PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για Γράμμωση



gvictoras
14-10-08, 21:01
καλησπέρα παιδιά .. θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με μία(συνηθισμένη θα έλεγα) διατροφή για γράμμωση . έχει ως εξής .. για 4 συνεχόμενες μέρες , τροφές με λίπη , πρωτεΐνες και πολύ περιορισμένους υδατάνθρακες , και την πέμπτη ημέρα τρως αποκλειστικά υδατάνθρακες και περιορισμένα λίπη .. όντως δουλεύει ? πώς λειτουργεί στο σώμα ? και για πιο λόγο καίγεται με αυτόν τον τρόπο το λίπος ? πιστεύω πως γίνεται στις πρώτες 4 ημέρες επειδή ο οργανισμός δεν έχει για ενέργεια να χρησιμοποιήσει υδατάνθρακες και έτσι χρησιμοποιεί το λίπος , άρα το καίει .. αλλά για ποιό λόγο την πέμπτη μέρα αποκλειστικά υδατάνθρακες ?

thegravijia
14-10-08, 21:13
δηλαδη την 5η μερα δεν εχει πρωτεινη???


σοβαρεψου.... !!! :spank: :spank: :spank: :rifle:

αν θες κανε αυξομοιωσεις στον υδατανθρακα οχι στην πρωτεινη...

gvictoras
14-10-08, 21:30
:p .. δεν είπα αυτό ... και μην φωνάζεις :p ...είμαι καινούριος , δεν ξέρω και πολλά ... απλώς είπα ό,τι την 5 ημέρα πλακωνόμαστε στους υδατάνθρακες .. δεν το έχω κάνει ... απλώς μου το είπε ένας φίλος που κάνει χρόνια bodybuilding .. αλλα τελικά , τι είναι το ιδανικό για να κάψεις το λίπος και να γραμμώσεις ?

NASSER
14-10-08, 21:52
καλησπέρα παιδιά .. θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με μία(συνηθισμένη θα έλεγα) διατροφή για γράμμωση . έχει ως εξής .. για 4 συνεχόμενες μέρες , τροφές με λίπη , πρωτεΐνες και πολύ περιορισμένους υδατάνθρακες , και την πέμπτη ημέρα τρως αποκλειστικά υδατάνθρακες και περιορισμένα λίπη .. όντως δουλεύει ? πώς λειτουργεί στο σώμα ? και για πιο λόγο καίγεται με αυτόν τον τρόπο το λίπος ? πιστεύω πως γίνεται στις πρώτες 4 ημέρες επειδή ο οργανισμός δεν έχει για ενέργεια να χρησιμοποιήσει υδατάνθρακες και έτσι χρησιμοποιεί το λίπος , άρα το καίει .. αλλά για ποιό λόγο την πέμπτη μέρα αποκλειστικά υδατάνθρακες ?

Ειναι ενα συστημα που εχει ως στοχο την καψη λιπους αλλα ειναι για γερα νευρα αν προκειται για εναν αθλητη.
Την πεμπτη μερα που εχει μονο υδατανθρακα δεν πλακωνεσαι στον υδατανθρακα αλλα τρως την ιδια ποσοτητα θερμιδων με τις τεσσερις προηγουμενες μερες. Βοηθαει στον μεταβολισμο το ολο συστημα.
Δεν το συστηνω αμα εισαι αρχαριος. Καλο ειναι να ακολουθησεις ενα κλασικο προγραμμα διαιτας που εχουμε στο φορουμ.

gvictoras
14-10-08, 22:48
βασικά είμαι αρχάριος .. και μάλλον θα κάνω αυτό που είπες .. αλλά το άλλο για ποιο λόγο να μην το κάνω ?

NASSER
14-10-08, 23:12
Αρχικα θα πρει να μαθεις να κανεις κλασικης μορφης διατροφης-διαιτας.
Σαν αρχαριος δεν θα ανταπεξελθεις ευκολα σαυτη τη διατροφη και θα τα παρατησεις, καθως ειναι δυσκολη και ισως το σωμα σου και το στομαχι σου να μην ανταπεξελθει.
Κανε μια κλασικη διαιτα τωρα και την επομενη φορα που θα θελεις να δοκιμασεις κατι διαφορετικο τοτε την δοκιμαζεις.

stavro
15-10-08, 06:19
τετοιου τυπου διαιτα δοκιμασα το καλοκαιρι σε μενα δουλεψε τρελλα..
ομως αν δεν ξερεις να χηριστεις σωστα τους υδατανθρακες αδικα μπαινοβγαινεις σε ketosis και δεν κανεις τιποτα.
καλο εργαλειο για καυση λιπους οχι ομως για πανω απο 4 εβδομαδες, και ακρως ανθυγειινο θα ελεγα :evilno:

gvictoras
15-10-08, 16:06
stavro , esy otan thn ekanes , emeines euxaristimenos ? dld exases arketo lipos ?

thegravijia
15-10-08, 16:12
εγω εκανα κατι παρομοιο το καλοκαιρι αλλα το κρατησα μονο 2 βδομαδες γιατι δεν μου αρεσε..
εκανα 2 μερες πολυ λιγους υδατανθρακες - 1 μερα καθολου - και 1 μερα παρα πολλους ...

δεν μου αρεσε γιατι αδυνατισα παρα πολυ κ αποτομα κ την ημερα που δεν ειχα καθολου υδατανθρακες δεν μπορουσα να κανω προπονηση καθολου.

stavro
15-10-08, 17:53
stavro , esy otan thn ekanes , emeines euxaristimenos ? dld exases arketo lipos ?

αν ενοεις σαν εργαλειο για καυση λιπους ναι
αν με ρωτας αν θα το ξανακανα μαλλον οχι


theqravijia το εκανες με λαθος τροπο μια μερα καθολου υδατ. και μια μερα με πολους δηλ. μολις εμπαινες σε ketosis αμεσως εβγαινες το μονο που εκανες ειναι να σοκαρεις τον μεταβολισμο σου γιαυτο και αδυνατισες πολυ και μαλλον δεν εκαψες λιπος τοσο γρηγορα

thegravijia
15-10-08, 18:15
εχεις δικιο.. δεν προκειται να ξανακανω διαιτα... δεν νομιζω πως υπαρχει λογος ... μετα απο 5-7 χρονια το ξανασκεφτομαι...

πρωτον γιατι πειναω συνεχεια
δευτερον γιατι δεν ευχαριστιεναι την προπονηση
και τριτον αν δεν εχεις μπολικη μυικη μαζα πανω τι να γραμμωσης?
σιγουρα αν φθασεις το λιπος σου 7-8% κατι θα φανει αλλα οχι πολλα πραγματα - ξαναλεω αν δεν εχεις μυικη μαζα πανω σου... κ αυτο το λεω για τον gvictoras μονος το ειπες εισαι καινουργιος βαλε πρωτα κρεας πανω σου κ μετα προσπαθα να κοψεις! να γραμμμωσεις...


gvictoras βαλε μια τα κιλα σου το υψος κ το λιπος σου

gvictoras
18-10-08, 01:46
κοιτα , είμαι 73 κιλά και 1,75 ύψος .. το λίπος πώς το μετράμε ? :p

slaine
18-10-08, 02:38
πόσο χρονών είσαι ρε? με αυτα τα κιλά σε αυτό το ύψος τι τη θέλεις τη γράμμωση? :clown2:

peris
18-10-08, 09:59
κοιτα , είμαι 73 κιλά και 1,75 ύψος .. το λίπος πώς το μετράμε ? :p :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τι λες ρε φιλε τι να γραμμωσεις στα 73 κιλα μπες στον ογκο να βαλεις λιγο κρεας πανω σου και μετα

slaine
18-10-08, 12:58
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

peris
18-10-08, 13:00
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ε ναι τι να πω 1 75 73 κιλα και γραμμωση αναιμια θα παθει στο τελος θυμασαι καποιος που ειχε πει για το ψαλτη

slaine
18-10-08, 13:12
εντάξει ο καθένας όπως θέλει-νομίζει...
άλλωστε κι εγω πριν από σένα τα ίδια του είπα...
ψάλτης... :rolf: :rolf: :rolf:

peris
18-10-08, 13:23
εντάξει ο καθένας όπως θέλει-νομίζει...
άλλωστε κι εγω πριν από σένα τα ίδια του είπα...
ψάλτης... :rolf: :rolf: :rolf: ναι ρε συ slaine σωστα του τα ειπες απλα μη του λες ο καθενας να κανει οπως νομιζει γιατι αμα μπει στη γραμμωση με αυτα τα κιλα και υπερβαλει και στο γυμναστηριο ειναι επικυνδινα αυτα τα σπορ η χαρα του καταβολισμου θα ειναι :lol: :lol: ο ruhl νομιζω το ειχε γραψει για το ψαλτη :rolf: :lol: :lol: :lol:

slaine
18-10-08, 13:32
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά άμα του αλλουνού του καρφώθηκε σιγά μην του αλλάξουμε άποψη....

πάλι γαμάμε το τόπικ αλλά στο γυμναστήριο βλέπω συνέχεια τυπους που είναι ο ορισμός του τσιλιβίθρα και λένε θέλω γράμμωση και κάνουν 2 χρόνια και παλεύουν να πρηστούν από τη μία κάνοντασ πολλές μυικές ομάδες κάθε φορά που έρχονται γιατί νομίζουν ότι έτσι χτίζουν μυς ενώ από την άλλη τρώνε ελάχιστο φαγητό, κάνουν κάθε μέρα άσχετα με τα βάρη αεροβική και μάλιστα ένας φοράει και αντιανεμικό μπουφάν πάντα όταν κάνει αεροβική αλλά και στα βάρη για να αδυνατίσει και να γραμμώσει καλύτερα!

και όταν πας να του πεις κάτι ευγενικά και με επιχειρήματα λεει άσε ρε φίλε εσυ θα μας πεις???? ξέρω τι κάνω... :clown: :joker: :jason:

peris
18-10-08, 13:43
μαλιστα τι να πεις :1laugh: :cursing: :banghead: :box1: εδω εγω κανω 2 φορες 30 λεπτα τη βδομαδα και λεω να το μειωσω που εχω και καποιο ογκο τι βλακες ειναι αυτοι που ειναι κρυμμενοι :box1: :box1: :box: :box: :box:

θα σου πω ενα τελευταιο παραδειγμα γιατι καναμε το τοπικ μπου**λο
λοιπον εκει που παω γυμναστηριο βλεπω ενα γνωστο μου κανω 1 ωρα καθε φορα το πολυ στα βαρη και οταν εχω κοιλιακους η αεροβια
20- 30 λεπτα παραπανω

βλεπω ενα γνωστο μου ο οποιος συνεχιζει και χτυπιεται κανει απο οτι μου ειπε χτες 2 ωρες και ενα τεταρο βαρη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και του ειπα χτες ρε πας καλα κανε 1 ωρα και μου λεει τι λες ρε

Μετα απο τα πολλα μου λεει πως πηρες ετσι μεσα σε εναμιση μηνα με μονο 1 ωρα βαρη του λεω αυτο ειναι το σωστο 45-60 λεπτα

και μου λεει λαθος σου αμα εκανες πανω απο μιαμιση ωρα θα επαιρνες κι αλλο αλλα μου λεει αλλα και πριν που σε θυμαμαι ειχες καλο ογκο για αυτο μαλλον αλλα αμα συνεχισεις με μονο 45-60 λεπτα θα μεινεις ο μισος

και του λεω δεν ειναι ετσι μην επιμενεις και στραβωσε κιολας ε σε τετοια ατομα ναι αστους να κανουν οτι θελουν δεν αξιζει να ασχολεισαι :1laugh:

slaine
18-10-08, 13:49
:awesome:
και επιστροφή στο τόπικ... :moderator:

peris
18-10-08, 13:52
:awesome:
και επιστροφή στο τόπικ... :moderator: ναι φτανουν τα off για σημερα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :moderator: :moderator: :moderator:

gvictoras
03-11-08, 01:34
paidia , sr pou arghsa toses meres na apanthsw alla hmoun no pc ...:-s ... gia thn grammwsh pou legame ... 15 xronwn eimai :p ... alla mallon dn exete katalavei ...egw den thelw na apokthsw enan megalo ogko ... thelw ligo ogko , kai meta na kapsw to lipos gia na fanoun aytoi oi mues pou tha exw ftiaxei ....ksanalew , emena px me entypwsiazei o colemann , alla dn tha ithela pote na eimai etc ....

slaine
03-11-08, 02:33
όταν γραμμώνεις χάνεις λίπος αλλά και μύες. άρα θέλεις κάμποσο όγκο (σχετικά) για να έχεις καλή γράμωση. αλλιώς τι να γραμμώσεις? άμα δε βάλεις κιλά... :smash:

α! και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες είναι κανόνας του φόρουμ :^^:

RUHL
03-11-08, 09:08
για 4 συνεχόμενες μέρες , τροφές με λίπη , πρωτεΐνες και πολύ περιορισμένους υδατάνθρακες , και την πέμπτη ημέρα τρως αποκλειστικά υδατάνθρακες και περιορισμένα λίπη .. όντως δουλεύει ? πώς λειτουργεί στο σώμα ? και για πιο λόγο καίγεται με αυτόν τον τρόπο το λίπος ?
Kαι ομως εχει καποια λογικη πησω του αμφιβαλω αν θα ειναι για ποσοστα λιπους μεγαλα πχ 17 15% αλλα στα 13 και κατω 10 εχει λογικη απλος δεν τα ειπε καλα ο φιλος

αν ενοει ελαχιστους πχ οπως εχω εγω 170 την ημερα η 150 ας πουμε το μαγικο ελαχιστο νουμερο που προοδευει ο καθενας τοτε ναι την 4η μερα μειωνεις το λιπος και πρωτεινη αλλα οχι σε αθλιες ποσοτητες αλλα λιγο απο 3 ανα κιλο πχ στα 1,5 και γεμηζεις με υδατανθρακα απο διαφορες μερικες πηγες που να ανεβαζουν την λεπτινη :idea: :idea: και να γεμηζουν το σωμα ειναι reffed day και βαζεις εκεινη την ημερα το ποιο αδυναμο σωματικο τμημα λογω αναβολισμου

καλο παντως