PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση !!!



thegravijia
14-10-08, 15:48
γιατι να μην κανουμε προπονηση 2 φορες την βδομαδα καθε μυικη ομαδα\???

ξερουμε πως για να κλεισουν οι μυεις θελουν 48 με 72 ωρες οποτε γιατι να μην το κανουμε???

θελω να πω στην εποχη του arnold αυτοι οι ανθρωποι εκαναν προπονηση 6 μερες την βδομαδα απο 3 ωρες προπονηση καθημερινα... δηλαδη αυτοι δεν εβαλαν ογκο - δεν ανεπτυξαν μαζα...???

ενα καλο προγραμμα θα ηταν
προγραμμα ογκου..
βδομαδα 1
μερα1 στηθος-τρικεφαλα-εμπρος δελτοειδεις
μερα2 πλατη- δικεφαλα- πισω δελτοειδεις-πλαγιους
μερα3 ποδια
μερα4 παυση
μερα5 στηθος-τρικεφαλα
μερα6 πλατη- δικεφαλα
μερα7 παυση


βδομαδα 2
μερα1 παυση
μερα2 στηθος- εμπρος δελτοειδεις
μερα3 πλατη- πισω δελτοειδεις-πλαγιους
μερα4 παυση
μερα5 χερια
μερα6 ποδια
μερα7 παυση

περιμενω αποψεις αλλα οποιος διαφωνησει ...φανταζομαι οι περισσοτεροι να δικαιολογηση τις αποψεις του ... οχι δηλαδη επειδη εχει καθιερωθει πλεον να λεμε πως το σωστο ειναι μια φορα την βδομαδα καθε μυικη ομαδα το λεμε κ εμεις ...
για πιο λογο οχι 2 φορες...
τεκμιριωστε τις αποψεις σας!

the_big_litho
14-10-08, 16:02
αρχικα να αναφερω οτι οταν γυμναζεις μια μυικη ομαδα πχ στηθος, υπαρχουν πολλοι συναγωνιστικοι μυες οπως πχ τρικεφαλοι και ωμοι στην προκειμενη περιπτωση, που φθανουν και αυτη σε καποια κοπωση, οποτε το 48 δεν υφισταται σαν χρονικη περιοδος ξεκουρασης.
σιγουρα παιζει ρολο η μυικη κατασκευη του αθλητη οπως επισης και η προπονητηκη περιοδος που βρισκεται.
πχ σε εμενα τις περιοδους που ανεβαζω κιλα δεν μπορω να το εφαρμοσω αυτο το προγραμμα λογω κουρασης. ετσι κανω μια φορα την εβδομαδα την καθε ομαδα εκτος απο το ''αδυνατο'' μου σημειο που το γυμναζω και δευτερη

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 16:06
αυτό το έκανα περισσότερο από 5 χρόνια 6 μέρες απο 2 φορές καθε μυική ομάδα έτρωγα 6500 θερμίδες την μέρα και δεν έβαζα κιλό με δυσκολία ανέβαζα μάζα βέβαια δεν είχαμε και τα συμπληρώματα που υπάρχουν τώρα ούτε και ξέραμε πολλά για αας.

όταν αργότερα ελάτωσα τα σέτ και τον όγκο προπόνησης τότε ανέβασα κιλά και μάζα περισσότερο ειδικά τα χέρια για να τα μεγαλώσω άρχισα να τα γυμνάζω βδομάδα παρά εβδομάδα και έπαιρναν σταδιακά αυτό όμως αν δεν μου το έλεγε ο αργύρης ο τσοπουρίδης μετά πρόεδρος της ναββα δεν θα το έκανα με τίποτε γιατί είχα μάθει να γυμνάζομαι κάθε μέρα γιατί νόμιζα όσο περισσότερο τόσο καλύτερο .

δεν σημαίνει πως δεν γινετε και 2 φορές κάθε μυική ομάδα απλά εγώ τώρα απολαμβάνω την ταλαιπωρία που είχα τραβηξει τότε γιατί έχω την υποδομή και με μια συντήρηση κρατιέμαι σε καλό επίπεδο .

μπορεί κάποιος να δοκιμάσει τι του ταιριάζει και να κάνει 2 φορές αλλά τροποποιημένα για να μην έχει καταβολισμό .
αυτό που λές είναι σαν να ισχύει όσο περισσότερο τόσο καλύτερο και εγώ σου ανέφερα πώς αυτό έκανα και είχα χάσει χρόνο σε ανάπτυξη αλλά κυρίως λόγω αυξημένου όγκου προπόνησης .

ενα παράδειγμα πες ότι καρφώνεις ένα καρφί και το κάρφωσες τέρμα αν συνεχίσεις να το χτυπάς νομίζεις οτι θα το καρφώσεις καλύτερα απλά θα το χαλάσεις.

thegravijia
14-10-08, 17:54
εγω λεω μεσα σε ενα μηνα προπονησης να εφαρμοζουμε αυτο το συστημα προπονησης κανοντας δυο φορες την βδομαδα αλλα οχι συνεχεια .

την μια βδομαδα 2 φορες κ επομενη ή τις δυο επομενες βδομαδες μια φορα...

εχω αυτες τις αποριες επειδη εχω ακουσει ΠΩς ΟΙ ΜΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ 48 ΜΕ 72 ΩΡΕς ... ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???

(να πω οτι εγω προσωπικα σε καθε προπονηση γυμναζομαι με αρκετη ενταση κ λιγα σετ ) το πολυ 10 σετ/ με εξαιρεση τα ποδια .. τα ποδια παντα τα κανω μια φορα την βδομαδα...

Muscleboss
14-10-08, 18:04
εχω αυτες τις αποριες επειδη εχω ακουσει ΠΩς ΟΙ ΜΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ 48 ΜΕ 72 ΩΡΕς ... ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ???


αν εννοείς να αναρρώσουν πλήρως, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από την προπόνηση, όπως ξερκούσαση, διατροφή, συμπληρώματα κτλ..

σε βαριές προπονήσεις, η μυική ομάδα μπορεί να χρειαστεί πάνω από 72 ώρες που αναφέρεις. συνήθως σε περίοδο αύξησης βάρους που οι περισσότεροι κάνουν μία μυική ομάδα 48 ώρες δε φτάνουν για ανάρρωση. Έχω δοκιμάσει και εγώ τις 2 φορές την εβδομάδα προπόνηση, αλλά υπο φυσιολογικές συνθήκες σε φυσιολογικό αθλητή δε θα δουλέψει τόσο καλά για αύξηση της μυικής σου μάζας. ωστόσο μπορείς κατά καιρούς να ααλλα΄ζεις το πρόγραμμάσου όπως λές, καθώς οι 2 φορές θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις την ποιότητα των μυών σου, τη μυικότητα/φλεβικότητά τους.

ναι και στην εποχή του άρνολντ έκαναν εξουθενοτικές προπονήσιες, η επιστήμη όμως πάει μπροστά και δείχνει άλλες κατυθύνσεις προπόνησης για τη μυική ανάπτυξη. νομίζω ότι 1 μυική ομάδα την εβδομάδα είναι προτιμότερο για ένα φυσικό αθλητή.

ΜΒ

thegravijia
14-10-08, 18:13
ναι... να ανναρωσουν πληρως εννοω ...

παιζει ρολο οτι κανω μονο ... το πολυ 10 σετ για καθε μυικη ομαδα να ανναρωνω πιο γρηγορα απο καποιον που κανει 15 ή 20 σετ... η δεν παιζουν ρολο τα σετ ...

το προγραμμα μου εμενα πχ.
την ΔΕΥΤΕΡΑ θα κανω στηθος - τρικεφαλα ... (ετσι με βολευει...)


και την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ θα ξανακανω στηθος - τρικεφαλα ...

σιγουρα δηλαδη εχουν 72 ωρες - υπαρχει περιπτωση να μην εχουν αναρρωσει πληρως... ??? μεχρι 10 σετ κανω για καθε μυικη ομαδα.

ΔΕΝ κανω αυτο καθε βδομαδα μια με δυο φορες το μηνα κανω διπλες

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 20:58
δεν παίζουν ρόλο τα σετ μόνο, εξαρτάτε αν φτάνεις στα όρια σου πολλοί κάνουν ατελείωτα σέτ αλλά δουλειά δεν κάνουν και είναι συνέχεια ίδιοι έφερα προσωπικά παραδείγματα, πόσο πιο λιανα να το κάνω.

αν μόνο με την προπόνηση φτιαχνόσουν τότε πολοί θα ήταν φτιαγμένοι η προπόνηση δίνει το ερέθισμα στους μυς να μεγαλώσουν η δουλειά γίνετε με διατροφή ξεκούραση και απο κεί μετράει και η φυσική κατάσταση ο σωματότυπος και το ορμονικό σύστημα του καθενός δεν υπαρχει στανταρ για τον καθένα να σου πουν οτι σε τόσο καιρό θα γίνεις έτσι αυτό ισχύει μόνο για άτομα με προυπηρεσία που ξέρουν τον οργανισμό τους η εγώ θα μιλήσω για αθλητές που τους γνωρίζω γιατί έχουν δουλέψει και ξέρω την ανταπόκριση που έχει το σώμα τους.

μπορείς και με 2 φορές να κάνεις αποτέλεσμα και με 1 εξαρτάτε πως προγραμματίζεις το πρόγραμμα σου στην περίπτωση των 2 φορών πρέπει να γίνετε λιγότερος όγκος προπόνησης και μην φοβάστε οι μυς δεν καίγονται όπως λένε απλά καταβολίζονται που σημαίνει ότι αυτο που τους δίνεις είναι λιγότερο απο αυτό που χρειάζονται.

αυτό που ανέφερες για τον αρνολντ ισχύει αφού τα ίδια πράγματα κάναμε αλλά δες πώς ήταν τότε και τώρα εξελίσονται τα πράγματα, τότε αγαπούσαν περισότερο την προπόνηση τώρα μόνο το αποτέλεσμα .

tezaman
14-10-08, 22:01
τότε αγαπούσαν περισότερο την προπόνηση τώρα μόνο το αποτέλεσμα .

τα είπε όλα σε μια και μόνο πρόταση ο Ηλίας 8)