PDA

Επιστροφή στο Forum : pull over και προβλημα με τον ωμο μου.



MPOZ
27-07-13, 18:22
καλησπερα σας.ψαχτηκα να δω αν υπαρχει κατι αλλα δεν βρηκα.τελοσπαντων.χθες αλλαξα το προγραμμα μου και εβαλα και πουλ οβερ.το προβλημα αυτο το ειχα και πριν 2 χρονια οταν με εβαζε ο προπονητης στον στιβο αυτην την ασκηση.την κανω με πλακα 10 κιλων.παω τα χερια μου πρως τα πισω και στο σημειο που τα σηκωνω σαν να με βγενει ο αριστερος ωμος και τα χαλαει ολα.καθησα λιγο.μετα ξαναρχισα αλλα σταματουσα πιο πανω τα χερια μου και στις 5 επαναληψεις το ξαναεπαθα.και σημερα ποναει(σαν πιασημο).αλλα το παθενω ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη ασκηση.τι μπορω να κανω?:unsure:

Χριστοφορος123
27-07-13, 18:23
Να μην ξανακανεις αυτη την ασκηση

chro
27-07-13, 22:09
Πιθανόν να έχεις αδύναμο υπερακάνθιο. Πρέπει να κάνεις ασκήσεις με λάστιχα να το δυναμώσεις.

Ανδρεας
28-07-13, 01:20
υπηρξαν και σε μενα 1-2 ασκησεις που ενιωθα τον ωμο μου σαν να βγαινει και δεν ενιωθα καθολου πιεση εκει που επρεπε και πολυ απλα δεν κανω αυτες τις ασκησεις :P

Pentaromanis
07-08-13, 15:04
κανε την με ελαφρως λυγισμενα χερια

Billy
07-08-13, 19:13
καλησπερα σας.ψαχτηκα να δω αν υπαρχει κατι αλλα δεν βρηκα.τελοσπαντων.χθες αλλαξα το προγραμμα μου και εβαλα και πουλ οβερ.το προβλημα αυτο το ειχα και πριν 2 χρονια οταν με εβαζε ο προπονητης στον στιβο αυτην την ασκηση.την κανω με πλακα 10 κιλων.παω τα χερια μου πρως τα πισω και στο σημειο που τα σηκωνω σαν να με βγενει ο αριστερος ωμος και τα χαλαει ολα.καθησα λιγο.μετα ξαναρχισα αλλα σταματουσα πιο πανω τα χερια μου και στις 5 επαναληψεις το ξαναεπαθα.και σημερα ποναει(σαν πιασημο).αλλα το παθενω ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη ασκηση.τι μπορω να κανω?:unsure:


κατ' αρχήν πες μας άν είχες ποτέ χτυήσει ή έπαθες εξάρθρωμα στον ώμο, δηλ. αν σου εχει βγει ποτέ ο ώμος.
Αν όχι τότε έχεις πρόβλημα με τους συνδέσμους

μετά, όταν λες βγαίνει τι ενοοείς; και πως μετά κάνεις την ανάταξη, δηλ. πως τον βάζεις πάλι στην θέση του;;
το κάνεις μόνος σου;; το κάνει γιατρός;; ο γυμναστής σου;;

MPOZ
09-09-13, 12:37
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.με λαστιχα πως να τα γυμναζω φιλε?

MPOZ
09-09-13, 12:40
κατ' αρχήν πες μας άν είχες ποτέ χτυήσει ή έπαθες εξάρθρωμα στον ώμο, δηλ. αν σου εχει βγει ποτέ ο ώμος.
Αν όχι τότε έχεις πρόβλημα με τους συνδέσμους

μετά, όταν λες βγαίνει τι ενοοείς; και πως μετά κάνεις την ανάταξη, δηλ. πως τον βάζεις πάλι στην θέση του;;
το κάνεις μόνος σου;; το κάνει γιατρός;; ο γυμναστής σου;;

ακουγετε ενα κρακ και κουνιετε ελαχιστα το χερι μου.ξαναγινετε οταν το αφησω το βαρακι.και μετα με ποναει.ευτηχως δεν μενει ο πονος ομως πολυ