PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστήριο ή Kick boxing



vaggelisvgs
17-07-13, 15:35
Γεια σας είμαι 18 χρονών 1.74 και 80 κιλά. Θέλω να κάνω ωραίο σώμα άλλα δεν ξέρω τι να κάνω. Πέρση πήγαινα γυμναστήριο και προσπαθούσα να κάνω γράμμωση με σωστή διατροφή χωρίς συμπληρώματα μέσα σε 3 μήνες πήγα από 78 κιλά σε 69,βέβαια έφευγα 10 κιλά πιο βαρύς από το γυμναστήριο απ'τον ιδρώτα,τα έδινα όλα κάθε κάθε φορά .Όλα είχα φτιάξει μόνο κοιλιά είχε μείνει να φύγει σε άλλον ένα μήνα θα είχαν εμφανιστεί άλλα μετά άρχισε η χρονιά και είχα τις πανελλήνιες το σταμάτησα και έχασα ότι είχα κάνει και πήγα και 80 κιλά. Τώρα θέλω να κάνω γράμμωση και μετά να πάρω μερικά μυϊκά κιλά.Κοντά στο σπίτι μου έχω γυμναστήριο και kick boxing τι μου προτείνετε; Πάλι θα κάνω διατροφή

hoffman
17-07-13, 22:34
Εγώ λόγο ότι ήμουν 87 κιλά και πλέον 64 το kick box με βοήθησε πάρα πολύ και τώρα μόνο γυμναστήριο

vaggelisvgs
18-07-13, 01:24
Εγώ λόγο ότι ήμουν 87 κιλά και πλέον 64 το kick box με βοήθησε πάρα πολύ και τώρα μόνο γυμναστήριο

Σώμα μπορείς να κάνεις από kick boxing και με ποιο από τα 2 κάνεις πιο γρήγορα;

hoffman
18-07-13, 07:27
Με ποιο κάνεις πιο γρήγορα σώμα εννοείς; Αν ναι για αρχή θα πρέπει να φτιάξεις την βάση του σώματος σου να αδυνατισεις δηλαδή να μπει το σώμα σου σε συνήθεια αθλητισμού και πάντα με διατροφή να φτιάξει και ο μεταβολισμός σου, την διατροφή σου θα πρέπει να την κάνεις τροπο ζωής και όχι να το βλέπεις αγγαρεία, με υπομονή όλα θα φτιάξουν το kick είναι αερόβια το καλύτερο για αυτό που θες το κλειδί προς το παρών για εσένα είναι διατροφή που είναι το 70% της επιτυχίας υπομονή και αερόβια, ύστερα μπαίνεις και σε βαρύ και γίνεσαι σωστός αλλά θέλει καιρό μόλις όμως δεις τα αποτελέσματα Δεν θα σταματάς και σιγά σιγά όλα θα σου γίνουν τρόπος ζωής, στα λέω λόγο ότι ακριβώς έτσι και εγώ έκανα

morgoth
18-07-13, 11:19
το κικ δε θα το κανεις γιατι θες να φτιαξεις σωμα, αλλα θα το κανεις γιατι σου αρεσει.
αν ο σκοπος σου ειναι το σωμα και μονο τοτε γυμναστηριο.

Mikekan
18-07-13, 12:02
Γενικά και τα δύο πρέπει να τα κάνει επειδή του αρέσουν αλλιώς σώμα δεν θα χτίσει! ;)

morgoth
18-07-13, 12:06
σωστοοοοςςς.

απλά το θεσα ετσι λογω οτι το κικ ειναι και πιο ιδιαιτερο. εχει τα κλωτσιδια του, τα μπουνιδια του κτλ

hoffman
18-07-13, 12:15
Ε άντρες είμαστε όλοι έχουμε φάει ξύλο και έχουμε ρίξει πιστεύω το έχει υπολογίσει αυτό αν Παει κικ, χωριά που το kick θα του γυρίσει τα μυαλά είναι αρρώστια, και όπως είπε και ο mike πρέπει να τα κάνεις επειδή σου αρέσουν

vaggelisvgs
18-07-13, 21:57
Παιδιά είμαι τρελαμένος με kick boxing box και muy tai αρά με το κλωτσομπουνιδια δεν θα έχω πρόβλημα και αντί να κάνω γυμναστήριο γιατί να μην κάνω κάτι που μου αρέσει καλύτερα και πετύχω αυτό που θέλω τώρα δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι σε σχέση με τον γυμναστήριο. Τώρα αυτό με την διατροφή το βλέπω σαν τρόπο ζωής και όχι σαν αγγαρεία ίσα ίσα το κάνω και ευχάριστα

hoffman
18-07-13, 22:56
Τότε φίλε μου ξεκινά και καλή αρχή να έχεις,όσο για το γυμναστήριο φτάσε εκεί που θες με το kick και βλέπεις μετά

GeoDask
18-07-13, 23:33
Παιδιά είμαι τρελαμένος με kick boxing box και muy tai αρά με το κλωτσομπουνιδια δεν θα έχω πρόβλημα και αντί να κάνω γυμναστήριο γιατί να μην κάνω κάτι που μου αρέσει καλύτερα και πετύχω αυτό που θέλω τώρα δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι σε σχέση με τον γυμναστήριο. Τώρα αυτό με την διατροφή το βλέπω σαν τρόπο ζωής και όχι σαν αγγαρεία ίσα ίσα το κάνω και ευχάριστα

Μπορείς να συνδυάσεις το γυμναστήριο με προγράμματα τύπου αντοχής στη δύναμη, muscle endurance με σκοπό να σε βοηθήσει στο kick ή στο thai, συμπληρωματικά δέστο του στύλ 3 φορές την εβδομάδα.

Michaelangelo
19-07-13, 00:46
Βαγγέλη, για σώμα, αν πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο, εννοείται είναι το γυμναστήριο! Με το γυμναστήριο αποκλειστικά, μπορείς να φτιάξεις σώμα, με το κικ όχι. Αν όμως μπορείς, ο συνδυασμός των δύο, θα κάνει τέλεια δουλειά, καθώς το κικ-μπόξινγκ η το τάι, θα μπορούσε να αντικαταστήσει το ''βαρετό'' σε πολλούς τρέξιμο (αερόβια είναι και τα 2 οπότε...) και να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα! Αν βρεις καλή σχολή και γουστάρεις, μη το ψάχνεις! Δε χρειάζεται να πας σοβαρά, όσες φορές μπορείς, έτσι κι αλλιώς, με τα 2, σχεδόν καθημερινά, με τον ένα η τον άλλο τρόπο, στην ουσία θα γυμνάζεσαι!

nikgyver
25-07-13, 20:16
κανε αυτο που γουσταρεις περισσοτερο;)

Ανδρεας
27-07-13, 00:30
Αν θες να φτιαξεις ωραιο σωμα, πιστευω το γυμναστηριο ειναι καλυτερο..επειδη θα κανεις βαρη και το σωμα γυμναζεται πιο ευκολα μ αυτα..ενω οπως ειπαν και οι προλαλησαντες το κικ ειναι αεροβιο οποτε εκει θα χασεις το λιπος ομως οι μυς για να φτιαχτουν χρειαζεται σκληρη γυμναστικη..τωρα αν σ αρεσει το κικ πηγαινε να γραφτεις σε καμια σχολη και το θεμα ειναι να περνας εσυ καλα με αυτο που κανεις..και τα δυο θα βοηθησουν στο να φτιαξεις κορμι απλα πιστευω ειναι καπως καλυτερο το γυμναστηριο..επισης για να φτιαξεις ωραιο σωμα πρεπει να κανεις μια καλη διατροφη με σωστες θερμιδες ημερισιως και σωστες αναλογιες πρωτεινες/υδατανθρακες/λιπη και θα δεις μεγαλη διαφορα.. ;)

Αλέξανδροςς
13-08-13, 19:34
αλλο το ενα αλο το αλλο

jimis77
05-01-14, 11:52
Καλησπέρα

Να κανω και εγω μια ερώτηση για να μην ανοίγω αλλο θέμα αφου υπάρχει.

Ειμαι 1.76 και 69 κιλα περίπου 31 χρονών , σκεφτόμουν να αρχίσω γυμναστήριο να φτιάξω λιγο το σώμα μου μιας και δεν εχω ασχοληθεί ποτε ιδιαίτερα με γυμναστική (μονο λιγο βαράκια σπιτι και καμια μπαλίτσα που και που). Αν και το γυμναστήριο ειναι μαλλον το καλύτερο για εμενα , απο την αλλη σκέφτομαι οτι το πιθανότερο ειναι να βαρεθώ γρήγορα οποτε σκεφτόμουν να αρχίσω μια πολεμική / μαχητική τέχνη που και φυσική κατάσταση θα μου δώσει μιας και ειμαι χάλια σε αυτον τον τομέα αλλα και διασκεδαστικό θα εναι πιο πολύ τουλάχιστον θα μαθαίνω / ασχολούμαι με κατι.

Σκεφτόμουν για μια καλη σχολή kickboxing στον πειραιά αλλα αν γίνεται να εχει και βάρη για να μπορω να συνδιάσω και τα 2 δηλαδη και να φτιάξω την φυσική μου κατάσταση αλλα να κανω και λιγο βάρη ενδιάμεσα , αν εχει κανενας φίλος εμπειρία με καμια καλη σχολή στον πειραιά που να γίνεται σωστη δουλειά και να σε προσέχουν λιγο γιατι δεν εχω προηγούμενη εμπειρία

Ευχαριστώ πολυ

hoffman
05-01-14, 18:20
Στον Πειραιά είναι τα κεντρικά του Αθανασοπούλου η λεγόμενοι fighters εγώ βέβαια δεν πήγαινα στον Πειραιά πήγαινα σε μια από της σχολές που έχει στην Πετρούπολη,μπορείς να ρωτήσεις εκεί στον Πειραιά που είναι κ κοντά σου