PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσοστό Λίπους και Γράμμωση



Andria
28-06-13, 19:46
Παιδιά Καλησπέρα,
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη γράμμωση.. Καταρχήν, πόσο ποσοστό λίπος θα πρέπει να έχει μια κοπέλα για να μπορεί να γραμμώσει; Εγώ είμαι 23 χρονών με ύψος 1.62 και 49 κιλα.

Επίσης σχετικά με τη διατροφή, είναι κάποια τρόφιμα τα οποία πέρνω και είμαι σε αμφιβολία κατά πόσο είναι απαγορευμένα για την γράμμωση, είναι ανάλατη μυζήθρα πχ 100γρ την μέρα και μια φέτα πολύσπορο ψωμι ή ολικής αλέσεως.:unsure:

Σας ευχαριστω, Καλο Σαββατοκυριακο να χουμε.. ;)

Andria
30-06-13, 16:38
Παιδιά Καλησπέρα,
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη γράμμωση.. Καταρχήν, πόσο ποσοστό λίπος θα πρέπει να έχει μια κοπέλα για να μπορεί να γραμμώσει; Εγώ είμαι 23 χρονών με ύψος 1.62 και 49 κιλα.

Επίσης σχετικά με τη διατροφή, είναι κάποια τρόφιμα τα οποία πέρνω και είμαι σε αμφιβολία κατά πόσο είναι απαγορευμένα για την γράμμωση, είναι ανάλατη μυζήθρα πχ 100γρ την μέρα και μια φέτα πολύσπορο ψωμι ή ολικής αλέσεως.:unsure:

Σας ευχαριστω, Καλο Σαββατοκυριακο να χουμε.. ;)

Kανεις ? :unsure:

Nikolas_mk2
30-06-13, 17:34
Καλησπέρα,

το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα :thumbup:

Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν! :welcome:

FITNESS GIRL
30-06-13, 18:49
κοπελια το καθε σωμα ειναι διαφορετικο δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο και μια φιλικη συμβουλη μην πεσεις πολυ χαληλα σε λιπος γιατι εχει πολλα μειον για την γυναικα αυτο πχ απουσια περιοδου [το περασα και αυτη τη στιγμη ακολουθω θεραπεια] επεισεις στεγνωνει το προσωπο και χανουμε πολυ απο την γλυκα μας ξερω τι σου λεω μην κολλας σε νουμερα εκτος αν θες να πας σε αγωνες γυμνασου κανε ενα ομορφο γυμνασμενο σωμα και ασε τα νουμερα και τις λιπομετρησεις στα λεω φιλικα παντα:thumbup::toast: ο νικολας ποιο πανω καλα στα λεει οσο για διατροφη γραμμωσης και τροφες υπαρχουν πολλα αθρα στο φορουμ που θα σου δωσουν τις απαντησεις που θες η μπες στα ημερολογια μας στο δικο μου και των αλλων κοριτσιων ν απαρεις ιδεες απο μια διατροφικη μερα

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-06-13, 19:01
Καλησπέρα,

το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα :thumbup:

Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν! :welcome:

Πολυ σωστα τα λες Νικολα :thumbup: ,φανταζεσαι να εκανε διαιτα για να γραμμωσει , ενω μαλλον ηδη ειναι αδυνατη ;;

Nikolas_mk2
30-06-13, 19:24
Κι εγω αυτό φαντάστηκα Χρήστο,με τέτοια στατιστικά δλδ αυτό φαίνεται και είναι κρίμα κάποιος να δουλεύει σκληρά έχοντας βάλει ''λαθος'' στόχο μπροστά του. ;)

Andria
01-07-13, 20:05
Καλησπέρα,

το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα :thumbup:

Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν! :welcome:

Ενταξει συμφωνω για την ανεπτυγμενη μυικότητα απλά ρώτησα ένα περιπου για τα ποσοστα λιπους ετσι ωστε να μπορεις να επιτυχεισ μια γράμμωση, γιατί απ οσο γνωριζω δεν μπορει να επιτευχθει αυτο με ψηλα ποσοστα..
Επίσης σχετικά με τα μακροπρόθρεπτικα συστατικά των συγκεκριμενων τροφίμων εχω μελετήσει διαφορες σελιδες απλα εχω μπερδευτει σε ενα αρθρο απο εδω σχετικα με τη διατροφη γραμμωσης οτι θα πρεπει να αποφευγονται τα γαλοκτοκομικα προιοντα και το ψωμι.:unsure:

Andria
01-07-13, 20:08
Πολυ σωστα τα λες Νικολα :thumbup: ,φανταζεσαι να εκανε διαιτα για να γραμμωσει , ενω μαλλον ηδη ειναι αδυνατη ;;

Κοιτα μπορει μια κοπελα να ειναι αδυνατη αλλα να εχει υψηλα ποσοστα λιπους δεν συμαινει οτι καθε αδυνατη κοπελα εχει και χαμηλα ποσοστα γι αυτο ειχα ρωτησει για τα ποσοστα λιπους, σορυ παιδια δεν κατεχω και πολλα ειμαι νεα εδω καθε αρχη δυσκολη ειναι.;)

Andria
01-07-13, 20:10
Κι εγω αυτό φαντάστηκα Χρήστο,με τέτοια στατιστικά δλδ αυτό φαίνεται και είναι κρίμα κάποιος να δουλεύει σκληρά έχοντας βάλει ''λαθος'' στόχο μπροστά του. ;)

Φιλε Νικολα τι εννοεις οτα λες εχοντας βάλει "λάθος" στοχο μπροστα του? :unsure:

Andria
01-07-13, 20:22
κοπελια το καθε σωμα ειναι διαφορετικο δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο και μια φιλικη συμβουλη μην πεσεις πολυ χαληλα σε λιπος γιατι εχει πολλα μειον για την γυναικα αυτο πχ απουσια περιοδου [το περασα και αυτη τη στιγμη ακολουθω θεραπεια] επεισεις στεγνωνει το προσωπο και χανουμε πολυ απο την γλυκα μας ξερω τι σου λεω μην κολλας σε νουμερα εκτος αν θες να πας σε αγωνες γυμνασου κανε ενα ομορφο γυμνασμενο σωμα και ασε τα νουμερα και τις λιπομετρησεις στα λεω φιλικα παντα:thumbup::toast: ο νικολας ποιο πανω καλα στα λεει οσο για διατροφη γραμμωσης και τροφες υπαρχουν πολλα αθρα στο φορουμ που θα σου δωσουν τις απαντησεις που θες η μπες στα ημερολογια μας στο δικο μου και των αλλων κοριτσιων ν απαρεις ιδεες απο μια διατροφικη μερα

Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου:) κι εχεις δίκιο σχετικα με το θεμα της περιοδου το περνω και αυτο εδω και 7 μηνες αν και δεν εχω και τοσο ακραια χαμηλα ποσοστο λιπους. Επισης συμφωνω οτι καθε σωμα ειναι διαφορετικο και οτι δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο απλα ζητησα περιπου ενα αριθμιτικο πλαισιο. Σχετικα με τα αρθρα εγω μελετησει διαφορα εδω απλα ειμαι νεα στο χωρο και δεν γνωρζω πολλα και εχω μπερδευτει, αλλά θέλω πολυ να εχω ενα καλο σωμα μιας και σκοτωνομαι στο gym επισης απο που μπορω να δω τα ημερολογια που μ λες? :unsure:
Ευχαριστω ;)

Nikolas_mk2
01-07-13, 20:37
Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20% ;)

Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.

Andria
01-07-13, 22:29
Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20% ;)

Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τα τροφιμα και για τα νουμερα και συμφωνω με τις αποψεις σου , σε τελευταια λιπομετρηση που εχω κανει πριν περιπου ενα μηνα ημουν καπου 16.8% , αρα απο ποσοστο λιπους πιστευω ειμαι σε καλο δρομο δεν ειμαι τοσο μακρια, δεν θελω να χασω αλλα κιλα αλλα με βαση αυτο που μου λες πιο πανω πρεπει να αυξησω την μυικοτητα μου,προσπαθω με μια σωστη διατροφη και gym αλλα καπου εχω κολλησει δεν βλεπω καποια διαφορα στο σωμα μου και ως αρχαρια δεν ξερω τι κανω λαθος:(:unsure:

vickypek
01-07-13, 23:28
τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspot.gr/2013/06/blog-post_30.html
μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!

FITNESS GIRL
02-07-13, 09:52
Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου:) κι εχεις δίκιο σχετικα με το θεμα της περιοδου το περνω και αυτο εδω και 7 μηνες αν και δεν εχω και τοσο ακραια χαμηλα ποσοστο λιπους. Επισης συμφωνω οτι καθε σωμα ειναι διαφορετικο και οτι δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο απλα ζητησα περιπου ενα αριθμιτικο πλαισιο. Σχετικα με τα αρθρα εγω μελετησει διαφορα εδω απλα ειμαι νεα στο χωρο και δεν γνωρζω πολλα και εχω μπερδευτει, αλλά θέλω πολυ να εχω ενα καλο σωμα μιας και σκοτωνομαι στο gym επισης απο που μπορω να δω τα ημερολογια που μ λες? :unsure:
Ευχαριστω ;)

εγω παιζω γυρω στο 13-14 το χειμωνα ειχα πεσει 11-12 και περιοδο ειχα να δω 3 μηνες τωρα ακολουθω θεραπεια γι αυτο θελει προσοχη πιστευω 14-15 περιπου η γυναικα ειναι κομπλε τα ημερολογια θα τα δεις στην ενοτητα του φορουμ ημερολογια προπονησης μπες να δεις διατροφες κοριτσιων :thumbup:

FITNESS GIRL
02-07-13, 09:53
τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspot.gr/2013/06/blog-post_30.html
μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!

αστα να πανε :(:(:(

Nikolas_mk2
02-07-13, 11:03
^ +1

Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος-εφόσον σ΄ενδιαφέρει απλά να έχεις ενα όμορφο/γυμνασμένο σώμα-να πας κάτω απο 15% σε καμία περίπτωση



,προσπαθω με μια σωστη διατροφη και gym αλλα καπου εχω κολλησει δεν βλεπω καποια διαφορα στο σωμα μου και ως αρχαρια δεν ξερω τι κανω λαθος:(:unsure:

Αν εχεις κολλήσει πιθανόν κατι απο τα δυο να χρειάζεται μια αλλαγή/τροποποίηση,μπορεις να ανεβάσεις στις αντίστοιχες ενότητες τη διατροφή και το πρόγραμμα σου για να γινει πανω σε αυτά μια συζητηση :thumbup:

Stella
02-07-13, 17:14
Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20% ;)

Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.

Mη λεμε οτι θελουμε...
13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!
Καπου εχουμε ξεφυγει με τα ποσοστα λιπους και νομιζουμε οτι είναι καραμελιτσες!
Για να λεει καποια οτι εχει κατω απο 18% λιπος σημαινει οτι θα εχει εμφανη εντονη γραμμωση(εφοσον διαθετει μυικοτητα εννοειται).
Αρα νουμερα κατω απο 18 (αντε ας πουμε κατω απο 16) απλα δεν υπαρχουν!
Εκτος αν μιλαμε οτι οι κοπελες που ισχυριζονται οτι παιζουν κατω απο 15% είναι πιο στεγνες απο αυτη:
69839
που είναι 17% ή απο αυτη
69840
που είναι στο 15%

Και οκ η καθεμια μας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει...αλλα ας μην παραπληροφορουμε και τις νεες κοπελες στο χωρο και ψαχνουν να φτασουν ουτοπικα νουμερα...

ΥΓ. Καποια λινκ για του λογου το αληθες:
http://www.bodybuilding.com/fun/body_fat_categories.htm
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=123726731&page=1

(Δεν είμαι σιγουρη αν επιτρεπονται ή οχι τα συγκεκριμενα λινκ, αν οχι ας σβηστουν και ζητω συγνωμη απο τους διαχειριστες)

Nikolas_mk2
02-07-13, 18:00
13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!


Σωστα,το 13% οντως για γυναικα ειναι υπερβολή και ξεφευγει-αλλωστε για αυτο παρακατω εγραψα πως δεν υπαρχει κανενας λόγος μια γυναικα να πέσει κατω απο 15% ;)

Andria
02-07-13, 19:31
τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspot.gr/2013/06/blog-post_30.html
μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!

Εχεις απολυτο δικαιο!! :thumbup:

Andria
02-07-13, 19:41
εγω παιζω γυρω στο 13-14 το χειμωνα ειχα πεσει 11-12 και περιοδο ειχα να δω 3 μηνες τωρα ακολουθω θεραπεια γι αυτο θελει προσοχη πιστευω 14-15 περιπου η γυναικα ειναι κομπλε τα ημερολογια θα τα δεις στην ενοτητα του φορουμ ημερολογια προπονησης μπες να δεις διατροφες κοριτσιων :thumbup:

:shock: Πολυ χαμηλά δεν έχεις πέσει εσυ? Επισης για το θεμα της περιοδου ειναι πολυ δυσκολο το αντιμετωπιζω αυτο εδω και λιγο καιρο και δεν λεει να κατεβει :S Αλλα δεν ειναι και τοσο χαμηλο το ποσοστο λιπους μου. Οσο για τα ημερολογια σ ευχαριστω τα εχω βρει εχω παρει ιδεες 8α σασ αναρτησω και ενα δικο μου καθημερινο πλανο διατροφης καθως και ενα προγραμμα μου στο gym για να ακουσω τα σχολια και τις συμβουλες σας ως τελειως αρχαρια που ειμαι .:toast:

Andria
02-07-13, 19:43
Σωστα,το 13% οντως για γυναικα ειναι υπερβολή και ξεφευγει-αλλωστε για αυτο παρακατω εγραψα πως δεν υπαρχει κανενας λόγος μια γυναικα να πέσει κατω απο 15% ;)

Εννοειτε βρε παιδια δεν θελω υπερβολες δεν σκοπευω να κατεβω αγωνες, θελω απλα ενα γραμμωμενο και σφικτο σωμα:turtle:

Andria
02-07-13, 19:45
^ +1

Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος-εφόσον σ΄ενδιαφέρει απλά να έχεις ενα όμορφο/γυμνασμένο σώμα-να πας κάτω απο 15% σε καμία περίπτωση




Αν εχεις κολλήσει πιθανόν κατι απο τα δυο να χρειάζεται μια αλλαγή/τροποποίηση,μπορεις να ανεβάσεις στις αντίστοιχες ενότητες τη διατροφή και το πρόγραμμα σου για να γινει πανω σε αυτά μια συζητηση :thumbup:

Θα ποσταρω συντομα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καλη και η προπονηση μου και η διατροφη γιατι ειμαι τελειως αρχαρια ομως θελω πολυ να πετυχω το στοχο μ.. Αναμενετε και θα περιμενω τις συμβουλες σας:)

Andria
02-07-13, 19:52
Mη λεμε οτι θελουμε...
13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!
Καπου εχουμε ξεφυγει με τα ποσοστα λιπους και νομιζουμε οτι είναι καραμελιτσες!
Για να λεει καποια οτι εχει κατω απο 18% λιπος σημαινει οτι θα εχει εμφανη εντονη γραμμωση(εφοσον διαθετει μυικοτητα εννοειται).
Αρα νουμερα κατω απο 18 (αντε ας πουμε κατω απο 16) απλα δεν υπαρχουν!
Εκτος αν μιλαμε οτι οι κοπελες που ισχυριζονται οτι παιζουν κατω απο 15% είναι πιο στεγνες απο αυτη:
69839
που είναι 17% ή απο αυτη
69840
που είναι στο 15%

Και οκ η καθεμια μας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει...αλλα ας μην παραπληροφορουμε και τις νεες κοπελες στο χωρο και ψαχνουν να φτασουν ουτοπικα νουμερα...

ΥΓ. Καποια λινκ για του λογου το αληθες:
http://www.bodybuilding.com/fun/body_fat_categories.htm
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=123726731&page=1

(Δεν είμαι σιγουρη αν επιτρεπονται ή οχι τα συγκεκριμενα λινκ, αν οχι ας σβηστουν και ζητω συγνωμη απο τους διαχειριστες)

:shock: Δεν ειχα ιδεα ειλικρινα!!! Σ ευχαριστω για τα λινκ και τις πληροφοριες που μου εχεις δωσει, επισης σε λιπομετρηση που εχω κανει πριν ενα περιπου μηνα το ποσοστο λιπους μου ηταν 16,8 αλλα εγω γραμμωση δεν βλεπω ειναι λογικο αυτο το ποσοστο και να μην βλεπω τιποτα? :unsure: Η δεν ειναι αξιοπιστη η λιπομετρηση που εχω κανει? Επισης γυμναζομαι 4-5 φορες τη βδομαδα εδω και εναμιση-2 χρονια σχεδον παλαιοτερα στη ζωη μου δεν ειχα ασχοληθει ποτε ομως με gym αλλα παντα προσεχω τη διατροφη μου εχω πολυ καιρο που εχω κοψει τα τηγανητα και το λευκο υδατανθρακα ( ζυμαρικα, λευκο ψωμι) θα ποσταρω αμα ειναι ρο προγραμμα μιας μερα μου στο gym και τη συνηθισμενη μου διτροφη για ν α ακουσω σχολια και συμβουλες σας ειμαι διατεθημενη για οποιες αλλαγες ειμαι σκληρο καρυδι :green:

Stella
02-07-13, 23:32
Eξαρταται με ποια μεθοδο εκανες...
Αν και μενα και με απλη μετρηση με ηλεκτροδια που εκανα και με τσιμπίδα με εβγαλε σχεδον το ιδιο.
Δηλ θεωρω και τη μεθοδο με τα ηλεκτροδια αρκετα αξιοπιστη.
Πιστευω οτι δε φαινεσαι γραμμωμενη σε αυτο το ποσοστο, που πραγματικα είναι πολυ χαμηλο, επειδη σου λειπει μυικοτητα.
Επικεντρωσου στην προπονηση με βαρη και σε μια καλη διατροφη με θερμιδες συντηρησης περιπου.
Στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα για διατροφη και προπονησεις.
Αν υπαρχει και κανενας γυμναστης στο γυμναστηριο σου που να ξερει 5 πραγματα καλο θα ηταν να σε καθοδηγησει!
Καλη επιτυχια στο στοχο σου!:)

Andria
03-07-13, 01:04
Eξαρταται με ποια μεθοδο εκανες...
Αν και μενα και με απλη μετρηση με ηλεκτροδια που εκανα και με τσιμπίδα με εβγαλε σχεδον το ιδιο.
Δηλ θεωρω και τη μεθοδο με τα ηλεκτροδια αρκετα αξιοπιστη.
Πιστευω οτι δε φαινεσαι γραμμωμενη σε αυτο το ποσοστο, που πραγματικα είναι πολυ χαμηλο, επειδη σου λειπει μυικοτητα.
Επικεντρωσου στην προπονηση με βαρη και σε μια καλη διατροφη με θερμιδες συντηρησης περιπου.
Στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα για διατροφη και προπονησεις.
Αν υπαρχει και κανενας γυμναστης στο γυμναστηριο σου που να ξερει 5 πραγματα καλο θα ηταν να σε καθοδηγησει!
Καλη επιτυχια στο στοχο σου!:)

Σ ευχαριστω πολυ!! Γιατι λιπομεπτηση αυτη με τα ηλεκτοδια μονο εχω κανει, αρα εχεις δικιο οπως και τα παιδια πιο πανω δεν εχω και τοσο ανεπτυγμενη μυικοτητα , μα ελα π γινομαι κομματια στο gym :unsure: ουφ κατι παει λαθος σιγουρα ή με το προγραμμα μου στο gym η με τη διατροφη μου. Εχω υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης μου απο εδω μεσα στο forum που ειχε αναρτησει ενα μελος και βγαινει περιπου 1600 και κατι δεν το θυμαμαι ακριβως.
Στο γυμναστηριο , μου εχει ετοιμασει ο γυμναστης το προγραμμα μου , θα το αναρτησω σε λιγο , επισης και τη διατροφη που ακολουθω μεχρι στιγμης. Αν βρω θαρρος θα αναρτησω και καμια φωτο μου για να γελασουμε :green::turtle:

Nikolas_mk2
03-07-13, 01:17
Εχω υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης μου απο εδω μεσα στο forum που ειχε αναρτησει ενα μελος και βγαινει περιπου 1600 και κατι δεν το θυμαμαι ακριβως.

Λογικά αυτό ειναι το πρωτο λάθος! :green:

Ξανακοιτα τις θερμιδες σου για σιγουρια,εχω την εντυπωση οτι εισαι κοντα στις 1900-2000 με μετρια δραστηριότητα

Andria
03-07-13, 01:36
το προγραμμα μου στο gym σας αναρτω μια μερα απο το προγραμμα μου για να μην σας κουραζω

ΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ
δρομο 10'

ΠΛΑΤΗ
ΕΜΠΡΟΣΘΙΕς ΕΛΞΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ 3 *15
ΜΗΧΑΝΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗΣ 3 *15

ΣΤΗΘΟΣ
ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΕΣΕΩΝ ΣΤΗΘΟΥΣ 3*15
ΜΗΧΑΝΗ ΠΕΚ-ΤΕΚ 3*15
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΓΚΟ 3*10

ΩΜΟΙ
ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΕΣΕΩΝ ΩΜΩΝ 3*10
ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΝΗΨΩΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ 3*10

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3 *10

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3 *10

ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ (ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΜΕ 4 *20)

Ελλειπτικο 15 '

* Aεροβιο στο τελος ειχα 20-25 λεπτα αλλά ειπα να το μειωσω δεν νομιζω να χρειαζομαι τοσο αεροβιο.
H ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ
9.00 1 φετα πολυσπορο ψωμι ή ολικης αλεσεως με μια φετα γαλοπουλα βραστη , μια φετα αναλατη μυζηθρα 40γρ (την εχω αδυναμια :unsure:) και 2 ασπραδια αυγου ή βρωμη με νερο και 1 κουταλια μελι
11.00 1 μπανάνα ή ενα πρασινο μήλο
12.30-2.00 gym
2.30 στηθος κοτόπουλο με σαλατα ή τονοσαλατα ή μια μεριδα ψαρι (σολωμο ή τσιπουρα) ή μια μεριδα μαυρομματικα φασολια ή φακες με σπανακι ή βοδινο φιλετο steak με σαλατα
5.30 γιαουρτακι χωρις λακτοζη με ενα κουταλακι μελι και ενα κουταλακι βρωμη ή Τοστ με μια φετα γαλοπουλα βραστη και μια φετα αναλατη μυζηθρα
8.30 στηθος κοτοπουλο με σαλατα ή τονοσαλατα ή χοιρινο ψαρονεφρι με σαλατα.

Αυτο ειναι ενα συνηθισμενο καθημερινο πλανο της διατροφης μου, τι λετε; πρεπει να αφαιρεσω κατι; μηπως να προσθεσω και καμια πρωτεινη μετα το gym ? εχω δει στο φορουμ οτι υπαρχουν και χωρις λακτοζη (εχω δυσανεξια:()
Περιμενω σχολια και συμβουλες σας κακά καλά ολα καλοδεχουμενα:P

Andria
03-07-13, 01:37
Λογικά αυτό ειναι το πρωτο λάθος! :green:

Ξανακοιτα τις θερμιδες σου για σιγουρια,εχω την εντυπωση οτι εισαι κοντα στις 1900-2000 με μετρια δραστηριότητα

οκ να ψαξω να το ξαναβρω παλι αν και το ματι κλεινει για αποψε:P:rolf: αλλα με εχει πιασει και μια πορωση :P

Andria
03-07-13, 01:49
Φιλε Νικολα εχεις δικιο μου βγαζει 1950,696 τελειως αρχαρια μιλαμε :unsure: τεσπα σας βαζω και μια φωτο με τα χαλια μου:green: , μπορειτε να γελασετε ελευθερα ξερω εχω πολυ δρομο ακομα αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια :green::turtle:
Θα περιμενω σχολια σας, για την ωρα παω για νανακια καληνυχτα κοσμε!!! :turtle:

Nikolas_mk2
03-07-13, 23:58
Εμ,είδες.....Μεσα σ'ολα εκανες και υποθερμιδική διατροφή! :green:

Βασικά τι εννοείς με το ''μια μερα απο το προγραμμα μου''?Ολα αυτα τα κάνεις σε μία μέρα? :unsure:

Εαν ακολουθεις προγραμμα upper/lower body καλο θα ηταν σιγα-σιγα(εφόσον δεν βλεπεις αξιολογο αποτελεσμα)να δοκιμάσεις λιγο καιρό με σπλιτ,βελτιωνοντας παραλληλα τη διατροφή σου.

Στο πρωινο καλό θα ηταν να ανεβάσεις λιγο υδατανθρακα,να τρως κι εναν κρόκο,την βρωμη καλύτερα με γάλα και στο γευμα πριν την προπ να βαλεις λιγη πρωτείνη,επίσης το γιαουρτι ειναι καλύτερο πριν τον υπνο-δλδ τα γευματα 5.30-8.30 καντα μια τραμπα ;)

Andria
04-07-13, 00:44
Εμ,είδες.....Μεσα σ'ολα εκανες και υποθερμιδική διατροφή! :green:

Βασικά τι εννοείς με το ''μια μερα απο το προγραμμα μου''?Ολα αυτα τα κάνεις σε μία μέρα? :unsure:

Εαν ακολουθεις προγραμμα upper/lower body καλο θα ηταν σιγα-σιγα(εφόσον δεν βλεπεις αξιολογο αποτελεσμα)να δοκιμάσεις λιγο καιρό με σπλιτ,βελτιωνοντας παραλληλα τη διατροφή σου.

Στο πρωινο καλό θα ηταν να ανεβάσεις λιγο υδατανθρακα,να τρως κι εναν κρόκο,την βρωμη καλύτερα με γάλα και στο γευμα πριν την προπ να βαλεις λιγη πρωτείνη,επίσης το γιαουρτι ειναι καλύτερο πριν τον υπνο-δλδ τα γευματα 5.30-8.30 καντα μια τραμπα ;)

Ναι μια μια μερα κανω αυτο το προγραμμα και σημερα ειχα το εξης:
Δρομο 15'
ΠΟΔΙΑ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ 2*20
ΚΑΜΨΕΙς ΜΗΡΙΑΙΩΝ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ 2*20
ΗΜΙΚΑΘΙΣΜΑΤΑS/S 2*20
ΠΡΟΒΟΛΕΣ S/S 2*20
ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΑΓΩΓΩΝ S/S 2*20
ΜΗΧΑΝΗ ΓΛΟΥΤΙΑΙΩΝ S/S 2*20
ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ( ΔΙΦΟΡΑ)
ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ 15'

Σχετικα με τη διατροφη οκ για την πρωτεινη και τον υδατανθρακα θα το προσπαθησω αν και δεν μ αρεσει καθολου το γαλα εχω και την δυσανεξια:(, εννοεις τ γευμα στις 5.30 να το παιρνω στις 8.30 ? και αυτο στις 8.30 στις 5.30 ? :unsure:

Stella
04-07-13, 06:36
Oχι οχι κοριτσι μου...
εφοσον το γαλα δεν σου αρεσει και εχεις και δυσανεξια δεν είναι καθολου απαραιτητο να το ενταξεις στη διατροφη σου
Κρατα τη βρωμη με νερο και μελι εφοσον σου αρεσει (αν προσθεσεις και κανελιτσα γινεται πιο νοστιμο) και προσθεσε σ΄αυτο το πρωινο και μια πηγη πρωτείνης πχ. 3-4 ασπραδια ή αν παιρνεις συμπληρωμα κανενα σκουπ πρωτείνης.;)

Nikolas_mk2
04-07-13, 08:19
Σωστά,εχεις θεμα με τη λακτοζη,οποτε καντο ετσι ή δοκίμασε πιτάκι βρωμης αν σου αρεσει ;)



γευμα στις 5.30 να το παιρνω στις 8.30 ? και αυτο στις 8.30 στις 5.30 ? :unsure:

Ναι,εφόσον εχεις γιαουρτι δλδ αντι για τοστ βαλτο τελευταιο γευμα καλυτερα

Andria
05-07-13, 00:35
Σωστά,εχεις θεμα με τη λακτοζη,οποτε καντο ετσι ή δοκίμασε πιτάκι βρωμης αν σου αρεσει ;)

OK θα το δοκιμασω ενδιαφερον μου φανηκε ειδα τη συνατγη στο φορουμ μονο που εχει πολλα αυγα και λεω να τα μειωσω.

http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?1622-%CE%A0%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%AE-Video



Ναι,εφόσον εχεις γιαουρτι δλδ αντι για τοστ βαλτο τελευταιο γευμα καλυτερα
Οκ αυτο θα κάνω :thumbup:

Andria
05-07-13, 00:42
Oχι οχι κοριτσι μου...
εφοσον το γαλα δεν σου αρεσει και εχεις και δυσανεξια δεν είναι καθολου απαραιτητο να το ενταξεις στη διατροφη σου
Κρατα τη βρωμη με νερο και μελι εφοσον σου αρεσει (αν προσθεσεις και κανελιτσα γινεται πιο νοστιμο) και προσθεσε σ΄αυτο το πρωινο και μια πηγη πρωτείνης πχ. 3-4 ασπραδια ή αν παιρνεις συμπληρωμα κανενα σκουπ πρωτείνης.;)

Ωραια ιδεα για κανελα θα την προσθεσω και αυτη ;) Δεν παιρνω καποιο συπληρωμα ακομα αλλα το μελετησα λιγακι σχετικα με τις πρωτεινες και βρηκα καποιες που δεν εχουνε λακτοζη και θα θελα να δοκιμασω
Dymatize: Iso-100
ON: Platinum Hydro Whey
Reflex: CFM Mirco Whey
Εσυ τι μου προτεινεις?
Επισης για το προγραμμα μου στο gym τι αποψη εχετε; καλο ειναι ; θα μπορουσα να αλλαξω ή να προσθεσω κατι; Σημερα επισης για τριτη μερα ειχα μονο 15 λεπτα αεροβιο ελλειπτικο μετα διαφορους κοιλιακους και τελος παλι αεροβιο 40 λεπτα δρομο.
Οσο για την pics μου ασχολιαστο ε? εχω πολυ δρομο ακομα? :green::P

Nikolas_mk2
05-07-13, 00:45
Αν θες τη γνωμη μου με αλεσμενη βρωμη γινεται καλυτερο-φερνει λιγο και σε (χοντρή)κρέπα! :P

Andria
05-07-13, 00:59
Αν θες τη γνωμη μου με αλεσμενη βρωμη γινεται καλυτερο-φερνει λιγο και σε (χοντρή)κρέπα! :P

Ok θα χρησιμοποιησω και το μπλεντερακι τοτε:thumbup: και μην μ λες για κρεπα τετοια ωρα :P να μου ρχετε στο νου η μερεντα :rolf:

Nikolas_mk2
05-07-13, 01:03
τι μερεντα......Σε μπεν μαρι 2 κουταλιες της σουπας νουτελα,ενα kinder bueno κλασσικο κι ενα με λευκη σοκολατα κομματιασμενα,λιωσιμο και απλωμα αμεσως! :green: :turtle:

Andria
05-07-13, 01:23
τι μερεντα......Σε μπεν μαρι 2 κουταλιες της σουπας νουτελα,ενα kinder bueno κλασσικο κι ενα με λευκη σοκολατα κομματιασμενα,λιωσιμο και απλωμα αμεσως! :green: :turtle:

Πωωπω τι μου κανεις τετοιες ωρες:P ευτυχως που δεν εχει τιποτα ουτε στη ντουλαπα ουτε στο ψυγειο το πηρα σοβαρα το θεμα αλλιως θα σου λεγα :P:turtle: