PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα Πυραμιδα



Zuki1000k6
13-10-08, 16:31
Hi παιδια!
Θα ηθελα να ρωτησω τι ξερετε για αυτο το προγραμμα?
Μου το προτειενε ενας φιλος στο γυμναστηριο.
Αναφερω ενα παραδειγμα για καποια τυχαια μυικη ομαδα.
Στο πρωτο σετ 12 επαναληψεις με 80 κιλα
δευτερο σετ 10 επαναληψεις 90 κιλα
τριτο σετ 8 επαναληψεις 100 κιλα
τεταρτο σετ 6 επαναληψεις 110 κιλα

Ξερετε σε τι χρησιμευει ενα τετοιο προγραμμα?Ογκος η γραμμωση???
Εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Ευχαριστω προκαταβολικα! :wink:



:wave:

thegravijia
13-10-08, 17:00
nai...καλο... αλλα αν δεν κανεις στο πρωτο 12 - στο δευτερο 10 και στο τριτο 8 παει καηκες... :P πλακα κανω
το κλασικο προγραμμα ειναι...
αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι σε καθε προπονηση πρεπει να χρησιμοποιουμε... παραπανω βαρος απο την προηγουμενη ή πιο πολλες επαναληψεις...

κανε ενα ψαξιμο στο φορουμ κ θα βρεις αρκετα καλα προγραμματα...
ετσι κ αλλιως ποσο καιρο θα το κρατησεις αυτο το προγραμμα ???
το λεω αυτο γιατι καινουργιος εισαι (οπως κ εγω) πρεπει να δοκιμασεις διαφορα προγραμματα να δεις τι σε πιανει...
εγω την αποψη μου σου λεω μονο...

οσο για το αν ειναι για ογκο ή για γραμμωση ...

η γνωμη μου ειναι πως δεν υπαρχει προγραμμα για γραμμωση ... προπονηση κανεις .
το αν θα κανεις για γραμμωση ή ογκο εξαρταται απο την διατροφη που θα ακολουθησεις...
ετσι νομιζω εγω... :rocking:

Steve KinG STyLe
13-10-08, 18:13
Ζυκι δεν ειναι ακριβως προπονηση αλλα ειδος τεχνικης!!!Και κατα την γνωμη μου παρα πολυ καλη και συχνα χρησιμοποιειτε!!!Τα νουμερα που ειπες 12-10-8-6 ειναι μια χαρα!!!Δηλαδη το προσθετεις σε οποια ασκηση θελεις αντι για απλα σετ.Προσποπικα με ειχαν βοηθησει το καλοκαιρι να αυξηθω λιγο!!!Σκεφτομαι σε 1μηνα να τις ξανα προσθεσω στο προγραμα μου!!! joker:

TRIANTAFYLLOU
13-10-08, 18:28
είναι ένα καλό προπονητικό σύστημα και αποτελεσματικό .
τώρα για αυτό που λές όγκο γράμωση δεν εχει να κάνει μόνο με το πρόγραμμα αλλά με την διατροφή την ποιότητα και τις θερμίδες αν δεν φάς όγκο δεν κάνεις και ας κάνεις πρόγραμμα όγκου, όπως και απο το φαγητό εξαρτάτε η γράμμωση.

Zuki1000k6
13-10-08, 19:24
:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Σας ευχαριστω ολους παιδια!!!Δεν με ενδιαφερει η γραμμωση προς το παρων παρα μονο η αναπτυξη μυικης μαζας και για αυτο προσπαθω να τρωω σωστα-καλα ενω παραλληλα χρησιμοποιω την on gold standard whey protein και lipo6x...
By the way,εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε απο πλευρας συμπληρωματων???


Και παλι ευχαριστω!!! :bowdown: :awesome:

Fotis_Patra
13-10-08, 22:44
Ετσι ειναι οπως τα λεει ο Ηλιας. Δεν υπαρχει προπονηση ογκου ή προπονηση γραμμωσης, αυτο που λενε με τις πολλες επαναληψης με λιγα κιλα και τις λιγες με πολλα κιλα. Ειναι απλο! οταν κανεις διατροφη γραμμωσης θα πεσεις χαμηλα σε υδατανθρακες και λογικο να μην εχεις ενεργεια οποτε τα κιλα τα ειναι λιγα και το αντιστοιχο στον ογκο.

agios
17-10-08, 16:44
αν δεν φάς όγκο δεν κάνεις.
Αυτή η ατάκα μου θύμισε ένα πατριώτη μου μανιώδη με τον όγκο που έλεγε "αν δε φας δε θα πάρεις ούτε γραμμάριο".
Για τη σωματική διάπλαση προσωπική μου γνώμη είναι ότι το 70% αφορά τη διατροφή και 30% προπόνηση.
Και όπως είπε ο Τριανταφύλλου "είναι ένα καλό προπονητικό σύστημα", το οποίο θεωρώ ότι βοηθάει στην αύξηση της δύναμης. Το έκανα χρόνια με καλά αποτελέσματα αν και τώρα που "γέρασα" το έχω εγκαταλέιψει.

dimitris34
06-10-10, 00:33
στο προγραμμα πυραμιδα μπορω να παιξω 4 σετ των 8-6-4-2 με αναλογα κιλα φυσικα?ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!(no pain no gain!):weights:

PAPA_JOHN
06-10-10, 10:24
Δηλαδη το εκτελουμε μονο 1 φορα..... η 4χ12-10-8-6??????????? μπορει να ειναι βλακεια η ερωτηση αλλα ειναι απορια?

dimitris34
07-10-10, 13:56
papa john μια φορα το εκτελουμε ,12 μετα 8 μετα 6 και τελος.

lila_1
20-02-11, 22:00
To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)
Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?

Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)

Pavlos17
20-02-11, 22:04
To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)
Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?

Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)

στην ουσια,πρωτο σετ παιζεις με 30% ενταση,δευτερο σετ με 50%,τριτο με 75%,και 4ο με 95%...δηλαδη αμα 1 επαναληψη εχεις πχ τα 60 κιλα,στο πρωτο σετ θα ξεκινησεις με 20 κιλα.τωρα πυραμιδα πιστευω ειναι πιο αποδοτικο,διοτι σου αφηνει περιθορια να τα δωσεις ολα στο τελευταιο σετ,και πραγματικα ειναι καλυτερη κοπωση απο το να κανεις ολα τα σετ με τα ιδια κιλα,τα χω δοκιμασει και τα δυο και κατεληξα σε πυραμιδα,επισης εχεις και καλα αποτελεσματα δυναμης με ενα τετοιο στυλ προπονησης,με το να κανεις συνεχεια τα ιδια κιλα,δεν θα χεις αυξηση ουτε στην δυναμη ουτε στην μαζα σου.

lila_1
20-02-11, 22:16
Άλλο ρωτάω
Ξέρω (εν μέρει) πως δουλέυεις στην πυραμίδα..και τις εντάσεις.
Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς Χ κιλά για ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σετ με σκοπό να βγάλεις 6 επαναλήψεις είσαι κουρασμένος γιατί έχουν προηγηθεί άλλα 3 με ψηλές επαναλήψεις.
Αν το είχες στόχο στο 1ο σετ να κάνεις τις 6 επαναλήψεις, θα έβαζες Χ+κ κιλά.
Και αρχίζεις να κατεβάζεις στα υπόλοιπα εφόσον αρχίζει να κουράζεται ο μυς.
Αντίστροφη πυραμίδα σα να λέμε.

Και θέλω και μία εξήγηση γιατί να είναι πιο αποδοτικό απο το να φτάνεις σε κόπωση σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά.:turtle:
Στο τέλος των σετ, το άθροισμα έντασης (να το πώ χοντρικά) είναι μεγαλύτερο με τον 2ο τρόπο.

lila_1
20-02-11, 22:19
με το να κανεις συνεχεια τα ιδια κιλα,δεν θα χεις αυξηση ουτε στην δυναμη ουτε στην μαζα σου.
Μην τα μπλέκεις.

ΕΙΔΙΚΑ όταν χρησιμοποιείς ίδια κιλά για ένα εύρος επαναλήψεων είναι πιο εύκολο να διαπιστώσεις αν κάνεις πρόοδο, γιατί αυξάνεις σταδιaκά επαναλήψεις.
Όταν περάσεις το όριο των 12-15 αυξάνεις το βάρος μέχρι να το ξαναξεπεράσεις με τα καινούρια αυτά κιλα...

Much more simple.

Pavlos17
20-02-11, 22:21
Άλλο ρωτάω
Ξέρω (εν μέρει) πως δουλέυεις στην πυραμίδα..και τις εντάσεις.
Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς Χ κιλά για ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σετ με σκοπό να βγάλεις 6 επαναλήψεις είσαι κουρασμένος γιατί έχουν προηγηθεί άλλα 3 με ψηλές επαναλήψεις.
Αν το είχες στόχο στο 1ο σετ να κάνεις τις 6 επαναλήψεις, θα έβαζες Χ+κ κιλά.
Και αρχίζεις να κατεβάζεις στα υπόλοιπα εφόσον αρχίζει να κουράζεται ο μυς.
Αντίστροφη πυραμίδα σα να λέμε.

Και θέλω και μία εξήγηση γιατί να είναι πιο αποδοτικό απο το να φτάνεις σε κόπωση σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά.:turtle:
Στο τέλος των σετ, το άθροισμα έντασης (να το πώ χοντρικά) είναι μεγαλύτερο με τον 2ο τρόπο.

θα βαλεις 1ο σετ τα μεγιστα κιλα που μπορεις να κανεις?:shock: δοκιμασετο και μετα γραψε μας απτο νοσοκομειο :P ,ξεκιναμε με λιγα κιλα σαν ζεσταμα,μετα φορτονουμε κιαλα για να προετοιμαστει ο μυς για ενα μεγαλυτερο φορτιο.

Eddie
20-02-11, 22:31
Αν πχ καποιος κανει 100 κιλα παγκο για 10 επαναληψεις και κανει 4 σετ θα εχει 4000κιλα επιβαρυνση.Αν ξεκινησεις απ τα 80Χ12,100Χ10,120Χ8 και 130Χ6 εχεις 3700.Αν και δε νομιζω οτι στην πρωτη περιπτωση θα καταφερεις να βγαλεις στο τελευταιο σετ 10,ουτε και στο προτελευταιο βασικα..αλλα τεσπα.

Το 12-10-8-6 προυποθετει failure κανονικα.Αν παιζεις συνεχεια με 10αρες σε βαθος χρονου θα αναπτυξεις δυναμη αλλα πολυ πιο αργα σε σχεση με τις λιγες που βαζεις παραπανω κιλα.

lila_1
20-02-11, 22:32
θα βαλεις 1ο σετ τα μεγιστα κιλα που μπορεις να κανεις?:shock: δοκιμασετο και μετα γραψε μας απτο νοσοκομειο :P ,ξεκιναμε με λιγα κιλα σαν ζεσταμα,μετα φορτονουμε κιαλα για να προετοιμαστει ο μυς για ενα μεγαλυτερο φορτιο.

ΈΣΤΩ ότι κάνεις 4 ασκήσεις σε κάθε προπ.
Δεν χρειάζεται σε όλες ζέσταμα..
Το ζέσταμα το κάνεις στην αρχή της προπ 2-3 σετ και μετά μπαίνεις στα λειτουργικά.

Και απ όσο ξέρω στο ζέσταμα δεν φτάνεις σε κόπωση....
Και όταν λέω μέγιστα εννοώ τα μέγιστα για 6-7 επαναλήψεις ΑΦΟΥ προηγηθούν 2-3 καλά σετ ζέσταμα.

Αν πάρουμε τα 3 πρώτα σετ της πυραμίδας σαν ζέσταμα (άρα δεν φτάνουμε σε κόπωση) τότε το λειτουργικό ειναι 1 !
Δηλαδή 4 συνολικά λειτουργικά σε κάθε προπ...Τίποτα δλδ..

Pavlos17
20-02-11, 22:35
εγω για την πρωτη ασκηση μιλησα...εννοειτε οτι στις επομενες δεν κανεις ζεσταμα.

lila_1
20-02-11, 22:38
Αν πχ καποιος κανει 100 κιλα παγκο για 10 επαναληψεις και κανει 4 σετ θα εχει 4000κιλα επιβαρυνση.Αν ξεκινησεις απ τα 80Χ12,100Χ10,120Χ8 και 130Χ6 εχεις 3700.Αν και δε νομιζω οτι στην πρωτη περιπτωση θα καταφερεις να βγαλεις στο τελευταιο σετ 10,ουτε και στο προτελευταιο βασικα..αλλα τεσπα.

Το 12-10-8-6 προυποθετει failure κανονικα.Αν παιζεις συνεχεια με 10αρες σε βαθος χρονου θα αναπτυξεις δυναμη αλλα πολυ πιο αργα σε σχεση με τις λιγες που βαζεις παραπανω κιλα.

Αυτό σε ποιον το λες?
Γιατί αυτό λέω και εγώ κατόυσίαν.

Και επισης στην πράξη δεν βγάζεις τις ίδιες επαναλήψεις σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά (εκτός αν κάνεις 3>λεπτα διαλλείματα)
Οπότε θέλοντας και μη ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ κιλά κάνεις κάτι σαν πυραμίδα.
Γιατί θα βγεί κάτι τέτοιο
40 κιλά: 1ο σετ 10 επαν
2ο σετ 8-9 επαν
3ο σετ 6-7
4ο σετ 6 !

lila_1
20-02-11, 22:39
εγω για την πρωτη ασκηση μιλησα...εννοειτε οτι στις επομενες δεν κανεις ζεσταμα.

Η πυραμίδα αφορά όλες τις ασκήσεις όχι μόνο την πρώτη
Τέσπα άστο....

Eddie
20-02-11, 22:44
Αυτό σε ποιον το λες?
Γιατί αυτό λέω και εγώ κατόυσίαν.

Και επισης στην πράξη δεν βγάζεις τις ίδιες επαναλήψεις σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά (εκτός αν κάνεις 3>λεπτα διαλλείματα)
Οπότε θέλοντας και μη ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ κιλά κάνεις κάτι σαν πυραμίδα.
Γιατί θα βγεί κάτι τέτοιο
40 κιλά: 1ο σετ 10 επαν
2ο σετ 8-9 επαν
3ο σετ 6-7
4ο σετ 6 !

Ειδες που δε βγαινει??Αν πεσεις σε εξαρες,ο συνολικος ογκος ειναι πολυ μικροτερος απο την πυραμιδα.Και αν ειναι να βγαλεις εξαρα στο τελος,γιατι να μη τη βγαλεις με 55 κιλα??

Pavlos17
20-02-11, 22:51
Ειδες που δε βγαινει??Αν πεσεις σε εξαρες,ο συνολικος ογκος ειναι πολυ μικροτερος απο την πυραμιδα.Και αν ειναι να βγαλεις εξαρα στο τελος,γιατι να μη τη βγαλεις με 55 κιλα??

α μπραβο :thumbup:

lila_1
20-02-11, 23:19
Ειδες που δε βγαινει??Αν πεσεις σε εξαρες,ο συνολικος ογκος ειναι πολυ μικροτερος απο την πυραμιδα.Και αν ειναι να βγαλεις εξαρα στο τελος,γιατι να μη τη βγαλεις με 55 κιλα??
οχι..Γιατί είναι μικρότερος ο συνολικός όγκος?
Κάνεις τα ίδια κιλά για όσες επαναλήψεις μπορείς στο κάθε σετ. Λιγότερες επαναλψεις=περισσότερη ένταση και το αντρίστροφο...
Εγώ ωστόσο μίλησα για αντιστροφη πυραμίδα που ξεκινάς με τα πολλά και καταλήγεις στα λίγα

beefmeup
20-02-11, 23:55
δειτε λιγο τι εγραψε ο ανθρωπος απο πανω..


Ζυκι δεν ειναι ακριβως προπονηση αλλα ειδος τεχνικης!!!

που σημαινει οτι ειναι καλη λυση αν δεις οτι κολας πανω στην προπονα που κανεις μεχρι τωρα,κ δοκιμαζεις κατι αλλο για ενα διαστημα μπας κ ξεκολησεις.
λογω διαφορετικης τεχνικης λοιπον,χωρις να σε ενδιαφερει το failure σε καθε σετ,απλα κλεινεις τα ματια κ δουλευεις το τυφλοσουρτι με τους αριθμους σε επαναληψεις κ κιλα..

κ μετα απο ενα διαστημα που το κανεις,επανερχεσαι σε κλασσικο προγραμμα ββ η οτι αλλο εκανες..
αν δεν δεις αλαγες σε κιλα κλπ σε σχεση με πριν,δεν δουλεψε κ πας αλλου(δοκιμαζεις κατι αλλο δλδ,απο τις διαφορες τεχνικες που υπαρχουν για να ξεκολας απο πλατο).

αν τωρα καποιος το δουλευει για πολυ καιρο(χρονια) με καλα αποτελεσματα απλα εχει βρει,αυτο που του ταιριαζει κ εχει καλυτερα αποτελεσματα πανω του.

Kain
21-02-11, 00:19
To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)

Οχι λειτουργικα ειναι τα 12-10-8-6 πριν απο αυτα γινετε 2 σετ ζεσταμα μην μπεις κρυος


Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?

Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?
Τεχνικη ειναι αυτη δεν εχει καμια σχεση με το ποσα κιλα θα σηκωσεις και ειναι ποιο ασφαλης ετσι.
Αυτο που πας να περιγραψεις εσυ οπως το σκεφτηκες ειναι η αναποδη πυραμιδα οπου εκει εκμεταλευομαστε αυτο που λες εσυ τα μεγιστα κιλα και μετα το ζεσταμα αρχηζεις απο 3-6-8-10 λειτουργικα.Ειναι και αυτο μια τεχνικη οχι τοσο ασφαλης.



Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
Αποδοτικο για ποιο πραγμα? δυναμη?αντοχη?μυικη αναπτυξη? για μυικη αναπτυξη παντως οχι τα αλλα ειναι σχετικα.Απλα υποθετικα δουλευεις περισοτερους τυπους μυικων ινων οταν κανεις διαφορα ευρη επαναληψεων .Σε σχεση με το να κανεις συνεχεια ενα ευρως 6-8 πχ.Αν κανεις χροννια καλυτερα αποτελεσματα βλεπεις με κατι διαφορετικο αν χτυπησες πλατο προπονησης για αυτο κανουμε πυραμιδες κανονικες αναποδες,dual factor training,german volume,doggcrap,περιοδικοτητα,5χ5,3χ3,αλαγες στις ασκησεις,ειδικες τεχνικες rest and pause,super-set κτλ.


Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)
Στην πυραμιδα δεν κανεις μικρα διαλειματα ειναι περιπου 3λεπτα για να κανεις σχεδον με την μεγιστη δυναμη σου και το επομενο σετ.Μονο σε επαναληψεις ανω των 12 εφαρμοζεις διαλειμα κατω απο 1 λεπτο.(αλλιως δεν προλαβαινεις να ξεκουραστεις αρκετα και σηκωνεις καποιο μικρο η μεγαλο ποσοστο αναλογως με το διαλειμα λιγοτερα κιλα σε σχεση με αυτα που θα εκανες εντελως ξεκουραστος)

Eddie
21-02-11, 00:34
αν τωρα καποιος το δουλευει για πολυ καιρο(χρονια) με καλα αποτελεσματα απλα εχει βρει,αυτο που του ταιριαζει κ εχει καλυτερα αποτελεσματα πανω του.

Μαλλον ανηκω σε αυτη την κατηγορια.Ποτε μου δεν εχω κανει αλλο προγραμμα βεβαια για να ξερω,αλλα απ τη στιγμη που βελτιωνομαι,εχω doms,πριζομαι,ανεβαινω σε δυναμη κλπ δε το αλλαζω.

Εσυ ας πουμε διονυση τι τεχνικη κανεις συνηθως?

beefmeup
21-02-11, 00:37
Εσυ ας πουμε διονυση τι τεχνικη κανεις συνηθως?

τεχνικη για να ξεκολησω απο πλατο εννοεις,η τι ειδους προπονας γενικοτερα?

Eddie
21-02-11, 00:47
τεχνικη για να ξεκολησω απο πλατο εννοεις,η τι ειδους προπονας γενικοτερα?

Γενικα μιλαω,τι προγραμμα ακολουθεις??πυραμιδα,5Χ5,4Χ10 κ.ο.κ.

Για ξεκολλημα δε νομιζω να υπαρχει καλυτερο απο forced reps,drop sets,super sets και αρνητικες..

tasos2
21-02-11, 01:45
To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο)
Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος...
Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?

Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)

Ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες. Κανονικα η πυραμιδα δεν ειναι καλο προγραμμα για μεγιστη αυξηση δυναμης. Εχω μιλησει με επαγγελματια powerlifter και μου πε οτι κανει ενα σταθερο βαρος για σταθερες επαναληψεις (συνηθως 5) σε ολα τα σετ και οτι η πυραμιδα δεν ειναι τοσο καλη για να ανεβασεις δυναμη γιατι οταν φτανεις στο πιο βαρυ σετ εισαι κουρασμενος απο τα προηγουμενα. Απλα σε καθε επομενη προπονηση βαζει λιγο βαρος παραπανω.

Η πυραμιδα απο οτι μου πε ειναι πιο καλη για bodybuilding γιατι σε νοιαζει να γυμνασεις ολες τις μυικες ινες και οχι τοσο να σηκωσεις τα μεγιστα.

Eddie
21-02-11, 01:52
Ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες. Κανονικα η πυραμιδα δεν ειναι καλο προγραμμα για μεγιστη αυξηση δυναμης. Εχω μιλησει με επαγγελματια powerlifter και μου πε οτι κανει ενα σταθερο βαρος για σταθερες επαναληψεις (συνηθως 5) σε ολα τα σετ και οτι η πυραμιδα δεν ειναι τοσο καλη για να ανεβασεις δυναμη γιατι οταν φτανεις στο πιο βαρυ σετ εισαι κουρασμενος απο τα προηγουμενα. Απλα σε καθε επομενη προπονηση βαζει λιγο βαρος παραπανω.

Η πυραμιδα απο οτι μου πε ειναι πιο καλη για bodybuilding γιατι σε νοιαζει να γυμνασεις ολες τις μυικες ινες και οχι τοσο να σηκωσεις τα μεγιστα.

Συμφωνω σε ολα..

Αλλα δε νομιζω να εννοουσε για αυξηση δυναμης η λιλα εκτος κι αν δε καταλαβα.

gym
21-02-11, 02:00
Ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες. Κανονικα η πυραμιδα δεν ειναι καλο προγραμμα για μεγιστη αυξηση δυναμης. Εχω μιλησει με επαγγελματια powerlifter και μου πε οτι κανει ενα σταθερο βαρος για σταθερες επαναληψεις (συνηθως 5) σε ολα τα σετ και οτι η πυραμιδα δεν ειναι τοσο καλη για να ανεβασεις δυναμη γιατι οταν φτανεις στο πιο βαρυ σετ εισαι κουρασμενος απο τα προηγουμενα. Απλα σε καθε επομενη προπονηση βαζει λιγο βαρος παραπανω.

Η πυραμιδα απο οτι μου πε ειναι πιο καλη για bodybuilding γιατι σε νοιαζει να γυμνασεις ολες τις μυικες ινες και οχι τοσο να σηκωσεις τα μεγιστα.

πολυ σωστα...πλ οταν εκανα ειχα μονο 5αρες με 5αρια σετ...σε ολες τις μυικες...σκοπος ειναι απλα να σηκωσεις τα μεγιστα...σωστος εδω κ για την πυραμιδα!

Titanium
21-02-11, 02:03
Εγώ πάλι γιατι βλέπω οτι τα περισσότερα κλασικά προγράμματα bbing είναι πυραμίδα???:unsure:
Πως ειναι δυνατών να ειναι απλά τεχνική???:unsure:

tommygunz
21-02-11, 03:04
Άλλο ρωτάω
Ξέρω (εν μέρει) πως δουλέυεις στην πυραμίδα..και τις εντάσεις.
Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς Χ κιλά για ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σετ με σκοπό να βγάλεις 6 επαναλήψεις είσαι κουρασμένος γιατί έχουν προηγηθεί άλλα 3 με ψηλές επαναλήψεις.
Αν το είχες στόχο στο 1ο σετ να κάνεις τις 6 επαναλήψεις, θα έβαζες Χ+κ κιλά.
Και αρχίζεις να κατεβάζεις στα υπόλοιπα εφόσον αρχίζει να κουράζεται ο μυς.
Αντίστροφη πυραμίδα σα να λέμε.

Και θέλω και μία εξήγηση γιατί να είναι πιο αποδοτικό απο το να φτάνεις σε κόπωση σε κάθε σετ με τα ίδια κιλά.:turtle:
Στο τέλος των σετ, το άθροισμα έντασης (να το πώ χοντρικά) είναι μεγαλύτερο με τον 2ο τρόπο.

Κατά τύχη διάβασα το ποστ σου.... όπως και κατά τύχη διάβασα και αυτό:
http://www.musculardevelopment.com/articles/training/2124-whats-best-for-increasing-muscle-mass-and-strength-linear-or-reverse-linear-training-programs.html

Αν δεν επιτρέπεται το λινκ σβήστε μου το ποστ, δεν με πειράζει καθόλου.

Devil
21-02-11, 19:00
Εγώ πάλι γιατι βλέπω οτι τα περισσότερα κλασικά προγράμματα bbing είναι πυραμίδα???:unsure:
Πως ειναι δυνατών να ειναι απλά τεχνική???:unsure:


απλα γιατι σε φτανει ευκολα failure... σε σχεση με ενα 3x10... στην πυραμιδα χρησιμοποιεις διαφορετικα κιλα και παιζεις σε διαφορετικα rep range...

κι ομως ειναι τεχνικη.... υπαρχουν 3ης αν δεν κανω λαθος....

κανονικη: 12-10-8-6
αναποδη: 6-8-10-12

και αυτη που δεν ξερω πως λεγετε: 6-8-10-8-6 η' παλι αναποδα... 10-8-6-8-10....

lila_1
21-02-11, 19:28
Με καλύψατε..
Εγώ είχα εσφαλμένα την εντύπωση (κ ακόμα δηλαδή την έχω:turtle:) ότι ο ποιο αποδοτικός τρόπος να μεγαλώσεις τον μυ είναι να σηκώσεις τα περισσότερα δυνατά κιλά για το εύρος των 6-12 επαν.
Αν το μέγιστο φορτίο των 6 επαν είναι πχ τα 40 κιλά, ΛΟΓΙΚΆ κάνονταας πυραμίδα θα σηκώσεις τα 30-35 για τις 6 επαν. λόγω προκόπωσης....
Προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος...

Ωστόσο τόν περισσότερο καιρό αυτό που έκανα ήταν να σηκώνω ΕΝΑ βαρός για όσες επαναλήψεις μπορώ σε κάθε σετ..Όταν έβλεπα ότι ξεπερνάω τις 12-15, άυξανα το βάρος και έπεφτα στις 6-8. Οπότε συνέχιζα με το 2ο βάρος για όσο καιρό χρειαζόταν μέχρι να ξαναπιάσω τις 12 ρεπς.

Και όταν ήμουν στις πολύ χαμηλές επαναλήψεις (6-7) πάντα στο τελευταίο σετ αφαιρούσα βάρος για να πιάσω τις 12 επαν και να πάρω το πρήξιμο...


Κύριος στόχος η άυξηση μυικής μάζας και δευτερεύων, η δύναμη..
Αν και πίστευα πως η μάζα μπορεί να ερθει και μέσα απο τη δύναμη (ενώ το αντίστροφο όχι)

lila_1
21-02-11, 19:41
Τεχνικη ειναι αυτη δεν εχει καμια σχεση με το ποσα κιλα θα σηκωσεις και ειναι ποιο ασφαλης ετσι.
Αυτο που πας να περιγραψεις εσυ οπως το σκεφτηκες ειναι η αναποδη πυραμιδα οπου εκει εκμεταλευομαστε αυτο που λες εσυ τα μεγιστα κιλα και μετα το ζεσταμα αρχηζεις απο 3-6-8-10 λειτουργικα.Ειναι και αυτο μια τεχνικη οχι τοσο ασφαλης.

Γιατί λιγότερο ασφαλής?
Μετά το ζέσταμα ξεκινάς με το βάρος των 6 επαν
Δεδομένου ότι έχει προηγηθεί ζέσταμα χωρίς κόπωση (για την πρώτη άσκηση, απο τη 2η και μετά είναι ούτως η άλλως ζεστοί οι μυς) δεν είσαι οκ να σηκώσεις ένα σχετικά βαρύ φορτίο

Στην πυραμιδα δεν κανεις μικρα διαλειματα ειναι περιπου 3λεπτα για να κανεις σχεδον με την μεγιστη δυναμη σου και το επομενο σετ.Μονο σε επαναληψεις ανω των 12 εφαρμοζεις διαλειμα κατω απο 1 λεπτο.(αλλιως δεν προλαβαινεις να ξεκουραστεις αρκετα και σηκωνεις καποιο μικρο η μεγαλο ποσοστο αναλογως με το διαλειμα λιγοτερα κιλα σε σχεση με αυτα που θα εκανες εντελως ξεκουραστος)

Αν κάνεις τόσο μεγάλα διαλλείματα τότε αλλάζει..
γιατί όντως ο μυς είναι ξεκούραστος πριν απο κάθε σετ και σηκώνει σχεδόν τα μέγιστα που μπορεί....

Τότε είναι πιο αποδοτικό για μυική ανάπτυξη να σηκώνει τα μέγιστα που μπορεί ενώ είναι ξεκούραστος?Το να σηκώνει τα μέγιστα που μπορεί τη δεδομένη στιγμή που έχει προηγηθεί προκόπωση, σε τί οφελεί?

Pavlos17
21-02-11, 19:41
στο γυμναστηριο μου βλεπω παλικαρια να κανουν 4χ10 με τα ιδια κιλα για 2 χρονια ,και κανουν και μισες επαναληψεις..

Pavlos17
21-02-11, 19:43
Αν και πίστευα πως η μάζα μπορεί να ερθει και μέσα απο τη δύναμη (ενώ το αντίστροφο όχι)
η δυναμη φερνει μαζα...η μαζα δεν φερνει δυναμη

Devil
21-02-11, 19:43
Με καλύψατε..
Εγώ είχα εσφαλμένα την εντύπωση (κ ακόμα δηλαδή την έχω:turtle:) ότι ο ποιο αποδοτικός τρόπος να μεγαλώσεις τον μυ είναι να σηκώσεις τα περισσότερα δυνατά κιλά για το εύρος των 6-12 επαν.

δεν ειναι λαθος... η μεγιστη υπετροφια ειναι αναμεσα στα 6-8reps με ενα 80-85% του 1rm...

Αν το μέγιστο φορτίο των 6 επαν είναι πχ τα 40 κιλά, ΛΟΓΙΚΆ κάνονταας πυραμίδα θα σηκώσεις τα 30-35 για τις 6 επαν. λόγω προκόπωσης....
Προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος...


μερικες φορες ειναι... και αυτο ειναι μια τεχνικη... σε αλλους δουλευει σε αλλους οχι....


Ωστόσο τόν περισσότερο καιρό αυτό που έκανα ήταν να σηκώνω ΕΝΑ βαρός για όσες επαναλήψεις μπορώ σε κάθε σετ..Όταν έβλεπα ότι ξεπερνάω τις 12-15, άυξανα το βάρος και έπεφτα στις 6-8. Οπότε συνέχιζα με το 2ο βάρος για όσο καιρό χρειαζόταν μέχρι να ξαναπιάσω τις 12 ρεπς.

αυτο ειναι progression που λεμε.... εξυπνο,απλο και ευκολο... ;)

Και όταν ήμουν στις πολύ χαμηλές επαναλήψεις (6-7) πάντα στο τελευταίο σετ αφαιρούσα βάρος για να πιάσω τις 12 επαν και να πάρω το πρήξιμο...


Κύριος στόχος η άυξηση μυικής μάζας και δευτερεύων, η δύναμη..
Αν και πίστευα πως η μάζα μπορεί να ερθει και μέσα απο τη δύναμη (ενώ το αντίστροφο όχι)

μα και τα δυο αυτα ειναι δεμενα μεταξι τους... αλλα εξαρταται απο τους στοχους σου....
αν θες μαζα κανεις προγραμμα απο 6-12 ρεπς...
αν θες δυναμη κανεις απο 1-5 ρεπς...

η δυναμη φαιρνει μαζα... αλλα ο πιο γρηγορος τροπος ειναι για να κανεις ογκο ειναι οι μεγαλες ρεπς

Eddie
21-02-11, 21:00
Devil,τα λες πολυ σωστα..το θεμα εδω ειναι ομως,το πως θα μπορεσουμε να σηκωσουμε τα περισσοτερα για 6-8 ρεπς.Πιστευω οτι η πυραμιδα ειναι ο καλυτερος τροπος και για να αυξησεις τη μυικη μαζα αλλα και τη δυναμη χτυπωντας παραλληλα και τους 2 τυπους μυικων ινων.

Επισης,το 12-10-8-6 ειναι μια τυχαια σειρα,μπορει καποιος να χρησιμοποιει και 12-9-6-3 πχ για να δωσει περισσοτερο βαση στη δυναμη,η 15-12-10-8 για περισσοτερη αντοχη.

Kain
21-02-11, 21:01
Γιατί λιγότερο ασφαλής?
Μετά το ζέσταμα ξεκινάς με το βάρος των 6 επαν
Δεδομένου ότι έχει προηγηθεί ζέσταμα χωρίς κόπωση (για την πρώτη άσκηση, απο τη 2η και μετά είναι ούτως η άλλως ζεστοί οι μυς) δεν είσαι οκ να σηκώσεις ένα σχετικά βαρύ φορτίο
Μαλον δεν εχεις κανει ποτε μονες επαναληψεις η γενικα χαμηλες να ερθεις μονο στην προπονηση για να κανεις αυτες μετα το ζεσταμα.
Αν αρχησεις το πρωτο σου σετ μετα το ζεσταμα με χαμηλες επαναληψεις 6-5-4-3 τοτε θα σηκωσεις παραπανω κιλα απο οτι αν εκανες 8 πρωτα η 10-οσο διαλειμα και να κανεις- για να ξαναμπεις και γενικα ολο σου το προγραμα πηγαινε ετσι για πολυ καιρο-κλασικα οπως κανουν ολοι δεν εχω δει ποτε καποιον να κανει αναποδες αυξησεις επαναληψεων πλην απο κατι τρελους bodybuilders-.
Επειδη θα σηκωσεις παραπανω κιλα οι αρθρωσεις σου οσο ζεσταμα και να κανεις δεν ειναι συνηθησμενες στον φορτο εχω παρατηρησει σε μερικους τρεμουν τα χερια τους στις αρχικες προπονησεις .Μεγιστα κιλα +κακη τεχνικη=γρηγορος τραυματησμος.
Αντιθετα αν πας σταδιακα προπονηση που συνηθησες μεχρι τωρα απο λιγα κιλα να αυξανεις κιλα ενω μειωνεις επαναληψεις οπως το περιγραφεις στο ποστ σου τοτε θα ειναι επικυνδινο για σενα μαζι με το γεγονος οτι θα σηκωσεις περιπου απο 5-10 παραπανω οπως παρατηρησα εφοσον ξερεις να κανεις σωστο ζεσταμα.
Με τον αλλον τροπο απλα θα σηκωσεις λιγοτερα κιλα και οι μυεις και οι αρθρωσεις σου ειναι ποιο συνηθησμενοι σε αυτα λιγοτερες πιθανοτητες τραυματησμου με αυτους τους παραγοντες.


Αν κάνεις τόσο μεγάλα διαλλείματα τότε αλλάζει..
γιατί όντως ο μυς είναι ξεκούραστος πριν απο κάθε σετ και σηκώνει σχεδόν τα μέγιστα που μπορεί....

Τότε είναι πιο αποδοτικό για μυική ανάπτυξη να σηκώνει τα μέγιστα που μπορεί ενώ είναι ξεκούραστος?Το να σηκώνει τα μέγιστα που μπορεί τη δεδομένη στιγμή που έχει προηγηθεί προκόπωση, σε τί οφελεί?
Μεγαλη κουβεντα τι αυξανει τους μυεις αν μετραει η δυναμη πολλες θεωρειες, παραδειγματα.
Καποια γεγονοτα ειναι οτι αν ενας μυεις ειναι δυνατος μπορεις να ενεργοποιεισης περισοτερους κινητηριους νευρωνες (motor unit) και να επιστρατευσεις περισσοτερες μυικες ινες για αυτο προτηνετε καποιους μηνες του χρονου να κανουμε προπονηση δυναμης.Μεγαλυτεροι μυεις δεν σημαινει δυνατοτεροι-αφου κανεις bodybuilding μαλον το ξερεις- ουτε καποια ιδιαιτερη προδιαθεση εχουν.

Ενα θεμα ειναι οτι με μικρα διαλειματα αυξανοντε περισσοτερο οι ορμονες αλλα μειωνετε η αποδοση και το εργο.
Αν προηγηθει προκωποση καποιας μορφης σημαινει οτι δουλευεις αλλες μυικες ινες περισσοτερο η αποκλειοντε καποια σωματικα τμηματα -επειδη εχουν εξαντληθει- απο συνθετες ασκησεις σε καποιο βαθμο φυσικα και εστιαζεις σε συγκεκρημενη μυικη ομαδα.
Παραδειγμα μια μεθοδος η οποια δουλευει παραπανο τις γρηγορες μυικες ινες τυπου β ειναι το rest and pause οταν αρχηζεις την προπονηση αρχικα εξαντουντε οι αργες και στο τελος αυτες οι τελευταιες επαναληψεις εξαντουν τις γρηγορες αν περημενεις λιγα δευτερολεπτα και ξανακανεις με το ιδιο βαρος επειδη ειναι πλεον εξαντλημενες οι αργες ξαναχτυπας τις γρηγορες τυπου β οι οποιες εχουν μεγαλητερη προδιαθεση για αναπτυξη απο τις αλλες.
Με λιγα λογια εγω πιστευω με την αναποδη πυραμιδα θα δυναμωσεις παραπανω απο την κανονικη.
Αν εχει καποια πρακτικη διαφορα με την κανονικη στην μυικη αναπτυξη δεν μπορεις να το ξερεις εχει πολους παραγοντες και αναλογως τα γονιδια και η προδιαθεση που εχεις εσυ η τι συνθεση μυικων ινων εχεις και αλλα.Κρατα ημερολογιο κανε την μια μεθοδο 3 μηνες-στον 1,5 μηνα αλαξε τις μησες ασκησεις-μετα απο αλλους 3 κανε την αλλη και κρατα ιδια διατροφη ισοθερμιδικη για 6 μηνες και συγκρηνε αποτελεσματα.

tasos2
22-02-11, 01:28
η δυναμη φερνει μαζα...η μαζα δεν φερνει δυναμη

Αναποδα!!!! Μπορει να δυναμωσει ενας μυς χωρις να αυξηθει το μεγεθος του. Αλλα αν μεγαλωσει το μεγεθος τοτε αυτοματα αυξανεται και η δυναμη του.

savage
22-02-11, 01:57
To επαναφέρω μιας και έχω κάτι απορίες...
Στα προγράμματα πυραμίδας το λειτουργικό σετ είναι στην ουσία ένα??(τελευταίο) κατα καποιο τροπο ναι
Στα υπόλοιπα φτάνουμε σε κόπωση ή όχι? λογικα οχι.αν σηκωσεις 12 μεγιστες επαναληψεις στο 1ο σετ,τοτε αποκλειεται να εχει δυναμεις να αυξησεις βαρος και να σηκωσεις για αλλες 10.ποσο μαλλον να ξανα-αυξησεις αλλες 2 φορες τα κιλα.αν φτασεις στο πρωτο σετ να κανεις 12 μεγιστες,αμφιβαλω αν θα σηκωσεις στο επομενο σετ για 10 επαναληψεις,ακομα και το ιδιο βαρος,ποσο μαλλον μεγαλυτερο
Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνουμε τα πολλά κιλά για το τέλος και κάνουμε 12-10-8-6 επαναλήψεις...Αφού ο μύς στο τελευταίο σετ θα ναι κουρασμένος και θα σηκώσει λιγότερα κιλά για 6 επαναλήψεις απο όσα θα σήκωνε αν ήταν ξεκούραστος... γιατι νομιζουν ολοι οτι η πυραμιδα ειναι ο μονος τροπος προπονησης επειδη το κανει ο κολεμαν κι ο κατλερ
Γιατί δεν αρχίζουμε απο τα μέγιστα κιλά που μπορούμε να σηκώσουμε, και στη συνέχεια να αφαιρούμε εκμετελλευόμενοι την κόπωση του μυ?γινεται κι αυτο αλλα θελει πολυ πολυ πολυ καλο ζεσταμα

Το να χρησιμοποιείς ΕΝΑ βάρος που σου επιτρπεπει ένα έυρος επαναλήψεων απο 6-12 φτάνοντας σε κόπωση σε ολα τα σετ είναι λιγότερο αποδοτικό?
Αφού στην ουσία σε κάθε σετ θα κάνεις όλο και λιγότερες επαναλήψεις λόγω κούρασης εφόσον κάνεις μικρά-μέτρια διαλείμματα)
αυτο εφαρμοζω αυτο τον καιρο και προσωπικα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει ολα αυτα τα χρονια που προπονουμαι.απλα ειναι πολυ βαρβαρο,γιατι πας ολα τα σετ failure,επισης θελει πολυ πολυ καλο ζεσταμα.δε θα το συνιστουσα σε αρχαριο παντως.πολυ καταπονηση.θελει ψημενες αρθρωσεις και μυες

αυτα.:thumbup: ελπιζω να σε καλυψα deluxe,εε αλικη ηθελα να πω...:green:

beefmeup
22-02-11, 02:08
αυτο εφαρμοζω αυτο τον καιρο και προσωπικα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει ολα αυτα τα χρονια που προπονουμαι.απλα ειναι πολυ βαρβαρο,γιατι πας ολα τα σετ ailure,επισης θελει πολυ πολυ καλο ζεσταμα.δε θα το συνιστουσα σε αραχαριο παντως.πολυ καταπονηση.θελει ψημενες αρθρωσεις και μυες

μια χαρα ειναι..εγω το εφαρμοζω χρονια τωρα κ γουσταρω..:green:
απλα τα διαλυματα μου ειναι μεγαλα,γιατι καθε φορα σηκωνω το μεγιστο που μπορω για 8-10 reps(αναλογα την ομαδα παντα),γιατι καποιες ομαδες θελουν διαφορετικους αριθμους επαναληψεων απο αλλες.

ελμερ
22-02-11, 02:22
καλησπερα,εγω χρησιμοποιω συνηθως ενα προγραμμα αναποδης πυραμιδας δηλ ζεσταμα με πολλες επαναληψεις μετα μεγιστο βαρος η σχεδον μεγιστο και μετα σε καθε σετ πεφτω απο λιγο ωστε να βγαινουν 4-8 περιπου επαναληψεις ζορικες...αλλα αλλαζω κι ολας με κλασσικη πυραμιδα..ολα αυτα με μικρα διαλλειματα για πιο πολυ ενταση ..βεβαια δεν διαρκει πολυ ωρα η προπονηση αλλα ειναι επιπονη....και συνεχεια πειραματιζομαι παιρνοντας ιδεες και μαθαινοντας απο το forum....το θετικο ειναι οτι παω πολυ καλα για τον χρονο που κανω προπονηση...(και χωρις τραυματισμους δοξα το θεο)

savage
22-02-11, 02:54
μια χαρα ειναι..εγω το εφαρμοζω χρονια τωρα κ γουσταρω..:green:
απλα τα διαλυματα μου ειναι μεγαλα,γιατι καθε φορα σηκωνω το μεγιστο που μπορω για 8-10 reps(αναλογα την ομαδα παντα),γιατι καποιες ομαδες θελουν διαφορετικους αριθμους επαναληψεων απο αλλες.

σωστος.μα καλα?σε ολα συμφωνουμε?:green:
αα κατσε,τωρα που το σκεφτομαι εχουμε μια διαφορα.εγω κανω μικρα διαλειμματα.:P:P

lila_1
22-02-11, 03:09
Κάτσε ρε νίκο....Βάρβαρο? Αρθρώσεις? Όχι για αρχάριους???
Εγω πάντα αυτό έκανα.
4 σετ όσες επαναλήψεις βγουν (συνήθως 6-10) και σε όλα μέχρι failure. ΚΑι ανάλογα το διάλλειμα είτε έπεφτα με το πέρας των σετ σε επαναλήψεις είτε έμενα σταθερή...
Δηλαδή είναι βάρβαρο να φτάνεις σε failure se KAΘΕ ΣΕΤ???Nόμιζα ότι αυτό πρέπει να γίνεται!
WTF???:shock:

Eddie
22-02-11, 03:21
Νικολα τα παραλες λιγο μου φαινεται.Το οτι κανεις κατι διαφορετικο απ τον κολεμαν,δε παει να πει οτι η πυραμιδα ειναι αχρηστη.

Ο καθενας δοκιμαζει και κρινει..ωραια,υποστηριζεις το ενα προγραμμα αλλα μην υποβιβαζεις το αλλο.Ολα αυτα τα χρονια ενα ματσο ββ εχειμεγαλωσει με πυραμιδες και με αλλα προγραμματα δλδ ασχετα απο αυτο που κανεις εσυ.Αφου τα εχουμε ξαναπει οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο και πρεπει να δοκιμαζουμε τα παντα.Σε καποιον που δεν εχει την εμπειρια και τη γνωση να κρινει τι θα του προτεινες,το 4Χ10 με ολα τα σετ λειτουργικα??

lila_1
22-02-11, 03:36
Σε καποιον που δεν εχει την εμπειρια και τη γνωση να κρινει τι θα του προτεινες,το 4Χ10 με ολα τα σετ λειτουργικα??
Ma αυτό ακριβώς είπε ,.,,,ότι ΔΕΝ τα συνιστά σε αρχάριους..

ΤΟ ερώτημα είναι γιατί όχι?

Το πρόβλημα είναι αν έχουμε ΟΛΑ τα σετ λειτουργικά ή αν έχουμε όλα τα λειτουργικά σε 10άρες επαναλήψεις?

Εμένα όλα λειτουργικά είναι τα σετ μου είτε κάνω 6 είτε 12....τις επαναλήψεις δεν μπορώ να τις καθορίσω εξαρχής...όσες μου βγούν!

Eddie
22-02-11, 03:42
Δεν αναφερομαι στους αρχαριους αποκλειστικα,γιατι πολλοι ειναι αυτοι που κανουν χρονια αλλα δε γνωριζουν τιποτα.

Τεσπα..κακως που σχολιασα,λες και θα κερδισω καμια μουμια αμα υποστηριξω την πυραμιδα.

Ας κανει ο καθενας οτι θελει..

Devil
22-02-11, 05:59
Devil,τα λες πολυ σωστα..το θεμα εδω ειναι ομως,το πως θα μπορεσουμε να σηκωσουμε τα περισσοτερα για 6-8 ρεπς.Πιστευω οτι η πυραμιδα ειναι ο καλυτερος τροπος και για να αυξησεις τη μυικη μαζα αλλα και τη δυναμη χτυπωντας παραλληλα και τους 2 τυπους μυικων ινων.

Επισης,το 12-10-8-6 ειναι μια τυχαια σειρα,μπορει καποιος να χρησιμοποιει και 12-9-6-3 πχ για να δωσει περισσοτερο βαση στη δυναμη,η 15-12-10-8 για περισσοτερη αντοχη.

σχετικα ναι... ισως να ειναι... αλλα... αν πας πχ στη 12αρα failure και στην 10αρα ξανα failure στην 6 και στην 8 θα κανεις λιγοτερα απο οτι θα εκανες αν εφτανες με ενα ζεσταμα μεχρι εκει.... δλδ τι θελω να πω... το οι 6-8 reps παιζουν στο 80-85% του RM... ειναι αρκετα τα κιλα... βγαζοντας τα 2 πρωτα σετ σε failure ο μυς κουραζετε.... αρα τα επωμενα 2 που ακολουθουν ( 6 και 8 ) θα παιζεις με λιγοτερα κιλα απο το κανονικο 80-85% του RM σου...*

*θυμασαι που σου ελεγα οτι εχεις μεγαλητερα RM απο αυτα που νομιζεις... ;)


ναι... τα νουμερα τα εβαλα στην τυχη :green:

Devil
22-02-11, 06:02
Αναποδα!!!! Μπορει να δυναμωσει ενας μυς χωρις να αυξηθει το μεγεθος του. Αλλα αν μεγαλωσει το μεγεθος τοτε αυτοματα αυξανεται και η δυναμη του.

δεν ισχυει... και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει υπερτροφια... αλλα πας αναλογα με το στοχο σου....

MusclesOfShadow
23-07-11, 22:40
μια χαρα ειναι..εγω το εφαρμοζω χρονια τωρα κ γουσταρω..:green:
απλα τα διαλυματα μου ειναι μεγαλα,γιατι καθε φορα σηκωνω το μεγιστο που μπορω για 8-10 reps(αναλογα την ομαδα παντα),γιατι καποιες ομαδες θελουν διαφορετικους αριθμους επαναληψεων απο αλλες.

Aυτο το ποστ μπορει να αντιπροσωπευσει την προπονηση μου!!

Anyway, επειδη ετυχε να με ενδιαφερει το θεμα, εχει νοημα να κανουμε την "τεχνικη" της πυραμιδας σε μερικες (ή μια) ασκησεις μονο απτην προπονηση ή δεν εχει νοημα-αποτελεσμα?

Ευχαριστω...

Toxical
23-07-11, 23:17
Παιδια να ρωτησω κατι το θεωρητε αδυνατο να κανει καποιος 4σετ των 5-6 επαναληψεων με μεγιστα κιλα σε ολα τα σετ?(Παντα με βοηθεια)

MusclesOfShadow
23-07-11, 23:19
Παιδια να ρωτησω κατι το θεωρητε αδυνατο να κανει καποιος 4σετ των 5-6 επαναληψεων με μεγιστα κιλα σε ολα τα σετ?(Παντα με βοηθεια)

Καθολου αδυνατο, αρκει να ξερεις τι κανεις!

alex94gr
17-06-12, 16:25
Καλησπέρα:thumbup:.....θα ήθελα να θίξω το εξής θέμα που με απασχολεί από την πρώτη κιόλας μέρα που ξεκίνησα γυμναστική με βάρη. Επειδή έχω ακούσει και διαβάσει αρκετά πράγματα σε σχέση με το τι πρόγραμμα γυμναστικής πρέπει να ακολουθεί ο καθένας και έχω μπερδευτεί θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας συμβουλές. Πρόγραμμα που να περιλαμβάνει πυραμίδα με π.χ.(12-8-6 επαν.) και αυξανόμενα κιλά ή σταθερές επαναλήψεις με τα ίδια κιλά..??? Και επίσης τι επιτυνχάνουμε με το καθένα ???
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

Arnold1996
17-06-12, 18:40
με την πυραμιδα θα κανεις περισσοτερο ογκο με σταθερες επαναληπσεις κανεις κατι σαν γραμωση

Χριστοφορος123
17-06-12, 18:44
με την πυραμιδα θα κανεις περισσοτερο ογκο με σταθερες επαναληπσεις κανεις κατι σαν γραμωση

Θα διαφωνησω....εγω πιστευω πως η πυραμιδα ειναι για να ξεκολλησεις απο τις ιδιες επαναληψεις και για να μην συνηθιζει ο μυς στις ιδιες επαναληψεις...

Χριστοφορος123
17-06-12, 18:45
Γενικα προτιμω περισσοτερο ιδιες επαναληψεις απο 8-12

johny_8
17-06-12, 20:37
για να δουλέψεις όλες τις μυικές ίνες(βραδεία και ταχείας σύσπασης) ωστε να επιτύχεις στην υπερτροφία αυξάνοντας σταδιακα τα κιλα

sTeLaKoS
17-06-12, 20:56
Συγχωνεύτηκε.

Διαβάστε το τόπικ από τη πρώτη σελίδα, έχουν γραφτεί πολλές απόψεις.

alex94gr
18-06-12, 16:01
Θεωρείτε καλύτερο το πρόγραμμα ''πυραμίδα'' (12-10-8-6 επαν. και με αυξανόμενα κιλά) ή το πρόγραμμα με 3 ή 4σετ με τις ίδιες επαναλήψεις και τα ίδια κιλά??? ;)

Χριστοφορος123
18-06-12, 16:39
Θεωρείτε καλύτερο το πρόγραμμα ''πυραμίδα'' (12-10-8-6 επαν. και με αυξανόμενα κιλά) ή το πρόγραμμα με 3 ή 4σετ με τις ίδιες επαναλήψεις και τα ίδια κιλά??? ;)

Δεν εχει καλυτερο..αναλογως τους στοχους σου.....η πυραμιδα ειναι για μυικη υπερτροφια αν δεν κανω λαθος και να εστιαζει περισσοτερο στις ινες