PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερακάνθιος



slaine
08-10-08, 12:20
τραυμάτισα άσχημα τον υπερακάνθιο (για όσους δεν ξέρουν είναι ένας μυς στον ώμο).... πάνε τα βάρη και οι προπονήσεις... αυτά που ξέρω είναι παγοθεραπεία, ξεκούραση αλλά όχι ακινητοποίηση, όταν υποχωρήσει ο πόνος ασκήσεις με λάστιχα και κλειστού τύπου...

όποιος ξέρει ας πει κάτι


http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.sportsmed.gr/img/Shoulder_3_thumb_1_nu_98D4BE86.jpg&imgrefurl=http://www.sportsmed.gr/el/injuries-shoulder/&h=200&w=181&sz=11&hl=el&start=17&um=1&usg=__V9f8v5J4u201mTfDT6AxceWQgjY=&tbnid=8RZDVro3IVwoKM:&tbnh=104&tbnw=94&prev=/images%3Fq%3D%25CF%258E%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2582%26um%3D1%26hl%3Del%26rls%3Dcom.microsoft:en-US

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://my.webmd.com/NR/rdonlyres/FA05A754-7FB4-4969-BF4C-26E35FA64489.jpg&imgrefurl=http://www.physio.gr/article_read.asp%3Fid%3D127&h=300&w=460&sz=61&hl=el&start=2&um=1&usg=__0QsiUj2iUU_H579oxBe7JJNNJks=&tbnid=Gjl_2tOHKIuf7M:&tbnh=83&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3D%25CF%2585%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25BA%25CE%25AC%25CE%25BD%25CE%25B8%25CE%25B9%25CE%25BF%25CF%2582%26um%3D1%26hl%3Del%26rls%3Dcom.microsoft:en-US%26sa%3DN

gym mind
08-10-08, 12:23
Που την επαθες ρε φιλε???Κ εγω την Δευτερα που εκανα στηθος ψιλογ@μ... τον ωμο μου κ με ποναει,αλλα πιστευω θα μου περασει!Ηθελα 170 κιλα παγκο!!!! :liftheavy:

Υ.Γ. Παντως αυτο που κανω απο προχτες ειναι να βαζω παγο για κανα τεταρτο περιπου ανα 3 ωρες

billys15
08-10-08, 14:36
Περαστικα ρε συ Nick! Ζεσταμα ειχες κανει καλο??

Steve KinG STyLe
08-10-08, 14:39
Να παρει....ευχομαι να γινεις αμεσα καλα!!!!!! :notice: :notice: :notice:

peris
08-10-08, 15:00
slaine περαστικα οσο για να επανελθεισ τι αλλο αυτα που ειπες παγο και ξεκουραση και ευχομαι συντομα καλα :rocking: δηλαδη τωρα θα μας τρελανεις με τα δικα σου αλλιοτικα ποστ ε χεχεχε πλακα κανω :green: :thumbup:

slaine
08-10-08, 15:03
ευχαριστώ παίδες! δυστυχώς είναι μαζεμένοι μικροτραυματισμοί απο τις τελευταίες προπονήσεις με αποκορύφωμα πριν 2 μέρες κατακλινή και βυθίσεις που απλά ήταν το κερασάκι στην τούρτα...

χ8εσ έκανα πλάτη πολύ συντηρητικά με ελάχιστα κιλά γιατι πλέον με ενοχλεί σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις... :(

ζέσταμα πάντα κάνω πολύ καλό και ειδικά για τους ώμους...

το λάθος έγινε γενικά τις τελευταίες 2 βδομάδες που έπαιζα πολύ βαριά κιλά και κυνηγούσα δύναμη κυρίως... :banghead:

τεσπα ελπίζω να γιάνω...

slaine
08-10-08, 15:05
peris αν πρόσεξες έχω να ποστάρω πολλές μέρες.... :chinese:

peris
08-10-08, 15:27
peris αν πρόσεξες έχω να ποστάρω πολλές μέρες.... :chinese: αυτο ειναι απειλη? :lol: :lol:

tezaman
08-10-08, 15:30
περαστικά σου ρε slaine :roll:

είχα και εγώ πρόσφατα μία ιστορία με τον ώμο μου πάνω σε ασκήσεις στήθους,
σταμάτησε να με ενοχλεί μετά από 2 μέρες, τώρα μόνο ένα θόρυβο ακούω σε μία γωνία στο κατέβασμα της άσκησης :unsure:

slaine
08-10-08, 15:39
peris απλά μετά από κάποια περιστατικά αποστασιοποιήθηκα λίγο...

tezaman ευχαριστώ. να προσέχεις κι εσυ ρε. εγώ έχω γενικά πρόβλημα και με τους 2 ώμους από πολύ παλιά και πάνω που είχαν αρχίσει να στρώνουν τα πράγματα την έκανα τη μαλακία. να προσέχεις γιατί δυστυχώς σπάνια γιατρεύεται τελείως ο ώμος...

ο θόρυβος από μόνος του δε σημαίνει κάτι απαραίτητα.
όμως θέλει προσοχή γιατί εσυ το τραυμάτισες (έστω και λίγο) και πλέον υπάρχουν οι "βάσεις"... άσε που σε 2 μέρες δε νομίζω να έγινε τελείως καλά...

peris
08-10-08, 15:46
ok slaine το πηρα διαφορετικα νομιζα οτι το πηγαινες στη πλακα αν σε πειραξει αυτο που εγραψα δεν το εκανα με κακη προθεση :D

slaine
08-10-08, 15:51
περις δεν τρέχει τίποτα :toast:

tezaman
08-10-08, 15:52
peris απλά μετά από κάποια περιστατικά αποστασιοποιήθηκα λίγο...

tezaman ευχαριστώ. να προσέχεις κι εσυ ρε. εγώ έχω γενικά πρόβλημα και με τους 2 ώμους από πολύ παλιά και πάνω που είχαν αρχίσει να στρώνουν τα πράγματα την έκανα τη μαλακία. να προσέχεις γιατί δυστυχώς σπάνια γιατρεύεται τελείως ο ώμος...

ο θόρυβος από μόνος του δε σημαίνει κάτι απαραίτητα.
όμως θέλει προσοχή γιατί εσυ το τραυμάτισες (έστω και λίγο) και πλέον υπάρχουν οι "βάσεις"... άσε που σε 2 μέρες δε νομίζω να έγινε τελείως καλά...

πράγματι με όμους γόνατα και μέση δεν είναι να παίζουμε :clown2:

το ωραίο ειναι οτι και σε γιατρό να πας δεν ξέρεις αν θα βρει αυτο που έχεις πραγματικά, έχω ακούσει για πολλές λάθος διαγνώσεις :?

Billy
15-11-08, 21:49
slain,
κατ'αρχήν περαστικά σου,
πού ξέρεις ότι είναι ο υπερακάνθιος;
αλλά άμα είναι μιλάμε γιά τον τένοντα όχι γιά τον μυ,
καί θέλει πολύ προσοχή, πολύ καλή προθέρμανση καί με τον παραμικρό παρατεταμένο πόνο σταματας αμέσως,
θέλει υπομονή γιά να μην σου αφήσει ευαισθησία γιατί σιγά-σιγά θα χειροτερεύει καί μετά μπλέκει πολύ η κατάσταση.
Ο υπερακάνθιος μπορεί να σου προκαλέσει γενικότερη αδυναμία σέ όλους τους μυς στην περιοχή.
Ξέρω έναν μποξέρ που σιγά-σιγά είχε πάθει ατροφία σε όλους τους μυς στον ώμο.

RUHL
15-11-08, 21:58
πού ξέρεις ότι είναι ο υπερακάνθιος;
αλλά άμα είναι μιλάμε γιά τον τένοντα όχι γιά τον μυ,
Αυτο ακριβως
συνχαρητηρια χοντρε εχεις ιδιο προβλημα με μενα μονο που εγω το ξερω 100% γιατι μπηκα στον σωληνα
Εχω χρονια τενοντιτιδα εκει μονο δεν δεν οφηλετε 100% στα βαρη ειναι και γενετικο ειναι πολυ μικρη η τρυπα εκει που περναει ο τενοντας και οταν τριβετε ποναει με την φυσιοθεραπεια θα σου ανοιξουν αυτο το μικρο διαστημα

Καλες φυσιοθεραπειες καλα φαρμακα μακρια απο προπονηση δελτοειδων μακρια απο το μονοζυγο με σωματικο βαρος και μακρια απο τις μπαρες στους παγκους για στηθος ολα με αλτηρες


παρε cissus

slaine
15-11-08, 22:18
ευχαριστώ για τα περαστικά.

ξέρω τι είναι γιατί πήγα σε γιατρούς και φυσιοθεραπευτές (που εμπιστεύομαι) και όλοι έιπαν το ίδιο πράγμα. βέβαια εγώ γενικά και τους δύο ώμους τους έχω βγάλει και τραυματίσει επανηλειμένα. :rabbit:

τώρα μετά από πολλή προσοχή έχει βελτιωθεί αλλά και πάλι για να καταλάβετε πάνω από
80 κιλά στήθος
60 κιλά οπισθολαίμιες πιέσεις κλπ
δεν παίζω... :cry:

με θυμήθηκε και η επικονδυλίτιδα στο ίδιο χέρι :banghead:

Billy
15-11-08, 22:58
ruhl
αμα κάνεις αρθροσκόπηση μπορούν να στο διωρθώσουν, δέν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά σκέψου ότι με την ηλικία το πρόβλημα μπορεί να επιδεινώνεται.

RUHL
15-11-08, 23:51
βιλλ αναλυσε το λιγο τι ακριβως ειναι η αρθροσκοπηση 23 ειμε

Polyneikos
16-11-08, 00:09
ruhl η αρθροσκόπηση είναι μια επεμβαση που χρησιμοποιειται για διαφόρων ειδων αποκαταστασεις από αθλητικούς τραυματισμούς.
Είμαι από τους τυχερους που εχουν κάνει συνολικα 3 οπότε έχω μια εμπειρια.Στην ουσία σου κανουν δύο τρύπες μικρες ,συνηθως απεναντι στο παθων σημειο(όταν λεω απεναντι αν μιλαμε π.χ. για γόνατο εννοώ δεξια και αριστερά του γονάτου.
Από την μια τρυπα εισχωρούν μια μικροκαμερα οι ορθοπεδικοι και βλέπουν τι ζημια έχεις μέσω οθόνης.Αν δεν έχεις κατι που είναι για αποκατασταση μεσω επέμβασης σε ραβουν και φευγεις.Εδω υπάρχει το πλεονεκτημα ότι αποφευγεις τις μεγαλες τομες με πολλά ράμματα και χωρίς λόγο.
Αν είσαι για επέμβση μεσω της δευτερης τρυπας εισχωρουν οι γιατροί με ειδικα μικροεργαλεια και σου κανουν την σχετική αποκατασταση έχοντας εικόνα του τι κανουν μεσω της μικροκαμερας.
Ένας από τους τραυματισμούς που είχα παλια και έκανα αρθροσκόπηση ήταν στον υπερακάνθιο μυ όπου από βαριά προπονηση στηθους τραυματιστηκα και στην ουσία κοπήκαν κάποια μικρα τεμαχίδια του μυός (αποσπαστήκαν)και τα οποια ενοχλούσαν παρα πολυ την κίνησιολογια του και ώσπου να κατασταλλάξω για την επέμβαση δεν μπορούσα να προπονησω το άνω μερος του σωματος μου για 7 μήνες γιατί και με 4 κιλά να έκανα εκτάσεις ώμων π.χ. πονουσα φοβερά,μουδιαζε στον ύπνο μου αν κοιμόμουν απο εκεινη την πλευρά κτλ.
ελπίζω slaine να μην σου έχει συμβει κάτι αναλογο και να προπονείσαι κανονικα.

slaine
16-11-08, 05:14
κοπήκαν κάποια μικρα τεμαχίδια του μυός (αποσπαστήκαν)και τα οποια ενοχλούσαν παρα πολυ την κίνησιολογια του και ώσπου να κατασταλλάξω για την επέμβαση δεν μπορούσα να προπονησω το άνω μερος του σωματος μου για 7 μήνες γιατί και με 4 κιλά να έκανα εκτάσεις ώμων π.χ. πονουσα φοβερά,μουδιαζε στον ύπνο μου αν κοιμόμουν απο εκεινη την πλευρά κτλ.
:affraid: :shock:

τώρα πως είσαι? εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοια ζημιά, την τελευταία εβδομάδα άρχισα να ζορίζω κάπως παραπάνω και πήγε καλά.

γενικά έχω ένα σωρό τραυματισμούς (κάποιοι εκ των οποίων δεν φτιάχνονται πχ σπονδυλική στήλη). ωστόσο προπονούμαι και μάλιστα αρκετά σκληρά. :D για να δούμε τη συνέχεια...

RUHL
16-11-08, 10:54
ευχαρηστω για την αναλυση αλλα καπως φοβαμε να καταληξω σε τετοιες λυσεις αλωστε ρωτησα τον ορθοπεδικο που πηγα και για "ενχυρηση"(επειδη δεν ηξερα για αθροσκοπησεις κτλ απο σας τα ακουω) και ειπε οχι δεν χρειαζετε δεν ειναι κατι σοβαρο απλος προσοχη

πωπω σλαινε φλωρος :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: 80 κιλα παγκο :lol: ο αδερφος μου ποιο πολλα σηκωνει :green: :P

Κανε αυτα που σου ειπα για τις ασκησεις θα δεις διαφορα ΑΑ και διαβασε το βιβλιο του poliquine το pricipels εκει αναλυει τον περιστροφεα πολυ καλα και αυτο επησης Self-Myofascial Release, Purpose, Methods and Techniques

αντε σε εφτιαξα παλι δεν εχω και συμφερον :clown2: :clown2: :clown2:

slaine
16-11-08, 13:19
θα σας δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε!!! θα γιάνω και μετά... :bodybuilder2: :green:

το δεύτερο βιβλίο το έχω διαβάσει. θα κοιτάξω και το άλλο.

όσον αφορά τους περιστροφικούς μυς λόγω παλαιών "ατυχημάτων" τους "δουλεύω" πλέον πολύ.

όπως και να'χει ευχαριστώ!
:wave:

Polyneikos
16-11-08, 18:32
κοπήκαν κάποια μικρα τεμαχίδια του μυός (αποσπαστήκαν)και τα οποια ενοχλούσαν παρα πολυ την κίνησιολογια του και ώσπου να κατασταλλάξω για την επέμβαση δεν μπορούσα να προπονησω το άνω μερος του σωματος μου για 7 μήνες γιατί και με 4 κιλά να έκανα εκτάσεις ώμων π.χ. πονουσα φοβερά,μουδιαζε στον ύπνο μου αν κοιμόμουν απο εκεινη την πλευρά κτλ.
:affraid: :shock:

τώρα πως είσαι? εγώ ευτυχώς δεν έχω τέτοια ζημιά, την τελευταία εβδομάδα άρχισα να ζορίζω κάπως παραπάνω και πήγε καλά.

γενικά έχω ένα σωρό τραυματισμούς (κάποιοι εκ των οποίων δεν φτιάχνονται πχ σπονδυλική στήλη). ωστόσο προπονούμαι και μάλιστα αρκετά σκληρά. :D για να δούμε τη συνέχεια...

μια χαρα είμαι πλεον απλα καποιες φορές στις προπονησεις στηθους ή ώμων όταν παίζω βαρια με πιανει καμια φορα ή βαραινει(δυσκαμψια)την επόμενη μερα.Ποτε δεν παίζω στηθος και την επομενη ωμους αλλά αυτό είναι καθαρα δική μου πρόληψη,γενικα όμως το έχω αφησει πίσω μου..αααα..εννοειται καλο ζεσταμα όταν έχεις ευπάθειες κ μικροτραυματισμούς.

ΝΙΚΟΣ827
08-06-12, 16:57
Καλησπέρα!

Μετά από προπόνηση ένιωσα ένα πόνο στον αριστερό ώμο ο οποίος ξεκινούσε από την κλείδα και πήγαινε μέχρι το λαιμό.

Για να μη σας κουράζω πήγα ορθοπεδικό και μου είπε ότι έχω επιβαρύνει τον υπερακάνθιο μυ του ώμου.

Δε μου έδωσε χάπια και μου συνέστησε 1 μήνα αποχή από τα βάρη.

Το ερώτημά μου είναι πως θα διατηρηθεί η μυικότητα αυτό το διάστημα (είναι και καλοκαίρι και χάνουμε πιο εύκολα).

Ευχαριστώ πολύ

Eddie
08-06-12, 17:05
Φιλε..κοιταξε να αποκασταθεις καλα,και βγαλε απ το μυαλο σου τις προπονησεις για λιγο καιρο γιατι ο υπερακανθιος και γενικα ο περιστροφεας του ωμου ειναι πολυ..παρα πολυ ασχημος τραυματισμος και αν παθεις καμια ρηξη,θα το χεις μια ζωη.Κανε οτι σου πει ο γιατρος..δε ξερω αν μπορεις να κανεις καποιες κινησεις με λαστιχα,ωστε να βοηθησει η επαναφορα.Οταν με το καλο ξαναμπεις,θα κανεις παντα μια δυο ασκησεις για περιστροφεις..ψαξε στο utube για rotator cuff ασκησεις.Περαστικα!!

ΝΙΚΟΣ827
08-06-12, 17:14
Να σαι καλά!

Και γω αυτό διάβασα ότι αν γίνει ζημιά εκεί μετά θα τρέχουμε μία ζωή.

Πόδια και τρέξιμο (ποδήλατο) λέω να κάνω αυτή την περίοδο.

Eddie
08-06-12, 17:22
Να σαι καλά!

Και γω αυτό διάβασα ότι αν γίνει ζημιά εκεί μετά θα τρέχουμε μία ζωή.

Πόδια και τρέξιμο (ποδήλατο) λέω να κάνω αυτή την περίοδο.

Ε ναι..κοιλιακους,ραχιαιους κλπ.


Βεβαια και τελειως απραξια δεν ειναι οτι καλυτερο για την επουλωση του,μιας και οι νεες τασεις λενε οτι οταν τραυματιζεις μια περιοχη,για να την επαναφερεις χρειαζεται αποθεραπεια με γυμναστικη..τωρα τι ακριβως,θα σε γελασω..καλυτερα να το ψαξεις.Μαλλον τιποτα διατασεις και λαστιχα με πολλες ρεπς και πολυ χαμηλη ενταση..δεν ειμαι και 100 τοις 100 σιγουρος ομως..

chro
08-06-12, 23:18
Εφόσον έχει περάσει τουλάχιστον 1 εβδομάδα με παγοθεραπία, κάνε τις πρώτες 2 ασκήσεις που έχει το βίντεο. Τη μία μετά την άλλη χωρίς διάλειμμα. Στην πρώτη άσκηση καλύτερα η παλάμη να κοιτάει προς τα μέσα και όχι προς τα πάνω για να μην επιβαρύνεις καρπούς.
Κάνεις με πολύ λίγα κιλά (μισοκιλο αλτήρα αν έχετε) 25 ρεπς -25 ρεπς. Σε κάθε σετ κάνεις 2 λεπτά διάλειμμα σύνολο 3 σετ. Όσο δυναμώνεις αυξάνεις βάρος μέχρι αλτήρα 2.5 κιλά το πολύ.
Μετά από λίγες μέρες δοκιμάζεις την πρώτη άσκηση με λάστιχα. Προσοχή ο αγκώνας κολλητά στο σώμα.
Οι ασκήσεις αυτές δε θα σου παρέχουν μυϊκότητα εμφανισιακά, αλλά θα κάνουν πολύ καλό στον τραυματισμό.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EhAPCPAskJU

Eddie
08-06-12, 23:38
Οι ασκήσεις αυτές δε θα σου παρέχουν μυϊκότητα εμφανισιακά, αλλά θα κάνουν πολύ καλό στον τραυματισμό.


Κι ομως..αν κανει YTWL θα τον βοηθησει οχι μονο να δυναμωσει τους περιστροφεις,αλλα και να "σηκωσει" τους δελτοειδεις..να μην καμπουριαζουν δηλαδη,να γινουν απο φυσικου τους (οσο δυναται αυτο εννοειται) οπως οταν στεκεσαι στη προσθια relax ποζα.Ελπιζω να εγινα κατανοητος.. :P

ΝΙΚΟΣ827
09-06-12, 00:14
Ευχαριστώ πολύ!

Στεναχωριέμαι που θα απέχω από τα βάρη, αλλά η υγεία πάνω απ' όλα.

Ελπίζω να μπορέσω να επανέλθω σε καλά επίπεδα.

Μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός δε μου έδωσε κάποιο φάρμακο. Απλά μου είπε αποχή.

dimbill
20-02-15, 11:10
Γεια σας!

Θα ήθελα την βοήθειά σας!
Στις 7 Φεβρουαρίου πόνεσα πάρα πολύ πάνω από την μασχάλη όλο ευθεία πάνω.
Σάββατο νύχτα έως 4 το πρωί ο πόνος ήταν απίστευτος. Έβαζα έως τις 4 που αποκοιμήθηκα voltaren.
Ξυπνάω Κυριακή με τον μισό πόνο. Το ίδιο και νύχτα Κυριακής με voltaren και μειώνεται ο πόνος άλλο ένα 20%.
Δευτέρα σε χειρούργο ορθοπεδικό αθλίατρο.
Με ελάχιστη εξέταση με έστειλε για ακτινογραφία.
Η ακτινογραφία έδειξε ασβεστοποιητική τενοντίτιδα. Οκ το βρήκε.... χάρηκε για την διάγνωσή του. 'Ελα που εγώ πάνω από μασχάλη πονούσα.
Έδωσε αντιφλεγμονώδες μου μίλησε για ενέσεις μου μίλησε για 10 ημέρες άδεια από την εργασία μου μίλησε για 10 φυσικοθεραπείες τώρα δέκα αργότερα.
Καλά όπως όλοι μας δεν τα έχω καλά με όλα αυτά τα παραπάνω. Ούτε ενέσεις ούτε τόση άδεια... κτλ κτλ.
Μου είπε μετα από την επιμονή μου πως πονάω προς τα μέσα αλλά είναι η ασβετοποιός απ έξω και νομίζω πως χτυπάει μέσα... Είμαι και ξανθιά αλλά να μην καταλαβαίνω που πονάω δεν μου το είχα:P. Με πίεζε απ έξω και δεν ένιωθα κάτι. Με ακουμπούσε εκεί εσωτερικά και άντε γεια!!



Πίνω τα χάπια το ξεκουράζω... αυτό κάθε ημέρα γινόταν και καλύτερα.
Παρασκευή απόγευμα σε άλλο γιατρό.
Με εξέτασε αρκετή ώρα χέρια έτσι χέρια αλλιώς πάνω κάτω πίσω... και κλινικά είπε τέλεια.
Είπε επίσης να μην κάνω φυσικοθεραπείες. Ένα λάστιχο μόνο να το δέσω και να το τραβάω στο σπίτι. Ανέφερε για τον τένοντα τον υπερακάνθιο.
Έπειτα είπε πως μπορεί να πετάξω σκουπίδια και να κοπεί, μπορεί να στρώσω κουβέρτα και να κοπεί:shock:.... και πως δεν μπορεί να μου σταματήσει τις δραστηριότητες να γυρίσω σε αυτές σε 10 ημέρες.

Είμαι 40 ετών. Από γυμναστήριο κάνω 3 φορές/ εβδομάδα powerplate και παίζω βόλευ.

Διαβάζω για πόσο μεγάλα θέματα ίσως να έχουμε αν δεν το προσέξουμε... δεν έχω μείνει ικανοποιημένη με τις οδηγίες τους.

Κλασικά δεν φαντάζομαι να σταματάω γυμναστήριο και βόλευ. Τώρα στο σπίτι κάνω διάδρομο. Από την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω ζημιά και να τρέχω εξάμηνα και με χειρουργεία κτλ κτλ.
Ουφ!
Εμένα γιατί δεν με έστειλαν για μαγνητική... γιατί απόλυτα δεν με καθοδήγησαν τι να κάνω;
Η ιδέα μου είναι; ή φύλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά... γιατί ότι και να λένε μόνο εμείς θα την πατήσουμε;
Το χέρι είναι πολύ καλύτερα από εκείνη την Δευτέρα... εγώ όμως ανησυχώ... είναι το κατ φαντασίαν ασθενής ή να δώσω και άλλη προσοχή... και να απευθυνθώ και αλλού?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και για την όποια άποψη - καθοδήγηση!

(Η ακτινογραφία έδειξε ασβετοποιητική τενοντίτιδα... κάτι όμως λένε αφού δεν πόναγα εκεί πως ίσως να έχει δημιουργηθεί και πριν είκοσι χρόνια.)