PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου για όγκο...



thegravijia
11-10-08, 17:01
η διατροφη μου για ογκο...



meal 1 πιτακι βρωμης με 100γρ βρωμη κ 6 αυγα 2 ολοκληρα κ 2 φρουτα

meal 2 σαντουιτς με 6-7 φετες γαλοπουλα κασερι κ σαλατα

meal 3 κρεας με μετρια ποσοτητα υδατανθρακα-σαλατα

meal 4 κατα την διαρκεια της προπονησης-προς το τελος shake πρωτεινεις κ κρεατινη 5γρ κ λιγη δεξτροζη..

μια ωρα μετα το shake το επομενο γευμα
meal 5 τονος με φουλ υδατανθρακα ρυζι κ ω3

meal 6 ψαρι με ρυζι ή πατατα ω6

meal 7 shake πρωτεινης με γαλα ή γιαουρτι...
συνολο 210 γρ.πρωτεινης κ φουλ υδατανθρακα


την θεωρητε πτωχη την διατροφη μου για ογκο???
τι πρεπει να αλλαξω??? :2guns:

να πω πως δεν με ενδιαφερει καθολου η γραμμωση οποτε κ να ανεβουν τα ποσοστα λιπους δεν με καιει ιδιαιτερα ΟΓΚΟ θελω να βαλω...
ειμαι 1.75 83κιλα.. 15% λιπος...
ειμαι κ εκτομορφικος γ@μω την τυχη μου...
:banghead: :banghead:

peris
11-10-08, 17:09
θερμιδεσ συντηρησης?
αυτη η διατροφη ποσες βγαζεισ?γρ προτεινης?υδατανθρακα?λιπουσ?

thegravijia
12-10-08, 19:30
ΡΕ παιδες το προγραμμα δεν το εβαλα για να το κοιτατε μονο!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙς! ! ! :cursing:

tezaman
12-10-08, 19:37
καλό θα ήταν να μας γράψεις την ποσότητα υδατανθράκων-πρωτεϊνών-λυπών σε κάθε γεύμα :help:

Muscleboss
12-10-08, 19:46
αρκετά καλό, μπορεί να ανέβαζα λίγο ακόμα τη συνολική ποσότητα πρωτείνης.

ΜΒ

thegravijia
12-10-08, 19:58
εγω σκεφτομουνα ισως να ανεβασω λιγο κ αλλο τους υδατανθρακες...

ισχυει οτι οσο πιο πολους υδατανθρακες τρως τοσο πιο πολλη ογκο θα βαλεις...??? μην ξεχναμε οτι ειμαι εκτομορφικος...

δηλαδη θελω να ρωτησω υπαρχει ενα οριο-ορισμενη ποσοτητα στους υδατανθρακες που να μπορει να αφομιοσει ο οργανισμος σε καθε γευμα???


αν αρχισω να τρωω οσο πιο πολλη υδατανθρακα μπορω σε καθε γευμα απλα θα βαλω πολυ λιπος ή θα παρω ΟΓΚΟ?? Ή και τα δυο???

(οπως σας ειπα πιο πανω δεν με ενδιαφερει καθολου η γραμμωη ..
μονο ΟΓΚΟ θελω να βαλω...)...

peris
15-10-08, 00:46
thegravijia μεχρι εδω ητανε τελος?μπορεισ να γραψεις ποσοτητα υδατανθρακα και λιπαρων?τι σημαινει φουλ υδατανθρακας αν δε γραψεισ νουμερα?

Fotis_Patra
15-10-08, 01:36
thegravijia πρεπει να τρως υδατανθρακα γυρω στο 1 γρ αν αλιπο σωματικο βαρος μετα την προπονηση, στα αλλα γευματα τοσο ωστε να πεινας την ωρα που εχεις γευμα. Βεβαια αναλογα το σωμα σου ο Ηλιας εχε πει καποτε οτι ο Αργυρακης στη γραμμωση τρωει 1 κιλο ρυζι. Τωρα και οι υδατανθρακες και το λιπος παιζουν ρολο στη μυικη αναπτυξη. και να μην ξεχνας οτι οι παραπανω υδατανθρακες στην διατροφη μας μετατρεποντε σε λιπος οπου το λιπος ειναι αποθηκη ενεργειας οπου ποτε δεν την χρησιμοποιουμε :thumbdown:

thegravijia
15-10-08, 11:02
προς peris πως ακριβως μετραμε την ποσοτητα των υδατανθρακων? πχ. με το κοτοπουλο ξερω πως 120 γραμμαρια ειναι περιπου 40 γρ.πρωτεινης καπου τοσα...
με τους υδατανθρακες πως το κανεις?







προς fotis-patra απλα το ρωτησα αυτα επειδη τρωω οσο πιο πολλη μπορω κ δεν μπορω να παρω ογκο(μονο στους υδατανθρακες το κανω αυτο)

peris
15-10-08, 12:31
βαλε 2,5-3 επι το βαροσ σου προτεινη 0,8 με 1 επι το βαρος σου λιπαρα και το υπολοιπο των θερμιδων υδατανθρακας λοιπον να ξερεις οτι στον ογκο κυρια πηγη ενεργειας ειναι ο υδατανθρακας πρωτεινη θελει μετρια ποσοτητα

ακου πχ εγο τωρα ειμαι στις 3430 περιπου εγω μετραω ολες της πηγες προτεινης απο ζωικη και φυτικη εκτος απο σαλατες δηλ εχω 262 γρ προτεινης(απο τα οποια οι 213,5 ειναι απο ζωικη προελευση και τα υπολοιπα φυτικη ειναι) 428 γρ υδατανθρακα και 74 γρ λιπος δηλ περιπου ειναι μια αναλογια 30,5%πρωτεινη 50%υδατανθρακα και 19,4%λιπους.

Να ξερεις μια διατροφη ογκου πρεπει να περιεχει 30-40%προτεινη 30-55% υδατανθρακα 15-30%λιπους πειραματιζεσαι με αυτα και βλεπεις τη σου ταιριαζει


αλλα σου ειπα γραψε ακριβως πρτεινη υδατανθρακα και λιπαρα θα παρεις πιο σωστες απαντησεις απο το να μιλαμε γενικα

thegravijia
21-11-08, 14:39
παιδες κοιταζα την διατροφη του James Llewellin κ ο τυπος στο 8ο και τελευταιο γευμα ξυπναει την νυχτα και τρωει δημητριακα...

ηθελα να ρωτησω τωρα που κανω ογκο και εγω ξυπναω 3 ωρες μετα το τελευταιο γευμα κ πινω ενα shake πρωτεινης με γαλα..
και τωρα σκεφτομαι να βαζω κ βρωμη μεσα ή δημητριακα ...
ειναι σωστο ?? να τρωω λιγο υδατανθρακα μετα τον υπνο ή οχι??

να πω οτι δεν επηρεαζει τον υπνο μου , μπορω αμεσως κ ξανακοιμαμαι...
τι λετε να το κανω η οχι?

Steve KinG STyLe
21-11-08, 14:50
Εχεισ σκεφτει πολυ απλα να μην ξυπνας τα μεσανοιχτα αυτο να ξυπνας και να χαλας τον υπνο σου ειναι απο τα χειροτερα πραγματα!!!!Και μην κοιτας παντα τι κανουν οι pro.Και ο Haney ετρωγε πριν τον υπνο ετρωγε φραουλες με βρωμη θα πρεπει και εμεις να τα τρωμε??? :lol:

Ξανα λεω μην ξυπνας και διακοπτεις τον υπνο!!!!!

Εχεις παρει κιλα απο τοτε που ποσταρες την διατροφη σου?Ποσα?

Παντως καλη συνεχεια?Τι προγραμα κανεισ τωρα?

thegravijia
21-11-08, 15:00
τωρα ειμαι στα 87-89 κιλα και εχω αυξηση τον υδατανθρακα ... και εχω προσθεση cottage πριν τον υπνο
δεν πιστευω πως χαλαω τον υπνο μου γιατι ξανακοιμαμαι αμεσως ,, ετσι κ αλλιως ξυπναω την νυχτα για να παω τουαλετα οποτε...
λετε να το κανω ή οχι..?

Steve KinG STyLe
21-11-08, 15:44
Ξανα λεω ειναι οτι χειροτερο να ξυπνας ετσι...αφου θες παντως να το κανεις ή δεν μπορεις αλλιως ή whey ειναι οκ δεν πιστευω οτι χρηαζεσαι και υαδτανθρακα,

RUHL
21-11-08, 16:05
παιδες κοιταζα την διατροφη του James Llewellin κ ο τυπος στο 8ο και τελευταιο γευμα ξυπναει την νυχτα και τρωει δημητριακα και βαραει αυξητικη ορμονη και 1002 φαρμακα



fixed :thumbup: