PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος ψιλά αριστερά στην πλάτη κατά την διάρκεια άσκησης



tezaman
14-10-08, 00:32
Όταν ασκώ πίεση στην πλάτη και ειδικά κατά την διάρκεια της άσκησης νιώθω πόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο πάνω και δεξιά της πλάτης μου
ειδικά αν προσπαθήσω να απομονώσω την πλάτη καλά και να τραβήξω με αυτή ο πόνος γίνετε πολύ έντονος..
κατά την διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας δεν με ενοχλεί παρά μόνο αν για κάποιο λόγο ασκήσω κάποια πίεση που να πιάνει στο συγκεκριμένο σημείο
ο πόνος είναι οξύς και όταν σταματήσει η πίεση στην συγκεκριμένη γωνία σταματάει.

την προηγούμενη βδομάδα είπα να καταπιέσω τον πόνο και να συνεχίσω τα pull down με πολλά κιλά, πιέζοντας πολύ πάνω στον πόνο, με αποτέλεσμα της επόμενες 4-5 ημέρες να νιώθω μία ελαφριά ενόχληση στο σημείο όπου εμφανίζετε ο πόνος...

επίσης στις πιέσεις hammer παρατήρησα πώς αν σκύψω το κεφάλι μου προς τα εμπρός μειώνετε το αίσθημα του πόνου στο συγκεκριμένο σημείο :o

αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι αυτή η ενόχληση θα το εκτιμούσα πολύ αν την συζητούσε μαζί μου ;)

παραθέτω και μία εικόνα για το που στο περίπου είναι ο πόνος
επόμενη λύση θα είναι ο αθλίατρος που θα μου πει εντάξει μωρέ μια θλάση έχεις θα ζήσεις

http://img258.imageshack.us/img258/5876/20192688jh4.jpg

Vson
14-10-08, 10:44
μπορει να'ναι ογκος, η κανενα υγρο πανε και ρωτα κανενα ορθοπαιδικο νευρολογο περα απο αθλιατρο
αν ο πονος σε χτυπαει σαν νευρα προκειται για νευρολογικο προβλημα

επισης ανεφερε ποτε εμφανηστηκε ο πονος και ποσο καιρο ειναι τωρα που τον εχεις,το πιο συνιθισμενο ειναι να'χεις κατι που θα φυγει σε μερικες μερες αλλα ξεκουρασης οχι γυμναστηρια κ ιστοριες εγω αν ειχα πονο δεν θα πηγαινα γυμναστηριο εκτος βεβαια κ αν ηταν πιασημο που θα κανε κ καλο να ξεπιαστεις το γυμ.

tezaman
14-10-08, 12:38
τον ίδιο ακριβός πόνο στο ίδιο ακριβός σημείο τον ένιωθα και στο παρελθόν, σπάνια όμως κ αυτό γιατί θα έπρεπε να ασκήσω μία μεγάλη πίεση σε εκείνο ακριβός το σημείο

επίσης, είχα παρατήσει και την εντατική γυμναστική για 3-4 χρόνια και ξανάρχισα δυναμικά εδώ και ένα μήνα ..

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 15:46
όπως περιγράφεις ο πόνος εντοπιζετε πάνω στο μυικό ιστό στο ρομβοειδή η τραπεζοειδή όταν με το ζέσταμα μειώνετε ο πόνος είναι καλό σημάδι αλλά όταν υπάρχει αυτό το πρόβλημα δεν πρέπει να ξεγελιόμαστε όταν δεν πονάει και να φτάνουμε στα όρια, γιατί μετά γίνετε χειρότερα.
δηλαδή όσο έχεις το πρόβλημα κάνε καλό ζέσταμα και ξεκίνα με πολύ λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις.

αν όπως λές υποχωρήσει ο πόνος τότε ανέβαζε σταδιακά το βάρος αλλά όχι στα κιλά που κάνεις κάθε φορά αλλά λιγότερα και επαναλήψεις αυτό βοηθάει να αναρώσει πιό γρήγορα το σημείο λόγω της αιμάτωσης με τις πολλές επαναλήψεις αν όμως το ζορίσουμε υπερβολικά υπάρχει πιθανότητα επιδείνωσης.

όλα αυτά με την προυπόθεση οτι μπορούμε να τα κάνουμε αυτά χωρίς έντονο πόνο μετά απο καλό ζέσταμα εσύ μόλις πήγαινε να αναρώσει ξεψάρωνες και φόρτωνες κιλά ξεχνώντας οτι έχει ευαισθησία το σημείο και επειδή οταν είναι ζεστό δεν πονάει νόμισες ότι όλα οκ αλλά μετά απο 2 μέρες περίπου αρχίζουν να εμφανίζονται τα συμπτώματα όπως γίνετε και με το μυικό πιάσιμο απο έντονη προπόνηση ,συνήθως την δεύτερη μέρα πονάει περισσότερο.

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 15:50
μπορείς να βάλεις και καμία αλοιφή πχ biofreeze ανάλογα με την περίπτωση όμως γιατί όταν το κέντρο πόνου είναι βαθιά μέσα στο μυ η αλοιφή δεν κάνει δράση για αυτό βοηθάει σε συνδιασμό με το πρόγραμμα λίγων κιλών και επαναλήψεων δηλαδή ενεργητική ξεκούραση.

Vson
14-10-08, 16:24
...αν ειναι τοσο παλιο πολυ φοβαμαι οτι καποιο προβλημα θα υπαρχει μπορει να ειναι κανας ογκος πανω σε νευρα

μπορεις να περιγραψεις λιγο πως ειναι ο πονος;
ποσο εντονος κλπ;

αν ειναι τοσο μακροπροθεσμος τοτε πρεπει να'ναι καποια παθηση η κανας ογκος η κατι αλλο, καλυτερα να το ψαξεις εφοσον σε ενοχλει

Muscleboss
14-10-08, 18:06
τέτοιά πονάκια είχα πολύ συχνά. καμία φορά μπορεί να φταίει και η θερμοκρασιακή αλλαγή της εποχής. ακολούθησε τις συμβουλές του Ηλία.

ΜΒ

tezaman
14-10-08, 19:18
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας,

Πράγματι Ηλία την πρώτη- δεύτερη φορά που γύμνασα πλάτη νομίζω πως δεν πονούσα σε εκείνο το σημείο .. αργότερα αισθάνθηκα δυνατός και άρχισα να ανεβάζω πολλά κιλά και έτσι ο κατάσταση επιδεινώθηκε
εντομεταξή όσο και να το ζεστάνω Ηλία συνεχίζει να πονάει
δεν είναι ότι ζεσταίνετε και μπορώ να συνεχίσω χωρίς πόνο..

λοιπόν θα κάνω πολύ καλό ζέσταμα+ εκτάσεις + λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις από εδώ και πέρα στην πλάτη και ελπίζω να φτιάξει με τον καιρό:unsure:

ο πόνος είναι αρκετά έντονος μπορώ να πω σαν τσούξιμο, τσίμπημα και κάψιμο μαζί :affraid:

κ πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

tezaman
19-10-08, 23:59
τελικά πήγα σε έναν ορθοπεδικό-αθλιατρο και έβγαλε το συμπέρασμα πως το πρόβλημα στην πλάτη προήλθε από κάποια παλιά θλάση στο συγκεκριμένο σημείο του τραπέζιου και πως επειδή το ζόρισα πολύ ξανατραυματίστικε, ακόμα μου είπε πως φταίει ότι έχω και μια μικρή σχολείωση στην πλάτη από την κακιά στάση και πώς πρέπει να φτιάξω την στάση μου:cursing:

αυτό που με στεναχώρησε πολύ είναι οτι μου είπε πως το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πλέον χρόνιο σε εμένα... και πως ίσως να το παθαίνω συχνά :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

μου έγραψε την εξής αγωγή για 20 μέρες: Norgesic ( χαλαρωτικό των σκελετικών μυών με αναλγητικό ), arcoxia 90mg ( αντιφλεγμονώδες ), Probitor ( αντιελκωτικό για να προστατέψει το στομάχι λέει από το αντιφλεγμονώδες )
και το pennsaid ( τοπικό αντιφλεγμονώδες-αναλγητικό )

δεν σας φαίνονται κάπως πολλά όλα αυτά τα φάρμακα??
και πώς για τις υπόλοιπες 20 ημέρες να μην γυμνάσω την πλάτη μου και γενικός να μην κάνω καμία άσκηση που πιάνει την πλάτη... μετά να αρχίσω να κάνω λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις για καμιά βδομάδα

τι προτείνετε να κάνω την δευτέρα που κανονικά έκανα πλάτη ώμους-τρπέζιους? εδώ είναι το πρόγραμμα μου http://www.bodybuilding.gr/forum/viewtopic.php?t=3557 :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

να βάλω πόδια 2 φορές? και να αλλάξω της τρίτης με δικέφαλα τρικέφαλα? :help:

slaine
20-10-08, 00:19
ρε μόλις υποχωρήσουν οι ενοχλήσεις και η φλεγμονή κάνε συχνά ήπιες διατάσεις και πολύ χαλαρά γυμναστική που να εμπλέκει το σημείο για να αιματώνεται και να βοηθήσεις την ιάση... αλλά πάρα πολύ συντηρητικά....
και σιγά σιγά θα ανεβάζεις ένταση. 20 μέρες να μην κάνεις ώμους-πλατη και βασικά όλο το σώμα με ένταση γιατί σφίγγει και αυτό το σημείο δε μου φαίνεται οκ... αλλά δεν είμαι και γιατρός...

καλή ανάρρωση μαν! :thumbup:

tezaman
20-10-08, 00:39
ν άσε καλά slaine :rocking:

ώμους θα κάνω μόνο εκτάσεις αλτήρων, μμμ οπότε πρέπει να βγάλω και τα squat ε? και τι λες να βάλω την δευτέρα? μήπως να κάνω 2 φορές στήθος την βδομάδα ώσπου να γίνει καλά η πλάτη? :clown2:

slaine
20-10-08, 13:50
γαμήθηκε ο δίας! κόπηκε η σύνδεση και χάθηκε η απάντηση... μόλις μου φύγει η τσαντίλα θα ξαναστείλω... :cursing:

TRIANTAFYLLOU
20-10-08, 17:58
απλά βγάλε ασκήσεις που υπερφορτώνουν την πλάτη και ειδικότερα το σημείο όπως και σκουώτ δεν θα πάθεις και τίποτε αν αντικαταστήσεις με κάτι άλλο και κάνε το προγραμμα όπως είχα προαναφέρει σε άλλο πόστ με ζέσταμα και χωρίς επιβαρήνσεις να ξέρεις η πλάτη ανταποκρίνετε πολύ καλά με ένταση επαναλήψεις και χωρίς πολλά κιλά και σε καθοδηγεί το αποτέλεσμα δηλαδή ο πόνος όπου αν υπάρχει ελατώνουμε η αποφεύγουμε.

tezaman
20-10-08, 20:51
Σ'ευχαριστώ πολύ Ηλία για της πολύτιμες συμβουλές σου :awesome:

εσύ τι θα μου πρότεινες να κάνω αντί για πλάτη ώσπου να φύγει η φλεγμονή?

αυτό που θα κάνω αντί για πλάτη θα το κάνω 2 φορές μέσα στην εβδομάδα δηλαδή..

το στήθος πως σου φαίνεται? :help: :help:

TRIANTAFYLLOU
20-10-08, 21:02
μπορείς εφόσον επιτρέπετε απο θέμα ενόχλησης να κάνεις ασκήσεις με λίγο βάρος για πλάτη αφου ζεστάνεις καλά την περιοχή αλλά και το πρόγραμμα πλάτης θα είναι πρόγραμμα αποκατάστασης δηλαδή με λίγο βάρος και επαναλήψεις και αν δεν μπορείς βάλε το στήθος με λιγότερο όγκο προπόνησης η τα πόδια μέχρι να μπορείς να ξανακάνεις κανονικά πλάτη.

tezaman
20-10-08, 22:27
να΄σε καλά Ηλία!!
θα δω πως θα τα βολέψω!! και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου :hantel: