PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για διατροφή και γυμναστική για γράμμωση



Andria
24-06-13, 15:17
: Rocking: Γεια σας,
Ειμαι νέα στο χώρο και θα ήθελα τις συμβουλές σας, εχω μελετήσει το site, αλλά μάλλον λόγο απειριάς εχω μπερδευτεί. Ασχολούμαι με το γυμναστηριο εντατικά εδώ και ενάμιση χρονο (πηγαίνω 5 φορες τη βδομάδα και το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει αερόβιο και βάρη) επίσης ακολουθώ μια υγειινη διατροφή χωρίς τηγανητα , λευκους υδατάνθρακες (λευκο ψωμι, ρύζι και ζυμαρικά) και εχω περιορίσει τα γλυκα μπορεί να φάω κανενα γλυκάκι μια φορά τη βδομαδα ή και καθόλου. Εχω απογοητευτευτει, γιατί παρά την υγιεινη διτροφη που κάνω και αρκετα καλή πιστευω γυμναστική δεν εχω δει κανενα αποτέλσεμα στο σώμα μου, είμαι μεν αδύνατη και μεσα σε ενάμιση χρονο εχω χάσει 6 κιλά, αλλά το σώμα μου εξακολουθει να ειναι αρκετά χαλαρό, στόχος μου είναι ενα σφικτό σώμα με γράμμωση. Δεν παίρνω ουτε συπληρωματα ούτε πρωτεινη(να αναφέρω ότι εχω και δυσανέξια στη λακτόζη) αν και στο γυμναστηριο μου το έχουν προτινει. Εσείς τι θα με συμβολεύατε για διατροφή και γυμναστικη? χρειάζομαι την πρωτεινη? Ειμαι 23, εχω ύψος 1.62 και ειμαι 49κιλά , σε προσφατη λιπομετρηση που εχω κανει εχω 16,8%
Θα πριμένω ανταποκριση σας, συγγνωμη που σας κουρασα.
:unsure:

Nikolas_mk2
24-06-13, 15:52
Καλησπέρα και καλωσήρθες,

Η διατροφή σου μπορεί να είναι υγιεινή αλλα για να πετύχεις αυτό που θες θα πρεπει να βαλεις κρεας επάνω σου(μυικό ιστό δλδ)...Εχει τετοια δομή η
διατροφή σου?Αν δεν τρως τις πρωτείνες που χρειαζεσαι θα αργήσει πολυ η ανταπόκριση.Στα κιλά που εισαι πιστευω 80-90 γρμ πρωτεΐνης τη μερα ειναι
αρκετά.

Απο κει και μετα θα πρεπει να δεις και το πρόγραμμα π ακολουθείς-οπως επίσης και την ενταση/επίπεδο αντιστασεων με την οποια γυμνάζεσαι. :welcome:

Andria
24-06-13, 17:01
Καλησπέρα και καλωσήρθες,

Η διατροφή σου μπορεί να είναι υγιεινή αλλα για να πετύχεις αυτό που θες θα πρεπει να βαλεις κρεας επάνω σου(μυικό ιστό δλδ)...Εχει τετοια δομή η
διατροφή σου?Αν δεν τρως τις πρωτείνες που χρειαζεσαι θα αργήσει πολυ η ανταπόκριση.Στα κιλά που εισαι πιστευω 80-90 γρμ πρωτεΐνης τη μερα ειναι
αρκετά.

Απο κει και μετα θα πρεπει να δεις και το πρόγραμμα π ακολουθείς-οπως επίσης και την ενταση/επίπεδο αντιστασεων με την οποια γυμνάζεσαι. :welcome:

Καλησπερα σου, σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου, σχετικα με τις πρωτεινες απο τη διατροφή μου καταναλωνω σχεδον καθημερινά ενα με 2 στηθος κοτοπουλο ή ενα steak βοδινο φιλετο ή τονο απο χοιρινό περνω μονο ψαρονέφρι. Οσο αφορά τωρα τα γαλακτοκομικα εχω ενα θεμα με τη λακτόζη οποτε καταναλωνω μόνο ανάλατη μυζηθρα και γιαουρτι. Δηλαδή μου προτείνεις να παρω και καποια πρωτείνη σε σκόνη ; Απο οσο είδα υπάρχουν και χωρις λακτόζη. Θα μου προτεινατε κάποια συγκεκριμενη?
Για το προγραμμα γυμναστικης αρχίζω με αεροβιο ελλειπτικο ή διαδρομο για 15-20' μετα ασκήσεις ποδια ή δικεφαλους-ωμους ή πλατη-στηθος, τρικεφαλους-δικέφαλους κλπ κάθε μέρα και διαφορετικο με σετ 3x20 και 3x15 . Επίσης εναλλάξ κοιλιακούς 4χ20. Απο κιλα εχω φτασει απο 20-30 το maxim. Πως σας φαίνετε ; Να αλλάξω ή να προσθέσω κατι ?
ευχαριστω και πάλι:):)

Nikolas_mk2
24-06-13, 17:15
Oxi,δεν εννοούσα συμπλήρωμα,δεν σου χρειαζεται πιστευω,για να καταλάβεις πχ.τα 100γρμ(ψημένο)στηθος κοτόπουλο εχουν σχεδόν 30γρμ.πρωτείνης,
ενα αυγό 6-7 γρμ.κτλ.Απο το φαγητο σου να βγαινουν μεσσ στη μερα οι ποσοτητες που χρειαζεσαι...

Οταν λες 3*20,3*15 εννοεις οτι κανεις μονο 2 ασκησεις των 3 σετ για κάθε ομαδα? :unsure:

Επισης δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται τοση αεροβια,εφοσον δεν ψαχνεσαι πλεον να χασεις κιλά καλό θα ειναι να την κρατησεις 2 φορες τη βδομαδα σε μερες χωρίς βαρη.
Μετα απο εναμιση χρονο πιστεύω οτι θα μπορουσες να ακολουθήσεις ενα πιο σοβαρο πρόγραμμα μυικής υπερτροφίας,τα κιλά σαν απόλυτο νούμερο δεν λενε κατι,το βασικό ειναι να ζοριζεται αρκετα η ομαδα που δουλευει.;)

Andria
24-06-13, 17:28
Oxi,δεν εννοούσα συμπλήρωμα,δεν σου χρειαζεται πιστευω,για να καταλάβεις πχ.τα 100γρμ(ψημένο)στηθος κοτόπουλο εχουν σχεδόν 30γρμ.πρωτείνης,
ενα αυγό 6-7 γρμ.κτλ.Απο το φαγητο σου να βγαινουν μεσσ στη μερα οι ποσοτητες που χρειαζεσαι...

Οταν λες 3*20,3*15 εννοεις οτι κανεις μονο 2 ασκησεις των 3 σετ για κάθε ομαδα? :unsure:

Επισης δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται τοση αεροβια,εφοσον δεν ψαχνεσαι πλεον να χασεις κιλά καλό θα ειναι να την κρατησεις 2 φορες τη βδομαδα σε μερες χωρίς βαρη.
Μετα απο εναμιση χρονο πιστεύω οτι θα μπορουσες να ακολουθήσεις ενα πιο σοβαρο πρόγραμμα μυικής υπερτροφίας,τα κιλά σαν απόλυτο νούμερο δεν λενε κατι,το βασικό ειναι να ζοριζεται αρκετα η ομαδα που δουλευει.;)

Εντάξει, νομίζω κατάλαβα ένα περίπου για τις πρωτείνες και θα μειώσω τότε το αερόβιο. Οσο για τα κιλά εννοεις δηλαδή οτι είναι λίγα;:unsure: Οταν γυρνάω σπιτι μετά το gym ειμαι κομμάτια αυτο ειναι το σιγουρο:P οτα λέω 3 χ 20 εννοω κάθε ασκηση 3 σετ με 20 επαναλήψεις. Στο προγραμμα μου κάθε μέρα εχω σύνολο 6-7 ασκήσεις.

Nikolas_mk2
24-06-13, 17:43
Για τα κιλά εννοώ οτι δεν εχει σημασια το νουμερο που κανεις αλλά αυτα που κανεις να τα ''νιωθεις'',να σε ζοριζουν αρκετα ωστε και το ερεθισμα που δινεις στους μυς
να ειναι αρκετό για να σου δωσει μαζι με το φαγητό και την ξεκούραση καλό αποτέλεσμα.:thumbup:

Andria
24-06-13, 19:17
Για τα κιλά εννοώ οτι δεν εχει σημασια το νουμερο που κανεις αλλά αυτα που κανεις να τα ''νιωθεις'',να σε ζοριζουν αρκετα ωστε και το ερεθισμα που δινεις στους μυς
να ειναι αρκετό για να σου δωσει μαζι με το φαγητό και την ξεκούραση καλό αποτέλεσμα.:thumbup:

Ενταξει σ ευχαριστω πολύ θα προσπαθησω τοτε να ζοριστω περισσοτερο :P και για οποιες αποριες θα επανέλθω!!