PDA

Επιστροφή στο Forum : Kung Fu VS Okinawa Te Karate VS Kick Boxing



Mourlos
04-06-13, 11:14
Πολύ καλημέρα σε όλους !! Είμαι 17 χρονών και σκέφτομαι να αρχίσω να γυμνάζομαι με κάποια από τις παραπάνω πολεμικές τέχνες για να δυναμώσω σωματικά.Η ερώτησή μου λοιπόν είναι ... Ξεκινάω σε σωστή ηλικία ; Ποια από αυτές τις πολεμικές τέχνες σε δυναμώνει σωματικά και είναι καλύτερη για αυτοάμυνα ; Και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια σχολή στη Θεσσαλονίκη ή και στην Χαλκιδική. (Να σημειώσω ότι είμαι σε αρκετά καλή φυσική κατάσταση λόγο των προηγουμένων αθλημάτων που έκανα.) Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!:)

Nikolas_mk2
04-06-13, 12:30
Καλησπερα,

Σωστη και λαθος ηλικία για ΠΤ δεν υπαρχει,αν εχεις ορεξη θα μαθεις και στα 50/60 κτλ. απλά στην ηλικια σου ειναι πιο ευκολο να βγουν καποια πραγματα,

το ΚΒ δεν ειναι ΠΤ αλλα μαχητικό αθλημα-

Κανεις δεν μπορει ν σου πει κανε αυτό ή εκεινο,θα πρεπει να δεις την καθε τεχνη,κυρίως τον Δασκαλο δλδ γιατι αυτο εχει μεγάλη σημασία- και υστερα να διαλεξεις τι σου αρεσει/ταιριαζει περισσότερο :welcome:

COBRA_STYLE
04-06-13, 13:19
Φιλε και μονο απο το nickname,μην μπλεξεις με πολεμικες τεχνες κτλ:lol:

Lao
04-06-13, 13:35
@Mourlos, check: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Mourlos
04-06-13, 13:47
@Mourlos, check: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Lao πολύ καλό θέμα σχετικά με την απάντηση που έψαχνα !!! νομίζω ότι με βοήθησες αρκέτα !!! :thumbup:

KIRILEEE
06-06-13, 01:23
Επειδη ασχολουμε χρονια με πολεμικες τεχνες,η γνωμη μου ειναι αυτη:
Το κικ μποξ ειναι κατα καποιο τροπο ωμο ξυλο.Δεν εχει πολλη τεχνικη και οι αμυνες του δεν εφαρμοζονται στο δρομο(περαν 1-2 περιπτωσεων).Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με κουνγκ φου και συγκεκριμενα με wing chun.Ειναι πολεμικη τεχνικη η οποια ανταποκρεινεται 100% σε street fight και αν εχεις ορεξη και δεν ''μασας'',σε συντομο χρονικο διαστημα θα μπορεις να το χρησιμοποιεις!Αυτο φυσικα προυποθετει να βρεις εναν μαχητικο δασκαλο που ναχει και γνωσεις απο δρομο,και οχι καποιον χαλαρο,που ναναι λατρης του κουνγκ φου που σε χαλαρωνει,με μουσικες,απαλες κινησεις κτλπ!Αυτο ειναι το πνευματικο σταδιο του κουνγκ φου και ακολουθει μετα την πρακτικη ή και καθολου,καθως λογω της καθημερινης ζωης των περισσοτερων ανθρωπων,δεν ειναι ευκολο να επιτευχθει.Πολυ καλο ειναι και το Okinawa (το παραδοσιακο) και το Kyokushin karate στα οποια εχει αγριο ξυλο και μετα απο ενα επιπεδο δεν πιανεσαι.Φυσικα ολα εξαρτιουνται και απο το δικο σου το μερακι,αλλα και απο το τι δασκαλο θα βρεις!

Lao
06-06-13, 01:34
@KIRILEEE πόσα χρόνια ασχολείσαι;

morbit_killer
06-06-13, 08:35
Επειδη ασχολουμε χρονια με πολεμικες τεχνες,η γνωμη μου ειναι αυτη:
Το κικ μποξ ειναι κατα καποιο τροπο ωμο ξυλο.Δεν εχει πολλη τεχνικη και οι αμυνες του δεν εφαρμοζονται στο δρομο(περαν 1-2 περιπτωσεων).Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με κουνγκ φου και συγκεκριμενα με wing chun.Ειναι πολεμικη τεχνικη η οποια ανταποκρεινεται 100% σε street fight και αν εχεις ορεξη και δεν ''μασας'',σε συντομο χρονικο διαστημα θα μπορεις να το χρησιμοποιεις!Αυτο φυσικα προυποθετει να βρεις εναν μαχητικο δασκαλο που ναχει και γνωσεις απο δρομο,και οχι καποιον χαλαρο,που ναναι λατρης του κουνγκ φου που σε χαλαρωνει,με μουσικες,απαλες κινησεις κτλπ!Αυτο ειναι το πνευματικο σταδιο του κουνγκ φου και ακολουθει μετα την πρακτικη ή και καθολου,καθως λογω της καθημερινης ζωης των περισσοτερων ανθρωπων,δεν ειναι ευκολο να επιτευχθει.Πολυ καλο ειναι και το Okinawa (το παραδοσιακο) και το Kyokushin karate στα οποια εχει αγριο ξυλο και μετα απο ενα επιπεδο δεν πιανεσαι.Φυσικα ολα εξαρτιουνται και απο το δικο σου το μερακι,αλλα και απο το τι δασκαλο θα βρεις!

το κung fu είναι χάσιμο χρόνου πρέπει να ζείς και να προπονήσε όπως ένας μοναχός σαολίν και πάλι αμφισβητείται !!
το καράτε είναι μπαλέτο για αρσενικές ..
το κικ μποξ και μουι τάϊ λένε !!

spartan77
06-06-13, 10:08
το κung fu είναι χάσιμο χρόνου πρέπει να ζείς και να προπονήσε όπως ένας μοναχός σαολίν και πάλι αμφισβητείται !!
το καράτε είναι μπαλέτο για αρσενικές ..
το κικ μποξ και μουι τάϊ λένε !!


εχεις μεγαλη εμπειρια για αυτα που εγραψες δηλαδη? εχεις κανει ΠΟΛΛΑ χρονια κουνγκ φου ΚΑΙ (okinawa) καρατε και καταλαβες τελικα οτι εχανες χρονο ως μοναχικος σαολιν και σε μπαλετο για αρσενικες? :unsure:

και τα δυο τελευταια...τι λενε ?

Mourlos
06-06-13, 10:32
Καταρχάς καλημέρα !!! παιδιά εγώ δεν είπα ότι θα πάω αποκλειστικά και μόνον για να βαράω έξω αλλά είπα ότι ποιο από τα παραπάνω μπορεί να με βοηθήσει στο να δυναμώσω σωματικά και ποιο είναι αποτελεσματικότερο για αυτοάμυνα σε περίπτωση που συμβεί κάτι έξω ....

spartan77
06-06-13, 10:42
φιλε μου καλημερα....η γνωμη μου ειναι οτι....ολες πληρουν αυτες τις προυποθεσεις που ρωτας οποια επιλογη και να κανεις , οποια π/τεχνη η μ/αθλημα ακολουθησεις....το πιο βασικο ειναι το λινκ που σου παρεθεσε πιο πανω ο φιλος Lao το οποιο ειναι και το πιο σημαντικο για μενα:thumbup:

απο κει και περα...οτι αποφασισεις να μαθεις....σιγουρα δεν θα παει χαμενο...και σιγουρα θα ειναι η καλυτερη επιλογη για σενα;)

Lao
06-06-13, 12:44
το κung fu είναι χάσιμο χρόνου πρέπει να ζείς και να προπονήσε όπως ένας μοναχός σαολίν και πάλι αμφισβητείται !!
το καράτε είναι μπαλέτο για αρσενικές ..
το κικ μποξ και μουι τάϊ λένε !!

Το να είσαι απόλυτος, κάνει κακό πρώτα σε εσένα.

COBRA_STYLE
06-06-13, 12:47
Lao,ακου και σεβασου τον πρωταθλητη σε παρακαλω πολυ.

Lao
06-06-13, 12:50
Lao,ακου και σεβασου τον πρωταθλητη σε παρακαλω πολυ.

«Σεβασμός», είναι το μεσαίο μου όνομα...:awesome:

morbit_killer
07-06-13, 10:22
εχεις μεγαλη εμπειρια για αυτα που εγραψες δηλαδη? εχεις κανει ΠΟΛΛΑ χρονια κουνγκ φου ΚΑΙ (okinawa) καρατε και καταλαβες τελικα οτι εχανες χρονο ως μοναχικος σαολιν και σε μπαλετο για αρσενικες? :unsure:

και τα δυο τελευταια...τι λενε ?

εχω ρίξει ακετές φάπες σε καρατιστρόνια light fitness!!!

Mikekan
07-06-13, 10:23
σσσσσσσσσσσ....Μαγκιάααααα

:rolf:

spartan77
07-06-13, 15:55
χαχαχαχα οτι να ναι ομως:rolf::rolf::rolf:

vaggan
07-06-13, 20:57
εχω ρίξει ακετές φάπες σε καρατιστρόνια light fitness!!!ασε μας ρε γελαδι ορθιο

COBRA_STYLE
07-06-13, 21:06
N'αγιασει το στομα σου λεμεεε:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:κλαιω

Psy-los13
08-06-13, 00:29
Καταρχάς καλημέρα !!! παιδιά εγώ δεν είπα ότι θα πάω αποκλειστικά και μόνον για να βαράω έξω αλλά είπα ότι ποιο από τα παραπάνω μπορεί να με βοηθήσει στο να δυναμώσω σωματικά και ποιο είναι αποτελεσματικότερο για αυτοάμυνα σε περίπτωση που συμβεί κάτι έξω ....

Φιλε μουρλε...ο καλυτερος τροπος να αποφυγεις φασαρια σε δρομο...ειναι να μην εισαι εκει..στον δρομο δεν υπαρχει "μπεσα" και ουτε κανονες και διαιτητες να σε προστατευουν σε περιπτωση που ξεφυγουν τα πραματα. Υπαρχουν μαχαιρια,μπουκαλια..και γενικα οτι αλλο φανταστεις καθως ο απωτερος σκοπος του "αντιπαλου" σου ειναι να σου κανει κακο και να βλαψει την σωματικη σου ακαιρεοτητα.
Αν ασχοληθεις τελικα με Π.Τ. θα δεις οτι το πρωτο που θα μαθεις ειναι να εχεις αυτοσυγκρατηση και πειθαρχια για να μπορεις να αποφευγεις αυτες τις ασχημες καταστασεις.
Αν σκοπος σου ειναι ταυτοχρονα να δυναμωσεις και μυικα οπως λες..θα σου προτεινα καποιο μαχητικο αθλημα π.χ. πυγμαχια, κικ μποξ διοτι συνηθως συνδιαζονται με καποιες ασκησεισ με βαρη και γενικα η προπονηση κανει focus περισσοτερο στην ταχυδυναμη. Στο καρατε,κουνγκ φου κ.λ.π. δινεται κυριως εμφαση στην ευλυγισια στην τεχνικη και στην ψυχικη ισορροπια.
Ολα αυτα βεβαια διαφερουν απο σχολη σε σχολη και απο δασκαλο σε δασκαλο...για αυτο καλυτερα να επικεντρωθεις στην επιλογη του σωστου δασκαλου που ειναι το παν σε Π.Τ. και μαχητικα αθληματα.

morbit_killer
08-06-13, 09:47
σσσσσσσσσσσ....Μαγκιάααααα

:rolf:

όχι μαγκιά πραγματική εμπειρία με ένα 70 κιλο που μου την είχε πει !! <<θα σε ρίξω κάτω στο πρώτο λεπτό >> είπε το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό για αυτόν !!
ξέρεις αυτά τα λεπτά εχουν θέμα με τ αγελάδια , αλλά πάντα τα γελάδια γα....νε, δυστυχός και ευτυχός ...

vaggan
08-06-13, 10:06
όχι μαγκιά πραγματική εμπειρία με ένα 70 κιλο που μου την είχε πει !! <<θα σε ρίξω κάτω στο πρώτο λεπτό >> είπε το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό για αυτόν !!
ξέρεις αυτά τα λεπτά εχουν θέμα με τ αγελάδια , αλλά πάντα τα γελάδια γα....νε, δυστυχός και ευτυχός ...ετσι ειναι αφου δεν γ..μας θα δερνεις

Mourlos
10-06-13, 10:10
Τελικά παιδιά έχω καταλήξει στο kick boxing.