PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλκοόλ κ Κάπνισμα



DeVito
30-09-08, 16:13
Κομμενα;

slaine
30-09-08, 16:18
δεν έχω καπνίσει ποτέ και το αλκοόλ μετά από χρόνια κατάχρησης δε με συγκινεί πλέον και έχω να πιώ μήνες...

tezaman
30-09-08, 16:29
οτι είπε ο slaine ισχύει και για εμένα :awesome:

καλλίτερα τα λεφτά για τα παλιοτσίγαρα να τα χαλάς στο supermarket :idea:

dReik0
30-09-08, 17:20
εγώ μονο το τσιγάρο έχω , ούτε αλκοόλ ούτε cheat days ούτε cheat meal ούτε τίποτα.Αν κόψω και το τσιγάρο τότε πρέπει να παο στην μονη βατοπεδίου να γίνω καλόγερος :D :rolf: :rolf:

RUHL
30-09-08, 17:28
Eδω εγω σκεφτομε να το κοψω στου γυρο μου παντα με καλο και ευγενικο τροπο βεβαια και την ευγενια που με διαπρεπει............ :smash: :spank:......... τραβα να καπνησεις πιο περα :jason: :rifle: :shoot: .......... τι ειπες ρε? :2guns: http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/clip_image001.gifhttp://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/clip_image001.gifhttp://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/clip_image001.gif

Kαπως ετσι :lol:


Καλα το αλκοολ ειδικα στην γραμωση :thumbdown: οπως λεγετε αν θες να καταστρεψεις τους 6 pack σου πιες αλκοολ ο πιο γρηγορος τροπος ασε το συκωτι η ζημεια που προκαλει ενταξη οχι 1 ποτο στο τοσο αλλα κατι ατομα που κατεβαζουν απο 1-2 μπουκαλια και κανουν τους "μαγκες" http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/clip_image001.gif ας πανε να κανουν καμια εξεταση για κανενα συκωτι νεφρο μετα απο λιγο καιρο :greenalien:

Κοκκινο κρασακι εχει και αντιξιδιοτικα :thumbup: οχι ομως στην γραμμωση εκτος αν πας για αγωνες :green:


Το καπνησμα :clown:

RUHL
30-09-08, 17:33
ούτε cheat days ούτε cheat meal ούτε τίποτα

Τελικα μερικοι βασανηζοντε αδικα ναι νομηζουν ειναι καλο :lol: :lol: :lol: φαε ρε ακομα και στην γραμμωση που σε καποια φαση αναγκαστικα μπαινουν επειδη ο μεταβολισμος :thumbdown:

peris
30-09-08, 19:41
και εγω το εχω ελλατωσει αρκετα το τσιγαρο αλλα να το κοψω τελειως δε θελω τουλαχιστον για τωρα οσο για cheat meals αν ειναι σε ενα βαθμο ποιοτικα γιατι να μη τρως?α και να μη ξεχασω μολις βγηκα απο το γυμναστηριο σημερα μυριζε κοκινιστο :cursing: :cursing: :cursing: :cursing: :cursing: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

tezaman
30-09-08, 20:49
χμμμ :shifty: δεν είχα μέσα στο διατροφικό πλάνο cheat meals όμως τώρα που το σκέφτομαι λέω να βάλω κάνα μπεργκεράκι από το mr.burger :food:

peris
30-09-08, 21:01
χμμμ :shifty: δεν είχα μέσα στο διατροφικό πλάνο cheat meals όμως τώρα που το σκέφτομαι λέω να βάλω κάνα μπεργκεράκι από το mr.burger :food: τι μπεργερακι ρε χρηστο πες μπεργεραρα το καλυτερο μπεργκερ που εχω φαει και αυτος που εχει το μαγαζι ειναι σωστος

tezaman
30-09-08, 21:23
χαχαχα καλά είσαι!!!!!! μμμ τώρα που το σκέφτομαι λέω να ξεκινήσω τα cheat meal απο τώρα :food: :food: :food:

λες να φτιάχνει μπέργκερ με οκτάσπορο και μαγιονέζα λάιτ? χαχαχα :food:

peris
30-09-08, 23:44
να σου πω την αληθεια δε ξερω εχω να παω κανα 3 μηνες μπορει σε τετοια επιλογη ομως και το everest ειναι κορυφη σαντουιτσακι 2 φετες μαυρο ψωμι cottage γαλοπουλα ντοματα μαρουλι και εχι και ελαχιστο μελι που δε φαινεται πουθενα η γευση του το γλικιζει ομως οποτε παιρνω παιρνω 2 και γινεται μαχη πεντανοστιμα εχεις δοκιμασει απο everest?

tezaman
01-10-08, 00:27
μμμμ πολύ καλο ακούγετε θα το δοκιμάσω!!! κρίμα πάντος που δεν έχουμε subways στην πάτρα :chinese:

mantus3
22-10-08, 20:36
το προβλιμα με το αλκολ ειναι οτι μειωνει τον μεταβολισμο, διλητιριαζει τους μυες, κανει το λιπος να μεταβολιζεται πιο δισκολα κ φυσικα εχει πολες θερμιδες. Ισως να ακουγετε κουλο, αλλα η χρηση αλκολ, εχει ολα τα ανωτερο αποτελεσματα ακομα κ αν γυνετε περιστασιακα. πχ, μπορει εγω να πιο ενα ποτιρακι ουισκι το σαββατο, οστοσο αν κ θα φιανετε (αιματολογικες) οτι την τριτη θα ειμαι πλιρος καθαρος, οι παρενεργιες του θα εχουν παραμινει.

Πολες φορες, θα εχετε παρατηρισει παχισαρκους να πηγενουν σε διετολογους κ οι δευτεροι να τους βγαζουν κατι τρελα προγραματα διατροφης φουλ σε θερμιδες αλλα χωρις αλκολ! ετσι απλα για να ενεργοποιησουν τον μεταβολισμο.

τωρα για το τσιγαρο, μειωνει την τεστο κ λιγο την αντοχη σε αεροβικες ασκησεις.

προσοπικα ουτε πινω, αλλα ουτε κ καπνιζω αλλα πιστεβω οτι αυτα τα 2 ειναι απλα 2 πολυ ψιλα γραματα....

peris
22-10-08, 20:41
το προβλιμα με το αλκολ ειναι οτι μειωνει τον μεταβολισμο, διλητιριαζει τους μυες, κανει το λιπος να μεταβολιζεται πιο δισκολα κ φυσικα εχει πολες θερμιδες. Ισως να ακουγετε κουλο, αλλα η χρηση αλκολ, εχει ολα τα ανωτερο αποτελεσματα ακομα κ αν γυνετε περιστασιακα. πχ, μπορει εγω να πιο ενα ποτιρακι ουισκι το σαββατο, οστοσο αν κ θα φιανετε (αιματολογικες) οτι την τριτη θα ειμαι πλιρος καθαρος, οι παρενεργιες του θα εχουν παραμινει.

Πολες φορες, θα εχετε παρατηρισει παχισαρκους να πηγενουν σε διετολογους κ οι δευτεροι να τους βγαζουν κατι τρελα προγραματα διατροφης φουλ σε θερμιδες αλλα χωρις αλκολ! ετσι απλα για να ενεργοποιησουν τον μεταβολισμο.

τωρα για το τσιγαρο, μειωνει την τεστο κ λιγο την αντοχη σε αεροβικες ασκησεις.

προσοπικα ουτε πινω, αλλα ουτε κ καπνιζω αλλα πιστεβω οτι αυτα τα 2 ειναι απλα 2 πολυ ψιλα γραματα.... :awesome: :awesome: :awesome:

Steve KinG STyLe
22-10-08, 21:26
mantus πολυ ωραιο ποστ :thumbup: :clap:

napstor
22-10-08, 22:01
καλα εγω ουτε καπνιζω,ουτε πινω ουτε και προκειται να το κανω ποτε.ενταξει οταν μεγαλωσω λιγο ακομα μια μπυριτσα μαζι με την πιτσουλα το σαββατο θα πηγαινει 8)

ρουλ δεν καταλαβα.καπνιζεις η οχι?τα λες μπερδεμενα :geek:

tezaman
22-10-08, 22:25
τι να λέει το αλκοόλ αν δεν γίνεις φέσι? 8)

Niiick
22-10-08, 22:40
Για το αλκοολ θα συμφωνησω πως ειναι σκουπιδι και καταστραφει κοπους πολυ ευκολα ειδικα τη γραμμωση τη σκοτωνει.Οσον αφορα το τσιγαρο θα σας πω κατι οποιος θελει το εχει στην ακρη του κεφαλιου του.
Οταν σταματησει το καπνισμα καποιος που καπνιζει ο μεταβολισμος του επηρεαστει αρνητικα και με natural τροπους μαλλον δε μπορεις κανεις τιποτα παρα μονο να την παλεψεις με το φαι σου.Και τωρα κατι ενδιαφερον..
Η νικοτινη ριχνει τις συγκεντρωσεις οιστρογονων οποτε εχεις λιγοτερη εκφραση των α2 αντιλιπολυτικων ανδρενεργικων υποδοχεων στα λιποκυτταρα.
Επισης η αμεση επιδραση της στα λιποκυτταρα τους προσδιδει μεγαλυτερη αντισταση στην ινσουλινη αρα εχεις και λιγοτερη λιπογεννεση.Η αυξηση στις συγκεντρωσεις νορεπινεφρινης που προκαλειται απο τις αλλες ουσιες του καπνου αυξανει τον κυτταρικο μεταβολισμο και προκαλει λιπολυση και τα αυξημενα επιπεδα ντοπαμινης και σεροτονινης δημιουργουν συναισθημα κορεσμου και δεν πεινας.Επισης θα τολμουσα να πω πως η νικοτινη εχει και ενα hardening effect.
--ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΑΙΔΙΑ--

RUHL
22-10-08, 23:30
Ο ζιου μασουσε τσιχλες νικοτηνης αλλα δεν θυμαμε ειδε κανενα αποτελεσμα η οχι

slaine
22-10-08, 23:36
για το "hardening effect" ξέρω και άλλους τρόπους... :chinese:

tezaman
23-10-08, 04:12
για το "hardening effect" ξέρω και άλλους τρόπους... :chinese:

μ'αρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :chinese:

slaine
23-10-08, 14:50
:wink:

mantus3
06-11-08, 15:35
Για το αλκοολ θα συμφωνησω πως ειναι σκουπιδι και καταστραφει κοπους πολυ ευκολα ειδικα τη γραμμωση τη σκοτωνει.Οσον αφορα το τσιγαρο θα σας πω κατι οποιος θελει το εχει στην ακρη του κεφαλιου του.
Οταν σταματησει το καπνισμα καποιος που καπνιζει ο μεταβολισμος του επηρεαστει αρνητικα και με natural τροπους μαλλον δε μπορεις κανεις τιποτα παρα μονο να την παλεψεις με το φαι σου.Και τωρα κατι ενδιαφερον..
Η νικοτινη ριχνει τις συγκεντρωσεις οιστρογονων οποτε εχεις λιγοτερη εκφραση των α2 αντιλιπολυτικων ανδρενεργικων υποδοχεων στα λιποκυτταρα.
Επισης η αμεση επιδραση της στα λιποκυτταρα τους προσδιδει μεγαλυτερη αντισταση στην ινσουλινη αρα εχεις και λιγοτερη λιπογεννεση.Η αυξηση στις συγκεντρωσεις νορεπινεφρινης που προκαλειται απο τις αλλες ουσιες του καπνου αυξανει τον κυτταρικο μεταβολισμο και προκαλει λιπολυση και τα αυξημενα επιπεδα ντοπαμινης και σεροτονινης δημιουργουν συναισθημα κορεσμου και δεν πεινας.Επισης θα τολμουσα να πω πως η νικοτινη εχει και ενα hardening effect.
--ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΑΙΔΙΑ--

θα εκτιμουσα παρα πολυ αμα μπορουσες να μας παραθεσεις κ καποια σχετικη μελετη/βιβλιογραφια σχετικα με την μειωση των οιστρογονων κ τις επιπτοσεις αυτης στα λιποκοιταρα...

μπορω να πω οτι εκφραζεις καποιες ενδιαφερουσες αποψεις ( αν κ πολυ περιπλοκες) ...

slaine
06-11-08, 16:29
το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, μόλις το βρω θα ποστάρω.
αν και η άποψή μου για το κάπνισμα είναι :puke:

yannis88
21-11-08, 23:12
Σε όλους μας έχει συμβεί να βρεθούμε σε κάποια κοινωνική εκδήλωση ή πάρτυ χορού και να πιούμε ένα- δυο ή περισσότερα ποτά, κυρίως για να χαλαρώσουμε. Για τους επαγγελματίες του είδους, μπορεί να έχει τύχει να καταναλώσουν κάποια ποσότητα αλκοόλ πριν από μια παράσταση ή αγώνα για να μειώσουν το άγχος τους.

Ας δούμε λοιπόν, στο σημερινό μας άρθρο, ποιες είναι οι επιπτώσεις της κατανάλωσης αλκοόλ και μέχρι ποιο σημείο αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά την αθλητική μας απόδοση.

Η μόνη πραγματική σχέση που έχει ο αθλητισμός με το αλκοόλ είναι ίσως μέσω της διαφήμισης, καθώς πολλοί αθλητικοί οργανισμοί και ομάδες, όπως και αθλητικοί αγώνες συχνά υποστηρίζονται και χρηματοδοτούνται από εταιρείες παραγωγής μπύρας και άλλων αλκοολούχων ποτών.

Αν και ένας μικρός αριθμός αθλητών καταναλώνει αλκοόλ θεωρώντας ότι μπορεί να βελτιώσει την αθλητική απόδοση, η κατανάλωση αλκοόλ από τους αθλητές γίνεται συνήθως στα πλαίσια κοινωνικών εκδηλώσεων. Ωστόσο, ακόμα και στην περίπτωση αυτή, η κατανάλωση αλκοόλ θεωρείται από πολλούς αθλητές απαγορευμένη συνήθεια.

Στον παρακάτω πίνακα αναφέρουμε ενδεικτικά τις θερμίδες και την περιεκτικότητα σε αλκοόλ ανά μερίδα σερβιρίσματος μερικών ποτών.

Ποτό (% περιεκτικότητα αλκοόλ) |Ποσότητα σερβιρίσματος (ml) |Αλκοόλ (γρ) |Θερμίδες
Μπίρα (4%): 250 |10 |107
Μπίρα χωρίς αλκοόλ: 250 |- |38
Οινοπνευματώδη με 40% αλκοόλ (τζιν, ρούμι, ουίσκι, βότκα) : 45|14|100
Μπράντι, κονιάκ (38%): 30|11 |75
Κρασί λευκό. ξηρό (9%): 120 |11 |80
Κρασί κόκκινο ή ροζέ (10%): 120 |12 |85
Κρασί γλυκό (10%): 120 |12 |105
Σαμπάνια (10%) : 120 |12 |100
Τσέρι (15%):60 |9 |74
Γλυκό τσέρι, μοσχάτο κρασί (15%):60 |9 |90
Λικέρ (30%):45 |13 |160
Bloody Mary (10%):150 |14 |116
Daiquiri (25%):60|14 |111
Manhattan (30%):60 |17 |178
Martini (31%):75 |22 |156


Ας δούμε λίγο ποια είναι η πορεία του μεταβολισμού του αλκοόλ μέσα στον οργανισμό μας πριν προχωρήσουμε παρακάτω.

Ο μεταβολισμός της αιθανόλης (αλκοόλ) γίνεται κυρίως στο ήπαρ, όπου οξειδώνεται πρώτα σε ακεταλδεΰδη και στην συνέχεια σε οξικό οξύ. Η παραγόμενη ακεταλδεΰδη, η οποία μεταβολίζεται μέσα στα ηπατικά κύτταρα, θεωρείται ως υπεύθυνη για τις αρνητικές επιδράσεις του αλκοόλ. Ο ρυθμός κάθαρσης της αιθανόλης από το ήπαρ διαφοροποιείται σημαντικά από άτομο σε άτομο και εξαρτάται κυρίως από την ποσότητα του αλκοόλ που καταναλώθηκε και τις συνήθειες κατανάλωσης αλκοόλ. Ο ρόλος της άσκησης στον ρυθμό μεταβολισμού της αιθανόλης δεν έχει αποσαφηνιστεί επαρκώς, καθώς αμφιλεγόμενα δεδομένα έχουν αναφερθεί από διάφορες μελέτες. Αυτό που αποτελεί γεγονός όμως, είναι ότι στην περίπτωση που τα αποθέματα ηπατικού γλυκογόνου είναι μειωμένα, λόγω του συνδυασμού άσκησης και χαμηλής πρόσληψης υδατανθράκων, το ήπαρ δεν θα είναι ικανό να διατηρήσει σταθερά τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα, με αποτέλεσμα την εμφάνιση υπογλυκαιμίας.

Παλαιότερα, πολλοί αθλητές κατανάλωναν σκόπιμα αλκοόλ αμέσως πριν ή και κατά την διάρκεια της άσκησης, θεωρώντας ότι μια τέτοια πρακτική μπορεί να βελτιώσει την απόδοσή τους. Πίστευαν ότι το αλκοόλ μειώνει την ευαισθησία στο πόνο και αυξάνει την αυτοπεποίθηση. Κάποιες επιδράσεις στο καρδιοκυκλοφορικό σύστημα θεωρούνταν ότι μειώνουν το τρέμουλο και το συναισθηματικό στρες, παράγοντες οι οποίοι είναι βασικής σημασίας στα αθλήματα στα οποία απαιτείται ο ακριβής έλεγχος των κινήσεων. Για τον λόγο αυτό, αν και το αλκοόλ δεν ανήκει πλέον στην γενική λίστα των ουσιών doping της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, εντούτοις εξακολουθεί να θεωρείται ως απαγορευμένη ουσία σε κάποια αθλήματα, όπως η ξιφασκία και η σκοποβολή.

Η μελέτη των επιδράσεων της κατανάλωσης αλκοόλ στον μεταβολισμό κατά την άσκηση και στην αθλητική απόδοση παρουσιάζει αρκετές δυσκολίες. Το θέμα αυτό συνοψίζεται στην σχετική επίσημη θέση του Αμερικάνικου Κολεγίου Αθλητικής Ιατρικής που εκδόθηκε το 1982. Το συμπέρασμα είναι ότι η αιθανόλη δεν συνεισφέρει σε σημαντικό βαθμό στην παραγωγή ενέργειας κατά την διάρκεια της άσκησης, ενώ σε περιπτώσεις παρατεταμένης άσκησης μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο εμφάνισης υπογλυκαιμίας.

Επίσης, όταν η άσκηση γίνεται σε ψυχρό περιβάλλον μπορεί να παρατηρηθεί μια αύξηση της απώλειας θερμότητας από το σώμα και μια μείωση της θερμοκρασίας του σώματος. Επομένως, η κατανάλωση αλκοόλ κατά την άσκηση έχει ενδεχομένως αρνητικές επιδράσεις στην θερμορύθμιση, κάτι το οποίο με την σειρά του μειώνει την αντοχή και βλάπτει την αθλητική απόδοση. Επιπλέον, επειδή το αλκοόλ επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό τον μεταβολισμό των υδατανθράκων, είναι πιθανό η πρόσληψη μετά την άσκηση να βλάπτει την διαδικασία αποκατάστασης των αποθεμάτων γλυκογόνου.

Παρακάτω δίνουμε κάποιες οδηγίες για τη συνετή κατανάλωση αλκοόλ από τους αθλητές:

1. Η κατανάλωση ή όχι αλκοόλ είναι μια καθαρά προσωπική απόφαση. Ωστόσο, τόσο η υγεία, όσο και η αθλητική απόδοση δε θα επηρεαστούν από μια συνετή κατανάλωση.
2. Οι οδηγίες για την πρόσληψη αλκοόλ στον γενικό πληθυσμό είναι περίπου 2 μικρά ποτήρια την ημέρα για τους άνδρες και 1 μικρό ποτήρι την ημέρα για τις γυναίκες.
3. Το αλκοόλ παρέχει σημαντικά ποσά ενέργειας, αλλά καθόλου θρεπτικά συστατικά. Κατά συνέπεια, οι αθλητές που επιθυμούν να μειώσουν το σωματικό τους λίπος θα πρέπει να απέχουν πλήρως από την κατανάλωση αλκοόλ.
4. Η πρόσληψη αλκοόλ αμέσως πριν ή κατά την διάρκεια της άσκησης δεν βελτιώνει την αθλητική απόδοση. Σε κάποιους αθλητές μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την απόδοση, ιδιαίτερα αν το άθλημα απαιτεί κρίση και ψυχοκινητικές δεξιότητες.
5. Η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ είναι πιθανό να επηρεάζει την διαδικασία της ανάνηψης μετά την άσκηση. Συγκεκριμένα, η κατανάλωση αλκοόλ κατά την ανάνηψη μπορεί να βλάψει την επανυδάτωση, την αναπλήρωση των αποθεμάτων γλυκογόνου και την αποκατάσταση τραυματισμών στους μαλακούς ιστούς. Σε περίπτωση τραυματισμού, ο αθλητής θα πρέπει να απέχει από την κατανάλωση αλκοόλ για τουλάχιστον 24 ώρες μετά το συμβάν.
6. Κάθε αθλητής θα πρέπει να δίνει ιδιαίτερη σημασία στην διαδικασία επανυδάτωσης μετά την άσκηση, η οποία θα πρέπει να γίνεται με ποσότητες υγρών μεγαλύτερες από αυτές που χάνονται. Τα αλκοολούχα ποτά που περιέχουν αλκοόλ σε συγκεντρώσεις μεγαλύτερες από 2% δεν συνιστώνται για την επανυδάτωση.
7. Πριν την κατανάλωση οποιασδήποτε ποσότητας αλκοόλ μετά την άσκηση, θα πρέπει να καταναλωθεί ένα γεύμα ή ένα σνακ το οποίο να είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες, έτσι ώστε να αναπληρωθούν τα αποθέματα του μυϊκού γλυκογόνουν. Η πρόσληψη τροφής θα συμβάλλει και στην μείωση του ρυθμού απορρόφησης του αλκοόλ, μειώνοντας έτσι την υπερβολική αύξηση των επιπέδων του στο αίμα.

yannis88
21-11-08, 23:14
:toast: :spank: :rifle: :2guns:

Steve KinG STyLe
21-11-08, 23:25
Σε περίπτωση τραυματισμού, ο αθλητής θα πρέπει να απέχει από την κατανάλωση αλκοόλ για τουλάχιστον 24 ώρες μετά το συμβάν.


Εγω παλι λεω να απεχουμε τελειως απο το αλκοολ παντως :P Ωραιος ο γιαννης :awesome: :awesome:

RUHL
21-11-08, 23:35
τα πανω @@ ειναι 0 το κακο σε σχεση με αυτα τα κατω


I think the being able to find a SIRT1 agonists is a much better choice for fat loss than alcohol for bodybuiding. Remember, alcohol is especially toxic to the testis and destroys Leydig cells. Bill Kraemer reported that acute alcohol, even one glass can result in a large incease in cortisol. Research with animals has consistently demonstrated an association between both acute (i.e., one time, one occasion) and chronic (i.e., long-term) alcohol consumption and low testosterone. As testosterone levels decrease, levels of LH and FSH would be expected to increase to stimulate the production of more testosterone. However, studies with young (i.e., pubertal) male rats indicate that both acute and chronic alcohol exposure result in profound testosterone suppression accompanied by lower or normal LH and FSH levels, when elevated levels are expected (Hadley 1988; Yen and Jaffe 1991). This suggests that the hypothalamic cells which produce LHRH do nor function correctly when the feedback normally provided by testosterone is removed (i.e., when testosterone levels decrease). Thus it appears that alcohol's damaging effects on reproduction are mediated at all three levels of the male reproductive unit: the hypothalamus, pituitary, and testes.


μακρια και αγαπημενοι ακους εχει χαμηλονει την τεστο και πηρεαζει και τα @ :inandout: αυξανει την κορτιζοληΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!(αυτη σου τρωει μυεις)
:banghead:

slaine
21-11-08, 23:44
πάντως σε προχωρημένο επίπεδο σε κάποιες πολεμικές τέχνες γίνονται λίγες προπονήσεις υπό την επίρρεια αλκοόλ :chinese:

Rise above
22-11-08, 03:18
άμα κατεβάσεις μια καbά τι εβδομάδα
λογικό είναι να γίνουν όλα αυτά , τώρα ένταξη 1-2 μπιρίτσες παρασκευή ,σάββατο δεν νομίζω να έχουν τόσο δραματικά αποτελέσματα :toast:
cheers

RUHL
22-11-08, 09:17
άμα κατεβάσεις μια καbά τι εβδομάδα
λογικό είναι να γίνουν όλα αυτά , τώρα ένταξη 1-2 μπιρίτσες παρασκευή ,σάββατο δεν νομίζω να έχουν τόσο δραματικά αποτελέσματα :toast:
cheerseven one glass can result in a large incease in cortisol :banghead: :banghead:

Rise above
23-11-08, 04:15
:moderator: :moderator: :moderator: :moderator: χωρίς αλκοόλ τότε :nana:

leftis
20-10-11, 20:55
Για να μην ανοίγω θέμα θα ρωτήσω εδώ. Τώρα τελευταία κάνει η μάνα μου κάτι απίστευτα κρασάτα κοτόπουλα στο φούρνο. Υπάρχει θέμα με το αλκόολ ή εξατμίζεται άμα βραστεί?

tolis93
22-10-11, 12:29
Για να μην ανοίγω θέμα θα ρωτήσω εδώ. Τώρα τελευταία κάνει η μάνα μου κάτι απίστευτα κρασάτα κοτόπουλα στο φούρνο. Υπάρχει θέμα με το αλκόολ ή εξατμίζεται άμα βραστεί?

φιλτατε και να μηνει το αλκοολ π δε μενει γιατι το οινοπνευμα ουτε να κλ@σει δε προλαβαινει με τις θερμοκρασιες του φουρνου.ποσο να βαλει?100 μλ σε ολο το κοτοπουλο?200?ξερεις ποσο αναλογει?25-50 μλ.παραπανω εχει το πινακα.αντε δες για τι ποσοτητες μιλαμε:green: