PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερη πρωτεΐνη πολλών πηγών



GodSlayer
26-04-13, 21:49
Παιδια καλησπερα. Αυτο ειναι και το παρθενικο μου ποστ οποταν να χαιρετισω ολους τους φιλους του φορουμ. Λοιπον οπως υποδηλωνει και ο τιτλος προβλιματιζομαι σχετικα με πρωτεινη πολλων πηγων. Επειτα απο ερευνα κατεληξα στις εξης 5 απο τις οποιες θελω να εξευρω την καλυτερη ως προς την αποτελεσματικοτητα.

MusclePharm Combat
BSN Syntha-6
PharmaFreak Protein Freak
Dymatize Elite Fusion7
Muscle-Tech Phase8

Θα προσεξατε οτι η Myofusion δεν περιλαμβανεται και αυτο γιατι δεν την εμπιστευομαι. Διαβασα πορισματα εργαστηριακων ελεγχων οτι βρεθηκε underdosed και επειτα κυκλοφορησε αυτη η παπαρια probiotic με πηγη πρωτεινης το ριζι ακουσον ακουσον! Για μενα λοιπον ο κυριος γκασπαρι δεν ξαναμπαινει σπιτι μου. Επιπλεον ακουσα πολλα κατηγορητηρια για την εταιρεια Muscle-Tech τα οποια ομως δεν καταφερα να στοιχειοθετησω. Επιπροσθετα δεν βρηκα πουθενα στο bodybuilding.com την πρωτεινη protein freak και ομολγω πως αυτο με προβληματισε καπως. Αυτα απο μενα ελπιζω να μην μακριγορησα, αναμενω τα δικα σας σχολια και βοηθεια

beefmeup
26-04-13, 23:03
ολες οι πρωτεινες αυτες ειναι γτπ.
αν θες μια πολλων πηγων,παρε μια με καζεινη κ whey μονο χωρις πολλα πολλα προσθετα μεσα κ εισαι οκ.
αυτη βασικα θα την βρεις απο bulk,κ θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα χωρις να εχεις φοβο για τον σκαζμο με ολα τα αχρηστα προσθετα που εχουν αυτες εδω.
η περνεις την 90+ της νουτρισπορτ,κ ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις απο ολες τις αποψεις.

TRIANTAFYLLOU
26-04-13, 23:53
συμφωνω απόλυτα με τον μπίφ , εφόσον όλες αυτες που θεωρούμε σούπερ ντούπερ κατα διαστηματα σε εργαστηριακούς ελέγχους αποδεικνυετε το αντιθετο
οπότε τι χολοσκάμε αυτα τα παθαίνει όποιος έχει παρωπίδες και κοιταει μόνο τις διαφημήσεις

υπάρχουν προιόντα που απλα είναι αυτα που γράφουν και όχι επειδη το λεμε αλλα επειδη υπάρχουν ντοκουμεντα ,δηλαδη αν εχουμε καποια αναλυση τεκμηριωμενη απο εργαστηριο εκεί λέμε είμαστε οκ , γι αυτο μην ψάχνουμε γωνιες στο εικοσάρικο ενα απλο συμπλήρωμα πρωτείνης ας είναι και 1-2 πηγων και έχουμε και το φαγητό δεν ζούμε μόνο με τα συμπληρώματα , παίρνουμε και έξτρα αμινοξεα αν θέλουμε και είμαστε όκ

τουλάχιστον δεν θα είμαστε και κορόιδα , άλλος καθετε υπολογίζει και τα γραμμάρια που λαμβανει απο το σκεύασμα τον χρόνο αφομοίωσης και καλα , λες και θα δώσει εξετασεις στο σχολείο και λες και όλα αυτα που αναγράφονται είμαστε 100% σιγουροι και φοβομαστε μην πάρουμε κανα γραμμάριο παραπάνω και δεν μεταβολιστει .

το σωστο είναι όσο μπορούμε να πέρνουμε απο το φαγητο αυτα που χρειαζομαστε και επειδη λέει η παροιμία "αν δεν περισσέψει δεν φτάνει" πέρνουμε και το συμπλήρωμα για να περισσέψει και λίγο και λέμε είμαστε καλυμενοι

GodSlayer
26-04-13, 23:53
εισαι απολυτος ρε αδερφε... δεν παει ετσι. εννοω με μια προταση αμεσως ειναι γτπ ολες αυτες οι πρωτεινες ? αν ηταν ετσι τοτε να βαλουμε λουκετο σε ολα τα συμπληρωματα. ευχαριστω

beefmeup
27-04-13, 00:01
ειμαι απολυτος γιατι ξερω τι παιζει γενικοτερα..
κ το τι παιζει το εχω γραψει καπου 20-30 φορες σε καθε θεμα για αυτες τις πρωτεινες ξεχωριστα στην αξιολογηση..αν ψαξεις θα τα βρεις,μην επαναλαμβανομαι κ γινομαι γραφικος..
επισης κανεις δεν προκειται να σου πει απο αυτους που τα πουλαει τι προσθετα εχουν μεσα,κ πως μπορει να επιδρουν στο σωμα σου..κ παλι ριξε μια ματια στα θεματα τους ξεχωριστα,διαβασε μονος σου τα συστατικα που εχουν κ ψαξε μονος σου..κ ας μην με πιστευεις εμενα.
μια καζεινη θες κ μια ορου γαλακτος..κ τις συνδιαζεις η περνεις μια με αυτες τις 2 πηγες οπως αυτη που σου ανεφερα..

TRIANTAFYLLOU
27-04-13, 00:02
τι χαλιεσαι αυτος που θελει θα πάρει συμπλήρωμα , απλα για να μην κοροιδευόμαστε εδω μεσα , ποιός μπορει να πεί με απόλυτη σιγουρια για μια σκόνη μεσα σε κουτι , άλλος λεει έχει ωραία γευση ωραία δυαλιτικότητα , όλα αυτα είναι σωστα και αποδεικνύονται που ακόμα και η γεύση είναι υποκειμενικη , εγω και ο καθένας πως να βάλουμε το χερι στη φωτια να πούμε με σιγουρια κατι αν δεν έχουμε ντοκουμεντα , εδω το λαχανικο που τρωμε και αν δεν ξερεις τον παραγωγό δεν ξέρεις αν το έχει ραντισει με κανα δηλητήριο , μην κανουμε λες και ο κόσμος μας είναι αγγελικα πλασμένος

εγω και σε άλλα τοπικ όταν είχα πεί για καποιο σκεύασμα είχα βαλει και πιστοποιητικα απο ελέγχους στην γερμανια μεταφρασμενα επίσημα σε δικηγόρο και αυτο επειδη με φωναξαν σε μια εκπομπη για συμπληρωματα στην τηλεόραση και αν δεν είχα αποδείξεις θα γινόμουν ρεζιλι , γι αυτο και τα είχα ζητήσει

απο κεί και πέρα μπορει να υπάρχουν δεκάδες συμπληρωματα αξιόπιστα , αν όμως εγω δεν έχω αποδείξεις τι να λέω , εκτος αν με τα χώνει καμια εταιρία να την διαφημίσω αλλα και κει ξεφτυλα δεν θα γινω αν δεν έχω καποια σιγουρια ώς πρός την αξιοπιστία

GodSlayer
27-04-13, 00:04
η bulkpowders complete protein blend φαινεται αρκετα καλη απο μια πρωτη ματια, υπαρχει σε συσκευασια κουτιου και οχι σακουλακι ? για να ειναι πιο πρακτικη το ρωταω

GodSlayer
27-04-13, 13:22
beefmeup απο ψες εκανα την ερευνα μου και τη μελετη μου και οφειλω να σου πω πως εισαι τεραστιος φιλε μου! ειχες απολυτο δικαιο. ολες αυτες οι σογιες και οι λεκιθινες μεσα στα ηλιθια προιοντα μας καταστρεφουν μερα με τη μερα χωρις να το παρουμε χαμπαρι! το μονο που με προβληματιζει απο την νουτρισπορτ ειναι η γευση επειδη διαβασα κακες κριτικες, θα μπορω να την πιω ?:puke:

beefmeup
27-04-13, 16:19
αλλοι εχουν προβλημα,ενω αλλοι παλι κ εγω ας πουμε δεν εχω.
αν τωρα ζοριζεσαι μπορεις να πετας μεσα κ ενα κουταλακι νεσκουικ..
χανεις το ενα κερδιζεις το αλλο,δεν μπορεις να τα χεις ολα..

vaggan
27-04-13, 17:49
η elite fusion 7 ειναι πολυ καλη πρωτεινη και με υπεροχη γευση την χρησινοποιω τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

tasos2
27-04-13, 19:52
Εγω παιρνω την pro-plex με 5 πηγες, ορου γαλακτος συμπυκνωμενη, απομονωμενη και υδρολυμμενη, καζεινη και πρωτεινη αυγου χωρις σογια. Τωρα αν ειναι καλη και αν εχει αυτα που λεει δε ξερω παντως απο γευση σκιζει καλυτερη κι απο μιλκο :green:

GodSlayer
28-04-13, 13:49
Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι ενα μιγμα το οποιο να περιεχει τουλαχιστον 50% whey isolate και το υπολοιπο καζεινη!

sobral
28-04-13, 14:05
MusclePharm Combat
BSN Syntha 6
PharmaFreak Protein Freak
Dymatize Elite Fusion 7
Muscle-Tech Phase 8

Για τα πρόσθετα κτλ που σου είπαν παραπάνω έχουν δίκιο. Ο beef σωστά σου προτείνει την πιο "καθαρή" λύση. Από εκεί κ πέρα αν θες να πάρεις οπωσδήποτε έτοιμο μπλέντ, από αυτές που έχεις εδώ, παίρνω φτυάρι:green: κ ξεκινάω:

1) θα ήταν μια χαρά αν δεν είχε αυτή την υψηλότατη χοληστερόλη
2) Αν δεν λες την isolate και λες την απλή, από που να αρχίσεις. Την είχα δοκιμάσει πολύ παλιά και ήταν η μόνη πρωτείνη που με θόλωσε χωρίς να δικαιολογείται από τα συστατικά. Πρόσθετα, γλυκαντικά κτλ πάντως χαμός. Και φθηνές πηγές πρωτείνης και με πηγές γάλα κ σόγια.
3) Και αυτή πολλά πρόσθετα κ μλκίες για την γεύση κτλ αλλά εγώ από αυτές θα είμαι ο μοναδικός που θα την ψηφίσω. Έχει τις πιο καλές πηγές από τις άλλες αν εξαιρέσεις την τελευταία.
4) καλούτσικα συστατικά αλλά περιέχει γενετικά τροποποιημένη σόγια! το αναγράφει κιόλας πάνω στην συσκευασία.+ πολλά πρόσθετα κ αυτή
5) δεν μου αρέσουν κ πολύ οι πηγές της, πρέπει να έχει περισσότερη καζείνη/πρωτείνες γάλακτος, αλλά άχρηστη δεν είναι οκ. Δεν συμφέρει όμως απ ότι βλέπω.

GodSlayer
28-04-13, 15:01
MusclePharm Combat
2) Αν δεν λες την isolate και λες την απλή, από που να αρχίσεις. Την είχα δοκιμάσει πολύ παλιά και ήταν η μόνη πρωτείνη που με θόλωσε χωρίς να δικαιολογείται από τα συστατικά. Πρόσθετα, γλυκαντικά κτλ πάντως χαμός. Και φθηνές πηγές πρωτείνης και με πηγές γάλα κ σόγια.


φιλε ησουν κατατοπιστικοτατος, και εγω προς την combat κλινω αλλα φοβαμαι ολη αυτη την χολ. η nutrisport φαινεται αψογη αλλα με προβληματιζει ιδιαιτερα η γευση γιατι οσο και αν δεν επενδυω σε αυτην δεν θελω να βριζω καθε φορα που θα την γευομαι. Για την syntha 6 isolate ωστοσο εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες και μαλιστα ειναι αυτο ακριβως το μιγμα που ψαχνω whey isolate kai casein

sobral
28-04-13, 16:09
φιλε ησουν κατατοπιστικοτατος, και εγω προς την combat κλινω αλλα φοβαμαι ολη αυτη την χολ. η nutrisport φαινεται αψογη αλλα με προβληματιζει ιδιαιτερα η γευση γιατι οσο και αν δεν επενδυω σε αυτην δεν θελω να βριζω καθε φορα που θα την γευομαι. Για την syntha 6 isolate ωστοσο εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες και μαλιστα ειναι αυτο ακριβως το μιγμα που ψαχνω whey isolate kai casein

η syntha isolate είναι καλή. Θα την δοκίμαζα αν ήταν φθηνότερη. Αλλά είναι ακριβή γι αυτά που έχει δεν είναι τίποτα τρομερό. Nutrisport δεν έχω δοκιμάσει. Την combat την έχει τώρα ένας φίλος μου, αλλά μου λέει είναι πολύ πηχτή και έντονη γεύση. Την νιώθει στο στομάχι μου έχει πει, δεν είναι ελαφριά.

GodSlayer
28-04-13, 16:56
μαλλον θα παρω μια καζεινη και μια iso και να παραστησω εγω τον αλχημιστη. πρεπει να ειναι ιδιαι εταιρεια ομως και ιδια γευση σοκολατα ας πουμε. ποια μου προτεινετε απο iso ? εκτος απο την γκολντ στανταρτ!

GodSlayer
28-04-13, 23:20
η combat ειναι μουφα. συμφωνα με το χημειο, η iso εχει χαμηλη cholesterol, αυτης για να χτυπαει κοκκινο σημαινει το 50% ειναι WPC... δεν αξιζει τα λεφτα της. παντως βρηκα την syntha 6 iso 50euro και σκεφτομαι να την αγορασω