PDA

Επιστροφή στο Forum : Τ3-Τ4 και FT3-FT4



slaine
25-09-08, 02:49
ξέρει κανενας ποιές είναι οι διαφορές των Τ3/Τ4 από FT3/FT4? τι δείχνουν-αντιπροσωπεύουν οι FT3/FT4?

οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν για εξετάσεις θυρεοειδή εκτός από TSH Τ3 και FT4... :???:

το μόνο F που ξέρω εγώ είναι στα μαθηματικά που συμβολίζαμε την παράγωγο, δηλαδή τη μεταβολή της καμπύλης που περιγράφει μία εξίσωση. (νομίζω κίολας, δεν είμαι και σίγουρος) έχει καμιά σχέση ή την πέταξα πάλι? :rabbit:

jiujitSu
25-09-08, 03:29
το F σημαινει Free.

H FT4 ειναι θυροξινη που δεν ειναι δεσμευμενη σε καποια "μεταφορικη" πρωτεινη πλασματος οπως η TBG(Thyroxine-binding globulin). Οταν δεν ειναι δεσμευμενη εισερχεται πολυ πιο ευκολα στους ιστους.

Η FT4 ειναι πιο "καθαρο" διαγνωστικο τεστ για την λειτουργια του θυροειδη απο το παλιο και κλασικο T4 του οποιου η τιμες επηρεαζονται απο τις διαφορες πρωτεινες πανω στις οποιες "δενει" στο αιμα.

Fotis_Patra
25-09-08, 03:33
Για αλλη μια φορα jiu :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

slaine
25-09-08, 15:09
το F σημαινει Free.

H FT4 ειναι θυροξινη που δεν ειναι δεσμευμενη σε καποια "μεταφορικη" πρωτεινη πλασματος οπως η TBG(Thyroxine-binding globulin). Οταν δεν ειναι δεσμευμενη εισερχεται πολυ πιο ευκολα στους ιστους.

Η FT4 ειναι πιο "καθαρο" διαγνωστικο τεστ για την λειτουργια του θυροειδη απο το παλιο και κλασικο T4 του οποιου η τιμες επηρεαζονται απο τις διαφορες πρωτεινες πανω στις οποιες "δενει" στο αιμα.

κατατοπιστικότατος!!! ευχαριστώ! :awesome: