PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλία ανάμεσα σε αγόρι και κορίτσι...



polo0
18-07-13, 01:57
θέλω να πάρω μερικές γνώμες όσο αφορά την φιλία ανάμεσα σε ενα αγόρι και σε ένα κορίτσι....πιστεύεται πως υπάρχει?
θα προτιμούσα την κάθε απάντηση αιτιολογημένη :thumbup::thumbup:
ναι η όχι ? για πάμε !:P

27εκατοσταχερι
18-07-13, 02:12
Eάν μιλάμε για πραγματική φιλία διάρκειας και ποιότητας, ψηφίζω όχι, πιστεύοντας πως σε κάποια φάση της φιλίας τουλάχιστον ένας από τους δύο θα νιώθει ερωτική έλξη για τον άλλον.

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 02:52
φιλια εκ φύσεως με τον όρο καθαρα φιλικα δύσκολα να υπάρξει όχι όμως απίθανο και εξηγω τους λόγους

φιλια μπορεί να υπάρξει αν δημιουργηθει απο μικρή ηλικια η έχει βαθος χρόνου και μετα μπορει να εξελιχθει , αλλα μιας και μιλάμε μεταξυ άνδρα και γυναίκας θα υπάρχει και το ερωτικό στοιχείο
εγω είχα φίλες απο το δημοτικό αλλα όταν μεγάλωσαν φιλικα φιλικά αλλα τις χαλβάδιαζα και ερωτικα και σε ορισμένες περιπτωσεις είχαμε και θερμο επεισόδειο και λεω σε ορισμένες γιατι στις υπόλοιπες καθαρα και αυστηρα φιλικα τις έβλεπα μέχρι και αδερφικα θα έλεγα γιατι είχαν γίνει τάνκερ , η περιφέρεια ανατολικής μακεδονίας και θράκης :P οπότε το κεφαλάκι μου ήσυχο καθαρα φιλικα :P

δεν θα υπάρξει το ερωτικό στοιχείο αν μεταξυ του φιλικου ζευγαριου δεν υπάρχει ερωτικη χημεία η η γυναίκα είναι καμια μπουρούχα η ό άντρας κατι ανάλογο και δεν ανταποκρίνετε στα γούστα του ενός η του άλλου εκεί μπορει να είναι καθαρα αληθινή φιλία
και στην δευτερη περίπτωση μπορει να υπάρξει φιλία αληθινη αλλα το ερωτικό στοιχείο όταν παραμονεύει τότε ισχύει το ρητό "τα καλύτερα γκόλ μπαίνουν στα φιλικα"

δηλαδη με απλα λόγια το μπαρούτι με την φωτια όταν είναι μαζί κάποια στιγμή μπορεί να αρπάξει :P

επίσης το άλλο καραγκιωζιλίκι μετα απο μια σχέση ερωτική και πάθους λένε μείναμε φίλοι , σ αυτη την περίπτωση φιλία γίνετε μόνο ο ανεκπλήρωτος 'ερωτας , με την ελπίδα κάποια στιγμή να φουντωσει η επειδη δεν μπορει να την η να τον έχει λένε ας μείνουμε φίλοι

αντίθετα φιλικη μπορει να παραμείνει μια ερωτική σχέση όταν κατα την διάρκειά της και στον χρόνο με την φθορα απο ερωτικη και πάθους κατέληξε σχέση συνήθειας και περισσότερο φιλική , τότε άνετα μπορουν να λένε μείναμε φίλοι

αλλα λέγανε οι παλιοι για τις γυναίκες "άνθρωπο που θες να τον γ*μ*σεις φιλικα γίνετε να τον δείς ? τρελός είσαι ?" :turtle:

αλλα όταν υπάρχει πάθος και ερωτικη επιθυμία πως να την δείς καθαρα φιλικά , μόνο στα χαρτια που λένε και με απωτερο σκοπό να δωθει ευκαιρία για τσαλάκωμα

Mikekan
18-07-13, 06:47
Η καλύτερη μου φίλη είναι γυναίκα, είναι κουκλάρα και δεν έχω διανοηθεί να κάνω ποτέ κάτι μαζί της.

vaggan
18-07-13, 08:19
Η καλύτερη μου φίλη είναι γυναίκα, είναι κουκλάρα και δεν έχω διανοηθεί να κάνω ποτέ κάτι μαζί της.μηπως εισαι gay?:unsure::welcome:

Mikekan
18-07-13, 08:22
Χαχαχα, όχι σε διαβεβαιώ! Αλλα πρώτον τη ξέρω απο μικρή και δεύτερον τόσες γυναίκες υπάρχουν εκεί έξω στη κολλητή μου πρέπει να τη πεσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΠανοςΒ
18-07-13, 08:26
Με κάλυψε ο Ηλίας 100%.

Mike το "δεν έχω διανοηθεί" κρυβει μια καταπίεση μεσα του σαν φράση.:green::P

Mikekan
18-07-13, 08:52
Οχι, απλα σέβομαι τη φιλια μας, έχουμε περάσει πολλα μαζι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΠανοςΒ
18-07-13, 09:45
Μαζί σου, απλά λες "σέβομαι τη φιλια μας", αν δεν υπηρχε η φιλια?:P

morgoth
18-07-13, 09:52
με νυχια και με δοντια κρατιεται ο μαικ :P

Mikekan
18-07-13, 09:56
:rolf:

Με τα αν δεν γίνεται δουλειά Πάνο! :green:

stef25
18-07-13, 09:59
Eίναι ανόητο να νομίζουμε ότι μπορούμε να βγάζουμε τόσο γενικούς και απόλυτους κανόνες για θέματα που άπτονται των διαπροσωπικών μας σχέσεων....Και αυτό γιατί παραβλέπουμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα πολυσχιδές και εξαιρετικά περίπλοκο από τη φύση του ον και κάθε μονάδα είναι ξεχωριστή...Αφήστε λοιπόν τα καλούπια και τις γενικότητες, φυσικά μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε άντρα και σε γυναίκα ακόμα και αν αυτό δεν είναι κάτι τόσο συνηθισμένο....

COBRA_STYLE
18-07-13, 10:00
^^αυτο το γκουγκλαρες?:green:

Σαφως και δεν υπαρχει...ολα τα αλλα ειναι για να δουλευομαστε μεταξυ μας.:)

tasos2
18-07-13, 10:09
Σαφως και δεν υπαρχει...ολα τα αλλα ειναι για να δουλευομαστε μεταξυ μας.:)

Δε σου χει τυχει ποτε να γνωρισεις καμια που δεν σε ελκει σεξουαλικα ουτε στο ελαχιστο? Αυτη δηλαδη την απορριπτεις σαν ανθρωπο? Αν ταιριαζετε σαν χαρακτηρες απολυτα δεν θα εκανες φιλια μαζι της?

Mikekan
18-07-13, 10:10
^^αυτο το γκουγκλαρες?:green:

Σαφως και δεν υπαρχει...ολα τα αλλα ειναι για να δουλευομαστε μεταξυ μας.:)

Tϊγκα Τέστο! :green:

stef25
18-07-13, 10:15
^^αυτο το γκουγκλαρες?:green:

Σαφως και δεν υπαρχει...ολα τα αλλα ειναι για να δουλευομαστε μεταξυ μας.:)

χαχαχα
έσταξε αντρίλα το forum:green:

COBRA_STYLE
18-07-13, 10:21
Δε σου χει τυχει ποτε να γνωρισεις καμια που δεν σε ελκει σεξουαλικα ουτε στο ελαχιστο? Αυτη δηλαδη την απορριπτεις σαν ανθρωπο? Αν ταιριαζετε σαν χαρακτηρες απολυτα δεν θα εκανες φιλια μαζι της?

E ναι σαφως,αλλα οχι επειδη τη βλεπω φιλικα,αλλα επειδη δε με ελκυει εμφανισιακα.Πολλες φορες γνωριζεις μια και αρχικα βλεπεις οτι δε σαρεσει κτλ και το βλεπεις καθαρα "φιλικα" το θεμα...στην πορεια ομως βλεπεις οτι κατι αλλαζει κι οτι θα εκανες κατι κατω απο ορισμενες συνθηκες.

Ειχα φιλη/φιλες που αρχικα δεν μου περναγε κατι απο το μυαλο,αλλα στην πορεια τα ενστικτα λεγανε αλλο.Απο τη φυση μας δεν μπορει να υπαρξει "πραγματικη" φιλια,γιατι κατω ορισμενες συνθηκες και υπο προυποθεσεις μπορει να γινει το μπαμ.

Δηλαδη και φιλη σου να ειναι,με μια νορμαλ εμφανιση,αμα τη δεις γυμνη ή σου κανει ρανει τα δικα της,δε θα θες να πας ενα βημα παραπερα τη σχεση σας?:)Δε γινεται...εκτος αν ο αλλος ειναι gay.Εκτος αν η αλλη ειναι εκτρωμα εμφανισιακα,εκει χαιρω πολυ,αλλα και παλι οχι λογω φιλιας αλλα εμφανισης.


Tϊγκα Τέστο! :green:
Γαμησετα,δεν ξερω που να την πρωτοχωρεσω.

billy89
18-07-13, 10:26
Μπορεί να υπάρξει αν και μόνο αν την ξέρεις από μικρή (ή) και κατά τη διάρκεια της φιλίας σας την απέρριψες ερωτικά για κάποιο λόγο πχ όπως λέει και ο Ηλίας ήταν τάνκερ, ή μπουρούχα ή καφρογκόμενα, ή να το πω ευγενικά εξυπηρετούσε πολύ κόσμο κλπ. Αυτά τα στοιχεία που λογικά θα σε ξενερώσουν στον ερωτικό τομέα, στη φιλία δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Και φυσικά πρέπει να μη σε γουστάρει και αυτή αλλιώς δεν νοείται φιλία.

Κατά τα άλλα τις κουκλάρες, καλές και έξυπνες τις κάνουμε γκόμενες όχι φίλες.

Χριστοφορος123
18-07-13, 12:20
Η καλύτερη μου φίλη είναι γυναίκα, είναι κουκλάρα και δεν έχω διανοηθεί να κάνω ποτέ κάτι μαζί της.

Ανωμαλε :P:P

vaggan
18-07-13, 13:08
Δε σου χει τυχει ποτε να γνωρισεις καμια που δεν σε ελκει σεξουαλικα ουτε στο ελαχιστο? Αυτη δηλαδη την απορριπτεις σαν ανθρωπο? Αν ταιριαζετε σαν χαρακτηρες απολυτα δεν θα εκανες φιλια μαζι της?δεν θα γινω και κολλητος με μια γυναικα οσο και αν ταιριαζω φιλικες σχεσεις ειναι αλλο και φιλια ειναι αλλο και να σου πω την αληθεια απο την εμπειρια μου οσες με προσεγγισαν αρχικα φιλικα και ναι βαγγελη τι ωραια που τα λες και σε παω και εισαι γαμω τα ατομα και τις ψυχες και μου αρεσει η παρεα σου και μην με παρεξηγεις σε βλεπω φιλικα και τετοια οταν τους την επεσα σε μια δυο απο αυτες ανταποκριθηκαν αμεσως οποτε...αλλο πινω εναν καφε και λεω πεντε κουβεντες και αλλο την εχω φιλη μου και την εμπιστευομαι στα παντα..σε μια μονο περιπτωση πιστευω στην φιλια αντρα γυναικας να γνωριζονται απο μικρα παιδια πριν την εφηβεια αλλα ακομα και εκει ποτε δεν ξερεις

stef25
18-07-13, 13:16
Να συμπληρώσω εγώ τις περιπτώσεις συγγένειας, βλ αδέρφια, ξαδέρφια που γνωρίζονται από μωρά και έχει περάσει μέσα τους από πολύ νωρίς ότι δεν μπορούν να αναπτύξουν ερωτικά συναισθήματα μεταξύ τους....

vaggan
18-07-13, 13:23
Να συμπληρώσω εγώ τις περιπτώσεις συγγένειας, βλ αδέρφια, ξαδέρφια που γνωρίζονται από μωρά και έχει περάσει μέσα τους από πολύ νωρίς ότι δεν μπορούν να αναπτύξουν ερωτικά συναισθήματα μεταξύ τους....στη ξαδερφη και στη θεια 10 ποντους πιο βαθεια:P:P

Mikekan
18-07-13, 13:25
Γενικά στη ζωή μην είστε απόλυτοι για τίποτα, το να γενικεύεις στο 99% είναι λάθος. Just my 2 cents.

COBRA_STYLE
18-07-13, 13:36
στη ξαδερφη και στη θεια 10 ποντους πιο βαθεια:P:P

Και λιγο λες...just my 2 cents.:green:

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 15:03
εγω πιστευω το κάλυψα το θέμα σε όλες τις πτυχές , είπα στην περίπτωση του Mikekan ότι μπορεί να υπάρξει αν είναι κατι που έχει βαθειες ρίζες απο παλια , το διευκρίνησα ξεκάθαρα
και το βαρόμετρο είναι η γυναίκα , αν η γυναίκα τον βλέπει τον άλλο φιλικα τον θεο μπάρμπα να έχει ο άλλος δεν θα φάει , αν ό άντρας την βλέπει φιλικα και είναι κανένα δυνατο κομμάτι δηλητηριώδες , ο άντρας μπορει να ενδωσει φιλικά και εκεί ισχυει τα καλύτερα γκόλ μπαίνουν στα φιλικα

αλλα και πάλι δεν ξέρω εσείς η σημερινοι νεολαία αλλα αν η γυναίκα κουνήσει την ουρά της και είναι και αιδοιάρα , όσο φιλικα και να την βλέπουμε και καθόλου ερωτικά εκείνη την ώρα για πότε γυρνάει ο διακόπτης και αλλάζουν τα δεδομένα χαμπάρι δεν παίρνεις

εκτός όμως 2 σοβαρών περιπτώσεων και αναφέρομαι στην δικιά μου εποχη την νοοτροπία και ψυχοσύνθεση ..
η μία περίπτωση είναι να είμαι σε σχέση και να είμαι καλυμένος και ερωτικα και συναισθηματικά , οπότε εκεί δεν χωράει τιποτε και τονίζω το ερωτικα γιατι αν δεν είμαι και ερωτικα έχω ενδώσει σε περίπτωση χτυπήματος απο τον αντίπαλο κάτω απο την ζώνη και θα πω ας πάει και το παλιάμπελο

και η άλλη εκ των 2 περιπτώσεων είναι να είναι γκόμενα η γυναίκα φίλου , εκεί δεν πά να είναι ότι θέλει , ούτε στα μάτια δεν μπορώ να την κοιτάξω και αν ακόμα με σκανδαλίζει θα προσπαθήσω να το αποφύγω , γιατι είπαμε ζούμε με κάποιες αρχες και αξίες και για μενα όποιος ξενοπηδάει καλα κάνει αλλα υπο προυποθέσεις να μην ξεφτυλίζετε για ενα πήδουλο , με ψέματα και ενα σωρο παπαρολογίες που λένε για να πηδήξουν, αυτο δεν είναι αντριλίκι

ο διάολος παιδια είναι η γυναίκα και αν ακόμη και σε μια καθαρα φιλική σχέση αν είναι καμια κουκλάρα δηλητηριώδης , όσο αυτη καθετε στα αυγα της μια χαρα φίλοι θα είναι αν όμως κουνήσει την ουρά της και ο άντρας μεσα στις φλέβες έχει αίμα και όχι αριάνι η κεφίρ , την έχει εκτελέσει στο γόνατο με κονσερβοκούτι που λέει η παροιμία .

τωρα οι εποχές αλλάξαν βέβαια , εγω θυμάμε οι φίλες μου στο σχολείο ερχόταν φιλικα με πείραζαν με μιλούσαν στο αυτι και αυτα τα χαριτωμένα που κάνουν τα κοριτσάκια αυτης της ηλικίας , εμένα με άρεσε αλλα έλεγα αλάργααααα , γιατι κορίτσια εγω αυτα δεν τα παίρνω στην πλάκα αν αυτα τα κάνετε σε όποιον να ναι στο γκόμενο τι θα κάνετε και όταν μιλάτε στο αυτι παρακαλω απόσταση γιατι η ανάσα σας σκανδαλίζει και αν ξύνεστε στου τσομπάνη την γκλίτσα θα φατε και καμια ξυλια , γι αυτο κανονήστε την πορεία σας :P:P

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 15:16
και επίσης στην δική μου εποχή δεν υπήρχαν οι άνδρες οι μεν και οι δέ , αλλα αυτοι που το παραδέχονταν και αυτοί που δεν το παραδέχονταν , να ξερετε αυτα που τωρα τις βλέπουμε σχεδον γυμνές και ο άλλος κοιταει με απάθεια δεν υπήρχαν , λίγο μπούτι να βλεπες και τα πράματα σοβαρευαν δεν υπήρχε η απομυθοποίηση οπότε ο άντρας ηταν κυνηγός και επινοούσε τεχνάσματα να φάει , αλλιως θα έμενε νηστικός , ενω τωρα με συνοπτικες διαδικασίες γινονται όλα , γι αυτο ακούμε την βλέπω σαν φίλη η σαν αδερφη , ενω τότε το λέγαμε περισσότερο να το πιστέψουμε αν η γυναίκα έριχνε φράχτη

όλα άλλη νοστιμια είχαν γι αυτο όσοι έχουν την παλια νοοτροπία δεν γουστάρουν να απομυθοποιήσουν την γυναίκα για να μην πάψει να εξιτάρει τον άντρα με στόχο την μέγιστη απόλαυση και την αποφυγη του περάσματος στην απέναντι όχθη να γινει πισογλέντης δηλαδή

Eddie
18-07-13, 15:50
Ουτε κι εγω πιστευω πως υπαρχει απολυτη φιλια..Νομιζω οτι απο τη στιγμη που ενας απ τους 2 (μαλλον ο αντρας πρωτος) κανει εστω και μια σκεψη ερωτικη,παυει να ισχυει η απολυτη φιλια..μπορει να μη γινει και τιποτα,ποτε,ομως εστω και ο ενας εκ των δυο αν λιγουρευτει και φαντασιωθει σαρκικη απολαυση τοτε δε μιλαμε για φιλια..γιατι η φιλια ειναι κατι αγνο (γι αυτο και δεν υπαρχει,γιατι εχει χαθει πλεον η αγνοτητα σε ολες τις διαπροσωπικες σχεσεις,φιλια,σχεση,οικογενεια κλπ).Εδω βλεπουμε να παντρευονται ξαδερφια κι εσεις νομιζετε οτι ο αλλος-αλλη θα κολλησει επειδη ειναι φιλος-φιλη?Κοπελες τα φτιαχνουν με τον κολλητο της σχεσης τους και το αντιστροφο και θα κολλησουν να κανουν κατι με εναν φιλο-φιλη?

Και επειδη δε θελω να ειμαι απολυτος,πιστευω πως υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις..οταν ο αντρας ειναι gay (το αντιστροφο για τη γυναικα δεν ισχυει μιας και αν καποια ειναι λεσβια δε νομιζω να μας χαλασει στην ιδεα) και οταν ο ενας απ τους δυο ειναι εξαιρετικα ασχημος...

27εκατοσταχερι
18-07-13, 16:14
Aυτό που λέτε με τον έναν από τους 2 να είναι άσχημος, δεν αποκλείει να είναι αυτός ο ένας που θα έχει έλξη προς τον άλλον, οπότε πάλι ρουά ματ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα πόστ του Vaggan και του Eddie.

goldenera
18-07-13, 17:10
Με λίγα λόγια φιλία όπως την εννούμε και την εκφράζουμε ως κολητό ή κολητή, πολύ δύσκολα, όμως στη λογική της εκτίμησης και εφόσον δεν αφήσεις τον εαυτό σου να παρασυρθεί, μπορείς να διατηρείς μια πολύ καλή υγιής σχέση.

polo0
18-07-13, 17:44
όπως είπε και ο ηλίας το μπαρούτι και η φωτιά μαζί δν πάνε...μια σπίθα θέλει και μπαίνουν 2 και βγαίνουν 3:thumbup:επισης
αυτο που λέτε πολλοι οτι αν είναι και οι 2 προσωποποίηση τς ασχήμιας, απο την στιγμη που ειναι και οι 2 γιατι οχι?συνήθως κατι τέτοιοι έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και γενικώς ψυχολογία υπό τους μηδενός και βλέπουν πιο πολυ εσωτερικά που λεμε παρα εξωτερικά!οπότε ?
οι παλιοί λένε οτι ο σωστός ο αντρας δν έχει φιλες!αυτες μπορει να τον έχουν αυτος όμως οχι!
και η δικιά μου η άποψη αρνητική ειναι με λίγα λόγια..



ας πει την γνώμη του και κάποια γυναίκα δν είναι κακο :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 18:19
εμ τι τωρα θα κοροιδευόμαστε , ακόμη και άσχημη να είναι αν ό άλλος είναι ξέμπαρκος, πιστεύω πως καθε γυναίκα δικαιούτε το κατιτίς της , γυναίκα είναι όλο και κάτι θα κάνει και καμια φορα και οι λίγο ασχημούλες δείχνουν υπερβάλοντα ζήλο και είναι είπαμε και σε τι φάση βρίσκετε ο άλλος , αν δεν είναι ερωτευμένος η μετα απο κανένα χωρισμό και η άλλη είναι καλή παρηγορήτρα όλα παίζουν

απλα ένας άντρας που είναι κυμπάρης ακόμα και να την δει ερωτικα την φίλη του γιατι είναι κάφτρα και γκομενάρα , ποτε δεν θα την φέρει σε δύσκολη θέση και θα το πάει λάου λάου φιλικα , αν όμως η άλλη δώσει το πράσινο φώς τα μαχαιροπίρουνα θα τα έχει έτοιμα στο τσεπάκι , θα γίνει το χτύπημα της κόμπρας :P:P

Χριστοφορος123
18-07-13, 19:36
Μονο φιλια αναμεσα σε gay και λεσβια μπορει να υπαρξει τελος :green:

jam
18-07-13, 19:41
μην το ζοριζεται δεν υπαρχει παιδια τετοιο πραμα !! ;)
ητε ο ενας ητε ο αλλος θελει κατι παραπανω :thumbup:

warrior s
18-07-13, 19:51
Καλά εδώ παίζει ρόλο και η εποχη ;). Να μου λεγες το χειμώνα ίσως μπορούσε να γίνει μια εξαιρεση. Αλλά τώρα το καλοκαίρι το βλέπω κομματάκι δύσκολο.

Δηλαδή θα βγείς για ενα μπανιο η για καφε με μια φιλη σου και δε θα τη δεις ερωτικά? :lol::lol::lol:. Θα ειστε στην παραλια με μαγιω και δε θα τη δεις ερωτικά?? Όχι απο το μυαλο σου θα περασει, αλλα δε θα σκέφτεσαι τιποτα άλλο περα απο αυτο. Και η πλάκα ειναι ότι το ιδιο ακριβως θα νοιωθει και αυτη για σενα. Δεν ξερω πως και γιατι αλλα τωρα το καλοκαιρι οι γυναικες εχουν τρελες ορεξεις.

Οποτε ψηφιζω και γω οχι :bbbiceps:

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 19:59
και που να δείτε τελος καλοκαιριου τι γίνετε ώριμα φρούτα πέφτουν ακούτε που σας λέω , πρίν το καλοκαίρι και κατα την διάρκεια ψάχνουν το τέλειο και ιδανικό και λένε έχουμε ακόμα καιρό οπότε ρίχνουν και καμια χυλόπιτα , όταν τελειώσει όμως και δεν βρήκαν το τέλειο μετα παραδίνονται άνευ όρων και εκεί όποιος είναι πιο εύκαιρος και καλα φίλος μπορει να γίνει θερμό επεισόδειο .

το θέμα παιδια δεν είναι να βρείς το εύκαιρο και το ξεμπούκωμα που λένε , πλέον αυτη την εποχή με την εκπουστοποίηση και εκπουτανοποίηση της κοινωνείας και ο κάθε πικραμένος θα βρει κατι να τσαλακώσει , οπότε αυτα τα χρόνια δεν είναι και κατι σπουδαίο όπως παλια που έδινες κανα φιλί και όλη νύχτα το σκευτόσουν , τώρα το τρομπόνι δουλεύει με το καλημέρα
αλλα η ουσία είναι να έχεις κάτι ιδανικό να υπάρχει συναίσθημα και πάθος αμείωτο στην διάρκεια και να νιώθεις όμορφα μαζί της και μόνο έτσι μπορείς να είσαι πιστος και να δείς και καμια άλλη φιλικα , δεν λέω σαν άντρες θα κοιτάμε κανα λοκο , δεν είναι κακο να ανοίγει η όρεξη έξω αρκεί να τρώς στο σπίτι , δηλαδη το δικό σου το καλό και σίγουρο , αυτο δεν βρίσκετε πλέον

TAKI BOY
18-07-13, 20:21
Άποψή μου είναι ότι φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας δεν υπάρχει.
Και αν νομίζει κάποιος ότι υπάρχει τότε είναι μισή φιλία.
Και αν προσπαθήσει να την ολοκληρώσει σαν φιλία τότε ολοκληρώνεται μόνο στο κρεβάτι,
και τότε παύει να είναι φιλία.

Χριστοφορος123
18-07-13, 22:04
Κ ομως, σε γκει και λεσβια μπορει να υπαρξει!

COBRA_STYLE
18-07-13, 22:43
Ποσο το λατρευω αυτο το θεμα:lol:
ξεφευγεις λιγο απο τη μονοτονια των αλλων θεματων.

Εδω οφειλω να τονισω και το γνωστο ρητο "γ@μ@τε γιατι χανομαστε παιδες":thumbup:

Φιλιες και πρασινα αλογα ειναι για τους γιαλατζι straight θαρρω.:)

tasos2
18-07-13, 22:55
Εδω οφειλω να τονισω και το γνωστο ρητο "γ@μ@τε γιατι χανομαστε παιδες":thumbup:

Φιλιες και πρασινα αλογα ειναι για τους γιαλατζι straight θαρρω.:)

Ε ενταξει ρε συ γιατι δε γινεται να γ@#$στε και να ειστε κολλητοι φιλοι παραλληλα χωρις να εχετε σχεση?:P Δε χρειαζεται να τπ κανουμε μονο με τη σχεση μας στο κατω κατω ολοι μια οικογενεια ειμαστε γ@#@τε ελευθερα :P

polo0
18-07-13, 22:56
Ποσο το λατρευω αυτο το θεμα:lol:
ξεφευγεις λιγο απο τη μονοτονια των αλλων θεματων.

Εδω οφειλω να τονισω και το γνωστο ρητο "γ@μ@τε γιατι χανομαστε παιδες":thumbup:

Φιλιες και πρασινα αλογα ειναι για τους γιαλατζι straight θαρρω.:)

και εγω γι αυτο το άνοιξα,για να ξεφεύγουμε λιγο απο τν μονοτονια απο τα αλλα :P
γαμάτε όσο πιο πολυ μπορείτε παιδιάάάά:P

TRIANTAFYLLOU
18-07-13, 23:06
όλοι για ποσότητα μιλάτε αλλα πλέον το ζητούμενο είναι η ποιότητα , η ποσότητα ποτε δεν καλύπτει την ποιότητα ,όχι πως είναι κατι παράλογο αλλα αναλωνόμαστε σε εφήμερες καταστάσεις όταν δεν υπάρχει το ιδανικό που να μας καλύπτει και να το απολαμβάνουμε σε όλη του τη διάσταση

και μερικοι η μερικές νομίζουν έχουν εμπειρία , τρίχες κατσαρες έχουν αποκτήσει απλα χιλιόμετρα γράφουν και άντρες και γυναίκες , η εμπειρία έρχετε μέσα απο αυτα που νιώθουμε και βιώνουμε , αλλιως όλα είναι ενα ρηφλέξ μια μηχανική κίνηση με σκοπό την εκτόνωση

FITNESS GIRL
18-07-13, 23:21
σαυτο το θεμα πρεπει να γραψω και εγω σαν ψυχολογος φιλια δεν υπαρχει αναμεσα σε αντρα και γυναικα ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και στη θεωρια και στη πραξη και οταν ακουω κατι τετοια ειναι π@π@ριες :turtle::turtle: ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

polo0
18-07-13, 23:39
σαυτο το θεμα πρεπει να γραψω και εγω σαν ψυχολογος φιλια δεν υπαρχει αναμεσα σε αντρα και γυναικα ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο και στη θεωρια και στη πραξη και οταν ακουω κατι τετοια ειναι π@π@ριες :turtle::turtle: ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

επιστημονικά αποδεδειγμένο ? μαααααλιστα δεν το ήξερα αυτο!!
μπορείς να μας στείλεις τν έρευνα αυτη? :P

Mollifier
25-07-13, 10:06
Εγω ψηφιζω ναι στο ποστ! Γενικααυτη αυτη η δημοσκοπηση εινια πολυ γενικουρα γιατι οι φιλιες πραγματοποιουνται μεταξυ ανθρωπων και οχι μεταξυ φιλων. Π.Χ. εμενα οι φιλοι οπως και φιλες μου ειναι τετοια ατομα με τα οποια ποτε δεν βαριεμαι να βρισκομαι και να συζητω και δεν εχω αισθανθει ερωτικα απεναντι τους. Ο μεσος αντρας και η μεση γυναικα παρ'ολα αυτα, κατ' εμε, συμφωνω δεν μπορουν να συναψουν φιλικες σχεσεις! Τα παντα εξαρτωνται απο το ατομο και μονο και οχι απο το φυλλο,

8avos
25-07-13, 11:21
Μπορεί να φάω κράξιμο αλλά what the f..k :P Επειδή ο άντρας είναι ο "άρρεν" και η γυναίκα είναι το "θύλη"
σύμφωνα με τον μπακαλόγατο :green: όλες οι αρχικές τουλάχιστον κινήσεις εξαρτώνται από τον άντρα και
εννοώ από το πως θα προσεγγίσεις μια κοπέλα,την εντύπωση που θα δώσεις (καληνυχτάκιας,κιμπάρης ή πισωγλέντης)
όλα εξαρτώνται από τον κυνηγό και από την άποψη αυτού.

Υποθετικά:ενηλικώνοντας δυο παιδιά (αγότι-κορίτσι πάντα) αν ο άντρας θέλει να μείνει φίλος έχει περισσότερες πιθανότητες
τότε να εξελιχθεί φιλία,αν κάποια στιγμή,όντας κιμπάρης,δηλώσει ερωτευμένος τότε αλλάζει το γράμμα.Αντίστροφη περίπτωση
είναι πολύ πιο σπάνια,να χωθεί η γκόμενα δλδ και να καθαρίσει τη μπουγάδα,αλλά σαφώς και υπάρχει.

Τώρα,όσο μεγαλώνοντας ο καθ ένας κάνει τις επιλογές του,μιλώντας πάντα για έναν κιμπάρη αφήνω απ έξω άλλες περιπτώσεις.
Προσωπικά,όταν θα προσεγγίσω κάποια ποτέ δεν δηλώνω φίλος της,ούτε και της δίνω αυτό το δικαίωμα.
Αλλά αν ο φίλος μου μου γνωρίσει τη γυναίκα του,εκεί πάει για φιλία,δε θα πω "α,εδώ δεν υπάρχουν φιλίες".

Θυμάμαι πριν χρόνια,πηγαίνοντας για μπάνιο μόνος στο χύμα με την πετσέτα,κάποια στιγμή βλέπω στο πεδίο μου ένα τρελό ξώβυζο
κορμάρα.Ε,χωρίς να το παίζω και λιγούρης απλά την χαζοκοίταζα.με το που βλέπω άρραζε και αυτό για ώρες μόνο,την πλησιάζω και της
λέω "η σχέση σου με τον ήλιο πρέπει να ναι τέλεια,σε παρατηρώ τόση ώρα και το μαύρισμά σου είναι από αλλού" :rolf::rolf::turtle:
και μου λέει αυτή τσαμπουκαλεμένη "εσύ τι ζόρι τραβάς ρε μεγάλε"; Της λέω "δεν ήρθα εδώ επειδή τραβάω ζόρια,αλλά για να τ΄αποφύγω"

Με τα πολλά με τα λίγα,την πήρα στο βεσπάκι,πήγαμε για φαγητό και αντίο.Την επόμενη ξανά για μπάνιο με το εργαλείο.Αυτή μπανιαρίζοταν
με στριγγιά και τοπλες.Με τα πολλά με τα λίγα χώνομαι "α,εγώ σε θέλω για φίλο" μου λέει.Τι λες κοπέλα μου;Έχω τόσες που δεν ψάχνω για φίλες
και σου ΄δωσα το δικαίωμα να μου πεις κάτι τέτοιο;(εννοείται τελικά δεν έφαγα,αλλά θα μπορούσα να διαλέξω την κουρτίνα ΦΙΛΟΣ)

Εν ολίγοις το ΄γραψα αυτό,γιατί είχα όρεξη τώρα :P και γιατί δεν νομίζω ότι έχουν αλλιώς τα πράγματα.-(τελεία και παύλα:green:)

Michaelangelo
26-07-13, 04:40
Με κάθε αντικειμενικότητα, πιστεύω πως ναι. Εμένα π.χ., οι καλύτεροι και πιο πιστοί αδελφικά φίλοι υπήρξαν... κοπέλες!
Το θέμα είναι βέβαια, ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ σπάνιο, να φτάσεις στο απόλυτο, ειδικά από τη μεριά του άντρα, που 99% θα έχει το νου του να εκμεταλλευτεί (αν είναι ωραία η κοπελιά) με τη πρώτη ευκαιρία! (Αντίθετα, όσο εμφανίσημος και να είναι ένας άντρας, το ποσοστό αυτό σε μια γυναίκα, είναι αρκετά μικρότερο, οπότε αυξάνει και τις πιθανότητες! Τώρα αυτό βέβαια, δεν είναι επειδή οι άντρες είναι ''κακά'' και βρώμικα μυαλά, αλλά λόγω φυσιολογίας! (αυτό θέλει ανάλυση κανονικά). Τώρα βέβαια, βρες μου εσύ τη πιθανότητα, να υπάρχει και από τις δύο μεριές...

σπάνιο μεν, υπαρκτό δε.

giannis64
26-07-13, 16:33
70820

Χριστοφορος123
26-07-13, 16:42
Το εχω δει :green:

amateur666
26-07-13, 23:01
μπααααααααααα φιλια με γκομενα ωραια ...δεν νομιζω ...αλλο αν στην πορεια ειστε φιλοι κ που κ που κατι παραπανω...:P

Michaelangelo
28-07-13, 22:01
Ρε παιδιά, το έχετε καταλάβει πάντως, ότι πολλοί που λέτε όχι, λέτε κατα κάποιο τρόπο, θα απατούσατε τη σχέση σας; :P:P:P

warrior s
29-07-13, 15:11
Είπαμε παιδιά: Φιλία μπορεί να υπάρξει αλλά κάποια στιγμή μετά από ένα διάστημα έστω για μια στιγμή για ένα λεπτό όχι απαραίτητα συνέχεια, θα τη δεις ερωτικά. Δεν μπορεί. Και αυτή το ίδιο βέβαια.:chinese:

El Topo
30-07-13, 02:45
Φιλία μπορεί να υπάρξει αν κάποιος από τους 2 δεν είναι ελκυστικός (τουλάχιστον για τον άλλο), και πάντα απ'τη μεριά του άλλου (του ελκυστικού).
Αν η γυναίκα είναι ωραία και στο γούστο του φίλου της, τότε αποκλείεται να τη δει εντελώς φιλικά. Αν ο άντρας είναι ωραίος, τότε υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που μια κοπέλα μπορεί να κάνει πραγματική παρέα μαζί του χωρίς να τον γουστάρει. Αλλά το αντίθετο ποτέ.

morbit_killer
30-07-13, 12:09
είναι θέμα διαφορετικής ανάπτυξης του εγκεφάλου ! οι ορμόνες το διαφορετικό όριο ηλικίας μέχρι την πλήρη ανάπτυξη κλπ...

COBRA_STYLE
30-07-13, 13:47
Tί να πιάσει ο Ασκητής μπροστά σου!:clap:

giorgos39
22-08-13, 16:54
Στην αρχή μπορεί να υπάρχει, αλλά όσο θα περνάει ο καιρός ένας απο τούς δύο θα λυγίσει, τα αντίθετα φύλα ειναι να ερωτεύοντε

aetosa
23-08-13, 12:52
Εγώ μια φίλη είχα, πάνε κάτι χρόνια που σταματήσαμε να κάνουμε παρέα, αλλά ήταν νταλικερέ η γκόμενα, δε θύμιζε και πολύ γυναίκα.
Αν μου 'λεγε ότι είναι νταλικέρης, ή μπετατζής, ή νταβατζής και δεν την ήξερα...πολύ απλά θα την πίστευα.
Δεν υπήρξε ποτέ η παραμικρή σεξουαλική έλξη.

Flintz
25-08-13, 03:54
εγω εχωντας περασει απ την φαση να εχω αρκετες "φιλες" καταλαβα με την δικη μου εμπειρια οτι φιλια πραγματικη 100% δεν μπορει να υπαρξει παρα μονο σε μερικες περιπτωσεις,οπως πχ

1) ο αντρας/γυναικα ειναι δωσμενοι αλλου (ειτε ειναι σε σχεση ειτε απλα ειναι τσιμπιμενοι με καποιο αλλο ατομο)
2) ο αντρας/γυναικα ειναι ασχημοι
3) αλλοι λογοι διαφοροι οι οπιοι συμπεφτουν ελαφρως με τους λογους 1 και 2,οπως πχ φοβος να μην χαθει η "φιλια",φοβος αποριψης,ασυμφωνια ερωτικη κλπ

Ο κυριος λογος πιστευο για να ειναι μια φιλια,100% φιλια,ειναι να υπαρχει το 1...δλδ να ειναι δωσμενοι αλλου.Προσωπικα οσο ημουν μονος,ολες της φιλες μου τις ειχα σκεφτει ερωτηκα σε καποια φαση.Βεβαια προφανος δεν αφηνα αυτο να φανει,γιατι ηξερα οτι μονο ζημια μπορουσε να προκαλεσει,παρολλα αυτα δεν ελιπε το flirt και οι "μπιχτες" οστε να βλεπω αντιδρασεις :P
ομως οταν πλεον ημουν με μια κοπελα,ολες οι φιλες που μπορει να ειχα βαλει στο "ματι" σταματισαν να με ενδιαφερουν αμεσως.

giannaras13
28-08-13, 00:00
εγω εχωντας περασει απ την φαση να εχω αρκετες "φιλες" καταλαβα με την δικη μου εμπειρια οτι φιλια πραγματικη 100% δεν μπορει να υπαρξει παρα μονο σε μερικες περιπτωσεις,οπως πχ

1) ο αντρας/γυναικα ειναι δωσμενοι αλλου (ειτε ειναι σε σχεση ειτε απλα ειναι τσιμπιμενοι με καποιο αλλο ατομο)
2) ο αντρας/γυναικα ειναι ασχημοι
3) αλλοι λογοι διαφοροι οι οπιοι συμπεφτουν ελαφρως με τους λογους 1 και 2,οπως πχ φοβος να μην χαθει η "φιλια",φοβος αποριψης,ασυμφωνια ερωτικη κλπ

Ο κυριος λογος πιστευο για να ειναι μια φιλια,100% φιλια,ειναι να υπαρχει το 1...δλδ να ειναι δωσμενοι αλλου.Προσωπικα οσο ημουν μονος,ολες της φιλες μου τις ειχα σκεφτει ερωτηκα σε καποια φαση.Βεβαια προφανος δεν αφηνα αυτο να φανει,γιατι ηξερα οτι μονο ζημια μπορουσε να προκαλεσει,παρολλα αυτα δεν ελιπε το flirt και οι "μπιχτες" οστε να βλεπω αντιδρασεις :P
ομως οταν πλεον ημουν με μια κοπελα,ολες οι φιλες που μπορει να ειχα βαλει στο "ματι" σταματισαν να με ενδιαφερουν αμεσως.

εγω τσιμπησα με μια αλλα αυτη ηταν τσιμπημενη με αλλον που την χωρησε χαχαχαχα.. και μου λεει καλυτερα να ειμαστε φιλοι... αλλα δεν μπορουσα να ξεκολησω μετα :unsure:

COBRA_STYLE
28-08-13, 00:21
Φιλε,σου'χω τη λυση...τσιμπα αφοβα,υπαρχουν και μελετες στο νετ.

71526

Ανδρεας
28-08-13, 03:59
βαλε και παντελιδη να παιζει στο φουλ! :thumbup:

grtech
28-08-13, 04:44
Αν και έχει ειπωθεί αυτή η ερώτηση άπειρες φορές όχι μόνο εδώ αλλά και έχει απαντηθεί άλλες τόσες υπό φυσιολογικές συνθήκες πρώτα είναι η έλξη και μετά υπάρχει περίπτωση να έλθει και η φιλία.

Και επειδή πρόσφατα μου έκατσε παρόμοια φάση, για να μην λέμε ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στους νέους ανθρώπους αλλά προβλέπετε και για τα ερείπια, ενθυμήθηκα τι μου έλεγε ο σοφός παππούλης, ''βουρ στον πατσά τώρα που μπορείς'' :green:



http://www.youtube.com/watch?v=yj24-i1aaI8

giannaras13
29-08-13, 15:26
Χαχαχα ωραίες λύσεις βρήκατε :P άμα την βλέπω πάντως είναι λες και πήρα ένα κουτάκι κρεατίνη :P μέχρι να το ξεπεράσω καλα

Mom'sSpaghetti
14-11-15, 18:14
Ερώτηση για να γράψεις βιβλίο είναι αυτή. Συνοπτικά θα απαντούσα,, προφανώς


Eίναι ανόητο να νομίζουμε ότι μπορούμε να βγάζουμε τόσο γενικούς και απόλυτους κανόνες για θέματα που άπτονται των διαπροσωπικών μας σχέσεων....Και αυτό γιατί παραβλέπουμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα πολυσχιδές και εξαιρετικά περίπλοκο από τη φύση του ον και κάθε μονάδα είναι ξεχωριστή...Αφήστε λοιπόν τα καλούπια και τις γενικότητες, φυσικά μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε άντρα και σε γυναίκα ακόμα και αν αυτό δεν είναι κάτι τόσο συνηθισμένο....

^Αυτό. Οι διαπροσωπικές σχέσεις όπως τις ξέρουμε σήμερα, είναι κοινωνικές κατασκευές, δεν μπορείς να τις ορίσεις και δεν υπάρχουν κανόνες. Είναι καταστάσεις που ο καθένας βιώνει διαφορετικά ή δεν τις βιώνει καθόλου. Αν θες να τις εξετάσεις πρέπει να λάβεις υπ όψιν τον τοπικό-χρονικό παράγοντα. Δε μπορείς να δώσεις καθολική απάντηση <<υπάρχει φιλία;>> , η σωστή ερώτηση είναι <<μπορείς να δεις (εσύ) γυναίκες/άντρες φιλικά;>> και ο καθένας απαντά σε προσωπικό επίπεδο.

Προσωπικά, προφανώς και μπορώ να δω άντρες φιλικά, όπως μπορώ να δω και γυναίκες, γιατί δεν υπάρχει τίποτα να με εμποδίζει. Δε μπορώ να βρω κάποιο λόγο ύπαρξης διαχωριστικού παράγοντα στο ζήτημα.

Το πιο συνηθισμένο αντεπιχείρημα είναι -όχι, επειδή υπάρχει σεξουαλική επιθυμία- Ναι και;
Το σεξουαλικό ενδιαφέρον δε σημαίνει απαραίτητα έρωτας/καψούρα. Εκτός αν για κάποιον ισχύει το σχήμα φιλία+σεξουαλικό ενδιαφέρον= δεσμός.
Κάτι που δεν ισχύει για μένα, αφού το να τα πας καλά με κάποιον και να τον βρίσκεις σέξυ δεν αρκεί για να κάνεις μια σχέση μαζί του. Δηλαδή αυτό που διαχωρίζει τη φιλική αγάπη και την ερωτική αγάπη είναι το σεξ; Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το ''friends with benefits'' δηλ. οκ περνάμε καλά, αλλά δεν έχουμε παραπάνω αισθήματα.
Θεωρώ πως για να υπάρξει αυτό το -παραπάνω από φίλοι- είναι απαραίτητο να περάσει από το στάδιο -φίλοι- Αν διαλέγεις για δεσμό άτομα τα οποία δε θα μπορούσες να έχεις φίλους, κάτι κάνεις λάθος. Επίσης το να είναι άσχημος ο άλλος δε σε εμποδίζει απ το να τον καψουρευτείς. Απορώ γιατί λέτε ''αρκεί να είναι ο ένας άσχημος''.:thumbdown:

Πιστεύωω, ότι αυτό που φέρνει σε σύγχυση πολλούς είναι η ενοχοποίηση της σεξουαλικής επιθυμίας. Δεν είναι τυχαίο που οι δυσκολίες στην επαφή μεταξύ των δύο φύλων ξεκινούν με την έναρξη της εφηβείας. Στην παιδική ηλικία αγοράκια κοριτσάκια είναι όλοι φίλοι, μόλις το άτομο αρχίζει να νιώθει σεξουαλική έλξη για κάποιον άλλο λέει ''ωπ τι γίνεται τώρα; τι έχουμε εδώ; έχουμε μία πρόκληση''. Ουσιαστικά στη σχέση δεν έχει αλλάξει κάτι, ακόμη φίλοι παραμένουν, αλλά οι ηθικοκοινωνικές αξίες με τις οποίες μεγαλώσαμε μας λεν ότι δεν είναι νορμάλ να νιώθεις ότι θες να πηδή3εις τον φίλο σου. Οκ κομπλέ, άμα θες να το βλέπεις έτσι, δικαίωμα σου. Απλά μία ζωή θα καταπιέζεις τον εαυτό σου να μην έχει φίλες γυναίκες και αν είσαι και αμφισεξουαλικός φίλε μου, εκεί είναι που θα δυσκολευτείς πολύ να δεις φιλικά και άντρες και γυναίκες!
Και στο λέω αυτό ως αμφισεξουαλικό άτομο που έχει απορρίψει αρκετές κοινωνικές νόρμες πάνω στο θέμα και έχει ακούσει διάφορα κουλά από συγχυσμένα άτομα. Ναι έχω και φίλες, ναι έχω και φίλους, όχι κάθε έξοδος δεν είναι ραντεβού και όχι κάθε προσέγγιση δεν είναι φλερτ. Πάντως είναι αστείο που παρόλο που είμαι ξεκάθαρη στους άλλους για τις προτιμήσεις μου, εξακολουθούν να βλέπουν περισσότερο πονηρές/ύποπτες τις όποιες διαπροσωπικές σχέσεις έχω με το αντίθετο φύλο παρά αυτές που έχω με γυναίκες.
Ο κόσμος έχει μάθει να διαχωρίζει τους ανθρώπους σε ..''πουλάκια'' και ''γατάκια''. Και αυτό συνεπάγεται με πολλά. Αν το δεις ιστορικά, μέχρι πριν κάποιες δεκαετίες ήταν κατακριτέα η φιλική σχέση μεταξύ των δύο φύλων, οι μανάδες μας δε μπορούσαν να κυκλοφορούν μόνες με αγόρια, γιατί η μόνη σχέση που ήταν αποδεκτή μεταξύ των δύο φίλων ήταν η ερωτική και αυτή στο πλαίσιο του γάμου πάντα. Θεωρούνταν δεδομένο ότι λόγω της βιολογικής τους διαφοράς μόνο ερωτική σχέση θα μπορούσε να αναπτυχθεί μεταξύ τους,δεν υπήρχε λόγος να υπάρξει κάτι άλλο. Και προφανώς υπάρχουν κοινωνικά κατάλοιπα έως σήμερα που δημιουργούν συγχύσεις βλεπε ζήλια ή φαινόμενο friendzone. Μα γιατί με βλέπει ως φίλο αφού περνάμε γαμάτα και της φέρομαι τέλεια, γιατί δεν της κάνω; εχμμμ για το λόγο που είπαμε πιο πάνω σχετικά με την έλλειψη καψούρας ίσως;
Προσωπικά αναγνωρίζω έναν άνθρωπο ως περισσότερο ανεπτυγμένο πνευματικά, όταν μπορεί και εξακολουθεί να βλέπει φιλικά κάποιον που αποτελεί ερωτικό ενδιαφέρον. Και αυτό επειδή δεν αφήνει τα ένστικτα του να αναιρέσουν τα φιλικά αισθήματα που έχει. Η (φιλική) αγάπη είναι πνευματική κατάσταση και η σεξουαλική έλξη είναι ένστικτο. Όλα παίζονται στο πόσο ικανός είναι κάποιος να διαχειριστεί αυτά τα δύο παράλληλα. Να αρχίσεις να ανησυχείς όταν ο άλλος αρχίσει να σε κ**λώνει εγκεφαλικά, όχι μόνο σωματικά..
Τέλος πάντων επειδή έχουν μεταβληθεί αρκετά οι σημερινές κοινωνίες, ο διαχωρισμός μεταξύ κοινωνικού και βιολογικού φύλου γίνονται αντιληπτές και οι στερεοτυπικές τάσεις ξεπερνιούνται, έχω την ελπίδα ότι όλες αυτές οι διακρίσεις και ο ανταγωνισμός θα ξεπεραστούν και οι σχέσεις θα γίνουν πιο ανθρώπινες.

:toast:

beefmeup
14-11-15, 20:53
σαν τα θεματα της αμπελοφιλοσοφιας που εχουν ανοιξει κατα καιρους εδω μεσα, δεν εχει:turtle:

TRIANTAFYLLOU
15-11-15, 02:41
Απο αμπελοφιλοσοφία πάμε πολύ καλα εδω πάντως αλλα θα με πείτε όλα στη ζωή είναι και ακόμη και σε ενα φόρουμ ββ θα βγούν στην επιφάνεια
σημασία έχει ότι απλα είναι τα πράματα δεν υπάρχει κανένας νόμος γραπτός και άγραφος που να λέει αυτόν η αυτή θα την δείς φιλικά η όχι , απλα είναι υποκειμενικό και ο καθένας πρέπει να λειτουργεί όπως νιώθει

επίσης και το άσχημη η όμορφη κι αυτο είναι υποκειμενικό , γιατι μπορεί μια φαινομενικά άσχημη η άσχημος για πολλους , για συγκεκριμένα άτομα να είναι μάνα φάκα που λένε :P

εγω ξέρω τη παροιμία που λέει "πάρε τα μάτια του και δέστην "

επίσης εκεί που μπερδεύει το πράμα και λένε ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλία , ενοούν χωρίς ερωτικό στοιχείο μεταξύ άνδρα και γυναίκας είναι επειδή η ερωτική ΄'ελξη άν προχωρήσει μετα πάει αλλού η δουλέιά και παλια ξέραμε ότι άνθρωπο (να το πώ κομψα) που θες να τον τσαλακώσεις πως να τον δείς φιλικα , απλα ο κημπάρης ο άντρας δεν θα την φέρει ποτε σε δύσκολη θέση και θα προσπαθεί να καταπνίξει και να μένει μόνο στο αγνό φιλικό

άν όμως αυτη η φίλη που θα είναι και σύμφωνα με τα ερωτικά γούστα του φίλου , πεί για πλάκα ότι θα ήθελε να κάνει μια γρήγορη πρόβα για την μπάντα της φιλαρμονικής , τότε μετρήστε σε πόσα νανοσεκόντ θα έχει αρχήσει το σαξόφωνο και θα παίζει η μπάντα :P

απλα όσο περνάν τα χρόνια μπορει να αλλάζουν τα πράματα και να μην βγαίνει το ερωτικο που αν βέβαια γίνει στις περισσότερες περιπτωσεις χάνετε η φιλία πάει αλλου (γιατι παλια οι άντρες ήταν σε πιο ημιάγρια κατάσταση υπήρχαν πιο πολλα ταμπού και προκαταλήψεις και οι γυναίκες ήθελαν κυνήγι και ταλέντο να πέσουν και αν είχε κάποιος μια δίπλα του πχ στο διάβασμα , σπίτι η σχολείο η στη δουλειά και τον ακουμπούσε η τον μιλούσε στ αυτι σεληνιαζόταν )

Αλλα τιποτε δεν είναι απόλυτο όλα μπορούν να γίνουν ειναι θεμα χαρακτήρων και πως διαχειρίζονται καταστάσεις