PDA

Επιστροφή στο Forum : Chaos (Nemesis)



Deest
09-04-13, 15:42
http://www.xtr.gr/uploads/images_resize/middle/2013/01/14023_1023.jpg
http://www.xtr.gr/_cm_admin/editor/uploads/images/CHAOS%20375gr%20(NEMESIS)_FACTS_2.jpg

alexandros.r
09-04-13, 15:49
συμπαθητικα συστατικα , αλλ οχι επαρκης η ποσοτητα τους . μετριο συμπληρωμα

Metalhead|T|
09-04-13, 15:53
Εχω ανοιξει αξιολόγηση για το ΚRATOS το οποιο εχω αγοράσει αλλα δεν εχω ξεκινησει ακομα :welcome: καινουρια εταιρια...θα δειξει για ποσο θα σταθει

sobral
09-04-13, 16:28
συμπαθητικα συστατικα , αλλ οχι επαρκης η ποσοτητα τους . μετριο συμπληρωμα

που είναι ανεπαρκείς οι ποσότητες φίλε μου? 3γρ β-αλανίνη είναι πάρα πολλά (φουλ δόση σχεδόν-με 3.2 συνήθως κάνουν έρευνες με πολύ καλά αποτελέσματα), 250μγ καφείνης είναι υπεραρκετά για αυτούς που τους <πιάνει>, AKG 3γρ επίσης αρκετά. Μια χαρά είναι οι δόσεις, ίσως θέλει απλώς μία-δύο προσθήκες άλλων συστατικών (πχ citrulline malate, creatine).

alexandros.r
09-04-13, 22:04
που είναι ανεπαρκείς οι ποσότητες φίλε μου? 3γρ β-αλανίνη είναι πάρα πολλά (φουλ δόση σχεδόν-με 3.2 συνήθως κάνουν έρευνες με πολύ καλά αποτελέσματα), 250μγ καφείνης είναι υπεραρκετά για αυτούς που τους <πιάνει>, AKG 3γρ επίσης αρκετά. Μια χαρά είναι οι δόσεις, ίσως θέλει απλώς μία-δύο προσθήκες άλλων συστατικών (πχ citrulline malate, creatine).

επειδη δεν εχει και πολλα συστατικα , θα ηθελα πιο πολυ δοση αργινινης για ενα πικ στην αυξητικη και καλυτερο pump
τη γνωμη μου λεω παντα και τι αρεσει σε μενα

sobral
09-04-13, 22:51
επειδη δεν εχει και πολλα συστατικα , θα ηθελα πιο πολυ δοση αργινινης για ενα πικ στην αυξητικη και καλυτερο pump
τη γνωμη μου λεω παντα και τι αρεσει σε μενα

βασικά αργινίνη δεν χρειαζόταν να έχει καν:green::green: μια citrulline malate στα 3γρ κ ήταν μια χαρούλα.

alexandros.r
09-04-13, 22:59
βασικά αργινίνη δεν χρειαζόταν να έχει καν:green::green: μια citrulline malate στα 3γρ κ ήταν μια χαρούλα.

δε χρειαζεται καν αργινινη????? μπορεις να το δικαιολογησεις?

amateur666
09-04-13, 23:14
ελληνικη εταιρεια???

vasilisot
09-04-13, 23:32
england μου φαινεται :unsure::unsure:

Aristosdem
10-04-13, 11:38
δε χρειαζεται καν αργινινη????? μπορεις να το δικαιολογησεις?

Τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι η αργινίνη δεν αυξανει την παραγωγη Νιτρικου οξειδιου...

Dreiko
10-04-13, 11:49
βασικά αργινίνη δεν χρειαζόταν να έχει καν:green::green: μια citrulline malate στα 3γρ κ ήταν μια χαρούλα.

+1 :thumbup:

alexandros.r
10-04-13, 13:24
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9744642

+ οτι ειναι γνωστο οτι η αργινινη δινει ενα pick στην αυξητικη

alexandros.r
10-04-13, 13:28
Τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι η αργινίνη δεν αυξανει την παραγωγη Νιτρικου οξειδιου...

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitric_oxide_synthase

φιλικα παντα , αλλα αυτες οι ερευνες ειναι οι μεγαλυτερες μπαρουφες που προσπαθουν να "βουλιαξουν" τον κοσμο στη ημιμαθεια

amateur666
10-04-13, 15:37
http://www.jissn.com/content/9/1/17

Dreiko
10-04-13, 15:47
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9744642


μολις ποσταρες ερευνα 15ετιας....του 1998 δηλαδη...εμεις μιλαμε για τον 21ο αιωνα...:):thumbup:

sobral
10-04-13, 16:30
μολις ποσταρες ερευνα 15ετιας....του 1998 δηλαδη...εμεις μιλαμε για τον 21ο αιωνα...:):thumbup:

:thumbup::thumbup: η αργινίνη πέθανε, όποιος πιστεύει ακόμη σε αυτή, καλό είναι να αναθεωρήσει. Διαβάζοντας θα καταλάβει από μόνος του. RIP arginine:green: κάτι MRI, και Top Secret πιστεύουν ακόμη...έτσι για να μιλάμε ευθέως.

alexandros.r
10-04-13, 17:26
μπορω να βρω και προσφατα , αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
μια νεα ερευνα μπορει και να ειναι και λανθασμενη καθως πολλα κρυβονται πισω απο ερευνες(συμφεροντα,χρηματοδοτησεις)
και χωρις καμια επιθεση ρωτω το εξης , ειναι καποιος απο εσας ειδικος περι bodybuilding , διατροφης , βιοχημειας κτλπ ???

alexandros.r
10-04-13, 17:34
http://www.jissn.com/content/9/1/17

η ερευνα μιλαει για 1MR .εγω ενδιαφερομαι για τις ιδιοτητες της αργινινης στο bodybuilding και οχι στο powerlifting
αυτο ειναι το θεμα , αυτες οι ερευνες δεν ειναι για bodybuilding , αλλα για "ασκηση"

Dreiko
10-04-13, 19:10
και χωρις καμια επιθεση ρωτω το εξης , ειναι καποιος απο εσας ειδικος περι bodybuilding , διατροφης , βιοχημειας κτλπ ???

οχι κατα λαθος ειμαστε εδω....εγω,για παραδειγμα,ειμαι ειδικος στο πλεξιμο και ο sobral στον αργαλειό...:thumbup:


Τελος των off topic....:thumbup:

alexandros.r
10-04-13, 20:57
οχι κατα λαθος ειμαστε εδω....εγω,για παραδειγμα,ειμαι ειδικος στο πλεξιμο και ο sobral στον αργαλειό...:thumbup:


Τελος των off topic....:thumbup:

...και ειδικος στη ειρωνια !

sobral
10-04-13, 21:56
Regarding the above, a great example of this industry foolishness over the past 5 years is the hype surrounding ingredients touted to increase the gaseous molecule known as nitric oxide (NO). While NO is indeed an important signaling molecule promoting vasodilation by acting on vascular smooth muscle (Maiorana et al., 2003) and mediating increased blood flow at rest (Hickner et al., 1997) and during exercise (Gilligan et al., 1994), there exists no direct evidence that increasing NO is associated with improved exercise performance (Bloomer et al., 2009; In press). Companies claiming insane exercise intensity and muscle pumps with use of their pre workout products due to the supposed NO increase have no evidence to back their claims: I base this assertion on the fact that if companies actually had such evidence, they would certainly feature it in their marketing pieces. All of the advertising, marketing, testimonials, and endorsements are mere hype. Granted, they may mention a few references pertaining to a certain NO precursor such as L-arginine, but such studies often have absolutely nothing to do with the product of sale or to the claim being made.

For example, although L-arginine is indeed the precursor to NO biosynthesis and has been associated with enhanced vasodilatation (Bode-Böger et al., 1994; Giugliano et al., 1997), the rationale for inclusion of L-arginine within pre workout powders is based largely on research using intravenous L-arginine, often at dosages of 20-30 grams, not oral intake of L-arginine at the usually included 2-3 grams. This is obviously a major concern considering most products currently on the market only use 1-3 grams at most. In fact, studies directly comparing intravenous and oral L-arginine indicate no effect of oral L-arginine on vasodilatation, possibly attributed to variance in oral L-arginine bioavailability (Bode-Böger et al., 1998). Additionally, studies involving oral intake of L-arginine at dosages from 10-20 grams indicate no benefit with regards to increasing circulating NO or enhancing blood flow (Adams et al., 1995; Chin-Dusting et al., 1996; Robinson et al., 2003). Logic dictates that if 10-20 grams of oral L-arginine fails to provide a favorable effect for blood NO and vasodilation, 3 grams is not going to get the job done! Two recent investigations substantiate my point. One study used 3 grams per day of Larginine and found no increase in NO availability, and actually noted a reduction in exercise time to fatigue in a sample of patients with peripheral arterial disease (Wilson et al., 2007). Another recent investigation involved supplementation with 6 grams per day of L-arginine in trained men, with authors concluding that “short-term arginine supplementation had no effect on NO production, lactate and ammonia metabolism and performance in intermittent anaerobic exercise” (Liu et al., 2009). A final consideration for this lack of effect of supplemental Larginine is that L-arginine itself may not be the rate limiting component to NO biosynthesis; but NO synthase enzymes may be most important (Kurz and Harrison, 1997). Therefore, adding Larginine to a pre workout powder for purposes of NO elevation makes little scientific sense.

In the same vain, companies often like to egregiously claim percent increases for their pre workout NO supplement, with some being close to 1000%. This is ridiculous, bearing in mind that NO itself can react with superoxide to form peroxynitrite, a very harmful chemical (Beckman et al., 1996) involved in nitrosative stress (Wink et al., 2001). A 1000% increase in NO is not good. It’s very bad. Companies making such claims should first consider consultation with a chemist instead of haphazardly misleading consumers.


καλό διάβασμα! έχουμε κάνει θέμα κ με άλλες έρευνες εδώ αλλά δεν τις βρίσκω τώρα. Νομίζω πως σου έχω ήδη πολλές όμως παραπάνω. Και όσο γι αυτό που ρωτάς δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω τι σχέση έχω/έχουμε με αυτά που λες, νομίζω κάτι φαίνεται. Κάτι παραπάνω από αργαλειό πάντως σίγουρα. ;)

@dreiko κλαίω χαχαχαχα!!!:-D:-D:-D

(sorry για το οφφ ας μεταφερθεί κάπου, έτσι όπως πήγε η κουβέντα...)

alexandros.r
10-04-13, 22:42
***H παραθεση σε ακριβως απο πανω ποστ ειναι πλεονασμος.Μοds Team***

Nitric oxide synthases (EC 1.14.13.39) (NOSs) are a family of enzymes catalyzing the production of nitric oxide (NO) from L-arginine. NO is an important cellular signaling molecule. It helps modulate vascular tone, insulin secretion, airway tone, and peristalsis, and is involved in angiogenesis and neural development. It may function as a retrograde neurotransmitter. Nitric oxide is mediated in mammals by the calcium/calmodulin controlled isoenzymes eNOS (endothelial NOS) and nNOS (neuronal NOS). The inducible isoform, iNOS, is involved in immune response, binds calmodulin at physiologically relevant concentrations, and produces NO as an immune defense mechanism, as NO is a free radical with an unpaired electron. It is the proximate cause of septic shock and may function in autoimmune disease.
NOS catalyzes the reaction:
L-arginine + 3/2 NADPH + H+ + 2 O2 = citrulline + nitric oxide + 3/2 NADP+

δε θελω να κανω τον εξυπνο ... καλα τα αρθρα , καλες οι φημες και η εμπειρια αλλα αυτα τα επιβεβαιωνει και αθλητης του bb και κυριως αποφοιτος πανεπιστημιου στον τομεα μηχανικων επιστημων του σωματος και με μαστερ στη βιολογια,κινησιολογια και διατροφη του αθλητισμου και απλα εχω την τυχη να τον ξερω καλα

sobral
10-04-13, 23:33
δεν είναι άρθρα του menshealth αυτά που σου ανέφερα. Έρευνες είναι! Σε παρένθεση υπάρχουν όλες, άμα δεν βαριέσαι κάτσε να διαβάσεις λίγο. Αλλά ξέχασα έχεις φίλο τον γκουρού και τον ακολουθείς με κλειστά τα μάτια. Προχώρα έτσι.:welcome: (μόνο μην μας ζαλίζεις πως δεν ισχύουν αυτά που λέμε γιατί εμείς μιλάμε με αποδείξεις ενώ εσύ απλά ακολουθείς άκριτα τις απόψεις κάποιου-δεν αμφισβητώ τις σπουδές του κ τις γνώσεις του, αλλά μη μασάς ότι σου λέει χωρίς την δική σου έρευνα. Φιλικά)

amateur666
10-04-13, 23:54
η ερευνα μιλαει για 1MR .εγω ενδιαφερομαι για τις ιδιοτητες της αργινινης στο bodybuilding και οχι στο powerlifting
αυτο ειναι το θεμα , αυτες οι ερευνες δεν ειναι για bodybuilding , αλλα για "ασκηση"

oi ασκησεις με αντιστασεις φιλε μου που λεει απο πανω εγω με το φτωχο μυαλο μου τις μεταφραζω σε ασκησεις με βαροι..
επισης η ερευνα ειναι σε 1μρ και σε TVL(TOTAL LOAD VOLUME) οποτε ειναι και για bbing..

The results from our study indicate that acute AAKG supplementation provides no ergogenic benefit on 1RM or TLV as measured by the standard barbell bench press and leg press, regardless of the subjects training status.
Arginine-based supplements, such as AAKG, are marketed as nitric oxide stimulators since nitric oxide can be endogenously synthesized from L-arginine. An increase in nitric oxide could theoretically improve exercise performance by increasing nutrient delivery and/or waste-product removal from exercising skeletal muscles. However, in the current study, acute AAKG supplementation provided no ergogenic benefit, regardless of the subjects training status. Based on the current study an acute ingestion of AAKG is not recommended for healthy individuals to increase maximal strength and muscular endurance for resistance training exercises.

καλυτερα ειναι να μην το παιζεις εξυπνος..αφου δεν το θες και οντως να διαβαζεις τις ερευνες..που ειναι επιστημονικες ερευνες!!δεν τα βγαζουμε απο το μυαλο μας...

average_joe
11-04-13, 00:04
πολυ ερευνα για την αργινινη βλεπω και μου ρχεται μια τεραααααααααστια ναυτια (you are focused on all the wrong sort of details και δεν συμμαζευεται).
επισης αργινινη σκετη δεν εχω χρησιμοποιησει, ουτε εχω μπει στον κοπο να ψαξω για ερευνες για να δω αν λεει τπτ, οποτε μαλλον η γνωμη μου δεν μετραει.
και η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ουτε bber, ουτε διαιτολογος, ουτε εχω κανα PhD στη βιοχημεια οποτε μαλλον η γνωμη μου δεν μετραει (δις).
αλλα τελος παντων δε βαριεσαι ας κανω μια προσπαθεια να καταλαβω τι λετε.


http://www.jissn.com/content/9/1/17
η ερευνα μιλαει για 1MR .εγω ενδιαφερομαι για τις ιδιοτητες της αργινινης στο bodybuilding και οχι στο powerlifting
αυτο ειναι το θεμα , αυτες οι ερευνες δεν ειναι για bodybuilding , αλλα για "ασκηση"
αναφερεις οτι εψαξαν να δουν διαφορες τις επιδοσεις στο 1RM και γι αυτο δεν βρηκαν καποια διαφορα. μονο που μαλλον δεν ειδες οτι το πρωτοκολλο προπονησης αναφερεται και στο 60%RM με επαναληψεις σε κοπωση. τεσπα.
ειναι ενδιαφερον παντως που αφου εχεις αμφισβητησει την εγκυροτητα της παραπανω που εγινε και σε αθλητες πετας αυτην την ερευνα μετα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9744642

+ οτι ειναι γνωστο οτι η αργινινη δινει ενα pick στην αυξητικη

η οποια εγινε σε ασθενεις (καμια σχεση με αθλητες δηλ.).
επισης η συγκεκριμενη ερευνα στο abstract που παρεθεσες δεν βγαζει καποιο συμπερασμα, απλα αναφερει πως μελετηθηκε και η αργινινη μεταξυ αλλων. αλλα ειναι πιθανον οτι αφου την παραθετεις να χεις διαβασει ολοκληρη την ερευνα και να ξερεις κατι παραπανω.
αλλα μπορει και οχι.

και μετα παμε εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitric_oxide_synthase

φιλικα παντα , αλλα αυτες οι ερευνες ειναι οι μεγαλυτερες μπαρουφες που προσπαθουν να "βουλιαξουν" τον κοσμο στη ημιμαθεια

ενα αρθρο της wiki που αναφερεται στο Nitric oxide και το οποιο χρησιμοποιεις για να αποδειξεις κατι που δεν καταλαβα, μιας και αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το L- Arginine alphaketoglutarate.

τωρα, δεν θα μπω στη διαδικασια να αμφισβητησω την wiki σαν πηγη αν ειναι αξιοπιστη ή οχι και μαλλον η γνωμη μου δεν εχει σημασια (τρις).
οποτε αφου εσυ την θεωρεις αξιοπιστη, μιας και την παραθετεις, θα χρησιμοποιησω την ιδια πηγη με σενα για να κανω κουβεντα.
τι ειπαμε μας ενδιαφερει?
ναι σωστα, το Arginine alphaketoglutarate (http://en.wikipedia.org/wiki/AAKG).
τι λεει εδω περα...

, but no reputable scientific evidence shows any benefits from taking AAKG as a dietary supplement.

"At present, there is no research published in peer-reviewed journals to support the assertion that an increase in nitric oxide levels promotes greater muscle protein synthesis or improves muscle strength. There is also no evidence that the arginine alpha-ketoglutarate in “nitric oxide” supplements have any effect on nitric oxide levels in muscles."[1]

η πηγη ειναι ενα site που δεν εχω καμια ορεξη να το ψαξω περαιτερω, παντως λεει οτι η αργινινη δεν...
@Dreiko, διαφωνω καθετα με την αποψη οτι μια πηγη 15ετιας δεν ειναι εγκυρη. για το συγκεκριμενο θεμα μπορει, αλλα γενικα οχι. τεσπα, δεν εχει να λεει, προφανως αναφερεσαι σε αυτην.
@sobral, προφανως δεν μπηκα στη διαδικασια να ψαξω ολα αυτα που παρεθεσες, η ναυτια που λεγαμε!
@amateur666, :thumbup:

απο τα παραπανω δεν καταληγω υπερ ή κατα, απλα σχολιαζω αυτα που λετε.

vasilisot
11-04-13, 00:34
βαρατε βιολι καργα

ξεπερασμενη αρκετα η αργινινη πλεον

alexandros.r
11-04-13, 17:49
δεν είναι άρθρα του menshealth αυτά που σου ανέφερα. Έρευνες είναι! Σε παρένθεση υπάρχουν όλες, άμα δεν βαριέσαι κάτσε να διαβάσεις λίγο. Αλλά ξέχασα έχεις φίλο τον γκουρού και τον ακολουθείς με κλειστά τα μάτια. Προχώρα έτσι.:welcome: (μόνο μην μας ζαλίζεις πως δεν ισχύουν αυτά που λέμε γιατί εμείς μιλάμε με αποδείξεις ενώ εσύ απλά ακολουθείς άκριτα τις απόψεις κάποιου-δεν αμφισβητώ τις σπουδές του κ τις γνώσεις του, αλλά μη μασάς ότι σου λέει χωρίς την δική σου έρευνα. Φιλικά)

και γω οι ερευνες που παρεεθεσα ειναι απο επιστημονικες ομαδες και απο βικιπιδια
δεν ακολουθω με κλειστα τα ματια , αλλα αν καποις ειναι αποδεδειγμενα ειδικος σιγουρα ξερει κατι παραπανω , αλλιως με τη λογικη σου θα επρεπε να αμφισβητουμε και τους γιατρους και να κανουμε δικιες μας θεραπειες.
το icon σου μαλιστα(τζιμ στοπανι) υποστηριζει τη χρηση αργινινης
αν σε ζαλιζω φιλε μου απλα δεν διαβαζεις και δε απαντας

alexandros.r
11-04-13, 17:58
oi ασκησεις με αντιστασεις φιλε μου που λεει απο πανω εγω με το φτωχο μυαλο μου τις μεταφραζω σε ασκησεις με βαροι..
επισης η ερευνα ειναι σε 1μρ και σε TVL(TOTAL LOAD VOLUME) οποτε ειναι και για bbing..

The results from our study indicate that acute AAKG supplementation provides no ergogenic benefit on 1RM or TLV as measured by the standard barbell bench press and leg press, regardless of the subjects training status.
Arginine-based supplements, such as AAKG, are marketed as nitric oxide stimulators since nitric oxide can be endogenously synthesized from L-arginine. An increase in nitric oxide could theoretically improve exercise performance by increasing nutrient delivery and/or waste-product removal from exercising skeletal muscles. However, in the current study, acute AAKG supplementation provided no ergogenic benefit, regardless of the subjects training status. Based on the current study an acute ingestion of AAKG is not recommended for healthy individuals to increase maximal strength and muscular endurance for resistance training exercises.

καλυτερα ειναι να μην το παιζεις εξυπνος..αφου δεν το θες και οντως να διαβαζεις τις ερευνες..που ειναι επιστημονικες ερευνες!!δεν τα βγαζουμε απο το μυαλο μας...

ρε φιλε μου εκτος απ το αν η αργινινη κανει βιοσυνθεση σε νιτρικο , ξερεις τι αλλο κανει?
The results from our study indicate that acute AAKG supplementation provides no ergogenic benefit on 1RM = τι με νοιαζει εμενα παουερλιφτερ ειμαι η σπριντερ?
ουτε εγω το βγαζω απο το μυαλο μου και δεν εχω καπιο συμφερον σορρυ κιολας αλλα πιστευα οτι τα φορουμ ειναι ανταλλαγη αποψεων σιγα μη σας φερω το george farah με την επιστημονικη ομαδα του berkeley να το αποδειξει . απλο ειναι οποιος πιστευει στο προιον το δοκιμαζει και βλεπει.
καλες προπονησεις

amateur666
11-04-13, 18:06
πραγματικα εισαι τυφλος>?




Αρχικό μήνυμα απο amateur666
η ερευνα ειναι σε 1μρ και σε TVL(TOTAL LOAD VOLUME) οποτε ειναι και για bbing..

COBRA_STYLE
11-04-13, 18:09
Oχι δεν ειναι τυφλος,απλα δεν εχει μυρωδια και του αρεσει το βιολι.

Η αργινινη δεν κανει τπτ απλα και ομορφα.Την εiχα χρησιμοποιησει και μονη της παλιοτερα,ενα της ΟΝ..Νitric BOOST νομιζω λεγοτανε,καπως ετσι.

beefmeup
11-04-13, 19:01
***το ποστ αυτο περιεχει απαγορευμενη γνωση που η επαφη με αυτην θα εχει αμμεσες κ καταλυτικες διανοητικες επιπλοκες***

το "resistance training exercise" σημαινει ασκησεις με αντιστασεις=βαρη..δλδ ββ.

απο κει κ περα η αργινινη σου κανει αυτο που λες οσον αφορα το ΝΟ αλλα οταν την παρεις ενδοφλεβια κ σε μεγαλες δοσεις..εσυ απο οσο μπορω να υποθεσω την περνεις απο το στομα σε σκονη..ξερεις τι βιοδιαθεσιμοτητα εχει κ το ποσοστο μετατροπης στο σωμα σε ΝΟ?
ποσιμη νομιζω υπηρξε μια μελετη που εδειχνε οτι κανει κατι,αλλα με δοσεις 30γρ..εσυ πρεπει να περνεις καπου 3-5 ανα φορα..
επισης δουλεψε σε ατομα με παθησεις,κ οχι σε υγιεις ανθρωπους..που ξερεις τι σημαινει αυτο στα ελληνικα ε?
οτι αν δεν εχεις παθηση για να την χρειαζεσαι,nada..

αν ψαχνεις για ειδικους διαβασε κανα ποστ του bane που τα φτιαχνει τα συμπληρωματα αυτα κ εχει κ σεβαστο ονομα σε φορουμ της αμερικης η ακομα k devil που ειναι η δουλεια του πανω κατω,κ θα δεις οτι γραφουν τα ιδια με τα παιδια απο πανω.

βεβαια,ειμαι σιγουρος οτι οσα κ να σου πουμε ουτε αλλαζεις αποψη,αλλα ουτε κ θα το ψαξεις απο μονος σου γιατι αυτος που στο πε οτι δουλευει,"σφιγγει" γενικοτερα,κ εδω υπαρχει μια φιλοσοφια οτι αν δεν εχεις πασαλειφτει λαδακι κ δεν εχεις φορεσει σεξουαλικα σλιπακια πανω στο παλκοσενικο,η αποψη σου δεν μετραει..
αλλα δεν βαριεσαι φιλε..αυτοι ειμαστε,τι να κανουμε τωρα..

sobral
11-04-13, 20:28
ποσιμη νομιζω υπηρξε μια μελετη που εδειχνε οτι κανει κατι,αλλα με δοσεις 30γρ..εσυ πρεπει να περνεις καπου 3-5 ανα φορα..
επισης δουλεψε σε ατομα με παθησεις,κ οχι σε υγιεις ανθρωπους..που ξερεις τι σημαινει αυτο στα ελληνικα ε?
οτι αν δεν εχεις παθηση για να την χρειαζεσαι,nada.

:thumbup:

For example, although L-arginine is indeed the precursor to NO biosynthesis and has been associated with enhanced vasodilatation (Bode-Böger et al., 1994; Giugliano et al., 1997), the rationale for inclusion of L-arginine within pre workout powders is based largely on research using intravenous L-arginine, often at dosages of 20-30 grams, not oral intake of L-arginine at the usually included 2-3 grams. This is obviously a major concern considering most products currently on the market only use 1-3 grams at most. In fact, studies directly comparing intravenous and oral L-arginine indicate no effect of oral L-arginine on vasodilatation, possibly attributed to variance in oral L-arginine bioavailability (Bode-Böger et al., 1998). Additionally, studies involving oral intake of L-arginine at dosages from 10-20 grams indicate no benefit with regards to increasing circulating NO or enhancing blood flow (Adams et al., 1995; Chin-Dusting et al., 1996; Robinson et al., 2003). Logic dictates that if 10-20 grams of oral L-arginine fails to provide a favorable effect for blood NO and vasodilation, 3 grams is not going to get the job done!

αυτό ακριβώς λένε κ οι έρευνες που του παραθέτω εγώ. Αλλά βαριέται ή δεν θέλει να διαβάσει. Για να σου απαντήσω με επιχειρήματα σου αράδιασα όλες αυτές τις έρευνες. Και πες ότι σε ζάλισα εγώ φίλε Αλέξανδρε και το κείμενο μου στα αγγλικά είναι πολύ μεγάλο, τσέκαρε το κομμάτι από πάνω που είναι μικρό. Λέει ό,τι και ο beefmeup. Δεν τσακωνόμαστε απλά σου μιλάμε όλοι με επιχειρήματα. Δεν νομίζω να έχουμε κάνα όφελος στο να σου βγάλουμε σκάρτη την αργινίνη για να μην την πάρεις.:green: Ο Stoppani άσε, εκπληκτικός σε πολλά πράγματα, αλλά πιστεύω πως στα συμπληρώματα λόγω της σχέσης του με το bb.com προωθεί κάποια πράγματα επειδή <πρέπει>, καταλαβαίνεις τι εννοώ.

amateur666
11-04-13, 20:45
τωρα θα μας πει κλασικα οτι η ερευνα ειναι για το 1μρ κ αυτος γυμναζεται για bbing μονο...βαζω στοιχημα!

Mcstefan7
11-04-13, 21:43
Δν πάει να γυμνάζεται και για χελονονιτζάκι με τν αργινίνη δουλεία δν θα δεί... :P

nikoskaz
12-04-13, 11:30
Δν πάει να γυμνάζεται και για χελονονιτζάκι με τν αργινίνη δουλεία δν θα δεί... :P

:thumbup:

alexandros.r
12-04-13, 12:17
βεβαια,ειμαι σιγουρος οτι οσα κ να σου πουμε ουτε αλλαζεις αποψη,αλλα ουτε κ θα το ψαξεις απο μονος σου γιατι αυτος που στο πε οτι δουλευει,"σφιγγει" γενικοτερα,κ εδω υπαρχει μια φιλοσοφια οτι αν δεν εχεις πασαλειφτει λαδακι κ δεν εχεις φορεσει σεξουαλικα σλιπακια πανω στο παλκοσενικο,η αποψη σου δεν μετραει..
αλλα δεν βαριεσαι φιλε..αυτοι ειμαστε,τι να κανουμε τωρα..[/QUOTE]

φιλε μου , τοσα ξερεις τοσα λες , αλλα μαλλον εισαι προφητης για να χρησιμοποιεις αυτην την καταλυτικη προταση για ενα ατομο που δεν ξερεις]
εγω ΓΟΥΣΤΑΡΩ να χρησιμοποιω αργινινη και πιστευω με βοηθαει βρηκα ερευνες που μου το δικαιολογησαν και γνωρισα ατομα που ΞΕΡΟΥΝ, δε σας αναγκαζω να δεχτειτε την αποψη μου οπως κανετε εσεις.
τελος πολυς χρονος αφιερωθηκε

be open minded guys

alexandros.r
12-04-13, 12:24
:thumbup:

For example, although L-arginine is indeed the precursor to NO biosynthesis and has been associated with enhanced vasodilatation (Bode-Böger et al., 1994; Giugliano et al., 1997), the rationale for inclusion of L-arginine within pre workout powders is based largely on research using intravenous L-arginine, often at dosages of 20-30 grams, not oral intake of L-arginine at the usually included 2-3 grams. This is obviously a major concern considering most products currently on the market only use 1-3 grams at most. In fact, studies directly comparing intravenous and oral L-arginine indicate no effect of oral L-arginine on vasodilatation, possibly attributed to variance in oral L-arginine bioavailability (Bode-Böger et al., 1998). Additionally, studies involving oral intake of L-arginine at dosages from 10-20 grams indicate no benefit with regards to increasing circulating NO or enhancing blood flow (Adams et al., 1995; Chin-Dusting et al., 1996; Robinson et al., 2003). Logic dictates that if 10-20 grams of oral L-arginine fails to provide a favorable effect for blood NO and vasodilation, 3 grams is not going to get the job done!

αυτό ακριβώς λένε κ οι έρευνες που του παραθέτω εγώ. Αλλά βαριέται ή δεν θέλει να διαβάσει. Για να σου απαντήσω με επιχειρήματα σου αράδιασα όλες αυτές τις έρευνες. Και πες ότι σε ζάλισα εγώ φίλε Αλέξανδρε και το κείμενο μου στα αγγλικά είναι πολύ μεγάλο, τσέκαρε το κομμάτι από πάνω που είναι μικρό. Λέει ό,τι και ο beefmeup. Δεν τσακωνόμαστε απλά σου μιλάμε όλοι με επιχειρήματα. Δεν νομίζω να έχουμε κάνα όφελος στο να σου βγάλουμε σκάρτη την αργινίνη για να μην την πάρεις.:green: Ο Stoppani άσε, εκπληκτικός σε πολλά πράγματα, αλλά πιστεύω πως στα συμπληρώματα λόγω της σχέσης του με το bb.com προωθεί κάποια πράγματα επειδή <πρέπει>, καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Σ ευχαριστω που μιλας με επιχειρηματα , καταλαβαινω τι εννοεις για στοπανι , αλλα ολοι συμφεροντα εχουν . ερευνητες , γκουρου , επιστημονες
αν καθομαι να σκεφτομαι ολες τις θεωριες συνομωσιας δε βγαζω ακρη και θα τρελαθω , δε λεω βεβαια να πιστευω τα παντα , αλλα δοκιμαζοντας κρινω...
για τον υπνο π.χ πολλες ερευνες μιλουν οτι πρεπει τουλαχιστον να ειναι 8ωρο, ο Μ.Κ κοιμαται γυρω στις 4-5 ωρες και κατεβαινει olympia
+ οτι πριν σας πειραζαν οι ερευνες μου που ηταν του 97-98...οπως και οι παραπανω...

alexandros.r
12-04-13, 12:27
τωρα θα μας πει κλασικα οτι η ερευνα ειναι για το 1μρ κ αυτος γυμναζεται για bbing μονο...βαζω στοιχημα!

ρε φιλε , γιατι δεν εισαι σκεπτομενο ατομο , ασ το κανω λιανα

60 % , 1ΜR ---> πες οτι εσυ κανεις καθισμα με 100 κιλα , αρα 60% κανεις καθισμα με 60 κιλα για μια επαναληψη , πιο ειναι το οφελος..........??????????????????????

liveris
12-04-13, 12:51
ολοι σου λενε οτι δεν κανει κ συ επιμενεις..προφανως ολοι εχουν αδικο ε? αφου παιρνεις κ συμπληρωματα μπορεις να δεις οτι πλεον τα νιτρικα αντικαθιστουν την αργινινη ..

Dreiko
12-04-13, 12:55
ρε φιλε , γιατι δεν εισαι σκεπτομενο ατομο , ασ το κανω λιανα

60 % , 1ΜR ---> πες οτι εσυ κανεις καθισμα με 100 κιλα , αρα 60% κανεις καθισμα με 60 κιλα για μια επαναληψη , πιο ειναι το οφελος..........??????????????????????

γιατι αραγε επιλεγεις τα ποστ που θα απαντησεις?δεν ειδα να απαντας στα ποστ του average_joe ή του beefmeup....:unsure:

billy89
12-04-13, 13:09
για τον υπνο π.χ πολλες ερευνες μιλουν οτι πρεπει τουλαχιστον να ειναι 8ωρο, ο Μ.Κ κοιμαται γυρω στις 4-5 ωρες και κατεβαινει olympia


Καλά είναι σοβαρό παράδειγμα αυτό που δίνεις? Πιστεύεις ότι οι ολύμπια περιμένουν να κοιμηθούν για να παραγουν αυξητική?

Μάλλον όμως είσαι κι εσύ που από αυτούς που πιστεύουν τις διαφημίσεις της muscletech που με 2 συμπληρωματάκια γίνεσαι ο επόμενος χηθ...

Κατά τα άλλα πάρε ότι "νομίζεις ότι σε βοηθάει", λεφτά να χουμε για πέταμα. Στηρίξου στο placebo effect και στην καρδιά των καρτών:turtle:

amateur666
12-04-13, 13:10
γαμα το 1μρ το TVL ξερεις τ ειναι??? το resistance training ξερεις τ σημαινει?...

δεν προκειται να σχοσιασω τπτ αλλο το εχω εξαντλησει..

alexandros.r
12-04-13, 15:28
γιατι αραγε επιλεγεις τα ποστ που θα απαντησεις?δεν ειδα να απαντας στα ποστ του average_joe ή του beefmeup....:unsure:

προσπαθω να απανταω σε ολα , αλλα δε μπορω να αφιερωσω ολο μου το χρονο σε αυτο

alexandros.r
12-04-13, 15:30
γαμα το 1μρ το TVL ξερεις τ ειναι??? το resistance training ξερεις τ σημαινει?...

δεν προκειται να σχοσιασω τπτ αλλο το εχω εξαντλησει..

ρε φιλε θες να μου στειλεις το μαιλ σου να σου στειλω ενα βιβλιο? απ οτι βλεπω εισαι και φαν του πακουλσκι οποτε θα το εκτιμησεις

alexandros.r
12-04-13, 15:31
Καλά είναι σοβαρό παράδειγμα αυτό που δίνεις? Πιστεύεις ότι οι ολύμπια περιμένουν να κοιμηθούν για να παραγουν αυξητική?

Μάλλον όμως είσαι κι εσύ που από αυτούς που πιστεύουν τις διαφημίσεις της muscletech που με 2 συμπληρωματάκια γίνεσαι ο επόμενος χηθ...

Κατά τα άλλα πάρε ότι "νομίζεις ότι σε βοηθάει", λεφτά να χουμε για πέταμα. Στηρίξου στο placebo effect και στην καρδιά των καρτών:turtle:

ακριβως αυτο φιλε μου το βρηκες... απλα δινω ενα παραδειγμα οτι ακομα και σε τοσο μεγαλο επιπεδο καποια πραγματα ειναι ευελικτα

alexandros.r
12-04-13, 16:23
τελευταιο ποστ μου

http://www.youtube.com/watch?v=JxjbP5BRuNM


http://www.youtube.com/watch?v=e6sDbmLeEG4

οποιος ενδιαφερεται ενημερωνεται...

αλλα ξεχασα μερικοι θεωρουν πως οι γιατροι - επιστημονες δεν ξερουν τιποτα η επισης εκεινο το ασημαντο νομπελ...

Andreas C.
12-04-13, 16:24
Φίλε Αλέξανδρε χωρίς να θέλω να στην πω, απλώς αν έκανα μια συζήτηση με κάποια άτομα και όλοι συμφωνούν στο να διαφωνούν με την άποψη μου θα το έψαχνα λίγο :toast:

reignman007
12-04-13, 16:47
Θεωρω οτι περα απο τις οποιες διαφωνιες,καποιες πληροφοριες ειναι αρκετα σημαντικες για να χαθουν στο παρον τοπικ.
Αν θελει καποιος μοντ να τα μεταφερει στο σωστο θεμα,εγω προσωπικα μαθαινω αρκετα πραγματα που δεν ηξερα,καθαρα απο τυχη.

Mcstefan7
12-04-13, 17:49
Γτ κάθεστε και σκατε με έρευνες και χαζα...Ο φίλος αν θέλει να μας πείσει οτι η Αργινίνη δουλεύει να πάει να κάνει blood test πρν μετά. Το παλικάρι νομίζω μεσα εδω μπήκε να κάνει την πλάκα του και να περάσει τον χρόνο του. Η αργινίνη δν κάνει δουλεια! Όποιος βγάζει λεφτα απο συμπλήρωμα με αργινίνες λογικό να την υποστηρίζει εδώ περσυ είχα βγαλει φοβερο λιποτροπικό το Ακαι... Αρα φίλε μ μν πιστεύεις τις μαιμού έρευνες//Δοκίμασε την αργινίνη και θα δεις οτι ειναι μαπα..

οφ τοπικ: Αμα έχεις ανέβει ορμονικά σε χορηγό να κατέβεις για μρ. Ολύμπια και θα σ ταίζω ολη μερα αργινίνη..Αλλα πρόσεξε μν γίνεις σαν το hulk και σ περάσουν ντοπέ :P:P:P

sobral
12-04-13, 18:31
Θεωρω οτι περα απο τις οποιες διαφωνιες,καποιες πληροφοριες ειναι αρκετα σημαντικες για να χαθουν στο παρον τοπικ.
Αν θελει καποιος μοντ να τα μεταφερει στο σωστο θεμα,εγω προσωπικα μαθαινω αρκετα πραγματα που δεν ηξερα,καθαρα απο τυχη.

πολύ εύστοχη η παρατήρηση σου.:thumbup: Όλη αυτή η αντιπαράθεση, μόνο σε καλό μπορεί να βγει. Ελπίζω να μην ξεφύγει η κουβέντα...

nikoskaz
12-04-13, 20:02
να καταθεσω και εγω τη γνωμη μου οχι γιατι εχει ειδικη βαρυτητα αλλα για να δει ο φιλος αριθμητικα πλεον ποσοι εχουν δοκιμασει αργινινη ( και σκετη ) κ δεν εχουν καταλαβει τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!!!! Ειμαι λοιπον και εγω ενας απ αυτους τους ευτυχεις που πεταξα χρηματα (ευτυχως λιγα) :green: και για να βλεπουν και αλλοι γιατι το ποστ δεν ειναι προσωπικο βεβαια !!!

beefmeup
13-04-13, 10:32
φιλε μου , τοσα ξερεις τοσα λες ,

κατ αρχας δεν σου εδωσα πουθενα το δικαιωμα να μου γραφεις ετσι.
δεν αναφερθηκα προσωπικα σε σενα σε κανενα σημειο του ποστ μου,ουτε στο φιλο σου..ειναι μια γενικη παρατηρηση,δικη μου αποψη για διαφορους αγωνιστικους γιαλατζι που παραμυθιαζουν κατι 15 χρονους(στο μυαλο)
γραφεις οτι βρηκες ερευνες που το στηριζουν αυτο που λες για την αργινινη κ δεν ξερεις τι σημαινει το resistance training exercise..αν δεν ξερεις αυτο,πιστευεις οτι καταλαβαινεις τι διαβαζεις παρακατω στις ερευνες,η εχεις την ικανοτητα να κρινεις κατα ποσο ειναι σωστες η οχι?

κ οχι φιλε δεν εκφραζεις απλα την αποψη σου,οπως γραφεις παρακατω,αλλα αποριπτεις λογω δικη σου ημιμαθειας πληροφοριες που σου δινονται.




φιλικα παντα , αλλα αυτες οι ερευνες ειναι οι μεγαλυτερες μπαρουφες που προσπαθουν να "βουλιαξουν" τον κοσμο στη ημιμαθεια

ο μονος που βουλιαζει εδω εισαι εσυ.

TRIANTAFYLLOU
13-04-13, 15:48
υπήρξε μια περίοδος που πειραματιζόμασταν με συνδιασμούς αμινοξέων , τοτε δεν ήταν σε μας ευρεως διαδεδομένα τα φάρμακα και κάναμε δεκάδες συνδιασμούς αμινοξέων ορνιθίνης- αργινίνης, με χρώμιο και διάφορα συστατικα αμινοξεα και ένζυμα σαν καταλύτες με σκοπό αύξηση αυξητικής ορμόνης , τεστοστερόνης κτλ , αλλα πιο πολυ στο μυαλό ανθυποβολή ήταν παρα ουσία

βέβαια αργότερα με τα χρόνια εξελίχτηκαν βγήκαν καινούρια σκευάσματα με άλλους συνδιασμους αλλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος , γιατι η θεωρία καλα τα λέει και η συνταγη του σκευάσματος έχει κάποιο σκοπό , αλλα αν δεν δοκιμάσει να δεί στην πράξη καποιος διαφορα ότι και να λένε οι ετικέτες άχρηστο είναι και μην ξεχνάμε το βασικότερο ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και όλα είναι συνδιαστικά στο ββ , δεν γινετε με ενα σκεύασμα όταν κάποιος κάποια άλλα βασικα δεν τα εφαρμόζει να δεί διαφορα