PDA

Επιστροφή στο Forum : Το προγραμμα μου



embrance
05-10-08, 16:48
Υποψην οτι επιδη εχω αποκοληση αμφιβλησροειδους δεν μπορω να κανω ασκησεις που προκαλουν πιεση μεγαλη και ποτε δεν κανω ασκησεις με παραπανω απο το 65-70% του μεγιστου που θα μπορουσα.Δηλαδη αν ηταν να σηκωνα 100 κιλα,εγω σηκονω 60-70 λγο του προβληματος αυτου.

Κανω εναλαξ 2 φορες το ενα,δυ το αλλο ανα εβδομαδα.Αυτο που θελω ειναι να μου προτινετε καποια αλλαγη ή προσθηκη καποιοων σετ που πιθανων να βοηθησουν.

Σετ ασκησεων 1ο.
Πλατη-δικεφαλοι-ποδια

ΠΛΑΤΗ
Ελξεισ στην τροχαλια 4χ8(Κανω 40 με 45 κιλα)
Ελξεις αναποδη λαβη ψηλο χαμερ 3χ10 (στα 23 κιλα)
κοπηλατικη χαμερ 3χ10 (15-18 κιλα αναλογα ποσο καλα αισθανομαι και ποσο καλα εχω φαει,με ζοριζει καπως αυτο)

δικεφαλοι
καμψεις δικεφαλων στην τροχαλεια 3χ10 (περιπου 30 κιλα αν δεν κανω λαθος)
καμψεις δικεφαλων με αλτηρα 3χ8 (στα 14 κιλα το καθε χερι,δεν ζοριζομαι αλλα δεν μπορω να πω οτι το κανω και χαλαρα.Μετα την 6 επναληψη του καθε χεριου ειναι το ζορι,λολ)

ΠΟΔΙΑ
πρεσα 4χ10 (στα 70 κιλα)

Προγραμα 2ο
στηθος,ωμοι,τρικεφαλοι

Στηθος
πεκ ντεκ 3χ10 στα 25 κιλα.
πιεσεις στηθους χαμερ 3χ8 στα 23 κιλα.
πιεσεις στηθους στο μηχανημα 3χ10 στα 73 κιλα

τρικεφαλοι
πιεσεις τρικεφαλων τροχαλια (+αναποδη λαβη αλλο ενα σετ)
3χ8(και 3χ10 αντιστοιχα) στα 30 κιλα(αν δεν με απαταει η μνμη μου...)

ωμοι
πλευρικες εκτασεις αλτηρων 3χ10 στα 10 κιλα,οταν νιωθω οτι αντεχω κανω στα 12.
πιεσεις ομων στο χαμερ 3χ10 στα 12 κιλα.

Κοιλιακους καθε φορα.προπονηση 3 φορες την εβδομαδα,και με εχει σφιξει αρκετα το προγραμμα αυτο,και φαινετε διαφορα σε ογκο και γρμμωση κτλ.Θελω να προσθεσω κατι ακομη αλλα δεν ξερω τι.Σκεφτομουν αντι να προσθεσω κατι να κανω καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα,για εναν μηνα,και μετα παλι κανονικα.Μετα παλι το ιδιο για ενα μηνα 4 φορες τηνεβδομαδα,και εμετα χαλαρα ενα μηνα παλι να αναρωσω.Αλλα μιας και ειμαι λιγο ασχετος στο θεμα προγραματων,θελω την βοηθεια σας.Βοηθατε Χριστιναοιιιιι!!!

Ευχαριστω για τον οποιο κοπο!

εντιτ:ειμαι 1,76 στα 70,5 κιλα.Ενα μηνα πριν που ξεκινησα ειμουν στα 69,8.

Steve KinG STyLe
05-10-08, 16:55
Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ...εξηγησε μου αν μπορεις πως ακριβως κανεις το προγραμα δηλαδη 2μερες εντος μια εκτος και παλι απο την αρχη???

embrance
05-10-08, 18:29
Οτανενοω 2 το ενα μια το αλλο ετσι καπως:
Εβδομαδα :Προγραμα 1 Τριτη και Σαββατο,προγραμμα 2 την Πεμπτη.Τηνε επομενη εβδομαδα το αντιθετο.

Steve KinG STyLe
05-10-08, 18:45
πως και ετσι???
Δικια μου αποψη και μιας απο οτι καταλαβα εχεις που εχεις 3φορες την εβδομαδα θα εκανα κατι σε:
Τριτη Στηθος Ομοι,
Πεμπτη Ποδια γαμπες,
Σαβατο πλατη δικεφαλος τρικεφαλος

Επισης ακομα και με αυτο το προβλημα που εχεις θα επικεντρομουνα πιο πολυ στις βασικες ασκησεις ακομα και αν δεν παιζεις με το 100% δεν πειραζει,
δηλαδη αντι να κανεις 2 τροχαλιες στην πλατη βαλε 1 βαλε και μονοζυγο και μια κωπηλατικη με μπαρα η αλτηρα,στους δικεφαλους δεν ειανι ασχημα αλλα μιας και κανεις 2 ασκησεις κανε και αυτοσυγκεντροση η laryscott για να γυμναζεις και τις 2 πλευρες του δικεφαλου.Ποδια γιατι οχι σκουοτ?Ναι μεν καλη ασκηση η πρεσα αλλα δεν ειναι απο τισ πιο βασικες.Στηθος θα στην θεση σου θα εκανα πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη και σε οριζοντιο και ανοιγματα(σε επικλινη αλλα κανε οτι θες,).Τρικεφαλοι κανε και πιεσεις(ειναι φοβερη ασκηση) η αν δεν μπορεις καποια του τυπου γαλικες εκτασεις η γενικα με αυτη την κινιση.


Βασικοτατη παρατηρηση οτι οι επαναληψεις δεν ειναι καλα να ειανι παντα σταθερες!!!Παιξε απο 6-12 παντα και αν σου επιτρεπτε τα σετ μεχρι κοπωση.


Ακουω την γνωμη σου.... :D

embrance
05-10-08, 19:39
πλατη εχω μονο μια τροχαλια.Θα βαλω 3 σετ μονοζυγου επιπλεον.Για δικεφαλους δεν ξερω τι ειναι αυτοσυγκεντροση η laryscott αλλα θα ρωτησω τον γυμναστη.Για α ποδια θα ρωτησω τον γυμναστη για σκουτο να μου δειξει πως και γιατι(λολ).Βασικα θα αντιγερψω οσα ειπες,να μιλησω λιγο με ον γυμναστη να δουμε τι να αλλαξουμε.Αν εχει καποιος αλλος καποια προταση ας πει παιδια.Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.

Steve KinG STyLe
05-10-08, 19:44
πλατη εχω μονο μια τροχαλια.Θα βαλω 3 σετ μονοζυγου επιπλεον.Για δικεφαλους δεν ξερω τι ειναι αυτοσυγκεντροση η laryscott αλλα θα ρωτησω τον γυμναστη.Για α ποδια θα ρωτησω τον γυμναστη για σκουτο να μου δειξει πως και γιατι(λολ).Βασικα θα αντιγερψω οσα ειπες,να μιλησω λιγο με ον γυμναστη να δουμε τι να αλλαξουμε.Αν εχει καποιος αλλος καποια προταση ας πει παιδια.Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.

Αυτοσυγκεντρωση
http://www.exrx.net/WeightExercises/Brachialis/DBConcentrationCurl.html

Λαρυ σκοτ
http://www.exrx.net/WeightExercises/Brachialis/BBPreacherCurl.html


Οκ μιλα μαζι του και πες μας που καταληξατε

:rabbit:

embrance
05-12-08, 03:24
Λοιπον παιδες,ειχα ξεχαστει και ετσι δεν εκανα ποστ το 2ο προγραμμα μου,το οποιο τελιωνω σε 1 εμβομαδα και παμε για αλλαγη παλι.

Προγραμμα 1ο:
Στηθος
Πιεσεις επιπεδου παγκου με μπαρα 4χ8 στα 15 κιλα περιπου.
Πιεσεις επικλινη παγκο με αλτηρες 3χ10 με 10 κιλα ο αλτηρας.
Εκτασεις αλτηρων σε επικλινη παγκο 3χ10 με 7,5κιλα.

Ομοι
Εμπροσθιες πιεσεις με μπαρα σμιθ 75" 4χ8 στα 15κιλα.
Εκτασεις αλτηρων με επικηψη 3χ10 με 5 κιλα.

Τρικεφαλοι
πιεσεις τρικεφαλων με τροχαλια σχοινι 4χ8 στα 25 κιλα αν δεν με απαταει η μνημη μου(εγω την απαταω παντως)
γαλικκες πιεσεις με μπαρα 3χ10 με 5κιλα.

Προγραμα 2
Πλατη
Ελξεις Εμρπος Ψηλο Χαμερ 4χ8 στα 24 κιλα.
Κοπιλατικη με αλτηρα 3χ10 16 κιλα
Αρσει θανατου 3χ10 στα 10κιλα.

Δικεφαλοι
Καψμεις δικεφαλων με μπαρα 4χ8 14 κιλα.
Καμψεις δικεφαλων σοτ μαξιλαρι 3χ10 12κιλα.

Ποδια
Σκουατ 4χ10 στα 30 κιλα.
γαμπες καθιστος 4χ15 20 κιλα.
==================================

peris
05-12-08, 17:36
εξηγησε μου κατι

με αυτα τα κιλα που κανεις πως γινεται και αναπτυχθηκες τοσο πολυ σε σχεση με τις πρωτες φοτο που εχεις βαλει γιατι πραγματικα μου κανει εντυπωση

βασικα πανω απο 30 κιλα δεν εχεις πουθενα αρσεις 10 παγκο 15 ελεος η εισαι το θαυμα της φυσης η μας δουλευεις

RUHL
05-12-08, 17:48
Προγραμμα 1ο:
Στηθος
Πιεσεις επιπεδου παγκου με μπαρα 4χ8 στα 15 κιλα περιπου.
Πιεσεις επικλινη παγκο με αλτηρες 3χ10 με 10 κιλα ο αλτηρας.
Εκτασεις αλτηρων σε επικλινη παγκο 3χ10 με 7,5κιλα.
ισως ενοει απο την μια μερια μονο η δεν μετραει μπαρα η δεν μετραει εξτρα πλακες που εχει :green: :lol: :lol:
μπορει να ειναι και γυναικα :idea: :idea: :idea:

peris
05-12-08, 17:51
βασικα ρε φιλε απλα ορισμενοι νομιζουν μας δουλευουν κοιτα φοτο που εχει βαλει και κιλα που κανει και θα καταλαβεις ε ρε φιλε και το θαυμα της φυσης να ειναι δε δικαιολογειται αυτη η αλλαγη με τετοια κιλα που κανει ελεος πλεον :box1: :box1: :box1: :box1:

embrance
05-12-08, 17:58
Φιλε,ειχα αναφερει οτι λογο προβληματος στα ματια(αποκοληση αμφιβληστοειδους) δεν μπορω να παω πανω απο το 60% περιπου του μεγιχου που σηκωνω.Για να καταλαβεις,1,5 χρονο πριν που ξεκιησα σηκωνα 25 κιλα χωρις γυμναστικη καθολου.Υποψην οτι εκανα 2 χρονια καρατε και αλλο 1,5 κικ μποξινγκ και 2 χρονια κολυμβηση.

Τα κιλα που γραφω ειναι παντα +/- 2-3,αναλογα μα το πως ειναι η φυσικημου κατασταση,πως νιωθω το σωμα μου εκεινητην μερα.
Ο στοχος μου ειναι να αθληθω,να εχω ενα καλο επιπεδο φυσικης κατασταση και υγειας και μετα η εμφανιση κτλ.

Αλλωστε ακομη και με μικρα κιλα αν κανεις σωστα την καθε ασκηση πετυχαινει.Αλλιως θα εμενα στασιμος εδω και πολυυυ καιρο.Επισης μην ξεχναμε οτι αλλο θεωρεις εσυ πολλα που μπορεις να σηκωσεις πχ 200 κιλα,και αλλο εγω που με το ζορι θα σηκωνα 100.

Απλα προσπαθω να κανω την καθε ασκηση οσο πιο σωστα γινετε.Επισης προγραμμα αλλαζω ανα 2,5 μηνες περιπου ωστε η μυες που γυμναζω την εκαστοτε περιοδο να γινουν οσο πιο αποτελεσματικοτεροι στην καθεαυτου κινηση.Παραδειγμα οτι ξεκινησα κοπηλατικη με 10 κιλα,και τωρα μπορω να κανω 18-20.Δεν ξερω και πολλα αν πιστευετε οτι λεω μλκες ενταξει,αποψεις του καθενος... :clown2:

embrance
05-12-08, 17:59
Προγραμμα 1ο:
Στηθος
Πιεσεις επιπεδου παγκου με μπαρα 4χ8 στα 15 κιλα περιπου.
Πιεσεις επικλινη παγκο με αλτηρες 3χ10 με 10 κιλα ο αλτηρας.
Εκτασεις αλτηρων σε επικλινη παγκο 3χ10 με 7,5κιλα.
ισως ενοει απο την μια μερια μονο η δεν μετραει μπαρα η δεν μετραει εξτρα πλακες που εχει :green: :lol: :lol:
μπορει να ειναι και γυναικα :idea: :idea: :idea:
Οχι ολα μαζι 15:Ρ

embrance
05-12-08, 18:00
Φιλε,ειχα αναφερει οτι λογο προβληματος στα ματια(αποκοληση αμφιβληστοειδους) δεν μπορω να παω πανω απο το 60% περιπου του μεγιστου που σηκωνω.Για να καταλαβεις,1,5 χρονο πριν που ξεκινησα σηκωνα 25 κιλα χωρις γυμναστικη καθολου.Υποψην οτι εκανα 2 χρονια καρατε και αλλο 1,5 κικ μποξινγκ και 2 χρονια κολυμβηση.

Τα κιλα που γραφω ειναι παντα +/- 2-3,αναλογα μα το πως ειναι η φυσικημου κατασταση,πως νιωθω το σωμα μου εκεινητην μερα.
Ο στοχος μου ειναι να αθληθω,να εχω ενα καλο επιπεδο φυσικης κατασταση και υγειας και μετα η εμφανιση κτλ.

Αλλωστε ακομη και με μικρα κιλα αν κανεις σωστα την καθε ασκηση πετυχαινει.Αλλιως θα εμενα στασιμος εδω και πολυυυ καιρο.Επισης μην ξεχναμε οτι αλλο θεωρεις εσυ πολλα που μπορεις να σηκωσεις πχ 200 κιλα,και αλλο εγω που με το ζορι θα σηκωνα 100.

Απλα προσπαθω να κανω την καθε ασκηση οσο πιο σωστα γινετε.Επισης προγραμμα αλλαζω ανα 2,5 μηνες περιπου ωστε η μυες που γυμναζω την εκαστοτε περιοδο να γινουν οσο πιο αποτελεσματικοτεροι στην καθεαυτου κινηση.Παραδειγμα οτι ξεκινησα κοπηλατικη με 10 κιλα,και τωρα μπορω να κανω 18-20.Δεν ξερω και πολλα αν πιστευετε οτι λεω μλκες ενταξει,αποψεις του καθενος... :clown2:
σορρυ εντιτ πηγανα κανω και μου βγηκε κουοτε... :cursing:

peris
05-12-08, 18:09
τεσπα δε ξερω ρε φιλε τι να πω δηλαδη ειπαμε τεχνικη αλλα αυτα τα κιλα οσο και τελεια τεχνικη να κανεις αυτο το αποτελεσμα σε σχεση ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ
ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ που εισαι δεν εισαι 60 κιλα δε δικαιολογειται

embrance
05-12-08, 18:16
τεσπα δε ξερω ρε φιλε τι να πω δηλαδη ειπαμε τεχνικη αλλα αυτα τα κιλα οσο και τελεια τεχνικη να κανεις αυτο το αποτελεσμα σε σχεση ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ
ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ που εισαι δεν εισαι 60 κιλα δε δικαιολογειται
Θα πω κατι που ειπε σε ενα ποστ ο φιλτατος ηλιας.Οτανμε ειδε ο γυμναστης μου ειπε να τροω μηλα.βεβαια τα γεμισα με στεροειδει,αλλα παραταυτα παραμειναν μηλα.Τροω 2 κουβαδες τετοια καθε μερα... 8)

peris
05-12-08, 18:18
Προγραμμα 1ο:
Στηθος
Πιεσεις επιπεδου παγκου με μπαρα 4χ8 στα 15 κιλα περιπου.
Πιεσεις επικλινη παγκο με αλτηρες 3χ10 με 10 κιλα ο αλτηρας.
Εκτασεις αλτηρων σε επικλινη παγκο 3χ10 με 7,5κιλα.
ισως ενοει απο την μια μερια μονο η δεν μετραει μπαρα η δεν μετραει εξτρα πλακες που εχει :green: :lol: :lol:
μπορει να ειναι και γυναικα :idea: :idea: :idea:
Οχι ολα μαζι 15:Ρ

αν θες γραψε κανονικα τι κιλα σηκονεις γιατι θα τρελαθουμε τελειως με αυτα που βλεπουμε

embrance
05-12-08, 18:22
Οταν λεω 15 σε μπαρα ενοω 7,5 σε καθε πλευρα προφανος.
Επισης ειπα οτι αυτα ειναι 60% περιπου απο αυτα που θα σηκωνα ΜΑΧ.Αρα οπου 10 πχ,μεγιστο θα σηκωνα 14.

peris
05-12-08, 18:28
Οχι ολα μαζι 15:Ρ αυτο εγραψες οποτε τη σημαινει?

αυτο σημαινει οτι κανεις 15+15 και οχι 7,5+7,5 οπως εγραψες για να ξερουμε και τι λεμε

τεσπα οκ αφου εσυ λες οτι με αυτα τα κιλα εχεις τετοια προοδο σε 2 μηνες παω πασο εισαι το θαυμα της φυσης τελικα :lol: :lol:

embrance
05-12-08, 18:34
Οχι ολα μαζι 15:Ρ αυτο εγραψες οποτε τη σημαινει?

αυτο σημαινει οτι κανεις 15+15 και οχι 7,5+7,5 οπως εγραψες για να ξερουμε και τι λεμε

τεσπα οκ αφου εσυ λες οτι με αυτα τα κιλα εχεις τετοια προοδο σε 2 μηνες παω πασο εισαι το θαυμα της φυσης τελικα :lol: :lol:
Δικο μου λαθος,λειπει ενα κομμα!
Οχι,ολα μαζι 15!:Ρ
(εβαλα και ενα θαυμαστικο να εχουμε)

peris
05-12-08, 18:47
Οχι ολα μαζι 15:Ρ αυτο εγραψες οποτε τη σημαινει?

αυτο σημαινει οτι κανεις 15+15 και οχι 7,5+7,5 οπως εγραψες για να ξερουμε και τι λεμε

τεσπα οκ αφου εσυ λες οτι με αυτα τα κιλα εχεις τετοια προοδο σε 2 μηνες παω πασο εισαι το θαυμα της φυσης τελικα :lol: :lol:
Δικο μου λαθος,λειπει ενα κομμα!
Οχι,ολα μαζι 15!:Ρ
(εβαλα και ενα θαυμαστικο να εχουμε) :1laugh: :1laugh:

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

τη τελεια ξεχασες

embrance
11-12-08, 22:14
Νεο προγραμμα,με τρεις ομαδες μυων,μια φορα καθε εβδομαδα η καθεμια.Ομολογο οτι με εχει...ξεσκισει το νεο αυτο προγραμμα αλλα εχω τρελα πριξιματα και νιοθω γενικα καπως!
Μερα 1
Στηθος
πιεσεις σε πικλινη παγκο 4χ6 κιλα 20
εκτασεις αλτηρων σε επιπεδο παγκο 3χ10 στα 10 κιλα το καθε χερι.
πιεσεις σε επιπεδο παγκο με αλτηρες 4χ8 στα 14 κιλα το καθε χερι.
πεκ ντεκ 3χ10 στα 25 κιλα.
πιεσεις στηθους χαμερ 3χ10 στα 25 κιλα καθε πλευρα/χερι προφανος.

τρικεφαλοι
κλειστες πιεσεις παγκου 3χ6 στα 10 κιλα.
εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρα 3χ8 με 10 κιλα.
πιεσεις τρικεφαλων σε τροχαλια 3χ10 με 25 κιλα.

Μερα 2
πλατη

δικεφαλοι
καμψεις με αλτηρα 3χ6 με 17,5 κιλα ανα χερι.(εδω μου κοπηκε ο κολος,με το συμπαθιο και ολας)
καμψεις δικεφαλων στο μαξιλαρι με 15 κιλα(7,5 σε καθε πλευρα).
Καμψεις δικεφαλων σφυρια 3χ10 με 12 κιλα ανα χερι.

Μερα 3
ποδια
ωμοι

Αυτο θα το συμπληρωοσω μολις κανω τα σετ το Σαββατο.Μεχρι τωρα νιοθω τρελα πριξιματα και δεν ειναι ιδεα μου αλλα απο την πρωτη προπονηση ειδα αποτελεμσα...ΤΟ στηθος εχει παρει σε περιφερια(μαλον λογο πρηξηματος)3 εκ!!!Δικεφαλοι 1εκ,κτλ κτλ...

slaine
11-12-08, 23:14
ωραία άμα νιώθεις ότι δουλεύει και γουστάρεις αυτό μετράει. απλά τα πρηξίματα από μόνα τους δεν είναι δείκτης ανάπτυξης απαραίτητα. βέβαια μία σωστή διατροφή-ύπνος συνηγορούν υπέρ

BRaWNy
11-12-08, 23:30
Tα πρηξίματα είναι ένδειξη στιγμιαίας ανάπτυξης (φαίνεσαι πιό μεγάλος εκεινη τη στιγμή) και όχι απαραίτητα κρητήριο ανάπτυξης.
Η ανάπτυξη απο την άλλη, είναι να φαίνεσαι ότι έχεις μεγαλώσει, συνεχώς.

Τα πρηξίματα μπορουν να επιτευχθούν και με λιγότερη ποσότητα προπόνησης, και θα πρέπει να επιδιώκεται απο κάποιον να το πετυχαίνει αυτό, και όταν γίνει, θα είναι εν μέρει και κρητήριο ανάπτυξης κατα κάποιον τρόπο.
-Σκοπός είναι το πρήξιμο να μην εμποδίζει ή αν θελετε να μην μειώνει άλλους βασικούς παράγοντες, αν μπορειτε να με καταλάβετε πως το εννοώ.
-Όταν οι βασικοί παραγοντες λειτουργούν όπως πρέπει, τοτε το πρήξιμο εχει περισσότερη αξία.

Εμένα προσωπικά, η ποσότητα προπόνησής σου μου φαίνεται υπερβολική και μη απαραίτητη.
(λέω φαίνεται και όχι είναι).
Ή αν θες, θα μπορουσε να ρυθμιστεί σε καλύτερα επίπεδα απο ότι απλά καλά.

Απόψεις μου.

embrance
11-12-08, 23:46
brawny@και εμενα μου φανηκε καπως βαρια και πολυ,αλλα το μεταξυ περιθωριο των προπονησεων ανα ομαδα ειναι μια εβδομαδα,και πιστευω θα κανει ενα καλο "σοκ" στους υες μια τοσο εντονη προπονηση.Αν δεν την αντεχα δεν θα την εκανα αλλωστε,ξερω τα ορια μου και αν φτανω σε υπερπροπονηση.
sliane@τροω σα βοδι και κοιμμαι σα βοδι,λολ.Αρα πρεπει λογικα να δουλεψει.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Steve KinG STyLe
11-12-08, 23:57
brawny@και εμενα μου φανηκε καπως βαρια και πολυ,αλλα το μεταξυ περιθωριο των προπονησεων ανα ομαδα ειναι μια εβδομαδα,και πιστευω θα κανει ενα καλο "σοκ" στους υες μια τοσο εντονη προπονηση.Αν δεν την αντεχα δεν θα την εκανα αλλωστε,ξερω τα ορια μου και αν φτανω σε υπερπροπονηση.
sliane@τροω σα βοδι και κοιμμαι σα βοδι,λολ.Αρα πρεπει λογικα να δουλεψει.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Οκ καλα αυτα..
αλλα εισαι σιγουρος οτι το 60% των δυνατοτητων σου ειναι 20κιλα στον παγκο?Αληθεα η αποκοληση αμφιβληστοειδους τι ακριβως ειναι και πως σε επηρεαζει στην προπονηση???

Οχι γιατι καλα ειναι και η διαοτρφη και ο υπνος αλλα χωρις και σκληρη προπονηση δεν γινονται πολλα ετσι πιστευω....

BRaWNy
12-12-08, 00:05
brawny@και εμενα μου φανηκε καπως βαρια και πολυ,αλλα το μεταξυ περιθωριο των προπονησεων ανα ομαδα ειναι μια εβδομαδα,και πιστευω θα κανει ενα καλο "σοκ" στους υες μια τοσο εντονη προπονηση.Αν δεν την αντεχα δεν θα την εκανα αλλωστε,ξερω τα ορια μου και αν φτανω σε υπερπροπονηση.
sliane@τροω σα βοδι και κοιμμαι σα βοδι,λολ.Αρα πρεπει λογικα να δουλεψει.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.Η ένταση είναι αντιστρόφως ανάλογη της ποσότητας.
Το να αυξάνεις την ποσότητα δεν σημαινει απαραίτητα αυξηση έντασης, ίσα ίσα που που μπορει και να μειώνεται στα πλαίσια του να μπορεις να την βγάλεις αυτη την ποσότητα προπόνησης.
Για αυτό και σου είπα, μπορει να ρυθμιστεί να γίνει καλύτερο απο το απλά καλό.

-Ναι, αφου υπάρχει μιας εβδομάδας απόσταση μεταξυ της επαναπροπόνησης των ίδιων μυικών ομάδων, θα πρέπει να έχεις περισσότερη ποσότητα απο ότι αν ηταν πιό συντομη, αλλά για να γίνει να υπάρχει συγχρόνως και υψηλή ένταση είναι δύσκολο.
Φυσικά ισχύει και το να πρέπει να έχεις περισσότερες "στιγμές" έντασης, ανάλογα την απόσταση, αλλά αυτό δεν βγαίνει πάντα απο την μεγάλη ποσότητα.
Εγω πιστευω ότι η αυξηση της εντασης απο την πλευρα και το να έχεις περισσότερες στιγμές, δηλαδή να την επεκτείνεις κατα κάποιον τρόπο παραπανω είναι πιό επιθυμητή απο το να αυξάνεις απλά ποσότητα (αριθμό σετ εννοώ) λόγω της απόστασης, γιατι η ποσότητα όσο να' ναι δυσκολεύει το να υπάρχει ένταση παντού και επεκταμένη.
Στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα απο πλευράς αντιστάθμισης, μόνο που η ποσότητα δεν προκαλεί και τόσο θετικές προσαρμογές για αναπτυξη και δυναμη, όσο η ένταση και ειδικά προκαλεί μόνο σαρκοπλασμική υπερτροφία η οποία δεν είναι και τόσο επιθυμητή σε σχεση με την σαρκομερική η οποία είναι πιό μόνιμη, δινει πυκνότητα και ειναι και σχετική με την δύναμη (δείχνεις όσο δυνατός είσαι και άλλα).
Επίσης, η ένταση έναντι της ποσότητας, ειδικά με μεθόδους, μπορει να σου δωσει όλα τα ειδη υπερτροφίας και μαζι και δυναμη.

Μην με ρωτησετε για την σαρκοπλασμική και σαρκομερική υπερτροφία κλπ, να σας αναλύσω και να σας γράψω, είναι δυσκολο εν μερει και θελει και χρόνο.
Google it ή βρειτε αναλυτικότερες πληροφορίες κάπου αλλού και σε σχετικά, και πιστευω θα τα κατανοήσετε και καλύτερα απο ότι αν τα εγραφα εγω.

embrance
12-12-08, 01:17
Brawny@Δηλαδη θα ηταν καλυτερο να μειωσω τα κιλα ανα ασκηση και εχοντας αργη κινιση σαν βαση να εχω καλυτερο αποτελεσμα?Για εμενα ειναι σημαντικοτερο το να ειμαι οσο δυνατος δειχνω,απο την οποιαδηποτε υπερτροφεια κτλ.Πχ στις καμψεις με αλτηρα 3χ6 με 17,5 κιλα ανα χερι,αν μειωσω τα κιλα στα 15 ανα χερι(εκανα με 14)και με αργη κινηση(οχι χελωνα,αλλα με εμφαση προφανος στο αρνητικο σημειο)θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα?

Πεπαοτερο για τα περι αποκολησης θα πω σε καποια αλλη στιμγη τωρα ειμαι ψιλοβιαστικος.

confessoras
12-12-08, 11:10
θέλω να παραθέσω ενα πολύ σημαντικό άρθρο με αφορμή την ερώτηση του φίλου που έτυχε να διαβάσω.
ελπίζω να φανεί χρησιμο.
ΑΝ ΚΡΙΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ANHKEI ΣΕ ΑΛΛΟ TOPIC ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ.

Δύναμη είναι η αιτία που προκαλεί την παραμόρφωση ή την μεταβολή της ταχύτητας ενός σώματος. Τη δύναμη μπορούμε να την βρούμε εάν πολλαπλασιάσουμε τη μάζα με την επιτάχυνση.

Σαν μονάδα μέτρησης της δύναμης χρησιμοποιούμε το Newton, 1 Newton είναι η δύναμη που ασκείται σε ένα σώμα βάρους 1 κιλού και μπορεί να προκαλέσει επιτάχυνση 1 m/sec.

Την δύναμη στο ανθρώπινο μυοσκελετικό σύστημα την ορίζουμε σαν την τάση που μπορεί να παράγει ένας μυς ή μια ομάδα μυών κατά τη διάρκεια μιας μυϊκής συστολής. Έτσι εξʼ ορισμού κάθε φορά που έχουμε μια μυϊκή συστολή έχουμε και μια δραστηριότητα μυϊκής δύναμης ακόμα και στο απλό περπάτημα.

Σαν δραστηριότητα δύναμης όμως ορίζουμε μόνο τις δραστηριότητες που χρησιμοποιούμε περισσότερο από 35% της μέγιστης δύναμης.

Τα είδη δύναμης που ενδιαφέρουν στην προπονητική είναι η μέγιστη δύναμη, η ταχυδύναμη και η μυϊκή αντοχή.

Σαν μέγιστη δύναμη ορίζουμε τη μεγαλύτερη δύναμη που μπορεί να αναπτύξει το νευρομυϊκό σύστημα σε μια συνειδητή συστολή και σε μια συγκεκριμένη κίνηση, και δεν αφορά ένα μόνο μυ αλλά κάποιες ομάδες μυϊκών αθροισμάτων.

Τη μέγιστη δύναμη τη διακρίνουμε σε τρεις κατηγορίες με βάση τα είδη της μυικής συστολής,

α) τη συγκεντρική δύναμη,

β) την ισομετρική δύναμη,

γ) την εκκεντρική δύναμη.

Η συγκεντρική συστολή είναι 5% - 15% μικρότερη της ισομετρικής, ισομετρική δύναμη είναι η δύναμη που μπορούμε μόνο να συγκρατήσουμε το βάρος, δηλ. αυξάνεται η τάση του μυ αλλά δεν έχουμε κίνηση, γνωρίζοντας την μέγιστη δύναμη μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε 5%-15% μεγαλύτερο βάρος για την ισομετρική συστολή. Στην εκκεντρική συστολή ο μυς μπορεί να συγκρατήσει μεγαλύτερη αντίσταση από 30%-40% της μέγιστης δύναμης.

Ταχυδύναμη είναι η ικανότητα των μυών να παράγουν δύναμη στη μονάδα του χρόνου. Την ταχυδύναμη την διακρίνουμε σε,

α) δύναμη εκκίνησης,

β) δύναμη επιτάχυνσης,

γ) δύναμη επιβράδυνσης,

δ) δύναμη αντίδρασης.

Μυϊκή αντοχή είναι η ικανότητα του μυϊκού συστήματος να παράγει την ίδια δύναμη πολλές φορές. Την μυϊκή αντοχή την διακρίνουμε,

α) σε μικρή διάρκειας μυϊκή αντοχή που διαρκεί περίπου 30 δευτερόλεπτα,

β) σε μέσης διάρκειας μυϊκή αντοχή που διαρκεί περίπου 90 δευτερόλεπτα,

γ) μεγάλης διάρκειας μυϊκή αντοχή που διαρκεί περίπου 120 δευτερόλεπτα.



Παράμετροι που Επιδρούν στην Ανάπτυξη της Μέγιστης Δύναμης του Αθλητή

Στην ανάπτυξη της μέγιστης δύναμης επιδρούν διάφοροι παράγοντες,

α) ανατομικοί παράγοντες,

β) φυσιολογικοί παράγοντες,

γ) ψυχολογικοί παράγοντες,

δ) εξωτερικοί παράγοντες.



Οι ανατομικοί παράγοντες που μας ενδιαφέρουν περισσότερο είναι,

α) η δράση των μοχλών στο μυοσκελετικό σύστημα,

β) η διάταξη των μυϊκών ινών,

γ) η λειτουργία της μυϊκής ατράκτου,

δ) η ευαισθησία των τενόντιων οργάνων του Golgi.



Οι περισσότερες αρθρώσεις στο ανθρώπινο σώμα λειτουργούν σαν μοχλοί τρίτου είδους. Έτσι στο μυοσκελετικό σύστημα πρέπει να εφαρμόσουμε μεγάλη δύναμη για να πάρουμε σαν αποτέλεσμα μεγάλη ταχύτητα και μεγάλη απόσταση. Έτσι μπορούμε να πούμε ότι το ανθρώπινο σώμα είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να παράγει περισσότερο ταχύτητα παρά δύναμη.



Παράμετροι που Επιδρούν στην Ανάπτυξη της Ταχυδύναμης του Αθλητή

Στην προπόνηση για την αύξηση της ταχυδύναμης επιδρούν πολλοί παράγοντες που μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο λόγω των ατομικών ιδιαιτεροτήτων του καθενός.

Σε γενικές γραμμές οι κυριότεροι παράγοντες είναι :

α) το ερέθισμα της μυϊκής ατράκτου, γνωστό σαν μυοτατικό αντανακλαστικό, το οποίο μπορεί να ενισχύσει το ερέθισμα του νευρικού συστήματος και έτσι να έχουμε την δυνατότητα για εντονότερα και γρηγορότερα ερεθίσματα από το νευρικό σύστημα καθώς γνωρίζουμε ότι το ερέθισμα της μυϊκής ατράκτου είναι πολύ γρήγορο και δυνατό.

β) Η ευαισθησία των τενόντιων οργάνων του Golgi τα οποία ελέγχουν συνεχώς την τάση του μυ. Εάν αυτά τα όργανα είναι πολύ ευαίσθητα δεν αφήνουν τους μυς να παράγουν έντονο έργο.

γ)Από την διατομή του νευράξονα που περνούν τα ερεθίσματα και κατά συνέπεια από το είδος των μυϊκών ινών που νευρώνουν. Οι μεγάλης διατομής νευράξονες νευρώνουν μυϊκές ίνες ταχείας συστολής που έχουν την δυνατότητα να παράγουν δύναμη και ταχύτητα. δ)Το επίπεδο διεγερσιμότητας του ατόμου που μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικούς και κοινωνικούς παράγοντες καθώς και στα κίνητρα που οδηγούν το άτομο στην προπόνηση.

ε)Στη δράση των μοχλών στο μυοσκελετικό σύστημα. Γνωρίζουμε ότι οι περισσότερες αρθρώσεις στο ανθρώπινο σώμα λειτουργούν σαν μοχλοί τρίτου είδους και δίνουν την δυνατότητα στο ανθρώπινο σώμα να λειτουργεί με υψηλές ταχύτητες.

στ)Στην ταχυδυναμική σχέση του μυ καθώς γνωρίζουμε ότι όσο αυξάνεται το φορτίο τόσο μειώνεται και η ταχύτητα της μυϊκής συστολής, έτσι το ποσοστό της μέγιστης δύναμης που χρησιμοποιούμε για την αύξηση της ταχύτητας είναι αποφασιστικός παράγοντας.

BRaWNy
12-12-08, 11:16
Brawny@Δηλαδη θα ηταν καλυτερο να μειωσω τα κιλα ανα ασκηση και εχοντας αργη κινιση σαν βαση να εχω καλυτερο αποτελεσμα?Για εμενα ειναι σημαντικοτερο το να ειμαι οσο δυνατος δειχνω,απο την οποιαδηποτε υπερτροφεια κτλ.Πχ στις καμψεις με αλτηρα 3χ6 με 17,5 κιλα ανα χερι,αν μειωσω τα κιλα στα 15 ανα χερι(εκανα με 14)και με αργη κινηση(οχι χελωνα,αλλα με εμφαση προφανος στο αρνητικο σημειο)θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα?
Όχι φίλε, το αντίθετο.
Να μειώσεις τα σετ για να ανεβει η ένταση, αλλά και για να ανέβουν και τα κιλά σου.
Καλύτερα μικρή ποσότητα και μεγαλύτερη ποιότητα, παρα μεγάλη ποσότητα και μειωση της ποιότητας.
Συνήθως είναι δύσκολο και τα δύο μαζί να είναι στα υψη.

Κατα την δική μου γνώμη, οι αργές επαναλήψεις παιζουν ασήμαντο ρόλο.

Muscleboss
12-12-08, 14:21
confessoras, nice post :awesome:

MB

slaine
12-12-08, 15:33
confessoras, nice post :awesome:

MB
+++++++++++++++++++

pikolo
12-12-08, 16:24
Brawny οταν λες αργες τι εννοεις?Τις αρνητικες?

BRaWNy
12-12-08, 19:36
Brawny οταν λες αργες τι εννοεις?Τις αρνητικες?Κατα την δική μου γνώμη, οι αργές επαναλήψεις παιζουν ασήμαντο ρόλο, στο να κάνουν την διαφορά.
Και εννοώ όλες τις αργές, ειτε αρνητικές, ειτε θετικές, όταν γίνονται εκούσια, στην προσπάθεια να πετύχουμε κατι διαφορετικό, και όχι λογω κάποιων συνθηκών, αν με πιάνεις (δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιώς).
Και φυσικά δεν εννοώ το κόψιμο της ταχύτητας για να γίνει με κοντρόλ η κίνηση(π.χ.στις αρνητικές), ουτε το κόψιμο της ταχύτητας λόγου μεγάλου φορτίου, παρόλο που εμείς προσπαθούμε να ανεβάσουμε την ταχύτητα ή αν θες να σηκώσουμε το βάρος όσο πιό εκρηκτικά και γρήγορα γίνεται (π.χ.στις θετικές).
Φυσικά αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, καταλαβαίνετε ότι δεν μιλώ για εκμετταλευση κεκτημένης ταχύτητας, όταν αναφερομαι σε αυτη, και αυτό εν μέρει πρέπει να αποφεύγεται.