PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΥΡΜΗΓΚΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ



Μπάκας
02-10-08, 10:00
Μετά απο 15 μήνες διαρκούς προπόνησης σταμάτησα ξαφνικά για 15 μέρες περίπου την γυμναστική λόγω έλλειψης διάθεσης... πριν 3 μέρες πριν ξεκινήσει να με "παίρνει" από κάτω και να την διακόψω τελείως (είναι πολύ λεπτή ή γραμμή θέλησης/τεμπελιάς) αποφάσισα πάλι να μπω στο πρόγραμμα μου. Έτσι ξεκίνησα προπόνηση Δευτέρα και Τρίτη κανονικά. Δεν γνωρίζω αν είναι συμπτωματικό όμως από χτές (που σταμάτησα για λόγους ασφάλειας) έχω ένα πολύ ελαφρύ μούδιασμα ("μυρμήγκιασμα" - όπως όταν δεν έχουμε καλή κυκλοφορία εάν πλακώσουμε ένα σημείο του σώματος μας όταν κοιμόμαστε) στα άκρα των δακτύλων μου του αριστερού χεριού (ειδικά στον δείκτη - το αισθάνομαι ακόμα και τώρα που γράφω..) όμως το σύμπτωμα είναι πολύ ήπιο - σχεδόν δεν το αισθάνομαι καθόλου. Όμως μου κάνει εντύπωση ότι συνεχίζει και σήμερα.. μήπως ζορίστικα πολύ? Γιατί είχα ένα τράβηγμα και στον αυχένα όταν έκανα ασκήσεις (και είναι ανακλαστική η αντίδραση στο χέρι). Τώρα θα μου πείτε τι γράφω στο forum και δεν πάω σε έναν ειδικό να με εξετάσει.. τέλοσπαντων. Ακούω απόψεις..

peris
02-10-08, 10:34
να σε ρωτησω κατι εχεις μετρησει τη πιεση σου γιατι αυτο μπορει να ειναι και απο χαμηλη πιεση ειμαι ζωντανο παραδειγμα για αυτο στο λεω το παθενα και εγω καποτε αλλα τωρα εχει σταματησει

slaine
02-10-08, 15:43
εμένα μουδιάζουν τα δάχτυλα πολύ εύκολα (το μικρό και ο παράμεσος) και είχα ρωτήσει ειδικούς και είχαν πει ότι είναι φυσιολογικό και πως γίνεται επειδή σε μένα είναι πιο επιφανειακά τα νεύρα στον αγκώνα και εύκολα πιέζονται...

δεν ξέρω τι έχεις απλά μην αγχώνεσαι, δε σημαίνει κάτι κακό απαραίτητα... κοίταξε το όμως για να είσαι σίγουρος... πολύ πιθανό να έγινε κάτι στην προπόνηση και να είναι προσωρινό....

Muscleboss
02-10-08, 15:53
το έχω ξανακούσει αυτό μπάκα, δεν είναι τπτ... ένα πολύ ελαφρύ μυρμίγκιασμα υπάρχει πάντα στα δάχτυλα μερικών ανθρώπων που κάνουν γυμνάστική. αν δεν είναι έντονο με τον καιρό θα σου λεγα να το ξεχάσεις.

ΜΒ

slaine
02-10-08, 16:00
να προσέχεις στον πάγκο να μην ανεβοκατεβάζεις το κεφάλι σου γιατί πιέζεται ο αυχένας... ίσως να σε επιρέασε αυτο...

crowley
03-10-08, 11:25
και εγω το επαθα αυτο ξαφνικα πριν 5 μηνες περιπου, στο μικρο δαχτυλο και τον παραμεσο του αριστερου χεριου.το ειχα για 3 μηνες συνεχεια δεν εφευγε. μετα σταματησα το τζιμ και σε ενα μηνα με αφησε...
τωρα που ξαναρχισα μου φαινεται πως σιγα σιγα αρχιζει παλι..πιστευω πως εινα τα νευρα..

Μπάκας
03-10-08, 11:33
Ευχαριστώ παιδιά.. και εγώ έχω την εντύπωση ότι συσχετίζεται άμεσα με την γυμναστική

slaine
03-10-08, 11:50
το ότι έχει να κάνει με τη γυμναστική από μόνο του δε λέει κάτι...
πρέπει να βρείς τι ακριβώς γίνεται για να το διορθώσεις και να μην έχεις άλλες ενοχλήσεις και τυχόν μελλοντικά προβλήματα... :^^:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 12:08
Είναι θέμα αγγειακής αιτιολογίας,παρά νευρολογικής.
Επίσης η βήτα αλανίνη,που χρησιμοποιείται ως αλκαλοποιητής του Ph στο αίμα,προκαλεί κνησμό.