PDA

Επιστροφή στο Forum : Βεϊσάκης Νίκος



Polyneikos
05-07-13, 21:26
Ο Νίκος Βεϊσάκης, ειναι ένας πρωταθλητής από τα παλιά με την δικιά του πορεία , που πρωταγωνίστησε τις δεκαετιες του 1970 και του 1980.
Η καταγωγή του ειναι από το Ηράκλειο της Κρήτης,σπούδασε Φυσική Αγωγή και Φυσιοθεραπεία και ήταν καθηγητής Σωματικής Αγωγής.

69985


Διοργάνωσε και αγώνες στην Κρήτη, μάλιστα ήταν εκείνος που σε συνεργασία με τον Ανδρέα Ζαπατίνα πραγματοποιήσε το 1ο MR ΚΡΗΤΗ (http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?25748-WABBA-ΜR-KΡΗΤΗ-24.4.1982), το 1982.

Στην ηλικία των 18 ετων...

69986


Στο προσωπικό του γυμναστήριο , στο σπίτι του..

69987

Η καλύτερη στιγμή της αγωνιστικής του πορείας ήταν το MR ΕΛΛΑΣ της WABBA το 1980, όταν κέρδισε τον Γενικό Τίτλο με αντιπαλους τον Αλέκο ΣΙατραβάνη, τον Τασο Μώρο, τον Δημήτρη Μακρίδη.

69989

Επίσης αρκετες ήταν οι φορές που είχε παρει τον τίτλο του καλύτερου ποζέρ του αγώνα.


69988




Θεωρώ ότι τα μέλη του φόρουμ που ειναι από Κρήτη θα έχουν να μας πουν και περισσότερες λεπτομέρειες για τον Νίκο Βεϊσάκη :thumbup:

vaggan
05-07-13, 23:29
γραμμες φρανκ ζεην καθαρα

Polyneikos
09-07-13, 18:25
WABBA MR ΕΛΛΑΣ 1976

70354



70355


WABBA MR ΕΛΛΑΣ 1978

70356


70357


WABBA MR ΕΛΛΑΣ 1979

70359


70358

ελμερ
09-07-13, 18:27
Φοβερος αθλητης....αγαλμα και μιλαμε για 35 χρονια πισω περιπου...ωραιο αφιερωμα Κωστα......:thumbup::welcome:

Spiros Maragakis
09-06-15, 16:39
Όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου σε γυμναστήριο το 1980, το γυμναστήριο αυτό ήταν του Νίκου Βεϊσάκη! Πρωταθλητής Ελλάδας, πρώτος διοργανωτής του Mr. Κρήτη, ήταν ο άνθρωπος που ενέπνευσε πολλούς Kρητικούς να ασχοληθούν με το Bodybuilding.


Σήμερα, το 2015, ο κος Βεϊσάκης εξακολουθεί να γυμνάζεται και συχνά επισκέπτεται το X-Treme Stores Ηρακλείου για τις προμήθειες του σε προϊόντα. Εξ’ ου και η φωτογραφία με τον έναν εκ των υπευθύνων του καταστήματος, Στέφανο Σαμιωτάκη.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95535&stc=1


Έγινε και εξώφυλλο στον ΑΘΛΗΤΗ μαζί με τον Φραγκίσκο Μπάτη τον Ιανουάριο του 1981.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95536&stc=1

DIMITROS
09-06-15, 16:52
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::bowdown:

Nive
09-06-15, 17:36
Ωραίο κορμί ο συννονόματος-συνάδελφος!!! :clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-06-15, 18:51
Ευχαριστουμε Σπυρο για την φωτογραφια:clap: Καταλαβαινεις πως αισθανομαστε οταν βλεπουμε σημερα αθλητες σαν τον Νικο Βεισακη μετα απο 35 χρονια!:bowdown:

Polyneikos
09-06-15, 23:40
Ωραια η αναφορά του Σπύρου στον Νίκο Βεϊσάκη που έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στα αγωνιστικά δρώμενα.
Νομίζω οτι μαζί με τον Γιάννη Κωστογλάκη και τον Γιάννη Κούκο, συμπληρώνει την πρώτη τριάδα αγωνιστικών Κρητικών που σηματοδότησαν τον ερχομό πολλών και σημαντικών αθλητών με καταγωγή την Κρήτη.
Φυσικά , στο βιογραφικό του καταγράφεται και η διοργάνωση του 1ου Mr Kρήτη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25748-WABBA-%CE%9CR-K%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%97-1982-(24-%CE%91%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF)&p=693796&viewfull=1#post693796)το 1982 που αναφέρεται και ο Σπύρος Μαραγκάκης.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95545&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95546&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95547&stc=1

Spiros Maragakis
10-06-15, 11:53
Έχεις δίκιο Nive που τον αποκάλεσες «συνάδελφο» γιατί εκτός από γυμναστής, ήταν και φυσικοθεραπευτής όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω.
Μάλιστα, το πρώτο του γυμναστήριο, όπου τον γνώρισα το 1980, στην ουσία ήταν φυσικοθεραπευτήριο με κάποια λίγα όργανα.
Με θυμάμαι να κάνω σκουώτ δίπλα σε γιαγιάδες που έκαναν ασκήσεις αποκατάστασης και μία από αυτές μου είπε ότι με λυπάται να με βλέπει να ζορίζομαι!

Όταν ξεκίνησα στο γυμναστήριο του, Σεπτέμβριο του 1980, ο Βεϊσάκης ήταν στο full της προετοιμασίας του
για το Mr. Hellas που έγινε στο θέατρο REX στην Αθήνα λίγο μετά, τον Δεκέμβριο.
Πορώθηκα τόσο πολύ με την όλη φάση που ανέβηκα Αθήνα για να τον δω, τελικά, να κερδίζει!

Ήταν η πρώτη φορά που έφευγα εκτός Κρήτης, σε ηλικία 16 ετών, και καταλαβαίνετε… αισθάνθηκα σαν να ταξίδευα στο διάστημα.
Ωραίες εμπειρίες που σημάδεψαν την ζωή μου.

Χρήστος Τριανταφύλλου
10-06-15, 14:25
Οπως ο Γιαννης Κουκος ηταν ο πλεον μυωδης της εποχης ,ο Νικος Βεισακης ηταν ο πιο ομορφα σχηματισμενος τυπου Frank Zane.
Aυτος ο ογκωδης δεξια οπως βλεπουμε στην φωτο :thumbup: λεγοταν Καραμπαλης κ ηταν αγωνιστικος αθλητης.

Muscleboss
10-06-15, 14:40
Οπως ο Γιαννης Κουκος ηταν ο πλεον μυωδης της εποχης ,ο Νικος Βεισακης ηταν ο πιο ομορφα σχηματισμενος τυπου Frank Zane.

+1 :thumbup:



Με θυμάμαι να κάνω σκουώτ δίπλα σε γιαγιάδες που έκαναν ασκήσεις αποκατάστασης και μία από αυτές μου είπε ότι με λυπάται να με βλέπει να ζορίζομαι!

Όταν ξεκίνησα στο γυμναστήριο του, Σεπτέμβριο του 1980, ο Βεϊσάκης ήταν στο full της προετοιμασίας του
για το Mr. Hellas που έγινε στο θέατρο REX στην Αθήνα λίγο μετά, τον Δεκέμβριο.
Πορώθηκα τόσο πολύ με την όλη φάση που ανέβηκα Αθήνα για να τον δω, τελικά, να κερδίζει!

Ήταν η πρώτη φορά που έφευγα εκτός Κρήτης, σε ηλικία 16 ετών, και καταλαβαίνετε… αισθάνθηκα σαν να ταξίδευα στο διάστημα.
Ωραίες εμπειρίες που σημάδεψαν την ζωή μου.


Σπύρο ευχαριστούμε που μοιράζεσαι αυτές τις αναμνήσεις σου μαζί μας. :thumbup:

NASSER
14-06-15, 22:14
Αθλητής που σημάδεψε μια εποχή, υπήρξε πρότυπο για μερικούς και όταν διαβάζουμε αφηγήσεις από τον Σπύρο Μαραγκάκη, δεν γίνεται να μην θαυμάσουμε αυτούς τους αθλητές! Όταν ξεκίνησαν δεν είχαν τις γνώσεις που υπάρχουν σήμερα και όμως κατάφερναν να διακριθούν. :thumbup:

S. KTISTAKIS
15-06-15, 18:51
Ηταν το πρωτο γυμναστηριο που ξεκινησα και το πρωτο προγραμμα που πηρα στη ζωη μου απο τα χερια του κυριου Νικου !

Προσεγμενος χωρος με μηχανηματα ιδιοκατασκευης που ακομα και σημερα λειτουργουν καλυτερα απο καθε βιομηχανικο μοντελο ! Σαν αθλητη δεν τον προλαβα αλλα ακομα θυμαμε φωτογραφιες του στο γραφειο του.

Μεγαλο φαουλ στη ζωη αυτου του ανθρωπου η ανυπαρκτη μεταδοτικοτητα στις τεραστιες γνωσεις που εχει γυρω απο το αθλημα. Προσπαθησα απειρες φορες και με ποικηλους τροπους να αποσπασω μια συμβουλη μια αλλαγη στα λαθη που εκανα αλλα παντα επεφτα σε τοιχο.

Ισως να ηταν και καλο γιατι με αυτη τη σταση του και φευγοντας απο το χωρο του μετα απο 2 χρονια εμαθα αρκετα.......

Χωρις κανενα ενδιασμο ειναι μια κινητη βιβλιοθηκη γνωσεων......και παλι κριμα που δεν μετεδωσε καποιες απο αυτες !

Spiros Maragakis
16-06-15, 11:53
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, τουλάχιστον εν μέρει.
Όμως θα το γενικεύσω λίγο και θα πω ότι εκείνα τα χρόνια υπήρχε ένα είδος μυστικοπάθειας από τους περισσότερους πρωταθλητές.
Ίσως δεν ήθελαν να πει ο κόσμος ότι τα σώματα τους φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο, άλλα οφειλόταν στην γενετική.

Σήμερα η πληροφόρηση είναι διάχυτη και αυτή η μυστικοπάθεια μας ξενίζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για την δεκαετία του 80.
Προσωπικά η εμπειρία μου από τον Βεϊσάκη υπήρξε γενικά πολύ καλή.

S. KTISTAKIS
16-06-15, 15:39
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, τουλάχιστον εν μέρει.
Όμως θα το γενικεύσω λίγο και θα πω ότι εκείνα τα χρόνια υπήρχε ένα είδος μυστικοπάθειας από τους περισσότερους πρωταθλητές.
Ίσως δεν ήθελαν να πει ο κόσμος ότι τα σώματα τους φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο, άλλα οφειλόταν στην γενετική.

Σήμερα η πληροφόρηση είναι διάχυτη και αυτή η μυστικοπάθεια μας ξενίζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για την δεκαετία του 80.
Προσωπικά η εμπειρία μου από τον Βεϊσάκη υπήρξε γενικά πολύ καλή.

Δεν το κατηγορω για τιποτα απο οσα αναφερα καθως ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για την σταση που εχει στη ζωη του , μπορω ομως να τον κρινω και πραγματικα τον ευχαριστω γιατι φευγοντας απο εκει γνωρισα εσενα δασκαλε Σπυρο που με τις γνωσεις σου καταφερα να πετυχω αρκετα σαν Junior !

Oπως βλεπεις η ζωη παντα μας κραταει τα καλυτερα στο μετα.........

Spiros Maragakis
22-06-15, 11:50
Στέλιο μου, παρόλο που εκείνα τα χρόνια εγώ πλέον έμενα Αθήνα κι εσύ Κρήτη, μπορώ
να πω ότι ήσουν απίστευτος στην τήρηση των οδηγιών μου και αυτό φάνηκε γρήγορα στην σκηνή.

Τα χρόνια πέρασαν, άνοιξες τα φτερά σου και εκτός από πολύ μεγάλος αθλητής, έγινες και ένας καταξιωμένος προπονητής.

Από όλους αυτούς τους παλιούς αθλητές-δασκάλους λοιπόν, συμφωνούμε ότι κρατάμε τα θετικά τους.
Ως άνθρωποι, ο καθένας είχε το χαρακτήρα του, όμως αισθανόμαστε όμορφα όταν
αναπολούμε το ξεκίνημα μας στο άθλημα δίπλα τους, εκείνα τα χρόνια…

S. KTISTAKIS
22-06-15, 15:09
Στέλιο μου, παρόλο που εκείνα τα χρόνια εγώ πλέον έμενα Αθήνα κι εσύ Κρήτη, μπορώ
να πω ότι ήσουν απίστευτος στην τήρηση των οδηγιών μου και αυτό φάνηκε γρήγορα στην σκηνή.

Τα χρόνια πέρασαν, άνοιξες τα φτερά σου και εκτός από πολύ μεγάλος αθλητής, έγινες και ένας καταξιωμένος προπονητής.

Από όλους αυτούς τους παλιούς αθλητές-δασκάλους λοιπόν, συμφωνούμε ότι κρατάμε τα θετικά τους.
Ως άνθρωποι, ο καθένας είχε το χαρακτήρα του, όμως αισθανόμαστε όμορφα όταν
αναπολούμε το ξεκίνημα μας στο άθλημα δίπλα τους, εκείνα τα χρόνια…

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΕ σε οσα μου εμαθες και μου εδωσες........



95963

Nive
22-06-15, 15:25
...ο κύριος μαραγκάκης ακριβοδίκαιος. :thumbup:


υ.γ. Δεν θα πω πολλά αλλά χωρίς να σας γνωρίζω σας εκτιμώ πολύ και από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και από αυτά που ακούω από το ΄΄συνάφι'' :clap:

Spiros Maragakis
24-06-15, 11:04
Στέλιο και Nive, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Ακολουθεί μία φωτογραφία από τον ΑΘΛΗΤΗ Νο. 73 του 1979.

Ο Φραγκίσκος Μπάτης, γενικός νικητής Mr. Hellas, δεξιά στην φωτογραφία
ο Δημήτρης Μακρίδης, και αριστερά ο Νίκος Βεϊσάκης που κέρδισε την κατηγορία του.
Εκείνη την χρονιά εγώ γυμναζόμουν ακόμα με τσιμεντένια βάρη!

95998

TRIANTAFYLLOU
26-06-15, 16:52
όμορφες αναμνήσεις απο άλλη εποχή που ήταν διαφορετική όχι μόνο ώς πρός τα σώματα , αλλα και απο θέμα νοοτροπίας και προσέγγισης του αθλήματος
τότε μετρούσε περισσότερο το ταλέντο και τα σωματικά στοιχεία , γιατι ο υπερβολικός όγκος δεν υπήρχε όπου όλα αλλάζουν και δείχνει διαφορετικός ο αθλητής
ο Νίκος Βεισάκης είχε αναλογίες και σωματότυπο που του έδιναν πλεονέκτημα για υψηλές διακρίσεις :thumbup:

Dim0s
17-03-21, 02:08
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, τουλάχιστον εν μέρει.
Όμως θα το γενικεύσω λίγο και θα πω ότι εκείνα τα χρόνια υπήρχε ένα είδος μυστικοπάθειας από τους περισσότερους πρωταθλητές.
Ίσως δεν ήθελαν να πει ο κόσμος ότι τα σώματα τους φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο, άλλα οφειλόταν στην γενετική.

Σήμερα η πληροφόρηση είναι διάχυτη και αυτή η μυστικοπάθεια μας ξενίζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για την δεκαετία του 80.
Προσωπικά η εμπειρία μου από τον Βεϊσάκη υπήρξε γενικά πολύ καλή.



Συνάντησα τον Ν.Βεϊσάκη στη Κρήτη
όταν ήταν πάνω-κάτω 50 χρονών
Έμεινα εκπληκτός με την ακμαιότητά του

Polyneikos
16-07-21, 17:33
Φραγκίσκος Μπατής - Νίκος Βεϊσάκης : Ή αλλιώς, o Mr Ελλάς της WABBA το 1979 με τον Mr Eλλάς της WABBA το 1980 σε μια κοινή φωτογράφηση!
Εξαίρετοι εκπρόσωποι του αθλήματος και οι δύο.


Ο κ. Φραγκίσκος από τους πρώτους αθλητές σωματοδόμησης στην Ελλάδα, γεννημένος το 1942, διατηρούσε κοσμηματοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας και γυμναστήριο στο Καλαμάκι , ο οποιος χαρακτηρίστηκε ως ενας από τους σεμνούς , ήπιων τόνων αθλητης...
Αποφάσισε να αγωνιστεί το 1979, σε ηλικία 38 ετών μιας και είχε αναστολές αν και ήταν ήδη δύο δεκαετίες στα γυμναστήρια! Κέρδισε τον Γενικό Τίτλο το 1979 επικρατώντας του Δημήτρη Μακρίδη και Νίκου Βεϊσάκη.
Eπίσης το 1981 στο Πανευρωπαϊκό που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την 5η θεση στην 1η κλάση όπου συμμετείχε και το 1982 στην κατηγορία Μρ Ακρόπολις, μια κατηγορία παλαιών πρωταθλητων όπου υπήρχε στους αγωνες, βγήκε ισόπαλος στην 1η θεση με τον φίλο του Γιαννη Κουκο, μια κατηγορία όπου συμμετείχε και ο Χρήστος Χατζηγεωργίου.


Ο κ. Βεϊσάκης, σπούδασε Φυσική Αγωγή και Φυσιοθεραπεία και ήταν καθηγητής Σωματικής Αγωγής.
Η καλύτερη στιγμή της αγωνιστικής του πορείας ήταν το MR ΕΛΛΑΣ της WABBA το 1980, όταν κέρδισε τον Γενικό Τίτλο με αντιπάλους τον Αλέκο Σιατραβάνη, τον Τάσο Μώρο, τον Δημήτρη Μακρίδη.
Διοργάνωσε αγώνες στην Κρήτη μάλιστα ήταν εκείνος που σε συνεργασία με τον Ανδρέα Ζαπατίνα πραγματοποιήσε το 1ο MR ΚΡΗΤΗ, το 1982. Διατηρούσε προσωπικό γυμναστήριο στο σπίτι του. Θεωρήθηκε από τους καλύτερους ποζέρ της εποχής εκείνης!

135257

135258


135259


135260


135261

135262

135263

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-07-21, 23:11
Ωραιες φωτο....δε τις ειχαμε ξαναδει. Με γυρνανε πολυ πισω ,ειχα δει κ τους δυο αγωνες το 79 κ 80 που ειχαν παρει αντιστοιχα το Γενικο Μιστερ Ελλας.

Polyneikos
27-11-22, 13:21
Nικος Βεϊσάκης - Γιάννης Γκινής!

Φωτογραφία από το προσωπικό αρχείο του Γιάνη Γκίνη!
Μαζί με τον Νίκο Βεϊσάκη, Mr Eλλάς 1980 στην WABBA, στο προσωπικό του γυμναστήριο που διατηρούσε, ενώ ήταν και φυσικοθεραπευτήριο παράλληλα, στα πρώτα βήματα του Γιάννη Γκίνη, αρχές δεκαετίας του 1980!

140554