PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση με λιγα κιλα.Αποδιδει..??



bassman
28-05-13, 22:30
Γεια σας!Ειμαι νεος στο φορουμ,και μιας και στο παρελθον εχω διαβασει πραγματα που με βοηθησαν,ειπα να γραφτω και να παρω και μια παραπανω γνωμη.Ειμαι 33 χρονων και γυμναζομαι με βαρη απο τα 17 μου.Για περιπου 10 συνεχομενα χρονια εκανα προγραμματα τυπου 2 day split(πηγαινα στο γυμναστηριο 3 φορες την βδομαδα) και σηκωνα οσο περισσοτερα κιλα μπορουσα,χωρις ομως σωστο ζεσταμα και καθολου διατασεις.Ναι το ξερω ειμαι απαραδεκτος.Αποτελεσμα αυτων των κακων συνηθειων ειναι να εχω παθει αρκετες φορες τραυματισμους κ κυριως επικονδυλιτιδα στον δεξι αγκωνα,η οποια πλεον εχει γινει χρονια και με ταλαιπωρει.

Οι φυσιοθεραπευτες κ αθληιατροι που συμβουλευτηκα μου ειπαν να γυμναζομαι με λιγα κιλα.Εδω και 5 χρονια περιπου λοιπον γυμναζομαι με αλτηρες των 5-6 κιλων(μου ειπαν να ΜΗΝ τα υπερβω).Εχω χασει δυστυχως μυικη μαζα,απο την αλλη βεβαια ενω παλια ημουν ενας μπογος χωρις ιχνος γραμμωσης,πλεον και ακολουθωντας καλυτερη διατροφη εχω γραμμωσει περισσοτερο.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οκ,μυικες ομαδες οπως χερια η ωμους(στα ποδια δεν εχω θεμα βαζω οσα κιλα θελω μιας και δεν εχω θεμα εκει) ενταξει καποια δουλεια κανω με τα λιγα κιλα.Στο στηθος ομως κ στην πλατη δεν βλεπω να γινονται πολλα πραματα.Κ δυστυχως στο στηθος απο κει που ειχα παρει λιγο ογκο με τα λιγα κιλα τον εχασα και κρεμασα και λιγο.

Ασκησεις σωματικου βαρους οπως ελξεις,καμψεις και βυθισεις μου εχουν προτεινει να τις αποφευγω γιατι με το ιστορικο μου εχω πιθανοτητες τραυματισμου.Ενημερωτικα τα τελευταια δεκα χρονια γυμναζομαι αποκλειστικα στο σπιτι με αλτηρες,παγκο και ιμαντες.

Καμια ιδεα ρε παιδια...?Υπαρχει τροπος να τονωσω καπως πλατη και στηθος με τοσα λιγα κιλα που κανω..??

grtech
29-05-13, 17:12
Γεια σου bassman :welcome:,

Παρόμοιο θέμα αντιμετωπίζω και εγώ, έξω επικονδυλίτιδα στο δεξί αγκώνα και γυμνασιακή στο σπίτι με λίγα κιλά.

Έπειτα από ένα χρόνο κατάφερα και ξεπέρασα σε μεγάλο ποσοστό το πρόβλημα.

Έχω γράψει σχετικά εδώ :iconlink: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16119-Grtech-Captain-s-log&p=716119&viewfull=1#post716119).

Με το ασκησιολόγιο ''μάλλον τα γνωρίζεις ήδη αυτά'' αφαιρείς τις ασκήσεις που ενοχλούν το σημείο. Γερό ζέσταμα, διατάσεις, αποθεραπεία - ζεστό κρύο, μασάζ, διατροφή και συμπληρώματα που βοηθάνε στις φλεγμονές κλπ, ξεκούραση, ποιοτικό ύπνο και να ακούς το σώμα σου.

Για να δώσεις ένταση με μικρή αντίσταση, μπορείς να αυξήσεις τον όγκο της προπόνησης και το χρονικό τέμπο εκτέλεσης της κίνησης.

Μπορείς να παίξεις βαριά κιλά με μικρό εύρος κίνησης ''μέχρι εκεί που δεν ενοχλεί'', partial rep, ισομετρικές ασκήσεις κλπ.

Μπορείς να έχεις εναλλαγές στο ασκησιολόγιο σου ανά τακτά διαστήματα ώστε να σοκάρεις με κάτι διαφορετικό το νευρικό και μυικό σου σύστημα.

Γενικά υπάρχουν πολύ τρόποι να παρακάμψεις το πρόβλημα χωρίς να το υποτροπιάσεις. :thumbup:

bassman
30-05-13, 10:43
Φιλτατε grtech...

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Η αληθεια ειναι οτι μου εδωσες κουραγιο,γιατι εχει σημασια να σου λεει ενας ομοιοπαθων οτι εχει ξεπερασει τον τραυματισμο του.Προσωπικα το προβλημα της επικονδυλιτιδας μου παρουσιαστηκε πρωτα το 2006.Απο τοτε το εχω ξαναπαθει σιγουρα 3 φορες.Ο κοινος παρονομαστης ωστοσο ολων μου των τραυματισμων ειναι οτι προς ντροπη μου δεν εκανα ποτε σωστη προθερμανση και καθολου διατασεις.

Στο παρελθον αποπειραθηκα να ανεβασω τα κιλα μου απο 5 κιλα και τα εκανα π.χ. 7-8 κιλα και μεσα σε ενα μηνα παλι ειχα ενοχλησεις.Ετσι εβαλα στο μυαλο μου οτι πρεπει να γυμναζομαι μονο με 5-6 κιλα.Τωρα πλεον βεβαια εχω αρχισει και το ξανασκεφτομαι αυτο,γιατι αν θεωρητικα ανεβασω τα κιλα που κανω σταδιακα και σιγα σιγα(π.χ. ενα απο 5-6 κιλα σε 7 κιλα μεσα σε ενα 2μηνο) κανοντας εννοειται δυνατη προθερμανση και διατασεις ισως να ξεπεραστει το θεμα.

Ωστοσο οπως ανεφερες υπαρχουν ασκησεις που θα αποφυγω οπως γαλλικες πιεσεις,βυθισεις(ειναι αγαπημενη ασκηση αλλα βλεπω οτι με καταπονει πολυ) και καμψεις.Οι ασκησεις που εχω επιλεξει ειναι σε συνεργασια με φιλο φυσιοθεραπευτη ο οποιος επισης αθλειται με βαρη.

Θα ηθελα αν δεν σου ειναι κοπος να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ως προς αυτο που ανεφερες:

"Για να δώσεις ένταση με μικρή αντίσταση, μπορείς να αυξήσεις τον όγκο της προπόνησης και το χρονικό τέμπο εκτέλεσης της κίνησης"

Στο μυαλο μου οταν το διαβασα μου ηρθε η γυμναστικη μεσω super set,η οποια ακουγεται και καλη ιδεα,αλλα δεν ξερω τι εννοουσες ακριβως.

Αυτα για τωρα!Και παλι ευχαριστω.

υ.γ.:εριξα και μια ματια στο ημερολογιο προπονησεων σου.Μπραβο σου γιατι εισαι πολυ συνεπης και μεθοδικος!

billy89
30-05-13, 10:59
Για σου και από μένα φίλε μου και καλως ήρθες στο φόρουμ!

Εγώ δεν θέλω να το παίξω γιατρός και να σου πω τι να κάνεις και τι όχι αλλά θα σου πω αυτό: Η επικονδυλίτιδα είναι πολύ γνωστό και ευρέως διαδεδομένο πρόβλημα, με άλλα λόγια έχεις εσύ, έχω κι εγώ και έχει και ο μισός πλανήτης!

Όπως γράφεις λοιπόν κι εγώ έχω κόψει τις γαλλικές, τις βυθίσεις, τις εκτάσεις τρικεφάλου πίσω από το κεφάλι και γενικά βρήκα με πειραματισμό τις γωνίες που δε με ενοχλούν, και σε αυτές φορτώνω κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Μπορείς να κάνεις περισσότερα σετ (όγκος προπόνησης) και πιο αργά τις επαναλήψεις (τέμπο) αλλά δυστυχώς βασική αρχή της σωματοδόμησης είναι η προοδευτική υπερφόρτωση οπότε μένοντας στάσιμος σε ένα βάρος αναπόφευκτα δίνεις πολύ μικρότερο ερέθισμα για ανάπτυξη.

grtech
30-05-13, 17:13
Ευχαριστώ φίλε bassman. :welcome:

Αύξηση στον όγκο προπόνησης είναι γενικά να προσθέτεις περισσότερα σετ στην ρουτίνα σου. Volume = Set * Rep * Kg. Το σύνολο εκφράζει τον συνολικό όγκο προπόνησης σε κιλογραμμάρια.

Για να συμπιέσεις τον χρόνο προπόνησης αυξάνοντας παράλληλα τον όγκο της μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μέθοδο των σουπερσετ δες εδώ σχετικά Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?444-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A3%CE%B5%CF%84), αλλά αυτό δεν είναι κάτι που επιβάλετε.

Το δεύτερο που ανέφερα και θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα είναι το τέμπο. Το τέμπο δηλώνει τον ρυθμό της κίνησης μιας άσκηση σε δευτερόλεπτα και περιέχει τρία σημεία - αριθμούς πχ. 5 1 2.
Ο πρώτος αριθμός είναι η αρνητική κίνηση, ο δεύτερος είναι η ενδιάμεση κίνηση και ο τρίτος η θετική κίνηση.

Η Αρνητική κίνηση είναι όταν κατεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική, η θετική κίνηση είναι όταν ανεβάζεις την μπάρα στις πιέσεις ή στην κωπηλατική κλπ.
Η ενδιάμεση κίνηση είναι η παύση που κρατάς κατα την εναλλαγή απο την αρνητική στην θετική φάση και απο την θετική προς την αρνητική.

Σε γενικές γραμμές όσο πιο μεγάλος είναι ο συνολικός χρόνος του τέμπο τόσο μεγαλύτερος είναι ο χρόνος του μυ κάτω απο αντίσταση άρα και χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να ανταπεξέλθει που είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δυναμώνει.

Υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν ότι η αργή αρνητική κίνηση έχει οφέλη σε τραυματισμούς μυών τενόντων κλπ. Σύνδεσμος (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4590-%CE%A4%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1&p=598722&viewfull=1#post598722).
Επίσης γνωρίζουμε οτι σε ορισμένες ασκήσεις η θετική κίνηση που εκτελείτε εκούσια όσο πιο γρήγορα - εκρηκτικά μπορούμε επιφέρει δύναμη κυρίως ως προς την σχετική επιτάχυνση αυτής. Εκρηκτική εκτέλεση ασκήσεων για μυϊκή υπερτροφία (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?23289-%CE%95%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CF%8A%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%B1).

Υπάρχουν πολλά που μπορούν να ειπωθούν ''τα περισσότερα αν όχι όλα υπάρχουν στο φόρουμ'' και το μυστικό βρίσκετε στον σωστό συνδυασμό και στην εναλλαγή αυτών ανάλογα με την περίπτωση.

Επίσης κοίτα εδώ όταν έχεις χρόνο για περισσότερες πληροφορίες απο περιπτώσεις με το ίδιο πρόβλημα.
Επικονδυλίτιδα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6990-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1)
Τενοντίτιδα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4590-%CE%A4%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1)
Αγκώνας (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4716-%CE%91%CE%B3%CE%BA%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82/page2)

Από ότι καταλαβαίνω απο τα γραφόμενά σου πάσχεις από έξω επικονδυλίτιδα, σωστά;

Μπορείς να αναφέρεις ποιες ασκήσεις σου έχει προτείνει ο φυσιοθεραπευτής σου.

Καλό διάβασμα και συγνώμη για το κατεβατό.:green:

bassman
30-05-13, 19:09
Παιδες καταρχας και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Το εκτιμω ιδιαιτερα.

Λοιπον εχω εξω επικονδυλιτιδα στο δεξι αγκωνα οντως.Ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε γενικα καποιες ασκησεις να αποφευγω που κατα την εμπειρια του καταπονουν τον οργανισμο.Μου ειπε βεβαια οτι αν εκτελω καποια ασκηση κ δεν εχω καμια ενοχληση οτι προφανως δεν υπαρχει προβλημα,οπως και το να πειραματιζομαι με τις γωνιες.Θα αναφερθω σε ασκησεις επισης που γενικα εχω συζητησει με τον φυσιοθεραπευτη.

Για τρικεφαλα:να αποφευγω γαλλικες πιεσεις και βυθισεις.οντως με ενοχλουν λιγο.Εκτασεις τρικεφαλων πανω απο το κεφαλι κανω,και δεν με ενοχλουν.Για τρικεφαλα κανω λοιπον εκτασεις κ kickback με ιμαντα(οπως θα καναμε στο γυμναστηριο με μονη λαβη στην τροχαλια), κ το κλασικο kickback με αλτηρα στον παγκο.

Δικεφαλα:Μου ειπε να αποφευγω τα curls γενικα και να προτιμω τις απευθειας αρσεις.αλλα μου τονισε οτι περισσοτερο επιφοβη ασκηση για ατομα με ιστορικο επικονδυλιτιδας ειναι τα σφυρια.Εγω για δικεφαλους λοιπον κανω αρσεις δικεφαλων με αλτηρες,ασκηση αυτοσυγκεντρωση και τελος αρσεις δικεφαλων με αλτηρες σε επικλινη παγκο.

Πλατη:Δεν μου εχει πει κατι συγκεκριμενο,ωστοσο οταν του ανεφερα οτι με τις ελξεις στο μονοζυγο εχω ενοχλησεις μου ειπε να μην κανω μονοζυγο.Η αληθεια ειναι οτι ειναι μια ασκηση που θελει πολυ δυναμη,κριμα παντως γιατι παλια που εκανα με βοηθησε να ανοιξει η πλατη μου.Στη πλατη κανω κωπηλατικη με ιμαντες σε καθιστη θεση,επισης κωπηλατικη με ιμαντα σε πλαγια θεση σκυφτος κ αρσεις ωμων με αλτηρες.Πριν τα εκανα χωριστα,τωρα λεω να τα κανω σουπερ σετ(3 ασκησεις μαζι δλδ).Η κωπηλατικη με αλτηρα σαν ασκηση δεν μου αρεσει καθολου και δεν την κανω.

Ωμοι: δεν κανω ωμους προς το παρον.

Στηθος:Oχι καμψεις-εχω κανω στο παρελθον και με ενοχλησαν.Επισης με ενοχλει το πουλ οβερ με αλτηρα.Οχι στον αγκωνα αλλα πανω στον ωμο εχω ενοχληση οποτε δεν την κανω.Κανω τα εξης:πιεσεις με αλτηρες σε ισιο παγκο και σε επικλινη κ εκτασεις με αλτηρες επισης σε ισιο παγκο και σε επικλινη,οποτε λεω αυτες τις 4 ασκησεις να τις κανω 2 ωραιοτατα σουπερ σετ ακομα και τα λιγα κιλα που εχω και να κανω λιγο πιο αργες επαναληψεις.

Ποδια:Δεν κανω προβολες κ squat.Οποτε κανω τα γονατα μου με ενοχλουν.Το συζητησα με τον φυσιοθεραπευτη και μου ειπε να τις αφησω.Αντι αυτων λοιπον χρησιμοποιω ιμαντα.Επειδη δεν τις εχω ξανακανει αυτες τις ασκησεις δεν ξερω πως λεγονται οποτε θα σας τις περιγραψω για να καταλαβετε.Ασκηση πρωτη:ορθια σταση τελειως,ισιος κορμος και με τον ιμαντα περασμενο γυρω απο το ποδι(λιγο πανω απο τον αστραγαλο) τραβαω το ποδι(τεντωμενο ποδι) προς τα μπροστα.Γυμναζει τον τετρακεφαλο.Η 2η ασκηση ειναι το ιδιο ομως αντιστροφα,δλδ γυρναω απο την αλλη και αντι να τραβαω ποδι μπροστα το τραβαω προς τα πισω.Αυτες τις 2 ασκησεις για ποδια κανω στο σπιτι.Αν και εφοσον παω ποτε ξανα γυμναστηριο θα κανω πρεσα ισια,κ leg extension,τα οποια επισης κατα τον φυσιοθεραπευτη ειναι καλες ασκησεις.

Γαμπες.Μια απλη ασκηση.Αρσεις γαμπας ορθιος.Συγκεκριμενα βγαινω στην σκαλα της πολυκατοικιας και κανω αρσεις γαμπας στο ενα ποδι.Κανω 10 σετ απο 10 επαναληψεις στο καθε ποδι και η γαμπα εχει γινει τουμπανο.

Γενικα γυμναζομαι στο σπιτι και πριν να προκυψουν οι τραυματισμοι.Απο το 2003 μεχρι και τωρα.Ωραιο το γυμναστηριο,και σιγουρα σου προσφερει παρα πολλες επιλογες ομως εμενα με κουραζει γενικα σαν χωρος και νιωθω πολυ ωραια οταν γυμναζομαι στο σπιτι μου και τελειως μονος με τους δικους μου ορους.

Επειδη επισης ειμαι ερασιτεχνης μουσικος(εξου και το nickname μου) προσπαθω τις ημερες που εχω προβες η μελετη να μην κανω καθολου βαρη.Ετσι εδω και χρονια κανω split προγραμμα 2 ημερων.Μερα πρωτη :Στηθος -Χερια κ μερα δευτερη :Πλατη -Ποδια -γαμπες.Κοιλιακους κανω 4 φορες την βδομαδα και παντα οταν εχω προπονηση με βαρη.

Αυτα.Τυφλα να χει το δικο σου μακροσκελες ποστ grtech! :green:

magavaTOUT
30-05-13, 22:55
2 πραγματα θελω να πω χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο ή οτιδηποτε καθως κι εγω εχω εχω θεμα στον αγκωνα και προβληματα στα γονατα.
Να δοκιμασεις να ανεβασεις κιλα το εχεις προσπαθησει;
Εχεις παρει γνωμες απο αλλους φυσιοθεραπευτες;
Γνωμη μου ειναι οτι οσα σετ κι αν κανεις με 6κιλα προκοπη δεν θα δεις. Ειδικα σε μεγαλες μυικες ομαδες(στηθος,πλατη). Το να σου λενε μην υπερβεις τα 6 κιλα ειναι η ασφαλης λυση. Το θεμα ειναι αν εσυ συμβιβαζεσαι με αυτο ή οχι ;)
Οπως ειπαν και πιο πανω η επικονδυλιτιδα ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα και την εχει κοσμος και κοσμακης.

bassman
31-05-13, 00:24
Λοιπον,αυτα που λες ειναι πολυ σωστα.Οντως εχω συμβουλευτει αλλους 2 φυσιοθεραπευτες οπως και 2 αθληιατρους.Δεν μου ειπε κανεις ΜΗΝ ανεβασεις κιλα ντε και καλα.Απλα μου ειπαν αυτο που εθεσες πολυ σωστα-οτι ειναι η ασφαλης λυση.Προφανως δεν μπορω να συμβιβαστω με τα λιγα κιλα μιας και στο παρελθον σηκωνα πολυ περισσοτερα,αλλα και επειδη και να θελω δεν μπορω να εχω τα αποτελεσματα που επιθυμω,ωστοσο επειδη πλεον εχω χρονιο προβλημα και εχω δοκιμασει ανεπιτυχως να ανεβασω βαρος το μελεταω πολυ προσεκτικα και επιφυλακτικα.

Ωστοσο,σε ολες τις προηγουμενες προσπαθειες δεν εκανα καλη προθερμανση και καθολου διατασεις.Οποτε θα μπορουσε να πει κανεις οτι προφανως οι προσπαθειες μου ισως ηταν ακαρπες γιατι εκανα λαθος κινησεις.Αυτη τη φορα λοιπον σκεφτομαι να αποπειραθω να ανεβασω κιλα αλλα πολυ σταδιακα κ εννοειται με πολυ καλη προθερμανση και προσοχη.Αυτη την εβδομαδα επανηλθα παλι στις προπονησεις.Για λιγο καιρο μεχρι να ξανασυνηθισει το σωμα θα παιξω με τα 6κιλα(ημουν ενα μηνα εκτος).Μολις νιωσω οτι το χω,αυτοματως θα ανεβασω μισο κιλο κ θα παραμεινω εκει.Κοινως σκεφτομαι να προσθετω πολυ λιγο βαρος καθε φορα ετσι ωστε να συνηθισει πιο ευκολα ο οργανισμος.

Εννοειται οτι για ενα μεγαλο διαστημα θα αποφυγω οντως τις ασκησεις που με ενοχλουν και θα πειραματιστω εν καιρω με αλλες γωνιες.Μεχρι τοτε,απλα σκεφτομαι να χρησιμοποιησω και σουπερ σετ και να ανεβαζω κιλα με ρυθμο χελωνας.

TRIANTAFYLLOU
31-05-13, 21:43
δεν λέμε να παίζουμε αλλα και με λίγα κιλα μια χαρα δουλεια μπορει να γίνει μπορεί όχι στην μέγιστη ανάπτυξη , αλλα δεν στοχεύουν όλοι εκεί , ειδικα μετα απο τραυματισμό
τα λίγα κιλα αν γίνονται αυστηρα και συγκεντρωμένα στην νυικη ομάδα που θέλουμε να γυμνάζουμε και κάνουμε και σε ορισμένες ασκήσεις σούπερ σετ και κατιόντα δηκαδη μετα απο αυστηρη εκτέλεση στα 2 τελευταία σετ μιας άσκησης μείωση του βάρους και συνέχεια χωρίς ξεκούραση , δημιουργούμε προυποθέσεις ανάπτυξης αρκεί να μην υπερβάλουμε στον όγκο προπόνησης
και αν με σωστες διατάσεις αποθεραπεία πάγο και μασάζ δούμε όφελος δοκιμάζουμε και κάποιες μερες με λίγο παραπάνω βάρος και διαβάζουμε τα μηνύματα που δίνει το σώμα μας , αν δηλαδη είναι ενθαρυντικά η όχι και ανάλογα πράτουμε

και οι τραυματισμοι μεσα στο πρόγραμμα είναι αρκει να ξέρουμε να τα αντιμετωπίζουμε να ψαχνόμαστε και να πράτουμε σωστα , δεν θα βλέπετε τα προβλήματα αλλα τις λύσεις

morbit_killer
01-06-13, 09:40
συμφωνώ απόλυτα με τον ηλία πρόσφατα άλλαξα το πρόγραμμά μου από power lifting σε καθαρό bodybuilding και έχω δεί σημαντικές αλλάγές ως πρός την συμμετρία και την ποιότητά μου !!!!

bassman
03-06-13, 10:48
Προφανως λοιπον,ακομα και με λιγα κιλα αυτο που εχουμε να κανουμε ειναι να κανουμε οσο καλυτερη και αποτελεσματικη προπονηση μπορουμε ετσι ωστε να μεγιστοποιησουμε τα οφελη της κατα το βαθμο του εφικτου.

Και γω βεβαια,απο τοτε που γυρισα σε λιγα κιλα,ναι μεν επεσα σε ογκο στα χερια π.χ. αλλα παρατηρησα οτι απεκτησα καλυτερη γραμμωση απο ποτε.Τωρα βεβαια ο δικεφαλος και τρικεφαλος δεν αποτελουν μεγαλες μυικες ομαδες,οποτε ο ιδιος στοχος θα ειναι πιο δυσκολος στο στηθος και στην πλατη.Σημασια ομως εχει να μην τα παραταει ποτε κανεις.

ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας.

TRIANTAFYLLOU
06-06-13, 19:54
η γράμωση η ο όγκος έχουν να κάνουν με την διατροφή , αυτο μην το ξεχνάτε , αλλα όταν δουλεύουμε έστω με λίγα κιλα αλλα αυστηρα και απομονωτικά , μπορούμε να έχουμε σοβαρά οφέλη και σε ανάπτυξη και σε ποιότητα , είναι τσεκαρισμένο , κάποτε σε κάποιον που έβαζε πολλα κιλα αλλα με όχι καλή τεχνική τον είχα βαλει περίπου τα μισα αλλα κάναμε μαζί προπόνηση και πρίν το τέλος τα είχε παρατήσει , ββ κάνουμε όχι παουερ λίφτινκ , καλό είναι να συνδιάζουμε βαριες με ελαφρυες προπονήσεις αλλα όταν δεν μας το επιτρέπει κάποιος τραυματισμός δεν χάλασε κι ο κόσμος , καμια φορα πρέπει να έρθει περίπτωση να το καταλάβουμε , όταν απομονώσουμε αυστηρα τους μυς που γυμνάζουμε μπορεί να έχουμε τα ίδια και καλύτερα οφέλη σε ορισμένες περιπτώσεις , δεν χάλασε ο κόσμος

αρκεί όταν γυμναζόμαστε να τα δίνουμε όλα και στην σωστη ποσότητα ώστε να υπάρχει ερέθισμα για ανάπτυξη χωρίς καταβολισμό

bassman
09-06-13, 22:13
Eνθαρρυντικες οι απαντησεις σας και για ακομα μια φορα ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε.Ειμαι αισιοδοξος και γεματος ενεργεια για να προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω.Μεχρι στιγμης βλεπω οτι δυναμωνω στο σημειο του τραυματισμου,με αργο ρυθμο μεν..αλλα σταθερα,κατι που ειναι ενθαρρυντικο.Για να δουμε λοιπον...

;)

Dakonblackblade
17-06-13, 19:41
Δυστυχώς δεν μπορείς να δουλέψεις Deadlifts με λίγα κιλά. Αλλά σου εύχομαι καλή συνέχεια και δώρο ένα αρθράκι
http://www.t-nation.com/free_online_article/most_recent/get_bigger_and_stronger_even_banged_up