκπομπη..

ArgoSixna
06-04-13, 21:39
http://www.megatv.com/ygeia/default.asp?catid=21848&subid=2&pubid=30881999

sTeLaKoS
06-04-13, 22:38
stelako αν ειναι ανοιξε ενα καινουργιο θεμα που να αφορα ομοιοπαθητικη..

Ομοιοπαθητική ιατρική (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?26055-Ομοιοπαθητική-ιατρική) :thumbup:

gndrkavala
18-04-13, 17:46
εγω εχω εκλωδη κολιτιδα δηλαδη σχεδον μια απο τα ιδια και κανω θεραπεια με salofalk
πρωτεινη μπορει να δοκιμασει isolate και αν νιωσει ενοχλησεις τοτε μια ρυζιου...
κρεατινη σε καμια μα καμια περιπτωση !!

deluxe
23-04-13, 18:27
Επειδη ξεχασα οτι απαγορευονται τα λινκς, οριστε μονο οι εικονες απο τα συμπληρωματα :


**********
**********
*********

COBRA_STYLE
23-04-13, 18:33
Eιναι πραγματικα αστειο το γεγονος οτι εισαι τοσο καιρο στο φορουμ και παρολαυτα βομβαρδιζεις με links απο καταστηματα εκτος των χορηγων...

sTeLaKoS
23-04-13, 19:13
Επειδη ξεχασα οτι απαγορευονται τα λινκς, οριστε μονο οι εικονες απο τα συμπληρωματα :


**********
**********
*********





Επειδή ξέχασες αυτόν τον μικρό κι ασήμαντο κανόνα, από τους τόοοσους πολλούς πια που έχεις να θυμάσαι εδώ μέσα.. ξαναγράψτα :green: :turtle:

deluxe
23-04-13, 19:37
Τωρα γιατι μου το εκανες αυτο φιλε μου; Αφου ξερεις πολυ καλα οτι δεν μπορω να κανω τροποποιηση μετα απο 15 λεπτα. Το προσπαθησα να τα σβησω τα λινκς, αλλα ειχε περασει ο χρονος.. Μετα εβαλα μονο τα λινκς με τις εικονες, γιατι τα εσβησες; Εδω μιλαμε για την υγεια του φιλου μου και ζηταω βοηθεια. Επρεπε να σβησεις και το τελευταιο ποστ μου, που ειχε μονο τις εικονες; Και γιατι εσβησες ολα αυτα που εγραφα και οχι μονο τα λινκς;

Ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο αυτη τη πραψη. Θα ψαξω σε αλλο φορουμ πιο ανθρωπινο για βοηθεια.. Εδω μιλαμε για υγεια και εσεις με τους χορηγους σας. Γεμισαμε σαπιλα.

Αντε γεια.

sTeLaKoS
23-04-13, 20:21
Τωρα γιατι μου το εκανες αυτο φιλε μου; Αφου ξερεις πολυ καλα οτι δεν μπορω να κανω τροποποιηση μετα απο 15 λεπτα. Το προσπαθησα να τα σβησω τα λινκς, αλλα ειχε περασει ο χρονος.. Μετα εβαλα μονο τα λινκς με τις εικονες, γιατι τα εσβησες; Εδω μιλαμε για την υγεια του φιλου μου και ζηταω βοηθεια. Επρεπε να σβησεις και το τελευταιο ποστ μου, που ειχε μονο τις εικονες; Και γιατι εσβησες ολα αυτα που εγραφα και οχι μονο τα λινκς;

Ειμαι αρκετα απογοητευμενος απο αυτη τη πραψη. Θα ψαξω σε αλλο φορουμ πιο ανθρωπινο για βοηθεια.. Εδω μιλαμε για υγεια και εσεις με τους χορηγους σας. Γεμισαμε σαπιλα.

Αντε γεια.

Ακριβώς, ακόμη κι όταν το κατάλαβες πέταξες ξερά λινκς και όχι φωτογραφίες, εξακολούθούσαν να φαίνονται οι ιστοσελίδες.

Τα άλλα για την υγεία είναι λόγια του αέρα, ο φίλος σου έχει πάει σε γιατρό και παίρνει ήδη αγωγή. Αν θα τα αγοράσει από φαρμακείο ή online προσωπικά δε με αφορά και δεν είναι λόγος για να παραβλέψω τους κανόνες.

Το φόρουμ Deluxe θα είναι έρημο χωρίς εσένα, γεια και χαρά. :welcome:

ArgoSixna
23-04-13, 20:36
roud rage και καμμενα κυτταρα .......

deluxe
24-04-13, 06:58
Τι ειναι αυτο που λες;

just chris
26-04-13, 07:13
εννοει roid rage κ ειναι τα νευρα που εχεις οταν εισαι σε θεραπειες.με λιγα λογια!

Blazzz
29-04-13, 14:55
Γεια σας , είμαι 16 ετών και ασχολουμε με την γυμναστική αρκετό καιρό ... !! Έξω ένα πρόβλημα με το στομάχι μου ( Νόσος chron ) και κάνω θεραπία με χάπια (ΚΟΡΤΙΖΌΝΗ Medrol16mg ) (Ασακολ) και (Medrol ) γνωρίζετε μήπως μπορώ να πάρω καπια προτείνη που να μην έχει καπιες παρενεργιες μαζί με τα φάρμακα και να μπορώ να την περνώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.. ελπίζω να ξέρετε ότι ΖΆΧΑΡΗ ΚΑΙ ΑΛΆΤΙ μου απαγορεύσε ο γιατρός ....σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

deluxe
29-04-13, 16:25
Οι γιατροι απαγορευουν τη ζαχαρη, αλλα επιτρεπουν να τρωτε φρουτα... wtf? ( εκτος απο πορτοκαλι και ντοματα )

Επισης επιτρεπουν βρωμη, αλλα απαγορευουν φυτικες ινες απο μπροκολο και λαχανικα.. Γιατι;


Αποψη μου πως αυτη η νοσος και παρομοιες, με μια καλη διατροφη, γυμναστικη και οχι αγχος, μενει σε χειμερια ναρκη. Επιπλεον καποια συμπληρωματα σιγουρα μπορουν να βοηθησουν..


Μια ερωτηση. Στον φιλο μου ειπαν να σταματησει τη γυμναστικη για καποιους μηνες και αυτος σταματησε.. Εγω του λεω να συνεχισει αλλα χαλαρα. Τι λετε;

Giannistzn
29-04-13, 16:28
Deluxe αν δεν είσαι γιατρός καλύτερα να μην δίνεις γνωματευσεις και να λες τις θεωρίες σου για το τι να κάνουν άτομα με χρονιές νόσους.

Ο φίλος σου να ρωτήσει τον γιατρό του και αν δεν είναι ικανοποιημένος ας αλλάξει γιατρό

deluxe
30-04-13, 02:10
Εχει παει σε 4 διαφορετικους γιατρους και ολοι του λενε διαφορετικα πραγματα. Σου λεει κατι αυτο;; :unsure:

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ, ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.

Εχει παει σε δυο γαστρεντερολογους, μια ιριδολογο και μια διατροφολογο-ομοιοπαθητικο.

Θεραπεια για ολες τις ασθενειες μας προσφερει η φυση. Ας ξυπνησουμε επιτελους και να αφησουμε τα φαρμακα, γιατι χειροτερα μας κανουν.

Blazzz
30-04-13, 13:37
Γεια σας , είμαι 16 ετών και ασχολουμε με την γυμναστική αρκετό καιρό ... !! Έξω ένα πρόβλημα με το στομάχι μου ( Νόσος chron ) και κάνω θεραπία με χάπια (ΚΟΡΤΙΖΌΝΗ Medrol16mg ) (Ασακολ) και (Medrol ) γνωρίζετε μήπως μπορώ να πάρω καπια προτείνη που να μην έχει καπιες παρενεργιες μαζί με τα φάρμακα και να μπορώ να την περνώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.. ΖΆΧΑΡΗ ΚΑΙ ΑΛΆΤΙ μου απαγορεύσε ο γιατρός ....σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

morbit_killer
24-05-13, 08:48
Γεια σας , είμαι 16 ετών και ασχολουμε με την γυμναστική αρκετό καιρό ... !! Έξω ένα πρόβλημα με το στομάχι μου ( Νόσος chron ) και κάνω θεραπία με χάπια (ΚΟΡΤΙΖΌΝΗ Medrol16mg ) (Ασακολ) και (Medrol ) γνωρίζετε μήπως μπορώ να πάρω καπια προτείνη που να μην έχει καπιες παρενεργιες μαζί με τα φάρμακα και να μπορώ να την περνώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.. ΖΆΧΑΡΗ ΚΑΙ ΑΛΆΤΙ μου απαγορεύσε ο γιατρός ....σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

από μια μελέτη που έκανα στα φάρμακα πού παίρνεις δεν διατρέχεις κίνδυνο παίρνοντας πρωτεϊνη καθαρή whey , τό μόνο που θέλει προσοχή είναι η δοσολογία (σε μεγάλες δόσεις μπορεί να σου ερεθίσει το στομάχι) :)

Giannistzn
24-05-13, 12:01
Morbit είσαι γιατρός? Έχεις το ιστορικό του παιδιού?

Σταμάτα επιτέλους να λες μ@λακιες σε όποιο θέμα βρεις και να καθησυχαζεις άτομα που έχουν ασθένειες ίντερνετικα, αν είναι δυνατόν δηλαδή στα μισά θέματα που άτομα λένε ότι έχουν κάποια πάθηση δίνεις διάγνωση, φάρμακα, και είσαι και σίγουρος κιόλας αν είναι δυνατόν

ArgoSixna
24-05-13, 14:43
από μια μελέτη που έκανα στα φάρμακα πού παίρνεις δεν διατρέχεις κίνδυνο παίρνοντας πρωτεϊνη καθαρή whey , τό μόνο που θέλει προσοχή είναι η δοσολογία (σε μεγάλες δόσεις μπορεί να σου ερεθίσει το στομάχι) :)


Μια χαρα κινδυνο διατρεχει ακομη και στο μισο σκουπ.. Μονο isolate που δεν περιεχει ιχνος απο πηκτικα guar gum xantham gum και δεν ξερω και γω πως τα λενε.. Εγω ενα ποτηρι γαλα μπορω να το πιω αν κανω το λαθος να πιω παραπανω "παιζω" μπαλα με την τουαλετα :turtle::turtle:

*Καλυτερα χωρις πρωτεινη , περιεχουνε ποσοτητες ζαχαρης κρυφες , λιγοτερα ποσοστα απο αυτα που δινουνε και μιλαω για επωνυμες που οπως βλεπω το 90%+ απο εδω μεσα τις προτιμαει και τις προτινει... τζαμπα τις ερευνες που δινουνε μερικοι εδω μεσα......

isis
25-05-13, 13:22
ένα σχετικά καλό πινακάκι για συμπληρώματα χρήσιμα για την νόσο αυτη:

deluxe
28-06-13, 00:40
Τωρα το ειδα το πινακακι! Που το βρηκες; Οποτε σιγουρα χρειαζεται μια καλη πολυβιταμινη.. Ποια προτεινετε;

Blazzz
28-06-13, 13:39
από μια μελέτη που έκανα στα φάρμακα πού παίρνεις δεν διατρέχεις κίνδυνο παίρνοντας πρωτεϊνη καθαρή whey , τό μόνο που θέλει προσοχή είναι η δοσολογία (σε μεγάλες δόσεις μπορεί να σου ερεθίσει το στομάχι) :)



file απ ότι είδα πιο κάτω κάποια άτομα λένε ότι σε πόλους αλους με νοσήματα τους λες τα ίδια..θα δω τι θα κάνω και θα συμβουλευτο τν γιατρό μου

morbit_killer
23-07-13, 09:01
Τωρα το ειδα το πινακακι! Που το βρηκες; Οποτε σιγουρα χρειαζεται μια καλη πολυβιταμινη.. Ποια προτεινετε;

καλές είναι οι βιταμίνες , αλλά δεν σου είπε το σημαντικότερο όπλο κατά της νόσου είναι το zinc oxide ψευδάργυρος 100 mg την ημέρα πάρτο και έλα να μας πείς αληθινά αποτελέσματα !!!!

isis
23-07-13, 10:41
καλές είναι οι βιταμίνες , αλλά δεν σου είπε το σημαντικότερο όπλο κατά της νόσου είναι το zinc oxide ψευδάργυρος 100 mg την ημέρα πάρτο και έλα να μας πείς αληθινά αποτελέσματα !!!!

Στην 2η σελίδα από τις τρεις του πίνακα , αναφέρεται ο ψευδάργυρος ως αναγκαίο συστατικό για το ανοσοποιητικό σύστημα και την επούλωση αναφορικά με όσους πάσχουν από φλεγμονώδεις παθήσεις του εντέρου , με ημερήσιες δοσολογίες από 50 έως 100 mg και συγκεκριμένα ο γλυκονικός ψευδάργυρος (zinc gluconate) για καλύτερη απορρόφηση σε σύγκριση με το οξείδιο του ψευδαργύρου (zinc oxide).

Αλλά βλέπω , δεν κάνουμε τον κόπο να διαβάσουμε και τίποτα.

Blazzz
01-08-13, 13:02
Για οποιον εχει αυτην την νοσο οπως κ εγω (Nοσος Crohn) θελω να πω πως μπορει ΑΦΟΒΑ να παρει πρωτεινη ...εχω ρωτησει τον γιατρο μου κ μου ειπε πωσ μπορω αφοβα να περνω εκτως αν καποια αππο αυτες μ φερνει διαρια τοτε θα πρεπει να αλαξω πρωτεινη......για οσους σκευτονται οτι ο γιατρος αυτος μπορει να λεει οτι θελει η να μην ειναι κ τοσο καλος κ να κοιταει μονο το χρημα κανει λαθος...ο γιατρος αυτοσ ειναι στο 424 κ ειναι καταπλικτικος..με εχει βοηθισει στο μεγηστο με αυτην την νοσο...θελω να πω και οτι πρεπει να μαθουμε να ζουμε μ αυτο κ να μην μας περνει απο κατω...

A1200
01-08-13, 18:18
Η νόσος αυτή ειναι φυλετική ?

morbit_killer
01-08-13, 18:45
Morbit είσαι γιατρός? Έχεις το ιστορικό του παιδιού?

Σταμάτα επιτέλους να λες μ@λακιες σε όποιο θέμα βρεις και να καθησυχαζεις άτομα που έχουν ασθένειες ίντερνετικα, αν είναι δυνατόν δηλαδή στα μισά θέματα που άτομα λένε ότι έχουν κάποια πάθηση δίνεις διάγνωση, φάρμακα, και είσαι και σίγουρος κιόλας αν είναι δυνατόν

ο άνθρωπος μια συμβουλή ζήτησε , δεν τον υποχρέωσα να ακολουθήσει αγωγή ! ούτε του πούλησα συμπληρώματα αν εσύ εχεις πρόβλημα μαζί μου το
θέμα αλλάζει ! το να με ειρωνέυσε όμως πάει πολύ !! ειδικά όταν δεν με ξέρεις ..μπορώ να σου πώ και εγώ γαλλικά αμαθέλεις , αλλά δεν το κάνω γιατι θα κάνω το τόπικ μπ....ελο το πιασες!!!

Tigeras
29-06-14, 17:28
Mε νόσο Crohn,ελκώδη κολίτιδα και τέτοια ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ γαστρεντερολόγος,απίστευτα καλή διατροφή και ΚΥΡΙΩΣ ψυχολογία γιατί είναι αυτοάνοσα!Πρωτείνη με μέτρο και μόνο whey lactose free,αν φυσικά το επιτρέψει ο γιατρός