PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέστο-GH και επαναλήψεις-κιλά



slaine
10-10-08, 13:26
ψάχνοντας βρήκα τα πάρακάτω:

"πολλες επαναληψεις με μετρια κιλα και μικρο διαλλειμα = λιγοτερη τεστοστερονη (καταβολιζονται οι υποδοχεις) αλλα περισοτερη GH

λιγες επαναληψεις και πολλα κιλα με μεγάλο διαλλειμα = περισοτερη τεστο, αλλα λιγοτερη gh (Δεν επιρεαζεται σημαντικα το επιπεδο γλυκοζης γιαυτο η απουσια gh)"

ισχύει? λογικό ακούγεται... η αναφορά πήγαινε σε πολυαρθροικές ασκήσεις. στις υπόλοιπες?

αν ισχύει πρέπει να κάνουμε και τα δύο στυλ στην ίδια προπόνηση για βέλτιστα αποτελέσματα? έτσι όμως γυμνάζονται διαφορετικές μυικές ίνες (ή καλύτερα δίνεται έμφαση) και.... δεν ξέρω :smash:
για πείτε...

Muscleboss
10-10-08, 13:49
αυτός ο συσχτισμός έχει ειπωθεί πολλές φορές και νομίζω ότι κατά ένα μέρος ισχύει. καλό ωστόσο είναι μια προπόνηση να περιέχει και τους δύο παραπάνω τύπους άσκησης.

ΜΒ

slaine
10-10-08, 13:56
μιλώντας με έναν Mr Hellas παλιά μου είπε ότι καλύτερα να μην κάνουμε και τα 2 μαζί γιατί χάνουμε έστω και λίγο. δεν το εξήγησε πίο πολύ αλλά υποστήριζε ότι καλύτερα να κάνεις σε ξεχωριστές προπονήσεις το κάθε ένα στυλ και όχι και τα 2 μαζί.

ωστόσο εγώ μόνο με συνδοιασμό τους νιωθω ότι έχω τα καλύτερα αποτελέσματα. αλήθεια, τα drop-set που ανήκουν?

tezaman
10-10-08, 14:36
ποιο είναι καλύτερο η τεστοστερόνη η GH :nana: :idea:

διάβασα πως η Η έκκριση GHRH είναι εντονότερη κατά τις πρώτες ώρες του ύπνου, οπότε αν κάποιος κάνει σκουότ καθώς υπνοβατεί θα είναι σαν να παίρνει στεροειδή! :shock:

slaine
11-10-08, 13:32
:eleph: :rabbit:

slaine
12-10-08, 20:30
η χρήση πχ μαλτοδεξτρίνης επιρεάζει την παραγωγή τεστοστερόνης και αυξητικής ορμόνης? :clown2:

Muscleboss
12-10-08, 20:37
ειναι ορμόνες με διαφορετική δράση. slaine αν διαβάσεις το τελευατίο ποστ του asdf στα άρθρα θα δείς ότι η λήψη απλών υδατανθράκων, πέρα από την ινσουλίνη, επηρεάζει θετικά και την τεστοστερόνη.

ΜΒ

giannis64
08-02-11, 00:01
ας ξεθαψω και εγω ενα ωραιο θεματακι για να το δουμε και αυτο !:)

beefmeup
08-02-11, 18:20
μιας κ το επανεφερε ο φανταστρουμφικος μοντ,το θεμα να δουμε τι εχουμε..

αρχικα,μιας κ αναφερομαστε σε γυμναστικη κ ορμονες,υπαρχει κ η παραπομπη στο αλλο θεμα που εχω ανοιξει,για το ποσο βοηθανε οι ορμονες μεσα στην προπονα οσον αφορα την μυικη προτεινοσυνθεση..
αν δλδ εχουμε οφελη,απο το ανεβασμα τους κατα την προπονα..

απτην αλλη ενα ποστ του σλεην,απο πανω εχει μια δοση αληθειας..


μιλώντας με έναν Mr Hellas παλιά μου είπε ότι καλύτερα να μην κάνουμε και τα 2 μαζί γιατί χάνουμε έστω και λίγο. δεν το εξήγησε πίο πολύ αλλά υποστήριζε ότι καλύτερα να κάνεις σε ξεχωριστές προπονήσεις το κάθε ένα στυλ και όχι και τα 2 μαζί.

ωστόσο εγώ μόνο με συνδοιασμό τους νιωθω ότι έχω τα καλύτερα αποτελέσματα. αλήθεια, τα drop-set που ανήκουν?

οποτε εγω τι κανω..

μετα απο προσωπικη εκτιμηση καθε ασκησης,προσεξα οτι σε καποιες ασκησεις αναμεσα στα σετ,παρατηρω πιο γρηγορη ανρωση σε σχεση με καποιες αλλες,πραγμα που μου επιτρεπει να "μπω" πιο γρηγορα..
δλδ ας πουμε στο στηθος,το κροσοβερ,η τα ανοιγματα,θελουν λιγοτερο χρονο για να μπω αναμεσα στα σετ,αποτι οι πιεσεις ας πουμε..

η ας πουμε οι εκτασεις στα ποδια,σε σχεση με τα καθισματα.

κ τι κανω σε καθε προπονα...στις "βαριες"ασκησεις κανω μεγαλυτερα διαληματα αναλογα πως νιωθω,κ στις λιγοτερο απαιτητικες μπαινω πιο γρηγορα αφου νιωθω οτι μπορω παλι..

δλδ δεν βαζω ολες τις ασκησεις στο ιδιο τσουβαλι,οσον αφορα τα διαλληματα αναμεσα στα σετ μου.

τωρα το πια ορμονη εκρινεται λιγοτερο η περισοτερο(gh/testo),πιστευω οτι παιζει μικρο ρολο,απλα με μια μεθοδο προπονας σαν αυτη που εγραψα ενδεχωμενως να εχουμε λιγο κ απτα 2..

να χαμε να λεγαμε,ομως μιας κ κανουμε εικασιες,που κατα τα αλλα ειναι βασιμες μιας κ εχουν αναφορες σε οτι ξερουμε μεχρι στιγμης για τις ορμονες κ τα διαλειματα αναμεσα σε σετ..

Triumph
08-02-11, 20:07
συγνώμη που ρωτώ, το GH τι ακριβως είναι ;

Pavlos17
08-02-11, 20:08
συγνώμη που ρωτώ, το GH τι ακριβως είναι ;

growth hormone,επισης χρησιμοποιητε σαν φαρμακο για την αναπτυξη των παιδιων,αν πασχουν απο ασθενεια που δεν τα αφηνουν να αναπτυχθουν...και φυσικα ειναι και φαρμακο που χρησιμοποιουν πολλοι ΒΒερς :D

Triumph
08-02-11, 20:10
growth hormone


ty Παύλο.

giannis64
08-02-11, 21:04
growth hormone,ειναι αμινοξυ. επισης χρησιμοποιητε σαν φαρμακο για την αναπτυξη των παιδιων,αν πασχουν απο ασθενεια που δεν τα αφηνουν να αναπτυχθουν...και φυσικα ειναι και φαρμακο που χρησιμοποιουν πολλοι ΒΒερς :D


GH ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ
για να είμαστε συγκεκριμένοι, όχι αμινοξη αλλα αμινοξέα.

Pavlos17
08-02-11, 21:11
ρε γιαννη δεν ειπα οτι το hormone growth σημαινει αμινοξυ :turtle:

giannis64
08-02-11, 21:11
αα οκ! έτσι κατάλαβα.. ότι αποτελείτε από αμινοξη.. :toast:

Eddie
08-02-11, 21:13
οποτε εγω τι κανω..

μετα απο προσωπικη εκτιμηση καθε ασκησης,προσεξα οτι σε καποιες ασκησεις αναμεσα στα σετ,παρατηρω πιο γρηγορη ανρωση σε σχεση με καποιες αλλες,πραγμα που μου επιτρεπει να "μπω" πιο γρηγορα..
δλδ ας πουμε στο στηθος,το κροσοβερ,η τα ανοιγματα,θελουν λιγοτερο χρονο για να μπω αναμεσα στα σετ,αποτι οι πιεσεις ας πουμε..

η ας πουμε οι εκτασεις στα ποδια,σε σχεση με τα καθισματα.

κ τι κανω σε καθε προπονα...στις "βαριες"ασκησεις κανω μεγαλυτερα διαληματα αναλογα πως νιωθω,κ στις λιγοτερο απαιτητικες μπαινω πιο γρηγορα αφου νιωθω οτι μπορω παλι..

δλδ δεν βαζω ολες τις ασκησεις στο ιδιο τσουβαλι,οσον αφορα τα διαλληματα αναμεσα στα σετ μου.


Σωστοςςςςς!!Same here :clap::clap::clap::clap:


Δεν απαιτουν το ιδιο διαλλειμα οι ελξεις τροχαλιας πχ με τις αρσεις θανατου,καμια σχεση!!Στις αρσεις για 2 λεπτα περιπου οι σφυγμοι μου κανουν παρτυ.

Pavlos17
08-02-11, 21:15
η αυξητικη ορμονη ειναι πολυπεπτιδιακη αλυσιδα,η οποια αποθικευεται και εκκρινεται απο τα κυτταρα. πιο σωστα διατυπωμενο

Pavlos17
08-02-11, 21:16
Σωστοςςςςς!!Same here :clap::clap::clap::clap:


Δεν απαιτουν το ιδιο διαλλειμα οι ελξεις τροχαλιας πχ με τις αρσεις θανατου,καμια σχεση!!Στις αρσεις για 2 λεπτα περιπου οι σφυγμοι μου κανουν παρτυ.

και γω το ιδιο :unsure: στις πιεσεις θελω περισσοτερο χρονο,ενω σε ανοιγματα κανω 1 λεπτο το πολυ διαλλειμμα και ειμαι μια χαρα

jimmy007
10-02-11, 04:22
η αυξητικη ορμονη ειναι ενα αμινοξυ,πολυπεπτιδιακη αλυσιδα,η οποια αποθικευεται και εκκρινεται απο τα κυτταρα. πιο σωστα διατυπωμενο

Πως γίνεται να είναι αμινοξύ και πολυπεπτιδική αλυσίδα μαζί, αφού το 2ο είναι μακρομόριο με μονομερές το 1ο?
Μπορεί και να μην κατάλαβα τι λες..
Πρωτείνη(ή αλλιώς πολυπεπτιδική αλυσίδα) είναι που εκκρίνεται από την υπόφυση.
Για να το ξεκαθαρίσουμε...

Pavlos17
10-02-11, 13:19
Πως γίνεται να είναι αμινοξύ και πολυπεπτιδική αλυσίδα μαζί, αφού το 2ο είναι μακρομόριο με μονομερές το 1ο?
Μπορεί και να μην κατάλαβα τι λες..
Πρωτείνη(ή αλλιώς πολυπεπτιδική αλυσίδα) είναι που εκκρίνεται από την υπόφυση.
Για να το ξεκαθαρίσουμε...

βλακια ειπα,πολυπεπτιδικη αλυσιδα εννοουσα xD

giannis64
10-02-11, 13:43
η αυξητικη ορμονη ειναι ενα αμινοξυ,πολυπεπτιδιακη αλυσιδα,η οποια αποθικευεται και εκκρινεται απο τα κυτταρα. πιο σωστα διατυπωμενο

αν και δεν ειναι ολοκληρωμενη απαντηση μαζι με την διορθωση που εχεις απο κατω, αλλα τεσπα.


βλακια ειπα,πολυπεπτιδικη αλυσιδα εννοουσα xD