PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μηνίσκο



apos
08-09-06, 18:37
eho ena provlimataki sto minisko sto aristero eso dexia miniskos kai apo magnitiki pou ekana iparxei mia rixi empos xiastou se elafra morfi! exei perasei enas hronos kai askhseis gia ta podia kano elaxistes orthios sto mihanima (ayto pou kanoun oi gkomenes) den kano oute bathi kathisma oute tipota... fovame na kleiso to gonato pano apo 45 mires me varos! gnorizei kapoios ti askiseis mporo na kano gia endynamosh sta gonata? I presa xtipaei sta gonata?

Nicktiger
08-09-06, 19:41
eho ena provlimataki sto minisko sto aristero eso dexia miniskos kai apo magnitiki pou ekana iparxei mia rixi empos xiastou se elafra morfi! exei perasei enas hronos kai askhseis gia ta podia kano elaxistes orthios sto mihanima (ayto pou kanoun oi gkomenes) den kano oute bathi kathisma oute tipota... fovame na kleiso to gonato pano apo 45 mires me varos! gnorizei kapoios ti askiseis mporo na kano gia endynamosh sta gonata? I presa xtipaei sta gonata?file mou katarxin pepi na mas pis an se ponai katholou to gonato otan kanis gimnastiki i aplos esi fovase na to klisis mipos kai pathis kamia zimia.An ponas tin ora pou kanis podia kalo tha ine na dokimasis oles tis askisis kai na kanis aftes pou den se enoxli katholou.Alios prospathise na to prosexis oso mporis kai meta to gym ligos pagos kani kalo.episis iparxoun kai kapioi elastiki epidesmoi sto emporio pou voithoun kai afti.Elpizo na se voithisa ...

ajax
08-09-06, 22:12
xekinise xalara me to na xrisimopoieis to idio sou to baros gia proponisi.mporeis na pas se ena ghpedo h kapou yparxoun megala skalia kai na kaneis bhma pano.diladi na bazeis to aristero px podi pano sto skalopati kai na to anebaineis.na to kano poio apla kai elpizo na to katalabeis giati einai dyskolo na to perigrapso.opos eisai orthios kai shkoneis to ena gonato psila kanontas ena gama ayto tha to kaneis se ena skali.elpizo na katalabes...............akoma mporeis na kaneis squats xoris baroi i me adeia mpara,den einai ntropi traymatizmenos eisai.akoma dokimases to treximo?oxi omos se diadromo

Duke-Nukem
08-09-06, 22:21
i presa kai ta skouto epivarinoun ta gonata kai idietera an den ekteloude sosta. to leg extention me liga kila boreis na dokimaseis na kaneis gia na deis an se enoxlei.elenxomenes epanalipseis kai oxi apla petagma tis lavis.stin kathodo arga.

pushhead
10-09-06, 10:51
i presa kai ta skouto epivarinoun ta gonata kai idietera an den ekteloude sosta. to leg extention me liga kila boreis na dokimaseis na kaneis gia na deis an se enoxlei.elenxomenes epanalipseis kai oxi apla petagma tis lavis.stin kathodo arga.

symfwnw!!h pressa kai to vathi kathisma einai thanatos gia ena gonato san to diko sou!!!to leg extension me poly liga kila kai polles epanalipseis einai oti xreiazese!!!an theleis opwsdhpote omws na kaneis skouot mporeis na kaneis hmikathismata me liga kila!!!poly liga kila!!!kai na thymase oti to gonato den prepei na vgainei mprosta apo thn patousa!!!h kinhsh prepei na ginete apo tous gofous prwta!!!!

sprinter60
10-09-06, 14:51
Η μοναδική συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι η εξής: Μην ψάχνεις για ιατρικές συμβουλές μεσα σε Forums και πήγαινε να κάνεις αρθροσκόπηση. Αν είχες τραυματίσει σοβαρά τον ώμο σου θα έμενες άπραγος ένα χρόνο και θα γύμναζες μόνο τα πόδια σου;

asmodeus
10-09-06, 14:59
Αυτο καλύτερα να στο απαντήσει γιατρός και μάλιστα να έχει δει και το γονατό σου. Από περιγραφή του προβλήματος μπορεί να πάρεις τις ποιό άκυρες απαντήσεις.

Το γόνατο δεν είναι άρθροση που φτιάχνει με το χρόνο αν υπάρχει πρόβλημα... ειδικά μινίσκοι και χιαστοί...

Duke-Nukem
10-09-06, 19:58
episkepsou enan giatro gia perisoteres leptomeries.

ajax
10-09-06, 23:57
koita na pas se kana traymatiologo tha xerei kalytera apo ena aplo orthopaidiko

apos
11-09-06, 16:05
sas eyxaristo olous kai signomi pou argisa alla exei davasma i exetstiki! exo paei se giatro prin ena hrono mou edose askiseis na kano kai ipohorise o ponos apo tote den gimnaza podia mono eliptiko kano sto gym kai liges gambes! vasika to savato piramatistika ligo me liga kila kai den eixa enoxlisi! tha pao se anan athliatro na eimai 100% sigouros!

muaythaispirit
28-09-06, 20:33
επειδη εβγαλα και εγω δυστηχως το ιδιο προβλημα στο ιδιο ποδι στο ιδιο σημειο ( ουτε συνενοημενοι να μασταν) ενα εχω να πω οτι τι να ακους τους γιατρους τι τα παιδια απο το φορουμ ενα και το αυτο!εχω κανει μαγνητικη εχω παει σε 3 διαφορετικους και εχω ακουσει 3 διαφορετικες γνωμες απο ορθοπεδικους ( ο θεος να τους κανει)!
αλλοι λενε βαλε επιγονατιδα αλλοι οχι μην ατροφησει το γονατο , οι ιδιωτικοι θελουν να σου βαλουν νυστερι με την μια να τσεπωσουν τα φραγκα, αλλος μου πε κανε προπονησεις δεν εχει σπασει εχει ραγισει λιγο κ αν γινει χειροτερα τοτε κανε αρθροσκοπηση!μονο να βαζω παγο συμφωνησαν ολοι! το καλυτερο ειναι οτι πηρα τηλ τον νικολαου που εχει φημη σοβαρου γιατρου και εκλεισα ραντεβου να με δει!ξερετε ποτε ομως? 27 δεκεμβρη, ουτε ο πρωθηπουργος να ταν!τωρα ειμα και εγω στο ψαξιμο περαστικα σου παντως!

apos
28-09-06, 23:53
καλως ηρθες στο club.... εγω το προσεχω σαν τα ματια μου κανω λιγα κιλα και κατω απο 45 μοιρες. και πανω απο ολα μην τρεχεις στον διαδρομο καθολου μονο ελλειπτικο κανε. και βαλε επιγονατιδα για κανα μηνα μονο και μετα πετα την. κουραγιο και περαστικα.

sprinter60
29-09-06, 14:23
επειδη εβγαλα και εγω δυστηχως το ιδιο προβλημα στο ιδιο ποδι στο ιδιο σημειο ( ουτε συνενοημενοι να μασταν) ενα εχω να πω οτι τι να ακους τους γιατρους τι τα παιδια απο το φορουμ ενα και το αυτο!εχω κανει μαγνητικη εχω παει σε 3 διαφορετικους και εχω ακουσει 3 διαφορετικες γνωμες απο ορθοπεδικους ( ο θεος να τους κανει)!
αλλοι λενε βαλε επιγονατιδα αλλοι οχι μην ατροφησει το γονατο , οι ιδιωτικοι θελουν να σου βαλουν νυστερι με την μια να τσεπωσουν τα φραγκα, αλλος μου πε κανε προπονησεις δεν εχει σπασει εχει ραγισει λιγο κ αν γινει χειροτερα τοτε κανε αρθροσκοπηση!μονο να βαζω παγο συμφωνησαν ολοι! το καλυτερο ειναι οτι πηρα τηλ τον νικολαου που εχει φημη σοβαρου γιατρου και εκλεισα ραντεβου να με δει!ξερετε ποτε ομως? 27 δεκεμβρη, ουτε ο πρωθηπουργος να ταν!τωρα ειμα και εγω στο ψαξιμο περαστικα σου παντως!

Διάγνωση για την ακριβή ζημιά που έχει υποστεί ο μηνίσκος δεν μπορεί να γίνει σε όλες τις περιπτώσεις, ακόμα και με την εξέταση της μαγνητικής. Γι' αυτό και έχεις ακούσει διαφορετικές γνώμες. Ο ρόλος της αρθροσκόπησης είναι διπλός: Θα φανεί άμεσα η έκταση του τραυματισμού και θα αφαιρεθεί (συνήθως αυτό γίνεται) το κομμάτι του μηνίσκου που έχει σπάσει.

Ο Νικολάου είναι όντως πολύ σοβαρός γιατρός και κάνει "θαύματα" σε τραυματισμένα γόνατα (αν και εσύ μάλλον δεν έχεις κάτι σοβαρό). Αν έχεις ασφάλεια για δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να σου στείλω σε pm τα στοιχεία ενός εξαιρετικού γιατρού - καθηγητή ορθοπεδικής. Θα σε εξετάσει άμεσα και θα σου δώσει μία υπεύθυνη γνώμη για τον τραυματισμό σου. Επίσης αν χρειαστείς τελικά αρθροσκόπηση δεν θα περιμένεις πολύ (μιά εβδομάδα μέγιστο).

muaythaispirit
29-09-06, 15:32
perimeno pm sprinter na do ti tha mou pei k aytos!thanks!

Vson
03-03-07, 13:03
Αυτο καλύτερα να στο απαντήσει γιατρός και μάλιστα να έχει δει και το γονατό σου. Από περιγραφή του προβλήματος μπορεί να πάρεις τις ποιό άκυρες απαντήσεις.

Το γόνατο δεν είναι άρθροση που φτιάχνει με το χρόνο αν υπάρχει πρόβλημα... ειδικά μινίσκοι και χιαστοί...

ακριβως,αβασιμα γιατροσοφια no thanks.

παντως αν θελεις βαλε google.com search: ρηξη χιαστου και θα βρεις δεκαδες κειμενα για να μαθεις αρκετα πραγματα που ισως θελεις και δεν ξερεις ακομα.

ajax
03-03-07, 15:46
Αυτο καλύτερα να στο απαντήσει γιατρός και μάλιστα να έχει δει και το γονατό σου. Από περιγραφή του προβλήματος μπορεί να πάρεις τις ποιό άκυρες απαντήσεις.

Το γόνατο δεν είναι άρθροση που φτιάχνει με το χρόνο αν υπάρχει πρόβλημα... ειδικά μινίσκοι και χιαστοί...

ακριβως,αβασιμα γιατροσοφια no thanks.

παντως αν θελεις βαλε google.com search: ρηξη χιαστου και θα βρεις δεκαδες κειμενα για να μαθεις αρκετα πραγματα που ισως θελεις και δεν ξερεις ακομα.
σωστος ο γιατρος ερχετε παντα πρωτος σε τετοια πραγματα.

Billy
03-03-07, 22:01
εκτός απο την Μαγνητική Τομογραφία υπάρχει και το Μαγνητικό Αρθρογράφημα που είναι πολύ πιό κατατοπιστικό.

Vson
04-03-07, 08:34
με μαγνητικο τομογραφο γινεται αυτη η εξεταση; δε βλεπω λημματα στο net

Billy
04-03-07, 09:33
δεν ξερω να σου πώ ακριβως, εκεινο που ξέρω ειναι οτι γινεται εγχυση σκιαγραφικου υγρού κατ'ευθείαν στην αρθρωση και όχι ενδοφλέβια οπως γινεται στην κλασσικη μαγνητικη τομογραφια.