PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα με βαρη 3 ημερων..αποδιδει????



Perifanos
30-09-08, 16:33
Ασχολουμαι με τα βαρη περιπου 4 χρονια κ το προγραμα που εκανα τοσο καιρο ηταν για μυικη αναπτηξη των 5 ημερων καθε μερα κ διαφορετικη μυικη ομαδα..
Επεσε λιπον στα χερια μου ενα βιβλιο απο την ενχωρια αγορα οπου εχει ενα προγραμμα 12 εβδομαδων με 3 προπονησεις την εβδομαδα το οποιο κ εχω ξεκινησει.
Οι ασκησεις λιπον καθε ημερα ειναι 8 μαζι κ κοιλιακους κ τα σετ ειναι 3 για καθε ασκηση με 8-12 επαναληψεις αναλογα την ασκηση.Το προγραμμα βεβαια ειναι κυκλικο κ ετσι βεβαια γυμναζω διαφορες μυικες ομαδες καθε ημερα.Βεβαια μερικες ασκησεις αλλαζουν απο εδομαδα σε εβδομαδα..Οπως κ η συχνοτητα τους..π.χ Σε μια εβδομαδα μπορει σε μια μερα να κανω 3 ασκησεις στηθος ενω αλλη εβδομαδα να κανω 2 ασκησεις την μια ημερα κ 1 την αλλη.Επισης θελω να πω πως οι περισσοτερες ασκησεις ειναι με ελευθερα βαρη κ ειναι για προχωρημενους(Σκουτ, εμπ.πιεσεις ομων ορθιος,πιεσεις τρικεφαλων με μπαρα ορθιος,μονοζυγο,πιεσεις στο διζυγο κ.τλ)Τα διαλειματα ειναι 1 λεπτο το πολυ.Βεβαια τωρα οι προπονησεις μου διαρκουν 1 ωρα κ κανω την αεροβικη μου ασκηση τις ημερες που δεν κανω βαρη..
ΣΟΣ!Πειτε μου την γνωμη σας θα εχω αποτελσματα με αυτην την προπονηση??
Να την συνεχισω??Η να γυρισω στο πατροπαραδοτο προγραμμα των πεντε ημερων???
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ

slaine
30-09-08, 19:32
καλύτερα να ποστάρεισ το πρόγραμμα ολοκληρωμένο για να μπορούμε να κρίνουμε πιο σωστά. 3 μέρες δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δουλέψει κιόλας. άσε που στα 4 χρόνια που κάνεις χρειάζεσαι και μια αλλαγή!!!

billys15
30-09-08, 20:00
Κοιταξε,κανεις δεν ξερει ακριβως τι προγραμμα τον πιανει.Τωρα απο αυτο θα εχεις σιγουρα καποιο αποτελεσμα,μονο και μονο απο την αλλαγη.Καντο για κανα 2μηνο και μετα αλλαξε παλι.Και επισης,μην νομιζεις οτι με τις 3 ημερες δεν θα εχεις αποτελεσμα.Και τα 2 εχουν την "καλη" και την "κακη" φιλοσοφια τους.Οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις :wink:

Perifanos
01-10-08, 08:54
Το προγραμμα ειναι παρα πολυ μεγαλο για να το ποσταρω μιας κ οι ασκησεις διαφερουν απο ημερα σε ημερα κ εβδομαδα σε εβδομαδα..επισης ξεχασα να σας πω πως μετα την 4 εβδομαδα κ μετα το προγραμμα κλιμακωνεται κ εχει 2σετ,σουπερ σετ κ κορυφωνετε μετα την 8 εβδομαδα κ εως κ την 12 με 3σετ κ γιγαντιεα σετ...

slaine
01-10-08, 15:04
έτσι δε βγάζουμε άκρη...
ά,α βαριέσαι εσύ εμείς τι θέλεις να κάνουμε?


με λίγα λόγια όμως προπονείσου με ένταση (προσοχή στην υπερπροπόνηση και τους τραυματισμούς) φάε καλά και θα έχεις αποτελέσματα.

Perifanos
02-10-08, 09:25
Δεν ειναι οτι βαριεμαι αλλα ειναι 36 διαφορετικες προπονητικες ημερες..
θα το συνεχεισω παντος κ ευελπιστω να εχει αποτελεσματα.

peris
02-10-08, 10:23
Δεν ειναι οτι βαριεμαι αλλα ειναι 36 διαφορετικες προπονητικες ημερες..
θα το συνεχεισω παντος κ ευελπιστω να εχει αποτελεσματα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ακου να δεις γιατι καπου τα εχεις μπερδεψει κανεις πχ 5μερες γυμναστικη?1μερα στηθος 2μεραπλατη3ποδια4ομους5ποδια βαζεις στη καθε μια μυικη ομαδα καποιες ασκησεις πολυ γενικα μιλαω τωρα για να καταλαβεις και ακολουθεις το προγραμμα αυτο για 1,5με2μηνες εσυ δηλαδη τι κανεις βαζεις αλλες ασκησεις καθε φορα?εξηγησε το λιγο γιατι δεν καταλαβα ετσι οπως τα λες αν κανεις αυτο παντως ειναι ακυρο και μη πας στυ τυχη και αμα γιατι δε θα κανεις τιποτα και θα κοπανιεσαι τσαμπα :sneaky: :cry:

Perifanos
02-10-08, 13:29
Οκ ναι εχετε δικιο..ξερω φαινεται καπως.Θα ποσταρω αυριο(ειμαι στην δουλεια τωρα)ενδηκτικα μια εβδομαδα προπονησεων απο καθε μηνα για να υπαρχει μια καλητερη εικονα)Το προγραμμα παντος δεν ειναι δικο μου αλλα το βρηκα οπως ειπα σε ενα βιβλιο το οποιο ειναι ολοκληρο βασισμενο σε αυτο το προγραμμα των 3 μηνων..

ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ

slaine
02-10-08, 15:21
μην αλλάζεις τισ ασκήσεις κάθε φορά που προπονείς μία μυική ομάδα. όχι όλες τουλάχιστον...

peris
02-10-08, 15:26
γνωμη μου παντως εμενα ειναι καθε 1,5-2μηνες αλλαγη τουλαχιστον αυτο δουλευει σε μενα και σε ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που ξερω που γυμναζονται

Perifanos
03-10-08, 09:35
Evdomada 1
Programma hmeras 1
Se orizodio pago pieseis stithous me bara,Se upsili trohalia elksis sto stithos(plati),Se orthia thesi emprostholemies pieseis omon me bara,Se orthia thesi ektaseis herion pano apo to kefali me bara(trikefaloi),Apo orthia thesi kampseis herion me bara,Skouot me tin bara stin plati,Apo orthia thesi arseis pternosto idiko organo,Apo iptia thesi rokanismata kiliakon.
Evdomada 1
Programma hmeras 2
Apo iptia thesi rokanismata me ta bodia se pago,Sto idiko organo ektaseis podion,Apo prini thesi kampseis podion sto organo,Apo kathisti thesi arseis pternon sto idiko organo,Se epiklini pago pieseis stithous me bara,Stavrota se pago poul over me altira,Se upsili trohalia opistholemies elkseis me goniaki lavi(plati),Apo thesi eksartiseis,elkseis gonaton sto stithos.

Evdomada 1
Programa hmeras 3
Sto patoma pous ap,Se orizodio pago ektaseis stithous me altires,Apo kathisti thesi pieseis omon me altires,Apo orthia thesi elkseis baras pros to pigouni,Kathismenoi se epiklini pago enalaks kampseis altiron me strofi,Apo ksaploti thesi kleistes pieseis herion me stravopara,Se idiko organo pieseis podion,Apo orthia thesi strofes kormou(plagioi kiliakoi)

Evdomada 5
Programma hmeras 1
Se orizodio pago pieseis stithous me bara kai Se ipsili trohalia elkseis pros to stithos(plati) oi dio askseis SUPERset,Apo orthia thesi kampseis herion me bara kai apo orthia thesi ektaseis herion pano apo to kefali me bara(trikefali)oi dio askiseis SUPERset,Apo prini thesi kampseis podio sto idiko organo kai skout me barastin plati oi 2 askiseis SUPERset,Apo orthia thesi arseis pternon sto idiko organo,Apo iptia thesi rokanismata kiliakon 60 epanalipseis omadopiimenes se oso to dinaton ligotera set
Evdomada 5
Programa imeras 2
Apo iptia thesi rokanismata se pago 50 epanalipseis omadopiimenes se oso to dinaton ligotera set,Sto idiko organo ektaseis podion kai apo prini thesi kampseis podion se idiko organo autes oi dio askiseis se SUPERset,Apo kathisti thesi arseis pternon sto idiko organo,Se epiklini pago pieseis stithous me bara kai se epiklini pago ektaseis stithous me altires Autes oi dio askiseis mazi se SUPERset,Se ipsili trohalia opistholemies elkseis(plati),Apo thesi eksartisis elseis gonaton sto stithos 30 epanalipseis omadopiimenes se oso to dinaton ligotera set
Evdomada 5
Programma hmeras 3
Sto patoma pus aps kai se orizodio pago ektaseis stithous me altires azftos oi dio askiseis se SUPERset,Apo kathisti thesi pieseis omon me altires kai apo orthia thesi eprosthies arseis herion me bara aftes oi 2 askiseis se SUPERset,Apo orthia thesi enalaks kampseis herion me strofi zotman kai apo orthia thesi ektaseis herion pano apo to kefali me altira aftes 2 askiseis se SUPERset,Sto idiko organo hak-skout.Apo iptia thesi ta podia se pago rokanismata me strofi 50 epanalspeis omadopiimenes se oso to dinaton ligotera set ..

Tin epomenes evdomades to programa ehei k diset..Sorry pou grafo se Greeklish

slaine
03-10-08, 11:45
αν και με τα γρικλισ είναι πολύ κουραστικό, το διάβασα. μου φαίνεται άθλιο αν και εξαρτάται από την ένταση που προπονείσαι, πόσες μέρες οφ έχεις και τη μάσα-ύπνο. αν θέλεις να έχεις καλύτερα αποτελέσματα άλλαξε το πρόγραμμα...

Perifanos
03-10-08, 12:12
Το προγραμμα ειναι 3 ημερων Δε-Τεταρ-Παρασκευη κ Τρ-Πεμπ-Σαβ.κανω αεροβικο προγραμμα Κυριακη ξεκουραση.Τα διαλειμματα μεταξη των σετ ειναι 45" κ τα σετ 3 για καθε ασκηση(οσο περνανε οι εβδομαδες μερικες ασκησεις εχουν κ 4 σετ κ 8-12 επαναληψεις αναλογα την ασκηση...

peris
03-10-08, 12:44
αν και με τα γρικλισ είναι πολύ κουραστικό, το διάβασα. μου φαίνεται άθλιο αν και εξαρτάται από την ένταση που προπονείσαι, πόσες μέρες οφ έχεις και τη μάσα-ύπνο. αν θέλεις να έχεις καλύτερα αποτελέσματα άλλαξε το πρόγραμμα... :awesome: :awesome: :awesome: φιλε περιφανε τα εχεις κανει αχταρμα και πας στα τυφλα με αυτο ττο προγραμμα διαβασε στο φορουμ υπαρχουν αρκετα προγραμματα γυμναστικης να παρεις μια ιδεα επισης απο οτι βλεπω εισαι της αποψης οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αναθεωρησε και βαλε στο προγραμμα σου βασικες ασκησεις για αρχη αυτο το προγραμμα ειναι αθλιο επιεικως

Perifanos
03-10-08, 13:01
Οπως προειπα ασχολουμε με τα βαρη γυρο στα τεσσερα χρονια οποτε εχω καποιες γενικες γνωσεις...Το ασκησιολογιο το ποιο παρεθεσα(εχει βασικες ασκησεις) δεν ειναι δικο μου αλλα το πηρα απο ενα βιβλιο που βασιζεται πανο σε αφτο σιγουρα φαινεται αχταρμας(οπως το εχω γραψει) μιας κ δεν το εχεις στα χερια σου για να το μελετησεις κ να γινει κατανοητο ηθελα απλα μια δευτερη γνωμη πραγμα που ειναι αδυνατον μιας κ δεν ειναι εφικτο να δειξω ολοκλυρο το προγραμμα...
Ευχαριστω για το ενδιαφερον,
ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ

slaine
03-10-08, 15:06
η άποψή μου είναι ότι αν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο (3 μέρες δηλαδή)πήγαινε προσ το heavy duty και όχι κάθε φορά να κάνεις τις ίδιες μυικές ομάδες με παρόμοιες ασκήσεις, θα τα φτύσεις!

εκτός κι αν κάνεις χαλαρά και έτσι σε παίρνει να κάνεις 3 τέτοιες προπονήσεις.

ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι καλό. για την ακριβεια τελείως μάπα :thumbdown:

αλήθεια τι στόχο έχεις? δύναμη? αντοχή? μέγιστη μυική ανάπτυξη? όγκο ή γράμμωση?

Perifanos
07-10-08, 08:53
Εχω στοχο την μυικη αναπτηξη..Το βιβλιο το οποιο αναφερομαι λεγετε Bodybuilding xωρις φαρμακα.