PDA

Επιστροφή στο Forum : Help για χερια...



papillon
14-10-08, 14:28
καθε φορα που εχω πλατη παρατηρω οτι κουραζονται γρηγοροτερα οι πηχεις μου και η λαβη μου παρα η πλατη μου...ξεκιναω με εμπροσθολαιμιες ελξης 10-8-6-4 ελευθερες παμε μετα για αφαιρουμενα 3x8 σε εμπροσθολαιμιες σε μηχανημα μετα κωπηλατικη 3x8 αφαιρουμενα σε τροχαλια καθιστος και τελος σε παγκο κωπηλατικη με αλτηρα 4 x8....ε,μετα το μονοζυγο τα νιωθω να καινε....συγκεκριμενα στην κωπηλατικη με τροχαλια που και που φοραω κατι γαντζους γιατι δεν μπορω να σφιξω την λαβη μου....αυτη την κουλαμαρα την παρατηρω μονο τη μερα της πλατης και μου σπαει τα νευρα...πως το διορθωνουμε ? και τελος τους γαντζους καλα τους χρησιμοποιω?

Steve KinG STyLe
14-10-08, 14:32
Ε σχετικα λογικο το βρισκω...γενικα η πλατη ειναι πολυ δυνατη μυικη ομαδα οποτε μπορει και να μην εχει bump δεν σημαινει οτι δεν γυμναζετε!!!Οσο για το αλλο παλι λογικο ειναι,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να γυμναζεις συστηματικα τους πηχεις σου ωστε να σου δυναμωθει εμεσα και η λαβη!!!! :awesome:

peris
14-10-08, 15:45
Ε σχετικα λογικο το βρισκω...γενικα η πλατη ειναι πολυ δυνατη μυικη ομαδα οποτε μπορει και να μην εχει bump δεν σημαινει οτι δεν γυμναζετε!!!Οσο για το αλλο παλι λογικο ειναι,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να γυμναζεις συστηματικα τους πηχεις σου ωστε να σου δυναμωθει εμεσα και η λαβη!!!! :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: επισης προσεχε και τη τεχνικη σου

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 16:21
αυτό είναι θέμα αυτοσυγκέντρωσης δηλαδή πρέπει όταν τραβάμε στην πλάτη να απομονώνουμε τους πήχεις και να λειτουργούν σαν άξονες απλά να κρατάν την λαβή και να τραβάμε με τούς βραχίονες.

ένα άλλο πιό σίγουρο αν δεν το καταφέρουμε αυτό είναι να κάνουμε μερικά σέτ προκόπωσης της πλάτης πχ ασκήσεις που να μην ζορίζουν τους πήχεις αλλά την πλάτη όπως να ξεκινήσουμε από κωπηλατική με κιλά που να κάνουμε αυστηρα και να πιάνει μόνο η πλάτη και αν φτάσει στο σημείο κόπωσης τότε θα κάνουμε τις ασκήσεις και το μόνο που θα νιώσουμε είναι πιάσιμο στην πλάτη .
δηλαδή ακόμη και στα βάρη χρειάζετε το μυαλό γιατί αν απλά μπαινουμε και τραβάμε τότε δεν κανουμε τίποτε , το ίδιο συμβαίνει σε κάποιους και στό στήθος που πιάνονται οι τρικέφαλοι σ αυτή την περίπτωση κάνουμε σετ προκώποσης με ανοίγματα που απομονώνουν το στήθος οπότε μετά εξαλειφετε το πρόβλημα.

peris
14-10-08, 19:51
για μια οκομα φορα σεβασμος στον ηλια :bowdown: :bowdown: :bowdown: ετσι ειναι τα πραγματα κανε πρωτα πχ 3σετ ζεσταματος με το 40% το 60% και το 80% των κιλων που σηκωνεις μια αλλη λυση θα ζεσταθεις πολυ καλυτερα και δε θα κουραζεις τσαμπα τους μυς με το να ανεβαζεις και να κατεβαζεις τσαμπα κιλα

KATERINI 144
14-10-08, 21:45
που και που φοραω κατι γαντζους γιατι δεν μπορω να σφιξω την λαβη μου....αυτη την κουλαμαρα την παρατηρω μονο τη μερα της πλατης και μου σπαει τα νευρα...πως το διορθωνουμε ? και τελος τους γαντζους καλα τους χρησιμοποιω?
καλητερα αν ειναι πολα τα κιλα φορα συνεχεια αλλα οχι γαντζους, στραπς.

NASSER
14-10-08, 22:17
αυτό είναι θέμα αυτοσυγκέντρωσης δηλαδή πρέπει όταν τραβάμε στην πλάτη να απομονώνουμε τους πήχεις και να λειτουργούν σαν άξονες απλά να κρατάν την λαβή και να τραβάμε με τούς βραχίονες..

Αυτο που σου προτειενι ο κ.Τριανταφυλλου ειναι οτι καλυτερο.
Μια αλλη επιλογη ειναι οι υμαντες! Γενικτικο χαρισμα μπορει να ειναι να μεγαλωνουν ευκολα οι πηχεις σου και γιαυτο να πριζοναι ευκολα και γρηγορα. Με το περασμα του χρονου το προβλημα σου θα ξεπεραστει, δεν ειναι τραγικο, θα ελεγα πως θα σου βγει και σε καλο!

yannis88
17-10-08, 00:15
Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και πράγματι δεν είχα σκεφτεί πως λειτουργεί η επιβάρυνση στον πήχη.Πάντως ειδικά στην κωπηλατική οι πήχεις θέλουν να εκραγούν.

gym mind
17-10-08, 11:21
Μετα απο καθε προπονηση κανε κ 5 σετακια πηχεις κ μην κανεις οταν εχεις χερια...Θα δεις με τον καιρο θα δυναμωσουν... :lift2hand:

Hurricane38
17-10-08, 16:30
Αγορασε straps

yannis88
17-10-08, 16:41
Απομόνωση λοιπόν τις μέρες της πλάτης ?Δεν το είχα σκεφτεί...Θα το δοκιμάσω για κάποιο χρονικό διάστημα.

KATERINI 144
17-10-08, 21:58
καλητερα αν ειναι πολα τα κιλα φορα συνεχεια αλλα οχι γαντζους, στραπς.



Μια αλλη επιλογη ειναι οι υμαντες!
(διαφωνω στο μια αλλη επιλογη, ειναι η μονη επιλογη)


Αγορασε straps

στο πα ποιο πανω στο λεει και ο φιλος Hurricane38, δε χρειαζεται να κανουμε τα απλα περιπλοκα,
για αποδιξη αυτου ρωτα αργυρακι τριανταφυλου αναγνωστου MB κλπ αν κανουν ποτε κοπηλατικη κλπ χωρις στραπς. (η δες κανα βιντεο με colamann cutler..... ολοι με στραπς τις κανουν αυτες της ασκησεις και δεν ειναι καθολου αδυναμη οι πηχεις τους) :chinese:

papillon
18-10-08, 01:34
λοιπον αν το επιασα σωστα,ξεκιναω με κωπηλατικη,κουραζω την πλατη καπως με 3 σετακια στο 40%,60%,80% των δυνατοτητων μου και μετα μπαινω στο προγραμμα μου κανονικα....μονοζυγο,τροχαλια,κωπηλατικη τροχαλια,κωπηλατικη με αλτυρα....+ αφηνω γαντζους παιρνω στραπ.....τωρα οι πηχεις.... ποια μερα να τους εξασκω...?οταν εχω στηθος,ποδια,ωμους?στα χερια δεν λεει,στη πλατη θα σκασουν!μια φορα ανα βδομαδα?και ποιες ασκησεις προτεινετε? πολλα ? εχω....τελος θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας και να πω προς τους γνωστες οτι χαρις εσας αποφευγουμε εμεις οι νεοι τους τραυματισμους...πολλοι κανουμε λαθος τις ασκησεις.....και το πληρωνουμε....το site αυτο και ολοι εσεις πραγματικα βοηθατε.....thanks και παλι

Hurricane38
18-10-08, 15:12
Αν κανεις τις βασικες ασκησεις της πλατης μονοζυγο,κωπηλατικη,αρση θανατου δεν χρειαζεται καθολου νομιζω να κανεις κατι ιδιαιτερο για τους πηχεις και τους καρπους.Ειδικα το μονοζυγο θα σε δυναμωσει πολυ στη λαβη και θα εισαι μια χαρα.

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 17:11
Αν κανεις τις βασικες ασκησεις της πλατης μονοζυγο,κωπηλατικη,αρση θανατου δεν χρειαζεται καθολου νομιζω να κανεις κατι ιδιαιτερο για τους πηχεις και τους καρπους.Ειδικα το μονοζυγο θα σε δυναμωσει πολυ στη λαβη και θα εισαι μια χαρα.

συμφωνώ :thumbsup:

polydeykis
25-11-08, 18:46
εγώ δεν κάνω καθόλου καθιστή κωπηλατική,η αν την κάνω, θα την κάνω για αλλαγή και ποτέ στην ίδια ρουτίνα δε θα προσθέσω και δευτερη άσκηση με τροχαλία

πιστεύω ότι οι ασκήσεις που δουλεύουν καλά για πλάτη είναι μονόζυγο (με έξτρα βάρος αν μπορείς), κωπηλατική σε σταυρο, κωπηλατική με αλτήρα και τροχαλία με κλειστή λαβή

χέρια κάνεις? αν γυμνάζεις και τα χέρια δυνατα θα σε βοηθήσουν και στις κύρις μυικές ομάδες, π.χ. όταν κάνεις στήθος και ο δικέφαλος είναι σε κατώτερο επίπεοδ λογικό είναι να "τα φτύσει", όπως και όταν κάνεις πάγκο ο τρικέφαλος , κτλ...

γι'αυτό είναι σημαντικό να γυμνάζεις όλο το κόρμί, αφού όλες οι μυικές ομάδες συνεργάζονται τελικά και αν παραμελήσεις κάποια θα σου βγει πάνω στη προπόνηση

Machiavelli
13-03-10, 20:09
Για να μην ανοίγω νέο θέμα το λέω εδώ.
Επειδή γενικά βλέπω ότι οι πήχεις μου πρήζονται εύκολα οπότε υποθέτω ότι θα έπαιρναν καλό όγκο αν τους χτυπούσα με ποικιλία ασκήσεων θέλω μερικές ιδέες για ασκήσεις. Προς το παρόν κάνω μόνο αυτό το κλασικό με μπάρα ή αλτήρες πάνω κάτω κουνώντας μόνο τον καρπό και ανάποδη λαβή στο Λάρι Σκοτ (αν και αυτό ομολογώ ότι δε με πιάνει καλά, ίσως το κάνω λάθος, δώστε καμιά οδηγία όσοι ξέρετε).

GEORGEXX1
13-03-10, 20:23
αυτο βολευει;;;

http://www.exrx.net/Lists/ExList/ForeArmWt.html#anchor1936761

noz1989
13-03-10, 20:36
καμψεις με μπαρα 21 αντιστροφη λαβη (παλαμη προς τα κατω)

Κατ εμε παρα πολυ καλη!!!!

Machiavelli
13-03-10, 20:37
Τα πιο πολλά είναι παραλλαγές αυτόν που ανέφερα.
Μου άρεσε αυτή η άσκηση Wrist Roller (http://www.exrx.net/WeightExercises/WristExtensors/CBRollerWristExtention.html)
και αν δουλεύει όπως την φαντάζομαι πρέπει να πιάνει καλά. Ευχαριστώ GEORGEXX1.

Machiavelli
13-03-10, 20:41
καμψεις με μπαρα 21 αντιστροφη λαβη (παλαμη προς τα κατω)

Κατ εμε παρα πολυ καλη!!!!
Το κάνω στο Λάρι Σκοτ. Πιάνει πολύ δικέφαλα και επειδή κάνω τους πήχεις στο τέλος προπονήσεων τα χέρια μου είναι ξεθεωμένα και μου είναι σχεδόν αδύνατο να κάνω κάμψεις με την μπάρα, ειδικά 21. Ίσως να μη μπορώ να το πιάσω αρκετά ανοιχτά, γιατί δε χωράω και πολύ καλά στο Λάρι Σκοτ (είναι κλειστό εκατέρωθεν του μαξιλαριού), θα το δοκιμάσω όρθιος.

GEORGEXX1
13-03-10, 20:41
Τα πιο πολλά είναι παραλλαγές αυτόν που ανέφερα.
Μου άρεσε αυτή η άσκηση Wrist Roller (http://www.exrx.net/WeightExercises/WristExtensors/CBRollerWristExtention.html)
και αν δουλεύει όπως την φαντάζομαι πρέπει να πιάνει καλά. Ευχαριστώ GEORGEXX1.

στον πηχη δεν θα βρεις και πολλες ασκησεις
γυμναζετε παραληλα με ολο το σωμα.
Εμενα με κουρασε και με δυσκολευε σε αλλες
ομαδες,και τον ψυλοπαρατησα.

Haris Pilton
13-03-10, 20:44
Εγω συχνα ακουω οτι δεν κανει να τους γυμναζεις,γυμναζονται ηδη οταν κανεις δικεφαλα και πλατη...
Παντως οταν κανω δικεφαλα στο μαξιλαρι πρηζονται και εμενα,παρα πολυ.

Αλλα δεν τους γυμναζω,ακομα,εχω διαβασει οτι δεν κανει και τοσο καλο οταν εισαι αρχαριος,πιο πολυ κακο κανεις παρα καλο,ειναι πολυ μικρος μυς.


ΥΓ χρησιμοποιει κανεις straps η hooks για πλατη;

kaiowas
13-03-10, 21:32
Τα πιο πολλά είναι παραλλαγές αυτόν που ανέφερα.
Μου άρεσε αυτή η άσκηση Wrist Roller (http://www.exrx.net/WeightExercises/WristExtensors/CBRollerWristExtention.html)
και αν δουλεύει όπως την φαντάζομαι πρέπει να πιάνει καλά. Ευχαριστώ GEORGEXX1.

είναι το απόλυτο κάψιμο,κάνε την και θα δεις:bbbiceps:

noz1989
13-03-10, 22:26
Οντως το wrist roller ειναι πολυ καλο για πηχεις! Ειδικα πανω κατω! Οσο για την 21 που ελεγα εννοω ορθιος με ισια μπαρα οχι στο scott.

Machiavelli
14-03-10, 00:36
Haris Pilton εντάξει μιλάμε για 2 ασκήσεις τη βδομάδα από 3 σετ. Θα δοκιμαστούν και οι δύο, ευχαριστώ.