PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στη μέση και τρόποι εκγύμνασης



pasagian
21-05-13, 14:46
Παιδιά Καλησπέρα.
Ασχολούμαι με τα βάρη συστηματικά γύρω στα 4 χρόνια, αλλά τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζω πρόβλημα στη μέση λόγω κάποιας πτώσης που είχε ως αποτέλεσμα να μου αφήσει ενθύμιο 2 δισκοκήλες.
Δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι πόνο όταν προπονούμαι, μάλλον πιο πολύ είναι σαν ενόχληση που δημιουργέι έντονα επιθυμία για ξεκούραση.
Μπορείτε να μου προτείνετε σε γενικές γραμμές ποιές ασκήσεις να προτιμώ και ποιές να αποφέυγω?
Ευχαριστώ θερμά!

TRIANTAFYLLOU
21-05-13, 15:19
επειδη με την μεση δεν είναι για να παίζουμε , θέλει ιδιαίτερη προσοχη όταν υπάρχει πρόβλημα επιβεβαιωμένο ειδικα στους δίσκους , αλλα δεν σημαίνει οτι δεν πρεπει να γυμναζόμαστε .

εγω συνέχεια αντιμετωπίζω τετοια προβλήματα απο άτομα που έχουν θεμα με την μεση τους και πρόσφατα μια κοπέλα πρώην αθλήτρια του τζούντο με πρόβλημα όπου έκανε μάλιστα και εγχείρηση στη μεση και βλέπω ότι σε διάστημα 3 μηνών έχει καλή ανταπόκριση και υποχώρησε ο έντονος πόνος που ούτε με παυσίπονα δεν περνούσε μόνο με την προπόνηση

εσυ θα πρέπει σε ότι ασκήσεις και να κάνεις να προστατεύεις την μεση απο εγκάρσια κάθετη επιβάρυνση , κοιλιακούς και ραχιαίους θα κάνεις με περιορισμένη κίνηση περισσότερο σαν ισομετρικα για να μην ταλαιπωρούνται οι δίσκοι με τις μεγάλες κλήσεις και κάμψεις της σπονδυλικής στηλης

ακόμα και οι ασκήσεις πλάτης στην τροχαλία που βοηθάν και ανακουφίζουν λόγω εφελκισμού , αν βαζεις πολλα κιλα και δεν την κανεις αυστηρα και σωστα την άσκηση μπορει να ζορίσει και να προκαλέσει ερέθισμα στην μεση

δηλαδη ακόμα και αν δεν πονάει αλλα ενοχλεί στην προπόνηση αν δεν προσέξεις και νιώσεις υπερβολική σιγουρια μπορει να δημιουργηθεί πόνος και να υποτροπιάσει

επίσης ασκήσεις που φαινομενικα θα πείς δεν επηρεάζουν μπορει να δημιουργήσουν πρόβλημα , δηλαδη άν κάνεις όρθιος κάμψεις δικεφάλων και πεις ενταξει δεν είναι πολλα κιλα η μπάρα , παρ όλα αυτα μια ταλάντωση ενα κλέψιμο μπορει να κάνει την ζημια , γι αυτο καλύτερα κάποιες ασκήσεις καθιστος με μια μικρή κλήση να ακουμπάει η πλάτη σε πάγκο ώστε οι δυνάμεις να μεταφέρονται στην πλάτη και όχι καθετα στους δίσκους

δηλαδη απλα προσαρμόζουμε το πρόγραμμα στην ασφάλεια της μεσης και αν υπάρχει με την καθοδήγηση κάποιου γνώστη , οπότε και γυμναζόμαστε σωστα και δεν έχουμε πρόβλημα να κάνουμε ζημια στη μεση

επίσης επικεντρωνόμαστε στο να δυναμώσουμε με τρόπο που προανέφερα τους κοιλιακούς και ραχιαίους και πρέπει να προσέχουμε να μην βάλουμε άχρηστο βάρος και επιβαρύνουμε τζάμπα την μεση μας , γιατι το σωματικό βάρος επηρεάζει επειδη το κουβαλάμε συνέχεια εκτος την ώρα του υπνου

pasagian
22-05-13, 07:53
Ευχαριστώ θερμά για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση.
Παρόμοια συμβουλή μου έδωσε και ο ορθοπεδικός δλδ όχι κάθετη επιβάρυνση.
Αυτό σημάινει οτι αερόβια να προτιμάω διάδρομο ή ελλειπτικό?
Επίσης πείτε μου αν πρέπει να ελλατώσω ή να σταματήσω το kickboxing?
Ευχαριστώ.

tasos2
22-05-13, 09:51
Kι εγω εχω και μεγαλου βαθμου μαλιστα. Δε νομιζω οτι επηρεαζει και πολυ. Εκτος του οτι αποφευγεις το ελευθερο σκουοτ, την αρση θανατου και τις σκυφτες κωπηλατικες με μπαρα. Κι αυτο γιατι αν βαζεις κιλα σε αυτες δεν μπορεις να εχεις καλη σταση. Αυτες κανε σε smith, μηχανηματα και λοιπα. Επισης σε ολες τις ασκησεις προσεχεις την σωστη σταση, π.χ. σε ελξεις δικεφαλων ορθιος δεν πηγαινεις πισω το σωμα σου για να βοηθησεις. Φορας ζωνη για βαρη ακομα και στις πιο απλες ασκησεις και κανεις καθε μερα ραχιαιους αρκετους.

Αν ρωτησεις ορθοπαιδικο ή φυσικοθεραπευτη θα σου πει να μην σηκωνεις καθολου ορθιος βαρη και να μην αυξησεις το σωματικο σου βαρος. Για μενα αυτα ειναι υπερβολες (απο οτι βλεπω σε μενα), γενικα οι γιατροι σου λενε κοψτα ολα για να ειναι σιγουροι.

edit: Επειδη ομως ειμαι μικρος ακομα και δε ξερω τι θα μου συμβει αργοτερα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια:green::green:

tasos2
22-05-13, 09:58
Να ρωτησω ξερει κανεις αν αυτες οι ασκησεις μακενζι βοηθανε καθολου ή ειναι χασιμο χρονου? Λενε οτι "βαζουν μεσα" την δισκοκηλη :unsure:


http://www.youtube.com/watch?v=wBOp-ugJbTQ

stef.
22-05-13, 10:39
Αν ρωτησεις ορθοπαιδικο ή φυσικοθεραπευτη θα σου πει να μην σηκωνεις καθολου ορθιος βαρη και να μην αυξησεις το σωματικο σου βαρος. Για μενα αυτα ειναι υπερβολες (απο οτι βλεπω σε μενα), γενικα οι γιατροι σου λενε κοψτα ολα για να ειναι σιγουροι.



Στην καλυτερη περιπτωση αυτο....Οι πιο πολυ σου λενε ''κοψε τα βαρη'' ετσι απλα....

Greek Gladiator
22-05-13, 11:38
Πειραζει αν καποιος κανει αυτες τις ασκησεις McKenzie που δειχνει στο βιντεο εαν δεν εχει καποιο προβλημα με τη μεση του η εαν δεν εχει δισκοκηλη για μια "μικρη προστασια" κατα καποιον τροπο.:???::???::???:

pasagian
22-05-13, 13:17
Παιδιά για αερόβια τι λέτε?
Επειδή εγώ θεωρώ ότι το "τρανταγμα" από το τρέξιμο μάλλον επιβαρύνει τη μέση.

stef25
22-05-13, 13:56
Στο ελλειπτικό δεν υπάρχουν καθόλου κραδασμοί, ουσιαστικά είσαι στον αέρα...Επομένως συνίσταται σε τέτοιες περιπτώσεις....Ο διάδρομος εάν φοράς το κατάλληλο παπουτσάκι και κάνεις ένα νορμάλ, ίσως και λίγο γρήγορο βαδισματάκι, επίσης δεν δημιουργεί πρόβλημα...

tasos2
22-05-13, 14:39
Παιδιά για αερόβια τι λέτε?
Επειδή εγώ θεωρώ ότι το "τρανταγμα" από το τρέξιμο μάλλον επιβαρύνει τη μέση.

To τρεξιμο να το αποφευγεις. Κι εγω οταν τρεχω αισθανομαι πονους. Γρηγορο περπατημα σε ανηφορα ειναι μια χαρα

grtech
22-05-13, 14:55
Πειραζει αν καποιος κανει αυτες τις ασκησεις McKenzie που δειχνει στο βιντεο εαν δεν εχει καποιο προβλημα με τη μεση του η εαν δεν εχει δισκοκηλη για μια "μικρη προστασια" κατα καποιον τροπο.:???::???::???:
Όχι φίλε μου δεν πειράζει, αλλά ας μην βγαίνουμε εκτός θέματος.

TRIANTAFYLLOU
22-05-13, 17:44
μπορει να γινει αερόβια υπο προυποθέσεις όταν υπάρχει πρόβλημα στην μεση , αλλα καλύτερα σε ελειπτικο ποδήλατο και στον διάδρομο περπάτημα , ώστε να χουμε το κεφαλι μας ήσυχο

αυτα όλα βέβαια ανάλογα με το μεγεθος του προβλήματος , η υπερβολικη σιγουρια βλέπτει και η δουλεια γινετε μια χαρα αν προσέχουμε και στην αεροβια και να γραμωσουμε , γιατι όσο είναι κάποιος νέος δεν καταλαβαίνει και πολλα αλλα οι φθορές έχουν συσωρευτική δράση και θα βγούν αργότερα μετα τα 40 και εκεί είναι δύσκολα τα πράματα δεν γινετε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω να διορθώσουμε κατι