PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλάτη (ασκηση)



gvictoras
13-10-08, 20:24
γεια σας :D! πώς πάει ? με λένε Βίκτωρα και είμαι καινούριος εδώ στο forum . αρχικά , για το πρώτο μου topic θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση . Μπορώ με κάποιο τρόπο να φτιαξω μία σχετικά μυώδη πλάτη χωρίς βάρη γυμναστηρίου ? γίνεται με συγκεκριμένη διατροφή και άσκηση ? ασκήσεις με το βάρος του σώματος ? γίνεται αυτό με 3-4 φορές την εβδομάδα κολυμβητήριο (polo συγκεκριμένα) ...

the_big_litho
13-10-08, 20:49
γεια σου βικτωρα και καλως ηρθες. η πιο διαδεδομενη ασκηση για πλατη χωρις απαραιτητα γυμναστηριο ειναι το μονοζυγο. μπορεις να συνδυασεις ενα προγραμμα με εναλλαγες λαβων(ανοιχτη, κλειστη, αναποδη). επισης οι ραχιαιοι ειναι μια καλη ασκηση για το κατω μερος της πλατης. ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι αφου γυμναζεις το πισω μερος του ανω σωματος θα πρεπει να γυμνασεις και το μπροστα για μην υπαρχουν μυικες ανισορροπιες. οποτε μπορεις να συμπερηλαβεις στο προγραμμα σου τα push ups επισης με εναλλαγες λαβων....
φιλικα

gvictoras
13-10-08, 21:18
μμμ ... και μία ερώτηση .. σε πόσο καιρό θα έχω κάποια εμφανή αποτελέσματα ? με καθημερινή ασκηση ..

gvictoras
13-10-08, 21:23
βασικά , γυμναστήριο έκανα 8 μήνες με τα εξής προγράμματα :πλάτη-στήθος , δικέφαλα - τρικέφαλα , πόδια ... αλλά σταμάτησα γιατί είμαι 15 χρονών :p .. και άκουσα σε αυτή την ηλικία παθαίνουν προβλήματα οι αρθρώσεις ...

the_big_litho
13-10-08, 21:55
κανοντας σωστα και προσεγμενα, για την ηλικια σου, βαρη δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.
τωρα για τα αποτελεσματα, το ποτε θα φανουν εξαρταται απο πολλους παραγοντες εκτος απο τη ιδια τη γυμναστικη οπως ειναι μια καλη και ισορροπημενη διατροφη και μια πληρη ξεκουραση καθημερινα, επισης και απο τη σωματικη σου προδιαθεση και τα γονιδια που εχεις

tezaman
13-10-08, 22:18
πες τα λίθο πες τα! :awesome:

gvictoras
13-10-08, 22:20
χμμμμ ... και πόσα σετ-επαναλήψεις πρέπει να κάνω στο μονόζυγο - pushups ? α , μήπως έχεις καμία ιδέα και για την διατροφή ???

Steve KinG STyLe
13-10-08, 22:27
Ρε βικτωρα μην μασας!!!Κανε κανονικα γυμναστηριο απλα προσεχε πολυ την τεχνικη σου,καλο ζεσταμα και προσεγμενα κιλα,και εγω στην ηλικια σου ειμαι :joker:

the_big_litho
13-10-08, 23:00
επειδη δεν ξερω σε τι σωματικη κατασταση βρισκεσαι βαραμε λιγο στα τυφλα
ενα πολυ κοινο και συντηρητικο προγραμμα ειναι 3 σετ μονοζυγο με την α λαβη, μετα 3 σετ push ups με την α λαβη 3 σετ μονοζυγο με την β λαβη και 3 σετ push ups με την β λαβη. οι επαναληψεις στα σετ ειναι 8 με 12 αλλα αυτο εξαρταται απο το σωματικο σου βαρος και την μυικη δυναμη που εχεις. αυτο το λεω γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν δυναμη αλλα δεν βγαζουν πανω απο 4 επαναληψεις στο μονοζυγο
οσο για τη διατροφη κανε μια αναγνωση στην ενοτητα διατροφη, γενικα να θυμασαι πολυ σημαντικο να κανουμε τουλαχιστον 5 γευματα τη μερα με οσο το δυνατον καθαροτερες σε ποιοτητα τροφες...
για το γυμναστηριο ειναι δικη σου αποφαση και καλο ειναι να παρεις αρκετες γνωμες απο γνωστες του χωρου ωστε να σου φυγουν οι οποιοι ενδοιασμοι περι υγειας
φιλικα

gvictoras
13-10-08, 23:01
φίλε steve , καταρχήν χαίρομαι που γνωρίζω έναν συνομήλικο bodybuilder :p .. το γυμναστήριο μου αρέσει πολύ και είχα φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο .. benchpress : 50 kg x 12 επαναλήψεις , squat : επίσης 50 x 12 .. αλλά επειδή κάποιες ασκήσεις τις έκανα λάθος , έπαθα ένα πρόβλημα στην μέση .. έτσι περιμένω λίγο καιρό να μου περάσει ... αλλά για λίγο λέω να κάνω γυμναστική με το βάρος του σώματος ... έχεις καμοιά ιδέα για διατροφή , για κοιλιακούς (όχι πολύ φουσκωμένους) και μυώδη πλατη ?γενικά για ένα καλά γυμνασμένο σώμα(σφηχτούς μύες , όχι αναγκαστικά φουσκωμένους) με ασκήσεις με το βάρος του σώματος.. *διατροφή λεγω :p..

gvictoras
13-10-08, 23:05
επειδη δεν ξερω σε τι σωματικη κατασταση βρισκεσαι βαραμε λιγο στα τυφλα
ενα πολυ κοινο και συντηρητικο προγραμμα ειναι 3 σετ μονοζυγο με την α λαβη, μετα 3 σετ push ups με την α λαβη 3 σετ μονοζυγο με την β λαβη και 3 σετ push ups με την β λαβη. οι επαναληψεις στα σετ ειναι 8 με 12 αλλα αυτο εξαρταται απο το σωματικο σου βαρος και την μυικη δυναμη που εχεις. αυτο το λεω γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν δυναμη αλλα δεν βγαζουν πανω απο 4 επαναληψεις στο μονοζυγο
οσο για τη διατροφη κανε μια αναγνωση στην ενοτητα διατροφη, γενικα να θυμασαι πολυ σημαντικο να κανουμε τουλαχιστον 5 γευματα τη μερα με οσο το δυνατον καθαροτερες σε ποιοτητα τροφες...
για το γυμναστηριο ειναι δικη σου αποφαση και καλο ειναι να παρεις αρκετες γνωμες απο γνωστες του χωρου ωστε να σου φυγουν οι οποιοι ενδοιασμοι περι υγειας
φιλικαοκ litho ! σ'ευχαριστώ πάρα πολύ ! είμαι πολύ ευχαριστημένος για της πληροφορίες και για την υποδοχή .. πιστέυω πως αυτό το site θα γίνει το e-στέκι μου ...:p... και πάλι ευχαριστώ !

gvictoras
13-10-08, 23:07
α , και μία διευκρίνιση .. ποιες είναι οι λαβές α, β κτλ ?

the_big_litho
13-10-08, 23:19
το εγραψα ετσι ωστε να σου δειξω την εναλλαγη λαβων. μπορεις να θεωρησεις την α λαβη πχ ανοιχτη και την β κλειστη, και για το μονοζυγο και για τα push ups