PDA

Επιστροφή στο Forum : παραξενο προγραμμα με super set



mathiteuomenos
10-10-08, 17:50
μολις χτες μου εκανε καινουργιο προγραμμα ο γυμναστης το οποιο περιεχει κατα κορον super set. με προβληματισε ομως καθως ειχα διαβασει πριν μια μερα τον οδηγο super set του MB που αναφερει διαφορα ss. το προγραμμα λοιπον εχει ss στηθος με πλατη, πλαγια μοιρα δελτοιδη με την οπισθια και μπροστινη μοιρα ss μονη της. μετα εχει δικεφαλα με τρικεφαλα. και ολα αυτα 4x 10-8-6-6. εγω σκεφτηκα να το κανω 4χ 10 καθως οι 6αρες δε θα με βοηθησουν πολυ. εσεις τι λετε για το συνδυασμο των μυικων ομαδων???

υ.σ: αν χρειαστει πειτε μου να γραψω αναλυτικα ολο το προγραμμα

thegravijia
10-10-08, 18:00
τα super set μπορουν να γινουν ειτε κανοντας super set για μια μυικη ομαδα π.χ στο στηθος .. πιεσεις παγκου με ανοιγματα ... ή ετσι οπως στο εδωσε ο γυμναστης σου π.χ στηθος με πλατη...
δοκιμασε τα ...
το θεμα ειναι αν σε πιανουν και εφαρμοζοντας τα αν νιωθεις οτι λειτουργησαν σε εσενα ...
καλο ειναι να αλλαζεις προπονηση καθε τοσο...

εγω παραδειγμα κανω super set με περισσοτερες επαναληψεις απο οτι συνηθως κ λιγοτερα κιλα οταν βλεπω πως ειμαι κουρασμενος κ δεν μπορω να παιξω με τοσο βαρια κιλα που κανω συνηθως...
κ μια συμβουλη ΠΟΤΕ μην πας με προκαθορισμενο αριθμο επαναληψεων..
σε καθε προπονηση προσπαθησε να κανεις περισσοτερες επαναληψεις ή πιο πολλη βαρος - να προσθετεις βαρος... :spank:

Steve KinG STyLe
10-10-08, 19:03
Θα πω για τις επαναληψεις μονο,το θεμα δεν ειναι αν κανεις 6 η 12 το θεμα ειναι να φτανεις σε πληρης κωποση!!! :)

thegravijia
10-10-08, 19:21
θα διαφωνησω κυριε Steve KinG STyLe.. δεν νομιζω πως χρειαζεται να φθανεις σε πληρη κοπωση απο το πρωτο σετ
στα τελευταια μονο... :2guns:

Steve KinG STyLe
10-10-08, 19:30
Πρώτα πρέπει να επιλέξουμε τη μυϊκή ομάδα που θέλουμε να βελτιώσουμε και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσουμε ένα σούπερ-σετ για να την εξασκήσουμε. Συνήθως επιλέγουμε μια συνδυαστική άσκηση για το πρώτο σετ. Αυτό γιατί οι συνδυαστικές ασκήσεις είναι εκείνες που χρειάζονται τα μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και είναι πολύ δύσκολο να εκτελεσθούν στο δεύτερο σετ. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλουμε να επικεντρωθούμε στο εσωτερικό μέρος του στήθους. Πρώτα θα επιλέξουμε τις πιέσεις σε πάγκο με μπάρα με ένα βάρος το οποίο θα φτάσουμε σε μυϊκή αστοχία σε 7 με 8 επαναλήψεις. Έχοντας εξαντλήσει ολόκληρο το στήθος, θα αρπάξουμε αμέσως ένα ζευγάρι αλτήρων και θα εκτελέσουμε ανοίγματα στήθους επικεντρώνοντας στο έντονο σφίξιμο στην κορυφή της κίνησης. Επώδυνο; Φυσικά, αλλά και πολύ αποτελεσματικό για την μυϊκή ανάπτυξη!

Hurricane38
11-10-08, 14:58
Προτεινω αυτο
http://www.sherdog.net/forums/f13/pavels-tsatsouline-beyond-body-building-701959/

napstor
11-10-08, 23:07
Πρώτα πρέπει να επιλέξουμε τη μυϊκή ομάδα που θέλουμε να βελτιώσουμε και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσουμε ένα σούπερ-σετ για να την εξασκήσουμε. Συνήθως επιλέγουμε μια συνδυαστική άσκηση για το πρώτο σετ. Αυτό γιατί οι συνδυαστικές ασκήσεις είναι εκείνες που χρειάζονται τα μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και είναι πολύ δύσκολο να εκτελεσθούν στο δεύτερο σετ. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλουμε να επικεντρωθούμε στο εσωτερικό μέρος του στήθους. Πρώτα θα επιλέξουμε τις πιέσεις σε πάγκο με μπάρα με ένα βάρος το οποίο θα φτάσουμε σε μυϊκή αστοχία σε 7 με 8 επαναλήψεις. Έχοντας εξαντλήσει ολόκληρο το στήθος, θα αρπάξουμε αμέσως ένα ζευγάρι αλτήρων και θα εκτελέσουμε ανοίγματα στήθους επικεντρώνοντας στο έντονο σφίξιμο στην κορυφή της κίνησης. Επώδυνο; Φυσικά, αλλά και πολύ αποτελεσματικό για την μυϊκή ανάπτυξη!
πολλα μπραβο :bowdown: