PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλάρωση δέρματος σε προσπάθεια απώλειας πολλών κιλών



Giouli
22-06-13, 04:44
Kαλησπέρα σας,
Είμαι 23 χρονών, 1.64 και 117 κιλά. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα δίαιτα, την οποία έχω σκοπό να συνεχίσω μέχρι να φτάσω σε φυσιολογικά κιλά για το ύψος μου, με τη βοήθεια διαιτολόγου και μέχρι στιγμής έχω χάσει 12 κιλά (ξεκίνησα 129), λογική απώλεια φαντάζομαι για τα κιλά μου... Είχα πάντα παραπάνω κιλά και αυτή είναι η πρώτη φορά που κάνω προσπάθεια για να τα χάσω. Το λίπος στο σώμα μου είναι σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από τη μυική μάζα (δεν θυμάμαι να σας πω αριβές ποσοστό). Θα ήθελα να συνδιάσω τη διαίτα με άσκηση για προφανείς λόγους. Φοβάμαι πως όπως είναι φυσικό το δέρμα μου, ιδαίτερα στην περιοχή της κοιλιάς θα χαλαρώσει ή ακόμη χειρότερα θα "κρεμάσει". Θέλω λοιπόν, να προλάβω να σώσω ότι μπορώ. Υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό με γυμναστική;; Διάβασα διάφορα posts άλλων εδώ μέσα και οι απαντήσεις ήταν αρκετά απογοητευτικές.

billys15
01-07-13, 01:51
Δυστυχως κι εγω θα σε απογοητευσω Γιουλη.Η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να εχεις καποια χαλαρωση.Τωρα το ποση,θα εξαρτηθει απ τον ρυθμο που θα χανεις,απ το νερο που θα πινεις κι απο την ασκηση που θα κανεις.Γυμνασου σωστα,πινε καπου στα 3 λιτρα νερο σαν γενικο κανονα και εχε υπομονη.Παντως,το οτι θα εχεις χαλαρωση δεν ειναι δικιολογια για να τα παρατησεις.

No Fear
01-07-13, 07:45
Πρεπει να κανεις οπωσδηποτε γυμναστικη για να βοηθησει στην συσφιξη οσο πιο πολυ γινεται!!!
Επισης φροντισε ωστε να μην χασεις τα κιλα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα,3-4 κιλα τον μηνα ειναι αρκετα.Αν τα χασεις γρηγορα,θα ειναι πολυ ευκολο να τα παρεις και γρηγορα και πολυ πιθανον να παρεις και περισσοτερα απο οτι ειχες!
Κρατα τον ενθουσιασμο σου και την θεληση σου,αλλα με μετρο!
Καλη δυναμη και καλη επιτυχια!!!

ΠανοςΒ
01-07-13, 08:47
Σίγουρα θα εχεις χαλάρωση αλλά απο αυτά που έχω δει και απο μένα αλλά και μέσα στο φόρουμ, οι περισσότεροι μπερδεύουν τη χαλάρωση με τα αυξημένα ποσοστά λιπους. Αυτό συμβαινει γιατί ο υπερβολικός ενθουσιασμός οδηγεί σε ακρότητες και σε γρηγορη απωλεια βαρους το οποίο δεν είναι καθαρό λιπος αλλά σε μεγάλο ποσοστό χανεις και μυική μαζα. Ετσι το σωμα ενω σαν κιλά ειναι χαμηλά, το ποσοστό λιπους ειναι πολύ υψηλό με αποτέλεσμα η εικόνα του να παραπλανα.

Να ξερεις οτι το μεγάλο μυστικό στην απώλεια λιπους και τη διατηρηση ενός καλλιγραμμου φιτ σωματος είναι η αλλαγή τροπους ζωης και διατροφικών συνηθειών. Ολα τα υπόλοιπα ειναι δευτερεύοντα.

Γι αυτο οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπάνω, αργό χασιμο, γυμναστική με βαρη για να διατηρείς τη μυική σου μάζα και αρκετό αερόβιο, κυριως κάτι χωρις κραδασμούς γιατι ακόμα εισαι ψηλά σε κιλα και κινδυνευεις να τραυματιστείς.

Φυσικά οταν σου λένε οτι δεν θα τα καταφέρεις απλά να κλείνεις τα αυτιά σου!!! ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!

Giouli
02-07-13, 02:18
Δεν φοβάμαι τόσο τη χαλάρωση, εξάλλου πιστεύω ότι με σκληρή γυμναστική η χαλάρωση μπορεί διορθωθεί... Να μην κρεμάσει το δέρμα φοβάμαι κι αυτό είναι που θέλω να προλάβω...
Όσο για το πόσο γρήγορα χάνω τα κιλά δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω εγώ. Η διατροφή μου είναι τέτοια ώστε να χάνω 500gr την εβδομάδα κι εγώ φτάνω μέχρι και τα 2 κιλά.. Παραπάνω από αυτό που μου δίνει ο διαιτολόγος δεν μπορώ να φάω σε καμία περίπτωση γιατί θα σκάσω. Γενικά ποτέ δεν ήμουν της υπερβολικής ποσότητας αλλά της άθλιας ποιότητας φαγητού κι αυτό είναι κάτι που δεν θέλω να ξαναβάλω πότε ξανά στη ζωή μου!!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ΠανοςΒ
02-07-13, 12:37
Η χαλάρωση ειναι το κρεμασμένο δέρμα!
Φυσικά και μπορείς να ελέγξεις πόσο θα χασεις.

Φαε παραπάνω. Τι θα πεί δεν μπορείς? Δηλαδη αν πιάσεις το στοχο σου και πρεπει να συντηρηθείς τι θα κανεις, δε θα φας?

Μιλα στον διαιτολόγο. Αν χάνεις 2 κιλα τη βδομάδα ρισκάρεις την υγεία σου μακροπρόθεσμα. Εσυ αποφασίζεις.

Mikekan
02-07-13, 12:39
Όσο πιο αργά τα χάσεις τόσο πιο φυσικά θα έρθει το αποτέλεσμα και ανάλογα λιγότερο κόπο θα κάνει το δέρμα για να προσαρμοστεί. Αυτό να έχεις στο μυαλό σου.