PDA

Επιστροφή στο Forum : τελικα ποσους μυεις μπορουμε να βαλουμε..???



pepeismenos
01-10-08, 17:22
Ολοι εχουμε αναρωτηθει ποσα κιλα απαχης μυικης μαζας μπορουμε να βαλουμε καθε χρονο,καφε μηνα και καθε βδομαδα που γυμναζομαστε.....
Βαση ερευνων που εχω διαβασει και θα παραθεσω και τα λινκς στο ιντερνετ ενας ανθρωπος που δεν παιρνει ΑΑΣ μπορει να βαλει στο σωμα του μισο κιλο κρεατος την εβδομαδα......
ΛΙΓΟ σε σχεση με αυτο που θελουμε η με αυτο που θελουμε να πιστευουμε....ομως αν αναλογιστει καπιος οτι ενασ χρονοσ εχει 52 βδομαδες και ενας ανθρωπος μπορει να βαλλει μισο κιλο την εβδομαδα,απα σε ενα χρονο ενας natural bodybuilder μπορει να βαλλει 26 κιλα απαχης μυικης μαζας!!!!!!!!πραγματικα συναρπαστικο!!!
Το αρνητικο ομως ειναι οτι οτι περισσοτερο βαρος βαλλει ενας ανθρωπος ειναι νερα και λιπος και τα 2 κιλα καθαρης μαζας το μηνα ειναι το ταβανι ενος ανθρωπου χωρις ΑΑΣ...ομως και παλι για να μπουν αυτα τα κιλα πρεπει να βρισκονται ολα στην εντελεια χωρις το απειροελαχιστο να χαλαει τη διαδικασια της μυικης αναπτυξης....
Δηλαδη εαν ενας ανθρωπος γυμναζεται με σωστες μεθοδους που προκαλουν αναπτυξη ολο το χρονο χςρισ να κανει διακοπες,χωρις να περασει καπια αρρρρωστεια,να κοιμαται παντα 8 ωρες,να τρωει πολυ καλα,να μην κανει κατι το οπιο θα τον κουραζει και τον απομακρυνει απο το στοχο του,εαν και μονο εαν γινονται αθτα για εναν ολοκληρο χρονο τοτε ισως και να καταφερει ενας ανθρωπος να βαλλει 26 κιλα απχης μαζας το χρονο.....
Οποιος μπορει και αντεξει να κανει αυτες τις θυσιες για εναν ολοκληρο χρονο τοτε ισως και να τα καταφερει....αλλιως οτι λιγοτερο απο ολα αυτα παει να πει και μικροτερη μυικη αναπτυξη...ομως δεν τηερω πως θα χαλαγε καπιον αντι για 26 κιλα να εβαζε 10 κιλα με μικροτερες θυσιες απο αυτες....
Παρακατω παραθετω καπια λινκ που λενε ποσα κιλα απαχης μυικης μαζας μπορει να βαλλει ενας ανθρωπος σε 1 μηνα ή σε μια βδομαδα
http://www.bodybuilding.com/fun/maki2.htm
http://www.metacafe.com/watch/300563/how_much_muscle_can_i_make/ http://build-muscle-gain-weight.com/weight-gain-articles/how-much-how-fast-can-i-gain-weight.html

thegravijia
01-10-08, 18:24
φιλε μου και τα γονιδια του coleman να εχεις και αας να παιρνεις τοσα κιλα δεν βαζεις σε ενα χρονο... τοσα κιλα οχι απαχη μυικη μαζα ουτε κανονικα δεν βαζεις νερο κ λιπος...
ετσι νομιζω εγω...

billys15
01-10-08, 18:32
Ειναι υπερβολικα πολλα τα 26 κιλα μυων τον χρονο.Δηλαδη ειναι σαν να λεμε οτι σε 1 χρονο φτανουμε τον μακροπροθεσμο στοχο μας.Δεν πιστευω οτι γινεται με τιποτα αν εισαι "natural".

RUHL
01-10-08, 18:50
ωραια :green: αρα εχουμε και λεμε 186 97,5 κιλα φετος
μεχρι του χρονου

121,5 και μετα πανω σε διεθνη καριερα ως νατουραλ ββερ

peris
01-10-08, 18:56
λοιπον 26 κιλα απαχη μυικη μαζα σε ενα χρονο ακουγεται σα διαφημηση της muscletech :green: :green: :green: :lol: ,να ρωτησω εγω με τη σειρα μου ειναι εφικτο σε ενα χρονο να βαλουμε 5-6 κιλα απαχης μυικης μαζας ?

RUHL
01-10-08, 19:20
ναι το εχω κανει :green: :P

thegravijia
01-10-08, 19:23
διαφημιση της muscletech για το anator... ενας τυπας εβαλε σε 42 ημερες 22.5 μυικα κιλα... και εχασε 7% λιπος... ;αυτα ειναι... :clapping:

TRIANTAFYLLOU
01-10-08, 19:38
για να καταλάβετε θα δώσω ένα παράδειγμαγια το τι ενοούμε μυικά κιλά, το πιό σωστό είναι να κοιτάμε πόσα κιλά είμαστε αγωνιστικά με τέλεια γράμωση και στούς επόμενους αγώνες πάλι με την ίδια γράμωση βλέπουμε πόσα κιλά πραγματικούς μύς έχουμε βάλει .
δεν μπορούμε να πούμε πόσα κιλά μπορεί να βάλει κάποιος γιατί παίζει ρόλο αν βρίσκετε στο αρχικό στάδιο προπόνησης η είναι προχωρημένος αν χρησιμοποιεί αας η όχι , ο σωματότυπός του πάντα ενοείται με σωστή διατροφή και προπόνηση.
σε καμία περίπτωση όμως αυτά που προαναφέρθηκαν πχ 26 κιλά .
εγώ θυμάμαι καθαρός την περίοδο 86 87 88 έβαζα το πολύ 3 κιλά τον χρόνο από αγώνα σε αγώνα πάντα μετρημένα γιατί στον όγκο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

dReik0
01-10-08, 19:42
εγώ πάντως έβαλα 3 καθαρά κιλά σε 4 μήνες :) .
Κάπου είχα διάβαση για τους σωματότυπους που υπάρχουν πχ , endomorfos . εκτομορφος και μεσομορφος.Καθώς και ποσα κιλά μπορείς να βάλειs max (natural) μέσα σε 1 χρόνο , βεβαια πεζή ρολο και το επίπεδο που είσαι , αρχάριος ktlp.Αν το βρω θα το ποστάρω.

RUHL
01-10-08, 19:49
Μετα παιζει ρολο σε τι κατασταση βρησκεσε αλλα μυικα κιλα θα βαλει καποιος που μολις αρχησε προπονηση η κανει μερικα χρονια και αλλα θα βαλει καποιος που ηδη γυμναζετε 5+ η 10+ χρονια
Μετα υπαρχει και το muscle memory με το οποιο το πετυχενεις αυτο το νουμερο πιστευω η σε ενα καλο ποσοστο αν γηνεις τοσο χαλια οσοι πηγαν στρατο μαλον θα ξερουν

pepeismenos
01-10-08, 21:06
Καταρχας.....το οτι ενας ανθρωπος μπορει να βαλλει 2 κιλα σε ενα μηνα δεν το λεω απο μονος μου αλλα το εχω διαβασει και παραθεσα και καπια λινκς και μπορειτε να δειτε και αλλα λινκς εαν μπειτε στο γκουγκλ και πατησετε how much muscle we can gain.......
Τωρα τα 2κιλα που ειπα το μηνα ενδεχεται να μπουν εαν για ενα μηνα πανε ολα καταγραμμα και δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να βελτιωνομαστε στη προπονηση να κοιμομαστε και να τρωμε ......με λιγα λογια να μην εχουμε προσωπικη ζωη.....τα 2 κιλα ειναι το ταβανι....μεχρι τοσο μπορει να βαλλει καπιος αν τα κανει ολα τελεια για ενα μηνα και εχει καλες μερες εντος και εκτος γυμναστηριου.....σε ολα τα λινκς λεει οτι αυτο ειναι το υπερτατο οριο αναπτυξης αλλα πολυ δυσκολα καπιος μπορει να βαλλει περισσοτερο απο 300 γραμμαρια τη βδομαδα αρα 1200 γραμμαρια το μηνα αρα 15600 γραμμαρια το χρονο....τα 26 κιλα ειναι αδυνατον αλλα κανεις δεν ξερει ποτε ειναι το ταβανι και ισως καπιος καποτε να το καταφερει αλλα ανηκει σχεδον στη σφαιρα της αντασιας....τςρα και τα 15.6 κιλα θεωρουνται παλι πολλα γιατι κανενας δεν κανει ολο το χρονο γυμναστικη, ουτε ογκο ,παει και διακοπες ,ξεκουραζεται κιολας,χανει προπονησεις,χανει γευματα,παει βολτες,αρρωστενει κ.α....οποτε και παλι ειναι δυσκολο να πιασει και αυτο το νουμερο.......
Εγω παρεθεσα το ανωτερο οριο που μπορει καπιος εαν κανει τα αδυνατα δυνατα να καταφερει αλλα ολοι εξηγουν και λογικο ειναι να μην γινεται....και κανω και ερευνα και για το γενετικο οριο του ανθρωπινου σωματος που μπορει να φτασει ενας ανθρωπος σε μυικα κιλα το οπιο και αυτο δεν ειναι σιγουρο αλλα στο περιπου να εχουμε μια αποψη...αλλα δεν βγαζω ακρη....

gym mind
01-10-08, 21:15
Φιλε μου πιστευω οτι το ποσο θα φτασει καποιος περα απο καποια στανταρ οπως προπονηση,φαι,ξεκουραση,υπνος ειναι κ κατα ενα μεγαλο ποσοστο θεμα οργανισμου κ ενος αλλου παραγοντα που δεν ειδα πουθενα γραμμενο κ αυτος κατα την γνωμη μου θεωρω πως ειναι η ψυχολογια!Για να καταληξω θελω να πω οτι μην χανεις τον χρονο σου αδικα ψαχνοντας για τετοια ορια..Οπως κ στα βραβεια γκινες υπαρχουν ανθρωπινοι οργανισμοι που πετυχαινουν πραγματα ασυλλυπτα για τον κοινο νου.Αρα αυτα τα νουμερα μπορει μονο να τα πιασουν οργανισμοι γενετικα αρκετα προικισμενοι..

RUHL
01-10-08, 22:30
pepeismenos πολυ γενικα μηλας και δεν μετρας τους παραγοντες που λεω πανω + τα γενετικα χαρακτηριστικα αφου λεγετε πως αν ο κολεμαν ηταν νατυραλ ο tom venuto ουτε με ελαφρια βοηθηματα δεω θα τον εφτανε :lol: αρα καταλαβαινεις τι ρολο παιζουν

μηπως βρηκες και κατα τυχη μεχρι ποσο ειναι τα γενετικα καποιου νατυραλ ? ποσους μυεις μπορει να βαλει αυτο ρολο δεν παιζει?

Ειναι πολυ αοριστο να λεμε αν τα κανουμε ΟΛΑ ΟΛΑ σωστα θα βαλουμε 15 η 20 κιλα μυικη μαζα σε ενα χρονο στον επομενο αν παλι τα κανουμε ολα σωστα ποσο θα βαλουμε γιατι δεν το αναφερει αυτο ο κυριος-βιντεο ο οποιος δεν ασχολητε και πολυ με ββινγκ απο οτι εχω δει οχι ο ιδιος αλλα οι συμβουλες κτλ σε αλλα φορουμς να λενε



Τωρα τα 2κιλα που ειπα το μηνα ενδεχεται να μπουν εαν για ενα μηνα πανε ολα καταγραμμα και δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να βελτιωνομαστε στη προπονηση να κοιμομαστε και να τρωμε ......με λιγα λογια να μην εχουμε προσωπικη ζωη....

Αυτο δεν το καλαβα ακριβως τι ενοεις δηλαδη οποιος τρωει ανα 3-4 ωρες δεν εχει προσωπικη ζωη? η οποιος κοιματε το 8ωρο του παλι δεν εχει προσωπικη ζωη? η μηπως αυτος που που κανει 4-5 προπονησεις απο 1-1,5 ωρα παλι δεν προλαβαινει να εχει προσωπικη ζωη? :lol: ρε τους καιμενους τους προ :green: και ολους που τα κανουν αυτα
Παραπανω απο αυτο δεν χρειαζετε τιποτα αντε λιγη θεληση για να τρως τα γευματα σου και να μην κλεβεις στο φαγητο -οχι τοσο συχνα γιατι και τα cheat ειναι στο πλανο
Ο μονος εχτρα χρονος +λιγο ρεζιλη για οποιον ντρεπετε ειναι να περνεις ταπερακι οπου πας αλλα αν καπνηζεις το 1 τσιγαρο σου περνει παραπανω ωρα να το καπνησεις απο οτι να φας το φαγητο σου αρα τι λεμε ακριβως ? :chinese:
Νομιζω τον περισσοτερο κοσμο τον δισκολευει η σκεψη του φενοντε πολλα ενω αν τα απλοποιησης δεν ειναι και τοσο δραματικα αυτα που χρειαζοντε

NASSER
01-10-08, 22:37
για να καταλάβετε θα δώσω ένα παράδειγμαγια το τι ενοούμε μυικά κιλά, το πιό σωστό είναι να κοιτάμε πόσα κιλά είμαστε αγωνιστικά με τέλεια γράμωση και στούς επόμενους αγώνες πάλι με την ίδια γράμωση βλέπουμε πόσα κιλά πραγματικούς μύς έχουμε βάλει .
δεν μπορούμε να πούμε πόσα κιλά μπορεί να βάλει κάποιος γιατί παίζει ρόλο αν βρίσκετε στο αρχικό στάδιο προπόνησης η είναι προχωρημένος αν χρησιμοποιεί αας η όχι , ο σωματότυπός του πάντα ενοείται με σωστή διατροφή και προπόνηση.
σε καμία περίπτωση όμως αυτά που προαναφέρθηκαν πχ 26 κιλά .
εγώ θυμάμαι καθαρός την περίοδο 86 87 88 έβαζα το πολύ 3 κιλά τον χρόνο από αγώνα σε αγώνα πάντα μετρημένα γιατί στον όγκο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

+1 Αυτος ειναι ο πιο σωστος τροπος συγκρησης, ποσα κιλα καθαρα μυικα εχει βαλει καποιος σε ενα χρονο.

SOLID
02-10-08, 09:52
Τα 26 κιλα ειναι υπερβολικα.Τωρα αν καποιος τα κανει ολα τελεια δεν ξερω,οπως προαναφερθηκε ειναι ολα θεμα οργανισμου,ψυχολογιας και φυσικα και βοηθηματων.Προσωπικα γνωριζω ατομο που σε ενα χρονο εβαλε σχεδον δεκα οχι φυσικα τελειως μυικα αλλα πολυ καλα κιλα και ειχε κανει πολλες θυσιες 10 κιλα σε ενα χρονο δεν ειναι καθολου λιγα αν τα παρεις καλα.Αλλα για 26 ειναι καπως...οπως ειπε και ο Ρουλ αν ειναι ετσι,τοτε τον αλλο χρονο ποσα θα βαλει παλι 26???Υπαρχει ενα οριο.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες οπως αυτοι που αναφερθηκαν απο Ηλια και Gym mind για το ποσα καθαρα κιλα μπορει να βαλει καποιος.Φυσικα το να τρως καθε 3 ωρες δεν σημαινει πως δεν εχεις ζωη μην τρελαθουμε η το να κανεις 4 φορες γυμναστικη τη βδομαδα και ολα τα σχετικα.Φυσικα υπαρχουν και οι θυσιες για να επιτευχθει ενας στοχος αλλα δεν ειπαμε να γινουμε και οπως οι προ που οι θυσιες ειναι τρομακτικες.Ολα γινονται αρκει να υπαρχει θεληση και υπομονη.

pepeismenos
02-10-08, 12:56
ΡΟΥΛ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως παιζουν ρολο τα γενετικα ορια και δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να βαζει ο καθενας 26 κιλα και καθε χρονο ,τοτε το αθλημα αυτο θα ειχε γινει ευρεως γνωστο και θα ανηκε και στους ολυμπιακους αγωνες και με εβλεπα το 2012 να κατεβαινω για το χρυσο :D :D :D
ο ανθρωπος φυσικα εχει ενα γενετικο οριο και οταν το φτασει βαζει χειροφρενο.....δεν μιλησα για γενετικα ορια εγω παρεθεσα οτι η μεγιστη δυνατη αναπτυξη που μπορει να γινει σε εναν ανθρωπο με βαση αυτα που βλεω στο ιντερνετ ειναι 2 κιλα το μηνα αρα 26 κιλα το χρονο.....δεν ειπα οτι εχω παρει τοσα κιλα ποτε,ουτε ξερω καπιον που να εχει παρει αλλα λεω το μεγιστο δυνατο που θα μπορουσε να παρει καπιος.....αλλα μεχρι στιγμης ειναι αδυνατον γιατι κανεις δεν τα εχει καταφερει και μπορει ποτε να μην τα καταφερει αλλα ποτε δεν ξερεις αλλα ναι ανηκει στα ονειρα και στις ψευδεσθησεις...
τωρα εαν ο κολεμαν ηταν φυσικος μπορει το μηνα να εβαζε 1500 κιλο μαζα και εγω να εβαζα 500 κιλο μαζα επειδη εχει απιστευτα γενετικα χαρακτηριστικα σε σχεση με εμενα ομως φυσικα λεω δεν θα μπορεουσε ποτε να βαλλει πανω απο 2 κιλα μα ποτε....το εαν εγω μπορω να βαζω καθε μηνα 400 γραμμαρια πανω μου ετσι ειμαι φτιαγμενος δυστυχως αλλα ποτε δεν θα εβαζα πανω απο 2 κιλα....αυτο ηθελα να δειξω με αυτο το ποστ...το εβερεστ της αναπτυξης......
Ομως ανοιξα αυτο το ποστ και εψαξα και στο ιντερνετ για να βρω καπιες αποδειξεις γιατι εχω κουραστει πραγματικα να βλεπω ανθρωπους στο γυμναστηριο να σκιζονται για να παρουν ενα κιλο και με το που το παρουν να αναρωτιεται ο διπλανος τι παιρνει?τι παιρνει?αντι να ρωταει τι γυμναστικη κανει?τι θυσιες?τι προσπαθεια?.....και γι αυτο ηθελα να δειξω μεχρι που μπορει να φτασει ο ανθρωπος ακομα και φυσικα αμα εχει πιστη και αφοσιωση σε αυτο που κανει και δεν εχει μυαλο με "γενετικα" ορια αλλα με ορεξη για δουλεια μπορει να φτασει ψηλα ακομα και φυσικα.....μεχρι εκει που θα μας επιτρεψει η μανα φυση αλλα εαν δεν προσπαθησουμε ποτε δεν θα μαθουμε μεχρι που μπορει να φφτασουμε....

gym mind
02-10-08, 14:57
Η τελευταια σου φραση τα λεει ολα... :awesome: