PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλο ζάχαρο και πίεση



-beba-
11-05-13, 13:48
Παντα είχα χαμηλή πιεση και χαμηλο ζάχαρο.
Προσφατα έπαθα κριση υπογλυκαιμίας. Εκανα εξετάσεις και όλα ήταν εντάξει. Εκρεμεί μονο μια εξέταση για θυροειδή που εντός των ημερων θα βγει και αυτή.
Από τις εξετάσεις που έχει ήδη ο γιατρός μου είπε πως δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι παθολογικό.
Βασικά έμεινε εκπληκτος με το υπογλυκαιμικό επεισόδιο. Με ρώτησε τι πρώω, πόσο τρώω κ.λ.π. και όταν του είπα ότι κάθε 3-4 ώρες κάνω ενα γευμα πραγματικά με κοίταζε σαν να ήμουν εξωγηινη. Μου είπε πως δικαιολογείται μια κριση υπογλυκαιμίας (αν δεν έχεις κάτι παθολογικό) αν έχει περάσει ένα 24ωρο χωρίς να φας. Τελος πάντων δεν μπορούσε να βρει μια απάντηση να μου δώσει. Κατέληξε πως μάλλον έχω υψηλό μεταβολισμό και πρέπει να τρώω πολύ.
Το θέμα μου είναι πως άν δεν υπάρχει κατι παθολογικό (που μάλλον έτσι είναι) πως μπορώ με την διατροφή μου να βελτιώσω την κατάσταση αυτή. Δηλαδή να μην παθαίνω υπογλυκαιμία και να είναι η πιεση του αίματος σε πιο φυσιλογικά επίπεδα. Σημερα πήγα το πρωί στο γυμναστήριο και δεν μπορούσα να κάνω τιποτε. Ζαλιζόμουν. Εφυγα τελικά.

Stella
11-05-13, 16:40
Μπεμπα κατ΄αρχην περαστικα!
Ποση πιεση και ποσο ζαχαρο νηστειας εχεις;
Πώς το ξερεις οτι το επεισόδιο ηταν υπογλυκαιμικο;
Πάντως σε μας τις γυναικες δικαιολογουνται χαμηλες τιμες και στα δυο.
Εμενα πχ η πιεση μου είναι γυρω στο 9 και το ζαχαρο γυρω στο 70 και ξερω και κοπελα που το εχει στο 60.

FITNESS GIRL
11-05-13, 16:49
γεια σου μπεμπα τον προηγουμενο μηνα επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα μονο που εμενα ωφειλετε σε ψυχολογικα αιτια ημουν στο γυμναστηριο εκανα κοιλιακους και εκει που παω να σηκωθω απο τον παγκο παθαινω ιλλιγκο το πατωμα γυρισε τρομαξα πολυ η καρδια μου ηταν στο 46 που ουτε η καρδια ενος ηλικιωμενου δεν εχει αυτους τους κτυπους η μεγαλη πιεση στο 6 και η μικρη στο 4 παω σπιτι ακολουθησε ενα βουλιμικο επεισοδιο οι εξετασεις μου δεν εδειξαν τιποτα ο ιλλιγκος ομως με φοβησε τοσο πολυ και επαθα κριση πανικου και τωρα ακολουθω αγωγη γι αυτο τον λογο γι αυτο προσεχε θελει προσοχη :thumbup:

-beba-
11-05-13, 16:51
Μπεμπα κατ΄αρχην περαστικα!
Ποση πιεση και ποσο ζαχαρο νηστειας εχεις;
Πώς το ξερεις οτι το επεισόδιο ηταν υπογλυκαιμικο;
Πάντως σε μας τις γυναικες δικαιολογουνται χαμηλες τιμες και στα δυο.
Εμενα πχ η πιεση μου είναι γυρω στο 9 και το ζαχαρο γυρω στο 70 και ξερω και κοπελα που το εχει στο 60.

Δεν ξέρω πόσο ήταν γιατι όταν πήγα στον γιατρό είχα ήδη πιει χυμό και είχα συνέλθει. Δεν μπορούσα όμως να σηκωθώ από την καρέκλα μου ούτε να μιλήσω ότε να κάνω το παραμικρό. Είχα καταρευσει. Οσο για την πίεση ειναι πάντα χαμηλά και είναι ΟΚ. Οταν όμως είναι κάτω από οκτώμιση και της καρδιας κάτω από πεντεμιση αρχίζω και έχω πρόβλημα. Ζαλόζομαι και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτε.

-beba-
11-05-13, 16:54
γεια σου μπεμπα τον προηγουμενο μηνα επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα μονο που εμενα ωφειλετε σε ψυχολογικα αιτια ημουν στο γυμναστηριο εκανα κοιλιακους και εκει που παω να σηκωθω απο τον παγκο παθαινω ιλλιγκο το πατωμα γυρισε τρομαξα πολυ η καρδια μου ηταν στο 46 που ουτε η καρδια ενος ηλικιωμενου δεν εχει αυτους τους κτυπους η μεγαλη πιεση στο 6 και η μικρη στο 4 παω σπιτι ακολουθησε ενα βουλιμικο επεισοδιο οι εξετασεις μου δεν εδειξαν τιποτα ο ιλλιγκος ομως με φοβησε τοσο πολυ και επαθα κριση πανικου και τωρα ακολουθω αγωγη γι αυτο τον λογο γι αυτο προσεχε θελει προσοχη :thumbup:

Πήγα και έκανα εξετάσεις και συνεχίζω να πηγαίνω στον γιατρο αλλά μου την σπάει. Ειχα συνηθήσει να είμαι non stop 18 ώρες το 24ωρο και σήμερα σηκώθηκα από το κρεβάτι για να πάω να ξαπλώσω στον καναπέ. Πηγα στο γυμναστήριο από όπου έφυγα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και να με πάλι στον καναπέ. Γαμ&^%&%&^&^& τα νευρα μου.

FITNESS GIRL
11-05-13, 16:58
Πήγα και έκανα εξετάσεις και συνεχίζω να πηγαίνω στον γιατρο αλλά μου την σπάει. Ειχα συνηθήσει να είμαι non stop 18 ώρες το 24ωρο και σήμερα σηκώθηκα από το κρεβάτι για να πάω να ξαπλώσω στον καναπέ. Πηγα στο γυμναστήριο από όπου έφυγα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και να με πάλι στον καναπέ. Γαμ&^%&%&^&^& τα νευρα μου.

εχεις αφαιρεσει το αλατι απο το φαγητο?σε καταλαβαινω και εγω ειχα πολλα νευρα ταυτοχρονα με στεναχωρια οτι εχω κατι σοβαρο μεχρι να βγουν η εξετασεις ειχα πολλα νευρα μου ειχε κοπει και η περιοδος για δυο μηνες εκανα ενα περασμα απ ολους τους γιατρους και εχω επανελθει,δοκιμασε να περνεις και μια πολυ καλη πολυβιταμινη

-beba-
11-05-13, 17:00
εχεις αφαιρεσει το αλατι απο το φαγητο?σε καταλαβαινω και εγω ειχα πολλα νευρα ταυτοχρονα με στεναχωρια οτι εχω κατι σοβαρο μεχρι να βγουν η εξετασεις ειχα πολλα νευρα μου ειχε κοπει και η περιοδος για δυο μηνες εκανα ενα περασμα απ ολους τους γιατρους και εχω επανελθει,δοκιμασε να περνεις και μια πολυ καλη πολυβιταμινη

Δεν μου αρέσει το αλάτι και γενικά τα αλμυρα πράγματα. Προσπαθώ όμως και βάζω αλάτι στο φαγητό μου για να ανεβαίνει λίγο η πιεση. Γενικά οποιοσ τρωει από ότι μαγειρευω το θεωρεί ανάλατο.

FITNESS GIRL
11-05-13, 17:02
Δεν μου αρέσει το αλάτι και γενικά τα αλμυρα πράγματα. Προσπαθώ όμως και βάζω αλάτι στο φαγητό μου για να ανεβαίνει λίγο η πιεση. Γενικά οποιοσ τρωει από ότι μαγειρευω το θεωρεί ανάλατο.

ουτε εγω βαζω θεωρω οτι καποιες τροφες εχουν αλατι απο μονες χρειαζετε ομως που και που αφου εχεις θεμα με την πιεση

-beba-
11-05-13, 17:04
ουτε εγω βαζω θεωρω οτι καποιες τροφες εχουν αλατι απο μονες χρειαζετε ομως που και που αφου εχεις θεμα με την πιεση

Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
Είδομεν.

FITNESS GIRL
11-05-13, 17:07
Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
Είδομεν.

περαστκα σου :welcome: ελπιζω να επανελθεις γρηγορα :toast:

-beba-
11-05-13, 17:11
περαστκα σου :welcome: ελπιζω να επανελθεις γρηγορα :toast:

Σε ευχαριστώ.:welcome:

TRIANTAFYLLOU
11-05-13, 19:57
ο ντοκτορας δεν έλαβε υπόψιν να σε ρωτήσει όχι πόσα γευματα κανεις και αν τρως καθε 3 ώρες αλλα τι υδατανθρακες περιέχουν αυτα που τρώς , γιατι όσες φορες και να φαμε αν τρωμε πολυ πρωτείνη και πολυ λίγο υδατάνθρακα γινόμαστε όπως λέει και το τραγούδι "μαραμένη μου γαρδένια "

απλα όταν έχουμε τετοια συμπτωματα χωρίς δευτερη σκέψη , κόβουμε πρωτείνη ανεβάζουμε υδατάνθρακα και πάλι στις ιδιες θερμίδες και βάζουμε παραπάνω αλάτι στο φαγητό , θα με πείς έχει , εμ έλα που δεν φτάνει σε μερικούς ανθρώπους , αυτα που εγω τα θεωρω αλμυρα ο αδερφος μου τα θεωρεί ανάλατα και ριχνει με τη σεσουλα το αλάτι και είναι θεόστεγνος χωρις ιχνος κατακράτησης

πρέπει να καταλάβουμε τα δεδομενα και οι ανάγκες διαφερουν σε κάθε άνθρωπο και πρωτα απο όλα λαμβάνουμε υπόψιν το ιατρικο ιστορικο και όχι τα διαιτολογικα που μπροστα στην υγεία είναι μπούρδες , τι να το κανω εγω να λέω τρωω σωστα και να ζαλίζομαι και να πέφτω σαν κοτόπουλο , υγεία είναι αυτο το πράμα ?

γι αυτο τα πράματα είναι απλα εφοσον δεν είναι ενα μεμονωμενο περιστατικο και το παθαίνουμε συχνα , βαζουμε εν όψη καλοκαιριου λίγο παραπάνω αλάτι να στανιάρουμε έτσι κι αλλιως με την ζεστη αποβαλετε και χάνουμε και υγρα

Billy
11-05-13, 20:37
κοπελιές και όχι μόνο,

η χαμηλή πίεση μπορεί μακροπρόθεσμα να σας δημιουργήσει πολλά και σοβαρά πρόβλημα διότι το αίμα δεν έχει αρκετή δύναμη να αιματώνει πλήρως τον εγκέφαλο και διατηρεί σταθερό τον τόνο στην αιμάτωση του, έτσι όσο περνάνε τα χρόνια κάποιες περιοχές του εγκεφάλου αδρανούν και φυσικά νεκρώνονται και μπορεί να σας προκαλέσει διάφορα ανοϊκά συμπτώματα, όπως μειωμένη μνήμη, κλπ
Υπάρχουν χάπια που ρυθμίζουν την πίεση όπως το Effortil και Dihydergot.
Να πάτε σε γιατρό να σας την ρυθμίσει αν σας πει "δεν πειράζει" ή να επιμείνετε ή να πάτε σε άλλον.

Η λύση του αλατιού είναι περιστασιακή και μακροπρόθεσμα κάνει κακό στα αγγεία,
Η υπόταση όσο και η υπέρταση είναι ζημιογόνες και οφείλονται σε παθολογικές δυσλειτουργίες του οργανισμού, το αλάτι δεν θεραπεύει (την υπόταση) ενώ τα φάρμακα αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην βάση του, όπως στον υποθυρεοειδισμό.
Επίσης να πίνετε πολύ νερό για να ανεβαίνει η πίεση, και ηλεκτρολύτες.

TRIANTAFYLLOU
11-05-13, 21:44
υπαρχουν ατομα που είναι υπερτασικα η υποτασικα εκ γεννετης αυτοι διαφορετικα το αντιμετωπίζουν και διαφορετικα αν προκύψει σαν διαταραχη , σε καθε περιπτωση πρέπει να ρυθμίζετε και η γυμναστικη βοηθάειο παρα πολυ , ειχα άτομα και γυναίκες που έλεγαν είμαι υποτασικη και άλλος έπαιρνε χαπι για την πίεση
μετα απο κάποιο διάστημα τους λεω για μετρηθειτε μηπως βελτιώθηκε η κατασταση και πράγματι αυτος που έπαιρνε χαπι έπαιρνε μετα προληπτικα μισο μεχρι που το σταμάτησε τελείως

απο την άλλη για το αλατι μην ξεχναμε πως είναι ενα βασικο συστατικο του οργανισμου και δεν χρειάζετε να το ενοχοποιούμε ίσως το πιο βασικο με το μαγνησιο ,καλιο και μην ακούτε ότι κανει κακό σε νορμαλ δοσολογια , ψάξτε οπου θέλετε θα δείτε την χρησιμότητα του ειδικα κατα την διάρκεια του καλοκαιριού

το τροποποιούμε όταν έχουμε καποιο πρόβλημα και η ιατρικη διάγνωση λέει να το αποφυγουμε όπως μπορει να λέει και για άλλες τροφες που μας πειράζουν , όταν κάποιος είναι υγιής δεν έχει κανενα πρόβλημα αρκεί να μην κάνει κατάχρηση στο αλάτι , εχω δει και επιστημονες που το κόβαν σε αγωνες και πίναν αποσταγμενο νερο και σερνόταν σαν παππούδες και με λέγαν εμενα ηλία δεν κάνεις καλα που τρως μακαρονια με κιμα έχουν αλάτι και λέω θα δούμε αύριο στους αγωνες ποιός θα είναι καλα και ποιός όχι , τον έβλεπα και έλεγα το νού σας μην μας μείνει στα χέρια

σε όλα τα πράματα χρειάζετε μετρο , υπάρχει η χρηση και η κατάχρηση όποιος χανει το μέτρο έχει πρόβλημα

Nastya
11-05-13, 22:14
Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
Είδομεν.

εγω παθαινω υπογλυκαιμιες σε καιρους διαιτας απο πολλους καφεδες και τσαι. μειωσε τους να δεις μηπως σε επηρεαζει
περαστικα:welcome:

-beba-
11-05-13, 23:47
ο ντοκτορας δεν έλαβε υπόψιν να σε ρωτήσει όχι πόσα γευματα κανεις και αν τρως καθε 3 ώρες αλλα τι υδατανθρακες περιέχουν αυτα που τρώς , γιατι όσες φορες και να φαμε αν τρωμε πολυ πρωτείνη και πολυ λίγο υδατάνθρακα γινόμαστε όπως λέει και το τραγούδι "μαραμένη μου γαρδένια "

απλα όταν έχουμε τετοια συμπτωματα χωρίς δευτερη σκέψη , κόβουμε πρωτείνη ανεβάζουμε υδατάνθρακα και πάλι στις ιδιες θερμίδες και βάζουμε παραπάνω αλάτι στο φαγητό , θα με πείς έχει , εμ έλα που δεν φτάνει σε μερικούς ανθρώπους , αυτα που εγω τα θεωρω αλμυρα ο αδερφος μου τα θεωρεί ανάλατα και ριχνει με τη σεσουλα το αλάτι και είναι θεόστεγνος χωρις ιχνος κατακρατησης.

O γιατρός έμεινε εκπληκτος οταν του περιέγραψα τι τρώω κατα τη διάρκεια μιας μέρας. Δηλαδη ότι στα γευματα μου περιλαμβάνονται τόσο πρωτεινες όσο και υδατανθρακες. Δηλαδη καθε μου σχεδον γευμα είναι κρεας ή κοτοπουλο ή ψαρι με ρίζι ή πατατα ή γλυκοπατατα ή μακαρονια και σαλάτα. Μου ζήτησε να του πω ακριβώς τι ειχα φάει το τελευταίο 24ωρο. Αυτή ήταν η μεγάλη του έκπληξη. Δεν δικαιολογούσε η διατροφή μου την κριση υπογλυκαιμίας. Επίσης με το αλάτι προσπαθώ να βάζω παραπάνω από ότι μου αρέσει στην γευση για να ανέβει η πιεση μου λιγάκι, όμως οι εξετάσεις δίξαν ότι οι ηλεκτρολύτες είναι στα επιθημητά επιπεδα. Γενικά οι εξετάσεις ήταν πάρα πολύ καλές.

-beba-
11-05-13, 23:55
κοπελιές και όχι μόνο,

η χαμηλή πίεση μπορεί μακροπρόθεσμα να σας δημιουργήσει πολλά και σοβαρά πρόβλημα διότι το αίμα δεν έχει αρκετή δύναμη να αιματώνει πλήρως τον εγκέφαλο και διατηρεί σταθερό τον τόνο στην αιμάτωση του, έτσι όσο περνάνε τα χρόνια κάποιες περιοχές του εγκεφάλου αδρανούν και φυσικά νεκρώνονται και μπορεί να σας προκαλέσει διάφορα ανοϊκά συμπτώματα, όπως μειωμένη μνήμη, κλπ
Υπάρχουν χάπια που ρυθμίζουν την πίεση όπως το Effortil και Dihydergot.
Να πάτε σε γιατρό να σας την ρυθμίσει αν σας πει "δεν πειράζει" ή να επιμείνετε ή να πάτε σε άλλον.

Η λύση του αλατιού είναι περιστασιακή και μακροπρόθεσμα κάνει κακό στα αγγεία,
Η υπόταση όσο και η υπέρταση είναι ζημιογόνες και οφείλονται σε παθολογικές δυσλειτουργίες του οργανισμού, το αλάτι δεν θεραπεύει (την υπόταση) ενώ τα φάρμακα αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην βάση του, όπως στον υποθυρεοειδισμό.
Επίσης να πίνετε πολύ νερό για να ανεβαίνει η πίεση, και ηλεκτρολύτες.

Πάντα η πιεση μου ήταν χαμηλή. Ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είχε πει ότι χρειάζεται να ακολουθήσω κάποια αγωγή για αυτό.
Τελευταία είναι πιο χαμηλά από ποτέ. Και αυτό μου φέρνει ζαλάδες, ατονία κ.λ.π. κατι που κάνει δυσκολη την καθημερινότητα μου.
Σιιγουρα θέλει διερεύνηση και αυτό θα κάνω.

-beba-
12-05-13, 00:08
Λοιπόν κάθησα και σκέφτηκα αναλυτικά πως ήταν το τελευταίο δεκαπενθήμερο μου πριν την υπογλυκαιμία και χαμηλή πιεση κ.λ.π.
Δουλευα σαν ρομποτ στη δουλειά γιατι κάποιοι λείπαν με άδεια και έπρεπε οι υπόλοιποι να τους αντικαταστήσουμε.
Ειχα απίστευτη όρεξη για γυμναστική. Πήγαινα στο γυμναστήριο και αφού τελειωνα το πρόγραμμα μου δεν ήθελα να φύγω. Εκανα ελάχιστα οφ από το γυμναστήριο, ενώ συνήθως κάνω δύο οφ τη βδομάδα. Γενικά είχα απίστευτη ενέργεια και ήμουν σε εγρήγορση πάρα πολλές ώρες. Επίσης να προσθέσω ότι δεν τρώω γλυκά ποτέ καθημερινά. Συνήθως θα φάω κάποιο γλυκάκι την Κυριακή. Το τελευταίο 15ημερο κάπως έγινε και δεν έφαγα τίποτε γλυκό. Ακόμα λίγες ώρες πριν πάθω υπογλυκαιμία είχα αδιαθετήσει.
Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο νόημα από αυτά.....

Billy
12-05-13, 10:57
Τόσο η Υπέρταση όσο και η Υπόταση είναι παθολογικές καταστάσεις δηλ. ασθένειες, δεν είναι συμπτώματα ή τυχαία περιστατικά που μετά από λίγο καιρό "θα περάσουν".
Και η υπέρταση και η υπόταση οφείλονται σε κάποια δυσλειτουργία του εγκεφάλου, συγκεκριμένα η υπόταση οφείλεται σε δυσλειτουργία των Adrenergic receptors a1D, a1A. Όταν αυτοί δυσλειτουργούν παρατηρείται χαλάρωση των αρτηριών και φλεβών με αποτέλεσμα η πίεση να πέφτει.
Είναι σαν να βάλουμε στην βρύση που ποτίζουμε τον κήπο μας λάστιχο μεγαλύτερης διαμέτρου, λογικό είναι να πέσει η πίεση και το νερό να μην φτάνει τόσο μακρυά όπως όταν είχαμε ένα λάστιχο με μικρότερη διάμετρο.
Οι γιατροί συνήθως δεν δίνουν σημασία στην υπόταση και λένε καλύτερα να έχεις λίγο πεσμένη πίεση και ο λόγος είναι ότι ένα άτομο με υπόταση δεν διατρέχει άμεσα κίνδυνο όπως ένα άτομο με υπέρταση. Οι περισσότεροι γιατροί λένε "βάλε λίγο παραπάνω αλατάκι στο φαϊ", αυτή η λύση είναι εντελώς παροδική γιατί το μόνο που κάνει είναι η κατακράτηση υγρών με αποτέλεσμα να αυξηθεί παροδικά η ποσότητα υγρών και έτσι να αυξηθεί η πίεση. Επίσης είναι λάθος γιατί η καρδιά αναγκάζεται να "τρομπάρει" μεγαλύτερη ποσότητα από ότι είναι κατασκευασμένη, οπότε έχουμε καταπόνηση της καρδιάς.


Το πρόβλημα λύνεται όταν οι αρτηρίες και οι φλέβες πάρουν την σωστή διάμετρο και η καρδιά "τρομπάρει" την ποσότητα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που γεννηθήκαμε.
Καρδιά και φλέβες/αρτηρίες είναι ενιαίο σύστημα, αν υπάρξουν αλλαγές στις φλέβες/αρτηρίες αμέσως η καρδιά θα λειτουργεί διαφορετικά για να καλύψει την αλλαγή.

Επομένως για να επανέλθουν οι φλέβες/αρτηρίες στην σωστή διάμετρο πρέπει να γίνει παρέμβαση στους Adrenergic receptors a1D, a1A και αυτό γίνεται μόνο με φάρμακα τα οποία αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην βάση.

Αυτά τα φάρμακα είναι πολύ φθηνά, πάρε ένα για δοκιμή καμιά βδομάδα και θα δεις πως αντιδράς.
Προσωπικά πιστεύω ότι και το θέμα τις υπογλυκαιμίας έχει σχέση με την υπόταση γιατί οργανισμός ψάχνει λύσεις για να καλύψει το πρόβλημα της υπότασης και καταναλώνει περισσότερο γλυκόζη.

-beba-
12-05-13, 14:07
Τόσο η Υπέρταση όσο και η Υπόταση είναι παθολογικές καταστάσεις δηλ. ασθένειες, δεν είναι συμπτώματα ή τυχαία περιστατικά που μετά από λίγο καιρό "θα περάσουν".
Και η υπέρταση και η υπόταση οφείλονται σε κάποια δυσλειτουργία του εγκεφάλου, συγκεκριμένα η υπόταση οφείλεται σε δυσλειτουργία των Adrenergic receptors a1D, a1A. Όταν αυτοί δυσλειτουργούν παρατηρείται χαλάρωση των αρτηριών και φλεβών με αποτέλεσμα η πίεση να πέφτει.
Είναι σαν να βάλουμε στην βρύση που ποτίζουμε τον κήπο μας λάστιχο μεγαλύτερης διαμέτρου, λογικό είναι να πέσει η πίεση και το νερό να μην φτάνει τόσο μακρυά όπως όταν είχαμε ένα λάστιχο με μικρότερη διάμετρο.
Οι γιατροί συνήθως δεν δίνουν σημασία στην υπόταση και λένε καλύτερα να έχεις λίγο πεσμένη πίεση και ο λόγος είναι ότι ένα άτομο με υπόταση δεν διατρέχει άμεσα κίνδυνο όπως ένα άτομο με υπέρταση. Οι περισσότεροι γιατροί λένε "βάλε λίγο παραπάνω αλατάκι στο φαϊ", αυτή η λύση είναι εντελώς παροδική γιατί το μόνο που κάνει είναι η κατακράτηση υγρών με αποτέλεσμα να αυξηθεί παροδικά η ποσότητα υγρών και έτσι να αυξηθεί η πίεση. Επίσης είναι λάθος γιατί η καρδιά αναγκάζεται να "τρομπάρει" μεγαλύτερη ποσότητα από ότι είναι κατασκευασμένη, οπότε έχουμε καταπόνηση της καρδιάς.


Το πρόβλημα λύνεται όταν οι αρτηρίες και οι φλέβες πάρουν την σωστή διάμετρο και η καρδιά "τρομπάρει" την ποσότητα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που γεννηθήκαμε.
Καρδιά και φλέβες/αρτηρίες είναι ενιαίο σύστημα, αν υπάρξουν αλλαγές στις φλέβες/αρτηρίες αμέσως η καρδιά θα λειτουργεί διαφορετικά για να καλύψει την αλλαγή.

Επομένως για να επανέλθουν οι φλέβες/αρτηρίες στην σωστή διάμετρο πρέπει να γίνει παρέμβαση στους Adrenergic receptors a1D, a1A και αυτό γίνεται μόνο με φάρμακα τα οποία αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην βάση.

Αυτά τα φάρμακα είναι πολύ φθηνά, πάρε ένα για δοκιμή καμιά βδομάδα και θα δεις πως αντιδράς.
Προσωπικά πιστεύω ότι και το θέμα τις υπογλυκαιμίας έχει σχέση με την υπόταση γιατί οργανισμός ψάχνει λύσεις για να καλύψει το πρόβλημα της υπότασης και καταναλώνει περισσότερο γλυκόζη.

Πρέπει να έχεις δικιο γιατί αυτό αντηλήφθηκα και εγώ. Τις μέρες που έχω χαμηλή πίεση πέφτει και το ζάχαρο. Πέρασε από το μυαλό μου πως έχουν κάποια σχέση. Θα δω τον γιατρό μου και θα μιλήσουμε αυτή τη βδομάδα. Θα τον ρωτήσω επίσης αν μπορώ να πάρω φάρμακα να ρυθμίζουν αυτές τις λειτουργείες αν και θα προτιμούσα να υπήρχε κάποια λύση χωρίς φάρμακα αλλά με την διατροφή. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Billy.

TRIANTAFYLLOU
13-05-13, 01:55
αν έλεγες το πρότελευταίο πόστ σου στον γιατρο δεν θα έσπαγε το κεφάλι του και θα έβγαζε κάποια άκρη για το θέμα σίγουρα, γιατι απλα τα ίδια πράγματα που κάνουμε στην καθημερινότητα σε θεμα διατροφης , αν αλλαξουμε τις δραστηριότητες μας στον εργασιακο τομεα , αυξημενες απαιτησεις , έντονη προπονηση , αυτα που κάποτε μας επαρκούσαν ξαφνικά δεν φτάνουν , οπότε γι αυτο και διαταράσονται οι λειτουργίες του οργανισμού

για όλα υπάρχει αιτια και πάντα στο σώμα η μια βλάβη ή έλειψη στη διατροφή μας φέρνει κι άλλα , αρκει να έχουμε μια εικόνα του τι κάνουμε στην καθημερινοτητα και να το αναφερουμε στον θεραπων ιατρο ώστε να έχει πιο αντικειμενική άποψη

koukoutsaki
13-05-13, 07:58
Μπεμπα καλημέρα και εγω έχω χαμηλή πίεση και χαμηλο ζαχαρο το μονο που βλεπω οτι δε μπορω να κάνω ειναι αεροβιο νηστική το πρωι, μολις ξυπναω ζητάω φαγητό κατευθείαν κατα τα αλλα ολα οκ .απλα ο γιατρός μου εχει πει να τρώω γλυκακι μια φορα τη βδομάδα και να μη μένω πολλές ώρες νηστική ελπίζω να μην έχεις αλλα θέματα ξανά και να το ρυθμίσεις με τη διατροφη

-beba-
13-05-13, 20:41
αν έλεγες το πρότελευταίο πόστ σου στον γιατρο δεν θα έσπαγε το κεφάλι του και θα έβγαζε κάποια άκρη για το θέμα σίγουρα, γιατι απλα τα ίδια πράγματα που κάνουμε στην καθημερινότητα σε θεμα διατροφης , αν αλλαξουμε τις δραστηριότητες μας στον εργασιακο τομεα , αυξημενες απαιτησεις , έντονη προπονηση , αυτα που κάποτε μας επαρκούσαν ξαφνικά δεν φτάνουν , οπότε γι αυτο και διαταράσονται οι λειτουργίες του οργανισμού

για όλα υπάρχει αιτια και πάντα στο σώμα η μια βλάβη ή έλειψη στη διατροφή μας φέρνει κι άλλα , αρκει να έχουμε μια εικόνα του τι κάνουμε στην καθημερινοτητα και να το αναφερουμε στον θεραπων ιατρο ώστε να έχει πιο αντικειμενική άποψη

Του τα είπα σήμερα και κόντεψε να σπάσει το δικό μου κεφάλι.....:rolf::rolf::rolf::rolf:
Παράφαγα τις τελευταίες τρεις μέρες, νιώθω πρισμένο συνέχεια το στομάχι μου αλλά επανήλθαν όλα στους φυσιολογικούς (για μένα) ρυθμούς.
Αυξησα τους σύνθετους υδατάνθρακες βασικά και σήμερα πετάω. :turtle::turtle::turtle:
Είμαι πολύ χαρούμενη τελικά που όλα εξελήχθηκαν καλά. :turtle::turtle::turtle:
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.:welcome::welcome::welcome:

-beba-
13-05-13, 20:48
Μπεμπα καλημέρα και εγω έχω χαμηλή πίεση και χαμηλο ζαχαρο το μονο που βλεπω οτι δε μπορω να κάνω ειναι αεροβιο νηστική το πρωι, μολις ξυπναω ζητάω φαγητό κατευθείαν κατα τα αλλα ολα οκ .απλα ο γιατρός μου εχει πει να τρώω γλυκακι μια φορα τη βδομάδα και να μη μένω πολλές ώρες νηστική ελπίζω να μην έχεις αλλα θέματα ξανά και να το ρυθμίσεις με τη διατροφη

Δεν μπορώ να μη φάω το πρωί. Ξυπνάω και νιώθω σαν αρκούδα όταν ξυπνάει από τη χειμέρια νάρκη και έχει να φάει μήνες.:food::food::food:

TRIANTAFYLLOU
14-05-13, 01:16
Του τα είπα σήμερα και κόντεψε να σπάσει το δικό μου κεφάλι.....:rolf::rolf::rolf::rolf:
Παράφαγα τις τελευταίες τρεις μέρες, νιώθω πρισμένο συνέχεια το στομάχι μου αλλά επανήλθαν όλα στους φυσιολογικούς (για μένα) ρυθμούς.
Αυξησα τους σύνθετους υδατάνθρακες βασικά και σήμερα πετάω. :turtle::turtle::turtle:
Είμαι πολύ χαρούμενη τελικά που όλα εξελήχθηκαν καλά. :turtle::turtle::turtle:
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.:welcome::welcome::welcome:


εμ να μ ακούτε και εμένα πλάκα πλάκα αλλα κάποια πράματα τα ξερω και τα λέω για όλα υπάρχει εξήγηση και διορθώνονται , αφου όταν δούλευα σε μηχανουργείο ερχόταν κανείς με καμια σοβαρη ζημια και έλεγε μάστορα μπορείς να το φτιάξεις , έλεγα εμείς όλα τα φτιάχνουμε και παιδια ακόμα σας φτιάχνουμε αμα μας φερετε τις γυναίκες σας :P:P

Billy
14-05-13, 17:17
ανέβασε και τα αποτελέσματα του Θυρεοειδή, FΤ3, FΤ4, TSH

-beba-
14-05-13, 20:38
ανέβασε και τα αποτελέσματα του Θυρεοειδή, FΤ3, FΤ4, TSH

Θα τα πάρω την επόμενη βδομάδα. Ειναι η μόνη εκρεμότητα. Εχω και μια μικρή αγωνία...

Billy
14-05-13, 22:01
Θα τα πάρω την επόμενη βδομάδα. Ειναι η μόνη εκρεμότητα. Εχω και μια μικρή αγωνία...

μπα μην έχεις, ακόμα και να βγεις με υποθυρεοειδισμό δεν τρέχει μία,
θα παίρνεις ένα χαπάκι κάθε πρωί και θα γίνεις turbo, εγώ ήμουνα σε κακό χάλι λόγω υποθυρεοειδισμού και με το που μπήκα σε αγωγή μιλάμε απογειώθηκα,
απλά ανέβασε τα νούμερα,

-beba-
14-05-13, 22:04
μπα μην έχεις, ακόμα και να βγεις με υποθυρεοειδισμό δεν τρέχει μία,
θα παίρνεις ένα χαπάκι κάθε πρωί και θα γίνεις turbo, εγώ ήμουνα σε κακό χάλι λόγω υποθυρεοειδισμού και με το που μπήκα σε αγωγή μιλάμε απογειώθηκα,
απλά ανέβασε τα νούμερα,

Θα κάνω υπομονή ως την τρίτη......ελπίζω να είναι όλα ενταξει. Αγχώνομαι με τα τα φάρμακα. Προτιμώ να μην χρειαστεί να πάρω.

Billy
14-05-13, 22:37
Προτιμώ να μην χρειαστεί να πάρω.

εξυπακούεται αλλά στον υποθυρεοειδισμό δεν παίρνεις ακριβώς φάρμακο αλλά μία ορμόνη που για κάποιον λόγο ο οργανισμός υποπαράγει,
δηλ. απλά συμπληρώνεις αυτό που σε φυσιολογικές συνθήκες θα είχε παραχθεί από τον οργανισμό σου,
σαν να παίρνεις πχ Βιταμίνες.

Αιματοκρίτη, Σίδηρο, φεριτίνη πόσο έχεις;

-beba-
15-05-13, 21:27
Αιματοκρίτη, Σίδηρο, φεριτίνη πόσο έχεις;

Δεν θυμάμαι και δεν έχω τώρα εδώ στο σπίτι τις εξετάσεις. Δεν μου είπε όμως κάτι για αυτά ο Γιατρός που σημαίνει πως είναι εντάξει πιστεύω.